kcmkonqhtml - en to fi translation catalogue (323 entries)

en:  MB
fi:  Mt

en:  day |  days
fi[0]:  päivä
fi[1]:  päivää

en: &Black on white
fi: &Mustaa valkoisella

en: &Cache size
fi: Välimuistin k&oko:

en: &Custom cache directory
fi: M&ukautettu välimuistikansio

en: &Custom identification
fi: &Mukautettu identiteetti

en: &Delete
fi: &Poista

en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

en: &Enable cache
fi: Käytä väli&muistia

en: &Export...
fi: &Vie…

en: &Fixed font:
fi: &Tasalevyinen fontti:

en: &Foreground:
fi: &Tekstin väri:

en: &Host or domain name:
fi: &Palvelimen tai verkkoalueen nimi:

en: &Import...
fi: &Tuo…

en: &Management
fi: &Hallinta

en: &Maximum completions:
fi: Täydennysten &määrä

en: &Medium font size:
fi: Fontin k&eskikoko:

en: &New...
fi: &Uusi…

en: &Policy
fi: &Käytänne

en: &Reload List
fi: &Virkistä luettelo

en: &Rename...
fi: Muuta &nimeä…

en: &Show close button on tabs
fi: Näytä välilehdissä &Sulje-painike

en: &Suppress images
fi: &Älä näytä kuvia

en: &Use same size for all elements
fi: &Käytä samaa kokoa kaikille elementeille

en: &White on black
fi: &Valkoista mustalla

en: <b>Background</b><p>Behind this door lays the ability to choose a custom default background.</p>
fi: <b>Tausta</b><p>Tässä kohdassa voit valita taustan värin.</p>

en: <b>Background</b><p>This background color is the one displayed behind the text by default. A background image will override this.</p>
fi: <b>Taustaväri</b><p>Taustaväri on oletuksena tekstin taustana käytetty väri. Taustakuva korvaa taustavärin määrityksen.</p>

en: <b>Black on White</b><p>This is what you normally see.</p>
fi: <b>Mustaa valkoisella</b><p>Tämä on asetus, jollaisena sivut yleensä näkyvät.</p>

en: <b>Custom</b><p>Select this option to define a custom color for the default font.</p>
fi: <b>Muokattu</b><p>Valitse tämä kohta, mikäli haluat määritellä oman värin oletusfontille.</p>

en: <b>Font family</b><p>A font family is a group of fonts that resemble one another, with family members that are e.g. bold, italic, or any number of the above.</p>
fi: <b>Fonttiperhe</b><p>Fonttiperhe on toisiaan muistuttavien fonttien ryhmä. Fonttiperheen jäsen voi olla esimerkiksi lihavoitu tai kursiivi.</p>

en: <b>Foreground color</b><p>The foreground color is the color that the text is drawn in.</p>
fi: <b>Tekstin väri</b><p>Tässä kohdassa voit valita tekstin värin.</p>

en: <b>Images</b>
fi: <b>Kuvat</b>

en: <b>Stylesheets</b><p>See http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets.</p>
fi: <b>Tyylisivut</b><p>Katso lisätietoja tyylisivuista osoitteessa http://www.w3.org/Style/CSS.</p>

en: <b>Stylesheets</b><p>Use this groupbox to determine how Konqueror will render style sheets.</p>
fi: <b>Tyylisivut</b><p>Tässä kohdassa voit valita, kuinka Konqueror käyttää tyylisivuja.</p>

en: <b>Suppress background images</b><p>Selecting this option will prevent Konqueror from loading background images.</p>
fi: <b>Älä lataa taustakuvia</b><p>Jos valitsen tämän kohdan, Konqueror ei lataa taustakuvia.</p>

en: <b>Suppress images</b><p>Selecting this will prevent Konqueror from loading images.</p>
fi: <b>Älä näytä kuvia</b><p>Jos valitset tämän, Konqueror ei lataa kuvia.</p>

en: <b>Use accessibility stylesheet</b><p>Selecting this option will allow you to define a default font, font size, and font color with a few simple clicks of the mouse. Simply wander over to the Customize... dialog and pick out your desired options.</p>
fi: <b>Käytä tavoitettavuustyylisivua</b><p>Valitsemalla tämän voit määritellä oletusfontin, fonttikoon ja tekstin värin muutamalla helpolla hiiren napsautuksella. Siirry Muokatut-valintaikkunaan ja tee haluamasi valinnat.</p>

en: <b>Use default stylesheet</b><p>Select this option to use the default stylesheet.</p>
fi: <b>Käytä oletustyylisivua</b><p>Valitse tämä kohta, mikäli haluat käyttää oletuksena olevia tyylisivuja.</p>

en: <b>Use same color for all text</b><p>Select this option to apply your chosen color to the default font as well as any custom fonts as specified in a stylesheet.</p>
fi: <b>Käytä samaa väriä kaikille teksteille</b><p> Valitse tämä, mikäli haluat käyttää valitsemaasi väriä kaikkiin tekstityyppeihin.</p>

en: <b>Use same family for all text</b><p>Select this option to override custom fonts everywhere in favor of the base font.</p>
fi: <b>Käytä samaa fonttiperhettä kaikille teksteille</b><p>Valitse tämä kohta, mikäli haluat näyttää kaiken tekstin perusfontilla.</p>

en: <b>Use same size for all elements</b><p>Select this option to override custom font sizes in favor of the base font size. All fonts will be displayed in the same size.</p>
fi: <b>Käytä samaa kokoa kaikille elementeille</b><p>Valitse tämä kohta, mikäli haluat käyttää fontin oletuskokoa kaikissa elementeissä. Tällöin kaikki fontit näytetään saman kokoisina.</p>

en: <b>Use user-defined stylesheet</b><p>If this box is checked, Konqueror will try to load a user-defined style sheet as specified in the location below. The style sheet allows you to completely override the way web pages are rendered in your browser. The file specified should contain a valid style sheet (see http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets).</p>
fi: <b>Käyttäjän määrittelemät tyylisivut</b><p>Jos tämä asetus on valittuna, Konqueror pyrkii lataamaan käyttäjän määrittelemät tyylisivut alla olevasta paikasta. Omilla tyylisivuilla voidaan ohittaa täysin sivujen tekijän tekemät määritykset. Valitun tiedoston tulee olla oikein tehty tyylisivu. Katso lisätietoja osoitteesta http://www.w3.org/Style/CSS.</p>

en: <b>White on Black</b><p>This is your classic inverse color scheme.</p>
fi: <b>Valkoista mustalla</b><p>Klassiset käänteiset värit.</p>

en: <h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color and font settings to Konqueror by using stylesheets (CSS). You can either specify options or apply your own self-written stylesheet by pointing to its location.<br /> Note that these settings will always have precedence before all other settings made by the site author. This can be useful to visually impaired people or for web pages that are unreadable due to bad design.
fi: <h1>Konquerorin tyylisivut</h1>Tästä voit määritellä omia väri- ja fonttiasetuksia Konqueroriin CSS-tyylisivujen avulla. Voit joko muuttaa asetuksia tai käyttää omia tyylisivujasi.<br />Huomaa, että nämä asetukset ohittavat aina verkkosivujen suunnittelijan tekemät tyylisivut. Tämä voi olla tarpeellinen ominaisuus heikkonäköisille ihmisille sekä huonosti suunniteltuja sivuja selattaessa.

