drkonqi - en to fi translation catalogue (202 entries)

en: &Restart Application
fi: Käynnistä &uudelleen

en: (C) 2000-2018, The DrKonqi Authors
fi: © 2000–2018 DrKonqin tekijät

en: (C) 2020-2022, The DrKonqi Authors
fi: © 2020–2022 DrKonqin tekijät

en: (c) 2009, DrKonqi2 Developers
fi: © 2009 DrKonqi2:n tekijät

en: <h2>What is a "backtrace" ?</h2><p>A backtrace basically describes what was happening inside the application when it crashed, so the developers may track down where the mess started. They may look meaningless to you, but they might actually contain a wealth of useful information.<br />Backtraces are commonly used during interactive and post-mortem debugging.</p>
fi: <h2>Mikä on ”pinolistaus”?</h2><p>Pinolistaus kuvaa lähinnä, mitä sovelluksessa kaatumishetkellä tapahtui, jotta kehittäjät voisivat jäljittää, mistä ongelmat alkavat. Sen sisältö saattaa näyttää merkityksettömältä mutta se voi oikeasti sisältää runsaasti hyödyllistä tietoa.<br />Vuorovaikutteisessa ja jälkikäteisessä virheenpaikannuksessa pinolistausta käytetään usein.</p>

[ctx: @action]
en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

[ctx: @action]
en: Retry
fi: Yritä uudelleen

[ctx: @action]
en: Run Interactive Debugger
fi: Käynnistä vuorovaikutteinen virheenpaikannin

[ctx: @action]
en: See Developer Information
fi: Näytä kehitystiedot

[ctx: @action]
en: Send Automatic Report
fi: Lähetä automaattinen raportti

[ctx: @action %1 is an application name e.g. kwrite]
en: Restart %1
fi: Käynnistä %1 uudelleen

[ctx: @action Report the bug on this domain]
en: Report on %1
fi: Ilmoita osoitteeseen %1

[ctx: @action retry gathering crash data]
en: Retry
fi: Yritä uudelleen

[ctx: @action retry submitting bug report]
en: Retry Submission
fi: Yritä lähetystä uudelleen

[ctx: @action:button]
en: &Install Debug Symbols
fi: Asenna v&irheenpaikannussymbolit

[ctx: @action:button]
en: &Reload
fi: Lataa &uudelleen

[ctx: @action:button]
en: &Restart Application
fi: &Käynnistä uudelleen

[ctx: @action:button]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: @action:button]
en: Finish
fi: Viimeistele

[ctx: @action:button]
en: I Agree to be Contacted
fi: Hyväksyn mahdolliset yhteydenotot

[ctx: @action:button]
en: Install Debug Symbols
fi: Asenna virheenpaikannussymbolit

[ctx: @action:button]
en: Login
fi: Kirjaudu

[ctx: @action:button]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: @action:button]
en: No
fi: Ei

[ctx: @action:button]
en: Preview Report
fi: Esikatsele vikailmoitusta

[ctx: @action:button]
en: Reload
fi: Lataa uudelleen

[ctx: @action:button]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @action:button]
en: Save Report to File
fi: Tallenna raportti tiedostoon

[ctx: @action:button]
en: Send Message
fi: Lähetä viesti

[ctx: @action:button]
en: Submit
fi: Lähetä

[ctx: @action:button]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @action:button, keep short]
en: Add Details
fi: Anna lisätietoa

[ctx: @action:check]
en: Custom settings of the application that may be related
fi: Mukautetut sovellusasetukset, jotka voivat liittyä asiaan

[ctx: @action:check]
en: Unusual desktop behavior I noticed
fi: Havaitsemani työpöydän epätavallinen toiminta

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> has closed unexpectedly.
fi: <application>%1</application> sulkeutui yllättäen.

[ctx: @info]
en: <note>The crash and system information will be automatically added to the bug report.</note>
fi: <note>Kaatumis- ja järjestelmätiedot lisätään vikailmoitukseen automaattisesti.</note>

[ctx: @info]
en: <para>As the Crash Handler itself has failed, the
    automatic reporting process is disabled to reduce the
    risks of failing again.<nl /><nl />
    Please, <link url='%1'>manually report</link> this error
    to the KDE bug tracking system. Do not forget to include
    the backtrace from the <interface>Developer Information</interface>
    page.</para>
fi: <para>Koska itse kaatumistenkäsittelijä kaatui,
    automaattinen ilmoitusavustaja on poistettu käytöstä
    uuden kaatumisen riskin pienentämiseksi.<nl /><nl />
    <link url='%1'>Ilmoita itse virheestä </link> KDE:n
    vianseurantajärjestelmään. Älä unohda sisällyttää pinolistausta
    <interface>Kehitystiedot</interface>-välilehdeltä.</para>

