kfontinst - en to fi translation catalogue (418 entries)

en: %1 contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
fi: %1 sisältää fontin <b>%2</b>, joka on jo asennettu järjestelmääsi.

en: %1 duplicate font found. | %1 duplicate fonts found.
fi[0]: %1 fontti löytyi kahtena kappaleena.
fi[1]: %1 fonttia löytyi kahtena kappaleena.

en: %1 is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
fi: %1 on bittikarttafontti, ja nämä ovat poissa käytöstä järjestelmässäsi.

en: %1 is not a font.
fi: %1 ei ole fontti.

en: %2 [1 pixel] | %2 [%1 pixels]
fi[0]: %2 [pikseli]
fi[1]: %2 [%1 pikseliä]

en: &Main Toolbar
fi: Päätyö&kalurivi

en: (C) Craig Drummond, 2004-2007
fi: © Craig Drummond, 2004–2007

en: (C) Craig Drummond, 2007
fi: © Craig Drummond 2007

en: 1 Font | %1 Fonts
fi[0]: Yksi fontti
fi[1]: %1 fonttia

en: 12pt
fi: 12 pt

en: 18pt
fi: 18 pt

en: 24pt
fi: 24 pt

en: 36pt
fi: 36 pt

en: 48pt
fi: 48 pt

en: <h3>Cancel?</h3><p>Are you sure you wish to cancel?</p>
fi: <h3>Peru?</h3><p>Haluatko varmasti perua?</p>

en: <h3>Error</h3>
fi: <h3>Virhe</h3>

en: <h3>Finished</h3><p>Please note that any open applications will need to be restarted in order for any changes to be noticed.</p>
fi: <h3>Valmis</h3><p>Huomaa, että käytössä olevat sovellukset tulee käynnistää uudelleen, jotta uudet fontit tulevat niissä voimaan.</p>

en: <h3>Font Groups</h3><p>This list displays the font groups available on your system. There are 2 main types of font groups:<ul><li><b>Standard</b> are special groups used by the font manager.<ul>%1</ul></li><li><b>Custom</b> are groups created by you. To add a font family to one of these groups simply drag it from the list of fonts, and drop onto the desired group. To remove a family from the group, drag the font onto the "All Fonts" group.</li></ul></p>
fi: <h3>Fonttiryhmät</h3><p>Tämä luettelo näyttää järjestelmässäsi käytettävissä olevat fonttiryhmät. On olemassa kaksi pääfonttiryhmää:<ul><li><b>Vakiot</b> ovat fonttienhallinnan käyttämiä erikoisryhmiä.<ul>%1</ul></li><li><b>Omat</b> ovat luomasi ryhmät. Fonttiryhmän lisäämiseksi yhteen näistä ryhmistä vedä se fonttiluettelosta ja pudota haluttuun ryhmään. Perheen poistamiseksi ryhmästä vedä fontti ryhmään  ”Kaikki fontit”.</li></ul></p>

en: <i>%1</i> already exists.
fi: <i>%1</i> on jo olemassa.

en: <i>%1</i> contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
fi: <i>%1</i> sisältää fontin <b>%2</b>, joka on jo asennettu järjestelmääsi.

en: <i>%1</i> does not exist.
fi: <i>%1</i> ei ole olemassa.

en: <i>%1</i> is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
fi: <i>%1</i> on bittikarttafontti, ja ne on poistettu käytöstä järjestelmässäsi.

en: <i>%1</i> is not a font.
fi: <i>%1</i> ei ole fontti.

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system - both  "System" and "Personal".</li><li><i>System</i> contains all fonts that are installed system-wide (i.e. available to all users).</li><li><i>Personal</i> contains your personal fonts.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
fi: <li><i>Kaikki fontit</i> sisältää kaikki järjestelmääsi asennetut fontit – sekä  ”Järjestelmän” että  ”Henkilökohtaiset”.</li><li><i>Järjestelmä</i> sisältää kaikki fontit, jotka on asennettu järjestelmänlaajuisesti (ts. kaikkien käyttäjien käytettäväksi).</li><li><i>Henkilökohtainen</i> sisältää henkilökohtaiset fonttisi.</li><li><i>Luokittelematon</i> sisältää kaikki fontit, joita ei ole vielä sijoitettu ”Omat”-ryhmään.</li>

