kate - en to fi translation catalogue (490 entries)

en:  [read only]
fi:  [vain luku]

en: %1 cannot open folders
fi: %1 ei voi avata kansioita

en: %1 doesn't exist in a git repo.
fi: %1 puuttuu Git-lähteestä.

en: &All Sessions
fi: K&aikki istunnot

en: &Auto hide tabs
fi: P&iilota välilehdet automaattisesti

en: &Backward button pressed:
fi: &Takaisin-painiketta painettiin:

en: &Behavior
fi: &Toiminta

en: &Close Document
fi: &Sulje tiedosto

en: &Double click opens a new document
fi: &Kaksoisnapsautus avaa uuden tiedoston

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Expand tabs
fi: &Lavenna sarkaimet

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Forward button pressed:
fi: &Eteenpäin-painiketta painettiin:

en: &Go
fi: S&iirry

en: &Help
fi: O&hje

en: &Ignore Changes
fi: &Jätä muutokset huomiotta

en: &Limit number of tabs:
fi: Ra&joita sarkainten määrää:

en: &Limit output view history:
fi: &Rajoita tulosnäkymän historiaa:

en: &Load last used session
fi: &Lataa viimeksi käytetty istunto

en: &Manage Sessions...
fi: Istuntojen &hallinta…

en: &Manually choose a session
fi: &Valitse istunto käsin

en: &Middle click closes a document
fi: K&eskinapsautus sulkee tiedoston

en: &Mouse
fi: &Hiiri

en: &Next Tab
fi: &Seuraava välilehti

en: &Open
fi: &Avaa

en: &Open Containing Folder
fi: &Avaa tiedostosijainti

en: &Other Application...
fi: &Muu sovellus…

en: &Plugins Handbook
fi: &Liitännäisten käsikirja

en: &Previous Tab
fi: &Edellinen välilehti

en: &Quick Open
fi: &Pika-avaus

en: &Recent Sessions
fi: &Viimeaikaiset istunnot

en: &Reload
fi: Lataa &uudelleen

en: &Remove
fi: &Poista

en: &Rename...
fi: M&uuta nimeä…

en: &Reopen Latest Closed Document(s)
fi: Avaa v&iimeisimmät suljetut tiedostot uudelleen

en: &Save Session
fi: &Tallenna istunto

en: &Settings
fi: &Asetukset

en: &Show close button
fi: Näytä &sulkemispainike

en: &Sidebars
fi: Si&vupalkit

en: &Start new session
fi: &Aloita uusi istunto

en: &Status Bar Items
fi: &Tilarivikohteet

en: &Switch to output view upon message type:
fi: &Vaihda tulosnäkymään kohdattaessa tämän tyypin viestejä:

en: &Tabs
fi: &Välilehdet

en: &Tools
fi: &Työkalut

en: &View
fi: &Näkymä

en: &View Difference
fi: &Näytä erot

en: &Window Color Scheme
fi: Ikkunan &väriteema

[ctx: 'Next Tab'/'Previous Tab' is an existing action name. Please use the same text here as it is used in that action's translation]
en: Allow cycling through tabs. If unchecked, the action 'Next Tab'/'Previous Tab' will not go to first/last tab after reaching the end
fi: Salli välilehtien kiertäminen. Jos on valitsematta, ”Seuraava välilehti” ja ”Edellinen välilehti” eivät kierrä ensimmäiseen tai viimeiseen välilehteen loppuun tai alkuun päästyään

en: 'showtoolview $toolview_name'. Hide a toolview panel. Available panels: %1
fi: ”showtoolview $työkalunäkymän_nimi”. Piilota työkalunäkymäpaneeli. Käytettävissä olevat paneelit: %1

en: 'showtoolview $toolview_name'. Show a toolview panel. Available panels: %1
fi: ”showtoolview $työkalunäkymän_nimi”. Näytä työkalunäkymäpaneeli. Käytettävissä olevat paneelit: %1

en: (c) 2000-2024 The Kate Authors
fi: © 2000–2024 Katen tekijät

en: <b>git</b> not found. Git is needed to diff the documents. If git is already installed, make sure it is your PATH variable. See https://git-scm.com/downloads
fi: <b>git</b>-ohjelmaa ei löytynyt. Sitä vaaditaan tiedoston erojen selvittämiseen. Jos git on asennettu, varmista, että se on PATH-hakupolussa. Ks. https://git-scm.com/downloads

en: <p>The document '%1' has been modified, but not saved.</p><p>Do you want to save your changes or discard them?</p>
fi: <p>Tiedostoa ”%1” on muutettu muttei tallennettu.</p><p>Haluatko säilyttää vai hylätä muutokset?</p>

en: <p>You are attempting to open one or more large files:</p><ul>%1</ul><p>Do you want to proceed?</p><p><strong>Beware that kate may stop responding for some time when opening large files.</strong></p>
fi: <p>Yrität avata yhtä tai useampaa suurta tiedostoa:</p><ul>%1</ul><p>Haluatko jatkaa?</p><p><strong>Huomaa, että Kate saattaa lakata joksikin aikaa vastaamasta, kun se avaa suuria tiedostoja.</strong></p>

en: <qt>The documents listed below have changed on disk.<p>Select one or more at once, and press an action button until the list is empty.</p></qt>
fi: <qt>Alla luetellut tiedostot ovat muuttuneet levyllä.<p>Valitse yksi tai useampi ja paina toimintopainiketta, kunnes luettelo on tyhjä.</p></qt>

en: <qt>The following documents have been modified. Do you want to save them before closing?</qt>
fi: <qt>Seuraavia tiedostoja on muutettu. Haluatko säilyttää vai hylätä muutokset?</qt>

en: <qt>You are about to hide the sidebars. With hidden sidebars it is not possible to directly access the tool views with the mouse anymore, so if you need to access the sidebars again invoke <b>View &gt; Tool Views &gt; Show Sidebars</b> in the menu. It is still possible to show/hide the tool views with the assigned shortcuts.</qt>
fi: <qt>Olet piilottamassa sivupalkkeja. Sivupalkkien ollessa piilossa ei ole mahdollista päästä työkalunäkymiin suoraan hiirellä. Jos tarvitset sivupalkkeja jälleen, valitse valikosta <b>Näkymä &gt; Työkalunäkymät &gt; Näytä sivupalkit</b>. Työkalunäkymät saa edelleen näkyviin tai piiloon pikanäppäimillä.</qt>

