kate - en to eu translation catalogue (490 entries)

en:  [read only]
eu:  [irakurtzeko soilik]

en: %1 cannot open folders
eu: %1 ezin du karpetarik ireki

en: %1 doesn't exist in a git repo.
eu: %1 ez da existitzen «git» gordetegi batean.

en: &All Sessions
eu: Saio &guztiak

en: &Auto hide tabs
eu: Fitxak &Automatikoki ezkutatu

en: &Backward button pressed:
eu: At&zeranzko botoia sakatu da:

en: &Behavior
eu: &Jokabidea

en: &Close Document
eu: It&xi dokumentua

en: &Double click opens a new document
eu: Klik &bikoitzak dokumentu berri bat irekitzen du

en: &Edit
eu: &Editatu

en: &Expand tabs
eu: H&edatu fitxak

en: &File
eu: &Fitxategia

en: &Forward button pressed:
eu: &Aurreranzko botoia sakatu da:

en: &Go
eu: &Joan

en: &Help
eu: &Laguntza

en: &Ignore Changes
eu: Ez-&ikusi aldaketak

en: &Limit number of tabs:
eu: Fitxa kopuru &muga:

en: &Limit output view history:
eu: &Mugatu irteera ikuspegiko historia:

en: &Load last used session
eu: &Zamatu erabilitako azken saioa

en: &Manage Sessions...
eu: &Kudeatu saioak...

en: &Manually choose a session
eu: &Eskuz hautatu saio bat

en: &Middle click closes a document
eu: Er&diko klikak dokumentu bat ixten du

en: &Mouse
eu: &Sagua

en: &Next Tab
eu: &Hurrengo fitxa

en: &Open
eu: &Ireki

en: &Open Containing Folder
eu: &Ireki hau barnean duen karpeta

en: &Other Application...
eu: &Beste aplikazio batzuk...

en: &Plugins Handbook
eu: &Pluginen eskuliburua

en: &Previous Tab
eu: &Aurreko fitxa

en: &Quick Open
eu: &Bizkor ireki

en: &Recent Sessions
eu: Az&kenaldiko saioak

en: &Reload
eu: &Birzamatu

en: &Remove
eu: &Kendu

en: &Rename...
eu: Be&rrizendatu...

en: &Reopen Latest Closed Document(s)
eu: Be&rrireki itxitako azken dokumentua(k)

en: &Save Session
eu: &Gorde saioa

en: &Settings
eu: E&zarpenak

en: &Show close button
eu: Erakut&si ixteko botoia

en: &Sidebars
eu: &Alboko barrak

en: &Start new session
eu: &Hasi saio berria

en: &Status Bar Items
eu: &Egoera-barrako elementuak

en: &Switch to output view upon message type:
eu: &Aldatu irteerako ikuspegira mezu-motarekin:

en: &Tabs
eu: Fi&txak

en: &Tools
eu: &Tresnak

en: &View
eu: &Ikuspegia

en: &View Difference
eu: &Ikusi ezberdintasuna

en: &Window Color Scheme
eu: &Leihoaren kolore-antolaera

[ctx: 'Next Tab'/'Previous Tab' is an existing action name. Please use the same text here as it is used in that action's translation]
en: Allow cycling through tabs. If unchecked, the action 'Next Tab'/'Previous Tab' will not go to first/last tab after reaching the end
eu: Fitxen arteko ibilbide ziklikoa baimendu. Markatzeke badago, bukaerara iritsita, 'Hurrengo fitxa'/'Aurreko fitxa' ekintzek ez dute eramango lehenengo/azken fitxara

en: 'showtoolview $toolview_name'. Hide a toolview panel. Available panels: %1
eu: 'showtoolview $toolview_name'. Ezkutatu tresna-ikuspegi panel bat. Panel erabilgarriak: %1

en: 'showtoolview $toolview_name'. Show a toolview panel. Available panels: %1
eu: 'showtoolview $toolview_name'. Erakutsi tresna-ikuspegi panel bat. Panel erabilgarriak: %1

en: (c) 2000-2024 The Kate Authors
eu: (c) 2000-2024 Kate-ren egileak

en: <b>git</b> not found. Git is needed to diff the documents. If git is already installed, make sure it is your PATH variable. See https://git-scm.com/downloads
eu: <b>git</b> ez da aurkitu. «Git» beharrezkoa da dokumentuen «diff» egiteko. «Git» dagoeneko instalatuta badago, ziurtatu zure «PATH» aldagaian dagoela. Begiratu https://git-scm.com/downloads

en: <p>The document '%1' has been modified, but not saved.</p><p>Do you want to save your changes or discard them?</p>
eu: <p>'%1' dokumentua aldatu egin da, baina ez da gorde.</p><p>Zure aldaketak gorde edo baztertu nahi dituzu?</p>

en: <p>You are attempting to open one or more large files:</p><ul>%1</ul><p>Do you want to proceed?</p><p><strong>Beware that kate may stop responding for some time when opening large files.</strong></p>
eu: <p>Fitxategi handi bat edo gehiago irekitzen saiatzen ari zara:</p><ul>%1</ul><p>Jarraitu nahi duzu?</p><p><strong>Kontu izan Katek denbora batez erantzuteari utzi diezaiokeela fitxategi handiak irekitzean.</strong></p>

en: <qt>The documents listed below have changed on disk.<p>Select one or more at once, and press an action button until the list is empty.</p></qt>
eu: <qt>Behean zerrendatutako dokumentuak diskoan aldatu dira.<p>Hautatu bat edo gehiago batera, eta sakatu ekintza botoi bat zerrenda hustu arte.</p></qt>

en: <qt>The following documents have been modified. Do you want to save them before closing?</qt>
eu: <qt>Ondoko dokumentuak aldatu egin dira. Itxi aurretik gorde nahi dituzu?</qt>

en: <qt>You are about to hide the sidebars. With hidden sidebars it is not possible to directly access the tool views with the mouse anymore, so if you need to access the sidebars again invoke <b>View &gt; Tool Views &gt; Show Sidebars</b> in the menu. It is still possible to show/hide the tool views with the assigned shortcuts.</qt>
eu: <qt>Alboko barrak ezkutatzera zoaz. Alboko barrak ezkutatuta ezin da saguarekin zuzenean tresna ikuspegiak atzitu, beraz alboko barrak berriz atzitu behar badituzu, erabili menuko <b>Ikuspegia > Tresna ikuspegiak > Erakutsi alboko-barrak</b>. Tresna ikuspegiak erakutsi/ezkutatu daitezke esleitutako lasterbideak erabiliz.</qt>