[ctx: @info]
en: <para>As the Crash Handler itself has failed, the automatic reporting process is disabled to reduce the risks of failing again.<nl /><nl />Please, <link url='%1'>manually report</link> this error to the KDE bug tracking system. Do not forget to include the backtrace from the <interface>Developer Information</interface> tab.</para>
fi: <para>Koska itse kaatumistenkäsittelijä kaatui, automaattinen ilmoitusavustaja on poistettu käytöstä uuden kaatumisen riskin pienentämiseksi.<nl /><nl />Ole hyvä ja <link url='%1'>ilmoita tästä virheestä itse</link> KDE:n vianseurantajärjestelmään. Älä unohda sisällyttää pinolistausta <interface>Kehittäjätiedot</interface>-välilehdeltä.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because
    the crashed application appears to have been updated or
    uninstalled since it had been started. This prevents accurate
    crash reporting and can also be the cause of this crash.</para>
    <para>After updating it is always a good idea to log out and back
    in to make sure the update is fully applied and will not cause
    any side effects.</para>
fi: <para>Ilmoitusavustaja ei ole käytössä, koska
    kaatunut sovellus vaikuttaa päivitetyn tai poistetun
    sen käynnistyttyä. Tämä estää tarkan kaatumisilmoituksen
    ja voi olla syykin kaatumiseen.</para>
    <para>Päivityksen jälkeen on hyvä aina kirjautua ulos ja
    takaisin sisään, jotta päivitykset tulisivat
    sivuvaikutuksitta täysin voimaan.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because the crash handler dialog was started in safe mode.<nl />
    You can manually report this bug to <link>%1</link> (including the backtrace from the <interface>Developer Information</interface> page.)</para>
fi: <para>Ilmoitusavustaja ei ole käytössä, koska kaatumiskäsittelijän ikkuna käynnistettiin turvatilassa.<nl />
    Viasta voi ilmoittaa osoitteeseen <link>%1</link> (jolloin siihen tulisi sisällyttää <interface>Kehitystiedot</interface>-välilehdeltä pinolistaus).</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because the crash handler dialog was started in safe mode.<nl />You can manually report this bug to %1 (including the backtrace from the <interface>Developer Information</interface> tab.)</para>
fi: <para>Ilmoitusavustaja ei ole käytössä, koska kaatumiskäsittelijän ikkuna käynnistettiin turvatilassa.<nl />Viasta voi ilmoittaa osoitteeseen %1 (jolloin tulisi sisällyttää <interface>Kehittäjätiedot</interface>-välilehdeltä pinolistaus).</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because the crashed application appears to have been updated or uninstalled since it had been started. This prevents accurate crash reporting and can also be the cause of this crash.</para><para>After updating it is always a good idea to log out and back in to make sure the update is fully applied and will not cause any side effects.</para>
fi: <para>Ilmoitusavustaja ei ole käytössä, koska kaatunut sovellus vaikuttaa päivitetyn tai asennus poistetun sen käynnistyttyä. Tämä estää tarkan kaatumisilmoituksen ja voi olla syykin kaatumiseen.</para><para>Päivityksen jälkeen on hyvä aina kirjautua ulos ja takaisin sisään, jotta päivitykset tulisivat sivuvaikutuksitta täysin voimaan.</para>

[ctx: @info]
en: <para>We are sorry, <application>%1</application> closed unexpectedly.</para>
fi: <para><application>%1</application> sulkeutui yllättäen.</para>

[ctx: @info]
en: <para>You can help us improve KDE Software by reporting this error.<nl /><link url='%1'>Learn more about bug reporting.</link></para>
fi: <para>Voit auttaa meitä parantamaan KDE:tä ilmoittamalla tästä viasta.<nl /><link url='%1'>Lisätietoa vikojen ilmoittamisesta.</link></para>

[ctx: @info]
en: <para>You cannot report this error, because <application>%1</application> does not provide a bug reporting address.</para>
fi: <para>Tästä viasta ei voi ilmoittaa, koska <application>%1</application> ei tarjoa vikailmoitusosoitetta.</para>

[ctx: @info]
en: <subtitle>Describe in as much detail as possible the crash circumstances:</subtitle>
    <list>
    <item>Detail which actions were you taking inside and outside the application an instant before the crash.</item>
    <item>Note if you noticed any unusual behavior in the application or in the whole environment.</item>
    <item>Note any non-default configuration in the application</item>
    </list>
fi: <subtitle>Kuvaile kaatumisolosuhteet mahdollisimman yksityiskohtaisesti:</subtitle>
    <list>
    <item>Kerro tarkasti, mitä teit sovelluksessa ja sen ulkopuolella juuri kaatumista ennen.</item>
    <item>Mainitse, jos huomasit sovelluksen tai koko ympäristön toimivan oudosti.</item>
    <item>Mainitse sovelluksen ei-oletusarvoiset asetukset.</item>
    </list>

[ctx: @info]
en: An error was encountered during the installation of the debug symbol packages.
fi: Virheenpaikannussymbolipaketteja asennettaessa sattui virhe.