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
fi: Vaihda välilehteen %1

[ctx: @action:button]
en: Enable
fi: Ota käyttöön

[ctx: @action:button]
en: Open All Files
fi: Avaa kaikki tiedostot

[ctx: @action:button]
en: Reopen
fi: Avaa uudelleen

[ctx: @action:button]
en: Switch to Instance
fi: Vaihda ilmentymää

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
fi: Muuta nimeä…

[ctx: @action:inmenu Diagnostics View actions menu]
en: Diagnostics View
fi: Diagnostiikkanäkymä

[ctx: @info]
en: %1 [suppressed: %2]
fi: %1 [estetty: %2]

[ctx: @info]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: @info]
en: Error in regular expression: %1
    offset %2: %3
fi: Virhe säännöllisessä lausekkeessa: %1
    sijainti %2: %3

[ctx: @info]
en: Info
fi: Tiedote

[ctx: @info]
en: Log
fi: Loki

[ctx: @info]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear diagnostics
fi: Tyhjennä diagnostiikka

[ctx: @menu:action]
en: Copy Commit Hash
fi: Kopioi toimitustiiviste

[ctx: @menu:action]
en: Copy Filename
fi: Kopioi tiedostonimi

[ctx: @menu:action]
en: Copy Location
fi: Kopioi sijainti

[ctx: @menu:action]
en: Show Full Commit
fi: Näytä täysi toimitus

[ctx: @title:tab]
en: Commit %1
fi: Toimita %1

[ctx: @title:tab]
en: File History - %1
fi: Tiedostohistoria – %1

[ctx: @title:window]
en: Open Files Recursively
fi: Tiedostojen avaaminen rekursiivisesti

[ctx: @title:window]
en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: A high limit can increase the window size, please enable 'Allow tab scrolling' to prevent it. Unlimited tabs are always scrollable.
fi: Suuri määrä kasvattaa ikkunan kokoa; estä tämä ottamalla käyttöön ”Salli välilehtien vieritys”. Ellei määrää ole rajoitettu, vieritystä käytetään aina.

en: A tool view to display context associated with the current cursor position (LSP hints, diagnostics)
fi: Työkalunäkymä näyttää kohdistimen nykyiseen kohdan kontekstin (LSP-vihjeet, diagnostiikan)

en: Add Global Suppression
fi: Lisää yleinen esto

en: Add Local Suppression
fi: Lisää paikallinen esto

en: All
fi: Kaikki

en: All Projects
fi: Kaikki projektit

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
fi: Kaikki, jotka ovat auttaneet, mutta joiden nimet olen unohtanut

en: Allow tab scrolling
fi: Salli välilehtien vieritys

en: Application Startup Behavior
fi: Sovelluksen käynnistysasetukset

en: Application Startup/Shutdown Behavior
fi: Sovelluksen käynnistys- ja lopetustoiminta

en: Automatically save and restore:
fi: Tallenna ja palauta automaattisesti:

en: Bad PATH value
fi: Virheellinen PATH-arvo

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Behavior Options
fi: Toiminta-asetukset

en: Bottom Sidebar
fi: Alasivupalkkiin

en: Calculates the difference between the editor contents and the disk file for the selected document.
fi: Määrittää muokkaimen sisällön ja levyllä olevan tiedoston väliset erot.

en: Change Style
fi: Vaihda tyyliä

en: Check this if you want all your views and frames restored each time you open the application.
fi: Valitse tämä, jos haluat näkymät ja ikkunat palautettavan aina sovelluksen käynnistyessä.

en: Check this if you want document configuration like for example bookmarks to be saved past editor sessions. The configuration will be restored if the document has not changed when reopened.
fi: Valitse tämä, jos haluat tallentaa tiedoston asetukset (esimerkiksi kirjanmerkit) muokkausistuntojen välillä. Asetukset palautetaan, ellei tiedosto ole muuttunut avattaessa sitä uudelleen.

en: Cl&ose Current View
fi: Sulje &nykyinen näkymä

en: Clear Diagnostics Filter
fi: Tyhjennä diagnostiikkasuodatin

en: Clear Recent Files
fi: Tyhjennä viimeaikaiset tiedostot

en: Clear all messages
fi: Poista kaikki viestit

en: Click here to switch to the Quick Open view.
fi: Vaihda pika-avaukseen painamalla tästä.

en: Clos&e All
fi: S&ulje kaikki

en: Close
fi: Sulje

en: Close &All Documents
fi: Sulje &kaikki tiedostot

en: Close &Window
fi: Sul&je ikkuna

en: Close All
fi: Sulje kaikki

en: Close Document
fi: Sulje tiedosto

en: Close Inactive Views
fi: Sulje passiiviset näkymät

en: Close O&ther
fi: Sulje &muut

en: Close Orp&haned
fi: Sulje &orvot

en: Close Other &Documents
fi: Sulje &muut tiedostot

en: Close Others
fi: Sulje muut

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: Close all documents beside current one?
fi: Suljetaanko kaikki paitsi nykyinen tiedosto?