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
eu: Aldatu %1 fitxara

[ctx: @action:button]
en: Enable
eu: Gaitu

[ctx: @action:button]
en: Open All Files
eu: Ireki fitxategi guztiak

[ctx: @action:button]
en: Reopen
eu: Berrireki

[ctx: @action:button]
en: Switch to Instance
eu: Aldatu instantziara

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
eu: Ezabatua

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
eu: Berrizendatu...

[ctx: @action:inmenu Diagnostics View actions menu]
en: Diagnostics View
eu: Diagnostiko ikuspegia

[ctx: @info]
en: %1 [suppressed: %2]
eu: %1 [ezabatuta: %2]

[ctx: @info]
en: Error
eu: Errorea

[ctx: @info]
en: Error in regular expression: %1
    offset %2: %3
eu: Errorea adierazpen erregularrean: %1
    jatorri-aldaketa %2: %3

[ctx: @info]
en: Info
eu: Informazioa

[ctx: @info]
en: Log
eu: Egunkaria

[ctx: @info]
en: Warning
eu: Abisua

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear diagnostics
eu: Garbitu diagnostikoak

[ctx: @menu:action]
en: Copy Commit Hash
eu: Kopiatu baliozkotzearen «Hash»

[ctx: @menu:action]
en: Copy Filename
eu: Kopiatu fitxategi-izena

[ctx: @menu:action]
en: Copy Location
eu: Kopiatu kokalekua

[ctx: @menu:action]
en: Show Full Commit
eu: Erakutsi baliozkotze osoa

[ctx: @title:tab]
en: Commit %1
eu: Baliozkotu %1

[ctx: @title:tab]
en: File History - %1
eu: Fitxategiaren historia - %1

[ctx: @title:window]
en: Open Files Recursively
eu: Ireki fitxak era errekurtsiboan

[ctx: @title:window]
en: Open Folder
eu: Ireki karpeta

en: A high limit can increase the window size, please enable 'Allow tab scrolling' to prevent it. Unlimited tabs are always scrollable.
eu: Muga handi batek leihoaren neurria handiagotu dezake, mesedez gaitu «Baimendu fitxak kiribiltzea» hori saihesteko. Fitxa mugagabeak beti dira kiribilgarri.

en: A tool view to display context associated with the current cursor position (LSP hints, diagnostics)
eu: Kurtsorearen uneko kokalekuarekin lotutako testuingurua azaltzeko ikuspegi tresna bat (LSP iradokizunak, diagnostikoak)

en: Add Global Suppression
eu: Gehitu ezabatze orokorra

en: Add Local Suppression
eu: Gehitu ezabatze lokala

en: All
eu: Dena

en: All Projects
eu: Proiektu guztiak

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
eu: Parte hartu arren, aipatzea ahaztu zaizkidan guztiak

en: Allow tab scrolling
eu: Baimendu fitxak kiribiltzea

en: Application Startup Behavior
eu: Aplikazioa abiatzeko jokabidea

en: Application Startup/Shutdown Behavior
eu: Aplikazioa abiatzean/itzaltzean duen jokabidea

en: Automatically save and restore:
eu: Automatikoki gorde eta berrezartzea:

en: Bad PATH value
eu: PATH balio okerra

en: Behavior
eu: Jokabidea

en: Behavior Options
eu: Jokabide-aukerak

en: Bottom Sidebar
eu: Beheko alboko-barra

en: Calculates the difference between the editor contents and the disk file for the selected document.
eu: Hautatutako dokumentuaren editoreko edukiaren eta diskoko fitxategian dagonaren arteko ezberdintasuna kalkulatzen du.

en: Change Style
eu: Aldatu estiloa

en: Check this if you want all your views and frames restored each time you open the application.
eu: Markatu hau, aplikazioa irekitzen duzun bakoitzean zure ikuspegi eta marko guztiak lehengoratzea nahi baduzu.

en: Check this if you want document configuration like for example bookmarks to be saved past editor sessions. The configuration will be restored if the document has not changed when reopened.
eu: Markatu hau dokumentuaren konfigurazioa, demagun laster-markak, gorde nahi baduzu igarotako editore saio gisa. Konfigurazioa berrezarriko da dokumentua irekitzean ez bada aldatu.

en: Cl&ose Current View
eu: It&xi uneko ikuspegia

en: Clear Diagnostics Filter
eu: Garbitu diagnostikoaen eragazkia

en: Clear Recent Files
eu: Garbitu azken aldiko fitxategiak

en: Clear all messages
eu: Garbitu mezu guztiak

en: Click here to switch to the Quick Open view.
eu: Klik egin hemen «Bizkor ireki» ikuspegira aldatzeko.

en: Clos&e All
eu: It&xi guztiak

en: Close
eu: Itxi

en: Close &All Documents
eu: Itxi dokumentu &denak

en: Close &Window
eu: Itxi &leihoa

en: Close All
eu: Itxi guztiak

en: Close Document
eu: Itxi dokumentua

en: Close Inactive Views
eu: Itxi ikuspegi ez-aktiboak

en: Close O&ther
eu: Itxi bes&teak

en: Close Orp&haned
eu: Itxi ume&zurtzak

en: Close Other &Documents
eu: Itxi beste &dokumentuak

en: Close Others
eu: Itxi besteak

en: Close Tab
eu: Itxi fitxa

en: Close all documents beside current one?
eu: Unekoaz gain, dokumentu guztiak itxi?

