plasma_engine_weather - en to es translation catalogue (810 entries)

en: Day
es: Día

en: N/A
es: N/D

en: Night
es: Noche

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
en:  then
es:  seguido de

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
es: Vie

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
es: Lun

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
es: Sáb

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
es: Dom

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
es: Jue

[ctx: Short for Today]
en: Today
es: Hoy

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
es: Esta noche

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
es: Mar

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
es: Mié

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
es: noche

[ctx: Short for tonight]
en: nite
es: noche

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
es: Fuente: Deutscher Wetterdienst

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
es: Datos de BBC Weather

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
es: Datos de Environment and Climate Change Canada

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
es: Datos del Servicio Meteorológico Nacional NOAA

en: day
es: día

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
es: Trazas

[ctx: visibility]
en: Excellent
es: Excelente

[ctx: visibility]
en: Good
es: Buena

[ctx: visibility]
en: Moderate
es: Moderada

[ctx: visibility]
en: Poor
es: Pobre

[ctx: visibility]
en: Very Good
es: Muy buena

[ctx: visibility]
en: Very Poor
es: Muy pobre

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
es: Chaparrones y tormentas eléctricas

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
es: Nubes escasas

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
es: Nubes escasas y brisa

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
es: Nubes escasas y viento

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
es: Nubes escasas con bruma

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
es: Viento con polvo

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
es: Viento con arena

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
es: Viento con nieve

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
es: Viento con nieve en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Breezy
es: Con brisa

[ctx: weather condition]
en: Clear
es: Despejado

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
es: Despejado y con brisa

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
es: Despejado con bruma

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
es: Nublado

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
es: Nubosidad decreciente

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
es: Precipitación distante

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
es: Ventisca de nieve

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
es: Llovizna

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
es: Llovizna con niebla

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
es: Chubascos con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
es: Chubascos con cristales de hielo

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
es: Chubascos con nieve

[ctx: weather condition]
en: Dust
es: Polvo

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
es: Remolinos de polvo

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
es: Tormentas de polvo

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
es: Tormentas de polvo en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
es: Remolinos de polvo/arena

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
es: Remolinos de polvo/arena en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Fair
es: Limpio

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
es: Limpio y con brisa

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
es: Limpio y ventoso

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
es: Limpio con bruma

[ctx: weather condition]
en: Fog
es: Niebla

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
es: Bancos de niebla cerca de la estación

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
es: Niebla con depósitos de hielo

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
es: Bancos de niebla

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
es: Niebla en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
es: Niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
es: Llovizna gélida

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
es: Llovizna gélida de agua

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
es: Llovizna gélida de nieve

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
es: Llovizna gélida en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
es: Niebla helada

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
es: Niebla con llovizna en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
es: Lluvia helada

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
es: Lluvia o lluvia helada

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
es: Lluvia helada o nieve

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
es: Lluvia helada en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
es: Llovizna gélida

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
es: Lluvia helada

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
es: Manga de tornado

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
es: Manga de tornado en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Hail
es: Granizo

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
es: Granizadas

[ctx: weather condition]
en: Haze
es: Bruma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
es: Fuerte viento con nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
es: Ventisca fuerte de nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
es: Llovizna fuerte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
es: Niebla espesa con llovizna

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
es: Chubascos fuertes con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
es: Llovizna intensa con cristales de hielo

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
es: Niebla espesa con nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
es: Tormenta fuerte de polvo

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
es: Llovizna gélida fuerte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
es: Llovizna gélida fuerte con lluvia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
es: Llovizna gélida fuerte con nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
es: Niebla helada fuerte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
es: Lluvia helada fuerte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
es: Lluvia helada fuerte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
es: Lluvia helada fuerte con nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
es: Granizo fuerte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
es: Cristales de hielo intensos

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
es: Llovizna intensa de cristales de hielo

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
es: Lluvia fuerte de cristales de hielo

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
es: LLovizna y lluvia fuerte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
es: Mezcla de lluvia y chubasco de nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
es: Lluvia fuerte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
es: Lluvia fuerte con niebla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
es: Lluvia fuerte con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
es: Lluvia fuerte con llovizna gélida

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
es: Lluvia fuerte con lluvia helada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
es: Lluvia fuerte con cristales de hielo

