konqueror - en to fi translation catalogue (278 entries)

[ctx: %p is the percent value, % is the percent sign]
en: %p%
fi: %p %

en: &Bookmarks
fi: &Kirjanmerkit

en: &Close Active View
fi: &Sulje aktiivinen näkymä

en: &Close Tab
fi: &Sulje välilehti

en: &Copy Link Address
fi: &Kopioi linkin osoite

en: &Discard Changes
fi: &Hylkää muutokset

en: &Duplicate Current Tab
fi: &Monista nykyinen välilehti

en: &Duplicate Tab
fi: &Monista välilehti

en: &Duplicate Window
fi: &Monista ikkuna

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Find File...
fi: &Etsi tiedosto…

en: &Force Reload
fi: &Pakota uudelleenlataus

en: &Go
fi: &Siirry

en: &Help
fi: O&hje

en: &Inspect Current Page
fi: T&utki nykyistä sivua

en: &New Tab
fi: &Uusi välilehti

en: &Open File...
fi: Avaa &tiedosto

en: &Open Location
fi: &Avaa kohde

en: &Open With
fi: Avaa &ohjelmaan

en: &Preferences...
fi: &Asetukset…

en: &Reload
fi: &Lataa uudelleen

en: &Reload All Tabs
fi: &Päivitä kaikki välilehdet

en: &Reload Tab
fi: &Lataa välilehti uudelleen

en: &Remove Entry
fi: &Poista tietue

en: &Settings
fi: &Asetukset

en: &Stop
fi: P&ysäytä

en: &Tools
fi: T&yökalut

en: &Up
fi: &Ylös

en: &View
fi: &Näytä

en: &Window
fi: &Ikkuna

en: (C) 1999-2023, The Konqueror developers
fi: © 1999–2023 Konqueror-kehittäjät

en: <html>Clear Location bar<br /><br />Clears the contents of the location bar.</html>
fi: <html>Tyhjennä sijaintirivi<br /><br />Tyhjentää sijaintirivin sisällön. </html>

en: <html>Copy the currently selected text or item(s) to the system clipboard<br /><br />This makes it available to the <b>Paste</b> command in Konqueror and other KDE applications.</html>
fi: <html>Kopioi valitut tekstit tai tiedostot ja siirtää ne leikepöydälle<br /><br />Tämän jälkeen voit käyttää <b>Liitä</b>-komentoa Konquerorissa ja muissa KDE-sovelluksissa.</html>

en: <html>Cut the currently selected text or item(s) and move it to the system clipboard<br /><br />This makes it available to the <b>Paste</b> command in Konqueror and other KDE applications.</html>
fi: <html>Leikkaa valitut tekstit tai tiedostot ja siirtää ne leikepöydälle <br /><br />Tämän jälkeen voit käyttää <b>Liitä</b>-komentoa Konquerorissa ja muissa KDE-sovelluksissa.</html>

en: <html>Enter the parent folder<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</html>
fi: <html>Siirry yläkansioon <br /><br />Jos olet esimerkiksi osoitteessa file:/home/%1, tätä napsauttamalla pääset osoitteeseen file:/home. </html>

en: <html>Go<br /><br />Goes to the page that has been entered into the location bar.</html>
fi: <html>Siirry<br /><br />Siirtyy sijaintirivin kohteeseen.</html>

en: <html>Location Bar<br /><br />Enter a web address or search term.</html>
fi: <html>Sijaintirivi<br /><br />Syötä osoite tai haettava termi.</html>

en: <html>Navigate to your 'Home Page'<br /><br />You can configure the location where this button takes you under <b>Settings -> Configure Konqueror -> General</b>.</html>
fi: <html>Siirry kotisivulle<br /><br />Voit asettaa, mihin tämä painike vie kohdassa <b>Asetukset → Konquerorin asetukset → Yleisasetukset</b>.</html>