en: Close all documents in the file list that could not be reopened, because they are not accessible anymore.
eu: Itxi berrireki ahal izan ez diren fitxategi zerrendako dokumentu guztiak, ezin direlako jada atzitu.

en: Close all documents?
eu: Dokumentu guztiak itxi?

en: Close all open documents.
eu: Itxi irekita dauden dokumentu guztiak.

en: Close documents with the window they belong to
eu: Itxi dokumentuak haiei dagozkien leihoekin batera

en: Close every view but the active one
eu: Itxi ikuspegi guztiak aktibo dagoena ezik

en: Close other open documents.
eu: Itxi irekita dauden beste dokumentuak.

en: Close the application entirely when the last file is closed
eu: Itxi aplikazioa erabat azken fitxategia ixten denean

en: Close the current document.
eu: Itxi uneko dokumentua.

en: Close the currently active split view
eu: Itxi une honetan aktibo dagoen ikuspegi zatia

en: Close this window
eu: Itxi leiho hau

en: Closing Aborted
eu: Ixtea galarazi da

en: Collapse All
eu: Tolestu guztia

en: Compare
eu: Konparatu

en: Compare with Active Document
eu: Konparatu dokumentu aktiboarekin

en: Compare with Active Document Using
eu: Konparatu dokumentu aktiboarekin hau erabiliz,

en: Configure
eu: Konfiguratu

en: Configure the application's keyboard shortcut assignments.
eu: Konfiguratu aplikazioaren teklatuko lasterbideen esleipenak.

en: Configure various aspects of this application and the editing component.
eu: Konfiguratu aplikazio honen eta editore osagaiaren hainbat arlo.

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
eu: Konfiguratu tresna-barr(et)an zein elementu agertu behar diren.

en: Configure...
eu: Konfiguratu ...

en: Context
eu: Testuingurua

en: Control view space splitting
eu: Kontrolatu ikuspegi azaleraren zatitzea

en: Copies the file path of the current file to clipboard.
eu: Uneko fitxategiren bide-izena arbelera kopiatzen du.

en: Copy &Location
eu: Kopiatu koka&lekua

en: Copy Location
eu: Kopiatu kokalekua

en: Copy all text to clipboard
eu: Kopiatu testu osoa arbelera

en: Copy to Clipboard
eu: Kopiatu arbelera

en: Core Developer
eu: Garatzaile nagusia

en: Could not save the document 
    '%1'
eu: Ezin izan da dokumentua gorde
    '%1'

en: Could not start program
eu: Ezin izan da programa abiarazi

en: Create a new document
eu: Sortu dokumentu berri bat

en: Create a new window.
eu: Sortu leiho berri bat

en: Created
eu: Sortua

en: Current Project
eu: Uneko proiektua

en: Currently, there is one more document open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here. | Currently, there are %1 more documents open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here.
eu[0]: Une honetan, irekitako dokumentu bat gehiago dago. Irekitako dokumentu guztiak ikusteko, aldatu «Bizkor ireki» ikuspegira hemen klik eginez.
eu[1]: Une honetan, irekitako %1 dokumentu gehiago daude. Irekitako dokumentu guztiak ikusteko, aldatu «Bizkor ireki» ikuspegira hemen klik eginez.

en: D&etach Document
eu: B&ereizi dokumentua

en: Data you requested to be saved could not be written. Please choose how you want to proceed.
eu: Gorde zitezen eskatu zenituen datuak ezin izan dira idatzi. Aukeratu nola jarraitu nahi duzun.

en: Delete
eu: Ezabatua

en: Delete file
eu: Ezabatu fitxategia

en: Delete unused meta-information after:
eu: Ezabatu erabili gabeko meta-informazioa hau igarotakoan:

en: Deleted
eu: Ezabatua

en: Deleted file %1
eu: Ezabatutako fitxategia %1

en: Deletes the file belonging to the current document.
eu: Uneko dokumentuari dagokion fitxategia ezabatzen du.

en: Description
eu: Azalpena

en: Designer of Kate's mascot 'Kate the Cyber Woodpecker'
eu: Katen maskotaren, «Kate ziber okila», diseinatzailea

en: Detach Active Document
eu: Bereizi dokumentu aktiboa

en: Developer
eu: Garatzailea

en: Diagnostics
eu: Diagnostikoa

en: Diagnostics View
eu: Diagnostiko ikuspegia

en: Diagnostics limit reached, ignoring further diagnostics. The limit can be configured in settings.
eu: Diagnostiko-mugara iritsi da, horietatik aurrerako diagnostikoei ezikusi egingo zaie. Muga ezarpenetan konfigura daiteke.

en: Diagnostics limit:
eu: Diagnostiko-muga:

en: Diff Style:
eu: Diff estiloa:

en: Disable Suppression
eu: Ezgaitu ezabatzea

en: Discard Hunk
eu: Baztertu puska

en: Discard Line | Discard Lines
eu[0]: Baztertu lerroa
eu[1]: Baztertu lerroak

en: Do you really want to delete file "%1"?
eu: Benetan ezabatu nahi duzu "%1" fitxategia?

en: Documents
eu: Dokumentuak

en: Documents Modified on Disk
eu: Dokumentuak diskoan aldatu dira

en: Documents to open.
eu: Ireki beharreko dokumentuak.

en: Don't ask again
eu: Ez galdetu berriz

en: Downward Split View
eu: Beheranzko ikuspegi zatitua

en: Duplicate...
eu: Bikoiztu...

en: Elide tab text
eu: Laburtu fitxako testua

en: Enable Suppression
eu: Gaitu ezabatzea

en: Enable tool view
eu: Gaitu ikuspegi tresna

en: Error
eu: Errorea

en: Error Creating Diff
eu: Errorea ezberdintasuna sortzean

en: Errors
eu: Erroreak

en: Expand All
eu: Zabaldu guztia

en: Failed to enable <b>%1</b> plugin
eu: <b>%1</b> plugina gaitzea huts egin du

en: Failed to get file history: %1
eu: Fitxategi-historia lortzea huts egin du: %1

en: Failed to get file history: git executable not found in PATH
eu: Fitxategi-historia lortzea huts egin du: «git» exekutagarria ez da «PATH»ean aurkitu

en: File "%1" could not be deleted.
eu: "%1" fitxategia ezin izan da ezabatu.