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
es: Aguaceros fuertes

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
es: Aguaceros fuertes con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
es: Lluvia fuerte con nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
es: Fuerte lluvia y nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
es: Aguacero fuerte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
es: Tormenta fuerte de arena

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
es: Aguaceros fuertes

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
es: Aguaceros fuertes con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
es: Aguaceros fuertes con nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
es: Aguaceros fuertes con niebla y nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
es: Aguaceros fuertes con niebla/neblina y nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
es: Nevada fuerte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
es: Nevada fuerte con viento con nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
es: Nevada fuerte con niebla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
es: Nevada fuerte con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
es: Nevada fuerte con llovizna gélida

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
es: Nevada fuerte con lluvia helada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
es: Granos de nieve intensos

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
es: Nevada fuerte con copos de caída lenta

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
es: Grandes copos de nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
es: Nevada fuerte con lluvia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
es: Chubascos de nieve fuertes

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
es: Chubascos de nieve fuertes y niebla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
es: Chubascos de nieve fuertes y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
es: Aguanieve fuerte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
es: Tormenta eléctrica fuerte con lluvia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
es: Tormenta eléctrica fuerte con lluvia y nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
es: Tormenta eléctrica fuerte con lluvia, nieve y viento

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
es: Tormenta eléctrica fuerte con lluvia y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
es: Tormenta eléctrica fuerte con lluvia y granizo

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
es: Tormenta eléctrica fuerte con lluvia, granizo y niebla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
es: Tormenta eléctrica fuerte con lluvia, granizo y niebla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
es: Tormenta eléctrica fuerte con lluvia, granizo y bruma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
es: Tormenta eléctrica fuerte con lluvia y bruma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
es: Tormenta eléctrica fuerte con lluvia y copos de nieve/granizo pequeños

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
es: Tormenta eléctrica fuerte con nieve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
es: Tormenta eléctrica fuerte con granizo

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
es: Tormenta eléctrica fuerte con lluvia

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
es: Copos de nieve/granizo pequeño intenso

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
es: Cristales de hielo

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
es: Cristales de hielo

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
es: Llovizna de cristales de hielo

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
es: Lluvia de cristales de hielo

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
es: Cristales de hielo en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
es: Nubosidad creciente

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
es: Llovizna ligera

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
es: Llovizna ligera con niebla

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
es: Llovizna ligera con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
es: Llovizna ligera con cristales de hielo

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
es: Llovizna ligera con nieve

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
es: Llovizna gélida ligera

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
es: Llovizna gélida ligera con lluvia

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
es: Llovizna gélida ligera con nieve

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
es: Llovizna helada ligera con niebla

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
es: Lluvia helada ligera

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
es: Lluvia helada

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
es: Lluvia helada con nieve

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
es: Cristales de hielo ligeros

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
es: Cristales de hielo ligeros con llovizna

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
es: Cristales de hielo ligeros con lluvia

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
es: Lluvia ligera

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
es: Lluvia suave con niebla

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
es: Lluvia suave con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
es: Lluvia suave con llovizna gélida

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
es: Lluvia suave con lluvia helada

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
es: Lluvia suave con cristales de hielo

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
es: Chaparrones suaves

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
es: Chaparrones suaves con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
es: Lluvia suave con nieve

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
es: Lluvia suave con brisa

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
es: Chaparrón suave

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
es: Aguaceros suaves

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
es: Aguaceros suaves con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
es: Aguaceros suaves con nieve

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
es: Aguaceros suaves con nieve y niebla

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
es: Aguaceros suaves con niebla/neblina y nieve

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
es: Aguaceros suaves con granizo y copos de nieve

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
es: Nevada ligera

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
es: Nieve ligera con viento con nieve

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
es: Nieve ligera, con viento con nieve y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
es: Nieve suave con llovizna

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
es: Nieve suave con niebla

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
es: Nieve suave con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
es: Nieve suave con llovizna gélida

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
es: Nieve suave con lluvia helada

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
es: Granos de nieve ligeros

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
es: Nieve suave de caída lenta

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
es: Granizada de nieve ligera

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
es: Nieve suave con lluvia

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
es: Chubascos de nieve ligeros

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
es: Chubascos de nieve ligeros y niebla

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
es: Chubascos de nieve ligeros y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
es: Baño de nevada ligero

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
es: Tormenta eléctrica pequeña con lluvia