en: <html>Paste the previously cut or copied clipboard contents<br /><br />This also works for text copied or cut from other KDE applications.</html>
fi: <html>Liittää aikaisemmin leikatun tai kopioidun sisällön<br /><br />Liittäminen toimii myös muista KDE-sovelluksista kopioidulle tai leikatulle tekstille.</html>

en: <html>Print the currently displayed document<br /><br />You will be presented with a dialog where you can set various options, such as the number of copies to print and which printer to use.<br /><br />This dialog also provides access to special KDE printing services such as creating a PDF file from the current document.</html>
fi: <html>Tulosta nykyinen asiakirja<br /><br />Avautuvassa kyselyikkunassa voi vaikuttaa eri asetuksiin kuten kopioiden lukumäärään ja käytettävään tulostimeen.<br /><br />Ikkunasta pääsee myös käsiksi erikoisempiin tulostusvalintoihin kuten miten luoda nykyisestä asiakirjasta PDF-tiedosto.</html>

en: <html>Reload all currently displayed documents in tabs<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible.</html>
fi: <html>Päivitä kaikki välilehdissä olevat asiakirjat <br /><br />Tätä toimintoa voidaan käyttää esimerkiksi verkkosivujen päivittämiseen, joita on muutettu edellisen latauskerran jälkeen.</html>

en: <html>Reload the currently displayed document<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible. Any images on the page are downloaded again, even if cached copies exist.</html>
fi: <html>Päivitä nykyinen asiakirja <br /><br />Tätä toimintoa voidaan käyttää esimerkiksi verkkosivujen päivittämiseen, joita on muutettu edellisen latauskerran jälkeen. Kaikki sivulla sijaitsevat kuvat ladataan uudestaan, vaikka ne löytyisivätkin välimuistista.</html>

en: <html>Reload the currently displayed document<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible.</html>
fi: <html>Päivitä nykyinen asiakirja <br /><br />Tätä toimintoa voidaan käyttää esimerkiksi verkkosivujen päivittämiseen, joita on muutettu edellisen latauskerran jälkeen.</html>

en: <html>Shows the developer tools for the current page<br/><br/>The current view is split in two and the developer tools are displayed in the second half
fi: <html>Näyttää nykyiselle sivulle kehitystyökalut<br/><br/>Nykyinen näkymä jaetaan kahtia, ja kehitystyökalut näytetään toisessa puolikkaassa

en: <html>Stop loading the document<br /><br />All network transfers will be stopped and Konqueror will display the content that has been received so far.</html>
fi: <html>Lopeta asiakirjan lataaminen <br /><br />Kaikki verkkosiirrot lopetetaan ja Konqueror näyttää siihen mennessä vastaanotetun sisällön.</html>

en: <p>Viewers which aren't supposed to be able to display %1. Using them will most likely fail.</p><p>These choices are provided in case the detected file type is incorrect or if a viewer can display %1 even if it doesn't officially support it.</p>
fi: <p>Katselimet, joiden ei oleteta kykenevän näyttämään tyyppiä %1. Niiden käyttö todennäköisimmin epäonnistuu.</p><p>Nämä valinnat tarjotaan, koska tunnistettu tiedostotyyppi voi olla väärä tai katselin osaakin näyttää tyypin %1, vaikkei virallisesti tue sitä.</p>

en: <p>You're running Konqueror as root. This requires enabling a highly insecure mode in the browser component.</p><p>What do you want to do?</p>
fi: <p>Käytät Konqueroria root-tunnuksella. Tämä vaatii ottamaan käyttöön hyvin turvattoman tilan selainosassa.</p><p>Mitä haluat tehdä?</p>

en: <qt><b>%1</b> is not valid</qt>
fi: <qt>Osoite <b>%1</b> ei ole oikeanmuotoinen</qt>

en: <qt><center><b>%1</b></center><hr />Last visited: %2<br />First visited: %3<br />Number of times visited: %4</qt>
fi: <qt><center><b>%1</b></center><hr />Käyty viimeksi: %2<br />Käyty ensimmäisen kerran: %3<br />Käyntien lukumäärä: %4</qt>

