ibus 1.5.20 - en to fr translation catalogue (534 entries)

en: "FONT" for emoji characters on emoji dialog
fr: « POLICE » des émoticônes dans la boite de dialogue

en: "LANG" for annotations on emoji dialog. E.g. "en"
fr: « LANGUE » des annotations dans la boite de dialogue des émoticône. Par ex : « fr »

en: %s is unknown command!
fr: %s n’est pas une commande connue !

en: (Not implemented)
fr: (Non implémenté)

en: ...
fr: …

en: <b>Font and Style</b>
fr: <b>Police et Style</b>

en: <b>Font and Theme</b>
fr: <b>Police et thème</b>

en: <b>Global input method settings</b>
fr: <b>Configuration de la méthode d’éntrée globale</b>

en: <b>Keyboard Layout</b>
fr: <b>Disposition du clavier</b>

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
fr: <b>Raccourcis clavier</b>

en: <small><i>The active input method can be switched around from the selected ones in the above list by pressing the keyboard shortcut keys or clicking the panel icon.</i></small>
fr: <small><i>La méthode de saisie active peut être modifiée vers l’une des méthodes pré-sélectionnées dans la liste ci-dessous en tapant le raccourci clavier ou en cliquant sur l’icône du panneau.</i></small>

en: About
fr: À propos

en: Activities
fr: Activités

en: Add the selected input method into the enabled input methods
fr: Ajouter la méthode d’entrée sélectionnée aux méthodes d’entrée actives

en: Advanced
fr: Avancé

en: Aegean Numbers
fr: Nombres égéens

en: Alchemical Symbols
fr: Symboles alchimiques

en: Alias: %s
fr: Alias : %s

en: Alphabetic Presentation Forms
fr: Formes de présentation alphabétique

en: Always
fr: Toujours afficher

en: Anatolian Hieroglyphs
fr: Hiéroglyphes hittites

en: Ancient Greek Musical Notation
fr: Notation musicale grecque ancienne

en: Ancient Greek Numbers
fr: Nombres grecs anciens

en: Ancient Symbols
fr: Symboles anciens

en: Animals & Nature
fr: Animaux & nature

en: Annotations: %s
fr: Annotations : %s

en: Arabic
fr: Arabe

en: Arabic Extended-A
fr: Arabe étendu-A

en: Arabic Extended-B
fr: Arabe étendu-B

en: Arabic Extended-C
fr: Arabe étendu-C

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
fr: Symboles mathématiques alphanumériques arabes

en: Arabic Presentation Forms-A
fr: Formes A de présentation arabes

en: Arabic Presentation Forms-B
fr: Formes B de présentation arabes

en: Arabic Supplement
fr: Supplément arabe

en: Armenian
fr: Arménien

en: Arrows
fr: Flèches

en: At least one of your configured input methods does not exist in IBus input methods.
fr: Au moins une de vos méthodes d’entrée configurées n’existe pas dans les méthodes d’entrée IBus.

en: Author: %s
fr: Auteur : %s

en: Auto hide
fr: Masquage automatique

en: Avestan
fr: Avestique

en: Balinese
fr: Balinais

en: Bamum
fr: Bamoun

en: Bamum Supplement
fr: Supplément Bamoun

en: Basic Latin
fr: Latin de base

en: Block Elements
fr: Éléments blocs

en: Bopomofo Extended
fr: Bopomofo étendu

en: Bottom left corner
fr: Coin inférieur gauche

en: Bottom right corner
fr: Coin inférieur droit

en: Box Drawing
fr: Dessiner des boîtes

en: Brahmi
fr: Brahmî

en: Braille Patterns
fr: Motifs en braille

en: Bring back emoji choice
fr: Rétablir le choix emoji

en: Buginese
fr: Bouguinais

en: Byzantine Musical Symbols
fr: Symboles musicaux byzantins

en: CJK Compatibility
fr: Compatibilité CJC

en: CJK Compatibility Forms
fr: Formes de compatibilité CJC

en: CJK Compatibility Ideographs
fr: Idéographes de compatibilité CJC

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
fr: Idéographes de compatibilité CJK supplémentaires

en: CJK Radicals Supplement
fr: Supplément Radicaux CJC

en: CJK Strokes
fr: Traits CJC

en: CJK Symbols and Punctuation
fr: Symboles et ponctuation CJC

en: CJK Unified Ideographs
fr: Idéographes unifiés CJC

en: CJK Unified Ideographs Extension A
fr: Idéographes unifiés CJC Extension A

en: CJK Unified Ideographs Extension B
fr: Idéographes unifiés CJC Extension B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
fr: Idéographes unifiés CJC Extension C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
fr: Idéographes unifiés CJC Extension D

en: CJK Unified Ideographs Extension E
fr: Idéographes unifiés CJC Extension E

en: CJK Unified Ideographs Extension F
fr: Idéographes unifiés CJC Extension F

en: CJK Unified Ideographs Extension G
fr: Idéographes unifiés CJC Extension G

en: CJK Unified Ideographs Extension H
fr: Idéographes unifiés CJC Extension H

en: CJK Unified Ideographs Extension I
fr: Idéographes unifiés CJC Extension I

en: Can't connect to IBus.
fr: Connexion à IBus impossible.

en: Canceled to choose an emoji.
fr: Abandon du choix d’émoticône.

en: Candidates orientation:
fr: Orientation de la liste des candidats :

en: Carian
fr: Carien

en: Caucasian Albanian
fr: Albanais du Caucase

en: Cherokee Supplement
fr: Supplément cherokee

en: Chess Symbols
fr: Symboles d’échecs

en: Choose a condition to match emoji annotations partially
fr: Choisir une condition de correspondance partielle d’annotations d’émoticônes

en: Choose a default language of emoji dictionaries on the emoji dialog. The value $lang is applied to /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict .
fr: Choisissez la langue par défaut pour les dictionnaires d’émoticônes dans la boite de dialogue. La valeur $Lang est appliquée à /usr/share/ibus/dicts/emoji-$lang.dict .