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
es: Tormenta eléctrica pequeña con lluvia y niebla

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
es: Tormenta eléctrica pequeña con lluvia y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
es: Tormenta eléctrica pequeña con lluvia y granizo

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
es: Tormenta eléctrica pequeña con lluvia, granizo y niebla

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
es: Tormenta eléctrica pequeña con lluvia, granizo y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
es: Tormenta eléctrica pequeña con lluvia y bruma

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
es: Tormenta eléctrica pequeña con bruma

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
es: Tormenta eléctrica pequeña con lluvia, granizos y copos de nieve

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
es: Tormenta eléctrica pequeña con nieve

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
es: Relámpagos visibles

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
es: Ventisca de polvo

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
es: Ventisca de arena

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
es: Ventisca de nieve

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
es: Principalmente despejado

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
es: Mayormente soleado

[ctx: weather condition]
en: Mist
es: Neblina

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
es: Mezcla de lluvia y llovizna

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
es: Mezcla de lluvia y chubasco de nieve

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
es: Principalmente despejado

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
es: Principalmente nublado

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
es: Mayormente nublado y con brisa

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
es: Mayormente nublado y con viento

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
es: Mayormente nublado y con bruma

[ctx: weather condition]
en: N/A
es: N/D

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
es: No reportado

[ctx: weather condition]
en: Overcast
es: Cubierto

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
es: Cubierto y con brisa

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
es: Cubierto y ventoso

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
es: Cubierto con bruma

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
es: Parcialmente con niebla

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
es: Niebla parcial en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
es: Parcialmente nuboso

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
es: Parcialmente nublado y con brisa

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
es: Parcialmente nublado y con viento

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
es: Parcialmente nublado y con bruma

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
es: Bancos de niebla

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
es: Bancos de niebla en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
es: Niebla helada dispersa

[ctx: weather condition]
en: Rain
es: Lluvia

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
es: Lluvia y niebla

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
es: Lluvia y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
es: Lluvia y llovizna gélida

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
es: Lluvia helada

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
es: Lluvia con cristales de hielo

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
es: Aguaceros

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
es: Aguaceros con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
es: Aguaceros en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
es: Aguaceros en las proximidades con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
es: Lluvia con nieve

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
es: Lluvia y nieve

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
es: Nieve

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
es: Llovizna reciente

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
es: Tormenta de polvo o arena reciente

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
es: Niebla reciente

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
es: Precipitación helada reciente

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
es: Granizo reciente

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
es: Lluvia reciente

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
es: Lluvia y nieve reciente

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
es: Lluvia reciente

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
es: Nieve reciente

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
es: Nevada reciente

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
es: Tormenta eléctrica reciente

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
es: Tormenta eléctrica con granizo reciente

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
es: Tormenta eléctrica con fuerte granizo reciente

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
es: Tormenta eléctrica con lluvia fuerte reciente

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
es: Tormenta eléctrica con lluvia reciente

[ctx: weather condition]
en: Sand
es: Arena

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
es: Tormenta de arena

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
es: Tormenta de arena en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
es: Tormenta de arena o polvo

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
es: Tormenta de arena o polvo importante

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
es: Niebla baja

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
es: Niebla baja en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
es: Chaparrones de granizo

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
es: Chaparrones de cristales de hielo

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
es: Chaparrones

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
es: Chaparrones con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
es: Chaparrones con en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
es: Chaparrones con niebla/neblina en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
es: Aguaceros con nieve

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
es: Aguaceros con nieve y niebla

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
es: Aguaceros con niebla y nieve/neblina

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
es: Chaparrones con niebla en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
es: Chaparrones con nieve en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
es: Granizo pequeño/copos de nieve

[ctx: weather condition]
en: Smoke
es: Humo

[ctx: weather condition]
en: Snow
es: Nieve

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
es: Nieve y viento con nieve

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
es: Cristales de nieve

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
es: Nieve con llovizna

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
es: Nieve con niebla

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
es: Nieve con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
es: Nieve con llovizna gélida

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
es: Nieve con lluvia helada

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
es: Granos de nieve

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
es: Nevada con copos de caída lenta

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
es: Nieve con lluvia

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
es: Chubascos de nieve

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
es: Chubascos de nieve y niebla

