plasma-welcome - en to fi translation catalogue (149 entries)

[ctx: %1 is the filesystem path to a settings module]
en: Unknown module %1 requested
fi: Pyydettiin tuntematon osio %1

[ctx: @action:button]
en: &Back
fi: &Takaisin

[ctx: @action:button]
en: &Finish
fi: &Viimeistele

[ctx: @action:button]
en: &Next
fi: &Seuraava

[ctx: @action:button]
en: &Skip
fi: &Ohita

[ctx: @action:button]
en: Change state
fi: Muuta tilaa

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
fi: Pikanäppäinasetukset…

[ctx: @action:button]
en: Copy Details
fi: Kopioi tiedot

[ctx: @action:button]
en: Download Anyway
fi: Lataa silti

[ctx: @action:button]
en: Download Preview
fi: Lataa esikatselu

[ctx: @action:button]
en: Get involved
fi: Osallistu

[ctx: @action:button]
en: Launch %1 now
fi: Käynnistä nyt %1

[ctx: @action:button]
en: Learn about more Plasma features
fi: Hanki lisätietoa Plasman ominaisuuksista

[ctx: @action:button]
en: Learn more about the KDE community
fi: Lue lisää KDE-yhteisöstä

[ctx: @action:button]
en: Make a donation
fi: Lahjoita

[ctx: @action:button]
en: Open %1
fi: Avaa %1

[ctx: @action:button]
en: Open Settings…
fi: Avaa asetukset…

[ctx: @action:button]
en: Open in Browser…
fi: Avaa selaimeen…

[ctx: @action:button]
en: Report Bug…
fi: Ilmoita viasta…

[ctx: @action:button]
en: Retry
fi: Yritä uudelleen

[ctx: @action:button]
en: Supporting Members
fi: Tukijäsenet

[ctx: @action:button]
en: Visit home page
fi: Käy kotisivulla

[ctx: @action:button %1 is the name of an app]
en: Show %1 in Discover
fi: Näytä %1 Discoverissa

[ctx: @action:button %1 is the name of the user's distro]
en: Learn more about %1
fi: Lue lisää: %1

[ctx: @action:button %1 is the selected sort order, e.g. Random]
en: Sort: %1
fi: Lajittelu: %1

[ctx: @action:button Button in the Plasma activities sidebar]
en: Create activity…
fi: Luo aktiviteetti…

[ctx: @action:button Install KDE Connect]
en: Install KDE Connect…
fi: Asenna KDE Connect…

[ctx: @action:button clicking on this takes the user to a web page]
en: Visit %1
fi: Käy sivulla %1

[ctx: @action:inmenu]
en: About KDE
fi: Tietoa KDE:stä

[ctx: @action:inmenu]
en: About Welcome Center
fi: Tietoa tervetulokeskuksesta

[ctx: @action:inmenu An option to sort a list in reverse order]
en: Reverse
fi: Käänteinen

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: First Name
fi: Etunimi

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: Last Name
fi: Sukunimi

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: Random
fi: Satunnainen

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list, referring to the date a user has first made a donation]
en: Contribution Date
fi: Avustuspäiväys

[ctx: @info]
en: <b>Click to read the announcement</b>
fi: <b>Lue tiedote napsauttamalla</b>

[ctx: @info]
en: Download an embedded preview of the release announcement?
fi: Ladataanko julkaisutiedotteesta upotettu esikatselu?

[ctx: @info]
en: KDE Connect is not installed.
fi: KDE Connectia ei ole asennettu.

[ctx: @info]
en: The KDE mascot Konqi welcomes you to the KDE community!
fi: KDE:n Konqi-maskotti toivottaa sinut tervetulleeksi KDE-yhteisöön!

[ctx: @info]
en: The preview could not be loaded — a parse error occurred.
fi: Esikatselua ei voitu ladata: tapahtui jäsennysvirhe.

[ctx: @info]
en: The preview has not been automatically downloaded because you are using a metered network connection.
fi: Esikatselua ei ladattu automaattisesti, koska olet maksullisessa verkkoyhteydessä.