[ctx: @action:button]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: @action:button Delete session]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @action:button New session]
en: New...
fi: Uusi…

[ctx: @action:button Rename session]
en: Rename...
fi: Muuta nimeä…

[ctx: @action:button Save current session]
en: Save Current...
fi: Tallenna nykyinen…

[ctx: @action:button ask later]
en: Ask Me Later
fi: Kysy myöhemmin uudestaan

[ctx: @action:button no]
en: Do Not Restore
fi: Älä palauta istuntoa

[ctx: @action:button yes]
en: Restore Session
fi: Palauta istunto

[ctx: @action:inmenu]
en: Display &in %1
fi: &Näytä ohjelmassa %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
fi: Avaa &ohjelmaan %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Viewers not supporting this file
fi: Tämä tiedosto ei tue katselimia

[ctx: @action:inmenu]
en: Viewers unlikely to display the file
fi: Katselimet tuskin osaavat näyttää tiedoston sisältöä

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Most Often Visited
fi: Useimmin käydyt

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Recently Visited
fi: Viimeksi vieraillut

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Show History
fi: Näytä historia

[ctx: @action:inmenu Parent of 'By Name' and 'By Date']
en: Sort
fi: Järjestä

[ctx: @action:inmenu View]
en: &View Mode
fi: &Näkymä

[ctx: @info]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
fi: Avataanko ”%1”?

[ctx: @info]
en: Save '%1'?
fi: Tallennetaanko ”%1”?

[ctx: @info The user has to decide whether to execute an executable file or display it]
en: <filename>%1</filename> can be executed. Do you want to execute it or to display it?
fi: <filename>%1</filename> on suoritettavissa. Haluatko suorittaa vai näyttää sen?

[ctx: @info The user has to decide whether to execute an executable file or not]
en: <filename>%1</filename> can be executed. Do you want to execute it?
fi: <filename>%1</filename> on suoritettavissa. Haluatko suorittaa sen?

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
fi: Tämä on palvelimen ehdottama tiedostonimi

[ctx: @item:treewidget]
en: Window %1
fi: Ikkuna %1

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
fi: Nimi: %1

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
fi: Tyyppi: %1

[ctx: @label:button]
en: &Display in
fi: Näytä &ohjelmassa

[ctx: @label:button]
en: &Display in %1
fi: &Näytä ohjelmassa %1

[ctx: @label:button]
en: &Open with
fi: &Avaa ohjelmaan

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
fi: Avaa o&hjelmaan %1

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
fi: Avaa &ohjelmaan…

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
fi: Muista toimenpide tälle tiedostotyypille

[ctx: @title:tab]
en: Loading...
fi: Ladataan…

[ctx: @title:window]
en: Clear History?
fi: Tyhjennetäänkö historia?

[ctx: @title:window]
en: Close Other Tabs Confirmation
fi: Sulje muut välilehdet -toiminnon varmistus

[ctx: @title:window]
en: Configure Extensions
fi: Laajennusten asetukset

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
fi: Vahvistus

[ctx: @title:window]
en: Discard Changes?
fi: Hylätäänkö muutokset?

[ctx: @title:window]
en: Enter Target
fi: Kirjoita kohde

[ctx: @title:window]
en: History
fi: Historia

[ctx: @title:window]
en: Manage Sessions
fi: Istunnonhallinta

[ctx: @title:window]
en: Open bookmarks folder in new tabs
fi: Avaa kirjanmerkkikansio välilehtiin

[ctx: @title:window]
en: Rename Session
fi: Muuta istunnon nimeä

[ctx: @title:window]
en: Restore Session?
fi: Palautetaanko istunto?

[ctx: @title:window]
en: Save Session
fi: Tallenna istunto

[ctx: @title:window]
en: Session exists. Overwrite?
fi: Istunto olemassa, korvataanko?