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
fi: <li><i>Kaikki fontit</i> sisältää kaikki järjestelmään asennetut fontit.</li><li><i>Luokittelematta</i> sisältää fontit, joita ei ole vielä sijoitettu Omat-ryhmään.</li>

en: <p>Do you really want to delete</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
fi: <p>Haluatko varmasti poistaa fontin</p><p><b>%1</b>?</p>

en: <p>Do you really want to disable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to disable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
fi[0]: <p>Haluatko varmasti poistaa ryhmään ”<b>%2</b>” kuuluvan fontin käytöstä?</p>
fi[1]: <p>Haluatko varmasti poistaa nämä %1 ryhmään ”<b>%2</b>” kuuluvaa fonttia käytöstä?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
fi: <p>Haluatko varmasti poistaa käytöstä fontin</p><p>”<b>%1</b>”, joka kuuluu ryhmään ”<b>%2</b>”?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
fi: <p>Haluatko varmasti poistaa fontin ”<b>%1</b>” käytöstä?</p>

en: <p>Do you really want to enable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to enable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
fi[0]: <p>Haluatko varmasti ottaa tämän ryhmään ”<b>%2</b>” kuuluvan fontin käyttöön?</p>
fi[1]: <p>Haluatko varmasti ottaa nämä %1 ryhmään ”<b>%2</b>” kuuluvaa fonttia käyttöön?</p>

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
fi: <p>Haluatko varmasti ottaa käyttöön fontin</p><p>”<b>%1</b>”, joka kuuluu ryhmään ”<b>%2</b>”?</p>

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
fi: <p>Haluatko varmasti ottaa fontin ”<b>%1</b>” käyttöön?</p>

en: <p>Do you really want to move this font from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p> | <p>Do you really want to move these %1 fonts from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
fi[0]: <p>Haluatko varmasti siirtää tämän fontin ryhmästä <i>%2</i> ryhmään <i>%3</i>?</p>|/|<p>Haluatko varmasti siirtää tämän fontin <i>$[elat %2]</i> <i>$[illat %3]</i>?</p>
fi[1]: <p>Haluatko varmasti siirtää nämä %1 fonttia ryhmästä <i>%2</i> ryhmään <i>%3</i>?</p>|/|<p>Haluatko varmasti siirtää nämä %1 fonttia <i>$[elat %2]</i> <i>$[illat %3]</i>?</p>

en: <p>Do you really want to move</p><p>'<b>%1</b>'</p><p>from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
fi: <p>Haluatko varmasti siirtää fontin</p><p><b>%1</b></p><p>ryhmästä <i>%2</i> ryhmään <i>%3</i>?</p>|/|<p>Haluatko varmasti siirtää fontin</p><p><b>%1</b></p><p><i>$[elat %2]</i> <i>$[illat %3]</i>?</p>

en: <p>Do you really want to remove '<b>%1</b>'?</p><p><i>This will only remove the group, and not the actual fonts.</i></p>
fi: <p>Haluatko varmasti poistaa ryhmän ”<b>%1</b>”?</p><p><i>Tämä poistaa vain ryhmän eikä varsinaisia fontteja.</i></p>

en: <p>This list shows your installed fonts. The fonts are grouped by family, and the number in square brackets represents the number of styles in which the family is available. e.g.</p><ul><li>Times [4]<ul><li>Regular</li><li>Bold</li><li>Bold Italic</li><li>Italic</li></ul></li></ul>
fi: <p>Tämä on luettelo asennetuista fonteista. Fontit on ryhmitelty perheittäin, ja hakasuluissa oleva numero kertoo, montako tyyliä perheessä on, esim. </p><ul><li>Times [4]<ul><li>Normaali</li><li>Lihavoitu</li> <li>Lihavoitu kursiivi</li><li>Kursiivi</li> </ul></li></ul>

en: <qt>A group named <b>'%1'</b> already exists.</qt>
fi: <qt>Ryhmä <b>"%1"</b> on jo olemassa.</qt>

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Partially enabled:</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%4</td></tr></table>
fi: <table><tr><td align="right">Käytössä olevat fontit:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Käytöstä poistetut fontit:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Osittain käytössä olevat fontit:</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">Fontteja yhteensä:</td><td>%4</td></tr></table>

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%3</td></tr></table>
fi: <table><tr><td align="right">Käytössä olevat fontit:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Käytöstä poistetut fontit:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Fontteja yhteensä:</td><td>%3</td></tr></table>

en: Add Fonts
fi: Lisää fontteja

en: Add to "%1".
fi: Lisää ryhmään ”%1”.