en: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Heading 1</h1>
    <h2>Heading 2</h2>
    <h3>Heading 3</h3>
    
    <p>User-defined stylesheets allow increased
    accessibility for visually handicapped
    people.</p>
    
    </body>
    </html>
fi: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Otsikko 1</h1>
    <h2>Otsikko 2</h2>
    <h3>Otsikko 3</h3>
    
    <p>Käyttäjän määrittelemillä tyylisivuilla
    voidaan parantaa sivujen näkymistä
    heikkonäköisille.</p>
    
    </body>
    </html>

en: <html><head/><body><p align="justify">Add to your custom stylesheet (including the accessibility stylesheet) a rule to set all background colors to the custom color you chose above. This avoids the need of setting the background color both in the stylesheet and in the configuration dialog.</p><p align="justify"><span style=" font-weight:600;">Notes:</span></p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li align="justify" style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">the rule will be overridden by other rules for background colors in your custom stylesheet following the usual CSS rules</li><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">the rule isn't actually added to the file containing your custom stylesheet; it's only inserted in the copy Konqueror keeps in memory. This means that if you use the stylesheet in other browsers, you'll need to manually add the rule to it.</li></ul></body></html>
fi: <html><head/><body><p align="justify">Lisää mukautettuun tyylisivuun (samoin kuin saavutettavuustyylisivuun) sääntö asettaa kaikki taustavärit yllä valituksi väriksi. Näin vältyy asettamasta taustaväriä sekä tyylisivulla että asetuksissa.</p><p align="justify"><span style=" font-weight:600;">Huomaa:</span></p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li align="justify" style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">muut taustaväriasetukset ohittavat mukautetun tyylisivun asetuksen tavallisten CSS-sääntöjen mukaan</li><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">sääntöä ei lisätä mukautetun tyylisivun tiedostoon vaan ainoastaan Konquerorin muistissaan pitämään kopioon. Jos siis samaa tyylisivua käyttää muissakin selaimissa, sinun on lisättävä se tiedostoon itse.</li></ul></body></html>

en: <html><head/><body><p align="justify">Use a custom background color for web pages. This color is used:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">when the background color isn't explicitly set by the page or by a custom stylesheet</li><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">before a web page is loaded</li></ul><p align="justify">Setting a custom background color is mostly useful if you use a custom stylesheet which sets a background color for the page (especially a dark color), to avoid a white flash before the page is loaded</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p align="justify">Käytä verkkosivuille mukautettua taustaväriä. Väriä käytetään:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">kun sivu tai mukautettu tyylisivu ei nimenomaisesti aseta taustaväriä</li><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ennen sivun lataamista</li></ul><p align="justify">Mukautetun taustavärin asettamisesta on hyötyä ennen kaikkea, jos käytät mukautettua tyylisivua, joka asettaa sivun taustavärin (erityisesti tumman), jolloin välttyy valkoiselta välähdykseltä sivun latautuessa</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Don't store the cache on disk but only in memory.</p><p>Turning this on means that the cache will be cleared when exiting Konqueror</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Älä tallenna välimuistia levylle vaan pidä se työmuistissa.</p><p>Kun asetus on käytössä, välimuisti tyhjenee Konquerorin sulkeuduttua</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>If checked, disable choosing a custom identification and use the default one</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Jos valittu, poistetaan käytöstä mukautettu tunnistautuminen ja käytetään oletusta</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>The browser identification to use when the default identification is disabled.</p><p>You can enter it manually or start from one in the list below and change it according to your needs.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Selaimen käyttämä identiteetti, kun oletusidentiteetin käyttö on estynyt.</p><p>Sen voi syöttää käsin tai valita alla olevasta luettelosta ja muuttaa tarpeiden mukaan.</p>

en: <html><head/><body><p>The custom background color to use for web pages</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Verkkosivuilla käytettävä mukautettu taustaväri.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This will open a new tab in the background, instead of in the foreground.</p><p>Press <span style=" font-family:'Fira Code';">shift</span> when opening a new tab to reverse this behavior</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Avaa uuden välilehden taustalle edustan sijaan.</p><p>Toiminnan voi kääntää vastakkaiseksi painamalla <span style="font-family: 'Fira Code';">vaihtonäppäintä</span> uutta välilehteä avattaessa.</p></body></html>

en: <html>Controls how Konqueror handles underlining hyperlinks:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Always underline links</li><li><b>Disabled</b>: Never underline links</li><li><b>Only on Hover</b>: Underline when the mouse is moved over the link</li></ul><br /><i>Note: The site's CSS definitions can override this value.</i></html>
fi: <html>Tässä kohdassa määritellään, kuinka Konqueror alleviivaa linkkitekstejä:<br /><ul><li><b>Aina</b>: Linkit alleviivataan aina</li><li><b>Ei koskaan</b>: Linkkejä ei alleviivata koskaan</li><li><b>Vain osoittimen kohdalla</b>: Linkit alleviivataan, kun hiiren osoitin on linkin kohdalla</li></ul><br /><i>Huomautus: verkkosivun CSS-tyylimäärittelyillä voidaan ohittaa tämä asetus.</i></html>

en: <html>Controls how Konqueror shows animated images:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Show all animations completely.</li><li><b>Disabled</b>: Never show animations, show the starting image only.</li><li><b>Show only once</b>: Show all animations completely but do not repeat them.</li></ul></html>
fi: <html>Tässä voit valita, kuinka Konqueror näyttää animoidut kuvat:<br /><ul><li><b>Käytössä</b>: Näyttää animaatiot normaalisti.</li><li><b>Ei käytössä</b>: Älä näytä animaatioita, näytä vain aloituskuva.</li><li><b>Näytä vain kerran</b>: Näyttää animaatiot vain yhden kerran alusta loppuun.</li></ul></html>

