ksysguard - en to fi translation catalogue (211 entries)

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, measured in microseconds
fi: Aika (mikrosekunteina), jolloin kaikki tehtävät ovat jääneet odottamaan suoritinresursseja

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, measured in microseconds
fi: Aika (mikrosekunteina), jolloin kaikki tehtävät ovat jääneet odottamaan I/O-resursseja

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, measured in microseconds
fi: Aika (mikrosekunteina), jolloin kaikki tehtävät ovat jääneet odottamaan muistiresursseja

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, measured in microseconds
fi: Aika (mikrosekunteina), jolloin ainakin yksi tehtävä on jäänyt odottamaan suoritinresursseja

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, measured in microseconds
fi: Aika (mikrosekunteina), jolloin ainakin yksi tehtävä on jäänyt odottamaan I/O-resursseja

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, measured in microseconds
fi: Aika (mikrosekunteina), jolloin ainakin yksi tehtävä on jäänyt odottamaan muistiresursseja

[ctx: @info]
en: Current average frequency between all CPUs
fi: Nykyinen kaikkien suoritinten välinen keskitaajuus

[ctx: @info]
en: Current frequency of the CPU
fi: Suorittimen nykyinen taajuus

[ctx: @info]
en: Current maximum frequency between all CPUs
fi: Nykyinen kaikkien suoritinten välinen enimmäistaajuus

[ctx: @info]
en: Current minimum frequency between all CPUs
fi: Nykyinen kaikkien suoritinten välinen vähimmäistaajuus

[ctx: @info]
en: Number of CPU cores across all physical CPUS
fi: Fyysisistä suorittimista löytyvien suoritinydinten määrä

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 1 minute
fi: Suoritusjonojen töiden määrä 1 min ajalle keskiarvoistettuna

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 15 minutes
fi: Suoritusjonojen töiden määrä 15 min ajalle keskiarvoistettuna

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 5 minutes
fi: Suoritusjonojen töiden määrä 5 min ajalle keskiarvoistettuna

[ctx: @info]
en: Number of physical CPUs installed in the system
fi: Järjestelmään asennettujen fyysisten suoritinten määrä

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 1 minutes
fi: 1 minuutin keskiarvona osuus ajasta, jona kaikki tehtävät ovat jääneet odottamaan suoritinresursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 10 seconds
fi: 10 sekunnin keskiarvona osuus ajasta, jona kaikki tehtävät ovat jääneet odottamaan suoritinresursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 5 minutes
fi: 5 minuutin keskiarvona osuus ajasta, jona kaikki tehtävät ovat jääneet odottamaan suoritinresursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 1 minutes
fi: 1 minuutin keskiarvona osuus ajasta, jona kaikki tehtävät ovat jääneet odottamaan I/O-resursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 10 seconds
fi: 10 sekunnin keskiarvona osuus ajasta, jona kaikki tehtävät ovat jääneet odottamaan I/O-resursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 5 minutes
fi: 5 minuutin keskiarvona osuus ajasta, jona kaikki tehtävät ovat jääneet odottamaan I/O-resursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 1 minutes
fi: 1 minuutin keskiarvona osuus ajasta, jona kaikki tehtävät ovat jääneet odottamaan muistiresursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 10 seconds
fi: 10 sekunnin keskiarvona osuus ajasta, jona kaikki tehtävät ovat jääneet odottamaan muistiresursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 5 minutes
fi: 5 minuutin keskiarvona osuus ajasta, jona kaikki tehtävät ovat jääneet odottamaan muistiresursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 1 minutes
fi: 1 minuutin keskiarvona osuus ajasta, jona ainakin yksi tehtävä on jäänyt odottamaan suoritinresursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 10 seconds
fi: 10 sekunnin keskiarvona osuus ajasta, jona ainakin yksi tehtävä on jäänyt odottamaan suoritinresursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 5 minutes
fi: 5 minuutin keskiarvona osuus ajasta, jona ainakin yksi tehtävä on jäänyt odottamaan suoritinresursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 1 minutes
fi: 1 minuutin keskiarvona osuus ajasta, jona ainakin yksi tehtävä on jäänyt odottamaan I/O-resursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 10 seconds
fi: 10 sekunnin keskiarvona osuus ajasta, jona ainakin yksi tehtävä on jäänyt odottamaan I/O-resursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 5 minutes
fi: 5 minuutin keskiarvona osuus ajasta, jona ainakin yksi tehtävä on jäänyt odottamaan I/O-resursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 1 minutes
fi: 1 minuutin keskiarvona osuus ajasta, jona ainakin yksi tehtävä on jäänyt odottamaan muistiresursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 10 seconds
fi: 10 sekunnin keskiarvona osuus ajasta, jona ainakin yksi tehtävä on jäänyt odottamaan muistiresursseja