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: Aegean Numbers
fi: Aigeialaiset numerot

en: All
fi: Kaikki

en: All Characters
fi: Kaikki merkit

en: All Fonts
fi: Kaikki fontit

[ctx: All letters of the alphabet (in upper/lower case pairs), followed by numbers]
en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz0123456789
fi: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZzÅåÄäÖö0123456789

[ctx: All of the letters of the alphabet, lowercase]
en: abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
fi: abcdefghijklmnopqrstuvwxyzåäö

[ctx: All of the letters of the alphabet, uppercase]
en: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
fi: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÅÄÖ

en: Alphabetic Presentation Forms
fi: Aakkoselliset esitysmuodot

en: Ancient Greek Musical Notation
fi: Antiikin Kreikan musiikin nuottikirjoitus

en: Ancient Greek Numbers
fi: Muinaiskreikkalaiset numerot

en: Arabic
fi: Arabialaisia merkkejä

en: Arabic Presentation Forms-A
fi: Arabialaiset esitysmuodot A

en: Arabic Presentation Forms-B
fi: Arabialaiset esitysmuodot B

en: Arabic Supplement
fi: Lisää arabialaisia merkkejä

en: Are you sure you wish to delete:
fi: Haluatko varmasti poistaa:

en: Are you sure you wish to delete:
    %1
fi: Haluatko varmasti poistaa:
    %1

en: Armenian
fi: Armenialaisia merkkejä

en: Arrows
fi: Nuolia

en: Authentication failed.<br><i>%1</i>
fi: Tunnistautuminen epäonnistui.<br /><i>%1</i>

en: AutoSkip
fi: Ohita automaattisesti

en: Backend died
fi: Taustaohjelma pysähtyi

en: Backend died, but has been restarted. Please try again.
fi: Taustaohjelma lakkasi, mutta on käynnistetty uudelleen. Yritä uudelleen.

en: Balinese
fi: Balilaisia merkkejä

en: Basic Latin
fi: Latinalainen perusosa

en: Black
fi: musta

en: Block Elements
fi: Lohko-osia

en: Bold
fi: lihava

en: Bopomofo Extended
fi: Laajennettu bopomofo

en: Box Drawing
fi: Viivapiirrosmerkkejä

en: Braille Patterns
fi: Braille-merkkejä

en: Byzantine Musical Symbols
fi: Bysanttilaiset musiikkisymbolit

en: CJK Compatibility
fi: CJK-yhteensopivuus

en: CJK Compatibility Forms
fi: CJK-yhteensopivuusmuodot

en: CJK Compatibility Ideographs
fi: CJK-yhteensopivuusideografit

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
fi: CJK-yhteensopivuusideografien täydennys

en: CJK Radicals Supplement
fi: Lisää CJK-radikaaleja

en: CJK Strokes
fi: CJK-vedot

en: CJK Symbols and Punctuation
fi: CJK-merkit ja -välimerkit

en: CJK Unified Ideographs
fi: Yhdistetyt CJK-ideografit

en: CJK Unified Ideographs Extension A
fi: Yhdistetty CJK-ideografilaajennus A

en: CJK Unified Ideographs Extension B
fi: Yhdistetty CJK-ideografilaajennus B

en: Can only install fonts to either "%1" or "%2".
fi: Voi asentaa fontit joko kohteeseen ”%1” tai ”%2”.

en: Can only remove fonts from either "%1" or "%2".
fi: Fontit voi poistaa vain joko kohteesta ”%1” tai ”%2”.

en: Canadian Aboriginal
fi: Kanadalaiset alkuasukasmerkit

en: Cancel font scan?
fi: Perutaanko fonttien haku?

en: Canceling…
fi: Perutaan…

en: Cannot Print
fi: Ei voi tulostaa

en: Cannot copy fonts
fi: Ei voi kopioida fontteja

en: Cannot move fonts
fi: Ei voi siirtää fontteja

en: Category
fi: Luokka

en: Change Preview Text…
fi: Muuta esikatselun tekstiä…

en: Change Text…
fi: Muuta tekstiä…

en: Charcell
fi: Merkkisolu

en: Combining Diacritical Marks
fi: Tarkkeita

en: Combining Diacritical Marks Supplement
fi: Lisää tarkkeita

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
fi: Symbolien tarkkeita

en: Combining Half Marks
fi: Yhdistävät puolimerkit

en: Common
fi: Yleiset

en: Condensed
fi: tiivis

en: Control Pictures
fi: Ohjausmerkkien symboleita

en: Coptic
fi: Koptiset kirjaimet

en: Could not read font.
fi: Fonttia ei voitu lukea.