en: File "%1" could not be moved to "%2"
eu: Ezin izan da "%1" fitxategia "%2"-(e)ra eraman

en: File Act&ions
eu: Fitxategien ek&intzak

en: Filename
eu: Fitxategi-izena

en: Files
eu: Fitxategiak

en: Files with unsaved changes
eu: Gorde gabeko aldaketak dituzten fitxategiak

en: Filter Sessions
eu: Saioak iragazi

en: Filter…
eu: ...iragazi

en: Focus %1
eu: Arreta %1(e)ra

en: Focus Navigation Bar
eu: Fokuratu Nabigatze-barra

en: Focus Toolview
eu: Arreta Tresna-ikuspegira

en: Focus the navigation bar
eu: Fokuratu Nabigatze-barra

en: Focus the next tab.
eu: Fokua hurrengo fitxari.

en: Focus the previous tab.
eu: Fokua aurreko fitxari.

en: Folders can only be opened when the projects plugin is enabled
eu: Proiektu-plugina gaituta dagoenean bakarrik ireki daitezke karpetak

en: Force start of a new kate instance (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened), forced if no parameters and no URLs are given at all.
eu: Behartu Kate-ren instantzia berri bat hastea (ez-ikusia hasi erabili eta Kate-ren beste instantzia batek emandako saioa dagoeneko irekita badu), behartua batere parametrorik edo URLrik ematen ez bazaio.

en: Former Core Developer
eu: Garatzaile nagusi ohia

en: Fuzzy Filtering
eu: Iragazte lausoa

en: Get involved
eu: Engaia zaitez

en: Go to Next Location
eu: Joan hurrengo kokalekura.

en: Go to Previous Location
eu: Joan aurreko kokalekura

en: Hamburger Menu Toolbar
eu: Hanburger menu tresna-barra

en: Help
eu: Laguntza

en: Here you can see all available Kate plugins. Those with a check mark are loaded, and will be loaded again the next time Kate is started.
eu: Hemen Kate-ren plugin erabilgarri guztiak ikus ditzakezu. Marka dutenak zamatuak daude, eta berriz zamatuko dira Kate hasten den hurrengoan.

en: Hide All Tool Views
eu: Ezkutatu Tresna-ikuspegi guztiak

en: Hide Button
eu: Ezkutatu botoia

en: Hide Inactive Views
eu: Itxi ikuspegi ez-aktiboak

en: Hide every view but the active one
eu: Ezkutatu ikuspegi guztiak aktibo dagoena ezik

en: Hide menu bar
eu: Ezkutatu menu-barra

en: Highlighting for Ferite
eu: Ferite-ren nabarmentzea

en: Highlighting for ILERPG
eu: ILERPG-ren nabarmentzea

en: Highlighting for LaTeX
eu: LaTeX-en nabarmentzea

en: Highlighting for Makefiles, Python
eu: Makefile-en eta Python-en nabarmentzea

en: Highlighting for Python
eu: Python-en nabarmentzea

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
eu: RPM «spec» fitxategien, Perl, Diff eta gehiagoren nabarmentzea

en: Highlighting for SQL
eu: SQLren nabarmentzea

en: Highlighting for Scheme
eu: Scheme-ren nabarmentzea

en: Highlighting for VHDL
eu: VHDLren nabarmentzea

en: History back
eu: Historian atzera

en: History forward
eu: Historian aurrera

en: Icon size for left and right sidebar buttons:
eu: Ezker eta eskuin alboko-barrako botoietako ikonoen neurria:

en: If disabled, an untitled document will be shown for new windows.
eu: Ezgaituta badago, leiho berrietan izengabeko dokumentu bat erakutsiko da.

en: If enabled, a modal dialog will be used to show all of the modified files. If not enabled, you will be individually asked what to do for each modified file only when that file's view receives focus.
eu: Gaituta badago, elkarrizketa-koadro modal bat erabiliko da aldatutako fitxategi guztiak erakusteko. Gaituta ez badago, banaka galdetuko zaizu aldatutako fitxategi bakoitzarekin zer egin, fitxategi horren ikuspegiak arreta jasotzen duenean bakarrik.

en: If enabled, each document will be opened in its own window. If not enabled, each document will be opened in a new tab in the current window.
eu: Gaituz gero, dokumentu bakoitza bere leiho propioan irekiko da. Gaitzen ez bada, dokumentu bakoitza uneko leihoko fitxa berri batean irekiko da.

en: If enabled, the application will shutdown when the last file being edited is closed, otherwise a blank page will open so that you can start a new file.
eu: Gaitua badago, aplikazioa itxi egingo da editatzen ari den azken fitxategia ixten denean, bestela, orri zuri bat irekiko da fitxategi berri bat hasteko aukera izan dezazun.

en: If unchecked the new tab will open at the end.
eu: Markatu gabe badago, fitxa berria amaieran irekiko da.

en: If using an already running kate instance, block until it exits, if URLs given to open.
eu: Dagoeneko ibiltzen ari den instantzia bat erabili ezkero, oztopatu amaitu arte, irekitzeko URLak eman badira.

en: In order to open folders, the <b>%1</b> plugin must be enabled. Enable it?
eu: Karpetak ireki ahal izateko, <b>%1</b> plugina gaitu behar da. Hura gaitu?