en: <html>Determines whether Konqueror should use smooth steps to scroll HTML pages, or whole steps:<br /><ul><li><b>Always</b>: Always use smooth steps when scrolling.</li><li><b>Never</b>: Never use smooth scrolling, scroll with whole steps instead.</li><li><b>When Efficient</b>: Only use smooth scrolling on pages where it can be achieved with moderate usage of system resources.</li></ul></html>
fi: <html>Tämä määrittelee käytetäänkö verkkosivujen pehmeää vieritystä:<br /><ul><li><b>Aina</b>: Käytä aina pehmeää vieritystä.</li><li><b>Ei koskaan</b>: Pehmeää vieritystä ei käytetä koskaan.</li><li><b>Kun tehokasta</b>: Käytetään pehmeää vieritystä vain, kun se on järkevää järjestelmän resurssien kannalta.</li></ul></html>

en: <html>If this box is checked, Konqueror will automatically load any images that are embedded in a web page. Otherwise, it will display placeholders for the images, and you can then manually load the images by clicking on the image button.<br />Unless you have a very slow network connection, you will probably want to check this box to enhance your browsing experience.</html>
fi: <html>Jos tämä asetus on valittu, Konqueror lataa automaattisesti kaikki verkkosivulta löytyvät kuvat. Ellei kuvia ladata, niiden kohdalla on tyhjää tilaa ja voit ladata kuvat napsauttamalla kuvapainiketta. <br />Ellei verkkoyhteytesi ole erityisen hidas, haluat luultavasti valita tämän parantaaksesi selailukokemusta.</html>

en: <html>If this box is checked, Konqueror will draw a frame as a placeholder around images embedded in a web page that are not yet fully loaded.<br />You will probably want to check this box to enhance your browsing experience, especially if have a slow network connection.</html>
fi: <html>Jos tämä asetus on valittu, Konqueror piirtää kehykset sivulla niiden kuvien ympärille, joita ei ole vielä kokonaan ladattu. <br />Jos sinulla on erittäin hidas verkkoyhteys, haluat luultavasti valita tämän asetuksen parantaaksesi selailukokemusta.</html>

en: <p>
    Automatically accept temporary cookies meant to expire at the end of the current session. Such cookies will not be stored in your computer's hard drive or storage device. Instead, they are deleted when you close all applications (e.g. your browser) that use them.</p><p><u>NOTE</u> Checking this option overrides your default as well as site specific cookie policies for session cookies.</p>
fi: <p>
    Hyväksy automaattisesti istunnon päätteeksi vanhenevat väliaikaiset evästeet. Sellaisia ei talleteta tietokoneen massamuistilaitteelle, vaan ne poistetaan, kun niitä käyttävät sovellukset (kuten selain) suljetaan.</p><p><u>HUOM!</u> Tämä valinta ohittaa istuntoevästeiden osalta sekä oletus- että sivustokohtaiset evästekäytännöt.</p>

en: <p>Check this box if you want to inform a web site that you do not want your web browsing habits tracked.</p><p><strong>Warning:</strong> this header is considered obsolete, so it will likely be ignored by most web pages.</p>
fi: <p>Valitse tämä, jos haluat ilmoittaa sivustoille, ettet halua verkkoselailuasi ja selailutapojasi seurattavan.</p><p><strong>Varoitus:</strong> otsaketta pidetään vanhentuneena, joten useimmat sivustot todennäköisesti sivuuttavat sen.</p>

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific JavaScript policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling JavaScript on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
fi: <p>Tässä luettelossa näet verkkoalueet ja palvelimet, joille olet määrittänyt erityisiä JavaScript-käytäntöjä. Näitä käytäntöjä käytetään oletuskäytännön sijaan.</p><p>Valitse käytäntö ja muuta sitä oikealla olevilla painikkeilla.</p>

en: <p>This is the currently selected font family</p>
fi: <p>Tämä on nykyinen fonttiperhe.</p>

en: <p>When showing in Konqueror files from links in web pages, always use a new tab
fi: <p>Näytettäessä Konquerorissa tiedostoja verkkosivujen linkeistä, käytä aina uutta välilehteä

en: <qt>
    <p>Enable cookie support. Normally you will want to have cookie support enabled and customize it to suit your privacy needs.</p><p>
    Please note that disabling cookie support might make many web sites unbrowsable.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Käytä evästetukea. Yleensä evästetuki halutaan käyttöön, jolloin sitä voi mukauttaa tietoturvatarpeisiinsa.</p><p>
    Huomaa, että monia sivustoja ei voi käyttää lainkaan evästetuetta.
    </p>
    </qt>

en: <qt>
    Determines how cookies received from a remote machine will be handled: 
    <ul>
    <li><b>Ask</b> will cause KDE to ask for your confirmation whenever a server wants to set a cookie.</li>
    <li><b>Accept</b> will cause cookies to be accepted without prompting you.</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> will cause cookies to be accepted but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> will cause the cookiejar to refuse all cookies it receives.</li>
    </ul><p>
    <u>NOTE:</u> Domain specific policies, which can be set below, always take precedence over the default policy.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    Valitse, miten etäkoneelta vastaanotettuja evästeitä käsitellään:
    <ul>
    <li><b>Kysy</b> saa KDE:n kysymään käytäntöä aina, kun palvelin haluaa asettaa evästeen.</li>
    <li><b>Hyväksy</b> hyväksyy evästeet erikseen kysymättä.</li>
    <li><b>Hyväksy istunnon loppuun</b> hyväksyy evästeet erikseen kysymättä, mutta ne vanhenevat istunnon päätteeksi</li>
    <li><b>Hylkää</b> torjuu kaikki vastaanotetut evästeet.</li>
    <li><b>Kysy</b> – kysy käytäntö, kun evästeitä vastaanotetaan sivustolta</li>
    </ul><p><u>HUOM!</u> Sivustokohtaiset käytännöt, joita voi asettaa alla, ohittavat aina oletuskäytännön.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the host or domain to which this policy applies, e.g. <b>www.kde.org</b> or <b>.kde.org</b>.
    </qt>
fi: <qt>
    Anna kone tai verkkoalue, jota käytäntö koskee, esim. <b>www.kde.org</b> tai <b>.kde.org</b>.
    </qt>

en: <qt>
    List of sites for which you have set a specific cookie policy. Specific policies override the default policy setting for these sites.
    </qt>
fi: <qt>
    Luettelo sivustoista, joille on asetettu erityinen evästekäytäntö. Nämä ohittavat sivustoilla oletuskäytännöt.
    </qt>