en: Close all documents in the file list that could not be reopened, because they are not accessible anymore.
fi: Sulkee kaikki tiedostoluettelon tiedostot, joita ei voitu ladata uudelleen, koska ne eivät enää olleet saatavilla.

en: Close all documents?
fi: Suljetaanko kaikki tiedostot?

en: Close all open documents.
fi: Sulje kaikki avoimet tiedostot.

en: Close documents with the window they belong to
fi: Sulje tiedostot ikkunoidensa myötä

en: Close every view but the active one
fi: Sulje kaikki paitsi aktiivinen näkymä

en: Close other open documents.
fi: Sulje muut avoimet tiedostot.

en: Close the application entirely when the last file is closed
fi: Sulje koko sovellus viimeisen tiedoston sulkeuduttua

en: Close the current document.
fi: Sulje nykyinen tiedosto.

en: Close the currently active split view
fi: Sulje nykyinen aktiivinen osanäkymä

en: Close this window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: Closing Aborted
fi: Sulkeminen keskeytetty

en: Collapse All
fi: Supista kaikki

en: Compare
fi: Vertaa

en: Compare with Active Document
fi: Vertaa aktiiviseen tiedostoon

en: Compare with Active Document Using
fi: Vertaa aktiiviseen tiedostoon ohjelmalla

en: Configure
fi: Asetukset

en: Configure the application's keyboard shortcut assignments.
fi: Muokkaa sovelluksen pikanäppäimiä.

en: Configure various aspects of this application and the editing component.
fi: Muokkaa sovelluksen asetuksia.

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
fi: Muokkaa työkaluriveillä näkyviä toimintoja.

en: Configure...
fi: Asetukset …

en: Context
fi: Konteksti

en: Control view space splitting
fi: Hallitse näkymien viemän tilan jakamista

en: Copies the file path of the current file to clipboard.
fi: Kopioi nykyisen tiedoston sijainnin leikepöydälle.

en: Copy &Location
fi: Kopioi &sijainti

en: Copy Location
fi: Kopioi sijainti

en: Copy all text to clipboard
fi: Kopioi kaikki teksti leikepöydälle

en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Core Developer
fi: Pääkehittäjä

en: Could not save the document 
    '%1'
fi: Ei voitu tallentaa tiedostoa 
    ”%1”

en: Could not start program
fi: Ohjelmaa ei voitu käynnistää

en: Create a new document
fi: Luo uusi tiedosto

en: Create a new window.
fi: Luo uusi ikkuna.

en: Created
fi: Luotu

en: Current Project
fi: Nykyinen projekti

en: Currently, there is one more document open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here. | Currently, there are %1 more documents open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here.
fi[0]: Yksi tiedosto lisää on auki. Katso kaikki avoimet tiedostot siirtymällä pika-avausnäkymään painamalla tästä.
fi[1]: %1 tiedosto lisää on auki. Katso kaikki avoimet tiedostot siirtymällä pika-avausnäkymään painamalla tästä.

en: D&etach Document
fi: &Irrota tiedosto

en: Data you requested to be saved could not be written. Please choose how you want to proceed.
fi: Pyytämääsi tietoa ei voitu tallettaa. Valitse miten haluat jatkaa.

en: Delete
fi: Poista

en: Delete file
fi: Poista tiedosto

en: Delete unused meta-information after:
fi: Poista käyttämättömät metatiedot ajassa:

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Deleted file %1
fi: Poistettu tiedosto %1

en: Deletes the file belonging to the current document.
fi: Poistaa nykyiseen asiakirjaan kuuluvan tiedoston.

en: Description
fi: Kuvaus

en: Designer of Kate's mascot 'Kate the Cyber Woodpecker'
fi: Katen maskotin ”Kate Kybertikan” suunnittelija

en: Detach Active Document
fi: Irrota aktiivinen tiedosto

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Diagnostics
fi: Diagnostiikka

en: Diagnostics View
fi: Diagnostiikkanäkymä

en: Diagnostics limit reached, ignoring further diagnostics. The limit can be configured in settings.
fi: Diagnostiikkarajoitus saavutettu: sivuutetaan loput. Rajoitusta voi säätää asetuksista.

en: Diagnostics limit:
fi: Diagnostiikkarajoitus:

en: Diff %1 .. %2
fi: Diff %1..%2

en: Diff Style:
fi: Diff-tyyli:

en: Disable Suppression
fi: Poista esto käytöstä

en: Discard Hunk
fi: Hylkää lohko

en: Discard Line | Discard Lines
fi[0]: Hylkää rivi
fi[1]: Hylkää rivit

en: Do you really want to delete file "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa tiedoston ”%1”?

en: Documents
fi: Tiedostot

en: Documents Modified on Disk
fi: Levyllä muuttuneet tiedostot

en: Documents to open.
fi: Avattavat tiedostot.

en: Don't ask again
fi: Älä kysy uudelleen

en: Downward Split View
fi: Alempi jakonäkymä

en: Duplicate...
fi: Monista…

en: Elide tab text
fi: Lyhennä välilehden teksti

en: Enable Suppression
fi: Ota esto käyttöön

en: Enable tool view
fi: Käytä työkalunäkymää

en: Error
fi: Virhe

en: Error Creating Diff
fi: Virhe luotaessa eroja

en: Errors
fi: Virheet

en: Expand All
fi: Laajenna kaikki

en: Failed to enable <b>%1</b> plugin
fi: <b>%1</b> -liitännäisen käyttöönotto epäonnistui

en: Failed to get file history: %1
fi: Tiedostohistoriaa ei saatu: %1

en: Failed to get file history: git executable not found in PATH
fi: Tiedostohistoriaa ei saatu: git-ohjelmatiedostoa ei löydy hakupolusta

en: File "%1" could not be deleted.
fi: Tiedostoa ”%1” ei voitu poistaa.