en: Include &window configuration
eu: Barneratu &leihoen konfigurazioa

en: Info
eu: Informazioa

en: Information
eu: Informazioa

en: Invalid hash
eu: Hash baliogabea

en: Jump to Next File
eu: Jauzi hurrengo fitxategira

en: Jump to Next Hunk
eu: Jauzi hurrengo puskara

en: Jump to Previous File
eu: Jauzi aurreko fitxategira

en: Jump to Previous Hunk
eu: Jauzi aurreko puskara

en: KWrite - Text Editor
eu: KWrite - Testu-editorea

en: KWrite Author
eu: KWrite-ren egilea

en: KWrite Undo History, Kspell integration
eu: KWrite-ren 'Desegin historia', Kspell-en integrazioa

en: KWrite XML Syntax highlighting support
eu: KWrite-ren XML sintaxia nabarmentzeko euskarria

en: KWrite port to KParts
eu: KWrite-ren Kparts-erako eratorpena

en: Kate - Advanced Text Editor
eu: Kate - Testu-editore aurreratua

en: Keep &meta-information past sessions
eu: Eduki iragan saioetako &meta-informazioa

en: Last opened
eu: Irekitako azkenak

en: Left Sidebar
eu: Ezkerreko alboko-barra

en: Left Split View
eu: Ezkerreko zatiketa ikuspegia

en: List of %1 seperated directories where Kate will look for programs to run. This list will be prepended to your PATH environment variable. E.g '/home/USER/myapps/bin/:/home/USER/.local/bin'
eu: Kate exekutatzeko programa bila miatuko duen bereizitako %1 direktorioren zerrenda. Zerrenda hau zure PATH ingurune aldagaiari aurretik erantsiko zaio. Adib. '/home/USER/myapps/bin/:/home/USER/.local/bin'

en: Location
eu: Kokalekua

en: Log
eu: Egunkaria

en: Main Toolbar
eu: Tresna-barra nagusia

en: Maintainer
eu: Mantentzailea

en: Make the next split view the active one.
eu: Egin aktibo hurrengo ikuspegi zatitua.

en: Make the previous split view the active one.
eu: Egin aktibo aurreko ikuspegi zatitua.

en: Make the split view intuitively downward the active one.
eu: Egin ikuspegi zatitua intuitiboki beheranzkoa aktiboa.

en: Make the split view intuitively on the left the active one.
eu: Egin ikuspegi zatitua intuitiboki ezkerrean aktiboa.

en: Make the split view intuitively on the right the active one.
eu: Egin ikuspegi zatitua intuitiboki eskuinean aktiboa.

en: Make the split view intuitively upward the active one.
eu: Egin ikuspegi zatitua intuitiboki goranzkoa aktiboa.

en: Manage Sessions
eu: Kudeatu saioak

en: Manage Sessions...
eu: Kudeatu saioak...

en: Max number of diagnostics allowed in the Diagnostics toolview.
eu: Diagnostiko ikuspegi-tresnan gehienez baimendutako diagnostiko kopurua.

en: Maximum number of entries in recent file list:
eu: Erabilitako azken fitxategien zerrendako sarrera muga:

[ctx: Menu entry Session->New Session]
en: &New Session
eu: Saio &berria

en: Modified
eu: Aldatua

en: Move Document to New Horizontal Split
eu: Mugitu dokumentua zatiketa horizontal berrira

en: Move Document to New Vertical Split
eu: Mugitu dokumentua zatiketa bertikal berrira

en: Move Splitter Down
eu: Eraman zatitzailea behera

en: Move Splitter Left
eu: Eraman zatitzailea ezkerrera

en: Move Splitter Right
eu: Eraman zatitzailea eskuinera

en: Move Splitter Up
eu: Eraman zatitzailea gora

en: Move To
eu: Eraman hona

en: Move the splitter of the current view down
eu: Eraman uneko ikuspegiaren zatitzailea behera

en: Move the splitter of the current view to the left
eu: Eraman uneko ikuspegiaren zatitzailea ezkerrera

en: Move the splitter of the current view to the right
eu: Eraman uneko ikuspegiaren zatitzailea eskuinera

en: Move the splitter of the current view up
eu: Eraman uneko ikuspegiaren zatitzailea gora

en: Name
eu: Izena

en: Navigate to this column.
eu: Nabigatu zutabe honetara.

en: Navigate to this line.
eu: Nabigatu lerro honetara.

en: Navigation Bar
eu: Nabigatzeko barra

en: Never
eu: Inoiz ez

en: New &Window
eu: &Leiho berria

en: New File
eu: Fitxategi berria

en: New Session
eu: Saio berria

en: New file %1
eu: Fitxategi berria %1

en: New file name
eu: Fitxategi-izen berria

en: New file opened while trying to close Kate, closing aborted.
eu: Fitxategi berria ireki da Kate ixten saiatzean, ixtea galarazi da.

en: Newly-created unsaved files
eu: Berriki sortutako gorde gabeko fitxategiak

en: Next Item
eu: Hurrengo elementua

en: Next Split View
eu: Hurrengo ikuspegi zatitua

en: Next tab
eu: Hurrengo fitxa

en: No differences found
eu: Ez da ezberdintasunik aurkitu

en: No recent documents
eu: Ez dago azken aldiko dokumenturik

en: No recent documents or projects
eu: Ez dago azken aldiko dokumenturik edo proiekturik

en: No saved sessions
eu: Ez dago gordetako saiorik

en: No toolview found for name: '%1'. Is the plugin for it disabled or the name is misspelled?
eu: Ez da izena duen tresna-ikuspegirik aurkitu: '%1'. Harentzako plugina ezgaituta dago edo izena gaizki idatzita dago?

en: One Down
eu: Bat behera

en: One Left
eu: Bat ezkerrera

en: One Right
eu: Bat eskuinera

en: One Up
eu: Bat gora

en: Only try to reuse kate instance with this pid (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened).
eu: Soilik saiatu pid hau duen Kate-ren instantzia erabiltzen (ez-ikusia hasi erabili eta Kate-ren beste instantzia batek emandako saioa dagoeneko irekita badu).

en: Open File
eu: Ireki fitxategia

en: Open File...
eu: Ireki fitxategia...

en: Open Folder...
eu: Ireki karpeta...

en: Open Selected Files...
eu: Ireki hautatutako fitxategiak...

