powerdevil - en to fr translation catalogue (139 entries)

[ctx: @accessible:name:button]
en: Choose run conditions for command or script
fr: Sélectionnez des conditions d'exécution pour la commande ou le script

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action performed at critical battery level
fr: Action effectuée au niveau de batterie critique

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the laptop lid is closed
fr: Action à effectuer lors du rabat de l'écran de l'ordinateur portable

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the power button is pressed
fr: Action à effectuer lors d'un appui sur le bouton de mise sous tension

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the system is idle
fr: Action à réaliser lorsque le système est inactif

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: When sleeping, enter this power-save mode
fr: Lors de l'entrée en veille, basculer dans ce mode de gestion d'énergie

[ctx: @accessible:name:combobox Power Save, Balanced or Performance profile - same options as in the Battery applet]
en: Switch to power profile
fr: Sélectionner un profil de gestion d'énergie

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Critical battery level
fr: Niveau de batterie critique

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Duration of inactivity before the command or script runs
fr: Durée d'inactivité jusqu'au lancement de la commande ou du script

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Low battery level
fr: Niveau de batterie faible

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Low battery level for peripheral devices
fr: Niveau de batterie faible pour les périphériques associés

[ctx: @accessible:name:textfield]
en: Command or script when inactive
fr: Commande ou script lorsque inactif

[ctx: @action:button]
en: Advanced Power &Settings…
fr: Paramètre&s avancés pour la gestion de l'énergie...

[ctx: @action:button opens file picker]
en: Choose script file
fr: Sélectionner un fichier de scripts

[ctx: @action:button opens file picker]
en: Choose…
fr: Sélectionner…

[ctx: @info]
en: Regularly charging the battery close to 100%, or fully discharging it, may accelerate deterioration of battery health. By limiting the maximum battery charge, you can help extend the battery lifespan.
fr: Le chargement régulier de la batterie à presque 100 % ou son déchargement complet peuvent accélérer la détérioration de sa santé. En limitant la charge maximale de batterie, vous pouvez aider à prolonger sa durée de vie.

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter command or script file
fr: Saisir une commande ou un fichier de scripts

[ctx: @info:status]
en: Disabling automatic suspend will result in higher energy consumption.
fr: La désactivation de la suspension automatique entraînera une consommation d'énergie plus importante.

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for reaching the critical battery level is now unsupported on your system. Please select a different one.
fr: L'action que vous aviez précédemment configurée lors de l'arrivée en niveau critique de batterie n'est plus prise en charge sur votre système. Veuillez en sélectionner une autre.

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for when the lid is closed is now unsupported on your system. Please select a different one.
fr: L'action que vous aviez précédemment configurée lors du rabat de l'écran de votre portable n'est plus prise en charge sur votre système. Veuillez en sélectionner une autre.

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for when the power button is pressed is now unsupported on your system. Please select a different one.
fr: L'action que vous aviez précédemment configurée lors d'un appui sur le bouton de mise sous tension n'est plus prise en charge sur votre système. Veuillez en sélectionner une autre.

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured to happen when inactive is now unsupported on your system. Please select a different one.
fr: L'action que vous aviez précédemment configurée lorsque inactif n'est plus maintenant prise en charge sur votre système. Veuillez en sélectionner une autre.

[ctx: @info:status]
en: The screen will not be dimmed because it is configured to turn off sooner.
fr: L'écran ne sera pas atténué car il est configuré pour s'éteindre plus tôt.

[ctx: @info:status]
en: The sleep mode you had previously configured is now unsupported on your system. Please select a different one.
fr: Le mode de veille que vous aviez précédemment configuré n'est plus pris en charge sur votre système. Veuillez en sélectionner un autre.

[ctx: @info:status]
en: You might have to disconnect and re-connect the power source to start charging the battery again.
fr: Vous devriez peut-être déconnecter et reconnecter la source d'alimentation pour reprendre le chargement de la batterie.