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 5 minutes
fi: 5 minuutin keskiarvona osuus ajasta, jona ainakin yksi tehtävä on jäänyt odottamaan muistiresursseja

[ctx: @info]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @title]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: @title]
en: All Disks
fi: Kaikki levyt

[ctx: @title]
en: All GPUs
fi: Kaikki grafiikkasuorittimet

[ctx: @title]
en: All GPUs Total Memory
fi: kaikkien grafiikkasuoritinten muisti yhteensä

[ctx: @title]
en: All GPUs Usage
fi: Kaikkien graafisten suoritinten käyttö

[ctx: @title]
en: All GPUs Used Memory
fi: Kaikkien grafiikkasuoritinten käyttämä muisti

[ctx: @title]
en: All Network Devices
fi: Kaikki verkkolaitteet

[ctx: @title]
en: Application Memory
fi: Sovellusmuisti

[ctx: @title]
en: Application Memory Percentage
fi: Sovellusmuistin osuus

[ctx: @title]
en: Average CPU Frequency
fi: Suorittimen keskitaajuus

[ctx: @title]
en: Average CPU Temperature
fi: Suorittimen keskilämpötila

[ctx: @title]
en: Buffer Memory
fi: Puskurimuisti

[ctx: @title]
en: Buffer Memory Percentage
fi: Puskurimuistin osuus

[ctx: @title]
en: CPU %1
fi: Suoritin %1

[ctx: @title]
en: CPU %1 Core %2
fi: Suoritin %1 ydin %2

[ctx: @title]
en: CPU Pressure
fi: Suoritinpaine

[ctx: @title]
en: Cache Memory
fi: Välimuisti

[ctx: @title]
en: Cache Memory Percentage
fi: Välimuistin osuus

[ctx: @title]
en: Charge
fi: Lataus

[ctx: @title]
en: Charge Percentage
fi: lataus-%

[ctx: @title]
en: Charging  Rate
fi: latausnopeus

[ctx: @title]
en: Charging Rate
fi: latausnopeus

[ctx: @title]
en: Core %1
fi: Ytimen %1

[ctx: @title]
en: Current Capacity
fi: Nykyinen kapasiteetti

[ctx: @title]
en: Current Frequency
fi: Nykyinen taajuus

[ctx: @title]
en: Current Temperature
fi: Nykyinen lämpötila

[ctx: @title]
en: Design Capacity
fi: Suunniteltu kapasiteetti

[ctx: @title]
en: Download Rate
fi: latausnopeus

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory
fi: Vapaa fyysinen muisti

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory Percentage
fi: Vapaan fyysisen muistin osuus

[ctx: @title]
en: Free Space
fi: Vapaa tila

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory
fi: Vapaa sivutusmuisti

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory Percentage
fi: Vapaan sivutusmuistin osuus

[ctx: @title]
en: Frequency
fi: Taajuus

[ctx: @title]
en: Full (1 minute average)
fi: Täysi (1 minuutin keskiarvo)

[ctx: @title]
en: Full (10 second average)
fi: Täysi (10 sekunnin keskiarvo)

[ctx: @title]
en: Full (5 minute average)
fi: Täysi (5 minuutin keskiarvo)