en: File "%1" could not be moved to "%2"
fi: Tiedostoa ”%1” ei voi siirtää kohteeseen ”%2”

en: File Act&ions
fi: Tie&dostotoimenpiteet

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Files
fi: Tiedostot

en: Files with unsaved changes
fi: Tiedostot, joissa on muutoksia tallentamatta

en: Filter Sessions
fi: Istuntojen suodatus

en: Filter…
fi: Suodata…

en: Focus %1
fi: Kohdista: %1

en: Focus Navigation Bar
fi: Kohdista navigointiriville

en: Focus Toolview
fi: Kohdista työkalunäkymään

en: Focus the navigation bar
fi: Kohdista navigointiriville

en: Focus the next tab.
fi: Kohdista seuraavaan välilehteen.

en: Focus the previous tab.
fi: Kohdista edelliseen välilehteen.

en: Folders can only be opened when the projects plugin is enabled
fi: Kansioita voi avata vain, kun projektiliitännäinen on käytössä

en: Force start of a new kate instance (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened), forced if no parameters and no URLs are given at all.
fi: Saa Katen käynnistämään uuden ilmentymän (ohitetaan, jos käytetään käynnistystä ja toisessa Kate-ilmentymässä on valittu istunto jo auki). Pakotetaan, ellei muita parametreja eikä osoitteita ole annettu.

en: Former Core Developer
fi: Entinen pääkehittäjä

en: Fuzzy Filtering
fi: Sumea suodatus

en: Get involved
fi: Osallistu

en: Go to Next Location
fi: Siirry seuraavaan sijaintiin

en: Go to Previous Location
fi: Siirry edelliseen sijaintiin

en: Hamburger Menu Toolbar
fi: Valikkopainikkeen työkalurivi

en: Help
fi: Ohje

en: Here you can see all available Kate plugins. Those with a check mark are loaded, and will be loaded again the next time Kate is started.
fi: Tässä näet kaikki käytettävissä olevat Katen liitännäiset. Merkityt liitännäiset ovat ladattuina, ja ladataan uudestaan kun Kate käynnistetään uudelleen.

en: Hide All Tool Views
fi: Piilota kaikki työkalunäkymät

en: Hide Button
fi: Piilota painike

en: Hide Inactive Views
fi: Piilota passiiviset näkymät

en: Hide every view but the active one
fi: Piilota kaikki paitsi aktiivinen näkymä

en: Hide menu bar
fi: Piilota valikkorivi

en: Highlighting for Ferite
fi: Feriten korostus

en: Highlighting for ILERPG
fi: ILERPG:n korostus

en: Highlighting for LaTeX
fi: LaTeXin korostus

en: Highlighting for Makefiles, Python
fi: Makefile- ja Python-korostus

en: Highlighting for Python
fi: Pythonin korostus

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
fi: RPM Spec -tiedostojen, Perlin, Diffin ja monien muiden korostus

en: Highlighting for SQL
fi: SQL:n korostus

en: Highlighting for Scheme
fi: Schemen korostus

en: Highlighting for VHDL
fi: VHDL:n korostus

en: History back
fi: Historiassa taaksepäin

en: History forward
fi: Historiassa eteenpäin

en: Icon size for left and right sidebar buttons:
fi: Vasemman ja oikean sivupaneelin painikkeiden kuvakekoko:

en: If disabled, an untitled document will be shown for new windows.
fi: Jos poistetaan käytöstä, uusille ikkunoille näytetään nimetön tiedosto.

en: If enabled, a modal dialog will be used to show all of the modified files. If not enabled, you will be individually asked what to do for each modified file only when that file's view receives focus.
fi: Jos käytössä, näytetään kyselyikkunassa kaikki muuttuneet tiedostot. Ellei ole käytössä, muuttuneista tiedostoista kysytään yksitellen vasta niiden saadessa kohdistuksen.

en: If enabled, each document will be opened in its own window. If not enabled, each document will be opened in a new tab in the current window.
fi: Jos on valittu, kukin tiedosto avataan omaan ikkunaansa; muuten kukin tiedosto avataan nykyisen ikkunan uuteen välilehteen.

en: If enabled, the application will shutdown when the last file being edited is closed, otherwise a blank page will open so that you can start a new file.
fi: Jos käytössä, sovellus lopetetaan kun viimeinen muokattava tiedosto suljetaan; muutoin avataan tyhjä sivu, jotta voit aloittaa uuden tiedoston.

en: If unchecked the new tab will open at the end.
fi: Ellei valittu, uusi välilehti avataan loppuun.

en: If using an already running kate instance, block until it exits, if URLs given to open.
fi: Jos käytetään jo käynnissä olevaa Kate-ilmentymää, odotetaan kunnes se päättyy, elleivät osoitteet avaudu.

en: In order to open folders, the <b>%1</b> plugin must be enabled. Enable it?
fi: Kansioiden avaamiseen vaaditaan <b>%1</b>-liitännäinen. Otetaanko se käyttöön?

