plasma-workspace - en to eu translation catalogue (812 entries)

en: Day
eu: Eguna

[ctx: Geographical location: city, state, ISO-country-code]
en: %1, %2, %3
eu: %1: %2: %3

en: N/A
eu: E/A

en: Night
eu: Gaua

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
en:  then
eu:  ondoren

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
eu: Osr

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
eu: Asl

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
eu: lar

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
eu: Iga

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
eu: Osg

[ctx: Short for Today]
en: Today
eu: Gaur

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
eu: Gaur gauean

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
eu: Asr

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
eu: Asz

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
eu: gau

[ctx: Short for tonight]
en: nite
eu: gau

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
eu: Sorburua: Deutscher Wetterdienst

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
eu: Datuen jatorria «BBC Weather»

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
eu: Datuen jatorria «Environment and Climate Change Canada»

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
eu: Datuen jatorria «NOAA National Weather Service»

en: day
eu: egun

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
eu: Aztarna

[ctx: visibility]
en: Excellent
eu: Bikaina

[ctx: visibility]
en: Good
eu: Ona

[ctx: visibility]
en: Moderate
eu: Ertaina

[ctx: visibility]
en: Poor
eu: Eskasa

[ctx: visibility]
en: Very Good
eu: Oso ona

[ctx: visibility]
en: Very Poor
eu: Oso eskasa

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
eu: Eurri-zaparradak eta trumoi-ekaitzak

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
eu: Hodei gutxi batzuk

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
eu: Hodei gutxi batzuk eta brisa

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
eu: Hodei gutxi batzuk eta haizetsu

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
eu: Hodei gutxi batzuk eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
eu: Hauts-bisutsa

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
eu: Harea-bisutsa

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
eu: Elur-bisutsa

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
eu: Elur-bisutsa inguruan

[ctx: weather condition]
en: Breezy
eu: Brisa

[ctx: weather condition]
en: Clear
eu: Oskarbi

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
eu: Oskarbia eta brisa

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
eu: Oskarbi eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
eu: Lainotua

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
eu: Hodeiak gutxituz

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
eu: Urruneko prezipitazioa

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
eu: Elurra han-hemenka

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
eu: Zirimiria

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
eu: Zirimiria eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
eu: Zirimiria eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
eu: Zirimiria eta izotz-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
eu: Zirimiria eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Dust
eu: Hautsa

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
eu: Hauts-zurrunbiloak

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
eu: Hauts-ekaitza

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
eu: Hauts-ekaitza inguruan

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
eu: Hauts- edo harea-zurrunbiloak

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
eu: Hauts- edo harea-zurrunbiloak inguruan

[ctx: weather condition]
en: Fair
eu: Ederra

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
eu: Ederra eta brisa

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
eu: Ederra eta haizetsua

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
eu: Ederra eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Fog
eu: Lainoa

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
eu: Lainogunea geltokitik gertu

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
eu: Antzigar-lainoa

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
eu: Laino-guneak

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
eu: Lainoa inguruan

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
eu: Lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
eu: Zirimiri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
eu: Zirimiri izozkorra eta euria

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
eu: Zirimiri izozkorra eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
eu: Zirimiri izozkorra inguruan

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
eu: Laino izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
eu: Laino izozkorra inguruan

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
eu: Euri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
eu: Euri izozkorra eta euria

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
eu: Euri izozkorra eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
eu: Euri izozkorra inguruan

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
eu: Zirimiri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
eu: Euri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
eu: Tragarroi-inbutua

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
eu: Tragarroi-inbutua inguruan

[ctx: weather condition]
en: Hail
eu: Kazkabarra

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
eu: Kazkabar-zaparradak

[ctx: weather condition]
en: Haze
eu: Gandua

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
eu: Elur-bisuts gogorra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
eu: Behe-bisuts gogorra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
eu: Zirimiri ugaria

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
eu: Zirimiri mardula eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
eu: Zirimiri mardula eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
eu: Zirimiri mardula eta izotz-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
eu: Zirimiri ugaria eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
eu: Hauts-ekaitz gogorra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
eu: Zirimiri izozkor ugaria

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
eu: Zirimiri izozkor ugaria eta euria

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
eu: Zirimiri izozkor ugaria eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
eu: Zirimiri ugaria eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
eu: Euri izozkor ugaria

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
eu: Euri izozkor ugaria eta euria

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
eu: Euri izozkor ugaria eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
eu: Kazkabar ugaria

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
eu: Izotz-pikorta ugariak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
eu: Izotz-pikorta ugariak eta zirimiria

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
eu: Izotz-pikorta ugariak eta euria

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
eu: Euria eta zirimiri ugaria

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
eu: Euri- eta elur-zaparrada mardula

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
eu: Euri ugari

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
eu: Euri ugaria eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
eu: Euri ugaria eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
eu: Euri ugaria eta zirimiri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
eu: Euri ugaria eta euri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
eu: Euri ugaria eta izotz-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
eu: Euri-zaparrada mardulak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
eu: Euri-zaparrada mardulak eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
eu: Elurbusti mardula

