appstream - en to fi translation catalogue (488 entries)

en: '%s' command
fi: ”%s”-komento

en: A <description/> tag must not be localized in metainfo files (upstream metadata). Localize the individual paragraphs instead.
fi: <description/>-tagia ei saa lokalisoida metatietotiedostoissa (ylävirran metadata). Lokalisoi sen sijaan yksittäiset kappaleet.

en: A `requires` or `recommends` item requires a value to denote a valid relation.
fi: `requires`- tai `recommends`-kohde vaatii arvon osoittamaan kelvollista suhdetta.

en: A key can only be used once.
fi: Avainta voi käyttää vain kerran.

en: A metadata source group with the name '%s' does not exist!
fi: Metatietolähderyhmää nimellä %s ei ole olemassa!

en: A screenshot must contain at least one image or video in order to be useful. Please add an <image/> to it.
fi: Kuvakaappauksen on sisällettävä vähintään yksi kuva tai video, jotta siitä olisi hyötyä. Lisää siihen <image/>-elementti.

en: A screenshot must contain either images or videos, but not both at the same time. Please use this screenshot exclusively for either static images or for videos.
fi: Kuvakaappauksen on sisällettävä joko kuvia tai videoita, mutta ei molempia samanaikaisesti. Käytä tätä kuvakaappausta ainoastaan joko staattisiin kuviin tai videoihin.

en: A screenshot must have at least one image that has a scaling factor of 1.
fi: Kuvakaappauksessa on oltava vähintään yksi kuva, jonka skaalauskerroin on 1.

en: A screenshot must have at least one untranslated image of type `source`, which could not be found. Instead, a tag with an `en` locale (`xml:lang=en`) was found, which is likely intended to be the translatable image. Please remove the XML localization attribute in this case.
fi: Kuvakaappauksessa on oltava vähintään yksi kääntämätön `source`-tyyppinen kuva, jota ei löytynyt. Sen sijaan löytyi tagi, jossa on `en`-kieliasetus (`xml:lang=en`), jonka on todennäköisesti tarkoitus olla käännettävä kuva. Poista XML-lokalisointiattribuutti tässä tapauksessa.

en: A screenshot must have at least one untranslated image of type `source`.
fi: Kuvakaappauksessa on oltava vähintään yksi kääntämätön kuva, jonka tyyppi on `source`.

en: A web URL was expected for this value.
fi: Tälle arvolle odotettiin tulokseksi verkko-osoitetta.

en: ALL
fi: KAIKKI

en: Ability to spend real money in-app
fi: Mahdollisuus käyttää oikeaa rahaa sovelluksessa

en: Add-ons
fi: Lisäosat

en: Adults Only
fi: Vain aikuiset

en: Affero General Public License v1.0 only
fi: Affero General Public License v. 1.0 vain

en: Affero General Public License v1.0 or later
fi: Affero General Public License v. 1.0 tai uudempi

en: Also show pedantic hints.
fi: Näytä myös pedanttiset ohjeet.

en: An URL of this type has already been defined.
fi: Tämäntyyppinen URL on jo määritelty.

en: An utility to work with AppStream metadata
fi: Apuohjelma AppStream-metadatan käyttöön

en: AppStream CLI
fi: AppStream-komentorivityökalu

en: AppStream CLI tool version: %s
    AppStream library version: %s
fi: AppStream-komentorivityökalun versio: %s
    AppStream-kirjaston versio: %s

en: AppStream Status:
fi: AppStreamin tila:

en: AppStream command-line interface
fi: AppStreamin komentorivikäyttöliittymä

en: AppStream descriptions support only a limited set of tags to format text: Paragraphs (<p/>) and lists (<ul/>, <ol/>). This description markup contains an invalid XML tag that would not be rendered correctly in applications supporting the metainfo specification.
fi: AppStream-kuvaukset tukevat vain rajoitettua joukkoa tageja tekstin muotoiluun: kappaleita (<p/>) ja luetteloita (<ul/>, <ol/>). Tämä kuvausmerkintä sisältää virheellisen XML-tagin, jota ei näytettäisi oikein metainfo-erittelyä tukevissa sovelluksissa.

en: AppStream is a metadata specification which permits software components to provide information about themselves to automated systems and end-users before the software is actually installed. The AppStream project provides facilities to easily access and transform this metadata, as well as a few additional services for building feature-rich software centers and similar applications that make use of software metadata.
fi: AppStream on metadataerittely, jonka avulla ohjelmistokomponentit voivat antaa itsestään tietoja automatisoiduille järjestelmille ja loppukäyttäjille ennen ohjelmiston varsinaista asentamista. AppStream-projekti tarjoaa ominaisuuksia, joilla tätä metadataa voidaan helposti käyttää ja muuntaa, sekä muutamia lisäpalveluita ominaisuuksiltaan rikasten ohjelmistokeskusten ja vastaavien sovellusten rakentamiseen, jotka hyödyntävät ohjelmistometadataa.

en: AppStream version: %s
fi: AppStream-versio: %s

en: Audio & Video
fi: Ääni ja video

en: Binaries
fi: Binääritiedostoja

en: Brief artistic nudity
fi: Hetkellistä taiteellista alastomuutta

en: Cache location '%s' is not writable.
fi: Välimuistin sijaintiin ”%s” ei voi kirjoittaa.

en: Camera for input control found.
fi: Ohjaukseen käytettävä kamera löytyi.

en: Can not process invalid directory
fi: Virheellistä hakemistoa ei voi käsitellä

en: Cartoon characters in aggressive conflict
fi: Piirroshahmot aggressiivisessa ristiriidassa

en: Cartoon characters in unsafe situations
fi: Piirroshahmoja vaarallisissa tilanteissa

en: Categories
fi: Luokat

[ctx: Category of Addons]
en: Codecs
fi: Koodekit

[ctx: Category of Addons]
en: Fonts
fi: Fontit

[ctx: Category of Addons]
en: Input Sources
fi: Syöttötavat

[ctx: Category of Addons]
en: Language Packs
fi: Kielipaketit

[ctx: Category of Addons]
en: Localization
fi: Kotoistus

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Audio Creation & Editing
fi: Äänen muokkaus

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Featured
fi: Esittelyssä

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Music Players
fi: Musiikkitoistimet