en: Include &window configuration
fi: Sisällytä &ikkunan asetukset

en: Info
fi: Tiedote

en: Information
fi: Tietoa

en: Invalid hash
fi: Virheellinen tiiviste

en: Jump to Next File
fi: Hyppää seuraavaan tiedostoon

en: Jump to Next Hunk
fi: Hyppää seuraavaan lohkoon

en: Jump to Previous File
fi: Hyppää edelliseen tiedostoon

en: Jump to Previous Hunk
fi: Hyppää edelliseen lohkoon

en: KWrite - Text Editor
fi: KWrite – Tekstimuokkain

en: KWrite Author
fi: KWriten tekijä

en: KWrite Undo History, Kspell integration
fi: Toimintohistoria, KSpell-integrointi

en: KWrite XML Syntax highlighting support
fi: KWriten XML-korostustuki

en: KWrite port to KParts
fi: KWriten sovittaminen KPartsiksi

en: Kate - Advanced Text Editor
fi: Kate – Kehittynyt tekstimuokkain

en: Keep &meta-information past sessions
fi: Säilytä &metatiedot seuraaviin istuntoihin

en: Last opened
fi: Viimeksi avatut

en: Left Sidebar
fi: Vasempaan sivupalkkiin

en: Left Split View
fi: Vasen jakonäkymä

en: List of %1 seperated directories where Kate will look for programs to run. This list will be prepended to your PATH environment variable. E.g '/home/USER/myapps/bin/:/home/USER/.local/bin'
fi: Luettelo %1-merkillä erotetuista kansioista, joista Kate etsii suoritettavia ohjelmia. Luettelo lisätään PATH-ympäristömuuttujasi alkuun. Esim. ”/home/KÄYTTÄJÄ/omatohjelmat/bin/:/home/KÄYTTÄJÄ/.local/bin”.

en: Location
fi: Sijainti

en: Log
fi: Loki

en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Make the next split view the active one.
fi: Aktivoi seuraava osanäkymä.

en: Make the previous split view the active one.
fi: Aktivoi edellinen osanäkymä.

en: Make the split view intuitively downward the active one.
fi: Tee jakonäkymä intuitiivisesti alaspäin aktiivisesta.

en: Make the split view intuitively on the left the active one.
fi: Aseta osanäkymä intuitiivisesti aktiivisesta vasemmalle.

en: Make the split view intuitively on the right the active one.
fi: Aseta osanäkymä intuitiivisesti aktiivisesta oikealle.

en: Make the split view intuitively upward the active one.
fi: Aseta osanäkymä intuitiivisesti aktiivisen ylle.

en: Manage Sessions
fi: Hallitse istuntoja

en: Manage Sessions...
fi: Istuntojen hallinta…

en: Max number of diagnostics allowed in the Diagnostics toolview.
fi: Diagnostiikan enimmäismäärä Diagnostiikka-työkalunäkymässä.

en: Maximum number of entries in recent file list:
fi: Viimeaikaisten tiedostojen enimmäismäärä:

[ctx: Menu entry Session->New Session]
en: &New Session
fi: &Uusi istunto

en: Modified
fi: Muutettu

en: Move Document to New Horizontal Split
fi: Siirrä tiedosto uuteen vaakajakoon

en: Move Document to New Vertical Split
fi: Siirrä tiedosto uuteen pystyjakonäkymään

en: Move Splitter Down
fi: Siirrä jakopalkkia alas

en: Move Splitter Left
fi: Siirrä jakopalkkia vasemmalle

en: Move Splitter Right
fi: Siirrä jakopalkkia oikealle

en: Move Splitter Up
fi: Siirrä jakopalkkia ylös

en: Move To
fi: Siirrä

en: Move the splitter of the current view down
fi: Siirtää nykyisen näkymän jakopalkkia alas

en: Move the splitter of the current view to the left
fi: Siirtää nykyisen näkymän jakopalkkia vasemmalle

en: Move the splitter of the current view to the right
fi: Siirtää nykyisen näkymän jakopalkkia oikealle

en: Move the splitter of the current view up
fi: Siirtää nykyisen näkymän jakopalkkia ylös

en: Name
fi: Nimi

en: Navigate to this column.
fi: Siirry tähän sarakkeeseen.

en: Navigate to this line.
fi: Siirry tälle riville.

en: Navigation Bar
fi: Navigointirivi

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New &Window
fi: &Uusi ikkuna

en: New File
fi: Uusi tiedosto

en: New Session
fi: Uusi istunto

en: New file %1
fi: Uusi tiedosto %1

en: New file name
fi: Uusi tiedostonimi

en: New file opened while trying to close Kate, closing aborted.
fi: Uusi tiedosto avattiin suljettaessa Katea. Sulkeminen keskeytettiin.

en: Newly-created unsaved files
fi: Vasta luodut tallentamattomat tiedostot

en: Next Item
fi: Seuraava kohta

en: Next Split View
fi: Seuraava osanäkymä

en: Next tab
fi: Seuraava välilehti

en: No differences found
fi: Eroja ei löytynyt

en: No recent documents
fi: Ei viimeaikaisia tiedostoja

en: No recent documents or projects
fi: Ei viimeaikaisia tiedostoja tai projekteja

en: No saved sessions
fi: Ei tallennettuja istuntoja

en: No toolview found for name: '%1'. Is the plugin for it disabled or the name is misspelled?
fi: Nimelle ”%1” ei löytynyt työkalunäkymää. Onko sen liitännäinen poistettu käytöstä vai onko nimessä virhe?

en: One Down
fi: Yksi alas

en: One Left
fi: Yksi vasempaan

en: One Right
fi: Yksi oikealle

en: One Up
fi: Yksi ylös

en: Only try to reuse kate instance with this pid (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened).
fi: Yritä käyttää vain sitä Kate-ilmentymää, jolla on tämä PID (ohitetaan, jos käytetään käynnistystä ja toisessa Kate-ilmentymässä on valittu istunto jo auki).