[ctx: @info]
en: This is a “Panel” — a container to hold widgets. Right-click on it and choose <interface>Show Panel Configuration</interface> to change how it behaves, which screen edge it lives on, and to add, remove or modify widgets.
fi: Tämä on ”paneeli” – sovelmasäilö. Muuta sen toimintatapaa, millä näytön reunalla se sijaitsee ja mitä sovelmia se sisältää napsauttamalla sitä hiiren oikealla painikkeella ja valitsemalla <interface>Näytä paneelin asetukset</interface>.

[ctx: @info]
en: This is the “Application Launcher” widget, a multipurpose launcher. Here you can launch apps, shut down or restart the system, access recent files, and more. Click on it to get started!
fi: Tämä on sovelluskäynnistinsovelma, monikäyttöinen käynnistin. Tästä voi käynnistää sovelluksia, sammuttaa tai käynnistää tietokoneen uudelleen, käyttää viimeaikaisia tiedostoja ja muuta. Aloita napsauttamalla sitä!

[ctx: @info]
en: This is the “Desktop”. It shows files and folders that are contained in your <filename>Desktop</filename> folder, and can hold widgets. Right-click on it and choose <interface>Desktop and Wallpaper…</interface> to configure the appearance of the desktop. You can also choose <interface>Enter Edit Mode</interface> to add, remove or modify widgets.
fi: Tämä on ”työpöytä”. Siinä näkyvät <filename>Työpöytä</filename>-kansion tiedostot ja kansiot ja sille voi lisätä sovelmia. Muuta sen ulkoasua napsauttamalla sitä hiiren oikealla painikkeella ja valitsemalla <interface>Työpöytä ja tausta…</interface>. Sovelmia voi lisätä, poistaa tai muuttaa valitsemalla <interface>Siirry muokkaustilaan</interface>.

[ctx: @info]
en: This is the “Digital Clock” widget. Click on it to show a calendar. It can be also configured to show other timezones and events from your digital calendars.
fi: Tämä on ”digitaalinen kello” -sovelma. Kalenterin näkee napsauttamalla sitä. Sen voi asettaa myös näyttämään eri aikavyöhykkeitä ja kalenteriesi tapahtumia.

[ctx: @info]
en: This is the “Peek at Desktop” widget. Click on it to temporarily hide all open windows so you can access the desktop. Click on it again to bring them back.
fi: Tämä on ”näytä työpöytä” -sovelma. Napsauttamalla sitä avoimet ikkunat hetkellisesti piilotetaan, jolloin pääsee työpöydälle. Uusi napsautus palauttaa ikkunat.

[ctx: @info]
en: This is the “System Tray” widget, which lets you control system functions like changing the volume and connecting to networks. Items will become visible here only when relevant. To see all available items, click the ⌃ arrow next to the clock.
fi: Tämä on ”ilmoitusalue”-sovelma, jolla voi hallita järjestelmän toimintoja kuten äänenvoimakkuutta ja verkkoyhteyksiä. Kohteet näytetään vain tarvittaessa. Kaikki saatavilla olevat kohteet näkee napsauttamalla ^-nuolta kellon vierestä.

[ctx: @info]
en: This is the “Task Manager” widget, where you can switch between open apps and also launch new ones. Drag app icons to re-arrange them.
fi: Tämä on ”tehtävänhallinta”-sovelma, jolla voi vaihtaa avointen sovellusten välillä ja käynnistää uusia. Kuvakkeita voi järjestää vetämällä.

[ctx: @info]
en: This page is being shown regardless of network connectivity because you are using a development version. To manually preview the different states of the page, you can use the button.
fi: Tämä sivu näytetään verkkoyhteydestä riippumatta, koska käytät kehitysversiota. Painikkeella saa esikatselun sivun eri tiloista.