[ctx: @title]
en: GPU
fi: Graafinen suoritin

[ctx: @title]
en: Health
fi: Terveys

[ctx: @title]
en: Hostname
fi: Konenimi

[ctx: @title]
en: IO Pressure
fi: I/O-paine

[ctx: @title]
en: IPv4 Address
fi: IPv4-osoite

[ctx: @title]
en: IPv4 Gateway
fi: IPv4-yhdyskäytävä

[ctx: @title]
en: IPv4 Subnet Mask
fi: IPv4-aliverkkopeite

[ctx: @title]
en: IPv4 with Prefix Length
fi: IPv4 etuliitteen pituudella

[ctx: @title]
en: IPv6 Address
fi: IPv6-osoite

[ctx: @title]
en: IPv6 Gateway
fi: IPv6-yhdyskäytävä

[ctx: @title]
en: IPv6 Subnet Mask
fi: IPv6-aliverkkopeite

[ctx: @title]
en: IPv6 with Prefix Length
fi: IPv6 etuliitteen pituudella

[ctx: @title]
en: KDE Frameworks Version
fi: KDE Frameworks -versio

[ctx: @title]
en: KDE Plasma Version
fi: KDE Plasma -versio

[ctx: @title]
en: Kernel
fi: Ydin

[ctx: @title]
en: Kernel Name
fi: Ytimen nimi

[ctx: @title]
en: Kernel Name and Version
fi: Ytimen nimi ja versio

[ctx: @title]
en: Kernel Version
fi: Ytimen versio

[ctx: @title]
en: Load Averages
fi: Keskiarvokuorma

[ctx: @title]
en: Load average (1 minute)
fi: Keskiarvokuorma (1 min)

[ctx: @title]
en: Load average (15 minute)
fi: Keskiarvokuorma (15 min)

[ctx: @title]
en: Load average (5 minutes)
fi: Keskiarvokuorma (5 min)

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Frequency
fi: Suorittimen enimmäistaajuus

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Temperature
fi: Suorittimen enimmäislämpötila

[ctx: @title]
en: Memory
fi: Muisti

[ctx: @title]
en: Memory Frequency
fi: Muistitaajuus

[ctx: @title]
en: Memory Pressure
fi: Muistipaine

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Frequency
fi: Suorittimen vähimmäistaajuus

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Temperature
fi: Suorittimen vähimmäislämpötila

[ctx: @title]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title]
en: Network Devices
fi: Verkkolaitteet

[ctx: @title]
en: Network Name
fi: Verkkonimi

[ctx: @title]
en: Number of CPUs
fi: Suorittimia

[ctx: @title]
en: Number of Cores
fi: Ytimiä

[ctx: @title]
en: Operating System
fi: Käyttöjärjestelmä

[ctx: @title]
en: Operating System Logo
fi: Käyttöjärjestelmän logo

[ctx: @title]
en: Operating System Name
fi: Käyttöjärjestelmän nimi

[ctx: @title]
en: Operating System Name and Version
fi: Käyttöjärjestelmän nimi ja versio

[ctx: @title]
en: Operating System URL
fi: Käyttöjärjestelmän verkko-osoite

[ctx: @title]
en: Operating System Version
fi: Käyttöjärjestelmän versio

[ctx: @title]
en: Percentage Free
fi: Vapaa osuus

[ctx: @title]
en: Percentage Used
fi: % käytössä

[ctx: @title]
en: Physical Memory
fi: Fyysinen muisti

[ctx: @title]
en: Power
fi: Virta

[ctx: @title]
en: Pressure
fi: Paine

[ctx: @title]
en: Qt Version
fi: Qt-versio

[ctx: @title]
en: Read Rate
fi: Lukunopeus

[ctx: @title]
en: Signal Strength
fi: Signaalin voimakkuus

[ctx: @title]
en: Some (1 minute average)
fi: Jonkin verran (1 minuutin keskiarvo)

[ctx: @title]
en: Some (10 second average)
fi: Jonkin verran (10 sekunnin keskiarvo)