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Open File...
fi: Avaa tiedosto…

en: Open Folder...
fi: Avaa kansio…

en: Open Selected Files...
fi: Avaa valitut tiedostot…

en: Open W&ith
fi: Avaa &ohjelmalla

en: Open a form to quick open documents.
fi: Avaa lomake avataksesi tiedostoja nopeasti.

en: Open an existing document for editing
fi: Avaa olemassa oleva tiedosto muokkausta varten

en: Open as Template
fi: Avaa mallipohjaksi

en: Open each document in its own window
fi: Avaa kukin tiedosto omaan ikkunaansa

en: Open new tabs to the right of the current tab
fi: Avaa uudet välilehdet nykyisestä oikealle

en: Open the current document using another application registered for its file type, or an application of your choice.
fi: Avaa nykyinen tiedosto sovelluksella, jolla tiedostotyyppi on määritelty avattavaksi, tai jollakin toisella sovelluksella.

en: Opening Large File
fi: Avaamassa suurta tiedostoa

en: Opens the active document in a new window and closes it in the current window
fi: Avaa aktiivisen tiedoston uuteen ikkunaan ja sulkee sen nykyisestä

en: Opens the document in a new window and closes it in the current window
fi: Avaa tiedoston uuteen ikkunaan ja sulkee sen nykyisessä

en: Output
fi: Tuloste

en: Output timestamps with date
fi: Tulosta aikaleimat päivämäärällä

en: Overwrite selected documents, discarding disk changes
fi: Korvaa valitut tiedostot hyläten muutokset levyllä

en: Own Section
fi: Oma osio

en: PHP Keyword/Datatype list
fi: PHP:n avainsana/datatyyppi luettelo

en: Patches and more
fi: Korjauksia ja paljon muuta

en: Plugin Manager
fi: Liitännäisten hallinta

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Previous Item
fi: Edellinen kohta

en: Previous Split View
fi: Edellinen osanäkymä

en: Previous tab
fi: Edellinen välilehti

en: Project: %1
fi: Projekti: %1

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Python Plugin Developer
fi: Python-liitännäisen kehittäjä

en: QA and Scripting
fi: Laadunvarmistus ja skriptaus

en: Quick Fix
fi: Pikakorjaa

en: Quit the application
fi: Lopeta sovellus

en: Raw
fi: Raaka

en: Read handbook
fi: Lue käsikirjaa

en: Read the contents of stdin.
fi: Lue vakiosyötteen sisältö.

en: Recent Documents
fi: Viimeaikaiset tiedostot

en: Recent Documents and Projects
fi: Viimeaikaiset tiedostot ja projektit

en: Recent Files
fi: Viimeisimmät tiedostot

en: Reload A&ll
fi: &Virkistä kaikki

en: Reload all open documents.
fi: Lataa uudelleen kaikki avoimet tiedostot.

en: Reload selected documents from disk
fi: Lataa valitut tiedostot levyltä uudelleen

en: Remove Global Suppression
fi: Poista yleinen esto

en: Remove Local Suppression
fi: Poista paikallinen esto

en: Remove modified flag from selected documents
fi: Poista tieto valittujen tiedostojen muutoksista

en: Rename file
fi: Muuta tiedoston nimeä

en: Renames the file belonging to the current document.
fi: Muuttaa nykyiseen asiakirjaan kuuluvan tiedoston nimeä.

en: Reopen the document or documents that were most recently closed
fi: Avaa äskettäin suljetut tiedosto(t) uudelleen

en: Reopening files from the last session...
fi: Avataan tiedostoja edellisestä istunnosta…

en: Restore
fi: Palauta

en: Right Sidebar
fi: Oikeaan sivupalkkiin

en: Right Split View
fi: Oikea jakonäkymä

en: Running this editor with kdesu can cause bugs and expose you to security vulnerabilities. Instead use this editor normally and you will be prompted for elevated privileges when saving documents if needed.
fi: Muokkaimen suorittaminen kdesulla voi aiheuttaa virheitä ja tietoturvariskejä. Käynnistä muokkain mieluummin ilman, jolloin lisäkäyttöoikeuksia pyydetään, kun niitä tarvitaan tiedoston tallentamiseen.

en: Running this editor with sudo can cause bugs and expose you to security vulnerabilities. Instead use this editor normally and you will be prompted for elevated privileges when saving documents if needed.
fi: Muokkaimen suorittaminen sudolla voi aiheuttaa virheitä ja tietoturvariskejä. Käynnistä muokkain mieluummin ilman, jolloin lisäkäyttöoikeuksia pyydetään, kun niitä tarvitaan tiedoston tallentamiseen.

en: Sa&ve All
fi: T&allenna kaikki

en: Save As
fi: Tallenna &nimellä

en: Save As (%1)
fi: Tallenna nimellä (%1)

en: Save Documents
fi: Tallenna tiedostot

en: Save Session &As...
fi: Tallenna istunto &nimellä…

en: Save all open, modified documents to disk.
fi: Tallentaa kaikki avoimet ja tallentamattomat tiedostot.

en: Saved Sessions
fi: Tallennetut istunnot

en: Script error. Expected a toolview name. Available: %1
fi: Skriptivirhe. Odotettiin työkalunäkymän nimeä. Käytettävissä: %1

en: Scripting
fi: Skriptaus

en: Se&lect All
fi: Va&litse kaikki

en: Search...
fi: Etsi…

en: Sele&ction
fi: &Valinta

en: Sess&ions
fi: Ist&unnot

en: Session
fi: Istunto

en: Session '%1' is already opened in another Kate instance. Switch to that or reopen in this instance?
fi: Istunto ”%1” on jo auki toisessa Kate-ilmentymässä: vaihdetaanko sinne uudelleenavauksen sijaan?