en: Open W&ith
eu: Ireki &honekin

en: Open a form to quick open documents.
eu: Ireki dokumentuak bizkor irekitzeko inprimaki bat.

en: Open an existing document for editing
eu: Ireki lehendik dagoen dokumentu bat editatzeko

en: Open as Template
eu: Ireki txantiloi gisa

en: Open each document in its own window
eu: Ireki dokumentu bakoitza bere leiho propioan

en: Open new tabs to the right of the current tab
eu: Ireki fitxa berriak uneko fitxaren eskuinean

en: Open the current document using another application registered for its file type, or an application of your choice.
eu: Ireki uneko dokumentua bere fitxategi motarako erregistratutako beste aplikazio bat erabiliz, edo zuk aukeratutako aplikazio batekin.

en: Opening Large File
eu: Fitxategi handia irekitzea

en: Opens the active document in a new window and closes it in the current window
eu: Dokumentu aktiboa leiho berri batean ireki eta uneko leihoan ixten du

en: Opens the document in a new window and closes it in the current window
eu: Dokumentua leiho berri batean irekitzen du eta uneko leihoan ixten du

en: Output
eu: Irteerakoa

en: Output timestamps with date
eu: Irteerako denbora-zigiluak datarekin

en: Overwrite selected documents, discarding disk changes
eu: Gainidatzi hautatutako dokumentuak, diskoko aldaketak baztertuz

en: Own Section
eu: Atal propioa

en: PHP Keyword/Datatype list
eu: PHP gako-hitzen/Datu moten zerrenda

en: Patches and more
eu: Adabakiak eta gehiago

en: Plugin Manager
eu: Plugin kudeatzailea

en: Plugins
eu: Pluginak

en: Previous Item
eu: Aurreko elementua

en: Previous Split View
eu: Aurreko ikuspegi zatitua

en: Previous tab
eu: Aurreko fitxa

en: Project: %1
eu: Proiektua: %1

en: Properties
eu: Propietateak

en: Python Plugin Developer
eu: Python pluginaren garatzailea

en: QA and Scripting
eu: Kalitate-bermatze eta scriptak egitea

en: Quick Fix
eu: Konponketa azkarra

en: Quit the application
eu: Irten aplikaziotik

en: Raw
eu: Gordina

en: Read handbook
eu: Irakurri eskuliburua

en: Read the contents of stdin.
eu: Irakurri «stdin» sarrera estandarraren edukia.

en: Recent Documents
eu: Azken aldiko dokumentuak

en: Recent Documents and Projects
eu: Azken aldiko dokumentuak eta proiektuak

en: Recent Files
eu: Azken aldiko fitxategiak

en: Reload A&ll
eu: Birzamatu &dena

en: Reload all open documents.
eu: Birzamatu irekitako dokumentu guztiak.

en: Reload selected documents from disk
eu: Birzamatu hautatutako dokumentuak diskotik

en: Remove Global Suppression
eu: Kendu ezabatze orokorra

en: Remove Local Suppression
eu: Kendu ezabatze lokala

en: Remove modified flag from selected documents
eu: Kendu «aldatua» bandera hautatutako dokumentuetatik

en: Rename file
eu: Berrizendatu fitxategia

en: Renames the file belonging to the current document.
eu: Uneko dokumentuari dagokion fitxategia berrizendatzen du.

en: Reopen the document or documents that were most recently closed
eu: Berrireki itxitako azken dokumentua edo dokumentuak

en: Reopening files from the last session...
eu: Azken saioko fitxategiak berrirekitzen...

en: Restore
eu: Lehengoratu

en: Right Sidebar
eu: Eskuineko alboko-barra

en: Right Split View
eu: Eskuineko ikuspegi zatitua

en: Running this editor with kdesu can cause bugs and expose you to security vulnerabilities. Instead use this editor normally and you will be prompted for elevated privileges when saving documents if needed.
eu: Editore hau «kdesu» bidez ibiltzeak akatsak eragin ditzake eta segurtasun ahulezien aurrean zaurgarri utz zaitzake. Horren ordez erabili editore hau era arruntean eta dokumentuak gordetzeko beharrezkoak badira, pribilegio garaiagoak eskatuko zaizkizu.

en: Running this editor with sudo can cause bugs and expose you to security vulnerabilities. Instead use this editor normally and you will be prompted for elevated privileges when saving documents if needed.
eu: Editore hau «sudo» bidez ibiltzeak akatsak sortu eta segurtasun ahulezien aurrean zaurgarri utz zaitzake. Horren ordez, erabili editore hau era arruntean eta dokumentuak gordetzeko beharrezkoak badira, pribilegio altuagoak eskatu zaizkizu.

en: Sa&ve All
eu: &Gorde dena

en: Save As
eu: Gorde honela

en: Save As (%1)
eu: Gorde honela (%1)

en: Save Documents
eu: Gorde dokumentuak

en: Save Session &As...
eu: Gorde saioa &honela...

en: Save all open, modified documents to disk.
eu: Gorde ireki eta aldatutako dokumentu guztiak diskoan.

en: Saved Sessions
eu: Gordetako saioak

en: Script error. Expected a toolview name. Available: %1
eu: Gidoi-errorea. Tresna-ikuspegi izen bat espero zen. Erabilgarri: %1

en: Scripting
eu: Gidoigintza

en: Se&lect All
eu: Hautatu &guztiak

en: Search...
eu: Bilatu...

en: Sele&ction
eu: &Hautapena

en: Sess&ions
eu: &Saioak

en: Session
eu: Saioa

en: Session '%1' is already opened in another Kate instance. Switch to that or reopen in this instance?
eu: '%1' saioa dagoeneko irekita dago Kate-ren beste instantzia batean, han aldatu berrireki ordez?

en: Session Chooser
eu: Saio-hautatzailea

en: Session Elements
eu: Saioko elementuak

en: Session Management
eu: Saio-kudeaketa

en: Session Name
eu: Saioaren izena

en: Session Renaming
eu: Saio berrizendatzea

en: Session name:
eu: Saioaren izena:

en: Session will be deleted on dialog close
eu: Saioa ezabatuko da elkarrizketa-koadroa ixtean

en: Set encoding for the file to open.
eu: Ezarri ireki beharreko fitxategiaren kodeketa.