en: Could not remove all files associated with %1
fi: Ei voitu poistaa kaikkia kohteeseen %1 kytkettyjä tiedostoja.

en: Could not remove all files associated with <i>%1</i>
fi: Ei voitu poistaa kaikkia kohteeseen <i>%1</i> kytkettyjä tiedostoja.

en: Counting Rod Numerals
fi: Laskutikun numeroita

en: Create New Group
fi: Luo uusi ryhmä

en: Create New Group…
fi: Luo uusi ryhmä…

en: Cuneiform
fi: Nuolenpääkirjaimet

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
fi: Nuolenpäänumerot ja -välimerkit

en: Currency Symbols
fi: Valuuttamerkkejä

en: Cypriot
fi: Kyproslaiset

en: Cypriot Syllabary
fi: Kyproslaiset tavumerkit

en: Cyrillic
fi: Kyrillisiä merkkejä

en: Cyrillic Supplement
fi: Lisää kyrillisiä merkkejä

en: Date
fi: Päiväys

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Font
fi: Poista fontti

en: Delete Fonts
fi: Poista fontit

en: Delete Marked Files
fi: Poista merkityt tiedostot

en: Delete Selected Fonts…
fi: Poista valitut fontit…

en: Deleting font(s)…
fi: Poistetaan fontteja…

en: Demi Bold
fi: puolilihava

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Disable Font
fi: Poista fontti käytöstä

en: Disable Fonts
fi: Poista fontit käytöstä

en: Disable Fonts in Group…
fi: Poista ryhmän fontit käytöstä…

en: Disabling
fi: Poistetaan käytöstä

en: Disabling font(s)…
fi: Poistetaan fontteja käytöstä…

en: Do not show this message again
fi: Älä näytä tätä viestiä uudelleen

en: Do you really want to delete this font? | Do you really want to delete these %1 fonts?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän fontin?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %1 fonttia?

en: Do you really want to disable this font? | Do you really want to disable these %1 fonts?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän fontin käytöstä?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %1 fonttia käytöstä?

en: Do you really want to enable this font? | Do you really want to enable these %1 fonts?
fi[0]: Haluatko varmasti ottaa tämän fontin käyttöön?
fi[1]: Haluatko varmasti ottaa nämä %1 fonttia käyttöön?

en: Do you wish to install the font(s) for personal use (only available to you), or system-wide (available to all users)?
fi: Haluatko asentaa fontit omaan käyttöön (vain itseäsi varten) vai järjestelmänlaajuisesti kaikkien käyttöön?

en: Download new fonts
fi: Lataa uusia fontteja

en: Duplicate Fonts
fi: Fonttien kaksoiskappaleet

en: ERROR: Could not determine font's name.
fi: VIRHE: Fontin nimen selvittäminen epäonnistui.

en: Enable
fi: Käytä

en: Enable Font
fi: Ota fontti käyttöön

en: Enable Fonts
fi: Ota fontit käyttöön

en: Enable Fonts in Group…
fi: Ota ryhmän fontit käyttöön…

en: Enabling
fi: Otetaan käyttöön

en: Enabling font(s)…
fi: Otetaan fontteja käyttöön…

en: Enclosed Alphanumerics
fi: Ympäröityjä alfanumeerisia merkkejä

en: Enclosed CJK Letters and Months
fi: Ympäröityjä CJK-kirjaimia ja -kuukausimerkkejä

en: Ethiopic
fi: Etiopialaisia merkkejä

en: Ethiopic Extended
fi: Etiopialainen, laajennettu

en: Ethiopic Supplement
fi: Lisää etiopialaisia merkkejä

en: Expanded
fi: harva

en: Export Group
fi: Vientiryhmä

en: Export…
fi: Vie…

en: Extra Bold
fi: erittäin lihava

en: Extra Condensed
fi: erittäin tiivis

en: Extra Expanded
fi: erittäin harva

en: Extra Light
fi: erittäin kevyt

en: Failed to download <i>%1</i>
fi: Lataus <i>%1</i> epäonnistui

en: Failed to open %1 for writing
fi: Kohdetta %1 ei onnistuttu avaamaan kirjoitettavaksi

en: Failed to save list of fonts to print.
fi: Tulostettavien fonttien luetteloa ei kyetty tallentamaan.

en: Failed to start font printer.
fi: Tulostuksen käynnistys ei onnistunut.

en: Failed to start the system daemon
fi: Järjestelmätaustaprosessin käynnistys ei onnistunut.