en: Session Chooser
fi: Istunnonvalitsin

en: Session Elements
fi: Istunnon tiedot

en: Session Management
fi: Istunnonhallinta

en: Session Name
fi: Istunnon nimi

en: Session Renaming
fi: Istunnon nimen muuttaminen

en: Session name:
fi: Istunnon nimi:

en: Session will be deleted on dialog close
fi: Istunto poistetaan kyselyikkunan sulkeuduttua

en: Set encoding for the file to open.
fi: Aseta koodaustapa avattavalle tiedostolle.

en: Sho&w Path in Titlebar
fi: Näytä polku &otsikkopalkissa

en: Show %1
fi: Näytä %1

en: Show %1 Button
fi: Näytä %1-painike

en: Show &Tabs
fi: N&äytä välilehdet

en: Show File Git History
fi: Näytä tiedoston git-historia

en: Show Hover Info
fi: Näytä leijuntatieto

en: Show Navigation Bar
fi: Näytä navigointirivi

en: Show Side&bars
fi: Näytä sivu&palkit

en: Show current symbol in navigation bar
fi: Näytä navigointirivillä nykyinen merkki

en: Show text for left and right sidebar buttons
fi: Näytä vasemman ja oikean sivupaneelin painikkeissa teksti

en: Show the complete document path in the window caption
fi: Näytä tiedoston kokonainen hakemistopolku ikkunan otsikossa

en: Show the welcome page
fi: Näytä tervetulosivu

en: Show welcome page for new window
fi: Näytä tervetulosivu uudelle ikkunalle

en: Show welcome view for new windows
fi: Näytä uusille ikkunoille tervetulonäkymä

en: Show/Hide Commit Info
fi: Näytä tai piilota toimitustiedot

en: Shows a hint how to compare documents.
fi: Näyttää vihjeen, miten vertailla tiedostoja.

en: Side By Side
fi: Rinnakkain

en: Sidebar Buttons
fi: Sivupaneelin painikkeet

en: Specify a name for this session
fi: Anna tälle istunnolle nimi

en: Specify a new name for session: %1
fi: Anna uusi nimi istunnolle: %1

en: Split &Horizontal
fi: Jaa &vaakasuunnassa

en: Split Ve&rtical
fi: Jaa &pystysuunnassa

en: Split View
fi: Jaa näkymä

en: Split the currently active view horizontally into two views and move the currently active document to view below.
fi: Jaa nykyinen aktiivinen näkymä vaakasuunnassa kahtia ja siirrä aktiivinen tiedosto alempaan näkymään.

en: Split the currently active view horizontally into two views.
fi: Jaa nykyinen näkymä vaakasuunnassa kahteen näkymään.

en: Split the currently active view vertically into two views and move the currently active document to right view.
fi: Jaa nykyinen aktiivinen näkymä pystysuunnassa kahtia ja siirrä aktiivinen tiedosto oikeanpuoleiseen näkymään.

en: Split the currently active view vertically into two views.
fi: Jaa nykyinen näkymä pystysuunnassa kahteen näkymään.

en: Stage Hunk
fi: Vaiheista lohko

en: Stage Line | Stage Lines
fi[0]: Vaiheista rivi
fi[1]: Vaiheista rivit

en: Start Kate with a given session.
fi: Käynnistä Kate annettuun istuntoon.

en: Start Kate with a new anonymous session, implies '-n'.
fi: Käynnistää Katen uuteen nimettömään istuntoon (implikoi -n-valitsimen).

en: Starting Up
fi: Käynnistyy

en: Status on Disk
fi: Tila levyllä

en: Sync section size with tab positions
fi: Synkronoi osion koko ja sarkainkohdat

en: Synchronize Scrolling
fi: Tahdista vieritys

en: Synchronize scrolling of this split-view with other synchronized split-views
fi: Tahdistaa jakonäkymän vierityksen muiden tahdistettujen jakonäkymien kanssa

en: Testing, ...
fi: Testaus, …

en: The Editing Commands
fi: Muokkauskomennot

en: The cool buffersystem
fi: Siisti puskurijärjestelmä

en: The diff command failed. Please make sure that git is installed and in your PATH.
fi: diff-komento epäonnistui. Varmista, että git on asennettu ja löytyy PATH-hakupolusta.

en: The document "%1" has been modified. Do you want to save your changes or discard them?
fi: Tiedosto ”%1” on muuttunut. Haluatko tallentaa vai hylätä muutokset?

en: The file '%1' could not be opened: it is not a normal file, it is a folder.
fi: Tiedostoa ”%1” ei voitu avata: se ei ole normaali tiedosto vaan kansio.

en: The file '%1' does not exist
fi: Tiedostoa ”%1” ei ole olemassa

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
fi: Sovelluksen avaamat tiedostot ja verkko-osoitteet poistetaan käytön jälkeen

en: The path '%1' doesn't exist
fi: Sijaintia ”%1” ei ole olemassa

en: The plugin required to open folders was not found
fi: Kansioiden avaamiseen vaadittua liitännäistä ei löydy

en: The selected program could not be started. Maybe it is not installed.
fi: Valittua ohjelmaa ei voitu käynnistää: sitä ei ehkä ole asennettu.

en: The session contains the list of open documents, recently opened files list, bookmarks, cursor position etc. When the session is loaded all elements are restored.
fi: Istunto sisältää luettelon avoimista tiedostoista, luettelon viimeksi avatuista tiedostoista, kirjanmerkit, kohdistimen sijainnin jne. Kun istunto ladataan, kaikki sen tiedot palautetaan.

en: The session could not be renamed to "%1". Failed to write to "%2"
fi: Istunnon nimeksi ei voitu muuttaa ”%1”. Tiedostoon ”%2” kirjoittaminen epäonnistui

[ctx: The special case of 'Delete unused meta-information after']
en: (never)
fi: (ei koskaan)