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
eu: Euri ugari eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
eu: Euri-zaparrada mardula

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
eu: Harea-ekaitz gogorra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
eu: Euri-zaparrada mardulak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
eu: Euri-zaparrada mardulak eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
eu: Elur-zaparrada mardulak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
eu: Elur-zaparrada mardulak eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
eu: Elur-zaparrada mardulak eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
eu: Elur mardula

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
eu: Elur mardula eta elur-bisutsa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
eu: Elur mardula eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
eu: Elur mardula eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
eu: Elur mardula eta zirimiri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
eu: Elur mardula eta euri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
eu: Elur-birrin ugaria

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
eu: Elur mardula eta behe-bisutsa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
eu: Elur-pikorta mardulak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
eu: Elur mardula eta euria

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
eu: Elur-zaparrada mardulak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
eu: Elur-zaparrada mardulak eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
eu: Elur-zaparrada mardulak eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
eu: Elur-zaparrada mardula

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
eu: Trumoi-ekaitz gogorra eta euria

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
eu: Trumoi-ekaitz gogorra, euria eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
eu: Trumoi-ekaitz gogorra, euria, lainoa eta haizea

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
eu: Trumoi-ekaitz gogorra, euria, lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
eu: Trumoi-ekaitz gogorra, euria eta kazkabarra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
eu: Trumoi-ekaitz gogorra, euria, kazkabarra eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
eu: Trumoi-ekaitz gogorra, euria, kazkabarra eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
eu: Trumoi-ekaitz gogorra, euria, kazkabarra eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
eu: Trumoi-ekaitz gogorra, euria eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
eu: Trumoi-ekaitz gogorra, euria eta kazkabar txikia edo elur-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
eu: Trumoi-ekaitz gogorra eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
eu: Trumoi-ekaitz gogorra eta kazkabarra

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
eu: Trumoi-ekaitz gogorra eta euria

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
eu: Kazkabar txiki ugaria edo elur-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
eu: Izotz-kristalak

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
eu: Izotz-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
eu: Izotz-pikortak eta zirimiria

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
eu: Izotz-pikortak eta euria

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
eu: Izotz-pikortak inguruan

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
eu: Hodeiak ugaritzen

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
eu: Zirimiri arina

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
eu: Zirimiri arina eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
eu: Zirimiri arina eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
eu: Zirimiri arina eta izotz-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
eu: Zirimiri arina eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
eu: Zirimiri izozkor arina

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
eu: Zirimiri izozkor arina eta euria

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
eu: Zirimiri izozkor arina eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
eu: Laino izozkor arina

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
eu: Euri izozkor arina

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
eu: Euri izozkor arina eta euria

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
eu: Euri izozkor arina eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
eu: Izotz-pikorta arinak

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
eu: Izotz-pikorta arinak eta zirimiria

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
eu: Izotz-pikorta arinak eta euria

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
eu: Euri arina

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
eu: Euri arina eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
eu: Euri arina eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
eu: Euri arina eta zirimiri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
eu: Euri arina eta euri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
eu: Euri arina eta izotz-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
eu: Euri-zaparrada arinak

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
eu: Euri-zaparrada arinak eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
eu: Euri arina eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
eu: Euri arina eta brisa

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
eu: Euri-zaparrada arina

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
eu: Euri-zaparrada arinak

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
eu: Euri-zaparrada arinak eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
eu: Elur-zaparrada arinak

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
eu: Elur-zaparrada arinak eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
eu: Elur-zaparrada arinak eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
eu: Kazkabar txiki arina edo elur-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
eu: Elur arina

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
eu: Elur arina eta elur-bisutsa

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
eu: Elur arina, elur-bisutsa eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
eu: Elur arina eta zirimiria

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
eu: Elur arina eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
eu: Elur arina eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
eu: Elur arina eta zirimiri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
eu: Elur arina eta euri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
eu: Elur-birrin arina

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
eu: Elur arina eta behe-bisutsa

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
eu: Elur-pikorta arinak

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
eu: Elur arina eta euria

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
eu: Elur-zaparrada arinak

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
eu: Elur zaparrada arinak eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
eu: Elur zaparrada arinak eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
eu: Elur zaparrada arina

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
eu: Trumoi-ekaitz ahula eta euria

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
eu: Trumoi-ekaitz ahula, euria eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
eu: Trumoi-ekaitz ahula, euria eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
eu: Trumoi-ekaitz ahula, euria eta kazkabarra

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
eu: Trumoi-ekaitz ahula, euria, kazkabarra eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
eu: Trumoi-ekaitz ahula, euria, kazkabarra eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
eu: Trumoi-ekaitz arina, euria, kazkabarra eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
eu: Trumoi-ekaitz arina, euria eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
eu: Trumoi-ekaitz ahula, euria eta kazkabar txikia edo elur-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
eu: Trumoi-ekaitz ahula eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
eu: Tximistak ikusgai