en: Failed to start the system daemon.<br><i>%1</i>
fi: Järjestelmän taustaprosessin käynnistys epäonnistui.<br /><i>%1</i>

en: Family
fi: Fonttiperhe|/|$[aseta adess fonttiperheellä]

en: File Location
fi: Tiedoston sijainti|/|$[aseta adess tiedoston\ sijainnilla]

en: File Name
fi: Tiedostonimi|/|$[aseta adess tiedostonimellä]

en: File Type
fi: Tiedostotyyppi|/|$[aseta adess tiedostotyypillä]

en: File containing list of fonts to print
fi: Tulostettavien fonttien luettelon sisältävä tiedosto

en: Filter by %1…
fi: Suodata: %1…

en: Find Duplicates…
fi: Etsi kaksoiskappaleita…

en: Font
fi: Fontti

en: Font Installer
fi: Fonttiasennin

en: Font Printer
fi: Fonttitulostin

en: Font Viewer
fi: Fonttikatselin

en: Font to print, specified as "Family,Style" where Style is a 24-bit decimal number composed as: <weight><width><slant>
fi: Tulostettava fontti muodossa ”Perhe,Tyyli”, missä tyyli on 24-bittinen desimaaliluku: <weight><width><slant>

en: Font/File
fi: Fontti/Tiedosto

en: FontConfig Match
fi: FontConfig-vastaavuus|/|$[aseta adess FontConfig-vastaavuudella]

en: Fonts
fi: Fontit

en: Foundry
fi: Julkaisija|/|$[aseta adess julkaisijalla}

en: General Punctuation
fi: Yleisiä välimerkkejä

en: Geometric Shapes
fi: Geometrisia muotoja

en: Georgian
fi: Kartvelilaisia merkkejä

en: Georgian Supplement
fi: Georgialainen, täydennys

en: Get New Fonts…
fi: Hae uusia fontteja…

en: Glagolitic
fi: Glagoliittinen

en: Gothic
fi: Goottilainen

en: Greek
fi: Kreikkalaiset

en: Greek Extended
fi: Kreikkalaisen merkistön laajennusosa

en: Greek and Coptic
fi: Kreikkalaisia ja koptilaisia merkkejä

en: Group
fi: Ryhmä

en: Gujarati
fi: Gudžarati

en: Half-Width and Full-Width Forms
fi: Puoli- ja täyslevyiset muodot

en: Hangul Compatibility Jamo
fi: Hangulin jamo-erillismerkkejä

en: Hangul Jamo
fi: Hangulin jamo-merkkejä

en: Hangul Syllables
fi: Hangul-tavut

en: Heavy
fi: raskas

en: Hebrew
fi: Heprealaisia merkkejä

en: High Private Use Surrogates
fi: Laajennuskoodien ykkösosat erilliskäyttöön

en: High Surrogates
fi: Laajennuskoodien ykkösosia

en: IPA Extensions
fi: IPA-täydennyksiä

en: Ideographic Description Characters
fi: Ideografiset kuvausmerkit

en: Inherited
fi: Peritty

en: Install fonts from a local file
fi: Asenna fontteja paikallisesta tiedostosta

en: Install from File…
fi: Asenna tiedostosta…

en: Installing
fi: Asennetaan

en: Installing font(s)…
fi: Asennetaan fontteja…

en: Install…
fi: Asenna…

en: Italic
fi: kursiivi

en: Kangxi Radicals
fi: Kangxi-radikaalit

en: Katakana Phonetic Extensions
fi: Foneettiset katakana-laajennukset

en: Khmer Symbols
fi: Khmer-symboleita

en: Latin
fi: Latinalaiset

en: Latin Extended Additional
fi: Latinalaisen merkistön lisälaajennuksia

en: Latin Extended-A
fi: Latinalaisen merkistön laajennusosa A

en: Latin Extended-B
fi: Latinalaisen merkistön laajennusosa B

en: Latin Extended-C
fi: Latinalainen, laajennettu-C

en: Latin Extended-D
fi: Latinalainen, laajennettu-D

en: Latin-1 Supplement
fi: Latin-1:n täydennysosa

en: Letter, Lowercase
fi: Kirjain, pienaakkonen

en: Letter, Modifier
fi: Kirjain, tarkkeenomainen

en: Letter, Other
fi: Kirjain, muu

en: Letter, Titlecase
fi: Kirjain, otsikkoaakkonen

en: Letter, Uppercase
fi: Kirjain, suuraakkonen

en: Letter-Like Symbols
fi: Kirjainsymboleita

en: Light
fi: kevyt

en: Linear B
fi: Lineaari B

en: Linear B Ideograms
fi: Lineaari B -ideogrammit

en: Linear B Syllabary
fi: Lineaari B -tavumerkit

en: Links To
fi: Linkki kohteeseen

en: Looking for additional files to install…
fi: Etsitään lisää asennettavia tiedostoja…