[ctx: The suffix of 'Delete unused meta-information after']
en: %v day | %v days
fi[0]: %v päivän kuluttua
fi[1]: %v päivän kuluttua

[ctx: The text is shown as a placeholder in an input line edit, keep it short]
en: Search files in all projects (right click to configure)
fi: Etsi kaikkien projektien tiedostoja (hiiren oikea: asetukset)

[ctx: The text is shown as a placeholder in an input line edit, keep it short]
en: Search files in current project (right click to configure)
fi: Etsi nykyisen projektin tiedostoja (hiiren oikea: asetukset)

en: There is already an existing session with your chosen name: %1
    Please choose a different one.
fi: Valitsemasi niminen istunto (%1) on jo olemassa.
    Valitse toinen nimi

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
fi: Tässä luettelossa näet tiedostot, jotka olet viimeksi avannut. Voit avata tästä haluamasi tiedoston.

en: This shows help files for various available plugins.
fi: Näyttää ohjeita saatavilla olevista laajennuksista.

en: This will close all open documents beside the current one. Are you sure you want to continue?
fi: Kaikki avoimet tiedostot paitsi nykyinen suljetaan. Haluatko varmasti jatkaa?

en: This will close all open documents. Are you sure you want to continue?
fi: Kaikki avoimet tiedostot suljetaan. Haluatko varmasti jatkaa?

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
fi: Tämä piilottaa valikkorivin täysin. Saat sen uudelleen näkyviin näppäimellä %1.

en: To save a session, you must specify a name.
fi: Tallentaaksesi istunnon sille pitää antaa nimi.

en: Toggle Orientation
fi: Vaihda suuntaa

en: Toggle Scroll Synchronization
fi: Käytä vieritystahdistusta tai poista se käytöstä

en: Toggle scroll synchronization for the current view
fi: Käytä nykyisessä näkymässä vieritystahdistusta tai poista se käytöstä

en: Toggles the orientation of the current split view
fi: Vaihtaa nykyisen näkymäjaon suuntaa

en: Tool &Views
fi: Työkalu&näkymät

[ctx: Tooltip for a button]
en: Show diff with full context, not just the changed lines
fi: Näytä täyden kontekstin diff, ei vain muuttuneita rivejä

[ctx: Tooltip for a button, clicking the button reloads the diff]
en: Reload Diff
fi: Lataa diff uudelleen

en: Toolview Manager
fi: Työkalunäkymien hallinta

en: Top Sidebar
fi: Yläsivupalkkiin

en: Unified
fi: Yhtenäinen

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Unstage Hunk
fi: Poista lohkon vaiheistus

en: Unstage Line | Unstage Lines
fi[0]: Poista rivin vaiheistus
fi[1]: Poista rivien vaiheistus

en: Upward Split View
fi: Ylempi jakonäkymä

en: Use a separate &dialog for handling externally modified files
fi: Näytä &kyselyikkuna tiedostojen muututtua ulkoisesti

en: Use the Tabbar context menu to compare two documents
fi: Vertaa kahta tiedostoa välilehtipalkin kontekstivalikon avulla

en: Use this command to show or hide the tabs for the views
fi: Tämä komento näyttää tai piilottaa näkymien välilehdet

en: Use this command to show or hide the view's statusbar
fi: Tämä komento näyttää tai piilottaa näkymän tilarivin

en: User Feedback
fi: Käyttäjäpalaute

en: Very nice help
fi: Erittäin mukava apu

en: Visit homepage
fi: Käy kotisivulla

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warnings
fi: Varoitukset

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Welcome Page
fi: Tervetulosivu

en: Welcome to %1
fi: %1 – tervetuloa

en: When a window is closed the documents opened only in this window are closed as well.
fi: Ikkunan sulkeutuessa vain tähän ikkunaan avatut tiedostot suljetaan myös.

en: When checked double click opens a new document.
fi: Jos valittu, kaksoisnapsautus avaa uuden tiedoston.

en: When checked each tab will display a close button.
fi: Jos valittu, kullakin välilehdellä näytetään sulkemispainike.

en: When checked middle click closes a document.
fi: Jos valittu, hiiren keskinapsautus sulkee tiedoston.

en: When checked tab text might be elided if its too long.
fi: Jos valittu, pitkää välilehden tekstiä lyhennetään.

en: When checked tabs take as much size as possible.
fi: Jos valittu, sarkaimet vielä niin paljon tilaa kuin mahdollista.

en: When checked tabs will be hidden if only one document is open.
fi: Jos valittu, välilehdet piilotetaan, kun vain yksi tiedosto on auki.

en: When checked this will allow scrolling in tab bar when number of tabs is large.
fi: Jos valittu, välilehtiriviä vieritetään, kun välilehtiä on paljon.

en: When enabled the section size will be determined by the position of the tabs.
    This option does not affect the bottom sidebar.
fi: Jos käytössä, osion koon määrittää välilehtien sijainti.
    Asetuksella ei ole vaikutusta alapaneeliin.

en: When enabled, the output line timestamp headers will be prefixed with date.
fi: Jos käytössä, tulosrivin aikaleimaotsakkeita edeltää päivämäärä.

en: Wildcard Filtering
fi: Jokerimerkkisuodatus

en: You dropped the directory %1 into Kate. Do you want to open all files contained in it?
fi: Pudotit kansion %1 Kateen. Haluatko avata kaikki sen sisällä olevat tiedostot?

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
fi: Muutoksia on tallentamatta. Haluatko ottaa muutokset käyttöön vai hylätä ne?

en: [NEW]
fi: [UUSI]

en: [OLD]
fi: [VANHA]

en: [urls...]
fi: [url:t...]

en: column
fi: sarake

en: encoding
fi: koodaus

en: line
fi: rivi

en: session
fi: istunto