[ctx: Category of Communication]
en: Chat
fi: Keskustelu

[ctx: Category of Communication]
en: Featured
fi: Esittelyssä

[ctx: Category of Communication]
en: News
fi: Uutiset

[ctx: Category of Communication]
en: Web Browsers
fi: Selaimet

[ctx: Category of Development]
en: Debuggers
fi: Virheenkorjaustyökalut

[ctx: Category of Development]
en: Featured
fi: Esittelyssä

[ctx: Category of Development]
en: IDEs
fi: Kehitysympäristöt

[ctx: Category of Education]
en: Astronomy
fi: Astronomia

[ctx: Category of Education]
en: Chemistry
fi: Kemia

[ctx: Category of Education]
en: Featured
fi: Esittelyssä

[ctx: Category of Education]
en: Languages
fi: Kielet

[ctx: Category of Education]
en: Math
fi: Matematiikka

[ctx: Category of Games]
en: Action
fi: Toiminta

[ctx: Category of Games]
en: Adventure
fi: Seikkailu

[ctx: Category of Games]
en: Blocks
fi: Palikat

[ctx: Category of Games]
en: Board
fi: Lauta

[ctx: Category of Games]
en: Card
fi: Kortit

[ctx: Category of Games]
en: Emulators
fi: Emulaattorit

[ctx: Category of Games]
en: Featured
fi: Esittelyssä

[ctx: Category of Games]
en: Kids
fi: Lasten pelit

[ctx: Category of Games]
en: Logic
fi: Logiikka

[ctx: Category of Games]
en: Role Playing
fi: Roolipelit

[ctx: Category of Games]
en: Sports
fi: Urheilu

[ctx: Category of Games]
en: Strategy
fi: Strategia

[ctx: Category of Graphics]
en: 3D Graphics
fi: 3D-grafiikka

[ctx: Category of Graphics]
en: Featured
fi: Esittelyssä

[ctx: Category of Graphics]
en: Photography
fi: Valokuvaus

[ctx: Category of Graphics]
en: Scanning
fi: Skannaus

[ctx: Category of Graphics]
en: Vector Graphics
fi: Vektorigrafiikka

[ctx: Category of Graphics]
en: Viewers
fi: Kuvankatselimet

[ctx: Category of Office]
en: Calendar
fi: Kalenteri

[ctx: Category of Office]
en: Database
fi: Tietokannat

[ctx: Category of Office]
en: Featured
fi: Esittelyssä

[ctx: Category of Office]
en: Finance
fi: Rahoitus

[ctx: Category of Office]
en: Word Processor
fi: Tekstinkäsittely

[ctx: Category of Science]
en: Artificial Intelligence
fi: Tekoäly

[ctx: Category of Science]
en: Astronomy
fi: Astronomia

[ctx: Category of Science]
en: Chemistry
fi: Kemia

[ctx: Category of Science]
en: Featured
fi: Esittelyssä

[ctx: Category of Science]
en: Math
fi: Matematiikka

[ctx: Category of Science]
en: Robotics
fi: Robotiikka

[ctx: Category of Utility]
en: Featured
fi: Esittelyssä

[ctx: Category of Utility]
en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

[ctx: Category of Utility]
en: Security
fi: Tietoturva

[ctx: Category of Utility]
en: System Monitoring
fi: Järjestelmänvalvonta

[ctx: Category of Utility]
en: Terminal Emulators
fi: Pääte-emulaattorit

[ctx: Category of Utility]
en: Text Editors
fi: Tekstimuokkaimet

en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
fi: Hahmoja aggressiivisessa ristiriidassa, helposti todellisuudesta erotettavissa

en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
fi: Hahmoja vaarallisissa tilanteissa, helposti todellisuudesta erotettavissa

en: Checking for the latest application version
fi: Tarkistetaan viimeisintä sovellusversiota

en: Command '%s' is unknown. Run '%s --help' for a list of available commands.
fi: Komento '%s' on tuntematon. Suorita '%s --help' nähdäksesi luettelon käytettävissä olevista komennoista.

en: Communication & News
fi: Viestintä ja uutiset

en: Component
fi: Komponentti

en: Compose failed: %s
fi: Laatiminen epäonnistui: %s

en: Compose operation failed to execute: %s
fi: Laatimistoiminnon suorittaminen epäonnistui: %s

en: Composing metadata...
fi: Luodaan metatietoja...

en: Compulsory for
fi: Tarvitaan työpöytäympäristössä

en: Consider using a secure (HTTPS) URL to reference this screenshot image or video.
fi: Harkitse turvallisen (HTTPS) URL-osoitteen käyttämistä tähän kuvakaappaukseen tai videoon viittaamiseen.

en: Console interface available.
fi: Konsoliliittymä on käytettävissä.

en: Convert metadata catalog XML to YAML or vice versa.
fi: Muunna metatietoluettelon XML YAML:ksi tai toisin päin.

en: Could not find component providing '%s::%s'.
fi: Ei löydetty komponenttia, joka tarjoaisi ”%s::%s”.

en: Create a template for a metainfo file (to be filled out by the upstream project).
fi: Luo metainfo-tiedoston malli (johon pitää vielä täyttää kohtia).

en: D-Bus Session Services
fi: D-Bus-istuntopalvelut

en: D-Bus System Services
fi: D-Bus-järjestelmäpalvelut

en: Data from locally installed software
fi: Paikallisesti asennetusta ohjelmistosta tulevat tiedot

en: Dead human remains that are exposed to the elements
fi: Kuolleen ihmisen jäännöksiä, jotka altistetaan elementeille

en: Default Screenshot URL
fi: Oletusnäyttökuvan URL

en: Default metadata format (valid values are 'xml' and 'yaml').
fi: Metadatan oletusmuoto (vaihtoehdot: ”xml” tai ”yaml”).

en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
fi: Kuvauksia verilöylystä ja ruumiinosien silpomista

en: Depictions of modern-day human desecration
fi: Kuvauksia nykypäivän ihmishäpäisystä

en: Depictions of modern-day slavery
fi: Kuvauksia nykypäivän orjuudesta

en: Depictions of or references to historical desecration
fi: Kuvauksia tai viittauksia historialliseen häpäisyyn

en: Depictions of or references to historical slavery
fi: Kuvauksia tai viittauksia historialliseen orjuuteen

en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
fi: Kuvauksia todellisista hahmoista aggressiivisessa ristiriidassa

en: Description
fi: Kuvaus

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Developer Tools
fi: Kehitystyökalut

en: Direct references to adultery
fi: Suoria viittauksia haureuteen

en: Direct references to prostitution
fi: Suoria viittauksia prosituutioon

en: Discrimination designed to cause emotional harm
fi: Syrjintää tarkoituksena aiheuttaa tunteellista epämukavuutta

en: Display size is sufficient for this software.
fi: Näytön koko riittää tälle ohjelmistolle.

en: Display status information about available AppStream metadata.
fi: Näytä tilatietoja saatavilla olevista AppStream-metatiedoista.

en: Do not use network access.
fi: Älä käytä verkkoyhteyttä.

en: Do not use the network at all, not even for URL validity checks.
fi: Älä käytä verkkoyhteyttä lainkaan - edes URL-osoitteiden kelvollisuuden tarkistuksiin.

en: Don't show colored output.
fi: Älä käytä värejä.

en: Early Childhood
fi: Varhaislapsuus

en: Education
fi: Opetus

en: Enable profiling
fi: Ota profilointi käyttöön

en: Enforce a cache refresh.
fi: Pakota välimuistin päivitys.

en: Everyone
fi: Kaikki

en: Everyone 10+
fi: 10+-vuotiaat

en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
fi: Syrjintää kohdistuen sukupuoleen, seksuaalisuuteen, rotuun tai uskontoon

en: Explicit nudity involving visible sexual organs
fi: Näkyviin sukupuolielimiin liittyvä eksplisiittinen alastomuus

en: Explicit references to specific brands or trademarked products
fi: Selkeitä viittauksia tiettyyn brändiin tai tavaramerkkiin

en: Extends
fi: Laajentaa

en: Fail validation if any issue is emitted that is not of pedantic severity.
fi: Hylkää vahvistus, jos jokin muu kuin pedanttisen vakavuustason ongelma ilmenee.

en: Failed to download due to server limit
fi: Lataus epäonnistui palvelinrajoitusten vuoksi

en: Failed to download file: %s
fi: Tiedoston lataus epäonnistui: %s

en: Failed to download release metadata.
fi: Version metatietojen lataus epäonnistui.

en: Failed to parse arguments
fi: Argumenttien jäsennys epäonnistui

en: File '%s' does not exist.
fi: Tiedostoa '%s' ei ole olemassa.