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
eu: Hauts-bisutsa

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
eu: Harea-bisutsa

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
eu: Behe-bisutsa

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
eu: Nagusiki oskarbi

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
eu: Nagusiki eguzkitsu

[ctx: weather condition]
en: Mist
eu: Lainobera

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
eu: Euria eta zirimiria nahastuta

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
eu: Euri- eta elur-zaparradak nahastuta

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
eu: Oskarbia nagusiki

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
eu: Nagusiki hodeitsu

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
eu: Nagusiki hodeitsua eta brisa

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
eu: Nagusiki hodeitsua eta haizetsua

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
eu: Nagusiki hodeitsua eta gandua

[ctx: weather condition]
en: N/A
eu: E/A

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
eu: Ez da jakinarazi

[ctx: weather condition]
en: Overcast
eu: Zeru estalia

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
eu: Zeru estalia eta brisa

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
eu: Zeru estalia eta haizea

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
eu: Zeru estalia eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
eu: Lainoa tarteka

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
eu: Lainoa tarteka inguruan

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
eu: Ostarteak

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
eu: Tarteka hodeitsua eta brisa

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
eu: Tarteka hodeitsua eta haizetsua

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
eu: Tarteka hodeitsua eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
eu: Laino-guneak

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
eu: Laino-guneak inguruan

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
eu: Laino izozkor isolatua

[ctx: weather condition]
en: Rain
eu: Euria

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
eu: Euria eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
eu: Euria eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
eu: Euria eta zirimiri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
eu: Euria eta euri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
eu: Euria eta izotz-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
eu: Euri-zaparradak

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
eu: Euri-zaparradak eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
eu: Euri-zaparradak inguruan

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
eu: Euri-zaparradak inguruan eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
eu: Euria eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
eu: Euria eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
eu: Euri-zaparrada

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
eu: Zirimiri (egin berria)

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
eu: Hauts- edo harea-ekaitza (iragan berria)

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
eu: Lainoa (iragan berria)

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
eu: Prezipitazio izozkorra (iragan berria)

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
eu: Kazkabarra (egin berria)

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
eu: Euria (egin berria)

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
eu: Euria eta elurra (egin berria)

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
eu: Euri-zaparrada (egin berria)

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
eu: Elurra (egin berria)

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
eu: Elur-zaparrada (egin berria)

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
eu: Trumoi-ekaitza (iragan berria)

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
eu: Trumoi-ekaitza eta kazkabarra (iragan berria)

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
eu: Trumoi-ekaitza eta kazkabar ugaria (iragan berria)

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
eu: Trumoi-ekaitza eta euri ugari (iragan berria)

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
eu: Trumoi-ekaitza eta euria (iragan berria)

[ctx: weather condition]
en: Sand
eu: Harea

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
eu: Harea-ekaitza

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
eu: Harea-ekaitza inguruan

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
eu: Harea- edo hauts-ekaitza

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
eu: Harea- edo hauts-ekaitz gogorra

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
eu: Laino oso itxia

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
eu: Laino oso itxia inguruan

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
eu: Zaparradak, kazkabarra

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
eu: Zaparradak, izotz-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
eu: Zaparradak, euria

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
eu: Zaparradak, euria, lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
eu: Euri-zaparradak, euria inguruan

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
eu: Eurri-zaparradak, euria inguruan, lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
eu: Eurri-zaparradak, elurra

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
eu: Eurri-zaparradak, elurra, lainoa

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
eu: Eurri-zaparradak, elurra, lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
eu: Zaparradak inguruan eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
eu: Zaparradak inguruan eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
eu: Kazkabar txikia edo elur-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Smoke
eu: Kea

[ctx: weather condition]
en: Snow
eu: Elurra

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
eu: Elurra eta elur-bisutsa

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
eu: Elur-kristalak

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
eu: Elurra eta zirimiria

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
eu: Elurra eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
eu: Elurra eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
eu: Elurra eta zirimiri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
eu: Elurra eta euri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
eu: Elur-birrinak

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
eu: Elurra eta behe-bisutsa

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
eu: Elurra eta euria

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
eu: Elur-zaparradak

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
eu: Elur zaparradak eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
eu: Elur-zaparradak eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
eu: Elur-zaparradak inguruan

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
eu: Elur-zaparradak inguruan eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
eu: Elur-zaparradak inguruan eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Squalls
eu: Elurra eta haize-erauntsiak

[ctx: weather condition]
en: Sunny
eu: Eguzkitsu

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
eu: Trumoi-ekaitza

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
eu: Trumoi-ekaitza eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
eu: Trumoi-ekaitza eta kazkabarra

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
eu: Trumoi-ekaitza, kazkabarra eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
eu: Trumoi-ekaitza eta gandua inguruan

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
eu: Trumoi-ekaitza, gandua inguruan eta kazkabarra

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
eu: Trumoi-ekaitza eta euri ugaria

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
eu: Trumoi-ekaitza, euri ugaria eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
eu: Trumoi-ekaitza, euri ugaria eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
eu: Trumoi-ekaitza, euri ugaria eta kazkabarra

