dolphin - en to eu translation catalogue (833 entries)

en:  level deep |  levels deep
eu[0]:  sakonera maila
eu[1]:  sakonera maila

en: &Edit
eu: &Editatu

en: &Go
eu: &Joan

en: &View
eu: &Ikuspegia

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
eu: %1 kopiatu

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
eu: <para>Hautatutako fitxategiak eta karpetak Arbelera gehitu dira. Orain, <emphasis>Itsasteko</emphasis> ekintza erabil daiteke haiek arbeletik beste kokaleku batera transferitzeko. Beste aplikazio batzuetara ere transferitu daitezke haietako bakoitzaren <emphasis>Itsasteko</emphasis> ekintzak erabiliz.</para>

[ctx: @accessible rating]
en: %1 and a half stars | %1 and a half stars
eu[0]: Izar %1 eta erdi
eu[1]: %1 izar eta erdi

[ctx: @accessible rating]
en: %1 star | %1 stars
eu[0]: Izar %1
eu[1]: %1 izar

[ctx: @action]
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
eu[0]: Kopiatu %2 arbelera
eu[1]: Kopiatu %2 arbelera

[ctx: @action]
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
eu[0]: Kopiatu %2(r)en kokalekua arbelera
eu[1]: Kopiatu %2en kokalekua arbelera

[ctx: @action]
en: Copy…
eu: Kopiatu…

[ctx: @action]
en: Create File…
eu: Sortu fitxategia...

[ctx: @action]
en: Create Folder…
eu: Sortu karpeta...

[ctx: @action]
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
eu[0]: Ebaki %2 arbelera
eu[1]: Ebaki %2 arbelera

[ctx: @action]
en: Cut…
eu: Ebaki…

[ctx: @action]
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
eu[0]: Bikoiztu %2
eu[1]: Bikoiztu %2

[ctx: @action]
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
eu[0]: Eraman %2 Zakarrontzira
eu[1]: Eraman %2 Zakarrontzira

[ctx: @action]
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
eu[0]: Betiko ezabatu %2
eu[1]: Betiko ezabatu %2

[ctx: @action]
en: Rename %2 | Rename %2
eu[0]: Berrizendatu %2
eu[1]: Berrizendatu %2

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
eu: Ezabatu (Zakarrontzirako lasterbidea erabiliz)

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
eu: Itsatsi arbeletik

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
eu: Uxatu oroigarri hau

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
eu: Ez berriz oroitu

[ctx: @action keep short]
en: More
eu: Gehiago

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
eu: Gehitu sareko karpeta

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
eu: Gehitu etiketak

[ctx: @action:button]
en: Cancel
eu: Utzi

[ctx: @action:button]
en: Cancel Copying
eu: Utzi kopiatzea

[ctx: @action:button]
en: Cancel Cutting
eu: Utzi ebakitzea

[ctx: @action:button]
en: Cancel Duplicating
eu: Utzi bikoiztea

[ctx: @action:button]
en: Cancel Moving
eu: Utzi mugitzea

[ctx: @action:button]
en: Cancel Renaming
eu: Utzi berrizendatzea

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
eu: Zama-jaitsi zerbitzu berriak...

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
eu: Hustu zakarrontzia

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
eu: Irten hautapen modutik

[ctx: @action:button]
en: I Understand and Accept These Risks
eu: Ulertzen dut eta arriskuak onartzen ditut

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
eu: Instalatu Filelight…

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
eu[0]: Ireki elementu %1
eu[1]: Ireki %1 elementu

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
eu[0]: Ireki terminal %1
eu[1]: Ireki %1 terminal

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
eu: Berrizendatu eta ezkutatu

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
eu: Hautatu Etxeko kokalekua

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
eu: Erabili uneko kokalekua

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
eu: Erabili kokaleku lehenetsia

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
eu[0]: Etiketa: %2
eu[1]: Etiketak: %2

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
eu: &Irten %1-(e)tik

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
eu: Aukeratu...

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
eu: Bukatu

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
eu: Administratzaile gisa jardun berriro

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
eu: Kopiatu kokalekua

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
eu: Kopiatu kokalekua…

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
eu: Jardun administratzaile gisa

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
eu: Automatikoki jo media fitxategiak

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
eu: Zutabeen zabalera automatikoak

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
eu: Korritze automatikoa

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
eu: Hustu hautapena

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
eu: Itxi beste fitxak

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
eu: Itxi fitxa

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
eu: Data trinkoa

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
eu: Konfiguratu zakarrontzia...

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
eu: Konfiguratu...

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
eu: Kopiatu

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
eu: Kopiatu beste ikuspegira

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
eu: Kopiatu beste ikuspegira…

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
eu: Zutabeen zabalera pertsonalizatuak

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
eu: Ebaki

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
eu: Ezabatu

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
eu: Bereizi fitxa

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
eu: Hustu zakarrontzia

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
eu: Joan azken fitxara

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
eu: Joan hurrengo fitxara

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
eu: Joan aurreko fitxara

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Tab %1
eu: Joan %1 fitxara

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
eu: Azken fitxa

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
eu: Mugatu etxeko direktoriora

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
eu[0]: Kokaleku-barra
eu[1]: Kokaleku-barrak

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
eu: Eraman karpeta berrira…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
eu: Eraman beste ikuspegira

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
eu: Eraman beste ikuspegira…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
eu: Bota zakarrontzira

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
eu: Fitxa berria

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
eu: Hurrengo fitxa

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
eu: Ireki bide-izena

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
eu: Ireki bide-izena fitxa berrian

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
eu: Ireki bide-izena leiho berrian

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
eu: Ireki fitxa berrian

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
eu: Ireki fitxa berrietan

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
eu: Ireki leiho berrian

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
eu: Ireki ikuspegi zatituan

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
eu: Aurreikuspegia

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
eu: Aurreko fitxa

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
eu: Propietateak

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Tab
eu: Berrizendatu fitxa

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
eu: Berrizendatu...

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Files and Folders
eu: Hautatu fitxategiak eta karpetak

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
eu: Erakutsi ezkutuko fitxategiak

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
eu: Erakutsi jomuga

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
eu: Erakutsi zoomaren graduatzailea

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
eu: Erakutsi elementua gainetik igarotzean

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
eu: Alboko betegarria

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
eu: Txandakatu Iragazki-barra

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
eu: Txandakatu Bilaketa-barra

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
eu: Gehitu lekuetara

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Left View
eu: Itxi ezkerreko ikuspegia

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Right View
eu: Itxi eskuineko ikuspegia

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
eu: &Editatu fitxategi mota...

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
eu: Kopiatu beste ikuspegira

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
eu: Alderantzikatu hautapena

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
eu: Eraman beste ikuspegira

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
eu: Itsatsi

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
eu: Hautatu bat datozen elementuak...

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
eu: Desautatu denak

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
eu: Desautatu bat datozen elementuak...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
eu: Itxi fitxa

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
eu: Ezabatu…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
eu: Bikoiztu hemen

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
eu: Bikoiztu hemen…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
eu: Bota Zakarrontzira…

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
eu: &Leiho berria

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
eu: Fitxa berria

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
eu: Propietateak

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
eu: Desegin fitxa ixtea

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
eu: &Sareko karpetak

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
eu: A&plikazioak

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
eu: Abio automatikoa

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
eu: Zakarrontzia

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
eu: Kokaleku editagarria

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
eu: Ordeztu kokalekua

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
eu: Blokeatu panelak

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
eu: Desblokeatu panelak

[ctx: @action:inmenu Restore the selected files that are in the trash to the place they lived at the moment they were trashed. Minimize the length of this string if possible.]
en: Restore to Former Location | Restore to Former Locations
eu[0]: Lehengoratu lehengo kokalekuan
eu[1]: Lehengoratu lehengo kokalekuetan

[ctx: @action:inmenu Shortcut, middle click to trigger menu item, keep short]
en: Middle Click
eu: Erdiko klik

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
eu: Karpetak aurrenik

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
eu: Ezkutuko fitxategiak amaieran

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
eu: Konparatu fitxategiak

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
eu: Kendu fokua terminalaren paneletik

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
eu: Iragazi...

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
eu: Bilatu fitxategia...

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
eu: Fokua terminalaren panelera

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
eu: Ireki %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
eu: Ireki &terminala

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
eu: Ireki bilaketa tresna hobetsia

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
eu: Ireki terminala

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal Here
eu: Ireki terminala hemen

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
eu: Doitu ikuspegia azaltzeko estiloa...

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Places Panel
eu: Kendu fokua Lekuak paneletik

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Terminal Panel
eu: Kendu fokua Terminala paneletik

[ctx: @action:inmenu View]
en: Focus Places Panel
eu: Fokua Lekuak panelera

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
eu: Berrezarri zoom maila

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
eu: Erakutsi informazio osagarria

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
eu: Erakutsi ezkutuko fitxategiak

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
eu: Erakutsi panelak

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
eu: Erakutsi taldeka

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
eu: Sailkatu honen arabera

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
eu: Gelditu

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
eu: Trinkoa

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
eu: Xehetasunak

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
eu: Ikonoak

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
eu: Konfiguratu

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
eu[0]: Hautatutako elementu baterako ekintzak
eu[1]: Hautatutako %1 elementuetarako ekintzak

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
eu: Uneko ikuspegirako ekintzak

[ctx: @action:intoolbar]
en: Change View Mode
eu: Aldatu ikuspegi modua

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
eu: Iragazi

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
eu: Bilatu

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select
eu: Hautatu

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
eu: Erakutsi aurreikuspegiak

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
eu: Itxi

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
eu: Itxi

[ctx: @action:intoolbar Move left view to a new window]
en: Pop out Left View
eu: Atera ezkerreko ikuspegia

[ctx: @action:intoolbar Move right view to a new window]
en: Pop out Right View
eu: Atera eskuineko ikuspegia

[ctx: @action:intoolbar Move view in focus to a new window]
en: Pop out
eu: Gaineratu

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
eu: Zatitu

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
eu: Gordelekua

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
eu: <application>Filelight</application> ondo instalatu da.