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
es: Chubascos de nieve y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
es: Chubascos de nieve en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
es: Chubascos de nieve en las proximidades y niebla

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
es: Chubascos de nieve en las proximidades y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Squalls
es: Borrasca

[ctx: weather condition]
en: Sunny
es: Soleado

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
es: Tormenta eléctrica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
es: Tormenta eléctrica con niebla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
es: Tormenta eléctrica con granizo

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
es: Tormenta eléctrica con niebla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
es: Tormenta eléctrica con bruma en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
es: Tormenta eléctrica con granizo y bruma en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
es: Tormenta eléctrica con lluvia fuerte

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
es: Tormenta eléctrica con lluvia fuerte y niebla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
es: Tormenta eléctrica con lluvia fuerte y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
es: Tormenta eléctrica con lluvia fuerte y granizo

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
es: Tormenta eléctrica con lluvia fuerte, granizo y niebla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
es: Tormenta eléctrica con lluvia fuerte, granizo y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
es: Tormenta eléctrica con lluvia fuerte, granizo y bruma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
es: Tormenta eléctrica con lluvia fuerte y bruma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
es: Tormenta eléctrica con cristales de hielo

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
es: Tormenta eléctrica con lluvia suave

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
es: Tormenta eléctrica con lluvia suave y niebla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
es: Tormenta eléctrica con lluvia suave y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
es: Tormenta eléctrica con lluvia suave y granizo

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
es: Tormenta eléctrica con lluvia suave, granizo y niebla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
es: Tormenta eléctrica con lluvia suave, granizo y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
es: Tormenta eléctrica con lluvia suave, granizo y bruma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
es: Tormenta eléctrica con lluvia suave y bruma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
es: Tormenta eléctrica con lluvia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
es: Tormenta eléctrica con lluvia y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
es: Tormenta eléctrica con lluvia, granizo y niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
es: Tormenta eléctrica con lluvia con granizo/copos de nieve pequeños

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
es: Tormenta eléctrica con aguaceros en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
es: Tormenta eléctrica con aguaceros con granizo en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
es: Tormenta eléctrica con granizo/copos de nieve pequeños

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
es: Tormenta eléctrica con nieve

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
es: Tormenta eléctrica en las proximidades

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
es: Tormenta eléctrica en las proximidades con niebla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
es: Tormenta eléctrica en las proximidades con niebla/neblina

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
es: Tormenta eléctrica en las proximidades con granizo

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
es: Tormenta eléctrica en las proximidades con granizo y bruma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
es: Tormenta eléctrica en las proximidades con bruma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
es: Tormenta eléctrica con granizo

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
es: Tormenta eléctrica con lluvia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
es: Tormenta eléctrica con arena o polvo

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
es: Tormenta eléctrica con chubascos intensos

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
es: Tormenta eléctrica con chaparrones suaves

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
es: Tormenta eléctrica sin precipitación

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
es: Tornado/remolino de agua

[ctx: weather condition]
en: Windy
es: Ventoso

[ctx: weather condition]
en: clear
es: despejado

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
es: intervalos despejados

[ctx: weather condition]
en: clear sky
es: despejado

[ctx: weather condition]
en: cloudy
es: nublado

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
es: nublado con granizo

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
es: nublado con nieve intensa

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
es: nublado con nieve ligera

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
es: nublado con aguanieve

[ctx: weather condition]
en: drizzle
es: llovizna

[ctx: weather condition]
en: few clouds
es: nubes escasas

[ctx: weather condition]
en: fog
es: niebla

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
es: niebla con heladas

[ctx: weather condition]
en: foggy
es: con niebla

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
es: llovizna gélida

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
es: lluvia helada

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
es: nube gris

[ctx: weather condition]
en: hail
es: granizo

[ctx: weather condition]
en: hail shower
es: granizada

[ctx: weather condition]
en: hail showers
es: granizadas

[ctx: weather condition]
en: haze
es: bruma

[ctx: weather condition]
en: hazy
es: brumoso

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
es: llovizna fuerte

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
es: llovizna gélida fuerte

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
es: lluvia intensa

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
es: chubasco intenso

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
es: chubascos intensos

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
es: lluvia y nieve fuertes

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
es: chaparrón intenso

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
es: chaparrones intensos

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
es: nevada intensa

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
es: nevadas fuertes con chaparrones