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
eu: Trumoi-ekaitza, euri mardula, kazkabarra eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
eu: Trumoi-ekaitza, euri ugaria, kazkabarra eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
eu: Trumoi-ekaitza, euri ugaria, kazkabarra eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
eu: Trumoi-ekaitza, euri ugaria eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
eu: Trumoi-ekaitza eta izotz-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
eu: Trumoi-ekaitza eta euri arina

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
eu: Trumoi-ekaitza, euri arina eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
eu: Trumoi-ekaitza, euri arina eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
eu: Trumoi-ekaitza, euri arina eta kazkabarra

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
eu: Trumoi-ekaitza, euri arina, kazkabarra eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
eu: Trumoi-ekaitza, euri arina, kazkabarra eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
eu: Trumoi-ekaitza, euri arina, kazkabarra eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
eu: Trumoi-ekaitza, euri arina eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
eu: Trumoi-ekaitza eta euria

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
eu: Trumoi-ekaitza, euria eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
eu: Trumoi-ekaitza, euria, kazkabarra eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
eu: Trumoi-ekaitza, euria eta kazkabar txikia edo elur-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
eu: Trumoi-ekaitz zaparradak inguruan

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
eu: Trumoi-ekaitz zaparradak inguruan kazkabarra

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
eu: Trumoi-ekaitza eta kazkabar txikia edo elur-pikortak

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
eu: Trumoi-ekaitza eta elurra

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
eu: Trumoi-ekaitza inguruan

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
eu: Trumoi-ekaitza inguruan eta lainoa

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
eu: Trumoi-ekaitza inguruan eta lainoa edo lainobera

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
eu: Trumoi-ekaitza inguruan eta kazkabarra

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
eu: Trumoi-ekaitza inguruan, kazkabarra eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
eu: Trumoi-ekaitza inguruan eta gandua

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
eu: Trumoi-ekaitza eta kazkabarra

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
eu: Trumoi-ekaitza eta euria

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
eu: Trumoi-ekaitza eta harea- edo hauts-ekaitza

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
eu: Trumoi-ekaitza euri-zaparrada mardulekin

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
eu: Trumoi-ekaitza euri-zaparrada arinekin

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
eu: Trumoi-ekaitza prezipitaziorik gabe

[ctx: weather condition]
en: Tornado
eu: Tornadoa

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
eu: Tornadoa edo itsas tragarroia

[ctx: weather condition]
en: Windy
eu: Haizetsu

[ctx: weather condition]
en: clear
eu: oskarbi

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
eu: ostarteak

[ctx: weather condition]
en: clear sky
eu: zerua oskarbi

[ctx: weather condition]
en: cloudy
eu: hodeitsu

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
eu: hodeitsu eta kazkabarra

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
eu: hodeitsu eta elur mardula

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
eu: hodeitsu eta elur arina

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
eu: hodeitsu eta elur-bustia

[ctx: weather condition]
en: drizzle
eu: zirimiria

[ctx: weather condition]
en: few clouds
eu: hodei gutxi

[ctx: weather condition]
en: fog
eu: lainoa

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
eu: lainoa eta izotza

[ctx: weather condition]
en: foggy
eu: lainotsu

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
eu: zirimiri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
eu: euri izozkorra

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
eu: hodei grisa

[ctx: weather condition]
en: hail
eu: kazkabarra

[ctx: weather condition]
en: hail shower
eu: kazkabar-zaparrada

[ctx: weather condition]
en: hail showers
eu: kazkabar-zaparradak

[ctx: weather condition]
en: haze
eu: gandua

[ctx: weather condition]
en: hazy
eu: gandutsu

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
eu: zirimiri ugaria

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
eu: zirimiri izozkor ugaria

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
eu: euri mardula

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
eu: euri-zaparrada mardula

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
eu: euri-zaparrada mardulak

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
eu: elurbusti mardula

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
eu: zaparrada mardula

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
eu: zaparrada mardulak

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
eu: elur mardula

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
eu: elurbusti-zaparrada mardulak

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
eu: elur-zaparrada mardula

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
eu: elur-zaparrada mardulak

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
eu: trumoi-ekaitz gogorra

[ctx: weather condition]
en: light cloud
eu: hodei arina

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
eu: zirimiri arina

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
eu: euri izozkor arina

[ctx: weather condition]
en: light rain
eu: euri arina

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
eu: euri-zaparrada arina

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
eu: euri-zaparrada arinak

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
eu: elurbusti arina

[ctx: weather condition]
en: light shower
eu: zaparrada arina

[ctx: weather condition]
en: light showers
eu: zaparrada arinak

[ctx: weather condition]
en: light snow
eu: elur arina

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
eu: elurbusti-zaparrada arinak

