kcmaccess - en to fi translation catalogue (165 entries)

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
fi: Ilmoitusasetukset…

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
fi: Pikanäppäinasetukset…

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
fi: Käynnistä &Orca-näyttölukijan määritys…

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
fi: Asenna se, minkä jälkeen sulje ja avaa uudelleen tämä ikkuna

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
fi: Orca-näyttölukijaa ei ole asennettu

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
fi: Näppäimen hyväksymiseksi sitä tulee pitää pohjassa määräaika. Avuksi, jos vahingossa painaa useampaa näppäintä kerralla tai on vaikeuksia painaa heti haluttua näppäintä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
fi: Sivuuta saman näppäimen nopeat, toistuvat näppäinpainallukset. Avuksi, jos käden vapina aiheuttaa useamman näppäinpainalluksen kuin oli tarkoitus.

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
fi: Muuntonäppäimet kuten Ctrl, Vaihto, Alt ja Meta/Super/Windows toimivat kuin ”jäisivät kiinni” eikä niitä enää tarvitse pitää pohjassa pikanäppäintä varten.

[ctx: @info:tooltip]
en: Pressing a modifier key twice will keep it in active state until pressed again.
fi: Muunnosnäppäimen painaminen kahdesti pitää sen aktiivisena kunnes sitä painetaan uudelleen.

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
fi: Lukitusnäppäimet ovat vaihto-, numero- ja vierityslukko.

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
fi: Numeronäppäimistön <shortcut>5</shortcut> toimii hiiren napsautuksena. Näppäimet <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut> ja <shortcut>8</shortcut> liikuttavat hiirtä pääsuuntiin (alas, vasemmalle, oikealle ja ylös). Vinot suunnat saa näppäimistä <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut> ja <shortcut>9</shortcut>.

[ctx: @info:tooltip, indicates feature unavailable on X11]
en: Zoom scroll gestures are only available on Wayland.
fi: Lähennysvierityseleet ovat käytettävissä vain Waylandissa.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
fi: Keskitetty

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hide
fi: Piilota

[ctx: @item:inlistbox]
en: Keep
fi: Säilytä

[ctx: @item:inlistbox]
en: Proportional
fi: Suhteellinen

[ctx: @item:inlistbox]
en: Push
fi: Lähetä

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scale
fi: Mittakaava

[ctx: @label]
en: Color blindness correction:
fi: Värisokeuskorjaus:

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
fi: Ota hitaat näppäimet käyttöön painamalla kahdeksan sekuntia vaihtonäppäintä

[ctx: @label]
en: Intensity:
fi: Intensiteetti:

[ctx: @label]
en: Invert:
fi: Käännä:

[ctx: @label]
en: Mode:
fi: Tila:

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
fi: Ota tahmeat näppäimet käyttöön painamalla viidesti vaihtonäppäintä

[ctx: @label]
en: Scroll gesture modifier keys:
fi: Vierityseleen muuntonäppäimet:

[ctx: @label]
en: Shake cursor to find it:
fi: Löydä osoitin ravistamalla sitä:

[ctx: @label Cursor magnification level]
en: Magnification:
fi: Suurennus:

[ctx: @label Hint for invert effect enable button]
en: Use shortcuts to toggle inverting display and window colors
fi: Käytä näyttö- ja ikkunavärien kääntämiseksi pikanäppäimiä

[ctx: @label Hint for scroll gestures]
en: Scroll while modifier keys are pressed to zoom
fi: Lähennä vierittämällä ja painamalla muuntonäppäintä

[ctx: @label Hint for zoom/magnify effect usage]
en: Use shortcuts to control zoom
fi: Käytä lähennykseen pikanäppäimiä

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
fi: Vahva

[ctx: @label Large cursor size]
en: Large
fi: Suuri

[ctx: @label Mild color blindness correction intensity]
en: Mild
fi: Kevyt

[ctx: @label Normal cursor size]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: @label, followed by 'full screen' or 'magnify region']
en: Zoom:
fi: Lähennys:

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse pointer:
fi: Hiiriosoitin:

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse tracking:
fi: Hiiren jäljitys:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
fi: Kiihdytysviive:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
fi: Kiihdytysaika:

[ctx: @label:spinbox]
en: Height:
fi: Korkeus:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
fi: Enimmäisnopeus:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
fi: Osoittimen kiihdytys:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
fi: Toistoväli:

[ctx: @label:spinbox]
en: Show pixel grid at zoom level:
fi: Näytä kuvapisteruudukko lähennystasolla:

[ctx: @label:spinbox]
en: Width:
fi: Leveys:

[ctx: @label:spinbox]
en: Zoom factor:
fi: Lähennyskerroin:

[ctx: @option]
en: Deuteranopia (green weak)
fi: Vihersokeus

[ctx: @option]
en: Protanopia (red weak)
fi: Punasokeus

[ctx: @option]
en: Tritanopia (blue-yellow)
fi: Sinisokeus (sininen–keltainen)

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
fi: Käytä

[ctx: @option check, Enable invert effect]
en: Enable
fi: Käytä

[ctx: @option check, Enable shake cursor effect]
en: Enable
fi: Käytä

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
fi: Aktivointipikanäppäimet:

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
fi: Poista tahmeat ja hitaat näppäimet käytöstä ajassa:

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
fi: Käytä näyttölukijaa

[ctx: @option:check]
en: Enable focus tracking
fi: Käytä kohdistuksen jäljitystä

[ctx: @option:check]
en: Enable text caret tracking
fi: Käytä tekstikohdistimen jäljitystä

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
fi: Lukitse tahmeat näppäimet

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
fi: Soita lukitusnäppäimiä käytettäessä järjestelmän äänimerkki

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
fi: Näytä ilmoitus muunto- tai lukitusnäppäimiä käytettäessä

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
fi: Tahmeat näppäimet:

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move cursor:
fi: Liikuta osoitinta numeronäppäimin:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
fi: Käytä

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
fi: Käytä

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
fi: Palaute:

[ctx: @option:check, disable zoom/magnify effect]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: @option:check, enable magnify effect, following 'Zoom:']
en: Magnify region
fi: Suurenna alue

[ctx: @option:check, enable zoom effect, following 'Zoom:']
en: Full screen
fi: Koko näyttö

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
fi: Väläytä näyttöä

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
fi: Käännä näytön värit

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
fi: Järjestelmän äänimerkki

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Zoom & Magnifier
fi: Lähennys ja suurennuslasi

[ctx: @title Category name in sidebar, for inverting screen colors]
en: Invert
fi: Käännä

en: Activation Shortcuts
fi: Aktivointipikanäppäimet

en: Ask for Confirmation for a gesture
fi: Pyydä vahvistamaan ele

en: Audible bell:
fi: Kuuluva äänimerkki:

en: Beep if a bounce key event is rejected
fi: Anna äänimerkki, jos näppäintoisto estetään

en: Beep on a rejected keypress
fi: Anna hylätystä näppäinpainalluksesta äänimerkki

en: Beep on a slow keypress
fi: Anna hitaasta näppäinpainalluksesta äänimerkki

en: Beep on a sticky key press
fi: Anna äänimerkki painettaessa alas jääviä näppäimiä

en: Beep on an accepted keypress
fi: Anna hyväksytystä näppäinpainalluksesta äänimerkki

en: Blue
fi: Sininen

en: Bounce Keys
fi: Toistavat näppäimet

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
fi: Viive:

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
fi: Käytä

en: Bounce keys:
fi: Toistavat näppäimet:

en: Button search audio file
fi: Äänitiedoston hakupainike

en: Color of the Visual Bell
fi: Näkyvän äänimerkin väri

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
fi: Väri

en: Configure Notifications…
fi: Ilmoitusasetukset…

en: Confirm access to the Keyboard
fi: Vahvista näppäimistön käyttöoikeus

[ctx: Correction for color blindness]
en: Color Blindness Correction
fi: Värisokeuskorjaus

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
fi: Ei voitu asettaa Orcan gsettings-asetusta: ”%1” epäonnistui

en: Customize system bell
fi: Mukauta järjestelmän äänimerkkiä

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
fi: Mukautettu ääni:

en: Delay for the key press
fi: Näppäinpainalluksen viive

en: Delay for the mouse movement
fi: Hiiren liikkeen viive

en: Delay for timeout
fi: Aikakatkaisun viive

en: Disable when two keys are held down
fi: Poista käytöstä, kun kahta näppäintä pidetään pohjassa

en: Display a confirmation dialog
fi: Näytä vahvistusikkuna

en: Duration of the Visual Bell
fi: Näkyvän äänimerkin kesto

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
fi: Kesto:

en: Enable Screen Reader
fi: Käytä näyttölukijaa

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
fi: Käytä

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
fi: Käytä

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
fi: Käytä

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
fi: Käytä

en: Error: Could not launch "orca --setup"
fi: Virhe: Ei voitu käynnistää ”orca --setup”

en: Green
fi: Vihreä

en: Invert the system colors on the bell
fi: Kääntää kellon järjestelmävärit

en: Lock the sticky keys
fi: Lukitse alas jäävät näppäimet

en: Magnification
fi: Suurennus

en: Maximum Velocity
fi: Enimmäisnopeus

en: Mouse Key Curve
fi: Hiiripainikekäyrä

en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

en: Move Left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Move Mouse to Center
fi: Siirrä hiiri keskelle

en: Move Mouse to Focus
fi: Siirrä hiiri kohdistukseen

en: Move Right
fi: Siirrä oikealle

en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
fi: Ogg-, Oga- ja Wav-äänitiedostot (*.ogg *.oga *.wav)

en: Notify when a keyboard modifier is pressed
fi: Ilmoita painettaessa muuntonäppäintä

en: Please choose an audio file
fi: Valitse äänitiedosto

en: Purple
fi: Purppura

en: Red
fi: Punainen

en: Repetition interval for the mouse movement
fi: Hiiren liikkeen toistoväli

en: Ring system bell when modifier keys are used
fi: Käytä järjestelmän äänimerkkiä painettaessa muuntonäppäimiä

en: Ring system bell when rejected
fi: Anna järjestelmän äänimerkki hylättäessä

en: Ring system bell:
fi: Käytä järjestelmän äänimerkkiä:

en: Ring the system bell
fi: soita järjestelmän äänimerkki

en: Search audio file for the system bell
fi: Etsi järjestelmän äänimerkin äänitiedostoa

[ctx: Shake cursor to find it]
en: Shake Cursor
fi: Ravista osoitinta

en: Show a notification
fi: Näytä ilmoitus

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
fi: Viive:

en: Slow keys:
fi: Hitaat näppäimet:

en: Sound file for the Bell
fi: Äänimerkin äänitiedosto

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
fi: Muuntonäppäimet

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
fi: Näppäimistösuodattimet

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
fi: Hiirinavigointi

[ctx: System mouse navigation]
en: Screen Reader
fi: Näyttölukija

en: Time to hit maximum velocity
fi: Aika enimmäisnopeuteen

en: Toggle Invert Effect
fi: Vaihda Käännä värit -tehosteen tilaa

en: Toggle Invert Effect on Window
fi: Vaihda Käännä värit -tehosteen tilaa ikkunalle

en: Toggle keys beep
fi: Käytä/älä käytä näppäinpainallusääniä

en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
fi: Poista alas jäävien näppäinten tila kun kahta näppäintä painetaan samaan aikaan

en: Use Gestures
fi: Käytä eleitä

en: Use System Bell
fi: Käytä järjestelmän äänimerkkiä

en: Use a beep for access
fi: Anna äänimerkki käyttöoikeudesta

en: Use a delay for bouncing
fi: Aseta toistamisviive

en: Use a timeout delay
fi: Käytä aikakatkaisuviivettä

en: Use a visual bell instead of a sound
fi: Käytä näkyvää ilmoitusta äänen sijaan

en: Use keys to control the mouse
fi: Ohjaa hiirtä näppäimin

en: Use slow keypresses
fi: Käytä hitaita näppäimiä

en: Use sticky Keys
fi: Käytä alas jääviä näppäimiä

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
fi: &hyväksyttäessä mikä tahansa näppäin

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
fi: painettaessa &mitä tahansa näppäintä

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
fi: h&ylättäessä mikä tahansa näppäin

en: Visual bell:
fi: Näkyvä äänimerkki:

en: When a shortcut is used:
fi: Pikanäppäintä käytettäessä:

en: Whether Colorblindness Correction is enabled
fi: Käytetäänkö värisokeuskorjausta

en: Whether Shake Cursor is enabled
fi: Käytetäänkö osoittimen ravistamista

en: Whether the Invert effect is enabled
fi: Käytetäänkö värinkääntötehostetta

en: Whether the Magnifier effect is enabled
fi: Käytetäänkö suurennuslasitehostetta

en: Whether the Zoom effect is enabled
fi: Käytetäänkö lähennystehostetta