[ctx: @info]
en: Another debugger is currently debugging the same application. The crash information could not be fetched.
fi: Toinen virheenpaikannin tutkii samaa sovellusta paraikaa. Kaatumistietoja ei saada.

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> ei voi avata kirjoitettavaksi.

[ctx: @info]
en: Could not create a file in which to save the report.
fi: Ei voitu luoda tiedostoa, johon tallentaa vikailmoitus.

[ctx: @info]
en: Could not find debug symbol packages for this application.
fi: Sovellukselle ei löytynyt virheenpaikannussymbolipaketteja.

[ctx: @info]
en: Distribution method:
fi: Jakelutapa:

[ctx: @info]
en: Failed to access crash data for unknown reasons.
fi: Kaatumistiedon saanti epäonnistui tuntemattomasta syystä.

[ctx: @info]
en: Failed to contact %1: <message>%2</message>
fi: Virhe yhdistettäessä osoitteeseen %1: <message>%2</message>

[ctx: @info]
en: Failed to submit bug report: <message>%1</message>
fi: Virhe lähetettäessä vikailmoitusta: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Gathering crash information failed for unknown reasons. You can retry, close the window, or <link url='%1'>view detailed output</link>.
fi: Tuntemattomasta syystä kaatumistiedon kerääminen epäonnistui. Voit yrittää uudelleen, sulkea ikkunan tai <link url='%1'>katsoa tarkat tiedot</link>.

[ctx: @info]
en: Gathering crash information failed for unknown reasons. You can retry, or close the window.
fi: Tuntemattomasta syystä kaatumistiedon kerääminen epäonnistui. Voit yrittää uudelleen tai sulkea ikkunan.

[ctx: @info]
en: Information about the crash:
fi: Tietoa kaatumisesta:

[ctx: @info]
en: Please provide the following information in English.
fi: Anna seuraavat tiedot englanniksi.

[ctx: @info]
en: Report saved to <filename>%1</filename>.
fi: Ilmoitus tallennettiin tiedostoon <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Submitting bug report…
fi: Lähetetään virheilmoitusta…

[ctx: @info]
en: Subprocess crashed. Check your installation.
fi: Aliprosessi kaatui. Tarkista asennus.

[ctx: @info]
en: Subprocess exited with error: %1
fi: Aliprosessi päättyi virheeseen: %1

[ctx: @info]
en: Thank you for being a part of KDE. You may now close this window.
fi: Kiitos, että olet osa KDE:tä. Tämän ikkunan voi nyt sulkea.

[ctx: @info]
en: The generated crash information is likely not useful.
fi: Tuotetuista kaatumistiedoista ei ehkä ole hyötyä.

[ctx: @info]
en: The generated crash information is not useful
fi: Tuotetuista kaatumistiedoista ei ole hyötyä

[ctx: @info]
en: The generated crash information is not useful.
fi: Tuotetuista kaatumistiedoista ei ole hyötyä.

[ctx: @info]
en: The generated crash information is probably not useful
fi: Tuotetuista kaatumistiedoista ei luultavasti ole hyötyä

[ctx: @info]
en: The generated crash information is useful
fi: Tuotetuista kaatumistiedoista on hyötyä

[ctx: @info]
en: The generated crash information is useful.
fi: Tuotetut kaatumistiedot ovat hyödyllisiä.

[ctx: @info]
en: The generated crash information may be useful
fi: Tuotetuista kaatumistiedoista voi olla hyötyä

[ctx: @info]
en: The generated crash information may be useful.
fi: Tuotetut kaatumistiedot voivat olla hyödyllisiä.

[ctx: @info]
en: The information you can provide is not considered helpful enough in this case.
    If you can't think of any more information, you can close the bug report dialog.
fi: Tarjottujen tietojen ei tässä tapauksessa katsota olevan riittävän hyödyllisiä.
    Ellet keksi muuta, virheilmoitusikkunan voi sulkea.