en: Sho&w Path in Titlebar
eu: Era&kutsi bide-izena titulu-barran

en: Show %1
eu: Erakutsi %1

en: Show %1 Button
eu: Erakutsi %1 botoia

en: Show &Tabs
eu: Erakutsi &fitxak

en: Show File Git History
eu: Erakutsi fitxategien Git historia

en: Show Hover Info
eu: Erakutsi gainetik igarotze informazioa

en: Show Navigation Bar
eu: Erakutsi nabigatzeko barra

en: Show Side&bars
eu: Erakutsi &alboko-barrak

en: Show current symbol in navigation bar
eu: Erakutsi uneko ikurra nabigatzeko barran

en: Show text for left and right sidebar buttons
eu: Erakutsi testua ezker eta eskuin alboko-barrako botoietan

en: Show the complete document path in the window caption
eu: Erakutsi dokumentuaren bide-izen osoa leihoaren azalpen-testuan

en: Show the welcome page
eu: Erakutsi ongietorri orria

en: Show welcome page for new window
eu: Erakutsi ongietorri-orria leiho berrietan

en: Show welcome view for new windows
eu: Erakutsi ongietorri-ikuspegia leiho berrietan

en: Show/Hide Commit Info
eu: Erakutsi/Ezkutatu baliozkotze informazioa

en: Shows a hint how to compare documents.
eu: Argibide bat erakusten du dokumentuak konparatzeko erari buruz.

en: Side By Side
eu: Alboz albo

en: Sidebar Buttons
eu: Alboko-barrako botoiak

en: Specify a name for this session
eu: Zehaztu saiorako izen bat

en: Specify a new name for session: %1
eu: Zehaztu saiorako izen berri bat: %1

en: Split &Horizontal
eu: Zatitu &horizontalki

en: Split Ve&rtical
eu: Zatitu &bertikalki

en: Split View
eu: Zatitu ikuspegia

en: Split the currently active view horizontally into two views and move the currently active document to view below.
eu: Zatitu uneko ikuspegi aktiboa horizontalki bi ikuspegitan eta mugitu uneko dokumentu aktiboa azpiko ikuspegira.

en: Split the currently active view horizontally into two views.
eu: Zatitu uneko ikuspegi aktiboa horizontalki bi ikuspegitan.

en: Split the currently active view vertically into two views and move the currently active document to right view.
eu: Zatitu uneko ikuspegi aktiboa bertikalki bi ikuspegitan eta mugitu uneko dokumentu aktiboa eskuineko ikuspegira.

en: Split the currently active view vertically into two views.
eu: Zatitu uneko ikuspegi aktiboa bertikalki bi ikuspegitan.

en: Stage Hunk
eu: Ipini puska antolaketan

en: Stage Line | Stage Lines
eu[0]: Ipini lerroa antolaketan
eu[1]: Ipini lerroak antolaketan

en: Start Kate with a given session.
eu: Hasi Kate emandako saio batekin.

en: Start Kate with a new anonymous session, implies '-n'.
eu: Abiarazi Kate saio anonimo berri batekin, '-n' darama.

en: Starting Up
eu: Abiarazten

en: Status on Disk
eu: Egoera diskoan

en: Sync section size with tab positions
eu: Sinkronizatu atalaren neurria fitxen kokalekuarekin

en: Synchronize Scrolling
eu: Sinkronizatu kiribiltzea

en: Synchronize scrolling of this split-view with other synchronized split-views
eu: Sinkronizatu ikuspegi zatitu honetako kiribiltzea sinkronizatutako beste ikuspegi zatitu batzuekin

en: Testing, ...
eu: Probak, ...

en: The Editing Commands
eu: Editatzeko komandoak

en: The cool buffersystem
eu: Buffer sistema zoragarria

en: The diff command failed. Please make sure that git is installed and in your PATH.
eu: «diff» komandoak huts egin du. Ziurtatu git instalatuta eta zure «PATH»ean dagoela.

en: The document "%1" has been modified. Do you want to save your changes or discard them?
eu: '%1' dokumentua aldatu egin da. Zure aldaketak gorde edo baztertu nahi dituzu?

en: The file '%1' could not be opened: it is not a normal file, it is a folder.
eu: '%1' fitxategia ezin izan da ireki: ez da fitxategi arrunta, karpeta baizik.

en: The file '%1' does not exist
eu: '%1' fitxategia ez da existitzen

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
eu: Aplikazioak irekitako fitxategiak/URLak ezabatu egingo dira erabili ondoren

en: The path '%1' doesn't exist
eu: '%1' bide-izena ez da existitzen

en: The plugin required to open folders was not found
eu: Karpetak irekitzeko plugina ez da aurkitu

en: The selected program could not be started. Maybe it is not installed.
eu: Aukeratutako programa ezin izan da abiarazi. Agian ez dago instalatuta.

en: The session contains the list of open documents, recently opened files list, bookmarks, cursor position etc. When the session is loaded all elements are restored.
eu: Saioak irekitako dokumentuen zerrenda dauka, azken aldian irekitako fitxategien zerrenda, laster-markak, kurtsore kokalekua etab. Saioa zamatzean elementu guztiak lehengoratzen dira.

en: The session could not be renamed to "%1". Failed to write to "%2"
eu: Saioa ezin izan da «%1» gisa berrizendatu. «%2»(e)ra idaztea huts egin du

[ctx: The special case of 'Delete unused meta-information after']
en: (never)
eu: (inoiz ez)

[ctx: The suffix of 'Delete unused meta-information after']
en: %v day | %v days
eu[0]: egun %v
eu[1]: %v egun

[ctx: The text is shown as a placeholder in an input line edit, keep it short]
en: Search files in all projects (right click to configure)
eu: Bilatu fitxategiak proiektu guztietan (eskuin klik konfiguratzeko)

[ctx: The text is shown as a placeholder in an input line edit, keep it short]
en: Search files in current project (right click to configure)
eu: Bilatu fitxategiak uneko proiektuan (eskuin klik konfiguratzeko)

en: There is already an existing session with your chosen name: %1
    Please choose a different one.
eu: Badago dagoeneko hautatu duzun izeneko saio bat: %1
    Aukeratu beste bat.