en: Choose a theme of the arrow buttons on the candidate window
fr: Choisissez le thème des boutons fléchés de la fenêtre de candidats

en: Choose a theme of the candidate window
fr: Choisissez le thème de la fenêtre de candidats

en: Choose glyphs with input method's language on candidate window
fr: Choisissez les glyphes avec la langue de la méthode de saisie dans la fenêtre de candidats

en: Choose glyphs with the input method's language on the candidate window for the duplicated code points
fr: Choisissez les glyphes avec la langue de la méthode de saisie dans la fenêtre de candidats pour les points de code dupliqués

en: Choose one of the following conditions to match emoji annotations partially: 0 == Prefix match, 1 == Suffix match, 2 == Containing match
fr: Choisissez une des conditions suivantes pour la correspondance partielle d’annotations d’émoticônes : 0 == correspondance de préfixe, 1 == correspondance de suffixe, 2 == correspondance de contenu

en: Chorasmian
fr: Chorasmien

en: Click to view a warning message
fr: Cliquez pour voir le message d’avertissement

en: Close
fr: Fermer

en: Code point: %s
fr: Point de code : %s

en: Combining Diacritical Marks
fr: Marques diacritiques combinantes

en: Combining Diacritical Marks Extended
fr: Marques diacritiques combinantes étendues

en: Combining Diacritical Marks Supplement
fr: Supplément marques diacritiques combinantes

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
fr: Marques diacritiques combinantes pour symboles

en: Combining Half Marks
fr: Demi-signes combinatoires

en: Commands:
fr: Commandes :

en: Common Indic Number Forms
fr: Formes numériques communes indiennes

en: Component
fr: Composant

en: Compose file update
fr: Mise à jour d'un fichier Compose

en: Connect Wayland input method protocol
fr: Connecter le protocole Wayland input-method

en: Containing match
fr: Correspondance de contenu

en: Control Pictures
fr: Contrôler des photos

en: Copied an emoji to your clipboard.
fr: Une émoticône a été copiée dans le presse-papier.

en: Coptic
fr: Copte

en: Coptic Epact Numbers
fr: Nombres epact coptes

en: Counting Rod Numerals
fr: Chiffres-bâtonnets chinois

en: Create registry cache
fr: Créer le cache du registre

en: Cuneiform
fr: Cunéiforme

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
fr: Nombres cunéiformes et ponctuation

en: Currency Symbols
fr: Symboles monétaires

en: Custom
fr: Personnalisée

en: Custom font
fr: Police personnalisée

en: Custom font name for emoji characters on emoji dialog
fr: Nom de la police personnalisée pour les caractères d’émoticônes dans la boite de dialogue

en: Custom font name for language panel
fr: Police personnalisée pour la barre de langues

en: Custom icon
fr: Icône personnalisée

en: Custom icon name for arrow buttons on candidate window
fr: Nom d’icône personnalisé pour les boutons fléchés dans la fenêtre de candidats

en: Custom theme
fr: Thème personnalisé

en: Custom theme name for language panel
fr: Thème personnalisé pour la barre de langues

en: Cypriot Syllabary
fr: Syllabaire Chypriote

en: Cypro-Minoan
fr: Chypro-minoen

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Cyrillic Extended-A
fr: Cyrillique étendu-A

en: Cyrillic Extended-B
fr: Cyrillique étendu-B

en: Cyrillic Extended-C
fr: Cyrillique étendu-C

en: Cyrillic Extended-D
fr: Cyrillique étendu D

en: Cyrillic Supplement
fr: Supplément cyrillique

en: DConf preserve name prefixes
fr: Préservation des préfixes de nom DConf

en: Default language for emoji dictionary
fr: Langue par défaut pour le dictionnaire des émoticônes

en: Description:
fr: Description :

en: Description: %s
fr: Description : %s

en: Detect unregistered character in your compose sequence
fr: Détecter un caractère non enregistré dans votre séquence de composition

en: Devanagari Extended
fr: Devanagari étendu

en: Devanagari Extended-A
fr: Devanagari étendu-A

en: Dingbats
fr: Casseaux

en: Disable shortcut keys
fr: Désactiver les raccourcis clavier

en: Disable:
fr: Désactiver :

en: Dives Akuru
fr: Dives akuru

en: Do not show
fr: Ne pas afficher

en: Dogra
fr: Dogri

en: Domino Tiles
fr: Dominos

en: Done
fr: Effectuée

en: Early Dynastic Cuneiform
fr: Cunéiforme dynastique archaïque

en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
fr: Réglages du format hiéroglyphes égyptiens

en: Egyptian Hieroglyphs
fr: Hiéroglyphes égyptiens

en: Egyptian Hieroglyphs Extended-A
fr: Hiéroglyphes égyptiens étendus A

en: Elymaic
fr: Élymaïque

en: Embed Preedit Text
fr: Insérer le texte en cours d’édition

en: Embed Preedit Text in Application Window
fr: Insérer le texte en cours d’édition dans la fenêtre de l’application

en: Embed preedit text in application window
fr: Insérer le texte en cours d’édition dans la fenêtre de l’application

en: Embed the preedit text of input method in the application window
fr: Insérer le texte en cours d’édition par la méthode d’entrée dans la fenêtre de l’application

en: Emoji
fr: Émoticône

en: Emoji Choice
fr: Choix d’émoticônes

en: Emoji annotation language:
fr: Langue d’annotations des émoticônes :

en: Emoji annotation:
fr: Annotation des émoticônes :

en: Emoji annotations can be match partially
fr: Les annotations d’émoticônes peuvent correspondre partiellement

en: Emoji shortcut keys for gtk_accelerator_parse
fr: Raccourcis clavier des émoticônes pour gtk_accelerator_parse

en: Emoticons
fr: Émoticônes

en: Enable input method by default
fr: Par défaut, activer la méthode d’entrée

en: Enable input method by default when the application gets input focus
fr: Par défaut, activer la méthode d’entrée lorsque l’application reçoit le focus

en: Enable or disable:
fr: Activer / désactiver :

en: Enable shortcut keys
fr: Activer les raccourcis clavier

en: Enable:
fr: Activer :