[ctx: @info:status A long duration until suspend/shutdown]
en: A long duration will result in higher energy consumption.
fr: Une longue durée entraînera une consommation d'énergie plus importante.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge for peripheral devices will be considered low when it reaches this level.
fr: La charge de la batterie pour les périphériques associés sera considérée comme faible lorsqu'elle atteindra ce niveau.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge will be considered critical when it drops to this level. After a brief warning, the system will automatically suspend or shut down, according to the configured critical battery level action.
fr: La charge de la batterie sera considérée comme critique lorsqu'elle arrive à ce niveau. Après un bref avertissement, le système passera en veille ou s'éteindra automatiquement, selon l'action définie concernant un niveau de batterie critique.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge will be considered low when it drops to this level. Settings for low battery will be used instead of regular battery settings.
fr: La charge de la batterie sera considérée comme faible lorsqu'elle arrive à ce niveau. Les paramètres de batterie faible seront utilisés au lieu des paramètres standards de batterie.

[ctx: @label:button]
en: Related pages:
fr: Pages associées :

[ctx: @label:button]
en: Run command or script:
fr: Exécuter une commande ou un script...

[ctx: @label:checkbox]
en: &Battery protection:
fr: Protection de la batterie :

[ctx: @label:checkbox]
en: &Media playback:
fr: Lecture de &média :

[ctx: @label:combobox After X minutes]
en: &Turn off screen:
fr: É&teindre l'écran :

[ctx: @label:combobox Dim screen after X minutes]
en: Di&m automatically:
fr: Régler auto&matiquement :

[ctx: @label:combobox Power Save, Balanced or Performance profile - same options as in the Battery applet]
en: Switch to po&wer profile:
fr: Basculer vers un profil de &gestion d'énergie :

[ctx: @label:combobox Power action such as sleep/hibernate that will be executed when the critical battery level is reached]
en: A&t critical level:
fr: Au niveau cri&tique :

[ctx: @label:combobox Sleep mode selection - suspend to memory, disk or both]
en: When sleeping, enter:
fr: Lors de l'entrée en veille, basculer vers le mode :

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the power button is pressed]
en: When &power button pressed:
fr: Sur un appui du bouton d'alimentation :

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the power button is pressed]
en: When laptop &lid closed:
fr: Lorsque &l'écran de l'ordinateur portable est refermé :

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the system is idle]
en: When &inactive:
fr: Lorsque &inactif :

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Change key&board brightness:
fr: Modifier la luminosité du &clavier :

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Change scr&een brightness:
fr: Modifier la luminosité de l'écran :

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: Run command or script after:
fr: Exécuter une commande ou un script après :

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: Turn off screen after:
fr: É&teindre l'écran après :

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: When locked, turn off screen after:
fr: Lorsque verrouillé, éteindre l'écran après :

[ctx: @label:spinbox Battery will start charging again when this charge percentage is reached, after having hit the stop-charging threshold earlier]
en: Start charging once &below:
fr: Commencer à charger une fois en &dessous de :

[ctx: @label:spinbox Battery will stop charging when this charge percentage is reached]
en: &Stop charging at:
fr: Arrêter &la charge à :

[ctx: @label:spinbox Critical battery level percentage for the main power supply battery]
en: Cr&itical level:
fr: N&iveau critique :

[ctx: @label:spinbox Dim screen after X minutes]
en: Di&m automatically after:
fr: Régler auto&matiquement après :

[ctx: @label:spinbox Low battery level percentage for peripheral devices]
en: Low level for peripheral d&evices:
fr: Niveau faible pour les périphériques associés :

[ctx: @label:spinbox Low battery level percentage for the main power supply battery]
en: &Low level:
fr: Niveau faib&le :

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Enter command or choose script file
fr: Saisir une commande ou sélectionner un fichier de scripts

[ctx: @label:textfield Command or script to run]
en: When i&nactive:
fr: Quand i&nactif :

[ctx: @label:textfield Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When e&ntering "%1" state:
fr: En e&ntrant dans l'état « %1 » :

[ctx: @label:textfield Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When e&xiting "%1" state:
fr: En sortant de l'état « %1 » :