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
es: chubasco de nieve intenso

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
es: chubascos de nieve intensos

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
es: tormenta eléctrica fuerte

[ctx: weather condition]
en: light cloud
es: nubes ligeras

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
es: llovizna ligera

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
es: lluvia helada ligera

[ctx: weather condition]
en: light rain
es: lluvia ligera

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
es: chaparrón suave

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
es: chaparrones suaves

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
es: lluvia y nieve ligeras

[ctx: weather condition]
en: light shower
es: lluvia ligera

[ctx: weather condition]
en: light showers
es: chaparrones suaves

[ctx: weather condition]
en: light snow
es: nevada ligera

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
es: nevadas ligeras con chaparrones

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
es: chubasco de nieve ligero

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
es: chubascos de nieve ligeros

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
es: tormenta eléctrica ligera

[ctx: weather condition]
en: mist
es: neblina

[ctx: weather condition]
en: misty
es: con neblina

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
es: lluvia moderada

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
es: nieve moderada

[ctx: weather condition]
en: n/a
es: na

[ctx: weather condition]
en: na
es: nd

[ctx: weather condition]
en: overcast
es: cubierto

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
es: parcialmente nuboso

[ctx: weather condition]
en: rain
es: lluvia

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
es: tormenta de arena

[ctx: weather condition]
en: showers
es: chaparrones

[ctx: weather condition]
en: sleet
es: aguanieve

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
es: chubasco de aguanieve

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
es: chubascos de aguanieve

[ctx: weather condition]
en: snow
es: nieve

[ctx: weather condition]
en: snow showers
es: chubascos de nieve

[ctx: weather condition]
en: sunny
es: soleado

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
es: intervalos soleados

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
es: nubes gruesas

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
es: tormenta eléctrica

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
es: chubasco tormentoso

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
es: chubascos tormentosos

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
es: tormenta tropical

[ctx: weather condition]
en: white cloud
es: nubes blancas

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
es: Nubes escasas

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
es: Chaparrones escasos

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
es: Chaparrones escasos con cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
es: Chaparrones escasos o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
es: Chaparrones escasos o tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
es: Lluvia escasa o chaparrones

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
es: Chubascos escasos o ráfagas de agua

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
es: Chubascos escasos

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
es: Chubascos escasos o llovizna

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
es: Chubascos escasos o tormentas

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
es: Chubascos escasos o tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
es: Tormentas escasas

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
es: Tormentas eléctricas escasas

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
es: Ráfagas de agua escasas

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
es: Ráfagas de agua escasas o chubascos

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
es: Mezcla de Sol y nubes

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
es: Nubosidad creciente

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
es: Evolucionando a soleado

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
es: Ventisca

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
es: Viento con polvo

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
es: Viento con arena

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
es: Viento con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
es: Borrascoso

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
es: Con brisa

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
es: Posibilidad de llovizna

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
es: Posibilidad de chaparrones

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
es: Posibilidad de llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
es: Posibilidad de lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
es: Posibilidad de lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
es: Posibilidad de chaparrones

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
es: Posibilidad de lluvia o lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
es: Posibilidad de lluvia o aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
es: Posibilidad de lluvia o nieve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
es: Posibilidad de chaparrones y tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
es: Posibilidad de nieve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
es: Posibilidad de chubascos de nieve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
es: Posibilidad de nieve o aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
es: Posibilidad de tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
es: Posibilidad de llovizna

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
es: Posibilidad de llovizna mezclada con llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
es: Posibilidad de llovizna con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
es: Posibilidad de llovizna o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
es: Posibilidad de ráfagas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
es: Posibilidad de ráfagas a veces fuertes

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
es: Posibilidad de ráfagas con cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
es: Posibilidad de ráfagas o cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
es: Posibilidad de ráfagas o aguaceros

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
es: Posibilidad de ráfagas o tormentas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
es: Posibilidad de llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
es: Posibilidad de lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
es: Posibilidad de lluvia helada con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
es: Posibilidad de lluvia helada o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
es: Posibilidad de lluvia helada o nieve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
es: Posibilidad de nieve ligera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
es: Posibilidad de nieve ligera y viento con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
es: Posibilidad de nieve ligera con llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
es: Posibilidad de nieve ligera con cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
es: Posibilidad de nieve ligera con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
es: Posibilidad de nieve o lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
es: Posibilidad de nieve o cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
es: Posibilidad de nieve suave o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
es: Posibilidad de aguanieve ligera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
es: Posibilidad de lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
es: Posibilidad de lluvia a veces fuerte