[ctx: @info]
en: <para>Creating <emphasis>previews</emphasis> for remote folders is very intensive in terms of network resource usage.</para><para>Disable this if navigating remote folders in Dolphin is slow or when accessing storage over metered connections.</para>
eu: <para>Urruneko karpeten <emphasis>aurreikuspegiak</emphasis> sortzea oso intentsiboa da sareko baliabideei dagokionez.</para><para>Ezgaitu hau, Dolphin bidez urrutiko karpetetan nabigatzea motel badabil, edo konexio tarifatu baten bidez biltegiratze bat atzitzean.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Make use of your administrator rights in Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navigate to the file or folder you want to change.</numbereditem><numbereditem>Activate the "%1" action either under <interface>Open Menu|More|View</interface> or <interface>Menu Bar|View</interface>.<nl/>Default shortcut: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>After authorization you can manage files as an administrator.</numbereditem></numberedlist></para>
eu: <para>Erabili zure administratzaile eskubideak Dolphin erabiltzean: <numberedlist><numbereditem>Nabigatu aldatu nahi duzun fitxategi edo karpetara.</numbereditem><numbereditem>Aktibatu "%1" ekintza <interface>Menua | Gehiago | Ikuspegia</interface> irekiz edo <interface>Menu-barra | Ikuspegia</interface>.<nl/>Lasterbide lehenetsia: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>Baimena eman ondoren fitxategiak administratzaile gisa kudeatu ditzakezu.</numbereditem> </numberedlist></para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to use administrator privileges. While acting as an administrator you can change or replace any file or folder on this system. This includes items which are critical for this system to function.</para><para>You are able to <emphasis>delete every users' data</emphasis> on this computer and to <emphasis>break this installation beyond repair.</emphasis> Adding just one letter in a folder or file name or its contents can render a system <emphasis>unbootable.</emphasis></para><para>There is probably not going to be another warning even if you are about to break this system.</para><para>You might want to <emphasis>backup files and folders</emphasis> before proceeding.</para>
eu: <para>Administratzaile-pribilegioak erabiltzear zaude. Administratzaile gisa jardutean, sistemako fitxategi edo karpeta oro aldatu edo ordeztu dezakezu. Sistema hau ibiltzeko kritikoak diren elementuak barne.</para><para>Ordenagailu honetako <emphasis>erabiltzaile guztien datuak ezaba</emphasis> ditzakezu eta <emphasis>instalazio hau konpontzerik izango ez den punturaino hautsi</emphasis> dezakezu. Karpeta, fitxategi edo haien edukian letra bakarra aldatzea, sistema <emphasis>abiatu ezinik</emphasis> utz dezake.</para><para>Ziurrenik ez duzu beste abisurik jasoko, ezda sistema haustear zaunean ere.</para><para>Jarraitu aurretik, agian, <emphasis>fitxategi eta karpeten babeskopia</emphasis> egin nahiko duzu.</para>

[ctx: @info]
en: <title>Selection Mode</title><para>Select files or folders to manage or manipulate them.<list><item>Press on a file or folder to select it.</item><item>Press on an already selected file or folder to deselect it.</item><item>Pressing an empty area does <emphasis>not</emphasis> clear the selection.</item><item>Selection rectangles (created by dragging from an empty area) invert the selection status of items within.</item><item>Moving with <shortcut>arrow keys</shortcut> does <emphasis>not</emphasis> change the selection.</item><item>Pressing <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut>, or <shortcut>%3</shortcut> toggles the selection.</item></list></para><para>The available action buttons at the bottom change depending on the current selection.</para>
eu: <title>Hautapen modua</title><para>Hautatu fitxategiak edo karpetak haiek kudeatzeko edo manipulatzeko.<list><item>Sakatu fitxategi batean edo karpeta batean hura hautatzeko.</item><item>Sakatu dagoeneko hautatuta dagoen fitxategi batean edo karpeta batean hura desautatzeko.</item><item>Azalera huts batean sakatzeak <emphasis>ez</emphasis> du hautapena garbitzen. </item><item>Hautapen laukizuzenek (azalera huts batetik arrastatuz sortuak) barneko elementuen egoera alderantzikatzen du.</item><item> <shortcut>gezi teklekin</shortcut> mugitzea <emphasis>ez</emphasis> du hautapena aldatzen.</item><item><shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut>, edo <shortcut>%3</shortcut> sakatzea hautapena txandakatzen du.</item></list> </para><para>Behean eskuragarri dauden ekintza-botoiak unean uneko hautapenaren arabera aldatzen dira.</para>

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
eu: Administratzaile baimena iraungi egin da.

[ctx: @info]
en: Authorization required to enter this folder.
eu: Karpeta honetara sortzeko baimena izan behar da.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: No files selected.
eu: Ezin du beste ikuspegira kopiatu: Ez da fitxategirik hautatu.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: The other view already contains these items.
eu: Ezin du beste ikuspegira kopiatu: Beste ikuspegiak jada elementu horiek ditu.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
eu: Ezin du beste ikuspegira kopiatu: Ez duzu helburuko karpetan idatzeko baimenik.

[ctx: @info]
en: Cannot create new file: You do not have permission to create items in this folder.
eu: Ezin du fitxategi berria sortu: Ez duzu karpeta honetan elementu berriak sortzeko baimenik.

[ctx: @info]
en: Cannot create new folder: You do not have permission to create items in this folder.
eu: Ezin du karpeta berria sortu: Ez duzu karpeta honetan elementu berriak sortzeko baimenik.

[ctx: @info]
en: Cannot cut: You do not have permission to move items from this folder.
eu: Ezin du ebaki: Ez duzu karpeta honetako elementuak mugitzeko baimenik.

[ctx: @info]
en: Cannot delete: You do not have permission to remove items from this folder.
eu: Ezin du ezabatu: Ez duzu karpeta honetako elementuak kentzeko baimenik.

[ctx: @info]
en: Cannot duplicate here: You do not have permission to create items in this folder.
eu: Ezin du hemen bikoiztu: Ez duzu karpeta honetan elementuak sortzeko baimenik.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: No files selected.
eu: Ezin du beste ikuspegira mugitu: Ez da fitxategirik hautatu.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: The other view already contains these items.
eu: Ezin du beste ikuspegira mugitu: Beste ikuspegiak jada elementu horiek ditu.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to move items from this folder.
eu: Ezin du beste ikuspegira mugitu: Ez duzu karpeta honetako elementuak mugitzeko baimenik.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
eu: Ezin du beste ikuspegira mugitu: Ez duzu helburuko karpetan idatzeko baimenik.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: The clipboard is empty.
eu: Ezin du itsatsi: Arbela hutsik dago.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: You do not have permission to write into this folder.
eu: Ezin du itsatsi: Ez duzu karpeta honetan idazteko baimenik.

[ctx: @info]
en: Cannot rename: You do not have permission to rename items in this folder.
eu: Ezin du berrizendatu: Ez duzu karpeta honetako elementuak berrizendatzeko baimenik.

[ctx: @info]
en: Close Tab
eu: Itxi fitxa

[ctx: @info]
en: Close left view
eu: Itxi ezkerreko ikuspegia

[ctx: @info]
en: Close right view
eu: Itxi eskuineko ikuspegia

[ctx: @info]
en: Compact view mode
eu: Ikuspegi trinkoa

[ctx: @info]
en: Details view mode
eu: Xehetasunen ikuspegi modua

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
eu: Dolphin berrabiatu beharra dago bertsio kontrol sistemaren ezarpen eguneratuak ezartzeko.

[ctx: @info]
en: Dolphin will add file system metadata to folders you change view properties for. If that is not possible, a hidden .directory file is created instead.
eu: Ikuspegi propietateak aldatzen dizkiezun karpetetan, Dolphin-ek,  fitxategi-sistemaren metadatuak gehituko ditu. Hori ezinezkoa balitz, horren ordez, ezkutuko .directory fitxategi bat sortuko da.

[ctx: @info]
en: Double-click triggers
eu: Klik bikoitza eragiten du

[ctx: @info]
en: Go back
eu: Joan atzera

[ctx: @info]
en: Go forward
eu: Joan aurrera

[ctx: @info]
en: Icons view mode
eu: Ikonoen ikuspegi modua

[ctx: @info]
en: Move left view to a new window
eu: Eraman ezkerreko ikuspegia leiho berri batera

[ctx: @info]
en: Move right view to a new window
eu: Eraman eskuineko ikuspegia leiho berri batera

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
eu: Ireki Dolphin-en leiho berri bat

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
eu: Gordelekua alegiazko direktorioa leiho zatitu batean irekitzen du

[ctx: @info]
en: Panel settings are also available through their context menu. Open it by pressing the right mouse button on a panel.
eu: Panel-ezarpenak haien testuinguru-menutik ere erabilgarri daude. Irekitzeko, sakatu saguaren eskuineko botoia panelean.

[ctx: @info]
en: Restart now?
eu: Orain berrabiatu?

[ctx: @info]
en: Searching…
eu: Bilatzen...

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
eu: Erakutsi fitxategi eta karpeten aurreikuspegia

[ctx: @info]
en: Some special views like search, recent files, or trash will still use a custom display style.
eu: Ikuspegi berezi batzuek, hala nola bilaketak, azken aldiko fitxategiak, edo zakarrontziak, oraindik, neurrira ipinitako azaltzeko estilo bat erabiliko dute.

[ctx: @info]
en: Split view
eu: Zatitu ikuspegia

[ctx: @info]
en: Stop loading
eu: Gelditu kargatzea

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
eu: Karpeta nagusiaren kokalekua baliogabea da edo ez da existitzen. Ez da aplikatuko.

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
eu: Karpeta guztien ikuspegiaren propietateak aldatuko dira. Jarraitu nahi duzu?

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
eu: Azpikarpeta guztien ikuspegiaren propietateak aldatuko dira. Jarraitu nahi duzu?

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
eu: Honek uneko karpetako edukia zamatzea geldiarazten du.

[ctx: @info]
en: hidden
eu: ezkutuan

[ctx: @info %1 is error code]
en: Installation exited without reporting success. (%1)
eu: Instalazioa arrakastaren berri eman gabe itxi da (%1)

[ctx: @info 1 states that the folder is empty and sometimes why, 2 is the full filesystem path]
en: %1 at location %2
eu: %1 %2 kokalekuan

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in location %1
eu: %1 kokalekuan sareta antolaera batean

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in selection mode in location %1
eu: %1 kokalekuan hautapen moduan sareta antolaera batean

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in location %1
eu: %1 kokalekuan

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in selection mode in location %1
eu: %1 kokalekuan, hautapen moduan

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in location %2 | %1 selected items in a grid layout in location %2
eu[0]: elementu %1 hautatuta, %2 kokalekuan, sareta antolaera batean
eu[1]: %1 elementu hautatuta, %2 kokalekuan, sareta antolaera batean

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in selection mode in location %2 | %1 selected items in a grid layout in selection mode in location %2
eu[0]: elementu %1 hautatuta, %2 kokalekuan, hautapen moduan, sareta antolaera batean
eu[1]: %1 elementu hautatuta, %2 kokalekuan, hautapen moduan, sareta antolaera batean

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in location %2 | %1 selected items in location %2
eu[0]: elementu %1 hautatuta, %2 kokalekuan
eu[1]: %1 elementu hautatuta, %2 kokalekuan

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in selection mode in location %2 | %1 selected items in selection mode in location %2
eu[0]: elementu %1 hautatuta, %2 kokalekuan, hautapen moduan
eu[1]: %1 elementu hautatuta, %2 kokalekuan, hautapen moduan

[ctx: @info enumeration saying this is a link to $1, %1 is mimeType]
en: , link to %1 at %2
eu: , %1(e)rako esteka %2(e)an

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
eu: Hautatu kokalekua kopiatu beharreko fitxategi edo karpeta bat.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied over.
eu: Hautatu gainera kopiatu behar diren fitxategiak eta karpetak.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
eu: Hautatu kopiatu beharreko fitxategiak eta karpetak.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
eu: Hautatu ebaki beharreko fitxategiak eta karpetak.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
eu: Hautatu hemen bikoiztu beharreko fitxategiak eta karpetak.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved over.
eu: Hautatu gainera mugitu beharreko fitxategiak eta karpetak.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
eu: Hautatu Zakarrontzira mugitu beharreko fitxategiak eta karpetak.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
eu: Hautatu betirako ezabatu beharreko fitxategiak eta karpetak.