en: Looking for any associated files…
fi: Etsitään kytkettyjä tiedostoja…

en: Looking for files associated with %1
fi: Etsitään kohteeseen %1 kytkettyjä tiedostoja

en: Low Surrogates
fi: Laajennuskoodien kakkososia

en: Makes the dialog transient for a window specified by windowHandle
fi: Tekee ikkunatunnisteen määrittämästä valintaikkunasta läpinäkyvän

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
fi: Tekee ikkunatunnisteen määrittämän X-sovelluksen valintaikkunasta läpinäkyvän

en: Malayalam
fi: Malajalam

en: Mark for Deletion
fi: Merkitse poistettavaksi

en: Mark, Enclosing
fi: Merkki, ympäröivä

en: Mark, Non-Spacing
fi: Merkki, ei-väli

en: Mark, Spacing Combining
fi: Merkki, yhdistävä väli

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
fi: Aakkosnumeeriset matemaattiset symbolit

en: Mathematical Operators
fi: Matemaattisia operaattoreita

en: Medium
fi: keskilihava

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
fi: Sekalaisia matemaattisia symboleita A

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
fi: Sekalaisia matemaattisia symboleita B

en: Miscellaneous Symbols
fi: Sekalaisia symboleita

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
fi: Sekalaisia symboleita ja nuolia

en: Miscellaneous Technical
fi: Sekalaisia teknisiä merkkejä

en: Modifier Tone Letters
fi: Toonimuuntomerkit

en: Mongolian
fi: Mongolialaisia merkkejä

en: Monospaced
fi: tasalevyinen

en: Move
fi: Siirrä

en: Move Font
fi: Siirrä fontti

en: Move Fonts
fi: Siirrä fontit

en: Move to personal folder.
fi: Siirrä henkilökohtaiseen kansioon.

en: Move to system folder.
fi: Siirry järjestelmäkansioon.

en: Moving
fi: Siirretään

en: Moving font(s)…
fi: Siirretään fontteja…

en: Musical Symbols
fi: Musiikkisymbolit

en: NKo
fi: N’ko

en: Name of new group:
fi: Uuden ryhmän nimi:

en: New Group
fi: Uusi ryhmä

en: New Tai Lue
fi: Uusi Tai Lue

en: No characters found.
fi: Merkkejä ei löytynyt.

en: No duplicate fonts found.
fi: Ei löytynyt fonttien kaksoiskappaleita.

en: No files?
fi: Ei tiedostoja?

en: No fonts
fi: Ei fontteja

en: No special methods supported.
fi: Erikoismenetelmiä ei tueta.

en: Normal
fi: normaali

en: Nothing to Delete
fi: Ei mitään poistettavaa

en: Nothing to Disable
fi: Ei mitään käytöstä poistettavaa

en: Nothing to Enable
fi: Ei mitään käyttöön otettavaa

en: Nothing to Move
fi: Ei mitään siirrettävää

en: Number Forms
fi: Lukuilmaisuja

en: Number, Decimal Digit
fi: Numero, desimaaliluku

en: Number, Letter
fi: Numero, kirjain

en: Number, Other
fi: Numero, muu

[ctx: Numbers and characters]
en: 0123456789.:,;(*!?'/\")£$€%^&-+@~#<>{}[]
fi: 0123456789.:,;(*!?'’/\"”)£$€%^&-+@~#<·>{–}[—]…

en: Oblique
fi: kalteva

en: Ogham
fi: Ogam

en: Old Italic
fi: Vanha kursiivi

en: Old Persian
fi: Muinaispersia

en: Only fonts may be deleted.
fi: Vain fontteja voi poistaa.

en: Open all %1 fonts in font viewer?
fi: Avataanko kaikki %1 fonttia fonttikatselimessa?

en: Open an existing font file
fi: Avaa fonttitiedosto

en: Open font in font viewer? | Open all %1 fonts in font viewer?
fi[0]: Avataanko fontti fonttikatselimessa?
fi[1]: Avataanko kaikki %1 fonttia fonttikatselimessa?