en: Flashed Firmware
fi: Flash-toiminnon saanut laiteohjelmisto

en: Fonts
fi: Fontit

en: For videos, only the WebM and Matroska (.mkv) container formats are currently supported. The file extension of the referenced video does not belong to either of these formats.
fi: Videoiden osalta tuetaan tällä hetkellä vain WebM- ja Matroska (.mkv) -säilömuotoja. Viitatun videon tiedostopääte ei kuulu kumpaankaan näistä muodoista.

en: Format of the generated report (valid values are 'text' and 'yaml').
fi: Luotavan raportin oletusmuoto (vaihtoehdot: ”teksti” tai ”yaml”).

en: Found `version` property on required/recommended item of a type that should not have or require a version.
fi: Vaaditusta/suositellusta kohteesta löytyi `version`-ominaisuus, jonka tyyppiä ei pitäisi olla tai vaatia versiota.

en: Found an unknown tag in a requires/recommends group. This is likely an error, because a component relation of this type is unknown.
fi: Vaaditaan/suositellaan-ryhmästä löytyi tuntematon tägi. Tämä on todennäköisesti virhe, koska tämän tyyppinen komponenttisuhde on tuntematon.

en: Found hardware that is supported by this software: '%s'
fi: Löytyi seuraavan ohjelmiston tukema laitteisto: %s

en: Found supported software component '%s'.
fi: Löytyi tuettu ohjelmistokomponentti '%s'.

en: Found: %s - Allowed: %s
fi: Löydetty: %s - Sallittu: %s

en: GNU Affero General Public License v3.0 only
fi: GNU Affero General Public License v. 3.0 vain

en: GNU Affero General Public License v3.0 or later
fi: GNU Affero General Public License v. 3.0 tai uudempi

en: GNU Free Documentation License v1.1 only
fi: GNU Free Documentation License vain v. 1.1

en: GNU Free Documentation License v1.1 only - invariants
fi: GNU Free Documentation License v. 1.1 vain - muunnelmina

en: GNU Free Documentation License v1.1 only - no invariants
fi: GNU Free Documentation License v. 1.1 vain - ei-muunnelmina

en: GNU Free Documentation License v1.1 or later
fi: GNU Free Documentation License v. 1.1 tai uudempi

en: GNU Free Documentation License v1.1 or later - invariants
fi: GNU Free Documentation License v. 1.1 tai uudempi - muunnelmina

en: GNU Free Documentation License v1.1 or later - no invariants
fi: GNU Free Documentation License v. 1.1 tai uudempi - ei-muunnelmina

en: GNU Free Documentation License v1.2 only
fi: GNU Free Documentation License v. 1.2 vain

en: GNU Free Documentation License v1.2 only - invariants
fi: GNU Free Documentation License v. 1.2 vain - muunnelmina

en: GNU Free Documentation License v1.2 only - no invariants
fi: GNU Free Documentation License v. 1.2 vain - ei-muunnelmina

en: GNU Free Documentation License v1.2 or later
fi: GNU Free Documentation License v. 1.2 tai uudempi

en: GNU Free Documentation License v1.2 or later - invariants
fi: GNU Free Documentation License v. 1.2 tai uudempi - muunnelmina

en: GNU Free Documentation License v1.2 or later - no invariants
fi: GNU Free Documentation License v. 1.2 tai uudempi - ei-muunnelmina

en: GNU Free Documentation License v1.3 only
fi: GNU Free Documentation License v. 1.3 vain

en: GNU Free Documentation License v1.3 only - invariants
fi: GNU Free Documentation License v. 1.3 vain - muunnelmina

en: GNU Free Documentation License v1.3 only - no invariants
fi: GNU Free Documentation License v. 1.3 vain - ei-muunnelmina

en: GNU Free Documentation License v1.3 or later
fi: GNU Free Documentation License v. 1.3 tai uudempi

en: GNU Free Documentation License v1.3 or later - invariants
fi: GNU Free Documentation License v. 1.3 tai uudempi - muunnelmina

en: GNU Free Documentation License v1.3 or later - no invariants
fi: GNU Free Documentation License v. 1.3 tai uudempi - ei-muunnelmina

en: GNU General Public License v1.0 only
fi: GNU Free Documentation License v. 1.0 vain

en: GNU General Public License v1.0 or later
fi: GNU Free Documentation License v. 1.0 tai uudempi

en: GNU General Public License v2.0 only
fi: GNU General Public License v. 2.0 vain

en: GNU General Public License v2.0 or later
fi: GNU General Public License v. 2.0 tai uudempi

en: GNU General Public License v3.0 only
fi: GNU General Public License v. 3.0

en: GNU General Public License v3.0 or later
fi: GNU General Public License v. 3.0 tai uudempi

en: GNU Lesser General Public License v2.1 only
fi: GNU Lesser General Public License v. 2.1 vain

en: GNU Lesser General Public License v2.1 or later
fi: GNU Lesser General Public License v. 2.1 tai uudempi

en: GNU Lesser General Public License v3.0 only
fi: GNU Lesser General Public License v. 3.0 vain

en: GNU Lesser General Public License v3.0 or later
fi: GNU Lesser General Public License v. 3.0 tai uudempi

en: GNU Library General Public License v2 only
fi: GNU Library General Public License v. 2 vain

en: GNU Library General Public License v2 or later
fi: GNU Library General Public License v. 2 tai uudempi

en: Gambling on random events using tokens or credits
fi: Satunnaista uhkapeliä pelinappuloita käyttäen

en: Gambling using real money
fi: Uhkapeliä käyttäen oikeaa rahaa

en: Gambling using “play” money
fi: Uhkapeliä käyttäen pelin sisäistä rahaa

en: Gamepad found.
fi: Peliohjain löytyi.

en: Games
fi: Pelit

en: General
fi: Yleinen

en: Get information about a component by its ID.
fi: Hae komponentin tiedot sen tunnisteen perusteella.

en: Graphic depictions of desecration of human bodies
fi: Graafisia kuvauksia tai häpäisyä liittyen ihmisruumiisiin

en: Graphic depictions of modern-day desecration
fi: Graafisia kuvauksia nykypäivän häpäisystä

en: Graphic depictions of modern-day slavery
fi: Graafisia kuvauksia nykypäivän orjuudesta

en: Graphic depictions of the act of adultery
fi: Graafisia kuvauksia haureuteen liittyvistä toimista

en: Graphic depictions of the act of prostitution
fi: Graafisia kuvauksia prostituutioon liittyvistä toimista

en: Graphic sexual behavior
fi: Graafista seksuaalista käytöstä

en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
fi: Graafista seksuaalista käyttäytymistä samaa sukupuolta olevien kesken

en: Graphic violence easily distinguishable from reality
fi: Graafista väkivaltaa, helposti todellisuudesta erotettavissa

en: Graphic violence involving cartoon characters
fi: Graafista väkivaltaa, johon liittyy piirroshahmoja

en: Graphic violence involving realistic characters
fi: Graafista väkivaltaa, johon sisältyy todellisia hahmoja

en: Graphics & Photography
fi: Grafiikka ja valokuvaus

en: Graphics tablet found.
fi: Piirtoalusta löytyi.

en: Group
fi: Ryhmä

en: Homepage
fi: Verkkosivusto

en: ID
fi: Tunnus

en: Icon
fi: Kuvake

en: Identifier
fi: Tunniste

en: Ignore cache age and build a fresh cache before performing the query.
fi: Ohita välimuistin ikä ja luo uusi välimuisti ennen kyselyn suorittamista.

en: Indirect references to adultery
fi: Epäsuoria viittauksia haureuteen

en: Indirect references to homosexuality
fi: Epäsuoria viittauksia homoseksuaalisuuteen

en: Indirect references to prostitution
fi: Epäsuoria viittauksia prosituutioon

en: Install a metadata file into the right location.
fi: Asenna metadata-tiedosto oikeaan sijaintiin.