[ctx: @info]
en: The rating of this crash information is invalid. This is a bug in DrKonqi itself.
fi: Näiden kaatumistietojen arvio on virheellinen. Tämä on virhe itse DrKonqissa.

[ctx: @info]
en: There was not enough memory to gather crash information. You can close some applications to free up memory and try again.
fi: Muisti ei riitä kaatumistiedon keräämiseksi. Kokeile vapauttaa muistia sulkemalla joitakin sovelluksia ja yritä uudelleen.

[ctx: @info]
en: This backtrace is very limited because there was not enough memory available to generate a full backtrace. You can close some applications and try again.
fi: Tämä pinolistaus on hyvin rajallinen, koska muisti ei riittänyt täyteen listaukseen. Voit kokeilla sulkea joitakin sovelluksia ja yrittää uudelleen.

[ctx: @info]
en: Title of the bug report:
fi: Vikailmoituksen otsikko:

[ctx: @info]
en: Trying to contact %1…
fi: Yritetään yhdistää osoitteeseen %1…

[ctx: @info]
en: URL: <link url='%1'>%1</link>
fi: Verkko-osoite: <link url='%1'>%1</link>

[ctx: @info]
en: Waiting for data…
fi: Odotetaan tietoja…

[ctx: @info Note the time information is divided into date and time parts]
en: <para>Executable: <application>%1</application> PID: %2 Signal: %3 (%4) Time: %5 %6</para>
fi: <para>Ohjelmatiedosto: <application>%1</application> Prosessitunniste: %2 Signaali: %3 (%4) Aika: %5 %6</para>

[ctx: @info place holder for empty listview]
en: Loading crash reports
fi: Ladataan kaatumisilmoituksia

[ctx: @info place holder for empty listview]
en: No crashes matching the search
fi: Ei hakua vastaavia kaatumisia

[ctx: @info place holder for empty listview]
en: No processes have crashed yet
fi: Ei vielä kaatuneita prosesseja

[ctx: @info program description]
en: Offers detailed view of past crashes
fi: Tarjoaa yksityiskohtaisen näkymän aiempiin kaatumisiin

[ctx: @info/plain]
en: <placeholder>In detail, tell us what you were doing  when the application crashed.</placeholder>
fi: <placeholder>Kerro yksityiskohtaisesti, mitä teit sovelluksen kaatuessa. </placeholder>

[ctx: @info/rich]
en: <emphasis strong='true'>First install the debugger application (%1), then click the <interface>Reload</interface> button.</emphasis>
fi: <emphasis strong='true'>Asenna ensin virheenpaikannussovellus (%1) ja napsauta sitten <interface>Lataa uudelleen</interface>.</emphasis>

[ctx: @info/rich]
en: <note>You need a user account on the <link url='%1'>KDE bug tracking system</link> in order to file a bug report, because we may need to contact you later
    to request further information. If you do not have one, you can freely <link url='%2'>create one here</link>. Please do not use disposable email addresses.</note>
fi: <note>Vikailmoituksen jättämiseen tarvitaan käyttäjätunnus <link url='%1'>KDE:n vianseurantajärjestelmään</link>, koska sinuun on ehkä myöhemmin otettava yhteyttä
    lisätietoja varten. Ellei tunnusta ole, <link url='%2'>sen voi luoda</link>. Älä käytä kertakäyttöisiä sähköpostiosoitteita.</note>

[ctx: @info/rich]
en: <strong>You need to first install the debugger application (%1) then click the <interface>Reload</interface> button.</strong>
fi: <strong>Asenna ensin virheenpaikannussovellus (%1) ja napsauta sitten <interface>Lataa uudelleen</interface>.</strong>

[ctx: @info/rich]
en: Another debugging process is attached to the crashed application. Therefore, the DrKonqi debugger cannot fetch the backtrace. Please close the other debugger and click <interface>Reload</interface>.
fi: Kaatuneeseen sovellukseen on kytkeytynyt toinen virheenpaikannusprosessi, minkä vuoksi DrKonqi-virheenpaikannin ei saa pinolistausta. Sulje toinen virheenpaikannin ja napsauta <interface>Lataa uudelleen</interface>.

[ctx: @info/rich]
en: Click the <interface>Install Debug Symbols</interface> button in order to automatically install the missing debugging information packages. If this method
    does not work, read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful
    backtrace, install the needed packages (<link url='%2'>list of files</link>), then click the <interface>Reload</interface> button.
fi: Puuttuvat virheenpaikannustietopaketit voi asentaa automaattisesti napsauttamalla <interface>Asenna virheenpaikannussymbolit</interface>. Ellei tämä toimi,
    opi tuottamaan käyttökelpoinen pinolistaus: <link url='%1'>Kuinka luoda käyttökelpoisia kaatumisilmoituksia</link>.
    Asennettuasi tarpeelliset paketit (<link url='%2'>luettelo</link>) napsauta <interface>Lataa uudelleen</interface>.