en: <qt>
    Reject the so called third-party cookies. These are cookies that originate from a site other than the one you are currently browsing. For example, if you visit <b>www.foobar.com</b> while this option is on, only cookies that originate from www.foobar.com will be processed per your settings. Cookies from any other site will be rejected. This reduces the chances of site operators compiling a profile about your daily browsing habits.
    </qt>
fi: <qt>
    Hylkää ns. kolmannen osapuolen evästeet. Nämä ovat evästeitä, joiden alkuperä on muu sivusto kuin se, jolla paraikaa olet. Jos esimerkiksi olet sivulla <b>www.foobar.com</b>, kun tämä asetus on valittu, vain evästeet, joiden alkuperä on www.foobar.com, käsitellään asetustesi mukaan. Muilta sivustoilta tulevat evästeet hylätään. Tämä vähentää mahdollisuuksia sivustonhaltijoiden profiloida selailutapojasi.
    </qt>

en: <qt>
    Select the desired policy:
    <ul>
    <li><b>Accept</b> - Allows this site to set cookies</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> - Allows this site to set cookies but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> - Refuse all cookies sent from this site</li>
    <li><b>Ask</b> - Prompt when cookies are received from this site</li>
    </ul>
    </qt>
fi: <qt>
    Valitse haluttu käytäntö:
    <ul>
    <li><b>Hyväksy</b> – sallii sivuston asettaa evästeitä</li>
    <li><b>Hyväksy istunnon loppuun</b> – sallii sivuston asettaa evästeitä, mutta ne vanhenevat istunnon päätteeksi</li>
    <li><b>Hylkää</b> – torju kaikki evästeet sivustolta</li>
    <li><b>Kysy</b> – kysy käytäntö, kun evästeitä vastaanotetaan sivustolta</li>
    </ul>
    </qt>

en: <qt>
    To add a new policy, simply click on the <b>Add...</b> button and supply the necessary information. To change an existing policy, use the <b>Change...</b> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <b>Delete</b> button will remove the currently selected policy causing the default policy setting to be used for that domain, whereas <b>Delete All</b> will remove all the site specific policies.
    </qt>
fi: <qt>
    Lisää uusi käytäntö yksinkertaisesti napsauttamalla <i>Lisää…</i> ja antamalla vaaditut tiedot. Olemassa olevaa käytäntöä voi muuttaa napsauttamalla <i>Muuta…</i> ja valitsemalla  luettelosta uusi käytäntö. <b>Poista</b>-painiketta napsauttamalla valittu käytäntö poistetaan, jolloin palataan verkkoalueelle asetettuun oletuskäytäntöön, kun taas <b>Poista kaikki</b> poistaa kaikki sivustokohtaiset käytännöt.
    </qt>

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.
fi: <qt><p>Syötä suodatuslauseke. Suodattimet voidaan määrittää joko:<ul><li>komentotulkin tapaisina jokerimerkkeinä, esim. <tt>http://www.esimerkki.fi/ads*</tt>, jokerimerkit ovat <tt>*?[]</tt></li><li>täysinä säännöllisinä lausekkeina ympäröimällä merkkijono vinoviivoin (<tt>/</tt>), esim. <tt>/\/ad|banner)\./</tt> </li></ul><p>Jos suodatuslauseketta edeltää ”<tt>@@</tt>”, se tulkitaan osoitteen erikseen sallivaksi lausekkeeksi, joka ohittaa tärkeydessä estävät suodattimet.

en: <qt><p>The filter export format is a plain text file. The file begins with a header line <tt>[AdBlock]</tt>, then all of the filters follow each on a separate line.
fi: <qt><p>Suodatinvientimuoto on paljas tekstitiedosto. Tiedosto alkaa otsakerivillä <tt>[AdBlock]</tt>, jonka jälkeen suodattimet seuraavat kukin omalla rivilllään.

en: <qt><p>The filter import format is a plain text file. Blank lines, comment lines starting with '<tt>!</tt>' and the header line <tt>[AdBlock]</tt> are ignored. Any other line is added as a filter expression.
fi: <qt><p>Suodatintuontimuoto on paljas tekstitiedosto. Tyhjiä rivejä, merkkijonolla ”<tt>!</tt>” alkavia kommentteja ja otsakerivejä <tt>[AdBlock]</tt> ei oteta huomioon. Muut rivit lisätään suodatuslausekkeeseen.

en: <qt>A policy already exists for<center><b>%1</b></center>Do you want to replace it?</qt>
fi: <qt>Palvelimelle <center><b>%1</b></center> on jo käytänne. Haluatko korvata sen?</qt>

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
fi: <qt>Suodatuslauseke (esim.: <tt>http://www.esimerkki.fi/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">lisätietoja</a>):

en: <qt>More information on <a href="importhelp">import format</a>, <a href="exporthelp">export format</a>
fi: <qt>Lisätietoja <a href="importhelp">tuontimuodosta</a> ja <a href="exporthelp">vientimuodosta</a>

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Blank Page
fi: Näytä tyhjä sivu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Introduction Page
fi: Näytä esittelysivu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Bookmarks
fi: Näytä kirjanmerkit

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Start Page
fi: Näytä aloitussivu

[ctx: @label:listbox]
en: When a new &Tab is created
fi: Luotaessa uusi &välilehti

[ctx: @title:group]
en: Do&main-Specific
fi: &Verkkoaluekohtainen

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
fi: Fontit

[ctx: @title:tab]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @title:tab]
en: Stylesheets
fi: Tyylisivut

[ctx: @title:window]
en: Change Cookie Policy
fi: Muuta evästekäytännettä

[ctx: @title:window]
en: Change JavaScript Policy
fi: Vaihda Javascript-käytäntöä

[ctx: @title:window]
en: Domain-Specific Policies
fi: Verkkoaluekohtaiset käytännöt

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Policy
fi: Monista käytänne

[ctx: @title:window]
en: New Cookie Policy
fi: Uusi evästekäytänne

[ctx: @title:window]
en: New JavaScript Policy
fi: Uusi JavaScript-käytäntö

[ctx: @title:window]
en: Select Home Page
fi: Valitse kotiosoite

[ctx: @title:window]
en: Select Start Page
fi: Valitse aloitussivu

[ctx: @title:window Title of dialog to choose name to given to new User Agent]
en: Choose User Agent name
fi: Vaihda käyttäjäagentin nimi

en: A&nimations:
fi: &Animaatiot:

en: A&utomatically load images
fi: Lataa &kuvat automaattisesti

en: Above contents
fi: Sisällön yllä

en: Accep&t all cookies
fi: H&yväksy kaikki evästeet

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Accept &until end of session
fi: Hyväksy &istunnon loppuun

en: Accept all popup window requests.
fi: Hyväksy kaikki ponnahdusikkunapyynnöt.

en: Accept popup window requests only when links are activated through an explicit mouse click or keyboard operation.
fi: Hyväksy ponnahdusikkunapyynnöt vain kun linkit on aktivoitu suoralla hiiren painikkeen napsautuksella tai näppäimistön painalluksella.