en: Install software matching the component-ID.
fi: Asenna komponentti-ID:tä vastaava ohjelmisto.

en: Install the file for the current user, instead of globally.
fi: Asenna tiedosto nykyiselle käyttäjälle yleisen tason sijaan.

en: Invalid number of parameters
fi: Parametrien määrä ei kelpaa

en: It is recommended to add a long description to this component to present it better to users.
fi: Tälle komponentille on suositeltavaa antaa pitkä kuvaus, jotta käyttäjät saisivat siitä paremman kuvan.

en: It would be useful to add a long description to this font to present it better to users.
fi: Tälle fontille kannattaisi antaa pitkä kuvaus, jotta käyttäjät saisivat siitä paremman kuvan.

en: KDE Plasma (Dark)
fi: KDE Plasma (tumma)

en: Kernel %s %s is supported.
fi: Ydintä %s %s tuetaan.

en: Kissing between people of the same gender
fi: Suutelua samaa sukupuolta olevien kesken

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: License
fi: Lisenssi

en: License Type
fi: Lisenssityyppi

en: Manually selected location of AppStream cache.
fi: Manuaalisesti valittu AppStreamin välimuistin hakemisto.

en: Manually selected location of AppStream metadata to scan.
fi: Manuaalisesti valittu AppStreamin skannattavan metadatan hakemisto.

en: Mature
fi: Aikuiset

en: Mature or sexual humor
fi: Aikuismaista tai seksuaalista huumoria

en: Media types
fi: Mediatyypit

en: Metadata cache update is not necessary.
fi: Metadatan välimuistin päivittäminen ei ole tarpeellista.

en: Metadata cache was updated successfully.
fi: Metadatan välimuisti päivitettiin.

en: Metadata file '%s' does not exist.
fi: Metadata-tiedostoa ”%s” ei ole olemassa.

en: Metadata files have errors:
fi: Metadata-tiedostoissa on virheitä:

en: Metainfo file '%s' does not exist.
fi: Metatietotiedostoa '%s' ei ole olemassa.

en: Microphone for voice input control found.
fi: Puheohjaukseen käytettävä mikrofoni löytyi.

en: Mild or infrequent use of profanity
fi: Vähäistä tai epäsäännöllistä kiroilua

en: Mildly realistic characters in unsafe situations
fi: Tunnistettavia hahmoja vaarallisissa tilanteissa

en: Moderate use of profanity
fi: Keskitason kiroilua

en: Moderated audio or video chat functionality between users
fi: Valvomaton ääni- tai videokeskusteluominaisuus käyttäjien välillä

en: Moderated chat functionality between users
fi: Valvottu keskusteluominaisuus käyttäjien välillä

en: Name
fi: Nimi

en: Negativity towards a specific group of people
fi: Kielteisyyttä tiettyä ihmisryhmää kohtaan

en: No AppStream metadata was found in this directory or directory tree.
fi: Tästä hakemistosta tai hakemistorakenteesta ei löydy AppStream-metatietoja.

en: No XDG applications directory found.
fi: XDG-sovellushakemistoa ei löytynyt.

en: No ability to spend money
fi: Ei mahdollisuutta käyttää oikeaa rahaa

en: No advertising of any kind
fi: Ei minkäänlaisia mainoksia

en: No bloodshed
fi: Ei verilöylyä

en: No cartoon violence
fi: Ei piirroksilla esitettävää väkivaltaa

en: No discriminatory language of any kind
fi: Ei minkäänlaista syrjivää kieltä

en: No fantasy violence
fi: Ei fantasiaan liittyvää väkivaltaa

en: No gambling of any kind
fi: Ei minkäänlaista uhkapeliä

en: No inappropriate humor
fi: Ei epäasiallista huumoria

en: No nudity of any sort
fi: Ei minkäänlaista alastomuutta

en: No profanity of any kind
fi: Ei minkäänlaista kiroilua

en: No realistic violence
fi: Ei realistista väkivaltaa

en: No references to adultery
fi: Ei viittauksia haureuteen

en: No references to alcohol
fi: Ei viittauksia alkoholituotteisiin

en: No references to desecration
fi: Ei viittauksia häpäisyyn

en: No references to homosexuality
fi: Ei viittauksia homoseksuaalisuuteen

en: No references to illicit drugs
fi: Ei viittauksia laittomiin huumausaineisiin

en: No references to or depictions of sexual nature
fi: Ei seksuaalisia viittauksia tai kuvauksia

en: No references to prostitution
fi: Ei viittauksia prostituutioon

en: No references to slavery
fi: Ei viittauksia orjuuteen

en: No references to tobacco products
fi: Ei viittauksia tupakkatuotteisiin

en: No screenshot is marked as default.
fi: Mitään näyttökuvaa ei ole merkitty oletukseksi.

en: No sexual violence
fi: Ei seksuaalista väkivaltaa

en: No sexualized characters
fi: Ei seksualisoituja hahmoja

en: No sharing of physical location with other users
fi: Ei fyysisen sijainnin jakamista muille käyttäjille

en: No sharing of social network usernames or email addresses
fi: Ei sosiaalisen median käyttäjätunnusten tai sähköpostiosoitteiden jakamista

en: No sharing of user information with third parties
fi: Ei käyttäjätiedon jakamista kolmansien osapuolten kanssa

en: No visible dead human remains
fi: Ei näkyviä kuolleen ihmisen jäännöksiä

en: No way to chat with other users
fi: Ei mahdollisuutta keskustella muiden käyttäjien kanssa

en: No way to talk with other users
fi: Ei mahdollisuutta puhua muiden käyttäjien kanssa

en: Office
fi: Toimisto

en: Option '%s' is unknown.
fi: Valitsin ”%s” on tuntematon.

en: Override the icon output directory.
fi: Ohita kuvakkeen kohdehakemisto.

en: Overtly sexualized human characters
fi: Avoimesti seksualisoituja ihmishahmoja

en: Package
fi: Paketti

en: Physical keyboard found.
fi: Fyysinen näppäimistö löytyi.

en: Plasma Mobile (Dark)
fi: Plasma Mobile (tumma)

en: Pointing device (e.g. a mouse or touchpad) found.
fi: Osoitinlaite (esim. hiiri tai kosketuslevy) löytyi.

en: Print detailed explanation for found issues.
fi: Tulosta löydettyjen ongelmien tarkka kuvaus.

en: Print detailed output about found components.
fi: Tulosta löydettyjen komponenttien tarkat tulokset.

en: Product placement
fi: Tuotesijoittelua

en: Project Group
fi: Projektiryhmä

en: Prolonged nudity
fi: Pitkäkestoista alastomuutta

en: Provocative references or depictions
fi: Provokatiivisia viittauksia tai kuvauksia

en: Rape or other violent sexual behavior
fi: Raiskaus tai muuta väkivaltaista seksuaalista käytöstä

en: Realistic bloodshed
fi: Realistinen verilöyly

en: Rebuild the component metadata cache.
fi: Luo komponentin metatietovälimuisti uudelleen.

en: Recommended hardware for this software was not found on this system: '%s'
fi: Järjestelmästä ei löytynyt tälle ohjelmistolle suositeltua laitteistoa: %s

en: Recommended software component '%s' is missing.
fi: Suositeltu ohjelmistokomponentti %s puuttuu.

en: References to alcoholic beverages
fi: Viittauksia alkoholituotteisiin

en: References to illicit drugs
fi: Viittauksia laittomiin huumausaineisiin

en: References to tobacco products
fi: Viittauksia tupakkatuotteisiin

en: Required hardware for this software was not found on this system: '%s'
fi: Järjestelmästä ei löytynyt tämän ohjelmiston edellyttämää pakollista laitteistoa: %s

en: Required software component '%s' is missing.
fi: Pakollinen ohjelmistokomponentti %s puuttuu.

en: Retrieved file size was zero.
fi: Noudetun tiedoston koko oli nolla.