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
eu: Hautatu berrizendatu beharreko fitxategia edo karpeta.
    Berrizendatze masiboa egin daiteke elementu anitz hautatzen direnean.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
eu: Administratzaile gisa ari zara — Kontuz ibili!

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
eu: Hautapen modua

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
eu: Hautapen modua: Egin klik fitxategietan edo karpetetan haiek hautatzeko.

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
eu: Administratzaile gisa ari zara

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2006-2025 The Dolphin Developers
eu: (C) 2006-2025 Dolphin-en garatzaileak

[ctx: @info:credit]
en: Developer
eu: Garatzailea

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
eu: Dokumentazioa

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
eu: Mantentzailea (2012-2014) eta garatzailea

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
eu: Mantentzailea (2014-2018) eta garatzailea

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
eu: Mantentzailea (2018-2021) eta garatzailea

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
eu: Mantentzailea (2021etik) eta garatzailea

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
eu: Mantentzailea (2021etik) eta garatzailea (2019tik)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
eu: Mantentzailea eta garatzailea (2006-2012)

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter home location path
eu: Sartu etxeko kokalekuaren bide-izena

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
eu: Komandoa...

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
eu: Karpetak zenbatzen: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
eu: Karpetak: %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
eu: Karpeta zamatzen...

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
eu: Sailkatzen...

[ctx: @info:shell]
en: <application>Dolphin</application> requires <application>%1</application> to manage system-controlled files, but it is not installed.<nl/>Press %2 to install <application>%1</application> or %3 to cancel.
eu: <application>Dolphin</application>ek <application>%1</application>  behar du «system-controlled» fitxategiak kudeatzeko, baina ez dago instalatuta.<nl/> Sakatu %2 <application>%1</application> instalatzeko edo %3 bertan behera uzteko.

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
eu: Dokumentua irekitzeko

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
eu: Dolphin esplizituki leiho berrian irekiko da.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
eu: Dolphin zatitutako ikuspegian hasiko da.

[ctx: @info:shell]
en: Set up Dolphin for administrative tasks.
eu: Ezarri Dolphin administrazio atazetarako.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
eu: Abiarazi Dolphin Daimona (soilik DBus interfazearekin beharrezkoa da).

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
eu: Argumentu gisa emandako fitxategi eta karpetak hautatuko dira.

[ctx: @info:shell %1 is a terminal command]
en: Running <application>Dolphin</application> with <command>sudo</command> is discouraged. Please run <icode>%1</icode> instead.
eu: <application>Dolphin</application> <command>sudo</command> bidez ez exekutatzea gomendatzen da. Mesedez, horren ordez exekutatu <icode>%1</icode>.

[ctx: @info:shell %1 is package name, %2 is error message, %3 is error e.g. 'ErrorNoNetwork']
en: Installing <application>%1</application> failed: %2 (%3)<nl/>Please try installing <application>%1</application> manually instead.
eu: <application>%1</application> instalatzea huts egin du: %2 (%3)<nl/>Mesedez, horren ordez, saia zaitez <application>%1</application> eskuz instalatzen.

[ctx: @info:shell about system packages]
en: Could not find package %1.
eu: Ezin du %1 paketea aurkitu.

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
eu: 0 karpeta, 0 fitxategi

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
eu[0]: Fitxategi 1
eu[1]: %1 fitxategi

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
eu[0]: Fitxategi 1 hautatu da
eu[1]: %1 fitxategi hautatu dira

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
eu[0]: Karpeta 1
eu[1]: %1 karpeta

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
eu[0]: Karpeta 1 hautatu da
eu[1]: %1 karpeta hautatu dira

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
eu: Sortutako karpeta.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
eu: Ezabatzea burutu da.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
eu: Dolphin-ek ez du web orririk onartzen, web arakatzailea abiarazi da

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
eu: Filelight instalatzen…

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
eu: Protokolo baliogabea

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
eu: Protokolo baliogabea '%1'

[ctx: @info:status]
en: No items found.
eu: Ez da elementurik aurkitu.

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
eu: Dolphin-ek ez du protokolo hau onartzen, lehenetsitako aplikazioa abiarazi da

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
eu: Ongi kopiatu da.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
eu: Ongi estekatu da.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
eu: Ongi bota da zakarrontzira.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
eu: Lekuz ongi aldatu da.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
eu: Izenez ongi aldatu da.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
eu: '%1' kokalekua baliogabea da.

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
eu: Kokalekua hutsik dago.

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
eu: Zakarrontziko eragiketa burutu da.

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
eu: Akats ezezaguna.

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
eu: Bertsioaren informazioa eguneratzen...

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
eu: %1 libre

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
eu: Utzi administratzaile gisa jarduteareari

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
eu: Ezkutatu iragazki-barra

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
eu: Mantendu iragazkia karpeta aldatzean

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Places panel.
eu: Eraman teklatuaren fokua Lekuak panele-ra/tik.

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Terminal panel.
eu: Eraman teklatuaren fokua Terminal panele-ra/tik.

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
eu: Utzi bilatzeari

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
eu: Berritu ikuspegia

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
eu: Bilatu fitxategiak eta karpetak

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
eu: Erakutsi iragazki-barra

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
eu[0]: Neurria: pixel 1
eu[1]: Neurria: %1 pixel

[ctx: @info:tooltip %1 are the file patterns for mimetype application/x-trash]
en: Backup files are the files whose mime-type is application/x-trash, patterns: %1
eu: Babes-kopia fitxategiak mime-mota application/x-trash dutenak dira, eredua: %1

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
eu: %1/%2 libre (%%3 erabilita)
    Sakatu diskoko lekua kudeatzeko.