en: Open in Font Viewer
fi: Avaa fonttikatselimessa

en: Optical Character Recognition
fi: OCR-merkkejä

en: Oriya
fi: Orija

en: Osmanya
fi: Osmani

en: Other, Control
fi: Muut, ohjaus

en: Other, Format
fi: Muut, muoto

en: Other, Not Assigned
fi: Muut, määrittämätön

en: Other, Private Use
fi: Muut, yksityiskäyttö

en: Other, Surrogate
fi: Muut, korvike

en: Permission denied.<br><i>%1</i>
fi: Käyttöoikeudet kielletty.<br /><i>%1</i>

en: Personal
fi: Omat|/|$[aseta elat 'omista fonteista' illat 'omiin fontteihin']

en: Personal Fonts
fi: Omat fontit

en: Phoenician
fi: Foinikialaiset kirjaimet

en: Phonetic Extensions
fi: Foneettisten merkkien täydennyksiä

en: Phonetic Extensions Supplement
fi: Lisää foneettisten merkkien täydennyksiä

en: Please enter new string:
fi: Anna uusi teksti:

en: Please enter new text:
fi: Anna uusi teksti:

en: Please specify "%1" or "%2".
fi: Valitse ”%1” tai ”%2”.

en: Preview String
fi: Esikatseluteksti

en: Preview Text
fi: Esikatseluteksti

en: Preview Type
fi: Esikatselutyyppi

en: Print
fi: Tulosta

en: Print Font Samples
fi: Tulosta fonttiesimerkkejä

en: Print font preview
fi: Tulosta fonttiesikatselu

en: Print…
fi: Tulosta…

en: Private Use Area
fi: Erilliskäytön lohko

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Proportional
fi: Suhteutettu

en: Punctuation, Close
fi: Välimerkki, sulkeva

en: Punctuation, Connector
fi: Välimerkki, yhdistävä

en: Punctuation, Dash
fi: Välimerkki, viiva

en: Punctuation, Final Quote
fi: Välimerkki, päättävä lainausmerkki

en: Punctuation, Initial Quote
fi: Välimerkki, alkava lainausmerkki

en: Punctuation, Open
fi: Välimerkki, alkava

en: Punctuation, Other
fi: Välimerkki, muu

en: Regular
fi: tavallinen

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Remove
fi: Poista

en: Remove Group
fi: Poista ryhmä

en: Remove Group…
fi: Poista ryhmä…

en: Remove file containing list of fonts to print
fi: Poista tulostettavien fonttien luettelon sisältävä tiedosto

en: Remove from current group.
fi: Poista nykyisestä ryhmästä.

en: Remove group
fi: Poista ryhmä

en: Removing
fi: Poistetaan

en: Rename…
fi: Muuta nimeä…

en: Roman
fi: roman

en: Runic
fi: Riimukirjaimia

en: Scan for Duplicate Fonts…
fi: Etsi fonttien kaksoiskappaleita…

en: Scanning Files…
fi: Tutkitaan tiedostoja…

en: Scanning font list…
fi: Tutkitaan fonttiluetteloa…

en: Scanning for duplicate fonts. Please wait…
fi: Etsitään fonttien kaksoiskappaleita. Odota…

en: Select Font to View
fi: Valitse näytettävä fontti

en: Select size to print font:
fi: Valitse tulostusfontin koko:

en: Semi Bold
fi: puolilihava

en: Semi Condensed
fi: puolitiivis

en: Semi Expanded
fi: puoliharva

en: Separator, Line
fi: Erotin, rivi

en: Separator, Paragraph
fi: Erotin, kappale

en: Separator, Space
fi: Erotin, välilyönti

en: Set Criteria
fi: Aseta ehto

en: Shavian
fi: Shaw’laisia merkkejä

en: Show Face:
fi: Näytä kirjainmuoto:

en: Simple font installer
fi: Yksinkertainen fonttien asennin

en: Simple font printer
fi: Yksinkertainen fonttitulostin

en: Simple font viewer
fi: Yksinkertainen fonttikatselin

en: Size
fi: Koko

en: Size index to print fonts
fi: Fonttitulostuksen kokoindeksi

en: Skip
fi: Ohita

en: Small Form Variants
fi: Pienikokoiset muunnelmat

en: Spacing Modifier Letters
fi: Tarkkeenomaisia erillisiä merkkejä

en: Specials
fi: Erikoismerkit

en: Standard Preview
fi: Tavallinen esikatselu

en: Status
fi: Tila

en: Style
fi: Tyyli|/|$[aseta adess tyylillä]