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: Näet kaikki saatavilla olevat valitsimet komennolla ”%s --help”.

en: Runtime Firmware
fi: Suorituksenaikainen laiteohjelmisto

en: Satisfiability check for relation items of type '%s' is not implemented yet.
fi: Tyypin '%s' relaatiokohteiden tyytyväisyyden tarkistusta ei ole vielä toteutettu.

en: Scantily clad human characters
fi: Vähävaatteisia ihmishahmoja

en: Science
fi: Tiede

en: Search the component database.
fi: Etsi komponenttitietokannasta.

en: Set the result output directory.
fi: Aseta tuloksen kohdehakemisto.

en: Sexual references or depictions
fi: Seksuaalisia viittauksia tai kuvauksia

en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
fi: Jakaa diagnostiikkatietoja, jotka eivät ole yhdistettävissä käyttäjään

en: Sharing information that lets others identify the user
fi: Jakaa käyttäjään yhdistettävissä olevia tietoja

en: Sharing physical location with other users
fi: Fyysisen sijainnin jakamista muille käyttäjille

en: Sharing social network usernames or email addresses
fi: Sosiaalisen median käyttäjätunnusten tai sähköpostiosoitteiden jakamista

en: Show extra debugging information.
fi: Näytä ylimääräisiä virheenkorjaustietoja.

en: Show the program version.
fi: Näytä ohjelmaversio.

en: Slapstick humor
fi: Kermakakkukomiikkaa

en: Software '%s' was found
fi: Ohjelmisto %s löytyi

en: Software catalog data
fi: Ohjelmistoluettelotiedot

en: Strong or frequent use of profanity
fi: Vahvaa tai säännöllistä kiroilua

en: Subcommands:
fi: Alikomennot:

en: Success!
fi: Valmista tuli.

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Summary:
fi: Yhteenveto:

en: Supported:
fi: Tuetut:

en: TV remote found.
fi: Tv:n kaukosäädin löytyi.

en: Tags of this name are not permitted in this section.
fi: Tämän nimisen tunnisteen käyttö tässä osiossa ei ole sallittua.

en: Teen
fi: Teinit

en: The .desktop file '%s' does not exist.
fi: .desktop-tiedostoa ”%s” ei ole olemassa.

en: The <em>appstreamcli</em> command-line tool allows to read, write, and transform AppStream XML or YAML metadata as well as to validate it for compliance with the specification. It also provides easy access to the system metadata pool, for example to query for software that provides a specific Mediatype handler or for installing software by its component identifier.
fi: Komentorivityökalu <em>appstreamcli</em> mahdollistaa AppStream XML- tai YAML-metatietojen lukemisen, kirjoittamisen ja muuntamisen sekä niiden yhteensopivuuden validoinnin spesifikaation kanssa. Se tarjoaa myös helpon pääsyn järjestelmän metatietopooliin, esimerkiksi tietyn Mediatype-käsittelijän tarjoavien ohjelmistojen kyselyyn tai ohjelmistojen asentamiseen sen komponenttitunnisteen perusteella.

en: The SPDX license expression is invalid and could not be parsed.
fi: SPDX-lisenssin lauseke on virheellinen eikä sitä voitu jäsentää.

en: The XML of this file is malformed.
fi: Tämän tiedoston XML-rakenne on virheellinen.

en: The `content_attribute` tag needs a value.
fi: `content_attribute`-tunnisteella on oltava arvo.

en: The `content_attribute` tag value is unknown.
fi: `content_attribute`-tunnisteen arvo on tuntematon.

en: The `environment` property is set to an unrecognized graphical environment/style combination.
fi: `environment`-ominaisuus on asetettu tunnistamattomaan graafisen ympäristön ja tyylin yhdistelmään.

en: The `height` property must be a positive integer.
fi: `height`-ominaisuuden on oltava positiivinen kokonaisluku.

en: The `height` property must be present if the image type is `thumbnail`.
fi: `height`-ominaisuus on pakollinen, jos kuvan tyyppinä on `thumbnail`.

en: The `scale` property must be a positive integer.
fi: `scale`-ominaisuuden on oltava positiivinen kokonaisluku.

en: The `width` property must be a positive integer.
fi: `width`-ominaisuuden on oltava positiivinen kokonaisluku.

en: The `width` property must be present if the image type is `thumbnail`.
fi: `width`-ominaisuus on pakollinen, jos kuvan tyyppinä on `thumbnail`.

en: The component ID contains a hyphen/minus in its domain part. Using a hyphen is strongly discouraged to improve interoperability with other tools such as D-Bus. A good option is to replace any hyphens with underscores (`_`). Hyphens are only allowed in the last segment of a component ID.
fi: Komponenttitunnus sisältää yhdysmerkin/miinusmerkin toimialueosassaan. Yhdysmerkin käyttöä ei suositella yhteentoimivuuden parantamiseksi muiden työkalujen, kuten D-Busin, kanssa. Hyvä vaihtoehto on korvata yhdysmerkit alaviivoilla (`_`). Yhdysmerkkejä sallitaan vain komponenttitunnuksen viimeisessä segmentissä.

en: The component ID contains a segment starting with a number. Starting a segment of the reverse-DNS ID with a number is strongly discouraged, to keep interoperability with other tools such as D-Bus. Ideally, prefix these segments with an underscore.
fi: Komponenttitunnus sisältää numerolla alkavan segmentin. Käänteisen DNS-tunnuksen segmentin aloittamista numerolla ei suositella, jotta se toimii yhdessä muiden työkalujen, kuten D-Busin, kanssa. Ihannetapauksessa näiden segmenttien etuliitteeksi lisätään alaviiva.

en: The component ID contains an invalid character. Only ASCII characters, dots and numbers are permitted.
fi: Komponenttitunnus sisältää virheellisen merkin. Vain ASCII-merkit, pisteet ja numerot ovat sallittuja.

en: The component ID is not a reverse domain-name. Please update the ID to avoid future issues and be compatible with all AppStream implementations.
    You may also consider to update the name of the accompanying .desktop file to follow the latest version of the Desktop-Entry specification and use a rDNS name for it as well. In any case, do not forget to mention the new desktop-entry in a <launchable/> tag for this component to keep the application launchable from software centers and the .desktop file data associated with the metainfo data.
fi: Komponenttitunnus ei ole käänteinen verkkotunnusnimi. Päivitä tunnus tulevien ongelmien välttämiseksi ja varmistaaksesi yhteensopivuuden kaikkien AppStream-toteutusten kanssa.
    Voit myös harkita mukana tulevan .desktop-tiedoston nimen päivittämistä vastaamaan Desktop-Entry-määrityksen uusinta versiota ja käyttää sille myös rDNS-nimeä. Joka tapauksessa muista mainita uusi desktop-entry tämän komponentin <launchable/>-tagissa, jotta sovellus voidaan käynnistää ohjelmistokeskuksista ja metainfo-tietoihin liittyvästä .desktop-tiedostosta.

en: The component ID should only contain lowercase characters.
fi: Komponentin tunnuksessa saa olla vain pieniä kirjaimia.