en: Accept until end of session
fi: Hyväksy istunnon loppuun

en: Activate previously used tab when closing the current tab
fi: Siirry viimeksi käytettyyn välilehteen sulkiessasi nykyisen välilehden

en: Add custom background color to stylesheet
fi: Lisää mukautettu taustaväri tyylisivuun

en: Allow
fi: Salli

en: Allow scripts to change the text of the status bar.
fi: Salli skriptien vaihtaa tilarivin tekstiä.

en: Allow scripts to change the window position.
fi: Salli skriptien muuttaa ikkunan sijaintia.

en: Allow scripts to change the window size.
fi: Salli skriptien vaihtaa ikkunan kokoa.

en: Allow scripts to focus the window.
fi: Salli skriptien kohdistaa ikkunoita.

en: Always display files from web pages in a new tab
fi: Näytä tiedostot verkkosivuilta aina uudessa välilehdessä

en: Always duplicate current view
fi: Monista aina nykyinen näkymä

en: Ask
fi: Kysy

en: Ask &for confirmation
fi: Pyydä &vahvistus

en: Ask for name and folder when adding bookmarks
fi: Kysy nimeä ja kansiota kirjanmerkkiä lisättäessä

en: Aspect
fi: Kuvasuhde

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Automatic Filter
fi: Automaattinen suodatin

en: Automatic update interval:
fi: Automaattisen päivityksen aikaväli:

en: Automaticall&y accept session cookies
fi: &Hyväksy istuntoevästeet automaattisesti

en: Bac&kground:
fi: &Tausta:

en: Base family:
fi: Perusfonttiperhe:

en: Base font si&ze:
fi: Per&usfontin koko:

en: Below contents
fi: Sisällön alla

en: Boo&kmarks
fi: Kirjan&merkit

en: C&ursive font:
fi: &Kaunokirjainfontti:

en: Cache &Directory
fi: Välimuisti&kansio

en: Chan&ge...
fi: &Muokkaa…

en: Choose &selected identification
fi: &Valitse tämä identiteetti

en: Choose where to display the tabs bar
fi: Valitse, näytetäänkö välilehtirivi

en: Click on this button to change the policy for the host or domain selected in the list box.
fi: Napsauta tästä muokataksesi palvelin- tai verkkoaluekohtaista käytäntöä luettelossa.

en: Click on this button to delete the policy for the host or domain selected in the list box.
fi: Napsauta tätä painiketta poistaaksesi valitun isännän tai verkkoalueen käytännön.

en: Click on this button to manually add a host or domain specific policy.
fi: Napsauta tätä painiketta lisätäksesi palvelin- tai verkkoaluekohtaisen käytännön.

en: Click this button to choose the file that contains the JavaScript policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
fi: Napsauta tätä painiketta valitaksesi tiedoston, johon JavaScript-käytännöt on tallennettu. Nämä käytännöt lisätään olemassa oleviin, mutta olemassa olevia tietoja ei korvata, mikäli tiedostossa on päällekkäinen tieto.

en: Click this button to save the JavaScript policy to a zipped file. The file, named <b>javascript_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
fi: Napsauta tätä painiketta tallentaaksesi JavaScript-käytännöt zip -tiedostoon. Tiedosto <b>javascript_policy.tgz</b> tallennetaan haluamaasi paikkaan.

en: Closing
fi: Sulkeminen

en: Colors
fi: Värit

en: Configure &Policy...
fi: &Käytäntöasetukset…

en: Confirm &when closing windows with multiple tabs
fi: Pyydä vahvistus &suljettaessa ikkunaa, jossa on useita välilehtiä

en: Content
fi: Sisältö

en: Cookie Name
fi: Evästeen nimi

en: Cus&tom
fi: &Muokattu

en: Custom Page Background
fi: Mukautettu sivun tausta

en: Custom&ize...
fi: &Muokatut…

en: D&elete
fi: P&oista

en: De&lete
fi: Po&ista

en: Default Policy
fi: Oletuskäytäntö

en: Default encoding:
fi: Oletuskoodaus:

en: Default web browser engine:
fi: Verkkoselaimen oletusmoottori:

en: Delete A&ll
fi: Poista &kaikki

en: Deny
fi: Estä

en: Details
fi: Tiedot

en: Display online PDF files using WebEngine
fi: Näytä verkko-PDF:t WebEnginellä

en: Domain
fi: Toimialue

en: Domain-Specific JavaScript Policies
fi: Verkkoaluekohtaiset JavaScript-käytännöt

en: Domain:
fi: Toimialue:

en: Dra&w frame around not completely loaded images
fi: Keh&ystä kuvat, joiden lataus on kesken

en: Du&plicate...
fi: &Monista…

en: Duplicate current view only for local files
fi: Monista nykyinen näkymä vain paikallisille tiedostoille

en: Ena&ble JavaScript globally
fi: Käytä Java&Scriptiä kaikkialla

en: Enable Access Ke&y activation with Ctrl key
fi: Ota käyttöön tai poista kä&ytöstä linkkien valinta näppäimistöllä Ctrl-näppäintä painamalla

en: Enable coo&kies
fi: Käytä &evästeitä

en: Enable filters
fi: Käytä suodattimia

en: Enable or disable AdBlocK filters. When enabled, a set of URL expressions should be defined in the filter list for blocking to take effect.
fi: Ota käyttöön tai pois käytöstä AdBlocK-suodattimet. Kun ne ovat käytössä, tulee määritellä joukko estettäviä verkko-osoitelausekkeita suodatinluettelossa, ennen kuin esto tulee käyttöön.

en: Enables the execution of scripts written in ECMA-Script (also known as JavaScript) that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling scripting languages can be a security problem.
fi: Ottaa ECMAScriptillä (joka tunnetaan paremmin JavaScriptinä) kirjoitettujen skriptien tuen käyttöön. Skriptikielten käyttäminen voi olla turvallisuusriski.

en: End of session
fi: Istunnon loppu

en: Enter the host or domain name, e.g. .kde.org, this policy applies to.
fi: Anna kone- tai verkkoaluenimi, esim. .kde.org, jota käytäntö koskee.

en: Enter the name of a host (like www.kde.org) or a domain, starting with a dot (like .kde.org or .org)
fi: Kirjoita palvelimen (esim. www.kde.org) tai verkkoalueen nimi (.kde.org tai .org).