[ctx: @info Caption for Activities button. Note that 'Separate' is being used as an imperative verb here, not a noun.]
en: Separate work, school, or home tasks
fi: Erota työ-, koulu- tai kotitehtävät

[ctx: @info Caption for Get Keyboard Shortcuts button]
en: Activate features from the keyboard
fi: Aktivoi ominaisuuksia näppäimistöltä

[ctx: @info Caption for KDE Connect button]
en: Connect your phone and your computer
fi: Yhdistä puhelimesi ja tietokoneesi

[ctx: @info Caption for KRunner button]
en: Search for anything
fi: Etsi mitä vain

[ctx: @info Caption for Overview button]
en: Your system command center
fi: Järjestelmän komentokeskus

[ctx: @info Caption for Plasma Vaults button]
en: Store sensitive files securely
fi: Tallenna arkaluontoiset tiedostot salatusti

[ctx: @info copyright string]
en: © 2021–2024, KDE Community
fi: © 2015–2024 KDE-yhteisö

[ctx: @info, %1 is an error code]
en: The preview could not be downloaded — a network error occurred (%1).
fi: Esikatselua ei voitu ladata: tapahtui verkkovirhe (%1).

[ctx: @info:credit]
en: Author
fi: Tekijä

[ctx: @info:placeholder]
en: Could not load <filename>%1</filename>. Make sure it exists.
fi: Ei voitu ladata tiedostoa <filename>%1</filename>. Varmista, että se on olemassa.

[ctx: @info:placeholder]
en: Networking support for Plasma is not currently installed
fi: Plasman verkkotukea ei ole asennettu

[ctx: @info:placeholder Shown when connected to the internet]
en: You’re connected
fi: Yhteys on luotu

[ctx: @info:placeholder Shown when there is insufficient width]
en: Expand the window
fi: Laajenna ikkuna

[ctx: @info:progress]
en: No error message provided
fi: Virheviestiä ei tarjottu

[ctx: @info:progress]
en: The command <command>%1</command> could not be found.
fi: Komentoa <command>%1</command> ei löytynyt.

[ctx: @info:progress %1 is the command being run, and %2 is the human-readable error text returned by the command]
en: The command <command>%1</command> failed: %2
fi: Komento <command>%1</command> epäonnistui: %2

[ctx: @info:status An example last used message for a Plasma activity]
en: Currently being used
fi: Käytössä

[ctx: @info:status An example last used message for a Plasma activity]
en: Used 3 hours ago
fi: Käytetty 3 tuntia sitten

[ctx: @info:tooltip]
en: The preview will be loaded automatically when this page is shown for future Plasma updates, except when using a metered network connection.
fi: Esikatselu ladataan automaattisesti näytettäessä tämä sivu Plasman tuleville päivityksille paitsi käytettäessä maksullista verkkoyhteyttä.

[ctx: @info:usagetip]
en: Activities can be used to separate high-level projects or workflows so you can focus on one at a time. You can have an activity for “Home”, “School”, “Work”, and so on. Each Activity has access to all your files but has its own set of open apps and windows, recent documents, “Favorite” apps, and desktop widgets.
fi: Aktiviteetteja voi käyttää erottamaan ylätason projektit tai työvuot toisistaan, jotta voit keskittyä yhteen kerrallaan. Aktiviteettien niminä voi olla ”Koti”, ”Koulu”, ”Työ” jne. Kukin aktiviteetti näkee kaikki tiedostosi, mutta siinä on eri avointen sovellusten ja ikkunoiden, viimeaikaisten tiedostojen, suosikkisovellusten ja työpöytäsovelmien joukko.

[ctx: @info:usagetip]
en: Almost anything in Plasma can be done with the keyboard, using shortcuts that mostly involve the <shortcut>Meta</shortcut> key.<nl/><nl/>On a Mac keyboard, this is the “Command” key:
fi: Plasmassa voi tehdä lähes kaiken näppäimistöltä pikanäppäimin, jotka useimmiten käyttävät <shortcut>Meta</shortcut>-näppäintä.<nl/><nl/>Mac-näppäimistöllä tämä vastaa ”Command”-näppäintä.