en: The component ID starts with punctuation. This is not allowed.
fi: Komponentin tunnus alkaa välimerkillä. Tätä ei sallita.

en: The component is an addon, but no `extends` tag was specified.
fi: Komponentti on lisäosa, mutta sille ei ole annettu `extends`-tunnistetta.

en: The component is missing a long description. Components of this type must have a long description.
fi: Komponentilta puuttuu pitkä kuvaus. Tämäntyyppisillä komponenteilla on oltava pitkä kuvaus.

en: The component is missing a name (<name/> tag).
fi: Komponentilta puuttuu nimi (<name/>-tunniste).

en: The component is missing a summary (<summary/> tag).
fi: Komponentilta puuttuu yhteenveto (<summary/>-tunniste).

en: The component is missing an ID (<id/> tag).
fi: Komponentilta puuttuu tunnus (<id/>-tunniste).

en: The component is part of the Freedesktop project, but its ID does not start with fd.o's reverse-DNS name ("org.freedesktop").
fi: Komponentti kuuluu Freedesktop-projektiin, mutta sen tunnus ei ala fd.o:n käänteisellä toimialuenimellä ("org.freedesktop").

en: The component is part of the GNOME project, but its ID does not start with GNOME's reverse-DNS name ("org.gnome").
fi: Komponentti kuuluu GNOME-projektiin, mutta sen tunnus ei ala GNOMEn käänteisellä toimialuenimellä ("org.gnome").

en: The component is part of the KDE project, but its ID does not start with KDE's reverse-DNS name ("org.kde").
fi: Komponentti kuuluu KDE-projektiin, mutta sen tunnus ei ala KDE:n käänteisellä toimialuenimellä ("org.kde").

en: The component name should (likely) not end with a dot (`.`).
fi: Komponentin nimen ei (todennäköisesti) tulisi päättyä pisteeseen (`.`).

en: The component summary must not contain tabs or linebreaks.
fi: Komponentin yhteenvedossa ei saa olla sarkaimia eikä rivinvaihtoja.

en: The component summary should not end with a dot (`.`).
fi: Komponentin yhteenvedon ei tulisi päättyä pisteeseen (`.`).

en: The default screenshot of a software component must not be a video. Use a static image as default screenshot and set the video as a secondary screenshot.
fi: Ohjelmistokomponentin oletusnäyttökuva ei saa olla video. Käytä staattista kuvaa oletusnäyttökuvana ja aseta video toissijaiseksi näyttökuvaksi.

en: The description contains a web URL in plain text. This is not allowed, please use the <url/> tag instead to share links.
fi: Kuvaus sisältää verkko-osoitteen selkokielisenä tekstinä. Tämä ei ole sallittua, käytä <url/>-tagia linkkien jakamiseksi.

en: The description element contains raw text that is not in any paragraph or other permitted tag. This is not allowed and the additional text may be ignored by parsers or raise errors.
fi: description-elementti sisältää raakatekstiä, jota ei ole missään kappaleessa tai muussa sallitussa tagissa. Tämä ei ole sallittua, ja jäsentimet saattavat jättää lisätekstin huomiotta tai aiheuttaa virheitä.

en: The description element does not contain any valid content (paragraphs, enumerations, etc.).
fi: Description-elementti ei sisällä kelvollista sisältöä (kappaleita, luetteloita jne.).

en: The description line does not start with a capitalized word, project name or number.
fi: Kuvausrivi ei ala isolla kirjaimella alkavalla sanalla, projektin nimellä tai numerolla.

en: The domain part of the rDNS component ID (first two parts) must only contain lowercase characters.
fi: rDNS-komponentin tunnuksen toimialueosiossa (ensimmäiset kaksi osaa) saa olla vain pieniä kirjaimia.

en: The first `description/p` paragraph of this component might be too short (< 80 characters). Please consider starting with a longer paragraph to improve how the description looks like in software centers and to provide more detailed information on this component immediately in the first paragraph.
fi: Tämän komponentin ensimmäinen `description/p`-kappale saattaa olla liian lyhyt (< 80 merkkiä). Harkitse pidemmän kappaleen aloittamista parantaaksesi kuvauksen ulkoasua ohjelmistokeskuksissa ja antaaksesi yksityiskohtaisempia tietoja tästä komponentista heti ensimmäisessä kappaleessa.

en: The image type must be either `source` or `thumbnail`.
fi: Kuvan tyypin on oltava joko `source` tai `thumbnail`.

en: The license ID was not found in the SPDX database. Please check that the license ID is written in an SPDX-conformant way and is a valid free software license.
fi: Lisenssin tunnusta ei löytynyt SPDX-tietokannasta. Varmista, että lisenssin tunnus on kirjoitettu SPDX:n kanssa yhteensopivalla tavalla ja että se on kelvollinen maksuttomien ohjelmistojen lisenssi.

en: The mentioned tag has text content, even though it must not contain text.
fi: Mainitussa tagissa on tekstisisältöä, vaikka se ei saa sisältää tekstiä.

en: The mentioned tag is empty, which is highly likely not intended as it should have content.
fi: Mainittu tagi on tyhjä, mikä ei todennäköisesti ole tarkoituksellista, koska siinä pitäisi olla sisältöä.

en: The metadata itself does not seem to be licensed under a permissive license. Please license the data under a permissive license, like FSFAP, CC0-1.0 or 0BSD to allow distributors to include it in mixed data collections without the risk of license violations due to mutually incompatible licenses.
fi: Metatiedot itsessään eivät näytä olevan lisensoituja sallitulla lisenssillä. Ole hyvä ja lisensoi data sallivalla lisenssillä, kuten FSFAP, CC0-1.0 tai 0BSD, jotta jakelijat voivat sisällyttää sen sekakokoelmiin ilman lisenssirikkomusten riskiä keskenään yhteensopimattomien lisenssien vuoksi.

en: The metadata itself seems to be licensed under a complex collection of licenses. Please license the data under a simple permissive license, like FSFAP, MIT or CC0-1.0 to allow distributors to include it in mixed data collections without the risk of license violations due to mutually incompatible licenses.
fi: Metatiedot itsessään näyttävät olevan lisensoituja monimutkaisen lisenssikokoelman alaisuudessa. Ole hyvä ja lisensoi data yksinkertaisella sallivalla lisenssillä, kuten FSFAP, MIT tai CC0-1.0, jotta jakelijat voivat sisällyttää sen sekakokoelmiin ilman lisenssirikkomusten riskiä keskenään yhteensopimattomien lisenssien vuoksi.

en: The metainfo filename does not match the component ID.
fi: Metatietotiedoston nimi ei vastaa komponentin tunnusta.

en: The name of this component is excessively long and can likely not be displayed properly in most layouts.
fi: Komponentin nimi on liian pitkä eikä todennäköisesti näy kunnolla useimmissa näkymissä.

en: The reference item is missing a value.
fi: Viitekohteelta puuttuu arvo.

en: The release description must be put inside a `description` tag
fi: Version kuvauksen on oltava `description`-tunnisteen sisällä

en: The release is missing the `version` property.
fi: Versiosta puuttuu `version`-ominaisuus.

en: The release timestamp is invalid.
fi: Version aikaleima on virheellinen.

en: The screenshot does not have a caption text. Consider adding one.
fi: Kuvakaappauksessa ei ole kuvatekstiä. Harkitse sellaisen lisäämistä.

en: The screenshot video does not specify which container format was used in a `container` property.
fi: Kuvakaappausvideossa ei määritetä, mitä säilömuotoa `container`-ominaisuudessa käytettiin.