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
eu: elur-zaparrada arina

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
eu: elur-zaparrada arinak

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
eu: trumoi-ekaitz ahula

[ctx: weather condition]
en: mist
eu: lainobera

[ctx: weather condition]
en: misty
eu: lanbrotsu

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
eu: neurrizko euria

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
eu: neurrizko elurra

[ctx: weather condition]
en: n/a
eu: E/E

[ctx: weather condition]
en: na
eu: ea

[ctx: weather condition]
en: overcast
eu: zeru estalia

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
eu: ostarteak

[ctx: weather condition]
en: rain
eu: euria

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
eu: harea-ekaitza

[ctx: weather condition]
en: showers
eu: zaparradak

[ctx: weather condition]
en: sleet
eu: elur-bustia

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
eu: elur-busti zaparrada

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
eu: elur-busti zaparradak

[ctx: weather condition]
en: snow
eu: elurra

[ctx: weather condition]
en: snow showers
eu: elur-zaparradak

[ctx: weather condition]
en: sunny
eu: eguzkitsu

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
eu: eguzki-tarteak

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
eu: hodei lodia

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
eu: trumoi-ekaitza

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
eu: zaparrada trumoitsua

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
eu: zaparrada trumoitsuak

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
eu: ekaitz tropikala

[ctx: weather condition]
en: white cloud
eu: hodei zuria

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
eu: Hodei gutxi batzuk

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
eu: Haize-bolada gutxi batzuk

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
eu: Haize-bolada eta izotz-pikorta gutxi batzuk

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
eu: Haize-bolada edo euri-zaparrada gutxi batzuk

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
eu: Haize-bolada edo ekaitz arin batzuk

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
eu: Euri-zaparrada edo haize-bolada gutxi batzuk

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
eu: Euri-zaparrada edo haize-bolada heze gutxi batzuk

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
eu: Zaparrada gutxi batzuk

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
eu: Zaparrada gutxi batzuk edo zirimiria

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
eu: Zaparrada edo ekaitz arin gutxi batzuk

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
eu: Zaparrada edo trumoi-ekaitz gutxi batzuk

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
eu: Ekaitz arin gutxi batzuk

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
eu: Trumoi-ekaitz gutxi batzuk

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
eu: Haize-bolada heze gutxi batzuk

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
eu: Haize-bolada heze edo euri-zaparrada gutxi batzuk

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
eu: Eguzki- eta hodei-nahasketa bat

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
eu: Lainotzen ari da

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
eu: Eguzkia nagusitzen

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
eu: Bisutsa

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
eu: Hauts-bisutsa

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
eu: Harea-bisutsa

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
eu: Elur-bisutsa

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
eu: Ekaiztsua

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
eu: Brisa

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
eu: Zirimiria egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
eu: Haize-boladak izateko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
eu: Zirimiri izozkorra egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
eu: Euri izozkorra egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
eu: Euria egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
eu: Euri-zaparradak egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
eu: Euria/euri izozkorra egiteko arrisku txikia

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
eu: Euria/elur-bustia egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
eu: Euria/elurra egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
eu: Eurri-zaparradak edo trumoi-ekaitzak egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
eu: Elurra egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
eu: Elur-zaparradak egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
eu: Elurra/elur-bustia egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
eu: Trumoi-ekaitzak egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
eu: Zirimiria egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
eu: Zirimiria eta zirimiri izozkorra egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
eu: Zirimiria eta euria egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
eu: Zirimiria edo euria egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
eu: Haize-boladak izateko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
eu: Haize-boladak, batzuetan gogorrak, izateko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
eu: Haize-boladak eta izotz-pikortak izateko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
eu: Haize-boladak edo izotz-pikortak izateko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
eu: Haize-boladak edo euri-zaparradak izateko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
eu: Haize-boladak edo ekaitz-zaparradak egoteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
eu: Zirimiri izozkorra egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
eu: Euri izozkorra egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
eu: Euri izozkorra eta elurra egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
eu: Euri izozkorra edo euria egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
eu: Euri izozkorra edo elurra egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
eu: Elur arina egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
eu: Elur arina eta elur-bisutsa egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
eu: Elur arina eta zirimiri izozkorra egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
eu: Elur arina eta izotz-pikortak egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
eu: Elur arina eta euria egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
eu: Elur arina edo euri izozkorra egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
eu: Elur arina edo izotz pikortak egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
eu: Elur arina edo euria egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
eu: Elurbusti arina egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
eu: Euria egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
eu: Euria, batzuetan ugaria, egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
eu: Euria eta elurra egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
eu: Euria edo zirimiria egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
eu: Euria edo euri izozkorra egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
eu: Euria edo elurra egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
eu: Euri-zaparradak edo haize-boladak izateko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
eu: Euri-zaparradak edo haize-bolada hezeak izateko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
eu: Trumoi-ekaitz gogorra izateko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
eu: Zaparrada-arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
eu: Zaparradak, batzuetan mardulak, egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
eu: Zaparradak, batzuetan mardulak, edo ekaitz arina egoteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
eu: Zaparradak, batzuetan mardulak, edo trumoi-ekaitzak izateko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
eu: Zaparradak edo zirimiria egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
eu: Zaparradak edo ekaitz arina egoteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
eu: Zaparradak edo trumoi-ekaitzak izateko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
eu: Elur-arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
eu: Elurra eta bisutsa egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
eu: Elurra eta zirimiri izozkorra egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
eu: Elurra eta euri izozkorra egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
eu: Elurra eta euria egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
eu: Elurra edo euria egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
eu: Elurra eta haize-erauntsiak izateko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
eu: Ekaitz arina egoteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
eu: Trumoi-ekaitzak izateko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
eu: Trumoi-ekaitzak eta egian kazkabarra egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
eu: Haize-bolada hezeak izateko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
eu: Haize-bolada hezeak, batzuetan gogorrak, izateko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
eu: Haize-bolada hezeak edo euri-zaparradak izateko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
eu: Elurbustia egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
eu: Elurbustia eta euria egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
eu: Elurbustia edo euria egiteko aukera