[ctx: @title:window]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: @title:window]
en: Web Sidebar
fi: Verkkosivupalkki

[ctx: @tooltip:session list]
en: Uncheck the sessions you do not want to be restored
fi: Poista valinnat istunnoista, joita et halua palauttaa

en: A locked view cannot change folders. Use in combination with 'link view' to explore many files from one folder
fi: Lukitussa näkymässä kansioita ei voi vaihtaa. Käytä tätä linkkinäkymän kanssa tutkiaksesi saman kansion useita tiedostoja

en: A session with the name '%1' already exists, do you want to overwrite it?
fi: Istunto nimeltä ”%1” on jo olemassa, korvataanko se?

en: A&ll open windows
fi: K&aikki avoimet ikkunat

en: Access denied
fi: Pääsy kielletty

en: Activate Next Tab
fi: Näytä seuraava välilehti

en: Activate Previous Tab
fi: Näytä edellinen välilehti

en: Activate Tab %1
fi: Näytä välilehti %1

en: Add
fi: Lisää

en: Add new web extension "%1" to your sidebar?
fi: Lisätäänkö uusi verkkolaajennus ”%1” sivupalkkiin?

en: Apple Safari Developers
fi: Apple Safari -kehittäjät

en: Bookmark Toolbar
fi: Kirjanmerkkityökalurivi

en: By &Date
fi: &Päivämäärän mukaan

en: By &Name
fi: &Nimen mukaan

en: C&lear History
fi: &Tyhjennä historia

en: C&lose Current Tab
fi: Sulje n&ykyinen välilehti

en: Canceled.
fi: Peruttu.

en: Checking this box on at least two views sets those views as 'linked'. Then, when you change directories in one view, the other views linked with it will automatically update to show the current directory. This is especially useful with different types of views, such as a directory tree with an icon view or detailed view, and possibly a terminal emulator window.
fi: Tämä valinta vähintään kahdessa näkymässä asettaa nämä näkymät "sidotuiksi". Kun vaihdat kansiota yhdessä näkymässä, muissa sidotuissa näkymissä päivitetään näkymä samaan kansioon. Tämä on erityisen hyödyllistä eri tyyppisissä näkymissä, kuten kansionäkymässä tai kuvakenäkymässä. Ominaisuutta voidaan käyttää myös komentoikkunan kanssa.

en: Clear Location Bar
fi: Tyhjennä sijaintirivi

en: Close
fi: Sulje

en: Close &Other Tabs
fi: Sulje &muut välilehdet

en: Close Current Tab
fi: Sulje nykyinen välilehti

en: Close View
fi: Sulje näkymä

en: Close the current tab
fi: Sulje nykyinen välilehti

en: Closed Items
fi: Suljetut välilehdet

en: Configure Extensions...
fi: Laajennusten asetukset…

en: Configure Spell Checking...
fi: Oikoluvun asetukset…

en: Conflicting proxy configuration
fi: Ristiriitainen välityspalvelinasetus

en: Copy &Files...
fi: Kopioi ti&edostoja…

en: Copy selected files from %1 to:
fi: Kopioi valitut tiedostot kohteesta %1 kohteeseen:

en: Copy the selected text or item(s) to the clipboard
fi: Kopioi valitut tekstit tai tiedostot leikepöydälle

en: Create a new Konqueror process, even if one already exists. Meant to be used only when developing Konqueror itself
fi: Luo uusi Konqueror-prosessi, vaikka aiempi olisi jo olemassa. Tarkoitettu käytettäväksi vain Konqueroria kehitettäessä

en: Current maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: D&etach Tab
fi: &Irrota välilehti

en: Detach Current Tab
fi: Irrota nykyinen välilehti

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Developer (AdBlock filter)
fi: Kehittäjä (AdBlock-suodatin)

en: Developer (HTML rendering engine)
fi: Kehittäjä (HTML-renderoija)

en: Developer (HTML rendering engine, I/O library)
fi: Dehittäjä (HTML-renderoija, I/O-kirjasto)

en: Developer (HTML rendering engine, I/O library, regression test framework)
fi: Kehittäjä (HTML-renderoija, I/O-kirjasto, testausalusta)