[ctx: @info:usagetip]
en: Almost anything in Plasma can be done with the keyboard, using shortcuts that mostly involve the <shortcut>Meta</shortcut> key.<nl/><nl/>This key is usually located between the left <shortcut>Ctrl</shortcut> and <shortcut>Alt</shortcut> keys, and contains either a symbol of some kind, or the word “Super:”
fi: Plasmassa voi tehdä lähes kaiken näppäimistöltä pikanäppäimin, jotka useimmiten käyttävät <shortcut>Meta</shortcut>-näppäintä.<nl/><nl/>Se sijaitsee yleensä vasemman <shortcut>Ctrl</shortcut> ja <shortcut>Alt</shortcut>-näppäimen välissä ja siinä on joko jokin symboli tai sana ”Super”.

[ctx: @info:usagetip]
en: Friendly onboarding wizard for Plasma
fi: Ystävällinen käyttöönotto-opastus Plasmaan

[ctx: @info:usagetip]
en: If you find Plasma to be useful, consider getting involved or donating. KDE is an international volunteer community, not a big company; your contributions make a real difference!
fi: Jos Plasmasta on sinulle hyötyä, harkitse osallistumista tai lahjoittamista. KDE on kansainvälinen vapaaehtoisyhteisö, ei suuryritys: avullasi on todellinen merkitys!

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE Connect lets you integrate your phone with your computer in various ways:<nl/><list><item>See notifications from your phone on your computer</item><item>Reply to text messages from your phone on your computer</item><item>Sync your clipboard contents between your computer and your phone</item><item>Make a noise on your phone when it’s been misplaced</item><item>Copy pictures, videos, and other files from your phone to your computer, and vice versa</item><item>…And much more!</item></list>
fi: KDE Connectilla voi yhdistää puhelimen tietokoneeseen eri tavoin:<nl/><list><item>näytä tietokoneella puhelimen ilmoitukset</item><item>vastaa tietokoneelta puhelimen tekstiviesteihin</item><item>tahdista tietokoneen ja puhelimen leikepöytien sisältö</item><item>pane kadonnut puhelin pitämään ääntä itsestään</item><item>kopioi kuvat, videot ja muut tiedostot puhelimelta tietokoneelle ja päinvastoin</item><item>…sekä paljon muuta!</item></list>

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE contributors have spent the last four months hard at work on this release. We hope you enjoy using Plasma as much as we enjoyed making it!
fi: KDE:n avustajat ovat neljä viime kuukautta tehneet kovasti töitä tätä julkaisua varten. Toivomme, että nautit Plasmasta yhtä paljon kuin me sen tekemisestä!

[ctx: @info:usagetip]
en: KRunner is Plasma’s exceptionally powerful and versatile search system. It powers the search functionality in the Application Launcher menu and the Overview screen, and it can be accessed as a standalone search bar using the <shortcut>Alt+Space</shortcut> keyboard shortcut.<nl/><nl/>In addition to finding your files and folders, KRunner can launch apps, search the web, convert between currencies, calculate math problems, and a lot more.
fi: KRunner on Plasman poikkeuksellisen tehokas ja monipuolikas hakujärjestelmä. Se on sovelluskäynnistinvalikon ja yleiskuvanäkymän hakutoimintojen takana, mutta sitä voi käyttää myös itsenäisenä hakurivinä <shortcut>Alt+Välilyönti</shortcut>-pikanäppäimellä.<nl/><nl/>Tiedostojen ja kansioiden etsimisen lisäksi KRunner voi käynnistää sovelluksia, etsiä tietoa verkosta, muuntaa valuuttayksiköitä, laskea laskuja ja paljon muuta.

[ctx: @info:usagetip]
en: Our developers will use this anonymous data to improve KDE software. You can choose how much to share in System Settings, and here too.
fi: Kehittäjämme käyttävät tätä nimetöntä tietoa KDE-ohjelmien parantamiseksi. Järjestelmäasetuksista ja tästä voi valita, paljonko tietoa jakaa.