[ctx: weather forecast]
en: Clear
eu: Oskarbi

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
eu: Garbitzen

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
eu: Berandu oskarbitzen

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
eu: Lainotua

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
eu: Tarte hodeitsuak

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
eu: Hodeitsu tarte eguzkitsuekin

[ctx: weather forecast]
en: Cold
eu: Hotza

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
eu: Hodeiak gutxituz

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
eu: Laino zerratua

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
eu: Zirimiria

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
eu: Zirimiria egiteko probabilitate handia

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
eu: Zirimiria eta zirimiri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
eu: Zirimiria eta euria

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
eu: Zirimiria edo zirimiri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
eu: Zirimiria edo euria

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
eu: Haize-boladak

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
eu: Haize-boladak izateko probabilitate handia

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
eu: Haize-boladak, batzuetan gogorrak

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
eu: Haize-boladak, batzuetan gogorrak, edo euri-zaparradak

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
eu: Haize-boladak eta izotz-pikortak

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
eu: Haize-boladak edo izotz-pikortak

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
eu: Haize-boladak edo euri-zaparradak

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
eu: Haize-boladak edo ekaitz arinak

[ctx: weather forecast]
en: Fog
eu: Lainoa

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
eu: Lainoa sartzen

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
eu: Lainoa barreiatzen

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
eu: Laino-guneak

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
eu: Zirimiri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
eu: Zirimiri izozkorra egiteko probabilitate handia

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
eu: Laino izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
eu: Euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
eu: Euri izozkorra egiteko probabilitate handia

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
eu: Zipriztin izoztuak

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
eu: Zirimiri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
eu: Euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
eu: Euri izokorra eta izotz-pikortak

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
eu: Euri izozkorra eta euria

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
eu: Euri izozkorra eta elurra

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
eu: Euri izozkorra edo izotz-pikortak

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
eu: Euri izozkorra edo euria

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
eu: Euri izozkorra edo elurra

[ctx: weather forecast]
en: Frost
eu: Izotza

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
eu: Pixkanaka oskarbitzen

[ctx: weather forecast]
en: Haze
eu: Gandua

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
eu: Euri ugaria

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
eu: Elur mardula

[ctx: weather forecast]
en: Hot
eu: Beroa

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
eu: Izotz-kristalak

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
eu: Izotz-lainoa

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
eu: Izotz-lainoa

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
eu: Izotz-lainoa sartzen

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
eu: Izotz-lainoa barreiatzen

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
eu: Izotz-pikortak

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
eu: Izotz-pikortak eta euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
eu: Izotz-pikortak eta elurra

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
eu: Izotz-pikortak edo euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
eu: Izotz-pikortak edo elurra

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
eu: Hodeiak ugaritzen

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
eu: Hodeitzea ugaritzen

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
eu: Hodeiak ugaritzen

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
eu: Elur arina

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
eu: Elur arina eta bisutsa

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
eu: Elur arina, bisutsa eta elur-bisutsa

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
eu: Elur arina eta elur-bisutsa

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
eu: Elur arina eta zirimiri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
eu: Elur arina eta euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
eu: Elur arina eta izotz-pikortak

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
eu: Elur arina eta euria

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
eu: Elur arina edo zirimiri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
eu: Elur arina edo euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
eu: Elur arina edo izotz pikortak

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
eu: Elur arina edo euria

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
eu: Elurbusti arina

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
eu: Elurbusti arina edo euria

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
eu: Tokiko elurra eta haize-erauntsiak