en: Existing identifications
fi: Olemassa olevat identiteetit

en: Expires:
fi: Vanhenee:

en: Export Filters
fi: Vientisuodattimet

en: Export...
fi: Vie…

en: Fantas&y font:
fi: Fantas&iafontti:

en: Focus window:
fi: Kohdistuksen siirtäminen ikkunaan:

en: Font &size adjustment for this encoding:
fi: Fonttikoon korjaus tälle koodaukselle:

en: Font Family
fi: Fonttiperhe

en: Font Si&ze
fi: &Fonttikoko

en: Font Size
fi: Fonttikoko

en: Global JavaScript Policies
fi: JavaScript-yleiskäytännöt

en: Here you can select how many values Konqueror will remember for a form field.
fi: Tässä kohdassa voit valita, montako viimeksi kirjoitettua tekstiä Konqueror muistaa ja ehdottaa verkkolomaketta täyttäessäsi.

en: Here you can set specific JavaScript policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain. The <i>Import</i> and <i>Export</i> button allows you to easily share your policies with other people by allowing you to save and retrieve them from a zipped file.
fi: Tässä kohdassa voit määrittää verkkoalueiden ja palvelinten JavaScript-käytäntöjä. Lisää käytäntö napsauttamalla <i>Lisää…</i> ja kirjoittamalla tarvittavat tiedot. Jos haluat muuttaa olemassa olevaa käytäntöä, napsauta <i>Muokkaa…</i> ja valitse uusi käytäntö luettelosta. Jos haluat poistaa palvelin- tai verkkoaluekäytännön, napsauta <i>Poista</i>. <i>Tuonti</i>- ja <i>Vienti</i>-painikkeiden avulla voit jakaa käytäntöjä muiden käyttäjien kanssa tallentamalla tiedot zip-pakattuun tiedostoon tai noutamalla ne zip-paketista.

en: Hide filtered images
fi: Piilota suodatetut kohteet

en: Hide the tab bar when only one tab is open
fi: Piilota välilehtipalkki, kun vain yksi välilehti on auki

en: Home page:
fi: Kotiosoite:

en: Host/Domain
fi: Kone/Verkkoalue

en: If this box is checked, Konqueror will allow you to change the title of the bookmark and choose a folder in which to store it when you add a new bookmark.
fi: Jos tämä asetus on valittu, voit muuttaa kirjanmerkin otsikkoa ja valita kansion, johon kirjamerkki lisätään.

en: If this box is checked, Konqueror will remember the data you enter in web forms and suggest it in similar fields for all forms.
fi: Jos tämä asetus on valittu, Konqueror muistaa verkkosivujen lomakekenttiin kirjoitetut tiedot ja ehdottaa niitä täyttäessäsi lomakkeita myöhemmin.

en: If this box is checked, Konqueror will show only those bookmarks in the bookmark toolbar which you have marked to do so in the bookmark editor.
fi: Jos tämä asetus on valittu, Konqueror näyttää vain ne kirjanmerkit, jotka olet valinnut näytettäväksi.

en: If this box is checked, you can go back in history by right clicking on a Konqueror view. To access the context menu, press the right mouse button and move.
fi: Jos tämä asetus on valittu, voit palata edelliselle sivulle napsauttamalla hiiren oikeaa painiketta Konquerorin ikkunassa. Kontekstivalikkoon pääset painamalla hiiren oikean painikkeen pohjaan ja siirtämällä osoitinta.

en: If this box is checked, you can open the URL in the selection by middle clicking on a Konqueror view.
fi: Jos tämä asetus on valittu, voit avata osoitteen valitsemalla sen ja napsauttamalla hiiren keskipainiketta.

en: If you disable this, Konqueror will stop interpreting the <i>window.open()</i> JavaScript command. This is useful if you regularly visit sites that make extensive use of this command to pop up ad banners.<br /><br /><b>Note:</b> Disabling this option might also break certain sites that require <i>window.open()</i> for proper operation. Use this feature carefully.
fi: Jos otat tämän valinnan pois, Konqueror estää JavaScript-komennon <i>window.open()</i> käytön. Tämä asetus on käytännöllinen sivustoissa, jotka avaavat mainoksia ponnahdusikkunoina.<br /><br /><b>Huomautus:</b> Jos otat asetuksen pois, kaikki sivustot eivät välttämättä toimi oikein. Käytä ominaisuutta varoen.

en: Ignore
fi: Ohita

en: Ignore attempts of scripts to change the status bar text. The web page will <i>think</i> it changed the text but the actual text will remain unchanged.
fi: Ohita skriptien yritykset muuttaa tilarivin viestejä. Verkkosivu <i>luulee</i>, että tilarivin tekstiä muutettiin, mutta tilarivi säilytetään ennallaan.

en: Ignore attempts of scripts to change the window position. The web page will <i>think</i> it moved the window but the actual position is not affected.
fi: Ohita skriptien yritykset siirtää ikkunoita. Verkkosivu <i>luulee</i>, että ikkunaa siirrettiin, mutta ikkuna pidetään paikallaan.

en: Ignore attempts of scripts to change the window size. The web page will <i>think</i> it changed the size but the actual window is not affected.
fi: Ohita skriptien yritykset muuttaa ikkunan kokoa. Sivu <i>luulee</i>, että kokoa muutettiin, mutta koko säilytetään ennallaan.

en: Ignore attempts of scripts to focus the window. The web page will <i>think</i> it brought the focus to the window but the actual focus will remain unchanged.
fi: Ohita skriptien yritykset kohdistaa ikkunaan. Verkkosivu <i>luulee</i>, että kohdistus siirrettiin ikkunaan, mutta ikkunaa ei vaihdeta.

en: Images
fi: Kuvat

en: Import Filters
fi: Tuontisuodattimet

en: Import...
fi: Tuo…

en: Insert
fi: Lisää

en: JavaScript policy:
fi: JavaScript-käytäntö:

en: Keep cache in &memory
fi: Pidä väli&muisti työmuistissa

en: Konqueror will never display text smaller than this size,<br />overriding any other settings.
fi: Konqueror ei koskaan käytä pienempää tekstikokoa kuin tämä,<br />huolimatta mistään muista asetuksista.