[ctx: @info:usagetip]
en: Overview is a full-screen overlay that shows all of your open windows, letting you easily access any of them. It also shows your current Virtual Desktops, allowing you to add more, remove some, and switch between them. Finally, it offers a KRunner-powered search field that can also filter through open windows.
fi: Yleiskuva on koko ruudun peittonäyttö, joka näyttää kaikki avoimet ikkunat, jolloin niihin on helppo siirtyä, samoin kuin nykyisen virtuaalityöpöydän, jolloin niitä voi lisätä tai poistaa tai niiden välillä vaihtaa. Se tarjoaa myös KRunner-pohjaisen hakurivin, jolla suodattaa avoimia ikkunoita.

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma Vaults allows you to create encrypted folders, called <interface>Vaults.</interface> Inside each Vault, you can securely store your passwords, files, pictures, and documents, safe from prying eyes. Vaults can live inside folders that are synced to cloud storage services too, providing extra privacy for that content.
fi: Plasma-holveilla voi luoda <interface>holveiksi</interface> kutsuttuja salattuja kansioita. Kuhunkin holviin voi tallentaa salasanoja, tiedostoja, kuvia ja tekstiä turvaan urkkivilta silmiltä. Holvit voivat sijaita myös pilveen tahdistuvissa kansioissa, mikä tarjoaa niiden sisällölle lisäsuojaa.

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is an extremely feature-rich environment, designed to super-charge your productivity!<nl/><nl/>Click the cards below to see just a smattering of what it can do for you:
fi: Plasma on hyvin monipuolinen ympäristö, joka on suunniteltu tehostamaan tuottavuuttasi!<nl/><nl/>Katso mitä se voi puolestasi tehdä napsauttamalla alla olevia kortteja:

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is designed to be simple and usable out of the box. Things are where you would expect, and there is generally no need to configure anything before you can be comfortable and productive.<nl/><nl/>Below is a visual representation of a typical Plasma Desktop; move the pointer over or click on something to learn about it!
fi: Plasma on suunniteltu olemaan yksinkertainen ja käyttökelpoinen heti asennettuna. Löydät kaiken mitä odotat, eikä asetuksia yleensä tarvitse muuttaa, ennen kuin olet jo tuttu järjestelmän kanssa.<nl/><nl/>Alla näkyy tyypillinen Plasma-työpöytä. Lisätietoa saa siirtämällä osoittimen sinne tai napsauttamalla jotakin.

[ctx: @info:usagetip]
en: Thank you for testing this beta release of Plasma — your feedback is fundamental to helping us improve it! Please report any and all bugs you find so that we can fix them.
fi: Kiitos, että kokeilet tätä Plasman beetajulkaisua – palautteesi on tärkeää sen parantamiseksi! Ilmoita kaikista havaitsemistasi vioista, jotta voimme korjata ne.

[ctx: @info:usagetip]
en: This page could not be loaded
fi: Tätä sivua ei voitu ladata

[ctx: @info:usagetip]
en: This page provided by Welcome Center could not be loaded
fi: Ei voitu ladata tätä sivua, jonka tarjosi Tervetulokeskus

[ctx: @info:usagetip]
en: This page provided by your distribution could not be loaded
fi: Ei voitu ladata tätä sivua, jonka tarjosi jakelusi

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, click the <interface>%1</interface> button. You can pair your phone there.
fi: Aloita napsauttamalla <interface>%1</interface>-painiketta. Näin voit parittaa puhelimesi.

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, click the arrow on the <interface>System Tray</interface> to show hidden items, and then click the <interface>Vaults</interface> icon.
fi: Alkuun pääsee napsauttamalla <interface>ilmoitusalueella</interface> piilokohteet näyttävää nuolta ja napsauttamalla <interface>Holvit</interface>-kuvaketta.

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for “Activities”. On that page, you can create more Activities. You can then switch between them using the <shortcut>Meta+Q</shortcut> keyboard shortcut.
fi: Alkuun pääsee käynnistämällä <interface>järjestelmäasetukset</interface> ja etsimällä ”aktiviteetteja”. Kyseisellä sivulla voi luoda lisää aktiviteetteja, joiden välillä voi vaihtaa <shortcut>Meta+Q</shortcut>-pikanäppäimellä.