[ctx: @info/rich]
en: Do you remember what you were doing prior to the crash?
fi: Muistatko mitä teit ennen kaatumista?

[ctx: @info/rich]
en: Does the application crash again if you repeat the same situation?
fi: Kaatuuko sovellus uudelleen, jos toistat saman tilanteen?

[ctx: @info/rich]
en: Please read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful backtrace; install the needed packages (<link url='%2'>list of files</link>) and click the <interface>Reload</interface> button.
fi: Opettele tuottamaan käyttökelpoinen pinolistaus lukemalla <link url='%1'>Kuinka luoda käyttökelpoisia kaatumisilmoituksia</link>. Asennettuasi tarpeelliset paketit (<link url='%2'>tiedostoluettelo</link>) napsauta <interface>Lataa uudelleen</interface>.

[ctx: @info/rich]
en: Please select which additional information you can provide:
fi: Valitse mitä lisätietoa voit tarjota:

[ctx: @info/rich]
en: Read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful backtrace, install the needed packages
    (<link url='%2'>list of files</link>), then click the <interface>Reload</interface> button.
fi: Opi tuottamaan käyttökelpoinen pinolistaus: <link url='%1'>Kuinka luoda käyttökelpoisia kaatumisilmoituksia</link>.
    Asennettuasi tarpeelliset paketit (<link url='%2'>luettelo</link>) napsauta <interface>Lataa uudelleen</interface>.

[ctx: @info/rich]
en: The backtrace generation was stopped due to memory pressure. You could try to regenerate the backtrace by clicking the <interface>Reload</interface> button.
fi: Pinolistauksen luominen keskeytettiin, koska muisti on vähissä. Sen voi yrittää luoda uudelleen napsauttamalla <interface>Lataa uudelleen</interface>.

[ctx: @info/rich]
en: This assistant will analyze the crash information and guide you through the bug reporting process.
fi: Avustaja analysoi kaatumistiedot ja opastaa sinut vikailmoitusprosessin läpi.

[ctx: @info/rich]
en: Try to regenerate the backtrace by clicking the <interface>Reload</interface> button.
fi: Pinolistauksen voi yrittää tuottaa uudelleen napsauttamalla <interface>Lataa uudelleen</interface>.

[ctx: @info/rich]
en: You can click the <interface>Install Debug Symbols</interface> button in order to automatically install the missing debugging information packages. If this method does not work: please read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful backtrace; install the needed packages (<link url='%2'>list of files</link>) and click the <interface>Reload</interface> button.
fi: Puuttuvat virheenpaikannustietopaketit voi asentaa automaattisesti napsauttamalla <interface>Asenna virheenpaikannussymbolit</interface>. Ellei tämä toimi, opettele tuottamaan käyttökelpoinen pinolistaus lukemalla <link url='%1'>Kuinka luoda käyttökelpoisia kaatumisilmoituksia</link>. Asennettuasi tarpeelliset paketit (<link url='%2'>tiedostoluettelo</link>) napsauta <interface>Lataa uudelleen</interface>.

[ctx: @info/rich]
en: You could try to regenerate the backtrace by clicking the <interface>Reload</interface> button.
fi: Pinolistauksen voi yrittää tuottaa uudelleen napsauttamalla <interface>Lataa uudelleen</interface>.

[ctx: @info/rich note before starting the bug reporting process]
en: <para><note>Since communication between you and the developers is required for effective debugging,
    to continue reporting this bug it is <emphasis strong='true'>required for you to agree that developers may contact you</emphasis>.
    </note></para><para>Feel free to close this dialog if you do not wish to accept this.</para>
fi: <para><note>Koska onnistunut virheenpaikannus vaatii viestimistä kehittäjien kanssa, virheilmoituksen
    jatkamiseksi <emphasis strong='true'>vaaditaan hyväksymään kehittäjien yhteydenotot.</emphasis>
    </note></para><para>Valintaikkunan voi vapaasti sulkea, ellei yhteydenottoja hyväksy.</para>

[ctx: @info/status error]
en: Failed to get platform list
fi: Alustaluettelon nouto epäonnistui

[ctx: @info:progress]
en: Requesting installation of missing debug symbols packages...
fi: Pyydetään asentamaan puuttuvat virheenpaikannussymbolipaketit…