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
fr: Supplément alphanumérique cerclé

en: Enclosed Alphanumerics
fr: Alphanumériques cerclés

en: Enclosed CJK Letters and Months
fr: Lettres et mois CJC cerclés

en: Enclosed Ideographic Supplement
fr: Supplément idéographique cerclé

en: Engines order
fr: Ordre des moteurs

en: Ethiopic
fr: Éthiopien

en: Ethiopic Extended
fr: Éthiopien étendu

en: Ethiopic Extended-A
fr: Éthiopien étendu-A

en: Ethiopic Extended-B
fr: Éthiopien étendu B

en: Ethiopic Supplement
fr: Supplément éthiopien

en: Execute ibus-daemon if it's not running
fr: Exécuter ibus-daemon s'il n'est pas encore en cours d'exécution

en: Exit daemon with "direct" or "kde-wayland" TYPE.
fr: Quitter le démon avec le TYPE "direct" ou "kde-wayland".

en: Exit ibus-daemon
fr: Quitter ibus-daemon

en: FONT
fr: POLICE

en: Failed to get the current text application. Please re-focus your application. E.g. Press Esc key several times to release the emoji typing mode, click your desktop and click your text application again.
fr: Impossible d’obtenir l’application texte actuelle. Veuillez sélectionner à nouveau votre application. Par exemple, appuyez plusieurs fois sur la touche Échap pour relâcher le mode de saisie emoji, cliquez sur votre bureau et cliquez à nouveau sur votre application texte.

en: Favorites
fr: Favoris

en: Flags
fr: Drapeaux

en: Follow the input cursor in case the panel is always shown
fr: Suivre le curseur d’insertion lorsque le panneau est toujours affiché

en: Food & Drink
fr: Nourriture & boisson

en: General
fr: Paramètres généraux

en: General Punctuation
fr: Ponctuation générale

en: Geometric Shapes
fr: Formes géométriques

en: Geometric Shapes Extended
fr: Formes géométriques étendues

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Georgian Extended
fr: Géorgien étendu

en: Georgian Supplement
fr: Supplément géorgien

en: Get global engine failed.
fr: Échec de la récupération du moteur global.

en: Glagolitic
fr: Glagolitique

en: Glagolitic Supplement
fr: Supplément Glagolitique

en: Gothic
fr: Gothique

en: Greek Extended
fr: Grec étendu

en: Greek and Coptic
fr: Grec et copte

en: Gunjala Gondi
fr: Gong

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
fr: Formes de demi et pleine chasse

en: Hangul Compatibility Jamo
fr: Compatibilité Hangeul Jamo

en: Hangul Jamo
fr: Hangeul Jamo

en: Hangul Jamo Extended-A
fr: Hangeul Jamo étendu-A

en: Hangul Jamo Extended-B
fr: Hangeul Jamo étendu-B

en: Hangul Syllables
fr: Syllabes hangeul

en: Has emoji variants
fr: A des variantes d’émoticônes

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hide automatically
fr: Cacher automatiquement

en: High Private Use Surrogates
fr: Substituts d’utilisation privé hauts

en: High Surrogates
fr: Substituts hauts

en: Horizontal
fr: Horizontale

en: IBus Emoji initialization
fr: Initialisation d'IBus Emoji en cours

en: IBus Notification
fr: Notification IBus

en: IBus Panel
fr: Panneau IBUS

en: IBus Preferences
fr: Préférences de IBus

en: IBus daemon could not be started in %d seconds.
fr: Le démon IBus n’a pas pu être démarré en %d secondes.

en: IBus has been started! If you cannot use IBus, add the following lines to your $HOME/.bashrc; then relog into your desktop.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus
fr: IBus a été démarré ! Si vous ne pouvez pas utiliser IBus, veuillez ajouter les lignes suivantes dans le fichier « $HOME/.bashrc », et veuillez vous reconnecter.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus

en: IBus is an intelligent input bus for Linux/Unix.
fr: IBus est un IME intelligent pour Linux/Unix.

en: IBus is running.
fr: IBus est en cours d'exécution.

en: IBus should be called from the desktop session in %s. For KDE, you can launch '%s' utility and go to "Input & Output" -> "Keyboard" -> "Virtual Keyboard" section and select "%s" icon and click "Apply" button to configure IBus in %s. For other desktop sessions, you can run "%s" command. Please refer each document about the "Wayland input method" configuration. Before you configure the "Wayland input method", you should make sure that QT_IM_MODULE and GTK_IM_MODULE environment variables are unset in the desktop session.
fr: IBus devrait être appelé par la session de bureau dans %s. Pour KDE, vous pouvez lancer l'utilitaire "%s", accéder à la section "Entrée et sortie" > "Clavier" > "Clavier virtuel", sélectionner l'icône "%s" et cliquer sur le bouton "Appliquer" pour configurer IBus dans %s. Pour les autres sessions de bureau, vous pouvez exécuter la commande "%s". Référez-vous au document concernant la configuration d'une méthode de saisie dans Wayland. Avant de configurer la méthode de saisie Wayland, assurez-vous que les variables d'environnement QT_IM_MODULE et GTK_IM_MODULE ne sont pas définies dans la session de bureau.

en: IPA Extensions
fr: Extensions à l’API

en: Ideographic Description Characters
fr: Caractères de description idéographique

en: Ideographic Symbols and Punctuation
fr: Symboles et ponctuation idéographiques

en: If emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match
fr: Si les annotations peuvent correspondre à une chaîne partielle plutôt qu’une correspondance exacte

en: If true, the panel follows the input cursor in case the panel is always shown. If false, the panel is shown at a fixed location.
fr: Si activé, le panneau suit le curseur d’insertion lorsque le panneau est toujours affiché. Sinon, le panneau est affiché à une position fixe.