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
eu: Honek azken aldian ireki dituzun fitxategiak zerrendatzen ditu, eta haiek berriz erraz irekitzen uzten dizu.

en: This shows help files for various available plugins.
eu: Honek hainbat plugin erabilgarriren laguntza fitxategiak erakusten ditu.

en: This will close all open documents beside the current one. Are you sure you want to continue?
eu: Honek irekitako dokumentu guztiak itxiko ditu unekoa ezik. Ziur zaude jarraitu nahi duzula?

en: This will close all open documents. Are you sure you want to continue?
eu: Honek irekitako dokumentu guztiak itxiko ditu. Ziur zaude jarraitu nahi duzula?

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
eu: Horrek menu-barra erabat ezkutatuko du. %1 tekleatuz berriz erakuts dezakezu.

en: To save a session, you must specify a name.
eu: Saio bat gordetzeko, izen bat zehaztu behar duzu.

en: Toggle Orientation
eu: Txandakatu orientazioa

en: Toggle Scroll Synchronization
eu: Txandakatu kiribiltze-sinkronizazioa

en: Toggle scroll synchronization for the current view
eu: Txandakatu kiribiltze-sinkronizazioa uneko ikuspegirako

en: Toggles the orientation of the current split view
eu: Uneko ikuspegi zatituaren orientazioa txandakatzen du

en: Tool &Views
eu: Tresna &ikuspegiak

[ctx: Tooltip for a button]
en: Show diff with full context, not just the changed lines
eu: Erakutsi «diff» testuinguru osoarekin, ez soilik aldatutako lerroak

[ctx: Tooltip for a button, clicking the button reloads the diff]
en: Reload Diff
eu: Birzamatu «Diff»

en: Toolview Manager
eu: Tresna-ikuspegi kudeatzailea

en: Top Sidebar
eu: Goiko alboko-barra

en: Unified
eu: Bateratua

en: Unlimited
eu: Mugagabea

en: Unstage Hunk
eu: Atera puska antolaketatik

en: Unstage Line | Unstage Lines
eu[0]: Atera lerroa antolatuetatik
eu[1]: Atera lerroak antolatuetatik

en: Upward Split View
eu: Goranzko ikuspegi zatitua

en: Use a separate &dialog for handling externally modified files
eu: Erabili el&karrizketa-koadro bereizi bat kanpotik aldatutako fitxategiak maneiatzeko

en: Use the Tabbar context menu to compare two documents
eu: Erabili fitxa-barrako laster-menua bi dokumentu konparatzeko

en: Use this command to show or hide the tabs for the views
eu: Erabili komando hau ikuspegietarako fitxak erakutsi edo ezkutatzeko

en: Use this command to show or hide the view's statusbar
eu: Erabili komando hau ikuspegiko egoera-barra erakutsi edo ezkutatzeko

en: User Feedback
eu: Erabiltzaileen erreakzioa

en: Very nice help
eu: Laguntza polita oso

en: Visit homepage
eu: Bisitatu atariko orria

en: Warning
eu: Abisua

en: Warnings
eu: Abisuak

en: Welcome
eu: Ongi etorri

en: Welcome Page
eu: Ongietorri orria

en: Welcome to %1
eu: Ongi etorri %1ra

en: When a window is closed the documents opened only in this window are closed as well.
eu: Leiho bat ixten denean leiho horretan bakarrik irekita dauden dokumentuak ixten dira.

en: When checked double click opens a new document.
eu: Markatuta dagoenean klik bikoitzak dokumentu berri bat irekitzen du

en: When checked each tab will display a close button.
eu: Markatuta dagoenean fitxa guztiek azalduko dute ixteko botoi bat.

en: When checked middle click closes a document.
eu: Markatuta dagoenean erdiko klikak dokumentu bat ixten du.

en: When checked tab text might be elided if its too long.
eu: Markatuta dagoenean fitxako testua luzeegia bada elisioa jasan dezake.

en: When checked tabs take as much size as possible.
eu: Markatuta dagoenean fitxek ahal duten zabalera handiena hartzen dute.

en: When checked tabs will be hidden if only one document is open.
eu: Markatuta dagoenean fitxak ezkutuan egongo dira dokumentu bakarra irekita badago.

en: When checked this will allow scrolling in tab bar when number of tabs is large.
eu: Markatuta dagoenean, honek fitxa barran kiribiltzeko aukera emango du fitxa kopurua handia denean.

en: When enabled the section size will be determined by the position of the tabs.
    This option does not affect the bottom sidebar.
eu: Gaitzen denean, atalaren neurria fitxaren kokalekuaren arabera zehaztuko da.
    Aukera honek ez diot beheko alboko-barrari eragiten.

en: When enabled, the output line timestamp headers will be prefixed with date.
eu: Gaituta dagoenean, irteera lerroko denbora-zigilu goiburuak data aurretik izango dute.

en: Wildcard Filtering
eu: Komodin bidez iragaztea

en: You dropped the directory %1 into Kate. Do you want to open all files contained in it?
eu: %1 direktorioa Kate-ren gainean jaregin duzu. Hartan edukitako fitxategi guztiak zamatu nahi dituzu?

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
eu: Gorde gabeko aldaketak dituzu. Aldaketak ezarri edo baztertu nahi dituzu?

en: [NEW]
eu: [BERRIA]

en: [OLD]
eu: [ZAHARRA]

en: [urls...]
eu: [URLak...]

en: column
eu: zutabea

en: encoding
eu: kodeketa

en: line
eu: lerroa

en: pid
eu: PID

en: session
eu: Saioa