[ctx: @info:usagetip]
en: To learn more, open the KRunner search bar using the <shortcut>Alt+Space</shortcut> keyboard shortcut and click on the question mark icon.
fi: Lisätietoa saa avaamalla KRunnerin hakurivin <shortcut>Alt+Välilyönti</shortcut>-pikanäppäimellä ja napsauttamalla kysymysmerkkikuvaketta.

[ctx: @info:usagetip]
en: We hope you love Plasma as much as we loved making it for you! Now it’s time to jump right in. Explore its features, install your favorite apps and games, and get busy doing what makes you you!
fi: Toivottavasti pidät Plasmasta yhtä paljon kuin me sen tekemisestä! On aika astua sisään. Tutustu sen ominaisuuksiin, asenna suosikkisovelluksesi ja -pelisi ja rupea tekemään sitä, mikä tekee sinusta sinut!

[ctx: @info:usagetip]
en: We thank the following supporting members for their recurring donation to KDE:
fi: Kiitämme seuraavia tukijäseniä toistuvista lahjoituksistaan KDE:lle:

[ctx: @info:usagetip]
en: What can you do with the <shortcut>Meta</shortcut> key? Here are a few examples:<list><item>Press it: Open the Application Launcher widget</item><item>Press <shortcut>Meta+[arrow keys]</shortcut>: Tile window to screen edges or corners</item><item>Press <shortcut>Meta+[number keys]</shortcut>: Launch pinned Task Manager apps</item><item>Press <shortcut>Meta+R</shortcut>: Start a screen recording</item><item>Press <shortcut>Meta+L</shortcut>: Lock the screen</item><item>Press <shortcut>Meta+Shift+S</shortcut>: Toggle screen reader on/off</item><item>Press <shortcut>Meta+Alt+P</shortcut>: Move keyboard focus to panel</item><item>Press <shortcut>Meta+Esc</shortcut>: Launch System Monitor app</item><item>Press <shortcut>Meta+.</shortcut>: Launch Emoji Selector app</item><item>Press <shortcut>Meta+D</shortcut>: Show the desktop</item></list>
fi: Mitä <shortcut>Meta</shortcut>-näppäimellä voi tehdä? Tässä joitakin esimerkkejä:<list><item>paina vain sitä: Avaa sovelluskäynnistin</item><item>paina <shortcut>Meta+nuolinäppäintä</shortcut>: laatoita ikkuna näytön reunaan tai kulmaan</item><item>paina <shortcut>Meta+numeronäppäintä</shortcut>: käynnistä tehtävänvaihtoon kiinnitetty sovellus</item><item>paina <shortcut>Meta+R</shortcut>: käynnistä näytön nauhoitus</item><item>paina <shortcut>Meta+L</shortcut>: lukitse näyttö</item><item>paina <shortcut>Meta+Vaihto+S</shortcut>: ota näytönlukija käyttöön tai poista se käytöstä</item><item>paina <shortcut>Meta+Alt+P</shortcut>: siirrä näppäimistökohdistus paneeliin</item><item>paina <shortcut>Meta+Esc</shortcut>: käynnistä järjestelmänvalvonta</item><item>paina <shortcut>Meta+.</shortcut>: käynnistä emojivalitsin</item><item>paina <shortcut>Meta+D</shortcut>: näytä työpöytä</item></list>

[ctx: @info:usagetip]
en: You can access Overview using the <shortcut>Meta+W</shortcut> keyboard shortcut, or by moving your mouse into the top-left corner of the screen. You can also press <shortcut>Meta+G</shortcut> for Grid View, which shows Virtual Desktops in a grid.
fi: Yleiskuvaan pääsee <shortcut>Meta+W</shortcut>-pikanäppäimellä tai siirtämällä hiiren näytön ylävasempaan nurkkaan. Ruudukkonäkymän, jossa virtuaalityöpöydät esitetään ruudukkona, saa <shortcut>Meta+G</shortcut>-pikanäppäimellä.