en: Imperial Aramaic
fr: Araméen impérial

en: Indic Siyaq Numbers
fr: Nombres hindous Siyaq

en: Input Method
fr: Méthode d’entrée

en: Inscriptional Pahlavi
fr: Pehelevi des inscriptions

en: Inscriptional Parthian
fr: Parthe des inscriptions

en: Javanese
fr: Javanais

en: Kaithi
fr: Kaïthî

en: Kaktovik Numerals
fr: Chiffres kaktovik

en: Kana Extended-A
fr: Kana étendu A

en: Kana Extended-B
fr: Kana étendu B

en: Kana Supplement
fr: Supplément Kana

en: Kangxi Radicals
fr: Radicaux Kangxi

en: Katakana Phonetic Extensions
fr: Extensions Katakana phonétiques

en: Key code:
fr: Touche :

en: Keyboard layout: %s
fr: Disposition du clavier : %s

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Khitan Small Script
fr: Petite écriture khitan

en: Khmer Symbols
fr: Symboles khmers

en: Khojki
fr: Khojkï

en: LANG
fr: LANGUE

en: Language panel position
fr: Position de la barre de langues

en: Language panel position:
fr: Afficher la barre de langues :

en: Language: %s
fr: Langue : %s

en: Latin Extended Additional
fr: Latin étendu additionnel

en: Latin Extended-A
fr: Latin étendu-A

en: Latin Extended-B
fr: Latin étendu-B

en: Latin Extended-C
fr: Latin étendu-C

en: Latin Extended-D
fr: Latin étendu-D

en: Latin Extended-E
fr: Latin étendu-E

en: Latin Extended-F
fr: Latin étendu-F

en: Latin Extended-G
fr: Latin étendu G

en: Latin layouts which have no ASCII
fr: Dispositions latines ne disposant pas d’ASCII

en: Latin-1 Supplement
fr: Supplément Latin-1

en: Letterlike Symbols
fr: Symboles Letterlike

en: Linear A
fr: Linéaire A

en: Linear B Ideograms
fr: Idéogrammes du linéaire B

en: Linear B Syllabary
fr: Syllabaire linéaire B

en: List engine name only
fr: Ne lister que les noms des moteurs

en: Lisu Supplement
fr: Supplément Lisu

en: Load the Unicode data at the time of startup
fr: Charge les données Unicode au démarrage

en: Load the Unicode data at the time of startup if true. About 15MB memory is needed to load the data. Load the Unicode data when open the emoji dialog at the beginning if false. The Unicode data is always loaded after the emoji data is loaded even if true.
fr: Charge les données Unicode au démarrage si la condition est remplie. 15 Mo de mémoire sont nécessaires pour charger ces données. Sinon, les données Unicode sont chargées lors de l’ouverture de la boite de dialogue des émoticônes. Même dans le cas où la condition est remplie, les données Unicode sont toujours chargées après les données des émoticônes.

en: Load the emoji data at the time of startup
fr: Charge les données relatives aux émoticônes au démarrage

en: Load the emoji data at the time of startup if true. About 10MB memory is needed to load the data. Load the emoji data when open the emoji dialog at the beginning if false.
fr: Charge les données relatives aux émoticônes au démarrage si la condition est remplie. 10 Mo de mémoire sont nécessaires pour charger ces données. Sinon, les données des émoticônes sont chargées lors de l’ouverture de la boite de dialogue des émoticônes.

en: Loading a Unicode dictionary:
fr: Chargement d’un dictionnaire Unicode :

en: Low Surrogates
fr: Substituts bas

en: Lycian
fr: Lycien

en: Lydian
fr: Lydien

en: Mahjong Tiles
fr: Tuiles de mahjong

en: Maintainers
fr: Mainteneur·ses

en: Makasar
fr: Maka

en: Mandaic
fr: Mandéen

en: Manichaean
fr: Manichéen

en: Masaram Gondi
fr: Gondi de Masaram

en: Match emoji annotations partially with more than the specified number of characters instead of the exact match.
fr: Correspondances partielles avec plus que le nombre de caractères spécifié plutôt qu’une correspondance exacte.

en: Match emoji annotations partially with the following condition and more than the number of characters:
fr: Correspondances partielles d’annotations des émoticônes ayant les conditions suivantes et plus que le nombre de caractères :

en: Match emoji annotations with the specified length
fr: Correspondance d’annotations d’émoticônes ayant la longueur spécifiée

en: Match with the condition of the specified integer
fr: Faire correspondre avec la condition de l’entier indiqué

en: Match with the length of the specified integer
fr: Faire correspondre avec la longueur de l’entier indiqué

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
fr: Symboles mathématiques alphanumériques

en: Mathematical Operators
fr: Opérateurs mathématiques

en: Mayan Numerals
fr: Chiffres mayas

en: Medefaidrin
fr: Medf

en: Meetei Mayek Extensions
fr: Extensions meetei mayek

en: Mende Kikakui
fr: Écriture mendé Kikakui

en: Meroitic Cursive
fr: Cursive Méroïtique

en: Meroitic Hieroglyphs
fr: Hiéroglyphes Méroïtique

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
fr: Divers symboles mathématiques-A

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
fr: Symboles mathématiques-B divers

en: Miscellaneous Symbols
fr: Symboles divers

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
fr: Symboles et flèches divers

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
fr: Symboles et pictogrammes divers

en: Miscellaneous Technical
fr: Divers techniques

en: Modifier Tone Letters
fr: Lettres modificatives de ton

en: Modifiers:
fr: Modificateurs :