en: The screenshot video does not specify which video codec was used in a `codec` property.
fi: Kuvakaappausvideossa ei määritetä `codec`-ominaisuudessa käytettyä videokoodekkia.

en: The selected checksumming algorithm is unsupported or unknown.
fi: Valittua tarkistussumma-algoritmia ei tueta tai se on tuntematon.

en: The selected video codec is not supported by AppStream and software centers may not be able to play the video. Only the AV1 and VP9 codecs are currently supported, using `av1` and `vp9` as values for the `codec` property.
fi: AppStream ei tue valittua videokoodekkia, eivätkä ohjelmistokeskukset välttämättä pysty toistamaan videota. Tällä hetkellä tuetaan vain AV1- ja VP9-koodekkeja, käyttäen `codec`-ominaisuuden arvoina `av1` ja `vp9`.

en: The selected video container format is not supported by AppStream and software centers may not be able to play the video. Only the WebM and Matroska video containers are currently supported, using `webm` and `mkv` as values for the `container` property.
fi: AppStream ei tue valittua videosäiliömuotoa, eivätkä ohjelmistokeskukset välttämättä pysty toistamaan videota. Tällä hetkellä tuetaan vain WebM- ja Matroska-videosäiliöitä, käyttäen `container`-ominaisuuden arvoina `webm` ja `mkv`.

en: The size type is unknown. Must be `download` or `installed`.
fi: Kokotyyppi on tuntematon. Sen on oltava `download` tai `installed`.

en: The summary must not contain any URL. Use the `<url/>` tags for links.
fi: Yhteenvedossa ei saa olla URL-osoitteita. Käytä linkeille `<url/>`-tunnisteita.

en: The type of the item that the component provides is not known to AppStream.
fi: AppStream ei tunne komponentin toimittaman kohteen tyyppiä.

en: The type of this color is not valid.
fi: Tämän värin tyyppi ei kelpaa.

en: The use of %s %s %s is recommended, but this system is running %s %s.
fi: %s %s %s on suositeltava, mutta järjestelmän käytössä on %s %s.

en: The value of this color scheme preference is not valid.
fi: Tämän värimalliasetuksen arvo ei kelpaa.

en: There can only be one `source` image per screenshot and language.
fi: Näyttökuvaa ja kieltä kohden saa olla vain yksi `source`-kuva.

en: This `bundle` tag has an unknown type and can not be used.
fi: Tämän `bundle`-tunnisteen tyyppi on tuntematon eikä sitä voi käyttää.

en: This `launchable` tag has an unknown type and can not be used.
fi: Tämän `launchable`-tunnisteen tyyppi on tuntematon eikä sitä voi käyttää.

en: This `tag` is missing a `namespace` attribute.
fi: Tältä `tag`-tunnisteelta puuttuu `namespace`-ominaisuus.

en: This `web-application` component is missing a `icon` tag to specify a valid icon.
fi: Tältä `web-application`-komponentilta puuttuu kelvollisten kuvakkeiden määrittelyyn käytettävä `icon`-tunniste.

en: This `web-application` component is missing a `launchable` tag of type `url`.
fi: Tältä `web-application`-komponentilta puuttuu `launchable`-tunniste, jonka tyyppi on `url`.

en: This `web-application` component is missing categorizations. A `categories` block is likely missing.
fi: Tältä `web-application`-komponentilta puuttuu luokituksia. `categories`-lohko todennäköisesti puuttuu.

en: This color is not a valid HTML color code.
fi: Tämän värin koodi ei ole kelvollinen HTML-värikoodi.

en: This component metadata refers to a non-existing .desktop file.
fi: Tämän komponentin metatiedot viittaavat .desktop-tiedostoon, jota ei ole olemassa.

en: This custom value is empty.
fi: Tämä mukautettu arvo on tyhjä.

en: This description paragraph contains invalid markup. Currently, only <em/> and <code/> are permitted.
fi: Tämä kuvauskappale sisältää virheellisiä merkintöjä. Tällä hetkellä vain <em/> ja <code/> ovat sallittuja.

en: This element (paragraph, list, etc.) of a <description/> tag must not be localized individually in catalog metadata. Localize the whole <description/> tag instead. The AppStream metadata catalog generator (e.g. `appstream-generator`) will already do the right thing when compiling the data.
fi: Tätä <description/>-tagin elementtiä (kappale, luettelo jne.) ei saa lokalisoida erikseen luettelon metatiedoissa. Lokalisoi sen sijaan koko <description/>-tagi. AppStreamin metatietoluettelogeneraattori (esim. `appstream-generator`) tekee jo oikein dataa koottaessaan.

en: This generic component is missing a long description. It may be useful to add one.
fi: Tällä peruskomponentilla ei ole pitkää kuvausta. Sellainen kannattaa ehkä lisätä.

en: This software can be controlled via a camera.
fi: Tätä ohjelmistoa voi ohjata kameralla.

en: This software can be controlled via voice input.
fi: Tätä ohjelmisto voi ohjata puheella.

en: This software needs a display for graphical content.
fi: Tämä ohjelmisto tarvitsee graafista sisältöä.

en: This software only supports a %s kernel, but may run on %s anyway.
fi: Tämä ohjelmisto tukee vain %s-ydintä, mutta saattaa silti toimia ytimellä %s.

en: This software recommends %s %.2f GiB of memory, but this system has %.2f GiB.
fi: Tälle ohjelmistolle suositellaan %s %.2f GiB:n muistia, mutta järjestelmän muisti on %.2f GiB.

en: This software recommends a %s for input.
fi: Tämän ohjelmiston syöttölaitteena on suositeltavaa olla %s.

en: This software recommends a %s kernel, but this system is running %s.
fi: Tälle ohjelmistolle suositellaan %s-ydintä, mutta järjestelmän käyttämä ydin on %s.

en: This software recommends a camera for input control.
fi: Tämä ohjelmisto suosittelee kameraa syötteen ohjaamista varten.

en: This software recommends a display with its longest edge being %s %lu px in size, but the display of this device has %lu px.
fi: Tämä ohjelmisto suosittelee näyttöä, jonka pisin reuna on kooltaan %s %lu piks, mutta tämän laitteen näytön koko on %lu piks.

en: This software recommends a display with its shortest edge being %s %lu px in size, but the display of this device has %lu px.
fi: Tämä ohjelmisto suosittelee näyttöä, jonka lyhyimmän reunan koko on %s %lu piks, mutta tämän laitteen näytön koko on %lu piks.

en: This software recommends a method for console input.
fi: Tämä ohjelmisto suosittelee menetelmää konsolisyöttöä varten.

en: This software recommends a microphone to be controlled via voice input.
fi: Tämä ohjelmisto suosittelee mikrofonin ohjaamista äänitulon välityksellä.

en: This software recommends a touch input device.
fi: Tämän ohjelmiston kanssa on suositeltavaa käyttää kosketussyöttölaitetta.

en: This software requires %s %.2f GiB of memory, but this system has %.2f GiB.
fi: Tämä ohjelmisto edellyttää %s %.2f GiB:n muistia, mutta järjestelmän muisti on %.2f GiB.

en: This software requires %s %s %s, but this system is running %s %s.
fi: %s %s %s on pakollinen tälle ohjelmistolle, mutta järjestelmän käytössä on %s %s.

en: This software requires a %s for input.
fi: Tämän ohjelmiston syöttölaitteena on oltava %s.

en: This software requires a %s kernel, but this system is running %s.
fi: Tämä ohjelmisto edellyttää %s-ydintä, mutta järjestelmän käyttämä ydin on %s.