[ctx: @info:usagetip]
en: You can connect to the internet and manage your network connections with the <interface>Networks applet</interface>. To access it, click on the <interface>Networks</interface> icon in your <interface>System Tray</interface>, which lives in the bottom-right corner of the screen.
fi: Internetiin voi yhdistää ja verkkoyhteyksiä hallita <interface>verkkosovelmalla</interface>. Siihen pääsee napsauttamalla <interface>Verkot</interface>-kuvaketta <interface>ilmoitusalueella</interface>, joka löytyy näytön alaoikeasta kulmasta.

[ctx: @info:usagetip %1 is 'Discover', the name of KDE's software center app, and %2 is the distro name.]
en: There’s no need to search the web to download app installers or use a command-line package manager; KDE’s app store <application>%1</application> does it all for you!<nl/><nl/>Click on any of the icons below to give it a try!
fi: Sovelluksia ei tarvitse etsiä verkosta tai komentorivin paketinhallinnasta: KDE:n sovelluskauppa <application>%1</application> tekee sen puolestasi!<nl/><nl/>Kokeile napsauttamalla alta mitä tahansa kuvaketta!

[ctx: @info:usagetip %1 is custom text supplied by the distro]
en: %1<nl/><nl/>This operating system is running Plasma, a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. It is designed to be simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
fi: %1<nl/><nl/>Tämä käyttöjärjestelmä käyttää Plasmaa, vapaata avoimen lähdekoodin työpöytäympäristöä, jonka on luonut KDE, kansainvälinen vapaaehtoisten ohjelmistoyhteisö. Se on suunniteltu olemaan sujuvaa käyttökokemusta varten oletuksena yksinkertainen, mutta tarvittaessa myös tehokas. Toivomme, että pidät siitä!

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: Pressing the icon below will begin installing %1. Alternatively, you can close the window to explore the live environment or continue here to find out about KDE Plasma.
fi: Alla olevan kuvakkeen napsautus aloittaa tuotteen %1 asennuksen. Vaihtoehtoisesti ikkunan voi sulkea ja tutustua live-ympäristöön tai jatkaa täällä ja oppia lisää KDE Plasmasta.

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: To manage network connections, Plasma requires <icode>plasma-nm</icode> to be installed. Please report this omission to %1.
fi: Verkkoyhteyksien hallitsemiseksi Plasma vaatii asentamaan <icode>plasma-nm</icode>-paketin. Ilmoita puutteesta: %1.

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: Welcome to the %1 operating system running KDE Plasma!<nl/><nl/>Plasma is a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. It is designed to be simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
fi: Tervetuloa KDE Plasmaa käyttävään %1 -käyttöjärjestelmään!<nl/><nl/>Plasma on vapaa avoimen lähdekoodin ympäristö, jonka on luonut KDE, kansainvälinen vapaaehtoisten yhteisö. Oletuksena ese tarjoaa yksinkertaisen, mutkattoman käyttökokemuksen, mutta konepellin alla riittää tehoa ihan kaikkeen. Toivomme, että pidät siitä!

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: You can close the window to explore the live environment or continue here to find out about KDE Plasma.
fi: Ikkunan voi nyt sulkea ja tutustua live-ympäristöön tai jatkaa täällä ja oppia lisää KDE Plasmasta.

[ctx: @info:usagetip An addendum to example KRunner queries, intentionally using '...' as these are the characters a person would type for ellipses]
en: ...and much more!
fi: …ja paljon muuta!

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change 'Shanghai' to a city that on the other side of the world from likely speakers of the language.]
en: time Shanghai
fi: aika Shanghai

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change the conversion to a likely one for speakers of the language.]
en: 25 miles in km
fi: 25 mailia kilometreinä

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change the currency conversion to a likely one for speakers of the language.]
en: 200 EUR in USD
fi: 200 euroa dollareina

[ctx: @info:usagetip Shown when connected to the internet]
en: All good to go!
fi: Valmiina lähtöön!