en: Developer (HTML rendering engine, JavaScript)
fi: Kehittäjä (HTML-renderoija, JavaScript)

en: Developer (I/O library)
fi: Kehittäjä (I/O-kirjasto)

en: Developer (I/O library, Authentication support)
fi: Kehittäjä (I/O-kirjasto, varmennustuki)

en: Developer (Java 2 security manager support,
     and other major improvements to applet support)
fi: Sovelluskehittäjä (Java 2 -turvallisuushallinnan tuki
    ja useita muita sovelmatuen parannuksia)

en: Developer (Java applet support)
fi: Kehittäjä (Java-sovelmatuki)

en: Developer (Java applets and other embedded objects)
fi: Kehittäjä (Java-sovelmat ja muut upotettavat objektit)

en: Developer (JavaScript)
fi: Kehittäjä (JavaScript)

en: Developer (List views)
fi: Kehittäjä (Luettelonäkymät)

en: Developer (List views, I/O library)
fi: Kehittäjä (luettelonäkymät, I/O-kirjasto)

en: Developer (Netscape plugin support)
fi: Kehittäjä (Netscape-sovelmatuki)

en: Developer (SSL, Netscape plugins)
fi: Kehittäjä (SSL, Netscape-sovelmatuki)

en: Developer (framework)
fi: Kehittäjä (alusta)

en: Developer (framework, parts)
fi: Kehittäjä (alusta, osia)

en: Developer (framework, parts, JavaScript, I/O library) and former maintainer
fi: Kehittäjä (runko, osat, JavaScript-tuki, I/O-kirjasto) sekä entinen ylläpitäjä

en: Developer (misc stuff)
fi: Kehittäjä (sekalaisia asioita)

en: Developer (navigation panel framework)
fi: Kehittäjä (selauspaneli)

[ctx: Display an executable file inside Konqueror]
en: Display
fi: Näytä

en: Do Not Add
fi: Älä lisää

en: Do not ask again
fi: Älä kysy uudelleen

en: Do you really want to clear the entire history?
fi: Haluatko tyhjentää koko historian?

en: Do you really want to close all other tabs?
fi: Haluatko varmasti sulkea kaikki muut välilehdet?

en: Don't use a proxy
fi: Älä käytä välityspalvelinta

en: Dump Debug Info
fi: Tulosta virheenpaikannustiedot

en: Enter the parent folder
fi: Siirry yläkansioon

en: Error: %1
fi: Virhe: %1

[ctx: Execute an executable file]
en: Execute
fi: Suorita

en: Extensions
fi: Laajennukset

en: Extra Toolbar
fi: Lisätyökalurivi

en: For URLs that point to files, opens the directory and selects the file, instead of opening the actual file
fi: Osoitteille, jotka viittaavat tiedostoihin, avaavat kansion ja valitsevat tiedoston avaamatta sitä.

en: Force a reload of the currently displayed document and any contained images
fi: Pakota nykyisen välilehden uudelleenlataus

en: Go
fi: Siirry

en: Graphics/icons
fi: Grafiikka/kuvakkeet

en: Home
fi: Koti

en: Home Folder
fi: Kotikansio

en: Home Page
fi: Kotisivu

en: JavaScript access controls
    Per-domain policies extensions
fi: JavaScriptin käyttöalueet
    Verkkoaluekohtaiset asetukset

en: KFM author
fi: KFM:n tekijä

en: Kon&queror Introduction
fi: &Johdatus Konqueroriin

en: Konqueror did not close correctly. Would you like to restore these previous sessions?
fi: Konqueroria ei suljettu oikein. Haluatko palauttaa edelliset istunnot?

en: L&ocation:
fi: Si&jainti:

en: List available sessions and exit
fi: Luettele saatavilla olevat istunnot ja lopeta

en: Local
fi: Paikallinen

en: Location Bar
fi: Sijaintirivi

en: Location Toolbar
fi: Sijaintirivi

en: Location to open
fi: Avattava kohde

en: Lock to Current Location
fi: Lukitse nykyiseen sijaintiin

en: M&ove Files...
fi: &Siirrä tiedostoja…

en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Manage...
fi: Hallitse…

en: Mimetype to use for this URL (e.g. text/html or inode/directory)
fi: Tälle verkko-osoitteelle käytettävä MIME-tyyppi (esim. text/html tai inode/directory).