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Mongolian Supplement
fr: Supplément Mongol

en: More…
fr: Plus…

en: Move down the selected input method in the enabled input methods
fr: Déplacer vers le bas la méthode d’entrée sélectionnée dans la liste des méthodes d’entrée actives

en: Move up the selected input method in the enabled input methods list
fr: Déplacer vers le haut la méthode d’entrée sélectionnée dans la liste des méthodes d’entrée actives

en: Musical Symbols
fr: Symboles musicaux

en: Myanmar Extended-A
fr: Myanmar étendu A

en: Myanmar Extended-B
fr: Myanmar étendu B

en: Myanmar Extended-C
fr: Myanmar étendu C

en: NKo
fr: N’Ko

en: Nabataean
fr: Nabatéen

en: Nag Mundari
fr: Nag mundari

en: Name: %s
fr: Nom : %s

en: New Tai Lue
fr: Nouveau Tai Lue

en: Next engine shortcut keys
fr: Raccourci clavier pour passer au moteur suivant

en: Next input method:
fr: Méthode d’entrée suivante :

en: No engine is set.
fr: Aucun moteur n’est configuré.

en: None
fr: Aucune

en: Number Forms
fr: Formes numérales

en: Objects
fr: Objets

en: Old Hungarian
fr: Hongrois Ancien

en: Old Italic
fr: Vieux italique

en: Old North Arabian
fr: Arabe ancien du Nord

en: Old Permic
fr: Permien

en: Old Persian
fr: Vieux perse

en: Old Sogdian
fr: Sogdiane ancien

en: Old South Arabian
fr: Arabe ancien du Sud

en: Old Turkic
fr: Turc Ancien

en: Old Uyghur
fr: Ancien ouïghour

en: Open Unicode choice
fr: Ouvrir un choix Unicode

en: Optical Character Recognition
fr: Reconnaissance optique de caractères

en: Orientation of lookup table
fr: Orientation de la liste des candidats

en: Orientation of lookup table. 0 = Horizontal, 1 = Vertical
fr: Orientation de la liste des candidats. 0 = Horizontale, 1 = Verticale

en: Ornamental Dingbats
fr: Casseaux ornementaux

en: Other
fr: Autre

en: Others
fr: Autres

en: Ottoman Siyaq Numbers
fr: Nombres ottomans Siyaq

en: Page Down
fr: Page suivante

en: Page Up
fr: Page précédente

en: Palmyrene
fr: Palmyrène

en: People & Body
fr: Personnes & parties du corps

en: Phaistos Disc
fr: Disque de Phaistos

en: Phoenician
fr: Phénicien

en: Phonetic Extensions
fr: Extensions phonétiques

en: Phonetic Extensions Supplement
fr: Supplément d’extensions phonétiques

en: Playing Cards
fr: Cartes à jouer

en: Please press a key (or a key combination)
fr: Veuillez appuyer sur une touche (ou une combinaison de touches)

en: Please press a key (or a key combination).
    The dialog will be closed when the key is released.
fr: Veuillez appuyer sur une touche (ou une combinaison de touches).
    La boîte de dialogue se fermera lorsque la touche sera relâchée.

en: Please run `ibus-setup` command, open "Input Method" tab, and configure your input methods again.
fr: Veuillez exécuter la commande `ibus-setup`, ouvrir l’onglet « Méthodes d’entrée », et configurer à nouveau vos méthodes d’entrée.

en: Please unset QT_IM_MODULE and GTK_IM_MODULE environment variables and 'ibus-daemon --panel disable' should be executed as a child process of %s component.
fr: Veuillez supprimer la définition des variables d'environnement QT_IM_MODULE et GTK_IM_MODULE et "ibus-daemon --panel disable" doit être exécuté en tant que sous-processus d'un composant %s.

en: Popup delay milliseconds for IME switcher window
fr: Délai en millisecondes d’affichage de la fenêtre du commutateur de méthode d’entrée

en: Preferences
fr: Préférences

en: Prefix match
fr: Correspondance de préfixe

en: Prefixes of DConf keys to stop name conversion
fr: Préfixes des clés DConf pour arrêter la conversion de nom

en: Preload engines
fr: Précharger les moteurs

en: Preload engines during ibus starts up
fr: Précharger les moteurs au démarrage d’ibus

en: Prev engine shortcut keys
fr: Raccourci clavier pour revenir au moteur précédent

en: Previous input method:
fr: Méthode d’entrée précédente :

en: Print the D-Bus address of ibus-daemon
fr: Afficher l’adresse D-Bus de ibus-daemon

en: Private Use Area
fr: Zone à usage privé

en: Psalter Pahlavi
fr: Pehelevi des psautiers

en: Quit
fr: Quitter

en: RGBA value of XKB icon
fr: Valeur RGBA de l’icône XKB

en: Read the registry cache FILE.
fr: Lire le fichier FILE du cache du registre système.

en: Read the system registry cache.
fr: Lire le cache du registre système.

en: Remove the selected input method from the enabled input methods
fr: Supprimer la méthode d’entrée sélectionnée des méthodes d’entrées actives

en: Reset the configuration values
fr: Réinitialiser les valeurs de configuration

en: Resetting…
fr: Réinitialisation…

en: Restart
fr: Redémarrer

en: Restart ibus-daemon
fr: Redémarrer ibus-daemon

en: Retrieve im-module value from GTK instance
fr: Récupérer la valeur im-module à partir de l'instance GTK

en: Rumi Numeral Symbols
fr: Symboles numériques Rûmî

en: Run xmodmap if .xmodmap or .Xmodmap exists when ibus engines are switched.
fr: Lancer xmodmap si le fichier .xmodmap ou .Xmodmap existe lors d’un basculement de moteur ibus.

