kcmkwinrules - en to fi translation catalogue (152 entries)

en: %1 selected | %1 selected
fi[0]: %1 valittu
fi[1]: %1 valittu

[ctx: (x, y) coordinates separator in size/position]
en: x
fi: ×

[ctx: @info]
en: Click <interface>Add New…</interface> to add some
fi: Lisää sääntöjä napsauttamalla <interface>Lisää uusi…</interface> alta

[ctx: @info]
en: Click the <interface>Add Property...</interface> button below to add some window properties that will be affected by the rule
fi: Lisää säännön alaisia ikkunaominaisuuksia napsauttamalla alta <interface>Lisää ominaisuus…</interface> -painiketta

[ctx: @info]
en: This application is not providing a class for the window, so KWin cannot use it to match and apply any rules. If you still want to apply some rules to it, try to match other properties like the window title instead.<nl/><nl/>Please consider reporting this bug to the application's developers.
fi: Sovellus ei tarjoa ikkunalle luokkaa, joten sitä ei voi käyttää KWin-säännöissä. Jos yrität silti sovittaa ikkunaa sääntöihin, kokeile sen sijaan muita ominaisuuksia kuten ikkunan otsikkoa.<nl/><nl/>Harkitse tämän ilmoittamista ohjelmavirheenä sovelluksen kehittäjille.

[ctx: @info:placeholder]
en: No properties left to add
fi: Ei enempää ominaisuuksia lisättäväksi

[ctx: @info:placeholder %1 is a filter text introduced by the user]
en: No properties match "%1"
fi: Mikään ominaisuus ei vastaa: ”%1”

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the <shortcut>Alt+Tab</shortcut> window list.
fi: Asettaa, näkyykö ikkuna <shortcut>Alt+Sarkain</shortcut>-ikkunaluettelossa.

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Task Manager.
fi: Asettaa, näkyykö ikkuna tehtävänhallinnassa.

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Virtual Desktop manager.
fi: Asettaa, näkyykö ikkuna virtuaalityöpöytien hallinnassa.

[ctx: @info:tooltip]
en: KWin tries to prevent windows that were opened without direct user action from raising themselves and taking focus while you're currently interacting with another window. This property can be used to change the level of focus stealing prevention applied to individual windows and apps.<nl/><nl/>Here's what will happen to a window opened without your direct action at each level of focus stealing prevention:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None:</emphasis> The window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but  in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> The window will only be raised and focused if it belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> The window will never be raised and focused.</item></list>
fi: KWin yrittää estää käyttäjän toimitta avattuja ikkunoita nostamasta itseään ja varastamasta kohdistusta, kun jotakin tehdään toisessa ikkunassa. Tällä ominaisuudella kohdistuksen varastamisen eston tasoa voi eri ikkunoille ja sovelluksille muuttaa.<nl/><nl/>Näin eri kohdistuksen varastamisen eston tasoilla käy ikkunoille, joita et itse nimenomaisesti ole avannut:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>Ei mitään:</emphasis> Ikkuna nostetaan ja kohdistetaan.</item><item><emphasis strong='true'>Vähäinen:</emphasis> Kohdistuksen varastamisen estoa käytetään, mutta KWinin epäselviksi tulkitsemissa tapauksissa ikkuna nostetaan ja kohdistetaan.</item><item><emphasis strong='true'>Tavallinen:</emphasis> Kohdistuksen varastamisen enestoa käytetään, mutta KWinin epäselviksi tulkitsemissa tapauksissa ikkunaa <emphasis>ei</emphasis> nosteta tai kohdisteta.</item><item><emphasis strong='true'>Suuri:</emphasis> Ikkuna nostetaan ja kohdistetaan vain, jos se kuuluu samaan sovellukseen kuin tällä hetkellä kohdistettu ikkuna.</item><item><emphasis strong='true'>Äärimmäinen:</emphasis> Ikkunaa ei ikinä nosteta ja kohdisteta.</item></list>

[ctx: @info:tooltip]
en: Some applications can set their own geometry, overriding the window manager preferences. Setting this property overrides their placement requests.<nl/><nl/>This affects <interface>Size</interface> and <interface>Position</interface> but not <interface>Maximized</interface> or <interface>Fullscreen</interface> states.<nl/><nl/>Note that the position can also be used to map to a different <interface>Screen</interface>
fi: Jotkin sovellukset saattavat asettaa geometriansa itse ikkunointiohjelman suositukset sivuuttaen. Tämän ominaisuuden asettamalla niiden sijoituspyynnöt sivuutetaan.<nl/><nl/>Tämä vaikuttaa <interface>kokoon</interface> ja <interface>sijaintiin</interface>, mutta ei <interface>suurentamisen</interface> tai <interface>koko näytön</interface> tiloihin.<nl/><nl/>Huomaa, että sijoittaa voi myös kokonaan eri <interface>näytölle</interface>