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Move Tab Left
fi: Siirrä välilehteä vasemmalle

en: Move Tab Right
fi: Siirrä välilehteä oikealle

en: Move backwards one step in the browsing history
fi: Siirry askel taaksepäin selaushistoriassa

en: Move backwards one step in the closed tabs history
fi: Siirry askel taaksepäin suljettujen välilehtien historiassa

en: Move forward one step in the browsing history
fi: Siirry askel eteenpäin selaushistoriassa

en: Move selected files from %1 to:
fi: Siirrä valitut tiedostot kohteesta %1 kohteeseen:

en: Move the selected text or item(s) to the clipboard
fi: Siirtää valitut tekstit tai tiedostot leikepöydälle

en: Navigate to your 'Home Folder'
fi: Siirry kotikansioon

en: Navigate to your 'Home Page'
fi: Siirry kotisivulle

en: Navigate to your local 'Home Folder'
fi: Siirry paikalliseen kotikansioosi

en: New &Window
fi: Uusi &ikkuna

en: Onl&y current window
fi: Vain &nykyinen ikkuna

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Open a new tab
fi: Avaa uusi välilehti

en: Open in &New Tab
fi: Avaa &uuteen välilehteen

en: Open in Current Tab
fi: Avaa nykyiseen välilehteen

en: Open in New &Window
fi: &Avaa uuteen ikkunaan

en: Open in New Tab
fi: Avaa uusi välilehti

en: Open in T&his Window
fi: Avaa tä&hän ikkunaan

en: Open tabs inside current window
fi: Avaa välilehdet tähän ikkunaan

en: Open the document in a new tab
fi: Avaa asiakirjan uuteen välilehteen

en: Open the document in a new window
fi: Avaa asiakirjan uuteen ikkunaan

en: Open the document in current window
fi: Avaa asiakirjan tähän ikkunaan

en: Open with %1
fi: Avaa ohjelmaan %1

en: Other Tabs
fi: Muut välilehdet

en: Part to use (e.g. khtml or kwebkitpart)
fi: Käytettävä osa (esim. khtml tai kwebkitpart)

en: Paste the clipboard contents
fi: Liittää leikepöydän sisällön

en: Preload for later use. This mode does not support URLs on the command line
fi: Esilataa myöhempää käyttöä varten. Tämä tila ei tue komentorivin verkko-osoitteita.

en: Preview &in %1
fi: Esikatsele o&hjelmalla %1

en: Print the current document
fi: Tulosta asiakirja

en: Profile to open (DEPRECATED, IGNORED)
fi: Avattava profiili (VANHENTUNUT, OHITETAAN)

en: Reload all currently displayed document in tabs
fi: Päivitä kaikki välilehdet

en: Reload the currently displayed document
fi: Päivitä nykyinen asiakirja

en: Resend
fi: Lähetä uudelleen

en: S&end File...
fi: &Lähetä tiedosto…

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä…

en: Save open &tabs and windows for easy retrieval
fi: Tallenna avoimet &välilehdet ja ikkunat myöhempään käyttöön

en: Search in history
fi: Etsi historiasta

en: Send &Link Address...
fi: Lähetä &linkin osoite…

en: Session n&ame:
fi: &Istunnon nimi:

en: Session to open
fi: Avattava istunto

en: Sessions
fi: Istunnot

en: Sets the view as 'linked'. A linked view follows folder changes made in other linked views.
fi: Asettaa näkymän "linkitetyksi". Linkitetty näkymä seuraa kansiovaihtoja muissa linkitetyissä näkymissä.