[ctx: @label:textfield for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: Command or script when entering "%1" state
fr: Commande ou script en entrant dans l'état « %1 »

[ctx: @label:textfield for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: Command or script when exiting "%1" state
fr: Commande ou script en sortant de l'état « %1 »

[ctx: @option:combobox]
en: %1 second | %1 seconds
fr[0]: %1 secondes
fr[1]: %1 secondes

[ctx: @option:combobox]
en: After %1 minute | After %1 minutes
fr[0]: Après %1 minutes
fr[1]: Après %1 minutes

[ctx: @option:combobox]
en: After %1 second | After %1 seconds
fr[0]: Après %1 secondes
fr[1]: Après %1 secondes

[ctx: @option:combobox]
en: Run after %1 minute | Run after %1 minutes
fr[0]: Exécuter après %1 minutes
fr[1]: Exécuter après %1 minutes

[ctx: @option:combobox]
en: Run after %1 second | Run after %1 seconds
fr[0]: Exécuter après %1 secondes
fr[1]: Exécuter après %1 secondes

[ctx: @option:combobox Choose a custom value outside the list of preset values]
en: Custom…
fr: Personnalisé...

[ctx: @option:combobox Choose a custom value outside the list of preset values (caution: watch for string length)]
en: Custom…
fr: Personnalisé...

[ctx: @option:combobox Dim screen automatically]
en: Never
fr: Jamais

[ctx: @option:combobox Power profile]
en: Balanced
fr: Équilibré

[ctx: @option:combobox Power profile]
en: Performance
fr: Performances

[ctx: @option:combobox Power profile]
en: Power Save
fr: Économie d'énergie

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: %1 second | %1 seconds
fr[0]: %1 secondes
fr[1]: %1 secondes

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: Never
fr: Jamais

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: %1 minute | When locked: %1 minutes
fr[0]: Lorsque verrouillé : %1 minutes
fr[1]: Lorsque verrouillé : %1 minutes

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: %1 second | When locked: %1 seconds
fr[0]: Lorsque verrouillé : %1 secondes
fr[1]: Lorsque verrouillé : %1 secondes

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: Immediately
fr: Lorsque verrouillé : immédiatement

[ctx: @option:combobox Turn off screen after X minutes regardless of lock screen (caution: watch for string length)]
en: When locked and unlocked
fr: Lorsque verrouillé et déverrouillé :

[ctx: @text:action:menu Command or script to run]
en: When inactive
fr: Lorsque inactif

[ctx: @text:action:menu Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When entering "%1" state
fr: En entrant dans l'état « %1 »

[ctx: @text:action:menu Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When exiting "%1" state
fr: En sortant de l'état « %1 »

[ctx: @text:button Determine what will trigger a command or script to run in this power state]
en: Choose run conditions
fr: Sélectionnez les conditions d'exécution

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Activities
fr: Activités

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Desktop Session
fr: Session de bureau

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Screen Locking
fr: Verrouillage d'écran

[ctx: @text:button Name of KCM, plus Power Management notification category]
en: Notifications: Power Management
fr: Notifications : gestion de l'énergie

[ctx: @text:button Name of KCM, plus Power Management shortcut category]
en: Shortcuts: Power Management
fr: Raccourcis : gestion de l'énergie

[ctx: @text:checkbox]
en: Limit the maximum battery charge
fr: Limiter la charge maximale de la batterie

[ctx: @text:checkbox]
en: Pause media players when suspending
fr: Mettre en pause les lecteurs de média lors de la mise en veille

[ctx: @text:checkbox Trigger laptop lid action even when an external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
fr: Même lorsqu'un moniteur externe est connecté

[ctx: @text:placeholdermessage]
en: Power Management settings could not be loaded
fr: Les paramètres de gestion de l'énergie n'ont pas pu être chargés

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: days
fr: jours

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: hours
fr: heures

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: milliseconds
fr: millisecondes

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: months
fr: mois

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: seconds
fr: secondes

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: weeks
fr: semaines

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: years
fr: années

[ctx: @title]
en: Advanced Power Settings
fr: Paramètres avancés pour la gestion de l'énergie