en: Left of contents
fi: Sisällön vasemmalla puolen

en: M&iddle click opens URL in selection
fi: &Keskimmäinen painike avaa valitun osoitteen

en: M&inimum font size:
fi: Fontin &vähimmäiskoko:

en: Manual Filter
fi: Manuaalinen suodatin

en: Middle-click on a tab to close it
fi: Sulje välilehti hiiren keskimmäisellä painikkeella napsautettaessa

en: Modify status bar text:
fi: Tilarivin tekstin muuttaminen:

en: Mouse Beha&vior
fi: &Hiiren käyttäytyminen

en: Move window:
fi: Ikkunan siirtäminen:

en: Name
fi: Nimi

[ctx: Name of the new User Agent]
en: User Agent name
fi: Käyttäjäagentin nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: New Tab Behavior
fi: Uuden välilehden toiminta

en: O&pen new tabs in the background
fi: &Avaa uudet välilehdet taustalla

en: Offer to save website passwords
fi: Ehdota verkkosivujen salasanojen tallentamista

en: Only acce&pt cookies from originating server
fi: Hy&väksy vain alkuperäiseltä palvelimelta tulevat evästeet

en: Only on Hover
fi: Vain osoittimen kohdalla

en: Open &links in new tab instead of in new window
fi: Avaa &linkit uuteen välilehteen uuden ikkunan sijaan

en: Open &new tab after current tab
fi: Avaa &uusi välilehti nykyisen välilehden perään

en: Open as tab in existing Konqueror when URL is called externally
fi: Avaa osoite välilehteen kutsuttaessa ulkopuolelta

en: Open new windows:
fi: Uusien ikkunoiden avaaminen:

en: Open pop&ups in new tab instead of in new window
fi: Avaa &ponnahdusikkunat uuteen välilehteen uuden ikkunan sijaan

en: Path:
fi: Sijainti:

en: Policy
fi: Käytäntö

en: Policy:
fi: Käytäntö:

en: Pressing the Ctrl key when viewing webpages activates Access Keys. Unchecking this box will disable this accessibility feature. (Konqueror needs to be restarted for this change to take effect.)
fi: Painamalla verkkosivuja selaillessasi Ctrl-näppäintä sivun linkeille annetaan näppäimet, joiden perusteella niitä voidaan suoraan valinta näppäimistöltä. Tällä valinnalla voit poistaa tämän käytettävyysominaisuuden käytöstä. (Konqueror täytyy käynnistää uudestaan.)

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Prompt every time a popup window is requested.
fi: Pyydä vahvistusta kaikille ponnahdusikkunoiden pyynnöille.

en: Re&ject all cookies
fi: Hylkää k&aikki evästeet

en: Reject
fi: Hylkää

en: Reject all popup window requests.
fi: Estä kaikki ponnahdusikkunoiden pyynnöt.

en: Remove
fi: Poista

en: Replace
fi: Korvaa

en: Resize window:
fi: Ikkunan koon muuttaminen:

en: Right click goes &back in history
fi: Hiiren oikea painike siirtää &edelliselle sivulle

en: Right of contents
fi: Sisällön oikealla puolen

en: S&erif font:
fi: &Pääteviivallinen fontti:

en: S&mooth scrolling:
fi: &Pehmeä vieritys:

en: S&tandard font:
fi: &Oletusfontti:

en: Sa&ns serif font:
fi: Pää&teviivaton fontti:

en: Search
fi: Etsi

en: Search interactively for domains
fi: Etsi vuorovaikutteisesti verkkoalueita

en: Search interactively for domains and hosts
fi: Etsi vuorovaikutteisesti verkkoalueita ja koneita

en: Search...
fi: Etsi…

en: Search:
fi: Etsintä:

en: Secure:
fi: Salattu:

en: Select a JavaScript policy for the above host or domain.
fi: Valitse JavaScript-käytäntö yllä olevalle palvelimelle tai verkkoalueelle.

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
fi: Valitse oletusmerkistökoodaus jota käytetään. Normaalisti riittää että käytät kielen merkistöä.

en: Send the DNT header to tell web sites you do not want to be tracked
fi: Lähetä DNT-otsake kertoaksesi sivustoille, ettet halua sinua seurattavan

en: Show Only Once
fi: Näytä vain kerran

en: Show only marked bookmarks in bookmark toolbar
fi: Näytä vain merkityt kirjanmerkit kirjanmerkkirivillä

en: Site
fi: Sivusto

en: Site Policy
fi: Sivustokäytäntö

en: Site name:
fi: Sivuston nimi:

en: Smart
fi: Älykäs

en: Some websites change the status bar text by setting <i>window.status</i> or <i>window.defaultStatus</i>, thus sometimes preventing displaying the real URLs of hyperlinks. This option specifies the treatment of such attempts.
fi: Jotkut verkkosivut muuttavat ikkunan tilarivin tekstiä <i>window.status</i>- tai <i>window.defaultStatus</i> -ominaisuuden kautta. Tämä estää toisinaan näkemästä todellisia hyperlinkkien osoitteita. Tämä asetus määrittelee, miten yrityksiin suhtaudutaan.

en: Some websites change the window position on their own by using <i>window.moveBy()</i> or <i>window.moveTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
fi: Jotkut verkkosivut siirtävät ikkunaa <i>window.moveBy()</i>- tai <i>window.moveTo()</i> -funktioiden avulla. Tämä asetus määrittelee, miten yrityksiin suhtaudutaan.

en: Some websites change the window size on their own by using <i>window.resizeBy()</i> or <i>window.resizeTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
fi: Jotkin verkkosivut muuttavat ikkunan kokoa käyttämällä <i>window.resizeBy()</i>- tai <i>window.resizeTo()</i> -funktiota. Tämä kohta määrittelee, miten yrityksiin suhtaudutaan.

en: Some websites set the focus to their browser window on their own by using <i>window.focus()</i>. This usually leads to the window being moved to the front interrupting whatever action the user was dedicated to at that time. This option specifies the treatment of such attempts.
fi: Jotkut verkkosivut siirtävät kohdistuksen ikkunasta toiseen käyttämällä <i>window.focus()</i>-funktiota. Funktio tuo ikkunan eteen, ja keskeyttää käyttäjän verkkosivujen selaamisen. Tämä asetus määrittelee, miten yrityksiin suhtaudutaan.

en: Stylesheets
fi: Tyylisivut

en: Suppress background images
fi: Älä lataa taustakuvia

en: Tab bar position
fi: Välilehtirivin sijainti

en: Tabs Behavior
fi: Välilehtien toiminta

en: The custom directory to store cache
fi: Mukautettu kansio, johon välimuisti talletetaan

en: The maximum space on disk or memory the cache can use. When this threshold is reached, old pages will be removed to make space for new ones
fi: Välimuistin sallittu enimmäiskoko levyllä tai työmuistissa. Kun määrä saavutetaan, vanhoja sivuja poistetaan tilan tekemiseksi uusille

[ctx: The user chose to use a custom start page but left the corresponding field empty]
en: Please, insert the custom start page
fi: Lisää mukautettu aloitussivu

[ctx: The user gave a custom user agent string an empty or duplicate name]
en: Invalid user agent names:
fi: Virheellisiä käyttäjäagentin nimiä:

en: This is the URL of the web page Konqueror will show when starting.
fi: Tämä on sen verkkosivun osoite, jonka Konqueror näyttää käynnistyttyään.