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
es: Posibilidad de lluvia con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
es: Posibilidad de lluvia o llovizna

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
es: Posibilidad de lluvia o lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
es: Posibilidad de lluvia o nieve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
es: Posibilidad de lluvia o lloviznas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
es: Posibilidad de lluvia o ráfagas de agua

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
es: Posibilidad de tormentas eléctricas importantes

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
es: Posibilidad de chaparrones

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
es: Posibilidad de chaparrones a veces fuertes

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
es: Posibilidad de chaparrones a veces fuertes o tormentas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
es: Posibilidad de a veces fuertes o tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
es: Posibilidad de chaparrones o llovizna

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
es: Posibilidad de chaparrones o tormentas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
es: Posibilidad de chaparrones o tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
es: Posibilidad de nieve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
es: Posibilidad de nieve y ventisca

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
es: Posibilidad de nieve con llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
es: Posibilidad de nieve y lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
es: Posibilidad de nieve y lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
es: Posibilidad de nieve o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
es: Posibilidad de borrascas de nieve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
es: Posibilidad de tormentas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
es: Posibilidad de tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
es: Posibilidad de tormentas eléctricas y posible granizo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
es: Posibilidad de chubascos

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
es: Posibilidad de chubascos en ocasiones fuertes

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
es: Posibilidad de chubascos o chaparrones

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
es: Posibilidad de aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
es: Posibilidad de aguanieve y lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
es: Posibilidad de aguanieve o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Clear
es: Despejado

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
es: Despejándose

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
es: Mejora tardía

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
es: Nublado

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
es: Periodos nubosos

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
es: Nuboso con periodos soleados

[ctx: weather forecast]
en: Cold
es: Frío

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
es: Nubosidad decreciente

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
es: Niebla densa

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
es: Llovizna

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
es: Alta probabilidad de lloviznas

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
es: Llovizna con llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
es: Llovizna con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
es: Llovizna o llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
es: Llovizna o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
es: Chubascos

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
es: Alta probabilidad de chaparrones

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
es: Chubascos en ocasiones fuertes

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
es: Chubascos en ocasiones fuertes o chaparrones

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
es: Chubascos con cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
es: Chubascos o cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
es: Chubascos o chaparrones

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
es: Chubascos o tormentas

[ctx: weather forecast]
en: Fog
es: Niebla

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
es: Niebla en desarrollo

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
es: Niebla disipándose

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
es: Bancos de niebla

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
es: Llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
es: Alta probabilidad de llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
es: Niebla helada

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
es: Lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
es: Alta probabilidad de lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
es: Rocío helado

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
es: Llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
es: Lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
es: Lluvia helada con cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
es: Lluvia helada con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
es: Lluvia helada con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
es: Lluvia helada o cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
es: Lluvia helada o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
es: Lluvia helada o nieve

[ctx: weather forecast]
en: Frost
es: Escarcha

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
es: Mejora gradual

[ctx: weather forecast]
en: Haze
es: Bruma

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
es: Lluvia fuerte

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
es: Nevada fuerte

[ctx: weather forecast]
en: Hot
es: Calor

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
es: Cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
es: Niebla helada

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
es: Niebla helada

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
es: Niebla helada en desarrollo

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
es: Niebla helada disipándose

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
es: Cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
es: Cristales de hielo con lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
es: Cristales de hielo con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
es: Cristales de hielo con lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
es: Cristales de hielo o nieve

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
es: Nubosidad creciente

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
es: Nubosidad en aumento

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
es: Nubes en aumento

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
es: Nieve ligera

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
es: Nieve ligera y ventisca

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
es: Nieve ligera, ventisca y viento con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
es: Nieve ligera y viento con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
es: Nieve ligera y llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
es: Nieve ligera y lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
es: Nieve ligera con cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
es: Nieve ligera con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
es: Nieve ligera o llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
es: Nieve ligera o lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
es: Nieve ligera o cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
es: Nieve ligera o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
es: Aguanieve ligera

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
es: Aguanieve ligera o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
es: Borrascas locales de nieve