[ctx: @info:tooltip]
en: Some apps like video players or terminals can ask KWin to constrain them to certain aspect ratios or only grow by values larger than the dimensions of one character. Use this property to ignore such restrictions and allow those windows to be resized to arbitrary sizes.<nl/><nl/>This can be helpful for windows that can't quite fit the full screen area when maximized.
fi: Jotkin sovellukset kuten videosoittimet tai päätteet voivat pyytää KWiniltä rajoitusta tiettyihin kuvasuhteisiin tai ikkunan koon kasvamista vain yhden merkin askelin). Tällä ominaisuudella nämä rajoitukset voi sivuuttaa ja sallia ikkunoiden mielivaltaiset koot.<nl/><nl/>Tästä voi olla apua ikkunoille, jotka eivät suurennettuina aivan täytä koko näyttöä.

[ctx: @info:tooltip]
en: This property controls the focus protection level of the currently active window. It is used to override the focus stealing prevention applied to new windows that are opened without your direct action.<nl/><nl/>Here's what happens to new windows that are opened without your direct action at each level of focus protection while the window with this property applied to it has focus:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: Newly-opened windows always raise themselves and take focus.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> Newly-opened windows will only raise themselves and take focus if they belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> Newly-opened windows never raise themselves and take focus.</item></list>
fi: Tämä ominaisuus asettaa aktiivisen ikkunan kohdistuksen suojan tason. Sitä voi käyttää ohittamaan ilman käyttäjän toimia avatuille uusille ikkunoille käytetty kohdistuksen varastamisen esto.<nl/><nl/>Näin eri kohdistuksen varastamisen eston tasoilla käy ikkunoille, joita et itse nimenomaisesti ole avannut, kun kohdistettuna on ikkuna, johon tätä ominaisuutta on käytetty:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>Ei mitään:</emphasis> Vasta avatut ikkunat nostetaan ja kohdistetaan aina.</item><item><emphasis strong='true'>Vähäinen:</emphasis> Kohdistuksen varastamisen estoa käytetään vasta avattuihin ikkunoihin, mutta KWinin epäselviksi tulkitsemissa tapauksissa ikkuna nostetaan ja kohdistetaan.</item><item><emphasis strong='true'>Tavallinen:</emphasis> Kohdistuksen varastamisen estoa käytetään vasta avattuihin ikkunoihin, mutta KWinin epäselviksi tulkitsemissa tapauksissa ikkunaa <emphasis>ei</emphasis> nosteta tai kohdisteta.</item><item><emphasis strong='true'>Suuri:</emphasis> Vasta avattu ikkuna nostetaan ja kohdistetaan vain, jos se kuuluu samaan sovellukseen kuin tällä hetkellä kohdistettu ikkuna.</item><item><emphasis strong='true'>Äärimmäinen:</emphasis> Vasta avattua ikkunaa ei ikinä nosteta ja kohdisteta.</item></list>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this property to prevent global keyboard shortcuts from working while the window is focused. This can be useful for apps like emulators or virtual machines that handle some of the same shortcuts themselves.<nl/><nl/>Note that you won't be able to <shortcut>Alt+Tab</shortcut> out of the window or use any other global shortcuts such as <shortcut>Alt+Space</shortcut> to activate KRunner.
fi: Tällä ominaisuudella voi estää yleisiä pikanäppäimiä toimimasta, kun ikkuna on kohdistettu. Tästä voi olla apua emulaattorien tai virtuaalikoneiden tapaisissa sovelluksissa, jotka käsittelevät samat pikanäppäimet itse.<nl/><nl/>Huomaa, ettei myöskään <shortcut>Alt+Sarkaimella</shortcut> voi vaihtaa pois ikkunasta tai esimerkiksi <shortcut>Alt+Välilyönnillä</shortcut> avata KRunneria.