en: Runic
fr: Runique

en: Samaritan
fr: Samaritain

en: Saurashtra
fr: Saurachtra

en: Save emoji on dialog to clipboard
fr: Copie l’émoticône dans la boite de dialogue vers le presse-papier

en: Saved engines order in input method list
fr: L’ordre des moteurs enregistrés dans la liste des méthodes d’entrées

en: Saved version number
fr: Numéro de version enregistré

en: Seems you run %s with '--enable-wayland-im' option but your display server is Xorg so the Wayland feature is disabled. You would be better off running ibus-daemon directly instead or %s without that option.
fr: Il semble que vous avez exécuté %s avec l'option '--enable-wayland-im', mais votre serveur d'affichage est Xorg et les fonctionnalités Wayland sont donc désactivées. Exécutez plutôt directement ibus-daemon, ou exécutez %s sans cette option.

en: Select a language
fr: Sélectionner la langue

en: Select an input method
fr: Sélectionnez une méthode d’entrée

en: Select keyboard shortcut for %s
fr: Sélection du raccourci clavier pour %s

en: Set IBus Preferences
fr: Définir les préférences de IBus

en: Set a font of Unicode candidates on the emoji dialog
fr: Défini la police des émoticônes candidates dans la boite de dialogue

en: Set a language of emoji annotations on the emoji dialog
fr: Défini la langue pour les annotations d’émoticônes dans la boite de dialogue

en: Set global engine failed.
fr: Échec de la configuration du moteur global.

en: Set im-module TYPE to "gtk2",  "gtk3" or "gtk4". Default is "gtk3".
fr: Définir le TYPE im-module sur "gtk2", "gtk3" ou "gtk4". La valeur par défaut est "gtk3".

en: Set or get engine
fr: Définir ou obtenir le moteur

en: Set popup delay milliseconds to show IME switcher window. The default is 400. 0 = Show the window immediately. 0 < Delay milliseconds. 0 > Do not show the window and switch prev/next engines.
fr: Définit le délai en millisecondes d’affichage de la fenêtre du commutateur de méthode d’entrée. La valeur par défaut est de 400. 0 = montrer immédiatement la fenêtre. 0 < délai en millisecondes. 0 > ne pas afficher la fenêtre et permuter avec le moteur précédent ou suivant.

en: Set the behavior of ibus how to show or hide language bar
fr: Permet de choisir l’affichage de la barre de langues d’ibus

en: Set the orientation of candidates in lookup table
fr: Permet de choisir l’orientation de la liste des candidats

en: Share the same input method among all applications
fr: Partager la même méthode d’entrée pour toutes les applications

en: Shavian
fr: Shavien

en: Shorthand Format Controls
fr: Réglages du format abrégé

en: Show available engines
fr: Afficher les moteurs disponibles

en: Show debug messages.
fr: Afficher les messages de débogage.

en: Show emoji variants
fr: Montrer les variantes d’émoticônes

en: Show icon on system tray
fr: Afficher l’icône dans la boîte à miniatures

en: Show information of the selected input method
fr: Afficher les informations de la méthode d’entrée sélectionnée

en: Show input method name
fr: Afficher le nom de la méthode d’entrée

en: Show input method name on language bar
fr: Afficher le nom de la méthode d’entrée sur la barre de langues

en: Show input method's name on language bar when check the checkbox
fr: Afficher le nom de la méthode d’entrée sur la barre de langue lorsque la case est cochée

en: Show property panel:
fr: Afficher le panneau de propriétés :

en: Show setup of the selected input method
fr: Afficher le paramétrage de la méthode d’entrée sélectionnée

en: Show the configuration values
fr: Afficher les valeurs de configuration

en: Show the content of registry cache
fr: Afficher le contenu du cache du registre

en: Show this information
fr: Afficher cette information

en: Show version
fr: Afficher la version

en: Since IBus 1.5.33, Compose files replace the builtin
    compose sequences. To keep them and add your own
    sequences on top, the line:
    
      include "%%L"
    
    has been added to the Compose file:
    %s.
fr: À partir de IBus 1.5.33, les fichiers Compose
    remplacent les séquences de composition. Pour les
    conserver et ajouter vos propres séquences, la
    ligne :
    
      include "%%L"
    
    a été ajoutée au fichier Compose :
    %s.

en: Since IBus 1.5.33, Compose files replace the builtin
    compose sequences. To keep them and add your own
    sequences on top, you need to add the line:
    
      include "%%L"
    
    to the Compose file:
    %s.
fr: À partir de IBus 1.5.33, les fichiers Compose
    remplacent les séquences de composition. Pour les
    conserver et ajouter vos propres séquences, vous
    devez ajouter la ligne
    
      include "%%L"
    
    au fichier Compose :
    %s.

en: Sinhala Archaic Numbers
fr: Nombre archaïque Cingalais

en: Small Form Variants
fr: Petites variantes de forme

en: Small Kana Extension
fr: Extension de petits Kana

en: Smileys & Emotion
fr: Frimousses & émotion

en: Sogdian
fr: Sogdiane

en: Some code points have different glyphs and Pango determines the glyphs from the language attribute. Pango chooses glyphs from the IBus engine's language if the value is true and chooses them from the desktop locale if the value is false.
fr: Certains points de code ont des glyphes différents et Pango détermine les glyphes à partir de l’attribut de langue. Pango choisit les glyphes à partir de la langue du moteur IBus si la valeur est vraie et les choisit à partir de la locale du bureau si la valeur est fausse.

en: Spacing Modifier Letters
fr: Diacritiques sans chasse combinés avec une espace

en: Specials
fr: Caractères spéciaux

en: Start ibus-daemon
fr: Démarrer ibus-daemon

en: Start or restart daemon with "direct", "systemd", "kde-wayland" or "wayland" TYPE.
fr: Démarrer ou redémarrer le démon avec le TYPE "direct", "systemd" ou "kde-wayland", ou "wayland".

en: Start or restart daemon with SYSTEMD_SERVICE file.
fr: Démarrer ou redémarrer le démon avec le fichier SYSTEMD_SERVICE.