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
eu: Nagusiki hodeitsu

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
eu: Nagusiki eguzkitsu

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
eu: Nagusiki oskarbia

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
eu: Nagusiki hodeitsua

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
eu: Nagusiki eguzkitsu

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
eu: Gertuko bisutsa

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
eu: Zeru estalia

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
eu: Ostarteak

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
eu: Nagusiki eguzkitsu

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
eu: Ostarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
eu: Zirimiri-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
eu: Zirimiri eta zirimiri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
eu: Zirimiri- eta euri-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
eu: Zirimiri edo zirimiri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
eu: Zirimiri- edo euri-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
eu: Zirimiri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
eu: Zirimiri edo zirimiri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
eu: Zirimiri izoztuko edo euri tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
eu: Euri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
eu: Euri izoztuko eta izotz-pikorten tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
eu: Euri izoztuko eta euri tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
eu: Euri izoztuko eta elur tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
eu: Euri izoztuko edo izotz-pikorten tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
eu: Euri izoztuko edo euri tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
eu: Euri izoztuko edo elur tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
eu: Izotz pikorten tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
eu: Izotz pikorten eta euri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
eu: Izotz-pikorten eta elur tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
eu: Izotz-pikorten edo euri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
eu: Izotz-pikorten edo elur tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
eu: Elur arineko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
eu: Elur arineko eta bisutseko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
eu: Elur arineko, bisutseko eta elur-bisutseko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
eu: Elur arineko eta elur-bisutseko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
eu: Elur arineko eta zirimiri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
eu: Elur arineko eta euri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
eu: Elur arineko eta izotz-pikorteko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
eu: Euriko eta elur arineko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
eu: Elur arineko edo zirimiri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
eu: Elur arineko edo euri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
eu: Elur arineko edo izotz-pikorteko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
eu: Elur arineko edo euriko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
eu: Elurbusti arineko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
eu: Euriko eta elurbusti arineko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
eu: Elurbusti arineko edo euriko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
eu: Euri-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
eu: Euriko eta euri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
eu: Euri- eta elur-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
eu: Euri- edo zirimiri-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
eu: Euri-tarteak edo euri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
eu: Euri- edo elur-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
eu: Euriko edo ekaitz arineko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
eu: Euri-tarteak edo trumoi-ekaitzeko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
eu: Elur-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
eu: Elur- eta bisuts-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
eu: Elur, bisuts eta elur-bisutseko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
eu: Elur-tarteak eta elur-bisutseko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
eu: Elur-tarteak eta zirimiri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
eu: Elur-tarteak eta euri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
eu: Elur-tarteak eta izotz-pikorteko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
eu: Elur- eta euri-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
eu: Elur-tarteak edo zirimiri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
eu: Elur-tarteak edo euri izoztuko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
eu: Elur-tarteak edo izotz-pikorteko tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
eu: Elur- edo euri-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
eu: Elurbusti-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
eu: Euri- eta elurbusti-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
eu: Euri- edo elurbusti-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: Rain
eu: Euria

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
eu: Euria egiteko probabilitate handia

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
eu: Euri-zaparradak

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
eu: Euri-zaparradak egiteko probabilitate handia

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
eu: Euria, batzuetan ugari

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
eu: Euria, batzuetan ugaria, eta euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
eu: Euria, batzuetan ugaria, eta elurra

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
eu: Euria, batzuetan ugaria, edo zirimiria

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
eu: Euria, batzuetan ugaria, edo euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
eu: Euria, batzuetan ugaria, edo elurra

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
eu: Euria, batzuetan ugaria, edo ekaitz arinak

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
eu: Euria, batzuetan ugaria, edo trumoi-ekaitzak

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
eu: Euria eta euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
eu: Euria eta elurra

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
eu: Euria edo zirimiria

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
eu: Euria edo euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
eu: Euria edo elurra

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
eu: Euria edo ekaitz arinak

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
eu: Euria edo trumoi-ekaitzak

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
eu: Euri-zaparradak edo haize-boladak

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
eu: Euri-zaparradak edo haize-bolada hezeak

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
eu: Euria edo euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
eu: Euria edo euri izozkorra egiteko probabilitate handia

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
eu: Euria edo elur-bustia

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
eu: Euria/elur-bustia egiteko arrisku handia

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
eu: Euria edo elurra

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
eu: Euria edo elurra egiteko probabilitate handia

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
eu: Trumoi-ekaitz gogorrak

[ctx: weather forecast]
en: Showers
eu: Zaparradak

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
eu: Eurri-zaparradak eta trumoi-ekaitzak egiteko segur aski

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
eu: Zaparradak, batzuetan mardulak

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
eu: Zaparradak, batzuetan mardulak, edo ekaitz arinak

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
eu: Zaparradak, batzuetan mardulak, edo trumoi-ekaitzak

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
eu: Zaparradak edo zirimiria

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
eu: Zaparradak edo ekaitz arinak

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
eu: Zaparradak edo trumoi-ekaitzak

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
eu: Elur-bustia

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
eu: Zirimiria egiteko aukera txikia

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
eu: Haize-boladak izateko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
eu: Zirimiri izozkorra egiteko arrisku txikia

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
eu: Euri izozkorra egiteko arrisku txikia

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
eu: Euria egiteko aukera txikia

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
eu: Elur-zaparradak egiteko aukera txikia

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
eu: Euria/euri izozkorra egiteko arrisku txikia

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
eu: Euria/elur-bustia egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
eu: Euria egiteko arriskua

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
eu: Eurri-zaparradak eta trumoi-ekaitzak egiteko arrisku txikia

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
eu: Elurra egiteko arrisku txikia

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
eu: Elur-zaparradak egiteko arrisku txikia