[ctx: @info:tooltip in the activity list]
en: Make the window available on all activities
fi: Aseta saataville kaikista aktiviteeteista

[ctx: @info:tooltip in the virtual desktop list]
en: Make the window available on all desktops
fi: Aseta saataville kaikilta työpöydiltä

en: Above
fi: Yllä

en: Accept focus
fi: Hyväksy kohdistus

en: Active opacity
fi: Peittävyys aktiivisena

en: Activities
fi: Aktiviteetit

en: Adaptive sync
fi: Mukautuva tahdistus

en: Add New…
fi: Lisää uusi…

en: Add Property...
fi: Lisää ominaisuus…

en: Add property to the rule
fi: Lisää sääntöön ominaisuus

en: After %1 second | After %1 seconds
fi[0]: %1 sekunnin kuluttua
fi[1]: %1 sekunnin kuluttua

en: All activities
fi: Kaikki aktiviteetit

en: All desktops
fi: Kaikki työpöydät

en: All selected
fi: Kaikki valittu

en: All window types
fi: Kaikki ikkunatyypit

en: Allow tearing
fi: Salli pirstoutuminen

en: Appearance & Fixes
fi: Näkymä ja korjaukset

en: Application settings for %1
fi: Sovelluksen %1 asetukset

en: Apply initially
fi: Aseta alkuarvo

en: Apply now
fi: Ota käyttöön nyt

en: Arrangement & Access
fi: Asettelu ja käyttö

en: Below
fi: Alla

en: Block compositing
fi: Estä koostaminen

en: Cancel Export
fi: Peru vienti

en: Centered
fi: Keskitä

en: Closeable
fi: Suljettava

en: Controls whether or not the window becomes focused when clicked.
fi: Asettaa, saako ikkuna kohdistuksen sitä napsautettaessa.

en: Copy of %1
fi: %1 – kopio

en: Could not detect window properties. The window is not managed by KWin.
fi: Ikkunan ominaisuuksia ei voitu tunnistaa. KWin ei hallitse ikkunaa.

en: Critical notification
fi: Vakava ilmoitus

en: Default
fi: Oletus

en: Delete
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Desktop file name
fi: Työpöytätiedoston nimi

en: Detect Window Properties
fi: Tunnista ikkunan ominaisuudet

en: Dialog window
fi: Kyselyikkuna

en: Do not affect
fi: Älä vaikuta

en: Dock (panel)
fi: Telakka (paneeli)

en: Duplicate
fi: Monista

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Exact match
fi: Tarkka osuma

en: Export Rules
fi: Vientisäännöt

en: Export…
fi: Vie…

en: Extreme
fi: Äärimmäinen

en: Focus protection
fi: Kohdistuksen suojaus

en: Focus stealing prevention
fi: Kohdistuksen varastamisen esto

en: Force
fi: Pakota

en: Force temporarily
fi: Pakota väliaikaisesti

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: High
fi: Korkea

en: Ignore global shortcuts
fi: Ohita työpöydänlaajuiset pikanäppäimet

en: Ignore requested geometry
fi: Ohita pyydetty geometria

en: Import Rules
fi: Tuontisäännöt

en: Import…
fi: Tuo…

en: In top-left corner
fi: Vasempaan yläkulmaan

en: Inactive opacity
fi: Peittävyys passiivisena

en: Initial placement
fi: Alkusijoitus

en: Instantly
fi: Heti

en: KWin Rules (*.kwinrule)
fi: KWin-säännöt (*.kwinrule)

en: Keep above other windows
fi: Pidä muiden ikkunoiden yllä

en: Keep below other windows
fi: Pidä muiden ikkunoiden alla

en: Layer
fi: Taso

en: Low
fi: Alhainen

en: Machine (hostname)
fi: Kone (palvelinnimi)

en: Match whole window class
fi: Sovita koko ikkunaluokkaan

en: Maximized
fi: Suurenna

en: Maximized horizontally
fi: Suurennettu vaakasuunnassa

en: Maximized vertically
fi: Suurennettu pystysuunnassa

en: Maximum Size
fi: Enimmäiskoko

en: Minimal overlapping
fi: Lomita mahdollisimman vähän

en: Minimized
fi: Pienennetty

en: Minimum Size
fi: Vähimmäiskoko

en: New window settings
fi: Uuden ikkunan asetukset

en: No
fi: Ei

en: No placement
fi: Ei sijoitusta

en: No rules for specific windows are currently set
fi: Toistaiseksi ei ikkunakohtaisia sääntöjä

en: No titlebar and frame
fi: Ei otsikkopalkkia eikä kehystä

en: No window properties changed
fi: Ei muuttuneita ikkunaominaisuuksia

en: None
fi: Ei mitään

en: None selected
fi: Mitään ei ole valittu

en: Normal
fi: Normaali

en: Normal window
fi: Tavallinen ikkuna

en: Notification
fi: Ilmoitus

en: Obey geometry restrictions
fi: Noudata geometriarajoituksia

en: On main window
fi: Pääikkunaan

en: On-screen display
fi: Ruutunäyttö

en: Overlay
fi: Kerrostus

en: Popup
fi: Ponnahdusikkuna

en: Position
fi: Sijainti

en: Random
fi: Satunnainen

en: Readability may be impaired with extremely low opacity values. At 0%, the window becomes invisible.
fi: Luettavuus voi heikentyä hyvin pienillä peittävyysarvoilla. 0 prosentissa ikkuna muuttuu näkymättömäksi.