[ctx: @info:window]
en: Access the Internet
fi: Internetiin pääseminen

[ctx: @info:window]
en: Activities
fi: Aktiviteetit

[ctx: @info:window]
en: Error loading page
fi: Sivun lataaminen epäonnistui

[ctx: @info:window]
en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: @info:window]
en: Plasma Vaults
fi: Plasma-holvit

[ctx: @info:window]
en: Powerful When Needed
fi: Tehokas kun tarpeen

[ctx: @info:window]
en: Simple by Default
fi: Oletuksena yksinkertainen

[ctx: @info:window The name of a KWin effect]
en: Overview
fi: Yleiskuva

[ctx: @label %1 is the Plasma version]
en: %1 Beta
fi: %1 beeta

[ctx: @label %1 is the Plasma version]
en: %1 Dev
fi: %1 kehitysversio

[ctx: @label %1 is the Plasma version, %2 is the beta release number]
en: %1 Beta %2
fi: %1 beeta %2

[ctx: @label:URL]
en: Get help at KDE’s discussion forums
fi: Etsi apua KDE:n keskustelualueilta

[ctx: @label:URL]
en: Learn more about the KDE community
fi: Lue lisää KDE-yhteisöstä

[ctx: @label:URL]
en: Report a bug
fi: Ilmoita viasta

[ctx: @option:check]
en: Load preview automatically
fi: Lataa esikatselu automaattisesti

[ctx: @option:check]
en: Show after Plasma is updated
fi: Näytä Plasman päivityttyä

[ctx: @title]
en: Image loading failed
fi: Kuvan lataaminen epäonnistui

[ctx: @title]
en: Welcome
fi: Tervetuloa

[ctx: @title]
en: Welcome Center
fi: Tervetulokeskus

[ctx: @title The default name of a Plasma desktop as seen in the overview]
en: Desktop 1
fi: Työpöytä 1

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: Home
fi: Koti

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: School
fi: Koulu

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: Work
fi: Työ

[ctx: @title The name of an example Plasma vault]
en: Important Documents
fi: Tärkeät tiedostot

[ctx: @title The name of an example Plasma vault]
en: My Photos
fi: Valokuvat

[ctx: @title: window]
en: Share Anonymous Usage Information
fi: Jaa nimetöntä käyttötietoa

[ctx: @title:row]
en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: @title:row Name of the 'Activities' Plasma feature]
en: Activities
fi: Aktiviteetit

[ctx: @title:row Name of the 'Overview' KWin effect]
en: Overview
fi: Yleiskuva

[ctx: @title:row Short form of the 'Vaults' Plasma feature]
en: Vaults
fi: Holvit

[ctx: @title:window]
en: Enjoy It!
fi: Nauti!

[ctx: @title:window]
en: Find Great Apps
fi: Etsi mahtavia sovelluksia

[ctx: @title:window]
en: Plasma has been updated to %1
fi: Plasma on päivittynyt versioon %1

[ctx: @title:window]
en: Supporting Members
fi: Tukijäsenet

[ctx: @title:window %1 is the name of the user's distro]
en: Welcome to %1!
fi: %1 – tervetuloa!

[ctx: @title:window Title of the Plasma Vaults popup]
en: Vaults
fi: Holvit

[ctx: @title:window Title of the Plasma activities sidebar]
en: Activities
fi: Aktiviteetit

en: Display release notes for the current Plasma release.
fi: Näytä nykyisen Plasma-version julkaisutiedot.

en: Display the live page intended for distro live environments.
fi: Näytä jakelun live-ympäristöille tarkoitettu elävä sivu.

en: Search…
fi: Etsi…

en: Specify comma-delimited list of page(s) (by internal name) to be displayed.
fi: Anna pilkuin erotettuna näytettävät sivut (sisäisin nimin).

[ctx: This is a terrible dad joke about the meta key on the keyboard being able to have many symbols. Translate it into one of similar groanworthiness if this is possible; if not, translate it as an empty string.]
en: I never meta key I didn't like
fi: Metaani voi koskettaa monin eri tavoin

en: This settings module could not be loaded
fi: Tämän asetusosion lataaminen epäonnistui

en: Unlock and Open
fi: Poista lukitus ja avaa