[ctx: @title]
en: Some (5 minute average)
fi: Jonkin verran (5 minuutin keskiarvo)

[ctx: @title]
en: Swap Memory
fi: Sivutusmuisti

[ctx: @title]
en: System
fi: Järjestelmä

[ctx: @title]
en: System Usage
fi: Järjestelmäkäyttö

[ctx: @title]
en: Temperature
fi: Lämpötila

[ctx: @title]
en: Total Downloaded
fi: ladattu yhteensä

[ctx: @title]
en: Total Full Stall Time
fi: Täyden odottelun aika yhteensä

[ctx: @title]
en: Total Physical Memory
fi: fyysinen muisti yhteensä

[ctx: @title]
en: Total Some Stall Time
fi: Jonkin odottelun aika yhteensä

[ctx: @title]
en: Total Space
fi: tila yhteensä

[ctx: @title]
en: Total Swap Memory
fi: sivutusmuisti yhteensä

[ctx: @title]
en: Total Uploaded
fi: lähetetty yhteensä

[ctx: @title]
en: Total Usage
fi: käyttö yhteensä

[ctx: @title]
en: Total Video Memory
fi: näyttömuisti yhteensä

[ctx: @title]
en: Upload Rate
fi: lähetysnopeus

[ctx: @title]
en: Uptime
fi: Käynnissäoloaika

[ctx: @title]
en: Usage
fi: Käyttö

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory
fi: käytetty fyysinen muisti

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory Percentage
fi: % fyysistä muistia käytössä

[ctx: @title]
en: Used Space
fi: käytetty tila

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory
fi: käytetty sivutusmuisti

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory Percentage
fi: Käytetyn sivutusmuistin osuus

[ctx: @title]
en: User Usage
fi: Käyttäjäkäyttö

[ctx: @title]
en: Video Memory Used
fi: käytetty näyttömuisti

[ctx: @title]
en: Video Usage
fi: Näytön käyttö

[ctx: @title]
en: Wait Usage
fi: Odotuskäyttö

[ctx: @title]
en: Window System
fi: Ikkunointijärjestelmä

[ctx: @title]
en: Write Rate
fi: Kirjoitusnopeus

[ctx: @title %1 is GPU number]
en: GPU %1
fi: Graafinen suoritin %1

[ctx: @title Kernel Name and Version]
en: Kernel
fi: Ydin

[ctx: @title Operating System Name and Version]
en: OS
fi: Käyttöjärjestelmä

[ctx: @title Short for 'All GPUs Total Memory']
en: Total
fi: yhteensä

[ctx: @title Short for 'All GPUs Usage']
en: Usage
fi: Käyttö

[ctx: @title Short for 'All GPUs Used Memory']
en: Used
fi: käytössä

[ctx: @title Short for 'Free Space']
en: Free
fi: Vapaana

[ctx: @title Short for 'Read Rate']
en: Read
fi: Luku

[ctx: @title Short for 'Total Space']
en: Total
fi: yhteensä

[ctx: @title Short for 'Used Space']
en: Used
fi: käytössä

[ctx: @title Short for 'Write Rate']
en: Write
fi: Kirjoitus

[ctx: @title Short for Download Rate]
en: Download
fi: Lataus

[ctx: @title Short for Total Downloaded]
en: Downloaded
fi: Ladattu

[ctx: @title Short for Total Uploaded]
en: Uploaded
fi: Lähetetty

[ctx: @title Short for Total Video Memory]
en: Total
fi: yhteensä

[ctx: @title Short for Upload Rate]
en: Upload
fi: Lähetys

[ctx: @title Short for Video Memory Used]
en: Used
fi: käytössä

[ctx: @title Short of IPv4 Gateway]
en: IPv4 Gateway
fi: IPv4-yhdyskäytävä

[ctx: @title Short of IPv4 Subnet Mask]
en: IPv4 Subnet Mask
fi: IPv4-aliverkkopeite