[ctx: @title:group]
en: Battery Levels
fr: Niveaux de batterie

[ctx: @title:group]
en: Charge Limit
fr: Limite de charge

[ctx: @title:group]
en: Display and Brightness
fr: Affichage et luminosité

[ctx: @title:group]
en: Other Settings
fr: Autres réglages

[ctx: @title:group]
en: Suspend Session
fr: Suspendre la session

[ctx: @title:group Miscellaneous power management settings that didn't fit elsewhere]
en: Other Settings
fr: Autres paramètres

[ctx: @title:window]
en: Choose script file
fr: Sélectionner un fichier de scripts

[ctx: @title:window]
en: Custom Duration
fr: Durée personnalisée

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Hibernate
fr: Hiberner

en: Hybrid sleep
fr: Veille hybride

en: Leave unchanged
fr: Laisser inchangé

en: Lock screen
fr: Verrouiller l'écran

en: On AC Power
fr: Sur secteur

en: On Battery
fr: Sur batterie

en: On Low Battery
fr: Sur batterie faible

en: Open "Activities" settings page
fr: Ouvrir la page des paramètres « Activités »

en: Open "Desktop Session" settings page
fr: Ouvrir la page des paramètres « Session de bureau »

en: Open "Notifications" settings page, "Power Management" section
fr: Ouvrir la page des paramètres « Notifications » et la section « Gestion de l'énergie »

en: Open "Screen Locking" settings page
fr: Ouvrir la page de configuration « Verrouillage d'écran »

en: Open "Shortcuts" settings page, "Power Management" section
fr: Ouvrir la page de configuration « Raccourcis » et la section « Gestion de l'énergie »

[ctx: Percentage value example, used for formatting battery levels in the power management settings]
en: 10%
fr: 10 %

[ctx: Percentage value example, used for formatting brightness levels in the power management settings]
en: 10%
fr: 10 %

en: Perform laptop lid action even when an external monitor is connected
fr: Effectuer l'action associée à l'écran de l'ordinateur portable même lorsqu'un moniteur externe est connecté

[ctx: Power down the computer]
en: Shut down
fr: Éteindre

en: Show logout screen
fr: Afficher l'écran de déconnexion

en: Standby, then hibernate
fr: Mettre en attente, puis en hibernation

[ctx: Subtitle description for 'Hybrid sleep' sleep option]
en: Save session to both memory and disk
fr: Enregistrer la session à la fois en mémoire et sur le disque

[ctx: Subtitle description for 'Standby' sleep option]
en: Save session to memory
fr: Enregistrer la session en mémoire

[ctx: Subtitle description for 'Standby, then hibernate' sleep option]
en: Switch to hibernation after a period of inactivity
fr: Basculer en hibernation après une période d'inactivité

[ctx: Subtitle description for 'Standby, then hibernate' sleep option]
en: Switch to hibernation when battery runs low
fr: Basculer en hibernation lorsque la batterie est faible

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
fr: Mettre en sommeil

[ctx: Suspend to RAM]
en: Standby
fr: Veille

en: The Power Management Service appears not to be running.
fr: Le service de gestion de l'énergie semble ne pas être lancé.

[ctx: The unit of the time input field]
en: day | days
fr[0]: jour
fr[1]: jours

[ctx: The unit of the time input field]
en: hour | hours
fr[0]: heure
fr[1]: heures

[ctx: The unit of the time input field]
en: millisecond | milliseconds
fr[0]: milliseconde
fr[1]: millisecondes

[ctx: The unit of the time input field]
en: month | months
fr[0]: mois
fr[1]: mois

[ctx: The unit of the time input field]
en: second | seconds
fr[0]: seconde
fr[1]: secondes

[ctx: The unit of the time input field]
en: week | weeks
fr[0]: semaine
fr[1]: semaines

[ctx: The unit of the time input field]
en: year | years
fr[0]: année
fr[1]: années

en: Toggle screen on/off
fr: Activer / désactiver l'écran

en: Turn off screen
fr: Éteindre l'écran