en: Show %1
fi: Näytä %1

en: Show proxy configuration dialog
fi: Näytä välityspalvelimen asetusikkuna

en: Shows the developer tools for the current page
fi: Näyttää nykyiselle sivulle kehitystyökalut

en: Split View &Left/Right
fi: Jaa näkymä &pystysuunnassa

en: Split View &Top/Bottom
fi: Jaa näkymä &vaakasuunnassa

en: Stalled
fi: pysähtynyt

en: Start without a default window, when called without URLs
fi: Käynnistä ilman oletusikkunaa kutsuttaessa verkko-osoitteetta

en: Stop loading the document
fi: Pysäytä asiakirjan lataaminen

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
fi: Sovelluksen avaamat tiedostot ja verkko-osoitteet poistetaan käytön jälkeen

[ctx: The name of the file the user wants to open]
en: this file
fi: tämä tiedosto

en: The page you are trying to view is the result of posted form data. If you resend the data, any action the form carried out (such as search or online purchase) will be repeated.
fi: Sivu, jota yrität katsoa, luotiin lähetettyjen lomaketietojen perusteella. Jos lähetät tiedot uudelleen, kaikki toiminnot suoritetaan uusiksi (kuten haut, verkko-ostokset jne.).

[ctx: The session asked by the user doesn't exist or can't be opened]
en: Session %1 couldn't be opened
fi: Istuntoa %1 ei voida avata

en: There appears to be a configuration error. You have associated Konqueror with %1, but it cannot handle this file type.
fi: Asetuksissa on virhe. %1 on määritelty tämän tiedostotyypin avaamiseen, mutta avaaminen ei onnistu.

en: There was an error loading the module %1.
    The diagnostics is:
    %2
fi: Moduulin %1 lataamisessa tapahtui virhe.
    Vianmääritys:
    %2

en: This bar contains the list of currently open tabs. Click on a tab to make it active. You can also use keyboard shortcuts to navigate through tabs. The text on the tab shows the content currently open in it; place your mouse over the tab to see the full title, in case it has been shortened to fit the tab width.
fi: Tämä rivi sisältää luettelon tällä hetkellä avoimista välilehdistä. Aktivoi välilehti napsauttamalla sitä. Voit käyttää välilehdillä siirtymisessä myös pikanäppäimiä. Välilehden teksti on välilehden sen hetkisen verkkosivun otsikko. Siirrä hiiri välilehden päälle nähdäksesi koko otsikon.

[ctx: This menu entry empties the closed items history]
en: Empty Closed Items History
fi: Tyhjennä suljettujen välilehtien historia

[ctx: This option links konqueror views]
en: Lin&k View
fi: &Linkkinäkymä

en: This page contains changes that have not been submitted.
    Closing the window will discard these changes.
fi: Tämä välilehti sisältää muutoksia, joita ei ole lähetetty.
    Ikkunan sulkeminen hylkää nämä muutokset.

en: This page contains changes that have not been submitted.
    Reloading the page will discard these changes.
fi: Tämä sivu sisältää muutoksia, joita ei ole lähetetty.
    Sivun lataaminen uudelleen hylkää nämä muutokset.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing other tabs will discard these changes.
fi: Tämä välilehti sisältää muutoksia, joita ei ole lähetetty.
    Muiden välilehtien sulkeminen hylkää nämä muutokset.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing the tab will discard these changes.
fi: Tämä välilehti sisältää muutoksia, joita ei ole lähetetty.
    Välilehden sulkeminen hylkää nämä muutokset.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing the window will discard these changes.
fi: Tämä välilehti sisältää muutoksia, joita ei ole lähetetty.
    Ikkunan sulkeminen hylkää nämä muutokset.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Detaching the tab will discard these changes.
fi: Tämä välilehti sisältää muutoksia, joita ei ole lähetetty.
    Välilehden irrottaminen hylkää nämä muutokset.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Reloading all tabs will discard these changes.
fi: Tämä välilehti sisältää muutoksia, joita ei ole lähetetty.
    Kaikkien välilehtien päivittäminen hylkää nämä muutokset.