en: This is the URL of the web page where Konqueror will jump to when the "Home" button is pressed.
fi: Tämä on sen verkkosivun osoite, johon Konqueror siirtyy Koti-painiketta napsautettaessa.

en: This is the font used to display fixed-width (i.e. non-proportional) text.
fi: Tällä fontilla näytetään tasalevyinen (ts. suhteuttamaton) teksti.

en: This is the font used to display normal text in a web page.
fi: Tämä on verkkosivun tavallisen tekstin fonttikoko.

en: This is the font used to display text that is marked up as a fantasy font.
fi: Tätä fonttia käytetään fantasiakirjaimiksi merkitylle tekstille.

en: This is the font used to display text that is marked up as italic.
fi: Tätä fonttia käytetään kaunokirjaimiksi merkitylle tekstille.

en: This is the font used to display text that is marked up as sans-serif.
fi: Tätä fonttia käytetään pääteviivattomaksi (sans serif, groteski) merkitylle tekstille.

en: This is the font used to display text that is marked up as serif.
fi: Tätä fonttia käytetään pääteviivalliseksi (serif, antiikva) merkitylle tekstille.

en: This is the list of URL filters that will be applied to all embedded images and media objects.
fi: Tämä on luettelo verkko-osoitesuodattimista, joita käytetään kaikkiin linkitettyihin kuviin ja mediaan.

en: This is the relative font size Konqueror uses to display web sites.
fi: Tämä on suhteellinen fonttikoko, jota Konqueror käyttää verkkosivujen näyttämiseen.

en: This will ask you whether you are sure you want to close a window when it has multiple tabs opened in it.
fi: Tämä pyytää sinua erikseen vahvistamaan, kun olet sulkemassa ikkunaa, jossa on useita välilehtiä auki.

en: This will display close buttons inside each tab.
fi: Tämä näyttää sulkemispainikkeet jokaisessa välilehdessä.

en: This will display the tab bar only if there are two or more tabs. Otherwise it will always be displayed.
fi: Tämä aiheuttaa sen, että välilehtipalkki näytetään vain, jos kaksi tai useampi välilehti on auki, muuten välilehtipalkki näytetään aina.

en: This will open a new tab instead of a new window in various situations, such as choosing a link or a folder with the middle mouse button.
fi: Tämä avaa uuden välilehden uuden ikkunan sijaan esimerkiksi silloin, kun linkki tai kansio avataan hiiren keskimmäisellä näppäimellä.

en: This will open a new tab opened from a page after the current tab, instead of after the last tab.
fi: Tämä avaa uuden välilehden nykyisen välilehden perään eikä viimeiseksi.

en: U&se accessibility stylesheet
fi: Käytä tavoitettavuu&styylisivua

en: URL
fi: Osoite

en: Uncheck this box to display online PDF files as configured in System Settings
fi: Poista tästä valinta, niin verkko-PDF:t näytetään järjestelmäasetusten mukaisesti

en: Uncheck this box to prevent being prompted to save website passwords
fi: Poista tämä valinta estääksesi kyselyn salasanan tallentamisesta

en: Und&erline links:
fi: &Alleviivaa linkit:

en: Update
fi: Päivitä

en: Us&e default stylesheet
fi: &Käytä oletustyylisivua

en: Usage
fi: Käyttö

en: Use &default identification
fi: Käytä &oletusidentiteettiä

en: Use &user-defined stylesheet
fi: &Käyttäjän määrittelemät tyylisivut

en: Use Global
fi: Käytä yleisiä asetuksia

en: Use Language Encoding
fi: Käytä kielen koodausta

en: Use a custom directory to keep the cache
fi: Käytä välimuistille mukautettua kansiota

en: Use custom &background color
fi: Käytä &mukautettua taustaväriä

en: Use global
fi: Käytä yleisiä asetuksia

en: Use same color for all text
fi: Käytä samaa väriä kaikille teksteille

en: Use same family for all text
fi: Käytä samaa fonttiperhettä kaikille teksteille

en: Use setting from global policy.
fi: Käytä yleisiä käytäntöasetuksia.

en: Value:
fi: Arvo:

en: When Efficient
fi: Kun tehokasta

en: When checking this the previous used or opened tab will be activated when you close the current active tab instead of the one right to the current tab.
fi: Jos tämä asetus on valittu, aktivoidaan nykyisen välilehden sulkiessasi viimeksi käytetty tai avattu välilehti sen sijaan, että siirryttäisiin oikeanpuoleiseen välilehteen.

en: When enabled blocked images will be removed from the page completely, otherwise a placeholder 'blocked' image will be used.
fi: Kun asetus on käytössä, estetyt kuvat poistetaan sivulta täydellisesti. Muussa tapauksessa käytetään ”estetty”-kuvaa.

en: When splitting a view
fi: Jaettaessa näkymää

en: When starting up, restore state from last time
fi: Palauta käynnistettäessä viime kerran tila

en: When you click a URL in another KDE program or call kfmclient to open a URL, the current desktop will be searched for a non-minimized Konqueror and, if found, the URL opened as a new tab within it. Otherwise a new Konqueror window will be opened with the required URL.
fi: Jos napsautat linkkiä jossakin KDE-ohjelmassa tai kutsut kfmclient-ohjelmaa avaamaan verkko-osoitteen, KDE tutkii, onko työpöydällä auki Konquerorin ikkunaa. Jos pienentämätön ikkuna löytyy, verkko-osoite avataan ikkunassa uuteen välilehteen, muussa tapauksessa avataan uusi Konqueror-ikkuna.

en: When you click on a tab using the middle mouse button or mouse wheel, it will close that tab.
fi: Napsauttaessasi välilehteä hiiren keskimmäisellä painikkeella tai rullalla välilehti suljetaan.

en: Whether or not JavaScript popups if allowed shall open in a new tab or in a new window.
fi: Avataanko JavaScript-ponnahdusikkunat uuteen ikkunan vai uuteen välilehteen.

en: Yes
fi: Kyllä

en: You must first enter a domain name.
fi: Anna verkkoaluenimi.

en: You must first select a policy to be changed.
fi: Valitse ensin muokattava käytäntö.

en: You must first select a policy to delete.
fi: Valitse ensin poistettava käytäntö.

[ctx: animations]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: animations]
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: smooth scrolling]
en: Always
fi: Aina

[ctx: soft scrolling]
en: Never
fi: Ei koskaan

en: there are multiple templates with the same name
fi: löytyi useita samannimisiä pohjia

en: there are templates with empty names
fi: löytyi pohjia, joilla on tyhjä nimi

[ctx: underline]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: underline]
en: Enabled
fi: Käytössä