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Remember
fi: Muista

en: Save Rules
fi: Tallenna säännöt

en: Screen
fi: Näyttö

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select File
fi: Valitse tiedosto

en: Select the rules to export
fi: Valitse vietävät säännöt

en: Settings for %1
fi: Asetukset: %1

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Size
fi: Koko

en: Size & Position
fi: Koko ja sijainti

en: Skip pager
fi: Ohita sivutin

en: Skip switcher
fi: Ohita tehtävävaihto

en: Skip taskbar
fi: Ohita tehtäväpalkki

en: Some applications set their own geometry after starting, overriding your initial settings for size and position. To enforce these settings, also force the property "%1" to "Yes".
fi: Jotkin sovellukset asettavat käynnistyessään oman geometriansa ohittaen koon ja sijainnin alkuarvot. Asetukset voi pakottaa asettamalla ominaisuuden ”%1” arvoksi ”Kyllä”.

en: Splash screen
fi: Tervetuloikkuna

en: Standalone menubar
fi: Irrallinen valikkorivi

en: Substring match
fi: Osittainen osuma

en: The value of the window property will be remembered and, every time the window is created, the last remembered value will be applied.
fi: Ikkunan ominaisuuden arvo muistetaan ja joka kerta ikkunaa luotaessa käytetään muistettua arvoa.

en: The window property will be always forced to the given value.
fi: Ikkunan ominaisuus pakotetaan aina annettuun arvoon.

en: The window property will be forced to the given value until it is hidden
    (this action will be deleted after the window is hidden).
fi: Ikkunan ominaisuus pakotetaan annettuun arvoon, kunnes se piilotetaan
    (toiminto pyyhitään, kun ikkuna on piilotettu).

en: The window property will be only set to the given value after the window is created.
    No further changes will be affected.
fi: Ikkunan ominaisuus asetetaan annettuun arvoon ikkunaa luotaessa.
    Lisämuutoksilla ei ole vaikutusta.

en: The window property will be set to the given value immediately and will not be affected later
    (this action will be deleted afterwards).
fi: Ikkunan ominaisuus asetetaan heti annettuun arvoon, mutta myöhemmin sillä ei ole vaikutusta
    (toiminto pyyhkiytyy jälkeenpäin).

en: The window property will not be affected and therefore the default handling for it will be used.
    Specifying this will block more generic window settings from taking effect.
fi: Ikkunan ominaisuuteen tämä ei vaikuta, vaan käytetään oletuskäsittelyä.
    Asettaminen kuitenkin estää yleisempien ikkuna-asetusten tulemisen voimaan.

en: Titlebar color scheme
fi: Otsikkopalkin väriteema

en: Toolbar
fi: Työkalurivi

en: Torn-off menu
fi: Irrotettu valikko

en: Under mouse
fi: Osoittimen kohdalle

en: Unimportant
fi: Merkityksetön

en: Unmanaged window
fi: Ei-hallittu ikkuna

en: Unselect All
fi: Poista valinnat

en: Utility window
fi: Apuikkuna

en: Virtual desktop
fi: Virtuaalityöpöytä

en: Virtual desktops
fi: Virtuaalityöpöydät

en: Whole window class
fi: Koko ikkunaluokka

en: Window class (application)
fi: Ikkunaluokka (sovellus)

en: Window class not available
fi: Ikkunaluokka ei ole saatavilla

en: Window matching
fi: Ikkunan sovitus

en: Window role
fi: Ikkunan rooli

en: Window settings for %1
fi: Ikkunan %1 asetukset

en: Window tag
fi: Ikkunaluokitus

en: Window title
fi: Ikkunan otsikko

en: Window types
fi: Ikkunatyypit

en: Yes
fi: Kyllä

en: You have specified the window class as unimportant.
    This means the settings will possibly apply to windows from all applications. If you really want to create a generic setting, it is recommended you at least limit the window types to avoid special window types.
fi: Olet määrittänyt ikkunaluokan merkityksettömäksi.
    Tämä tarkoittaa, että asetukset voivat vaikuttaa kaikkien sovellusten ikkunoihin. Jos haluat todella määrittää yleisasetuksen, on suositeltavaa, että vähintäänkin rajoitat ikkunatyyppejä välttääksesi erikoiset ikkunatyypit.