[ctx: @info:tooltip of a 'locked' symbol in url navigator]
en: This folder is not writable for you.
eu: Karpeta honetan ez duzu idazteko baimenik.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
eu: <para>Honek leihoaren eskuin aldeko <emphasis>informazio</emphasis> panela erakustea txandakatzen du.</para><para>Panelak informazio zehatza eskaintzen du, zure sagua gainetik igarotzen ari den elementuei buruz edo hautatutako elementuei buruz. Gainerakoan unean ikusten den karpetari buruz informatzen du.<nl/>Bakarkako elementuekin haien edukiaren aurreikuspegi bat eskaintzen du.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
eu: <para><emphasis>Ebaki, Kopiatu</emphasis> eta <emphasis>Itsatsi</emphasis> aplikazio askoren artean erabil daitezke eta komando erabilienen artean daude. Horregatik daude beraien <emphasis>teklatuko lasterbideak</emphasis> elkarrengandik horren hurbil teklatuan: <shortcut>Ktrl+X</shortcut>, <shortcut>Ktrl+C</shortcut> eta <shortcut>Ktrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
eu: <para>Joan unean ikusten den karpeta duen karpetara.</para><para>Fitxategi eta karpeta guztiak <emphasis>fitxategi-sistema</emphasis> hierarkiko batean antolatuta daude. Hierarkia honen gailurrean ordenagailu honi lotutako datu guztiak dituen direktorioa dago—<emphasis>erro direktorioa</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
eu: <para>Aplikazio honek zein fitxategi edo karpetei eragin behar dien daki, aurrena haiek <emphasis>hautatuta</emphasis> badaude. Sakatu hori, hautatzea eta desautatzea elementu bat behin sakatzea bezain erraz egiten duen <emphasis>Hautapen-modu</emphasis> bat txandakatzeko.</para><para>Modu horretan dagoen bitartean, behean agertzen den atzipen azkarreko barra batek hautatuta dauden elementuentzako ekintza erabilgarriak erakusten ditu.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
eu: <para>Hau <emphasis>Menu-barra</emphasis> da. Komandoetara eta konfiguratzeko aukeretara sarbidea ematen du. Ezker-klik egin barra honetako edozein menutan bere edukia ikusteko.</para><para>Menu-barra ezkutatu daiteke <interface>Ezarpenak|Erakutsi Menu-barra</interface>ri marka kenduz. Ondoren bere eduki gehiena eskuragarri dago <emphasis>tresna-barra</emphasis>ko <interface>Menu</interface> botoi baten bidez.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
eu: <para>Hau <emphasis>Lekuak</emphasis> panela da. Laster-marka egin diezun lekuetara joatea errazten dizu eta ordenagailura erantsitako disko edo euskarrietara edo sarekoetara. Oraintsu gordetako fitxategiak edo mota jakin bateko fitxategiak aurkitzeko atalak ere baditu.</para><para>Egin klik sarrera batean hartara joateko. Egin klik saguaren eskuin botoiarekin sarrera bat fitxa edo leiho berri batean irekitzeko.</para><para>Sarrera berriak gehitu daitezke panelera karpetak arrastatuz. Egin eskuin-klik edozein atal edo sarreratan hura ezkutatzeko. Egin  eskuin-klik panel honetako zati huts batean eta hautatu <interface>Erakutsi ezkutuko lekuak</interface> hura berriz azaltzeko.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
eu: <para>Hau <emphasis>Tresna-barra</emphasis> da. Maiz erabilitako ekintzetara iristea azkartzen du.</para><para>Nork bere erara egokitzeko aukera handiak ditu. <interface>Kontrol</interface> menuan edo <interface>Menu-barra</interface>n ikusten dituzun elementu guztiak Tresna-barran ipin daitezke. Eskuin-klik egin bere gainean eta hautatu <interface>Konfiguratu Tresna-barrak...</interface> edo aurkitu ekintza hau <interface>Menu</interface> edo <interface>Ezarpen</interface> menuetan.</para><para>Barraren kokalekua eta bere botoien estiloa alda daiteke eskuin-klik menutik. Eskuin-klik egin botoi bati bere testua erakutsi edo ezkutatu nahi baduzu.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
eu: <para>Hau da <emphasis>terminal</emphasis> panela. Terminal arrunt baten gisako jokabidea dauka baino karpeta ikuspegiko kokalekuarekin bat etorriko da beraz bitako edozeinekin nabigatu dezakezu.</para><para>Terminalaren panela ez da beharrezkoa ordenagailuko oinarrizko erabilerarako baino erabilgarria izan daiteke ataza aurreratuetarako. Terminalei buruz gehiago ikasteko erabili Konsole bezalako terminal aplikazio autonomo bateko laguntza ezaugarria.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
eu: <para>Honek hautatutako elementuaren kokalekuetarako <emphasis>terminal</emphasis> aplikazioak irekitzen ditu.</para><para>Terminalei buruz gehiago jakiteko erabili terminal aplikazioko laguntza ezaugarria.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
eu: <para>Honek <emphasis>terminal</emphasis> aplikazio bat irekiko du ikusten den kokalekuarekin.</para><para>Terminalei buruz gehiago jakiteko erabili terminal aplikazioko laguntza ezaugarria.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
eu: <para>Honek <emphasis>web orri</emphasis> bat irekitzen du, non dohaintza egin dezakezun, aplikazio honetako eta  <emphasis>KDE</emphasis> komunitatearen beste proiektu askotako etengabeko lanari sostengua emateko.</para><para>Dohaintza da KDEri eta haren proiektuei era eraginkorrenean laguntzeko bide errazena eta azkarrena. KDE proiektuak musu-truk erabilgarri daude beraz zure dohaintza behar da dirua behar duten gauzak ordaintzeko, zerbitzariak, laguntzaileen topaketak, etab.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> da KDE komunitatearen atzean dagoen irabazi asmorik gabeko erakundea.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
eu: <para>Honek ikusten den kokalekurako bilaketa tresna hobetsi bat irekitzen du.</para><para>Erabili <emphasis>Bilaketa tresna gehiago</emphasis> menua konfiguratzeko.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
eu: <para>Honek leiho bat irekitzen du, non <emphasis>Tresna-barra</emphasis>n agertzen diren botoiak alda ditzakezun.</para><para><interface>Menu</interface>an ikusten dituzun elementu guztiak Tresna-barran ere kokatu daitezke.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
eu: <para>Honek <emphasis>teklatuko lasterbideak</emphasis> zerrendatzen dituen leiho bat irekitzen du.<nl/>Bertan tekla konbinazioak ezar ditzakezu, aldi berean sakatzen direnean ekintza bat eragiteko. Aplikazio honetako komando guztiak eragin daitezke era honetara.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
eu: <para>Honek leiho bat irekitzen du, aplikazioko edo KDEren beste softwareko erroreak edo akatsak jakinarazteko gidatuko zaituena.</para> <para>Kalitate-handiko akats-txostenak oso estimatuak dira. Zure txostenak ahalik eraginkorren nola egin ikasteko <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>egin klik hemen</link>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
eu: <para>Panel honek informazio zehatza eskaintzen du, zure sagua gainetik igarotzen ari den elementuei buruz edo hautatutako elementuei buruz. Gainerakoan unean ikusten den karpetari buruz informatzen du.<nl/>Bakarkako elementuekin haien edukiaren aurreikuspegi bat eskaintzen du.</para><para>Zein zehaztasun eta nola ematen diren konfiguratu dezakezu hemen eskuin klik bat eginez.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
eu: <para>Panel honek <emphasis>fitxategi-sistemako</emphasis> karpetak <emphasis>zuhaitz ikuspegi</emphasis> batean erakusten ditu.</para><para>Egin klik karpeta bati hartara joateko. Egin klik karpeta baten ezkerreko geziari bere azpi-karpetak ikusteko. Honek karpeten artean bizkor aldatzen uzten dizu.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having an <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organized access to all actions an application has to offer.</para><para>The %1 button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
eu: <para>Honek, <emphasis>Menu-barra</emphasis> bat eta <interface>%1</interface> botoi bat izatearen artean trukatzen du. Funtsean biek ekintza eta konfiguratzeko aukera berdintsuak dituzte.</para><para>Menu-barrak leku gehiago hartzen du, baina aplikazio batek eskaintzen dituen ekintza guztietara azkar eta erraz iristea errazten du.</para><para><interface>%1</interface> botoia sinpleagoa eta txikia da, ekintza aurreratuak eragitea luzeago jotzen du.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
eu: <para>Honek <emphasis>Lekuak</emphasis> panela leihoaren ezkerraldean erakustea txandakatzen du.</para><para>Laster-marka egin diezun lekuetara joatea errazten dizu eta ordenagailura erantsitako disko edo euskarrietara edo sarekoetara. Oraintsu gordetako fitxategiak edo mota jakin bateko fitxategiak aurkitzeko atalak ere baditu.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
eu: <para>Honek leiho behealdeko <emphasis>terminal</emphasis> panela erakustea txandakatzen du.<nl/>Terminaleko kokalekua beti bat etorriko da karpeta ikuspegiarekin beraz bietako edozeinekin nabigatu dezakezu.</para><para>Terminalaren panela ez da beharrezkoa ordenagailuko oinarrizko erabilerarako baino erabilgarria izan daiteke ataza aurreratuetarako. Terminalei buruz gehiago ikasteko erabili Konsole bezalako terminal aplikazio autonomo bateko laguntza ezaugarria.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
eu: <para>Honen tankerako panelak erakutsi edo ezkutatzeko joan <interface>Menu|Panelak</interface> edo <interface>Ikuspegia| Panelak</interface> aukeretara.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled, <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from normal ones in that their name starts with a dot ("."). Typically, there is no need for users to access them, which is why they are hidden.</para><para>Items can also be hidden if their names are listed in a text file named ".hidden". Files with the "application/x-trash" MIME type, such as backup files, can also be hidden by enabling that setting in Configure Dolphin > View > General.</para>
eu: <para>Hau gaituta dagoenean, <emphasis>ezkutuko</emphasis> fitxategiak eta karpetak ikus daitezke. Erdi-garden azalduko dira.</para><para>Ezkutuko fitxategiak arruntekin ezberdintzen dituena haien izena puntu (".") batekin hastea da soilik. Erabiltzaileek, oro har, ez dute haiek atzitu beharrik, horregatik daude ezkutuan.</para><para>Elementuak ezkutatu daitezke ere haien izenak ".hidden" izeneko testu-fitxategi batean zerrendatuta badaude. MIME-mota "application/x-trash" duten fitxategiak, hala nola babeskopia fitxategiak, ere ezkuta daitezeke horretarako ezarpena gaituta, Konfiguratu Dolphin > Ikuspegia > Orokorra.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their personal files, as well as hidden folders for their applications' data and configuration files.
eu: Joan zure <filename>Etxeko</filename> karpetara.<nl/>Erabiltzaile kontu orok du bere <filename>Etxe</filename> propioa, bere fitxategi pertsonalak dituena, baita aplikazioen datuak eta konfigurazio fitxategiak dituzten ezkutuko karpetak ere.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the view has been split, this will pop the view in focus out into a new window.
eu: Ikuspegia zatitu bada, honek, fokua duen ikuspegia leiho berri batean gaineratuko du.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The last time these properties were changed by the user.
eu: Erabiltzaileak propietateak aldatu zituen azken aldia:

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
eu: Honek hautatutako karpeta «Lekuak» panelera gehitzen du.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left, this closes the whole window instead.
eu: Honek, unean ikusten den fitxa ixten du. Fitxa gehiago ez badago, horren ordez leihoa ixten du.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection permanently. They cannot be recovered by normal means.
eu: Honek, zure uneko hautapeneko elementuak behin betiko ezabatzen ditu. Ezin dira berreskuratu baliabide arruntak erabiliz.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent and allow you to uncheck their "Hide" property.
eu: Honek, ezkutatu diren leku guztiak azalduko ditu lekuak panelean. Erdi-garden agertuko dira, eta beraien "Ezkutatu" propietateari marka kentzen utziko dizu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
eu: Honek fitxategiak eta karpetak haien lehen letraren arabera taldekatuko ditu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage location where items can be deleted later if disk space is needed.
eu: Honek, zure uneko hautapeneko elementuak <filename>Zakarrontzira</filename> eramaten ditu.<nl/>Zakarrontzia aldi baterako biltegiratzeko kokaleku bat da, nondik elementuak beranduago ezabatu daitezkeen diskoan lekua behar denean.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
eu: Honek <emphasis>fitxa</emphasis> berri bat irekitzen du uneko kokalekuan.<nl/>Fitxek, leiho honen barruan, leku eta ikuspegi askoren artean azkar aldatzen uzten dizute. Fitxen artean elementuak arrastatu eta jaregin ditzakezu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
eu: Honek, leiho berri bat irekitzen du, honen berdin-berdina uneko kokalekuan.<nl/>Leihoen artean elementuak arrastatu eta jaregin ditzakezu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
eu: Honek leiho bat irekitzen du non karpeta ikuspegi propietate guztiak aldatu daitezkeen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
eu: Honek leiho bat irekitzen du, aplikazioaren bertsioa, lizentzia, erabilitako liburutegiak eta mantentzaileei buruz informatuko zaituena.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
eu: Honek aplikazio honen ezarpen mordo bat aldatzeko leiho bat irekitzen du. Askotariko ezarpenen azalpen bila zoaz <emphasis>Dolphin konfiguratzea</emphasis> atalera <interface>Laguntza|Dolphin Eskuliburua</interface>n.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
eu: Honek leiho bat irekitzen du <emphasis>KDE</emphasis>ri buruzko informazioa duena. KDEren komunitatea software aske honen atzean dagoen jendartea da.<nl/>Aplikazio hau erabiltzea gustuko baduzu baino ez badakizu KDEri buruz edo dragoi eder bat ikusi nahi baduzu eman begiratu bat!