[ctx: @info:shell]
en: <Name> of the program
fi: Ohjelman nimi

[ctx: @info:shell]
en: <Path> to the executable
fi: Ohjelmatiedoston sijainti

[ctx: @info:shell]
en: Bugzilla product name
fi: Bugzilla-tuotteen nimi

[ctx: @info:shell]
en: Disable arbitrary disk access
fi: Estä kiintolevyn mielivaltainen käyttö

[ctx: @info:shell]
en: Do not show a notification but launch the debug dialog directly
fi: Älä näytä ilmoitusta vaan käynnistä heti virheenpaikannusikkuna

[ctx: @info:shell]
en: Keep the program running and generate the backtrace at startup
fi: Pidä sovellus käynnissä ja tuota käynnistyksestä pinolistaus

[ctx: @info:shell]
en: Startup <ID> of the program
fi: Ohjelman käynnistystunniste

[ctx: @info:shell]
en: The <PID> of the program
fi: Ohjelman prosessitunniste

[ctx: @info:shell]
en: The <thread id> of the failing thread
fi: Epäonnistuvan säikeen tunniste

[ctx: @info:shell]
en: The <version> of the program
fi: Ohjelman versio

[ctx: @info:shell]
en: The bug <address> to use
fi: Käytettävä vikailmoitusosoite

[ctx: @info:shell]
en: The program has already been restarted
fi: Ohjelma oli jo käynnistynyt uudelleen

[ctx: @info:shell]
en: The program was started by kdeinit
fi: Ohjelman käynnisti kdeinit

[ctx: @info:shell]
en: The signal <number> that was caught
fi: Siepattu signaalinumero

[ctx: @info:shell]
en: Translated <name> of the program
fi: Ohjelman käännetty nimi

[ctx: @info:shell]
en: bugstest.kde.org password
fi: bugstest.kde.org-salasana

[ctx: @info:shell]
en: bugstest.kde.org username
fi: bugstest.kde.org-käyttäjätunnus

[ctx: @info:status]
en: <strong>The debugger application is missing or could not be launched.</strong>
fi: <strong>Virheenpaikannussovellusta ei ole tai sitä ei saatu käynnistettyä.</strong>

[ctx: @info:status]
en: Generating backtrace... (this may take some time)
fi: Ladataan pinolistausta… (voi kestää hetken)

[ctx: @info:status]
en: Loading...
fi: Ladataan...

[ctx: @info:status]
en: The crash information could not be fetched.
fi: Kaatumistietoja ei saatu noudettua.

[ctx: @info:status]
en: The crash information could not be generated.
fi: Kaatumistietoja ei voitu tuottaa.

[ctx: @info:status]
en: The debugger has quit unexpectedly.
fi: Virheenpaikantimen suoritus päättyi yllättäen.

[ctx: @info:status '1' is replaced with the short URL of the bugzilla]
en: You need to login with your %1 account in order to proceed.
fi: Jatka kirjautumalla tilille %1.

[ctx: @info:tooltip]
en: Always automatically submit a crash report to KDE's crash tracking system, with no manual input required.
    You will not receive any more crash notifications.
fi: Tee aina automaattisesti kaatumisilmoitus KDE:n jäljitysjärjestelmään. Käyttäjän toimia ei tarvita.
    Kaatumisista ei enää ilmoiteta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this dialog (you will lose the crash information.)
fi: Sulje tämä ikkuna (kaatumistiedot menetetään).

[ctx: @info:tooltip]
en: Crash reports can be of greater value if additional debugging resources are downloaded from your distributor first.
    This may also cause increased memory usage, will take longer, and causes downloads of unknown size when a crash occurs. This is skipped automatically when using a metered internet connection.
fi: Kaatumistiedoista voisi olla enemmän apua, jos ensin ladataan jakelun virheenpaikannuksen lisäresurssit.
    Tämä voi lisätä muistin käyttöä, kestää pidempään sekä aiheuttaa kaatumistilanteissa tuntemattoman kokoisia latauksia. Datamäärän mukaan laskutetussa internetyhteydessä tämä automaattisesti ohitetaan.

[ctx: @info:tooltip]
en: Starts the bug report assistant.
fi: Käynnistää vikailmoitusavustajan.