en: This view contains changes that have not been submitted.
    Closing the view will discard these changes.
fi: Tämä näkymä sisältää muutoksia, joita ei ole lähetetty.
    Näkymän sulkeminen hylkää nämä muutokset.

en: Throbber
fi: Tykytin

en: Und&o
fi: &Kumoa

en: Und&o: Closed Tab
fi: &Kumoa välilehden sulkeminen

en: Und&o: Closed Window
fi: &Kumoa ikkunan sulkeminen

en: Unsupported proxy configuration
fi: Ei-tuettu välityspalvelinasetus

en: Use HTTP proxy (only this time)
fi: Käytä HTTP-välityspalvelinta (vain tällä kertaa)

en: Use HTTPS proxy (only this time)
fi: Käytä HTTPS-välityspalvelinta (vain tällä kertaa)

en: Web browser, file manager and document viewer.
fi: Verkkoselain, tiedostonhallinta ja asiakirjakatselin.

en: You can't pass URLs when using the --preload switch. The URLs will be ignored
fi: Verkko-osoitteita ei voi välittää käytettäessä --preload-valitsinta. Verkko-osoitteet sivuutetaan

en: You have entered Complete Full Screen mode (the user interface is completely hidden). You can exit it by pressing the keyboard shortcut for Full Screen Mode (%1)
fi: Olet vaihtanut täyteen koko näytön tilaan (käyttöliittymä on kokonaan piilotettu). Poistua voi koko näytön tilan pikanäppäimellä (%1)

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
fi: Ikkunassa on avoinna useita välilehtiä. Haluatko varmasti sulkea ikkunan?

en: You have requested to open more than 20 bookmarks in tabs. This might take a while. Continue?
fi: Välilehtiin pyydettiin avaamaan yli 20 kirjanmerkkiä, mikä voi kestää jonkin aikaa. Jatketaanko?

en: Your proxy configuration can't be used with the QtWebEngine HTML engine because it doesn't support having different proxies for the HTTP and HTTPS protocols. Your current settings are:<p><b>HTTP proxy:</b> <tt>%1</tt></p><p><b>HTTPS proxy: </b><tt>%2</tt></p>What do you want to do?
fi: Välityspalvelinasetustasi ei voi käyttää QtWebEngine-HTML-moottorilla, koska se ei tue eri välityspalvelimia HTTP- ja HTTPS-yhteyskäytännöille. Nykyiset asetuksesi ovat:<p><b>HTTP-välityspalvelin:</b> <tt>%1</tt></p><p><b>HTTPS-välityspalvelin:</b> <tt>%2</tt></p>Miten toimitaan?

en: Your proxy configuration can't be used with the QtWebEngine HTML engine. No proxy will be used
    
     QtWebEngine only support a fixed proxy, so proxy auto-configuration (PAC) and Web Proxy Auto-Discovery protocol can't be used with QtWebEngine. If you need a proxy, please select the system proxy configuration or specify a proxy URL manually in the settings dialog. Do you want to change proxy settings now?
fi: Välityspalvelinasetustasi ei voi käyttää QtWebEngine-HTML-moottorilla. Välityspalvelinta ei käytetä.
    
    QtWebEngine tukee vain kiinteää välityspalvelua. Automaattista määritystä (PAC) tai hakuyhteyskäytäntöä QtWebEnginellä ei voi käyttää. Jos välityspalvelua tarvitaan, valitse järjestelmän välityspalveluasetus tai määritä välityspalvelimen verkko-osoite itse asetusikkunassa. Haluatko nyt muuttaa välityspalvelinasetusta?

en: Your sidebar is not functional or unavailable. A new entry cannot be added.
fi: Sivupalkki ei ole toiminnallinen tai saatavilla. Uutta tietuetta ei voida lisätä.

en: mimetype
fi: mime-tyyppi

en: no name
fi: ei nimeä

en: profile
fi: profiili

en: service
fi: palvelu

en: session
fi: istunto