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
eu: Honek, <emphasis>Iragazki-barra</emphasis> irekitzen du leihoaren behealdean.<nl/>Han, unean erakusten diren fitxategiak eta karpetak iragazteko testua sar dezakezu. Soilik haien izenean testua dutenak jarraituko dute ikuspegian azaltzen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
eu: Aukera honek ikuspegiaren estiloa kontrolatzen du. Unean ikono (0), xehetasun (1) eta zutabeen (2) ikuspegiak onartzen dira.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines the used version of the view properties.
eu: Aukera honek ikuspegien propietateen erabilitako bertsioa definitzen du.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
eu: Aukera honek zehazten du sailkapena zein ezaugarriren arabera (testua, neurria, data, etab.) egingo den.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once results in their new names differing only in a number.
eu: Honek, zure uneko hautapeneko elementuak berrizendatzen ditu.<nl/>Elementu anizkoitzak batera berrizendatzea, haien izena zenbaki batean bakarrik ezberdintzea dakar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
eu: Honek uneko kokalekuko fitxategi eta karpeta guztiak hautatzen ditu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
eu: Honek panelak <emphasis>giltzatuta</emphasis> edo <emphasis>giltzatu gabe</emphasis> izatearen artean aldatzen du.<nl/>Giltzatu gabeko panelak leihoaren beste aldera arrastatu daitezke eta ixteko botoi bat dute.<nl/>Giltzatutako panelak era garbiagoan txertatuta daude.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
eu: Honek kokalekua editatu eta hautatzen du bizkor beste kokaleku bat sar dezazun.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
eu: Honek txandakatu egiten du <emphasis>Kokaleku-barra</emphasis> editagarria izatea, zuk joan nahi duzun kokaleku bat zuzenean sartu ahal izan dezazun.<nl/>Editatzera alda dezakezu ere kokalekuaren eskuinean klik eginez eta atzera berriz editatutako kokalekua berretsiz.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
eu: Honek txandakatu egiten du <emphasis>karpetak</emphasis> panela leihoaren ezker aldean erakustea.<nl/><nl/><emphasis>Fitxategi-sistemako</emphasis> karpetak <emphasis>zuhaitz ikuspegi</emphasis> batean erakusten ditu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
eu: Honek fitxategiei edo karpetei egindako azken aldaketak desegiten ditu.<nl/>Aldaketa horien artean daude haiek <interface>sortzea</interface>, <interface>berrizendatzea</interface> eta beste kokaleku batera edo <filename>zakarrontzira</filename> <interface>mugitzea</interface>.<nl/>Desegin ezin daitezkeen aldaketek zure berrespena eskatuko dute.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
eu: Hau gaituta dagonean, ikonoak uneko fitxategiko edo karpetako edukian oinarritzen dira.<nl/>Esaterako, irudien ikonoak beraien eskala txikiko irudiak bihurtzen dira.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
eu: Aukera hau gaituta badago ezkutuko fitxategiak, '.' karakterearekin hasten direnak adibidez, erakutsiko dira fitxategien ikuspegian.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
eu: Aukera hau gaituta dagoenean, fitxategiaren edukiaren aurreikuspegi bat erakutsiko da ikono gisa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
eu: Aukera hau gaituta dagoenean, ordenatutako elementuak taldetan sailkatzen dira.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
eu: Honekin aplikazio honek erabiltzen duen hizkuntza alda dezakezu.<nl/>Bigarren mailako hizkuntzak ere ezar ditzakezu, ordezko hizkuntza gisa erabiliko dira zure hizkuntza hobetsian erabilgarri ez dauden testuentzat.

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to give you an overview in folders with many items.</para>
eu: <para>Honek, karpetak eta fitxategiak zutabetan, izenak ikonoen aldamenean, zerrendatzen dituen ikuspegi modu trinko batera aldatzen du.</para><para>Elementu asko dituzten karpetetan ikuspegi orokor bat hartzen laguntzen dizu.</para>

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
eu: Honek, hautatutako elementuak kopiatzen ditu, fokua duen ikuspegitik beste ikuspegira (Ikuspegi-zatitu moduan bakarrik erabilgarri).

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking the region to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
eu: <para>Honek, fokua karpeta eta fitxategien xehetasunetan ipintzen duen zerrenda-ikuspegi modu batera aldatzen du.</para><para>Egin klik zutabe-goiburuko xehetasun batean elementuak haren arabera sailkatzeko. Berriz klik egin alderantzizko hurrenkeran ordenatzeko. Zein xehetasun azaldu behar diren hautatzeko, egin klik goiburuan saguaren eskuineko botoiarekin.</para><para>Karpeta baten edukia ikus dezakezu uneko kokalekutik alde egin gabe, haren ezkerreko aldean klik eginez. Era horretan karpeta anizkoitzetako edukia zerrenda berean ikus dezakezu.</para>

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
eu: <para>Honek fokua karpeta eta fitxategi ikonoetan ipintzen duen ikuspegi batera aldatzen du. Modu honek errazten du karpetak fitxategietatik bereiztea eta <emphasis>fitxategi mota</emphasis> bereizgarriak dituzten elementuak antzematea.</para><para>Modu hori praktikoa da irudiak arakatzeko <interface>Aurreikuspegia</interface> aukera gaituta dagoenean.</para>

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
eu: Honek, hautatutako elementuak, fokua duen ikuspegitik beste ikuspegira kopiatzen ditu (Ikuspegi-zatitu moduan bakarrik erabilgarri).

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
eu: <para>Hau da <emphasis>Egoera barra</emphasis>. Hiru elementu ditu era lehenetsian (ezkerretik eskuinera):<list><item>Hautatutako elementuen neurria azaltzen duen <emphasis>testu eremu</emphasis> bat. Soilik elementu bat hautatuta dagoenean izena eta mota ere erakusten dira.</item><item>Ikuspegian ikonoen neurria egokitzen uzten dizun <emphasis>zoom graduatzaile</emphasis> bat.</item><item>Uneko biltegiratze gailuaren <emphasis>leku librearen informazioa</emphasis>.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis View Mode Toolbutton]
en: This cycles through all view modes.
eu: Honek ikuspegi guztien arteko zikloa egiten du.

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
eu: Honek zure uneko hautapenaren elementuak <emphasis>arbelera</emphasis> kopiatzen ditu.<nl/>Erabili <emphasis>Itsatsi</emphasis> ekintza ondoren haiek arbeletik kokaleku berri batera kopiatzeko.

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
eu: Horrek hautatutako lehenengo elementuaren bide-izena arbelera kopiatuko du.

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
eu: Honek zure uneko hautapenaren elementuak <emphasis>arbelera</emphasis> kopiatzen ditu.<nl/>Erabili <emphasis>Itsatsi</emphasis> ekintza ondoren haiek arbeletik kokaleku berri batera kopiatzeko. Elementuak beraien haserako kokalekutik kenduko dira.

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>search bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the items you are looking for.</para><para>Use this help again on the search bar so we can have a look at it while the settings are explained.</para>
eu: <para>Honek, <emphasis>bilaketa-barra</emphasis> bat irekiz, fitxategiak eta karpetak aurkitzen laguntzen dizu. Bertan, bilatzen dituzun elementuak aurkitzeko, terminoak sartu eta ezarpenak zehaztu ditzakezu.</para><para>Erabili laguntza hau berriz bilaketa-barran, ezarpenak azaldu bitartean begiratu bat eman diezaiogun.</para>

[ctx: @info:whatsthis findbar]
en: <para>This helps you find files and folders. Enter a <emphasis>search term</emphasis> and specify search settings with the buttons at the bottom:<list><item>Filename/Content: Does the item you are looking for contain the search terms within its filename or its contents?<nl/>The contents of images, audio files and videos will not be searched.</item><item>From Here/Everywhere: Do you want to search in this folder and its sub-folders or everywhere?</item><item>More Options: Click this to search by media type, access time or rating.</item><item>More Search Tools: Install other means to find an item.</item></list></para>
eu: <para>Honek fitxategiak eta karpetak bilatzen laguntzen dizu. Sartu <emphasis>bilaketa termino</emphasis> bat eta zehaztu bilaketa ezarpenak beheko botoiak erabiliz:<list><item>Fitxategi-izena/Edukia: Bilatzen duzun elementuak bilaketa terminoak fitxategi-izenean edo edukian ditu?<nl/>Irudien, audio fitxategien eta bideoen edukiak ez da bilatuko.</item><item>Hemen/Edonon: Karpeta honetan eta bere azpi-karpetetan bilatu nahi duzu edo edonon?</item><item>Aukera gehiago: Egin klik hemen euskarri mota, atzitze ordu edo balorazioaren arabera bilatzeko.</item><item>Bilaketa tresna gehiago: Instalatu elementu bat bilatzeko beste bitarteko batzuk.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
eu: Itzuli aurrez ikusitako karpetara.

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
eu: Honek desegiten du <interface>Joan|Atzera</interface> ekintza.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
eu: <para>Honek aplikazio honetarako eskuliburua irekitzen du. <emphasis>Dolphin</emphasis>en atal guztietarako azalpenak dakartza.</para><para><emphasis>Dolphin</emphasis>en ezaugarri ezberdinei buruzko sarrerako landuago bat nahi baduzu <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>egin klik hemen</link>. KDE UserBase Wikian honi eskainitako orria irekiko du.</para>

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all items that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
eu: Honek, horren ordez, une honetan hautatu <emphasis>ez</emphasis> dituzun elementu guztiak hautatzen ditu.

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
eu: <para>Honek deskribatzen du azpian azaltzen diren fitxategien eta karpeten kokalekua.</para><para>Une bakoitzean ikusten den karpetaren izena irakur daiteke eskuin muturrean. Honen ezkerrera dago hura barnean duen karpetaren izena. Lerro osoari uneko kokalekuaren <emphasis>bide-izena</emphasis> deitzen zaio ezkerretik eskuinera karpeta hauek jarraituz hona zuzentzen duelako.</para><para>Bide-izen elkarreragile inork uste lezakeena baino ahaltsuagoa da. Kokaleku barraren oinarrizko eginbide eta eginbide aurreratuei buruz gehiago jakiteko <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>egin klik hemen</link>. Honek Eskuliburuan eskainitako orria irekiko du.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
eu: <para>Hemen ikus ditzakezu gaineko <interface>Kokaleku barran</interface> adierazitako kokalekuan dauden  <emphasis>karpetak</emphasis> eta <emphasis>fitxategiak</emphasis>. Azalera hau da aplikazio honen erdiguneko zatia, non erabili nahi dituzun fitxategietara nabigatzen duzun.</para><para>Aplikazio honen sarrerako orokor eta landu baterako, <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>egin klik hemen</link>. Honek <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>ko sarrerako artikulu bat irekiko du.</para><para>Horren ordez <emphasis>ikuspegi</emphasis> honetako eginbide guztien argibide laburretarako <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>egin klik hemen</link>. Honek oinarrizkoak biltzen dituen <emphasis>Eskuliburu</emphasis>ko orri bat irekiko du.</para>

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
eu: Honek elementuak zure <emphasis>arbeletik</emphasis> unean ikusten den karpetara kopiatuko ditu.<nl/>Elementuak arbelera <emphasis>Ebaki</emphasis> ekintzaren bidez gehitu baziren zeuden kokalekutik kenduko dira.

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
eu: Honek unean hautatutako elementuen propietate zerrenda oso bat erakusten du leiho berri batean.<nl/>Ezer hautatuta ez badago, leihoak unean ikusten den karpetari buruzko informazioa erakutsiko du.<nl/>Bertan aukera aurreratuak konfiguratu ditzakezu hala nola irakur- eta idatz-baimenak.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
eu: Honek leiho hau ixten du.

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
eu: <para>Horrek karpeta-ikuspegia berritzen du.</para><para>Karpeta honen edukia aldatu bada, berritzean, karpeta berriz aztertu eta bertan dauden karpeta eta fitxategien ikuspegi eguneratua erakutsiko dizu.</para> <para>Ikuspegia zatituta badago, fokua duena berrituko du.</para>

[ctx: @info:whatsthis split]
en: <para>This presents a second view side-by-side with the current view, so you can see the contents of two folders at once and easily move items between them.</para><para>The view that is not "in focus" will be dimmed. </para>Click this button again to close one of the views.
eu: <para>Honek, uneko ikuspegiarekin aurrez-aurre dagoen bigarren ikuspegi bat aurkezten du, aldiberean bi karpetatako edukia ikusi eta haien artean elementuak erraz mugitu ditzazun.</para><para>"Fokua" ez duen leihoa lausotu egingo da. </para>Egin klik berriro botoi honetan, ikuspegietako bat ixteko.