[ctx: @info:tooltip]
en: Symbol installation is unavailable because the application was updated or uninstalled after it had been started.
fi: Symboliasennusta ei voi käyttää, koska sovellus on päivitetty tai asennus poistettu sen käynnistyttyä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to copy the crash information (backtrace) to the clipboard.
fi: Kopioi kaatumistiedot (pinolistaus) leikepöydälle tällä painikkeella.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to install the missing debug symbols packages.
fi: Asenna puuttuvat virheenpaikannussymbolipaketit tästä painikkeesta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to install the packages for missing debug symbols.
fi: Asenna puuttuvat virheenpaikannussymbolipaketit napsauttamalla tätä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to login to the KDE bug tracking system using the provided email address and password.
fi: Kirjaudu KDE:n vianseurantajärjestelmään annetulla sähköpostiosoitteella ja salasanalla napsauttamalla tätä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to reload the crash information (backtrace). This is useful when you have
    installed the proper debug symbol packages and you want to obtain a better backtrace.
fi: Lataa kaatumistiedot (pinolistaus) uudelleen tällä painikkeella. Tästä on hyötyä,
    kun oikeat virheenpaikannussymbolipaketit on asennettu ja haluat paremman pinolistauksen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to reload the crash information (backtrace). This is useful when you have installed the proper debug symbol packages and you want to obtain a better backtrace.
fi: Lataa kaatumistiedot (pinolistaus) uudelleen tällä painikkeella. Tästä on hyötyä, kun oikeat virheenpaikannussymbolipaketit on asennettu ja haluat saada paremman pinolistauksen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to restart the crashed application.
fi: Käynnistä kaatunut sovellus uudelleen tästä painikkeesta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to save the crash information (backtrace) to a file. This is useful if you want to take a look at it or to report the bug later.
fi: Tallenna kaatumistiedot (pinolistaus) tiedostoon tällä painikkeella. Tästä on hyötyä, jos haluat tarkastella tietoja tai ilmoittaa viasta myöhemmin.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to save the crash information to a file for manual reporting.
fi: Tallenna kaatumistiedot tiedostoon raportointia varten tällä painikkeella.

[ctx: @info:tooltip examples of good bug report titles]
en: <subtitle>Examples of good titles:</subtitle>
    <list>
    <item>Plasma crashed after adding the Notes widget and writing on it</item>
    <item>Konqueror crashed when accessing the Facebook application 'X'</item>
    <item>Kopete closed after resuming the computer and talking to a MSN buddy</item>
    <item>Kate closed while editing a log file and pressing the Delete key a couple of times</item>
    </list>
fi: <subtitle>Esimerkkejä hyvistä otsikoista:</subtitle>
    <list>
    <item>Plasma crashed after adding the Notes widget and writing on it</item>
    <item>Konqueror crashed when accessing the Facebook application ‘X’</item>
    <item>Kopete suddenly closed after resuming the computer and talking to a MSN buddy</item>
    <item>Kate closed while editing a log file and pressing the Delete key a couple of times</item>
    </list>

[ctx: @item:inlistbox user didn't tried to repeat the crash situation]
en: I did not try again
fi: En yrittänyt uudelleen

[ctx: @item:inlistbox placeholder while loading]
en: Loading…
fi: Ladataan...

[ctx: @item:inlistbox the bug can be reproduced every time]
en: Every time
fi: Joka kerta

[ctx: @item:inlistbox the bug can be reproduced sometimes]
en: Sometimes
fi: Joskus

[ctx: @item:inlistbox the crash cannot be reproduce. reproduciblity->never]
en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: @label]
en: Automatically download debug symbols to enhance crash reports
fi: Lataa virheenpaikannussymbolit automaattisesti kaatumistietojen parantamiseksi

[ctx: @label]
en: Automatically report crashes
fi: Ilmoita kaatumisista automaattisesti

[ctx: @label]
en: Crash Report Sent
fi: Kaatumisraportti lähetetty

[ctx: @label]
en: Details:
fi: Tiedot:

[ctx: @label other side of row 'in the future: [x] submit stuff automatically]
en: In the future:
fi: Vastaisuudessa:

[ctx: @label placeholder text in TextArea]
en: Tell us more about the crash…
fi: Anna lisätietoa kaatumisesta…

[ctx: @label submitting as crash report]
en: Collecting crash data. The collected data will automatically be submitted in the background.
fi: Kerätään kaatumistietoa, joka lähetetään automaattisesti taustalla.