[ctx: @title Short of IPv6 Gateway]
en: IPv6 Gateway
fi: IPv6-yhdyskäytävä

[ctx: @title Short of IPv6 Subnet Mask]
en: IPv6 Subnet Mask
fi: IPv6-aliverkkopeite

[ctx: @title Short of Network Name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title Short of Signal Strength]
en: Signal
fi: Signaali

[ctx: @title, Short for 'Load average (1 minute)]
en: Load average (1m)
fi: Keskiarvokuorma (1 min)

[ctx: @title, Short for 'Load average (15 minutes)]
en: Load average (15m)
fi: Keskiarvokuorma (15 min)

[ctx: @title, Short for 'Load average (5 minutes)]
en: Load average (5m)
fi: Keskiarvokuorma (5 min)

[ctx: @title, Short for '%1 System Usage']
en: %1 System
fi: %1 – järjestelmä

[ctx: @title, Short for '%1 User Usage']
en: %1 User
fi: %1 – käyttäjä

[ctx: @title, Short for '%1 Wait Load']
en: %1 Wait
fi: %1 – odotus

[ctx: @title, Short for 'Application Memory']
en: Application
fi: Sovellus

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Frequency']
en: Average Frequency
fi: Keskitaajuus

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Temperature']
en: Average Temperature
fi: Keskilämpötila

[ctx: @title, Short for 'Buffer Memory']
en: Buffer
fi: Puskuri

[ctx: @title, Short for 'Cache Memory']
en: Cache
fi: Välimuisti

[ctx: @title, Short for 'Free Physical Memory']
en: Free
fi: Vapaana

[ctx: @title, Short for 'Free Swap Memory']
en: Free
fi: Vapaana

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Frequency']
en: Max Frequency
fi: Enimmäistaajuus

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Temperature']
en: Max Temperature
fi: Enimmäislämpötila

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Frequency']
en: Min Frequency
fi: Vähimmäistaajuus

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Temperature']
en: Min Temperature
fi: Vähimmäislämpötila

[ctx: @title, Short for 'System Usage']
en: System
fi: Järjestelmä

[ctx: @title, Short for 'Total Physical Memory']
en: Total
fi: yhteensä

[ctx: @title, Short for 'Total Swap Memory']
en: Total
fi: yhteensä

[ctx: @title, Short for 'Total Usage']
en: Usage
fi: Käyttö

[ctx: @title, Short for 'Used Physical Memory']
en: Used
fi: käytössä

[ctx: @title, Short for 'Used Swap Memory']
en: Used
fi: käytössä

[ctx: @title, Short for 'User Usage']
en: User
fi: Käyttäjä

[ctx: @title, Short for 'Wait Load']
en: Wait
fi: Odota

[ctx: @title, Short for `Percentage Free]
en: Free
fi: Vapaana

[ctx: @title, Short for `Percentage Used]
en: Used
fi: käytössä

[ctx: @title, Short fort 'Number of CPUs']
en: CPUs
fi: Suorittimet

[ctx: @title, Short fort 'Number of Cores']
en: Cores
fi: Ytimiä

en: Amount of energy that the Battery was designed to hold
fi: Akun suunniteltu enin virran määrä

en: Amount of energy that the battery can currently hold
fi: Akun nykyinen enin virran määrä

en: Amount of energy that the battery is currently holding
fi: Akun nykyisen varauksen määrä

en: Amount of memory used for caching disk blocks
fi: Levylohkojen välimuistiksi käytetyn muistin määrä

en: CPUs
fi: Suorittimia

en: Disks
fi: Levyt

en: Hardware Sensors
fi: Laiteanturit

en: Percentage of the current capacity that the battery is currently holding
fi: Akun varauksen suhde nykyiseen kapasiteettiin

en: Percentage of the design capacity that the battery can hold
fi: Osuus akun suunnitellusta enimmäiskapasiteetista

en: Power that the battery is being charged with (positive) or discharged (negative)
fi: Akun varaus, joka joko latautuu (positiivinen) tai purkautuu (negatiivinen)