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
eu: Elurra/elur-bustia egiteko arrisku txikia

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
eu: Trumoi-ekaitzak egiteko arrisku txikia

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
eu: Kea

[ctx: weather forecast]
en: Snow
eu: Elurra

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
eu: Elurra egiteko probabilitate handia

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
eu: Elur-zaparradak

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
eu: Elur-zaparradak egiteko probabilitate handia

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
eu: Elurra eta bisutsa

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
eu: Elurra, bisutsa eta elur-bisutsa

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
eu: Elurra eta elur-bisutsa

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
eu: Elurra, batzuetan mardula

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
eu: Elurra, batzuetan mardula, eta bisutsa

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
eu: Elurra, batzuetan mardula, eta elur-bisutsa

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
eu: Elurra, batzuetan mardula, eta zirimiri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
eu: Elurra, batzuetan mardula, eta euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
eu: Elurra, batzuetan mardula, eta izotz-pikortak

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
eu: Elurra, batzuetan mardula, eta euria

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
eu: Elurra, batzuetan mardula, edo euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
eu: Elurra, batzuetan mardula, edo izotz-pikortak

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
eu: Elurra, batzuetan mardula, edo euria

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
eu: Elurra eta zirimiri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
eu: Elurra eta euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
eu: Elurra eta izotz-pikortak

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
eu: Elurra eta euria

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
eu: Elurra edo zirimiri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
eu: Elurra edo euri izozkorra

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
eu: Elurra edo izotz-pikortak

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
eu: Elurra edo euria

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
eu: Elurra eta haize-erauntsiak

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
eu: Elurra/elur-bustia

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
eu: Elurra/elur-bustia egiteko arrisku handia

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
eu: Eguzkitsu

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
eu: Eguzkitsu tarte hodeitsuekin

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
eu: Trumoi-ekaitzak

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
eu: Trumoi-ekaitzak egiteko probabilitate handia

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
eu: Trumoi-ekaitzak eta agian kazkabarra

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
eu: Errauts bolkanikoa

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
eu: Itsas tragarroia

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
eu: Haize-bolada hezeak

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
eu: Haize-bolada hezeak, batzuetan gogorrak

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
eu: Haize-bolada hezeak, batzuetan gogorrak, edo euri-zaparradak

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
eu: Haize-bolada hezeak edo euri-zaparradak

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
eu: Elurbustia

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
eu: Elurbustia, batzuetan mardula

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
eu: Elurbustia, batzuetan mardula, eta euria

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
eu: Elurbustia eta euria

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
eu: Elurbustia edo euria

[ctx: weather forecast]
en: Windy
eu: Haizetsu

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
eu: Neguko eguraldia

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
eu: Neguko eguraldia nagusiki

[ctx: weather forecast]
en: clear
eu: oskarbi

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
eu: ostarteak

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
eu: zerua oskarbi

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
eu: hodeitsu

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
eu: hodeitsu eta kazkabarra

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
eu: hodeitsu eta elur mardula

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
eu: hodeitsu eta elur arina

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
eu: hodeitsu eta elur-bustia

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
eu: zirimiria

[ctx: weather forecast]
en: fog
eu: lainoa

[ctx: weather forecast]
en: foggy
eu: lainotsu

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
eu: hodei grisa

[ctx: weather forecast]
en: hail
eu: kazkabarra

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
eu: kazkabar-zaparrada

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
eu: kazkabar-zaparradak

[ctx: weather forecast]
en: hazy
eu: gandutsu

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
eu: euri ugaria

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
eu: euri-zaparrada mardula

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
eu: euri-zaparrada mardulak

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
eu: zaparrada mardula

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
eu: zaparrada mardulak

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
eu: elur mardula

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
eu: elur-zaparrada mardula

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
eu: elur-zaparrada mardulak

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
eu: hodei arina

[ctx: weather forecast]
en: light rain
eu: euri arina

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
eu: euri-zaparrada arina

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
eu: euri-zaparrada arinak

[ctx: weather forecast]
en: light shower
eu: zaparrada arina

[ctx: weather forecast]
en: light showers
eu: zaparrada arinak

[ctx: weather forecast]
en: light snow
eu: elur arina

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
eu: elur-zaparrada arina

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
eu: elur-zaparrada arinak

[ctx: weather forecast]
en: mist
eu: lainobera

[ctx: weather forecast]
en: misty
eu: lanbrotsu

[ctx: weather forecast]
en: na
eu: ea

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
eu: ostarteak

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
eu: harea-ekaitza

[ctx: weather forecast]
en: sleet
eu: elur-bustia

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
eu: elur-busti zaparrada

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
eu: elur-busti zaparradak

[ctx: weather forecast]
en: sunny
eu: eguzkitsu

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
eu: eguzki-tarteak

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
eu: hodei lodia

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
eu: trumoi-ekaitza

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
eu: zaparrada trumoitsua

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
eu: zaparrada trumoitsuak

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
eu: ekaitz tropikala

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
eu: hodei zuria