[ctx: @label/rich]
en: <para>This is a preview of the contents of the report which will be sent.</para><para>If you want to modify the report, return to the previous pages.</para>
fi: <para>Tämä on esikatselu lähetettävän ilmoituksen sisällöstä.</para><para>Jos haluat muuttaa tietoja, palaa edellisille sivuille.</para>

[ctx: @label:textbox bugzilla account email]
en: Email Address:
fi: Sähköpostiosoite:

[ctx: @label:textbox bugzilla account password]
en: Password:
fi: Salasana:

[ctx: @option:check]
en: KDE Platform is compiled from source
fi: KDE-alusta on käännetty lähdekoodista

[ctx: @option:check]
en: Save login information using the KDE Wallet system
fi: Tallenna kirjautumistiedot KDE:n lompakkoon

[ctx: @option:check kind of information the user can provide about the crash, %1 is the application name]
en: What I was doing when the application <application>%1</application> crashed
fi: Mitä tein, kun <application>%1</application> kaatui

[ctx: @title]
en: Automatic Report
fi: Automaattinen ilmoitus

[ctx: @title]
en: Bug Report Preview
fi: Vikailmoituksen esikatselu

[ctx: @title]
en: Crash Handler
fi: Kaatumiskäsittelijä

[ctx: @title]
en: Crash Report Sent
fi: Kaatumisilmoitus lähetetty

[ctx: @title]
en: Crashes
fi: Kaatumiset

[ctx: @title]
en: Details
fi: Tiedot

[ctx: @title]
en: Enter Details About the Crash
fi: Anna tietoa kaatumisesta

[ctx: @title]
en: Failure
fi: Virhe

[ctx: @title]
en: Not Sufficiently Useful
fi: Ei tarpeeksi hyödyllinen

[ctx: @title CLI title]
en: Crashed Processes Viewer
fi: Kaatuneiden prosessien katselin

[ctx: @title:tab]
en: &Developer Information
fi: Ke&hittäjätiedot

[ctx: @title:tab general information]
en: &General
fi: &Yleistä

[ctx: @title:window]
en: Developer Information
fi: Kehittäjätiedot

[ctx: @title:window]
en: Error during the installation of debug symbols
fi: Virhe virheenpaikannussymbolien asennuksessa

[ctx: @title:window]
en: Fetching the Backtrace (Automatic Crash Information)
fi: Noudetaan pinolistausta (automaattisia kaatumistietoja)

[ctx: @title:window]
en: Log in to the Bug Tracking System
fi: Kirjautuminen vianseurantajärjestelmään

[ctx: @title:window]
en: Missing debug symbols
fi: Virheenpaikannussymboleja puuttuu

[ctx: @title:window]
en: Overview
fi: Yleiskuva

[ctx: @title:window]
en: Reporting Assistant
fi: Ilmoitusavustaja

[ctx: @title:window]
en: Save Report
fi: Tallenna raportti

[ctx: @title:window]
en: Your Knowledge
fi: Tietosi

en: A file containing the backtrace.
fi: Pinolistauksen sisältävä tiedosto.

[ctx: Allows the user to hide this notifier item]
en: Hide
fi: Piilota

en: BugzillaLib Test (DrKonqi2)
fi: BugzillaLib-testi (DrKonqi2)

en: Cancel
fi: Peru

en: Crash Handler
fi: Kaatumiskäsittelijä

en: Crash Handler gives the user feedback if a program has crashed.
fi: Kaatumiskäsittelijä opastaa käyttäjää, jos sovellus kaatuu.

[ctx: Notification action button, keep short]
en: Report Bug
fi: Ilmoita viasta

[ctx: Notification action button, keep short]
en: Restart App
fi: Käynnistä uudelleen

[ctx: Notification text]
en: Please report this error to help improve this software.
fi: Auta parantamaan tätä ohjelmaa ilmoittamalla tästä virheestä.

[ctx: Notification text]
en: The application closed unexpectedly.
fi: Sovellus sulkeutui yllättäen.

[ctx: Notification text]
en: The application closed unexpectedly. A report is being automatically submitted.
fi: Sovellus sulkeutui yllättäen. Raportti lähetetään automaattisesti.

[ctx: Placeholder is an application name; it crashed]
en: %1 Closed Unexpectedly
fi: %1 sulkeutui yllättäen

en: Please report this error to help improve this software.
fi: Ole hyvä ja ilmoita tästä viasta. Autat näin parantamaan tätä ohjelmaa.

en: Report &Bug
fi: Ilmoita &viasta

en: Test application for bugtracker manager lib
fi: Testisovellus virheenpaikannuksen hallintakirjastolle

en: The debugger name passed to the parser factory
fi: Virheenpaikantimen jäsentimelle välittämä nimi

en: The packages containing debug information for the following application and libraries are missing:
fi: Seuraavien sovellusten ja kirjastojen virheenpaikannustietoa sisältävät paketit puuttuvat:

[ctx: messagebox title]
en: Missing debug information packages
fi: Virheenpaikannustietopaketteja puuttuu

[ctx: the minimum required length of a text was reached]
en: Minimum length reached
fi: Vähimmäispituus saavutettu

[ctx: the minimum required length of a text wasn't reached yet]
en: Provide more information
fi: Lisätietoa tarvitaan