en: Superscripts and Subscripts
fi: Ylä- ja alaindeksejä

en: Supplemental Arrows-A
fi: Lisää nuolia A

en: Supplemental Arrows-B
fi: Lisää nuolia B

en: Supplemental Mathematical Operators
fi: Lisää matemaattisia operaattoreita

en: Supplemental Punctuation
fi: Täydennysvälimerkit

en: Supplementary Private Use Area-A
fi: Yksityiskäytön lisäalue A

en: Supplementary Private Use Area-B
fi: Yksityiskäytön lisäalue B

en: Symbol, Currency
fi: Symboli, valuutta

en: Symbol, Math
fi: Symboli, matematiikka

en: Symbol, Modifier
fi: Symboli, tarkkeenomainen

en: Symbol, Other
fi: Symboli, toinen

en: Symbol/Other
fi: Symbolit tai muu

en: Syriac
fi: Syyrialaisia merkkejä

en: System
fi: Järjestelmä|/|$[aseta elat 'järjestelmän fonteista' illat 'järjestelmän fontteihin']

en: System Fonts
fi: Järjestelmän fontit

en: System backend died. Please try again.<br><i>%1</i>
fi: Järjestelmän taustaohjelma päättyi. Yritä uudelleen.<br /><i>%1</i>

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Tai Xuan Jing Symbols
fi: Tai Xuan Jing -symbolit

en: Tamil
fi: Tamili

en: There are no printable fonts.
    You can only print non-bitmap and enabled fonts.
fi: Järjestelmässä ei ole tulostettavia fontteja.
    Voit tulostaa ainoastaan käytössä olevia fontteja, jotka eivät ole bittikarttafontteja.

en: Thin
fi: ohut

en: This column shows the status of the font family, and of the individual font styles.
fi: Tämä sarake näyttää fonttiperheen ja yksittäisten fonttityylien tilan.

en: This displays a preview of the selected font.
fi: Tämä näyttää esikatselukuvan valitusta fontista

en: Tibetan
fi: Tiibettiläisiä merkkejä

en: URL to install
fi: Asennusosoite

en: URL to open
fi: Avattava osoite

en: Ugaritic
fi: Ugarit

en: Ultra Bold
fi: äärimmäisen lihava

en: Ultra Condensed
fi: äärimmäisen tiivis

en: Ultra Expanded
fi: äärimmäisen harva

en: Ultra Light
fi: äärimmäisen kevyt

en: Unable to start backend.
fi: Taustaohjelman käynnistys epäonnistui.

en: Unclassified
fi: Luokittelematta

en: Unexpected error while processing: <i>%1</i>
fi: Odottamaton virhe käsiteltäessä kohdetta: <i>%1</i>

en: Unicode Block: %1
fi: Unicode-lohko: %1

en: Unicode Script: %1
fi: Unicode-kirjoitusjärjestelmä: %1

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
fi: Kanadalaisia tavumerkkejä

en: Uninstalling
fi: Poistetaan

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unmark for Deletion
fi: Merkitse säilytettäväksi

en: Unsupported action.<br><i>%1</i>
fi: Tukematon toiminto.<br /><i>%1</i>

en: Updating
fi: Päivitetään

en: Updating font configuration. Please wait…
fi: Päivitetään fonttien asetuksia. Odota…

en: Variation Selectors
fi: Vaihtelun valitsimia

en: Variation Selectors Supplement
fi: Lisää vaihtelun valitsimia

en: Vertical Forms
fi: Pystysuorat muodot

en: Waterfall
fi: Vesiputous

en: Where to Install
fi: Asennuskohde

en: Writing System
fi: Kirjoitusjärjestelmä|/|$[aseta adess kirjoitusjärjestelmällä]

en: XML Decimal Entity
fi: Desimaalinen XML-entiteetti

en: Yi Radicals
fi: Yi-radikaalit

en: Yi Syllables
fi: Yi-tavumerkit

en: Yijing Hexagram Symbols
fi: Yijing-heksagrammisymbolit

en: You cannot install a fonts package directly.
    Please extract %1, and install the components individually.
fi: Et voi asentaa fonttipakkausta suoraan.
    Pura %1 ja asenna sen osat yksittäin.

en: You did not select anything to delete.
fi: Et valinnut mitään poistettavaa.

en: You did not select anything to disable.
fi: Et valinnut mitään käytöstä poistettavaa.

en: You did not select anything to enable.
fi: Et valinnut mitään käyttöön otettavaa.

en: You did not select anything to move.
fi: Et valinnut mitään siirrettävää.

en: …plus %1 more
fi: …ja %1 muuta