en: Suffix match
fr: Correspondance de suffixe

en: Sundanese
fr: Sundanais

en: Sundanese Supplement
fr: Supplément sundanais

en: Superscripts and Subscripts
fr: Exposants et indices

en: Supplemental Arrows-A
fr: Flèches-A supplémentaires

en: Supplemental Arrows-B
fr: Flèches-B supplémentaires

en: Supplemental Arrows-C
fr: Flèches-C supplémentaires

en: Supplemental Mathematical Operators
fr: Supplément opérateurs mathématiques

en: Supplemental Punctuation
fr: Ponctuation complémentaire

en: Supplemental Symbols and Pictographs
fr: Symboles et pictogrammes supplémentaires

en: Supplementary Private Use Area-A
fr: Area-A Zone à usage privé supplémentaire

en: Supplementary Private Use Area-B
fr: Area-B Zone à usage privé supplémentaire

en: Sutton SignWriting
fr: SignWriting de Sutton

en: Syloti Nagri
fr: Sylotî nâgrî

en: Symbols
fr: Symboles

en: Symbols and Pictographs Extended-A
fr: Symboles et pictogrammes étendus-A

en: Symbols for Legacy Computing
fr: Symboles pour informatique ancienne

en: Symbols for Legacy Computing Supplement
fr: Supplément de symboles pour l'informatique ancienne

en: Syriac
fr: Syriaque

en: Syriac Supplement
fr: Supplément Syriaque

en: Tags
fr: Balises

en: Tai Xuan Jing Symbols
fr: Symboles Tai Xuan Jing

en: Takri
fr: Takrî

en: Tamil Supplement
fr: Supplément Tamoul

en: Tangut
fr: Tangoute

en: Tangut Components
fr: Composants tangoute

en: Tangut Supplement
fr: Supplément tangoute

en: Telugu
fr: Télougou

en: Thai
fr: Thaïlandais

en: The IBus daemon is not running. Do you wish to start it?
fr: Le démon IBus n’est pas démarré. Souhaitez-vous le démarrer ?

en: The behavior of property panel. 0 = Do not show, 1 = Auto hide, 2 = Always show
fr: Comportement du panneau de propriétés. 0 = Ne pas afficher, 1 = Cacher automatiquement, 2 = Toujours afficher

en: The character you just input is not recognized as a valid part of the currently active compose sequence and the character was cancelled. Try inputting the correct character to the compose sequence again, or press Escape key to terminate whole the compose sequence.
fr: Le caractère que vous venez de saisir n'est pas reconnu comme étant valide dans le contexte de la séquence de composition actuelle, et vient d'être annulé. Essayez de saisir un caractère correct pour cette séquence de composition, ou appuyez sur Échap pour mettre fin à la séquence de composition toute entière.

en: The milliseconds to show property panel
fr: Temps en millisecondes pour afficher le panneau de propriétés

en: The milliseconds to show property panel after focus-in or properties are changed.
fr: Temps en millisecondes pour afficher le panneau de propriétés après prise du focus ou changement des propriétés.

en: The milliseconds to show the panel icon for a property
fr: Temps en millisecondes pour afficher l’icône de panneau d’une propriété

en: The milliseconds to show the panel icon from the engine icon to a property icon whenever engines are switched if the property is specified by the value of icon-prop-key in IBusEngineDesc. If the value is 0, no delay time and the property icon is shown immediately.
fr: Millisecondes d’affichage de l’icône du panneau d’une propriété lorsqu’un moteur est chargé si la propriété est renseignée par a valeur de icon-prop-key dans IBusEngineDesc. Si la valeur est 0, sans délai et l’icône de propriété est montrée immédiatement.

en: The registry cache is invalid.
fr: Le cache du registre est invalide.

en: The saved version number will be used to check the difference between the version of the previous installed ibus and one of the current ibus.
fr: Le numéro de version enregistré sera utilisé pour vérifier la différence entre la version d’une installation précédente de ibus et l’actuelle.

en: The shortcut keys for switching to next input method in the list
fr: Raccourci clavier pour passer à la méthode d’entrée suivante de la liste

en: The shortcut keys for switching to previous input method in the list
fr: Raccourci clavier pour revenir à la méthode d’entrée précédente de la liste

en: The shortcut keys for switching to the next input method in the list
fr: Raccourci clavier pour passer à la méthode d’entrée suivante de la liste

en: The shortcut keys for switching to the previous input method
fr: Raccourci clavier pour revenir à la méthode d’entrée précédente

en: The shortcut keys for turning Unicode typing on or off
fr: Les touches de raccourcis pour activer ou désactiver la frappe en mode Unicode

en: The shortcut keys for turning emoji typing on or off
fr: Raccourcis clavier pour activer ou désactiver la saisie des émoticônes

en: The shortcut keys for turning input method off
fr: Les raccourcis clavier pour désactiver la méthode d’entrée

en: The shortcut keys for turning input method on
fr: Les raccourcis clavier pour la méthode d’entrée sont activés

en: The shortcut keys for turning input method on or off
fr: Raccourcis claviers pour activer ou désactiver les méthodes d’entrées

en: The shortcut keys to enable Unicode code point conversions
fr: Les touches de raccourcis pour activer les conversions en point de code Unicode

en: The shortcut keys to enable conversions of emoji annotations or Unicode names
fr: Les touches de raccourcis pour activer les conversions des annotations d’émoticônes ou des noms Unicode

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Top left corner
fr: Coin supérieur gauche

en: Top right corner
fr: Coin supérieur droit

en: Transport and Map Symbols
fr: Symboles du transport et cartographiques

en: Travel & Places
fr: Voyages & lieux

en: Trigger shortcut keys
fr: Raccourci clavier déclencheur

en: Trigger shortcut keys for gtk_accelerator_parse
fr: Raccourci clavier déclencheur pour gtk_accelerator_parse

en: US layout is appended to the Latin layouts. variant can be omitted.
fr: La disposition US est ajoutée aux dispositions Latines. Les variantes peuvent être omises.