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
eu: Honek aurretik itxi duzun fitxara itzultzen zaitu.

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
eu: <para>Hau da oraintxe erabiltzen ari zaren laguntza ezaugarria deitzen duen botoia! Egiozu klik, ondoren egin klik aplikazioko edozein osagaitan hari buruz «Zer da hau?» galdetzeko. Saguaren kurtsoreak itxura aldatuko du leku baterako laguntzarik ez badago.</para><para>Laguntza lortzeko beste bi era daude: <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin-en Eskuliburua</link> eta <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>a.</para><para>Gainontzeko leihoetako gehienetan «Zer da hau?» laguntza falta da, beraz, ez zaitez horretara gehiegi ohitu.</para>

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
eu: Honek ikonoen neurria handitzen du.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
eu: Honek ikonoaren neurria txikitzen du.

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
eu: Honek ikonoen neurria neurri lehenetsira berrezartzen du.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
eu: 1 edo gehiago

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
eu: 2 edo gehiago

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
eu: 3 edo gehiago

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
eu: 4 edo gehiago

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
eu: Edozein datakoak

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
eu: Edozein puntuaziorekin

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
eu: Edozein motakoa

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
eu: Audio-fitxategiak

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
eu: Trinkoa

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
eu: Neurrira ipinitako komandoa

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
eu: Xehetasunak

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
eu: Dokumentuak

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
eu: Karpetak

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
eu: Puntuazio altuena

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
eu: Ikonoak

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
eu: Irudiak

[ctx: @item:inlistbox]
en: Nothing
eu: Ezer ez

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
eu: Hilabete honetan

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
eu: Aste honetan

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
eu: Aurten

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
eu: Gaur

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
eu: Bideoak

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
eu: Atzo

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
eu: Letra-tipo pertsonalizatua

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
eu: Sistemaren letra-tipoa

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
eu: Itzela

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
eu: Handia

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
eu: Ertaina

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
eu: Txikia

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
eu: Mugagabea

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
eu: Handia

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
eu: Ertaina

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
eu: Txikia

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
eu: Mugagabea

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
eu: Gorantz

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
eu: Beherantz

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
eu: Erakutsi ezkutuko lekuak

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
eu[0]: Elementu %1
eu[1]: %1 elementu

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
eu: Exekutatu,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
eu: Debekatua

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
eu: Irakurri,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
eu: Idatzi,

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
eu[0]: Elementu %1 hautatu da
eu[1]: %1 elementu hautatu dira

[ctx: @label]
en: Accessed
eu: Atzitua

[ctx: @label]
en: Additional Information
eu: Informazio gehigarria

[ctx: @label]
en: Album
eu: Bilduma

[ctx: @label]
en: Artist
eu: Artista

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
eu: Itxura proportzioa

[ctx: @label]
en: Audio
eu: Audioa

[ctx: @label]
en: Author
eu: Egilea

[ctx: @label]
en: Bitrate
eu: Bit-emaria

[ctx: @label]
en: Comment
eu: Iruzkina

[ctx: @label]
en: Created
eu: Sortua

[ctx: @label]
en: Date Photographed
eu: Argazkiratze data

[ctx: @label]
en: Deletion Time
eu: Ezabatze-ordua

[ctx: @label]
en: Document
eu: Dokumentua

[ctx: @label]
en: Downloaded From
eu: Hemendik jaitsi da

[ctx: @label]
en: Duration
eu: Iraupena

[ctx: @label]
en: File Extension
eu: Fitxategi-luzapena

[ctx: @label]
en: Frame Rate
eu: Fotograma-abiadura

[ctx: @label]
en: Genre
eu: Generoa

[ctx: @label]
en: Grouped Sorting
eu: Taldekatutako ordena

[ctx: @label]
en: Header column widths
eu: Goiburu zutabeen zabalerak

[ctx: @label]
en: Height
eu: Altuera

[ctx: @label]
en: Hidden files shown
eu: Ezkutuko fitxategiak erakutsita

[ctx: @label]
en: Image
eu: Irudia

[ctx: @label]
en: Line Count
eu: Lerro zenbaketa

[ctx: @label]
en: Link Destination
eu: Estekaren jomuga

[ctx: @label]
en: Modified
eu: Aldatua

[ctx: @label]
en: Name
eu: Izena

[ctx: @label]
en: Order in which to sort files
eu: Fitxategiak ordenatzeko ordena

[ctx: @label]
en: Orientation
eu: Orientazioa

[ctx: @label]
en: Other
eu: Beste bat

[ctx: @label]
en: Owner
eu: Jabea

[ctx: @label]
en: Page Count
eu: Orri kopurua

[ctx: @label]
en: Path
eu: Bide-izena

[ctx: @label]
en: Permissions
eu: Baimenak

[ctx: @label]
en: Previews shown
eu: Aurreikuspegiak erakutsita

[ctx: @label]
en: Properties last changed
eu: Propietateen azken aldaketa

[ctx: @label]
en: Publisher
eu: Argitaratzailea

[ctx: @label]
en: Rating
eu: Balioztatzea

[ctx: @label]
en: Release Year
eu: Argitaratze urtea

[ctx: @label]
en: Show folders first when sorting files and folders
eu: Erakutsi aurrenik karpetak (fitxategi eta karpetak sailkatzean)

[ctx: @label]
en: Show hidden files and folders last
eu: Erakutsi ezkutuko fitxategiak eta karpetak amaieran

[ctx: @label]
en: Size
eu: Neurria

[ctx: @label]
en: Sort files by
eu: Ordenatu fitxategiak honen arabera

[ctx: @label]
en: Tags
eu: Etiketak

[ctx: @label]
en: Title
eu: Izenburua

[ctx: @label]
en: Track
eu: Pista

[ctx: @label]
en: Type
eu: Mota

[ctx: @label]
en: Use {path} to get the path of the current folder. Example: dolphin {path}
eu: Erabili {path} uneko karpetaren bide-izena lortzeko. Adibidea: dolphin {path}

[ctx: @label]
en: User Group
eu: Erabiltzaile taldea

[ctx: @label]
en: Version
eu: Bertsioa

[ctx: @label]
en: Video
eu: Bideoa

[ctx: @label]
en: View Mode
eu: Ikuspegi modua

[ctx: @label]
en: Visible roles
eu: Rol ikusgarriak

[ctx: @label]
en: Width
eu: Zabalera

[ctx: @label]
en: Word Count
eu: Hitz zenbaketa

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
eu: Neurria

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
eu: Hautatu datuak erakusteko:

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
eu: Karpetak:

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
eu: Informazio-panela:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
eu: Irekitzen diren karpetak:

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
eu: Leihoa:

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
eu: Ikonoen neurri lehenetsia:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
eu: Etiketen letra-tipoa:

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
eu: Etiketaren zabalera:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
eu: Lerro-kopuru handiena:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
eu: Zabalera handiena:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
eu: Aurreikuspegi ikonoen neurria:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
eu: Ordena:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
eu: Ikuspegi modua:

[ctx: @label:spinbox]
en: Show previews for
eu: Erakutsi aurreikuspegiak

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
eu: Bilatu…

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
eu: Hautatu zerbitzuak testuinguruko menuan erakusteko:

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
eu: Erakutsi abiatzean:

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
eu: 'Kopiatu hona' eta 'Eraman hona' komandoak

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
eu: Hedabideetako fitxategiak automatikoki jotzea

[ctx: @option:check]
en: Delete
eu: Ezabatu

[ctx: @option:check]
en: Disabled
eu: Ezgaituta

[ctx: @option:check]
en: Do not warn me about these risks again
eu: Ez berriz niri arrisku horiei buruz abisurik eman

[ctx: @option:check]
en: Expandable
eu: Zabalgarria

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
eu: Ireki artxiboak karpeta gisa

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
eu: Erakutsi karpetak lehenengo

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
eu: Erakutsi ezkutuko fitxategiak

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
eu: Erakutsi ezkutuko fitxategiak amaieran

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
eu: Erakutsi taldetan

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
eu: Erakutsi elementuaren informazioa gainetik igarotzean

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
eu: Erakutsi elementua gainetik igarotzean

[ctx: @option:check]
en: Show preview
eu: Erakutsi aurreikuspegia

[ctx: @option:check]
en: Show previews
eu: Erakutsi aurreikuspegiak

[ctx: @option:check]
en: Show previews for folders
eu: Erakutsi karpeten aurreikuspegiak

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
eu: Erakutsi hautapenaren markatzailea

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
eu: Erakutsi zoomaren graduatzailea

[ctx: @option:check]
en: Use &condensed date, for example '%1'
eu: Data la&burtua erabili, adibidez '%1'

[ctx: @option:check]
en: Use &long date, for example '%1'
eu: Data &luzea erabili, adibidez '%1'

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
eu: Erabili lehenetsitako ikuspegi ezarpen gisa

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
eu: Fitxa anitzeko Dolphin leihoak ixtea

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
eu: Karpeta asko batera irekitzea

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
eu: Terminal asko batera irekitzea

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Switching to act as an administrator
eu: Administratzaile gisa jardutera aldatzen

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
eu: Terminal panelean programa bat martxan duten leihoak ixtea

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
eu: Fitxategi edo karpetak ezabatzean

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
eu: Zakarrontzia husten

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
eu: Fitxategi edo karpetak zakarrontzira mugitzean

[ctx: @option:check Opening Folders]
en: Keep a single Dolphin window, opening new folders in tabs
eu: Eduki «Dolphin»en leiho bakarra, karpeta berriak fitxetan irekiz

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
eu: Hasi Ikuspegi-zatitu moduan

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
eu: Egin kokaleku-barra editagarri

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
eu: Erakutsi bide-izen osoa helbide-barran

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
eu: Erakutsi bide-izen osoa kokaleku-barran

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
eu: Erakutsi iragazki-barra

[ctx: @option:radio]
en: Full width
eu: Zabalera osoa

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
eu: Gogoratu karpeta bakoitza azaltzeko estiloa

[ctx: @option:radio]
en: Show home location on startup
eu: Abiatzean erakutsi etxeko kokalekua

[ctx: @option:radio]
en: Small
eu: Txikia

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
eu: Erabili azaltzeko estilo komuna karpeta guztientzako

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
eu: Karpeta guztiei

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
eu: Uneko karpetari

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
eu: Uneko karpeta eta azpikarpetak

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
eu: Azken aldiko karpetak, fitxak, eta leihoaren egoera

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
eu: Errenkadan edozein tokitan klik eginez

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
eu: Ikonoan edo izenean klik eginez

[ctx: @title]
en: <para>Install additional software to view disk usage statistics<nl/>and identify big files and folders.</para>
eu: <para>Instalatu disko-erabileraren estatistikak ikusteko eta fitxategi<nl/> eta karpeta handiak identifikatzeko software gehigarria.</para>