en: This software requires a camera for input control.
fi: Tämän ohjelmiston ohjaus edellyttää kameraa.

en: This software requires a display with its longest edge being %s %lu px in size, but the display of this device has %lu px.
fi: Tämä ohjelmisto edellyttää näyttöä, jonka leveimmän reunan koko on %s %lu pikseliä, mutta laitteen näyttö on %lu pikseliä.

en: This software requires a display with its shortest edge being %s %lu px in size, but the display of this device has %lu px.
fi: Tämä ohjelmisto vaatii näytön, jonka lyhyimmän reunan on kooltaan %s %lu piks, mutta tämän laitteen näytön lyhin reuna on %lu piks.

en: This software requires a method for console input.
fi: Tämä ohjelmisto vaatii menetelmän konsolisyöttöä varten.

en: This software requires a microphone to be controlled via voice input.
fi: Tämän ohjelmiston puheohjaus edellyttää mikrofonia.

en: This software requires a touch input device.
fi: Tämä ohjelmisto edellyttää kosketussyöttölaitetta.

en: This software supports %s %.2f GiB of memory.
fi: Tämä ohjelmisto tukee %s %.2f GiB:n muistia.

en: This software supports %s %s %s.
fi: Tämän ohjelmiston tukema ydin on %s %s %s.

en: This software supports %s.
fi: Tämä ohjelmisto tukee seuraavia syöttölaitteita: %s.

en: This software supports hardware not present in this system: '%s'
fi: Tämä ohjelmisto tukee laitteistoa, jota ei löydy tästä järjestelmästä: %s

en: This software supports operation via console commands.
fi: Tämä ohjelmisto tukee käyttöä konsolikomennoilla.

en: This software supports touch input.
fi: Tämä ohjelmisto tukee kosketuskäyttöä.

en: This system has sufficient memory for this software.
fi: Järjestelmässä on riittävästi muistia tälle ohjelmistolle.

en: This tag is not translatable.
fi: Tämä tagi ei ole käännettävä.

en: This tag must only appear once in this context. Having multiple tags of this kind is not valid.
fi: Tämän tagin saa esiintyä tässä kontekstissa vain kerran. Useiden tämäntyyppisten tunnisteiden käyttäminen ei kelpaa.

en: This tag requires a type property.
fi: Tämä tagi vaatii type-ominaisuuden.

en: This web link uses the FTP protocol. Consider switching to HTTP(S) instead.
fi: Tässä verkkolinkissä käytetään FTP-protokollaa. Kannattaa harkita HTTP(S)-protokollaan vaihtamista.

en: Too many parameters: Need two version numbers or version numbers and a comparison operator.
fi: Liian monta parametria: tarvitaan joko kaksi versionumeroa tai versionumerot ja vertailuoperaattori.

en: Touch input device found.
fi: Kosketussyöttölaite löytyi.

en: URL format is invalid.
fi: URL-osoitteen muoto on virheellinen.

en: URL was not found on the server.
fi: URL-osoitetta ei löytynyt palvelimelta.

en: Unable to add release metadata file: %s
fi: Julkaisun metadatatiedostoa ei voi lisätä: %s

en: Unable to install metadata file: %s
fi: Metadatatiedostoa ei voi asentaa: %s

en: Unable to load existing desktop-entry file template: %s
fi: Olemassa olevaa desktop-entry-tiedostopohjamallia ei voitu ladata: %s

en: Unable to load the desktop-entry file associated with this component.
fi: Tähän komponenttiin liittyvää desktop-entry-tiedostoa ei voi ladata.

en: Unable to reach the screenshot image on its remote location - does the image exist?
fi: Näyttökuvaa ei löydy etähakemistosta. Onko kuva varmasti olemassa?

en: Unable to reach the screenshot video on its remote location - does the video file exist?
fi: Näyttötallennetta ei löydy etähakemistosta. Onko videotiedosto varmasti olemassa?

en: Unable to read file.
fi: Tiedostoa ei voida lukea.

en: Unable to read the .desktop file: %s
fi: .desktop-tiedostoa ei voida lukea: %s

en: Unable to save desktop entry file: %s
fi: Työpöydän syöttötiedostoa ei voida tallentaa: %s

en: Unable to set icon policy
fi: Kuvakekäytäntöä ei voida asettaa

en: Unable to spawn Flatpak process: %s
fi: Flatpak-prosessia ei voi käynnistää: %s

en: Unable to spawn package manager: %s
fi: Ei voitu käynnistää pakettienhallintaa: %s

en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
fi: Valvomaton ääni- tai videokeskusteluominaisuus käyttäjien välillä

en: Uncontrolled chat functionality between users
fi: Valvomaton keskusteluominaisuus käyttäjien välillä

en: Unexpected status code: %ld
fi: Odottamaton tilakoodi: %ld

en: Unknown compare relation '%s'. Valid values are:
fi: Tuntematon vertailusuhde ”%s”. Seuraavat ovat kelvollisia arvoja:

en: Unrealistic bloodshed
fi: Epärealistinen verilöyly

en: Use of alcoholic beverages
fi: Alkoholin käyttöä

en: Use of illicit drugs
fi: Laittomien huumausaineiden käyttöä

en: Use of tobacco products
fi: Tupakan polttamista

en: Use the given .desktop file to fill in the basic values of the metainfo file.
fi: Täytä metatietotiedoston perusarvot annetulla desktop-tiedostolla.

en: User-to-user interactions without chat functionality
fi: Käyttäjien välistä vuorovaikutusta ilman keskustelumahdollisuutta

en: Users are encouraged to donate real money
fi: Käyttäjiä kehotetaan lahjoittamaan oikeaa rahaa

en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
fi: Käyttäjiä kehotetaan ostamaan tiettyjä todellisia esineitä

en: Utilities
fi: Apuohjelmat

en: Validate AppStream XML files for issues.
fi: Varmista AppStream XML -tiedostojen virheettömyys.

en: Validation failed: %s
fi: Tarkastus epäonnistui: %s

en: Validation was successful.
fi: Tarkastus onnistui.

en: Version
fi: Versio

en: Version: %s
fi: Versio: %s

en: Visible dead human remains
fi: Näkyviä kuolleen ihmisen jäännöksiä

en: Vulgar or bathroom humor
fi: Alatyylistä wc-huumoria

en: WARNING
fi: VAROITUS

en: You might need superuser permissions to perform this action.
fi: Tämän toiminnon suorittamiseen tarvitaan mahdollisesti pääkäyttäjän oikeudet.

en: You need to provide at least two version numbers to compare as parameters.
fi: Parametrien vertailu edellyttää vähintään kahden versionumeron antamista.

en: You need to specify a MetaInfo filename or component ID.
fi: Sinun on määritettävä MetaInfo-tiedostonimi tai komponentin tunnus.

en: errors: %lu
fi: virheitä: %lu

en: gamepad
fi: peliohjain

en: gamepads
fi: peliohjaimet

en: graphics tablet
fi: piirtoalusta

en: graphics tablets
fi: piirtoalustat

en: infos: %lu
fi: ilmoituksia: %lu

en: keyboard
fi: näppäimistö

en: keyboards
fi: näppäimistöt

en: license
fi: lisenssi

en: pedantic: %lu
fi: pedanttisia: %lu

en: pointing device (e.g. a mouse)
fi: osoitinlaite (esim. hiiri)

en: pointing devices (e.g. mice)
fi: osoitinlaitteet (esim. hiiret)

en: tv remote
fi: tv:n kaukosäädin

en: tv remotes
fi: tv:n kaukosäätimet

en: warnings: %lu
fi: varoituksia: %lu