en: Ugaritic
fr: Ougaritique

en: Unicode Choice
fr: Choix Unicode

en: Unicode code point:
fr: Point de code Unicode :

en: Unicode font:
fr: Police de caractère Unicode :

en: Unicode shortcut keys for gtk_accelerator_parse
fr: Touches de raccourcis Unicode pour gtk_accelerator_parse

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
fr: Syllabaire autochtone canadien unifié

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
fr: Syllabaires canadiens autochtones unifiés étendus

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
fr: Syllabaires canadiens autochtones unifiés étendus A

en: Usage: %s COMMAND [OPTION...]
fr: Utilisation : %s COMMANDE [OPTION…]

en: Use custom font
fr: Utiliser une police personnalisée

en: Use custom font name for language panel
fr: Utiliser une police personnalisée pour la barre de langues

en: Use custom font:
fr: Utiliser une police personnalisée :

en: Use custom icon
fr: Utiliser une icône personnalisée

en: Use custom icon name for arrow buttons on candidate window
fr: Utiliser un nom d’icône personnalisé pour les boutons fléchés dans la fenêtre de candidats

en: Use custom icon:
fr: Utiliser une icône personnalisée :

en: Use custom theme
fr: Utiliser un thème personnalisé

en: Use custom theme name for language panel
fr: Utiliser un thème personnalisé pour la barre de langues

en: Use custom theme:
fr: Utiliser un thème personnalisé :

en: Use engine schema paths instead of ibus core, which can be comma-separated values.
fr: Utilisez les chemins de schéma du processeur au lieu du noyau ibus, qui peuvent être des valeurs séparées par des virgules.

en: Use global input method
fr: Utiliser la méthode d’éntrée globale

en: Use shortcut with shift to switch to the previous input method
fr: Utiliser le raccourci clavier avec Maj pour revenir à la méthode d’entrée précédente

en: Use system keyboard (XKB) layout
fr: Utiliser la disposition clavier système (XKB)

en: Use system keyboard layout
fr: Utiliser la disposition clavier système

en: Use xmodmap
fr: Utiliser xmodmap

en: Variation Selectors
fr: Sélecteurs de variante

en: Variation Selectors Supplement
fr: Suppléments de sélecteurs de variante

en: Vedic Extensions
fr: Extensions védiques

en: Verbose logging
fr: Sortie détaillée

en: Vertical
fr: Verticale

en: Vertical Forms
fr: Formes verticales

en: Wancho
fr: Wantcho

en: Whether emoji annotations can be match partially or not
fr: Si les annotations d’émoticônes peuvent correspondre partiellement ou non

en: Whether emoji annotations can be matched with a partial string instead of the exact match or not.
fr: Si les annotations d’émoticônes peuvent correspondre ou non à une chaîne partielle plutôt qu’à la chaîne complète.

en: Write the registry cache FILE.
fr: Enregistrer le fichier FILE du cache du registre.

en: Write the system registry cache.
fr: Enregistrer le cache du registre système.

en: XKB icon shows the layout string and the string is rendered with the RGBA value. The RGBA value can be 1. a color name from X11, 2. a hex value in form '#rrggbb' where 'r', 'g' and 'b' are hex digits of the red, green, and blue, 3. a RGB color in form 'rgb(r,g,b)' or 4. a RGBA color in form 'rgba(r,g,b,a)' where 'r', 'g', and 'b' are either integers in the range 0 to 255 or percentage values in the range 0% to 100%, and 'a' is a floating point value in the range 0 to 1 of the alpha.
fr: L’icône XKB affiche la chaîne de caractères de la disposition et cette chaîne de caractères est affichée avec sa valeur RGBA. Cette valeur RGBA peut être 1. le nom d’une couleur X11, 2. une valeur hexadécimale sous la forme « #rrggbb » où « r », « g » et « b » sont des chiffres hexadécimaux correspondant respectivement au rouge, vert et bleu, 3. une couleur RGB sous la forme « rgb(r,g,b) » ou 4. une couleur RGBA sous la forme « rgba(r,g,b,a) » où « r », « g » et « b » sont soit des entiers compris entre 0 et 255, soit un pourcentage compris entre 0 et 100 %, et « a » la valeur alpha, est un nombre à virgule flottante compris entre 0 et 1.

en: Yezidi
fr: Yézidi

en: Yi Radicals
fr: Radicaux Yi

en: Yi Syllables
fr: Syllables Yi

en: Yijing Hexagram Symbols
fr: Symboles hexagrammes Yì Jīng

en: You can assign an annotation for a favorite emoji in this list.
fr: Vous pouvez assigner une annotation pour une émoticône favorite dans cette liste.

en: You can show the favorite emojis on emoji list if this list has any characters.
fr: Vous pouvez afficher les émoticônes favorites dans la liste des émoticônes si celle-ci contient des caractères.

en: You can toggle the activate menu and context one with clicking the mouse middle button on the panel icon.
fr: Vous pouvez activer/désactiver le menu d'activation et le menu contextuel en effectuant un clic milieu sur l'icône du panneau.

en: Your configured input method %s does not exist in IBus input methods so "US" layout was configured instead of your input method.
fr: Votre méthode d’entrée configurée %s n’existe pas dans les méthodes d’entrée IBus, la disposition « US » sera utilisée à la place de votre méthode d’entrée.

en: Zanabazar Square
fr: Zanabazar carré

en: Znamenny Musical Notation
fr: Notation musicale Znamenny

en: _About
fr: À _propos

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Apply
fr: A_ppliquer

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: _Down
fr: _Descendre

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Remove
fr: _Retirer

en: _Up
fr: _Monter

en: favorite emoji annotation list on emoji dialog
fr: liste des annotations d’émoticônes favorites dans la boite de dialogue

en: favorite emoji list on emoji dialog
fr: liste des émoticônes favorites dans la boite de dialogue

en: ibus-daemon's arguments
fr: Arguments de ibus-daemon

en: language: %s
fr: langue : %s

en: switching input methods
fr: Changement de méthode d’entrée