[ctx: @title]
en: File Manager
eu: Fitxategi-kudeatzailea

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
eu: Diskoan lekua hustu

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
eu: '%1' kontsultaren emaitzak

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
eu: Informazio gehigarria

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
eu: Ezarri honi:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
eu: Eskatu berrespena Dolphin-en kasu hauetan:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
eu: Eskatu berrespena KDEren aplikazio guztietan kasu hauetan:

[ctx: @title:group]
en: Background:
eu: Atzeko-planoa:

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
eu: Arakatzea:

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
eu: Testuinguru-menua

[ctx: @title:group]
en: Date style:
eu: Data estiloa:

[ctx: @title:group]
en: Display style:
eu: Azalpen estiloa:

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
eu: Karpetaren neurria:

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
eu: Biltegiratze lokala:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
eu: Askotarikoa:

[ctx: @title:group]
en: Open files and folders:
eu: Ireki fitxategiak eta karpetak:

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
eu: Ireki fitxa berriak:

[ctx: @title:group]
en: Others
eu: Besteak

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
eu: Baimenen estiloa:

[ctx: @title:group]
en: Remote storage:
eu: Urruneko biltegiratzea:

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
eu: Erakutsi aurreikuspegiak ikuspegian hauentzako:

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
eu: Sailkatze modua:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
eu: Ikuspegi zatitua:

[ctx: @title:group]
en: Status Bar:
eu: Egoera-barra:

[ctx: @title:group]
en: Trash
eu: Zakarrontzia

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
eu: Erabiltzaileen erreakzioak

[ctx: @title:group]
en: View
eu: Ikuspegia

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
eu: Fitxategi exekutagarri bat irekitzean:

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
eu: Hilabete honetan lehenago

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
eu: Duela aste bat

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
eu: Duela hiru aste

[ctx: @title:group Date]
en: Today
eu: Gaur

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
eu: Duela bi aste

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
eu: Atzo

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
eu: 'Lehenago' yyyyko MMMMn

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
eu: 'Duela astebete' (yyyyko MMMM)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
eu: 'Duela hiru aste' (yyyyko MMMM)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
eu: 'Duela bi aste' (yyyyko MMMM)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
eu: 'Atzo' (yyyyko MMMM)

[ctx: @title:group Date: The week day name: dddd, MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number.]
en: dddd (MMMM, yyyy)
eu: dddd (yyyyko MMMM)

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
eu: Erabiltzailea: %1 | Taldea: %2 | Besteak: %3

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
eu: Interfazea

[ctx: @title:group Size]
en: Big
eu: Handia

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
eu: Karpetak

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
eu: Ertaina

[ctx: @title:group Size]
en: Small
eu: Txikia

[ctx: @title:group The month and year: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number]
en: MMMM, yyyy
eu: yyyyko MMMM

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
eu: &Laster-markak

[ctx: @title:menu]
en: Dolphin Toolbar
eu: Dolphin-en tresna-barra

[ctx: @title:menu]
en: Location Bar
eu: Kokaleku-barra

[ctx: @title:menu]
en: Main Toolbar
eu: Tresna-barra nagusia

[ctx: @title:menu]
en: Selection
eu: Hautapena

[ctx: @title:menu]
en: Tools
eu: Tresnak

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
eu: Sortu berria

[ctx: @title:tab]
en: Compact
eu: Trinkoa

[ctx: @title:tab]
en: Details
eu: Xehetasunak

[ctx: @title:tab]
en: Icons
eu: Ikonoak

[ctx: @title:tab Active primary view | (Inactive secondary view)]
en: %1 | (%2)
eu: %1 (%2)

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
eu: Portaera

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
eu: Berrespenak

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
eu: Karpetak eta fitxak

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
eu: Orokorra

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
eu: Panelak

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
eu: Aurreikuspegiak

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
eu: Egoera- eta Kokaleku-barrak

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
eu: Edukia azaltzea

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
eu: Ikuspegiaren propietateak aplikatzen

[ctx: @title:window]
en: Configure
eu: Konfiguratu

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
eu: Baieztapena

[ctx: @title:window]
en: Folders
eu: Karpetak

[ctx: @title:window]
en: How to Administrate
eu: Nola administratu

[ctx: @title:window]
en: Information
eu: Informazioa

[ctx: @title:window]
en: Places
eu: Lekuak

[ctx: @title:window]
en: Risks of Acting as an Administrator
eu: Administratzaile gisa jardutearen arriskuak

[ctx: @title:window]
en: Select
eu: Hautatu

[ctx: @title:window]
en: Unselect
eu: Desautatu

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
eu: Ikuspegiaren azaltze estiloa

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
eu: Terminala

[ctx: @title:window for text input]
en: Rename Tab
eu: Berrizendatu fitxa

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
eu: Gelditu kargatzea

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
eu: Dataren formatua ezarpenetan hauta daiteke.

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
eu: Baimen-formatua ezarpenetan alda daiteke. Aukerak dira, sinbolikoa, Zenbaki bidez (Zortzitarra) edo formatu konbinatuak

[ctx: Accessible description for combobox with actions of double click view background setting]
en: Action to trigger when double clicking view background
eu: Ikuspegiaren atzeko-planoan klik bikoitza egitean eragin beharreko ekintza

[ctx: Accessible description for custom command text field of double click view background setting]
en: Enter custom command to trigger when double clicking view background
eu: Sartu, ikuspegiaren atzeko-planoan klik bikoitza egitean eragin beharreko neurrira ipinitako komandoa

en: Actions for %1
eu: «%1»(e)rako ekintzak

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
eu: Fitxategi honen izenaren hasieran puntu bat ipintzeak ikuspegitik ezkutatu egingo du.
    Oraindik berrizendatu nahi duzu?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
eu: Karpeta honen izenaren hasieran puntu bat ipintzeak ikuspegitik ezkutatu egingo du.
    Oraindik berrizendatu nahi duzu?

en: Also hide files with application/x-trash mimetype
eu: Ezkutatu ere application/x-trash mime-motako fitxategiak

en: Always ask
eu: Galdetu beti

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
eu[0]: Ziur zaude elementu 1 ireki nahi duzula?
eu[1]: Ziur zaude %1 elementu irekin nahi dituzula?

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
eu[0]: Ziur zaude terminal leiho 1 ireki nahi duzula?
eu[1]: Ziur zaude %1 terminal leiho ireki nahi dituzula?

en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
eu: Eskatu baieztatzea terminaleko panelean programa bat martxan duten leihoak itxi aurretik.

en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
eu: Eskatu baieztapena fitxa anitzeko leihoak ixterakoan.

en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
eu: Eskatu baieztapena karpeta asko batera irekitzean.

en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
eu: Eskatu baieztapena terminal asko batera irekitzean.

en: Auto-Play media files
eu: Automatikoki jo media fitxategiak

en: Automatic scrolling
eu: Korritze automatikoa

en: Browse through archives
eu: Arakatu fitxategien artean

en: C&lose Current Tab
eu: I&txi uneko fitxa

en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
eu: Hautatu elementuak sailkatzeko orden naturala, maiuskulak bereizi, edo ez bereizi maiuskulak

en: Choose what to see on each file or folder:
eu: Hautatu zer ikusi fitxategi edo karpeta bakoitzean:

en: Close the view in focus when turning off split view
eu: Itxi fokua duen ikuspegia, ikuspegi zatitua itzaltzean

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
eu: Uneko kokalekua aldatu da, <filename>%1</filename> jada ez dago eskuragarri.

en: Custom Action
eu: Neurrira ipinitako ekintza

en: Date display format
eu: Data bistaratzeko formatua

en: Default
eu: Lehenetsia

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
eu: Fitxategi-ikonoen neurria ezartzen du.

en: Disk Usage Statistics - all devices
eu: Diskoaren erabilera estatistikak - gailua guztiak

en: Disk Usage Statistics - current device
eu: Diskoaren erabilera estatistikak - uneko gailua

en: Disk Usage Statistics - current folder
eu: Diskoaren erabilera estatistikak - uneko karpeta

en: Do not ask again
eu: Ez galdetu berriro

en: Do not show any directory size
eu: Ez erakutsi direktorio-neurririk

en: Empties Trash to create free space
eu: Zakarrontzia husten du lekua libratzeko

en: Empty Recently Closed Tabs
eu: Hustu oraintsu itxitako fitxak

en: Enabled plugins
eu: Gaitutako pluginak

en: Enlarge Small Previews
eu: Handitu aurreikuspegi txikiak

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
eu: Sartu zerbitzariaren URLa (adib. smb://[ip helbidea])

en: Expandable folders
eu: Karpeta zabalgarriak

en: Filter…
eu: Iragazi...

en: Folder is empty
eu: Karpetak hutsik dago

en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
eu: Abioaren ezarpenak aldatu diren (barneko ezarpena ez erakutsia erabiltzailearen interfazean)

en: Hidden files shown
eu: Ezkutuko fitxategiak erakutsita

en: Hide this File?
eu: Fitxategi hau ezkutatu?

en: Hide this Folder?
eu: Karpeta hau ezkutatu?

en: Highlight entire row
eu: Nabarmendu errenkada osoa

en: Home URL
eu: Hasierako URLa

en: How we display the size of directories
eu: Direktorioen neurria nola erakusten dugun

en: Icon size
eu: Ikonoaren neurria

en: Install Konsole
eu: Instalatu Konsole

en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
eu: Dolphin-en barneko konfigurazio bertsioa, gehienbat Dolphin-en bertsio eguneratu bat exekutatzen ari den zehazteko erabilia, kendu/berrizendatu diren konfigurazio-sarrerak migratzeko ... eta abar

en: Left side padding
eu: Ezker aldeko betegarria

en: Limit folders panel to home directory if inside home
eu: Mugatu karpeten panela etxeko direktoriora etxe barruan egotean

en: Loading canceled
eu: Zamatzea utzi da

en: Loading…
eu: Zamatzen...

en: Location
eu: Helbidea

en: Location bar:
eu: Kokaleku-barra:

en: Lock the layout of the panels
eu: Blokeatu panelen diseinua

en: Maximum text width index (0 means unlimited)
eu: Testuaren zabalera indize handiena (0 mugagabea adierazteko)

en: Maximum textlines (0 means unlimited)
eu: Testu-lerro handiena (0 mugagabea adierazteko)

en: New tab name:
eu: Fitxaren izen berria:

en: New tab will be open after last one
eu: Fitxa berria azkenekoaren ondoren irekiko da

en: New windows:
eu: Leiho berriak:

en: No Apple devices found
eu: Ez da Apple gailurik aurkitu

en: No Bluetooth devices found
eu: Ez da Bluetooth gailurik aurkitu

en: No MTP-compatible devices found
eu: Ez da MTP-bateragarria den gailurik aurkitu

en: No files tagged with "%1"
eu: Ez dago «%1» etiketatutako fitxategirik

en: No items matching the filter
eu: Ez dago iragazkiarekin bat datorren elementurik

en: No items matching the search
eu: Ez dago bilaketarekin bat datorren elementurik

en: No recently used items
eu: Ez dago berriki erabilitako elementurik

en: No relevant network resources found
eu: Ez da sareko baliabide egokirik aurkitu

en: No shared folders found
eu: Ez da karpeta partekaturik aurkitu

en: No tags
eu: Etiketarik ez

en: Open %1
eu: Ireki %1

en: Open in application
eu: Ireki aplikazioan

en: Permissions style format
eu: Baimenen estilo formatua

en: Place two views side by side
eu: Kokatu bi ikuspegi aurrez-aurre

en: Position of columns
eu: Zutabeen kokalekua

en: Preview size
eu: Aurreikuspegiaren neurria

en: Previews shown
eu: Aurreikuspegiak erakutsita

en: Recently Closed Tabs
eu: Oraintsu itxitako fitxak

en: Recursive directory size limit
eu: Direktorio-neurri muga errekurtsiboa

en: Reload
eu: Birkargatu

en: Remember open folders and tabs
eu: Gogoratu irekitako karpetak eta fitxak

en: Rename single items inline
eu: Berrizendatu banakako elementuak lerroan

en: Renaming multiple items is always done with a dialog window.
eu: Elementu anizkoitzak berrizendatzea beti elkarrizkta-koadro batekin egiten da.

en: Right side padding
eu: Eskuin aldeko betegarria

en: Run script
eu: Exekutatu «script»a

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
eu: Dolphin root gisa ibiltzea arriskutsua izan daiteke. Kontuz ibili.

en: Search
eu: Bilatu

en: Search for %1
eu: Bilatu %1

en: Search for %1 in %2
eu: Bilatu %1 %2-(e)n

en: Search…
eu: Bilatu...

en: Select Action
eu: Hautatu ekintza

en: Select Remote Charset
eu: Hautatu urruneko karaktere-jokoa

en: Select all items matching this pattern:
eu: Hautatu eredu honekin bat datozen elementu guztiak:

en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
eu: Kanpotik deitutako karpeta bat, dagoen Dolphin-en instantzia bateko fitxa berri batean ireki beharko litzatekeen

en: Should the URL be editable for the user
eu: Erabiltzailearen URLa editagarria izan behar duen

en: Should the filter bar be shown
eu: Iragazki-barra erakutsi behar den

en: Should the full path be shown in the title bar
eu: Bide-izen osoa helbide-barran erakutsi behar den

en: Should the full path be shown inside the location bar
eu: Bide-izen osoa kokaleku-barran erakutsi behar den

en: Should the view properties be used for all folders
eu: Ikuspegi-propietateak karpeta guztietarako erabili behar den

en: Show &Terminal Panel
eu: Erakutsi &Terminalaren panela

en: Show 'Add to Places' in context menu.
eu: Erakutsi «Gehitu lekuetara» testuinguru-menuan.

en: Show 'Copy Location' in context menu.
eu: Erakutsi «Kopiatu kokalekua» testuinguru-menuan.

en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
eu: Erakutsi 'Kopiatu hona' eta 'Eraman hona' testuinguruko menuetan

en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
eu: Erakutsi 'Kopiatu zatitutako beste ikuspegira' testuinguru-menuan.

en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
eu: Erakutsi «Bikoiztu hemen» testuinguru-menuan.

en: Show 'Move to other split view' in context menu.
eu: Erakutsi 'Eraman zatitutako beste ikuspegira' testuinguru-menuan.

en: Show 'Open In Split View' in context menu.
eu: Erakutsi 'Ireki ikuspegi zatituan' testuinguru-menuan.

en: Show 'Open Terminal' in context menu.
eu: Erakutsi «Ireki terminala» testuinguru-menuan.

en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
eu: Erakutsi «Ireki fitxa berrian» eta «Ireki fitxa berrietan» testuinguru-menuan.

en: Show 'Open in New Window' in context menu.
eu: Erakutsi «Ireki leiho berrian» testuinguru-menuan.

en: Show 'Sort By' in context menu.
eu: Erakutsi «Sailkatu honen arabera» testuinguru-menuan.

en: Show 'View Mode' in context menu.
eu: Erakutsi «Ikuspegi modua» testuinguru-menuan.

en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
eu: Erakutsi erraz itsasteko barra bat, beheko hautapen-moduko barra erabiliz ebaki edo kopiatu ondoren.

en: Show item information on hover
eu: Erakutsi elementuaren informazioa gainetik igarotzean

en: Show item on hover
eu: Erakutsi elementua gainetik igarotzean

en: Show selection toggle
eu: Erakutsi hautapenaren txandakatzailea

en: Show the content count
eu: Erakutsi edukiaren kopurua

en: Show the content size
eu: Erakutsi edukiaren neurria

en: Show zoom slider in the statusbar
eu: Erakutsi zoomaren graduatzailea egoera-barran

en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
eu: Lekuak paneleko ikonoen neurria (-1 "automatikoa" adierazteko)

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
eu: Goranzkoa

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
eu: Baxuena lehenengo

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
eu: Zaharrena lehenengo

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
eu: Txikiena lehenengo

[ctx: Sort descending]
en: Descending
eu: Beheranzkoa

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
eu: Altuena lehenengo

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
eu: Handiena lehenengo

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
eu: Berriena lehenengo

en: Statusbar
eu: Egoera-barra

en: Stop
eu: Gelditu

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
eu: Terminala ezin da erakutsi Konsole instalatu gabe dagoelako. Hura instalatu eta panela berriz ireki.

en: Text completion mode of the URL Navigator
eu: Testua osatzeko modua URL nabigatzailean

en: Text width index
eu: Testuaren zabaleraren indizea

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
eu[0]: Elementu bat
eu[1]: %1 elementu

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
eu[0]: Fitxategi bat
eu[1]: %1 fitxategi

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
eu: «%1», «%2», «%3», «%4» eta «%5»

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
eu[0]: Karpeta bat
eu[1]: %1 karpeta

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
eu: «%1», «%2» «%3» eta «%4»

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
eu[0]: Hautatutako elementu bat
eu[1]: Hautatutako %1 elementu

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
eu[0]: Hautatutako fitxategi bat
eu[1]: Hautatutako %1 fitxategi

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
eu[0]: Hautatutako karpeta bat
eu[1]: Hautatutako %1 karpeta

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
eu: «%1», «%2» eta «%3»

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
eu: "%1" eta "%2"

en: The Trash was emptied.
eu: Zakarrontzia hustu da.

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
eu: '%1' programa terminalean martxan dago. Ziur zaude irten nahi duzula?

en: Timestamp since when the view properties are valid
eu: Ordu-zigilua (ikuspegiaren propietateak baliozkoak direnetik)

en: Trash Emptied
eu: Zakarrontzia hustuta

en: Trash is empty
eu: Zakarrontzia hutsik dago

en: Unselect all items matching this pattern:
eu: Desautatu eredu honekin bat datozen elementu guztiak:

en: Use auto-expanding folders for all view types
eu: Erabili zabaltze automatikodun karpetak ikuspegi mota guztietan

en: Use system font
eu: Erabili sistemaren letra-tipoa

en: Use tab for switching between right and left view
eu: Erabili tab eskuineko eta ezkerreko ikuspegien artean aldatzeko

en: View options:
eu: Ikuspegi aukerak:

en: Warning
eu: Abisua

en: What
eu: Zer

en: When unchecked, the opposite view will be closed. The Close icon always illustrates which view (left or right) will be closed.
eu: Markatu gabe dagoenean, aurrez-aurreko ikuspegia itxiko da. Ixteko botoiak beti argitzen du zein ikuspegi (ezkerrekoa edo eskuinekoa) itxiko den.

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
eu: Hainbat fitxa zabalik daude leihoan. Ziur zaude irtetzea nahi duzula?

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
eu: Gorde gabeko aldaketak dauzkazu. Aldaketak ezarri edo haiek baztertu nahi dituzu?

en: Zoom
eu: Zooma

en: Zoom To Default
eu: Zoom lehenetsira

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode disabled
eu: Hautapen modua ezgaituta

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode enabled
eu: Hautapen modua gaituta

[ctx: accessible name of Dolphin's view container]
en: Location View
eu: Kokaleku ikuspegia

[ctx: action:button]
en: Content
eu: Edukia

[ctx: action:button]
en: Filename
eu: Fitxategi-izena

[ctx: action:button]
en: From Here
eu: Hemendik

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
eu: Hemendik (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
eu: Mugatu bilaketa '%1' eta haren azpikarpetetara

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
eu: Gorde bilaketa hau, etorkizunean berriz hura arin atzitzeko

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
eu: Bilatu zure etxeko direktorioan

[ctx: action:button]
en: Your files
eu: Zure fitxategiak

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
eu: Dolphin-en ezarpenen azpitalde bat.

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
eu: Sareko partekatze erabilgarrien kopurua

[ctx: e.g. 'Show previews for [files of any size]']
en: files of any size
eu: edozein neurriko fitxategientzat

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
eu: ezein fitxategirako

en: if true we use short relative dates, if not short dates
eu: egia bada, data erlatibo laburrak erabiliko ditugu, ez bada data laburrak

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
eu: Lekuak

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
eu: Ezarpenak

[ctx: option:check]
en: Also hide backup files while hiding hidden files
eu: Babeskopia fitxategiak ere ezkutatu, ezkutuko fitxategiak gordetzean

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
eu: Ireki karpetak arrastatzean

[ctx: option:check]
en: Rename single items inline
eu: Berrizendatu banakako elementuak lerroan

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes the view in focus
eu: Ikuspegi zatitua itzaltzea, fokua duen ikuspegia ixten du

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between views with Tab key
eu: Aldatu ikuspegien artean Tab tekla erabiliz

[ctx: option:radio]
en: After current tab
eu: Uneko fitxaren ondoren

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
eu: Alfabetikoa, maius./minus. bereizi gabe

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
eu: Alfabetikoa, maius./minus. bereiziz

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
eu: Fitxa-barraren amaieran

[ctx: option:radio]
en: Natural
eu: Berezkoa

[ctx: option:radio]
en: Show no size
eu: Ez erakutsi neurririk

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
eu: Erakutsi elementu-kopurua

[ctx: option:radio]
en: Show size of contents, up to
eu: Erakutsi edukien neurriaren muga

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
eu: Konbinatua (adib. 'drwxr-xr-x (755)')

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
eu: Absolutua (adib. «%1»)

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
eu: Erlatiboa (adib. «%1»)

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
eu: Zenbaki bidez (Zortzitarra) (adib. '755')

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
eu: Sinbolikoa (adib. 'drwxr-xr-x')

en: pause
eu: eten

en: play
eu: jo

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
eu: %1/%2 libre (%3 erabilita)

[ctx: used as a prefix in a spinbox showing e.g. 'Show previews for [files below 3 MiB]']
en: files below
eu: beheko fitxategientzat