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
es: Principalmente nuboso

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
es: Mayormente soleado

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
es: Principalmente despejado

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
es: Principalmente nublado

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
es: Principalmente soleado

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
es: Ventisca cercana

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
es: Cubierto

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
es: Parcialmente nuboso

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
es: Parcialmente soleado

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
es: Parcialmente nuboso

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
es: Periodos de llovizna

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
es: Periodos de llovizna con llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
es: Periodos de llovizna con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
es: Periodos de llovizna con llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
es: Periodos de llovizna o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
es: Periodos de llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
es: Periodos de llovizna gélida o llovizna

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
es: Periodos de llovizna gélida o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
es: Periodos de lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
es: Periodos de lluvia helada con cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
es: Periodos de lluvia helada con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
es: Periodos de lluvia helada con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
es: Periodos de lluvia helada o cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
es: Periodos de lluvia helada o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
es: Periodos de lluvia helada o nieve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
es: Periodos de cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
es: Periodos de cristales de hielo con lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
es: Periodos de cristales de hielo con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
es: Periodos de cristales de hielo o lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
es: Periodos de cristales de hielo o nieve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
es: Periodos de nieve ligera

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
es: Periodos de nieve ligera y ventisca

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
es: Periodos de nieve ligera, ventisca y viento con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
es: Periodos de nieve ligera y viento con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
es: Periodos de nieve ligera y llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
es: Periodos de nieve ligera con lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
es: Periodos de nieve ligera con cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
es: Periodos de nieve ligera con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
es: Periodos de nieve ligera o llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
es: Periodos de nieve ligera o lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
es: Periodos de nieve ligera o cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
es: Periodos de nieve ligera o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
es: Periodos de aguanieve ligera

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
es: Periodos de aguanieve ligera con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
es: Periodos de aguanieve ligera o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
es: Periodos de lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
es: Periodos de lluvia con lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
es: Periodos de lluvia con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
es: Periodos de lluvia o llovizna

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
es: Periodos de lluvia o lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
es: Periodos de lluvia o nieve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
es: Periodos de lluvia o tormentas

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
es: Periodos de lluvia o tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
es: Periodos de nieve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
es: Periodos de nieve y ventisca

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
es: Periodos de nieve, ventisca y viento con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
es: Periodos de nieve y viento con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
es: Periodos de nieve y llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
es: Periodos de nieve con lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
es: Periodos de nieve con cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
es: Periodos de nieve con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
es: Periodos de nieve o llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
es: Periodos de nieve o nieve helada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
es: Periodos de nieve o cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
es: Periodos de nieve o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
es: Periodos de aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
es: Periodos de aguanieve con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
es: Periodos de aguanieve o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Rain
es: Lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
es: Alta probabilidad de lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
es: Aguaceros

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
es: Alta probabilidad de aguaceros

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
es: Lluvia en ocasiones fuerte

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
es: Lluvia en ocasiones fuerte con lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
es: Lluvia en ocasiones fuerte con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
es: Lluvia en ocasiones fuerte con llovizna

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
es: Lluvia en ocasiones fuerte o lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
es: Lluvia en ocasiones fuerte o nieve

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
es: Lluvia en ocasiones fuerte o tormentas

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
es: Lluvia en ocasiones fuerte o tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
es: Lluvia con lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
es: Lluvia con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
es: Lluvia o llovizna

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
es: Lluvia o lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
es: Lluvia o nieve

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
es: Lluvia o tormentas

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
es: Lluvia o tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
es: Chaparrones o chubascos

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
es: Chaparrones o chubascos fuertes

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
es: Lluvia o lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
es: Alta probabilidad de lluvia/llovizna helada

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
es: Lluvia/aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
es: Alta probabilidad de lluvia/aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
es: Lluvia/Nieve

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
es: Alta probabilidad de lluvia/nieve

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
es: Fuertes tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Showers
es: Chaparrones

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
es: Alta probabilidad de chaparrones y tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
es: Chaparrones en ocasiones fuertes

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
es: Chaparrones en ocasiones fuertes o tormentas

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
es: Chaparrones en ocasiones fuertes o tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
es: Chubascos o llovizna

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
es: Chaparrones o tormentas

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
es: Chaparrones o tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
es: Aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
es: Escasa posibilidad de llovizna

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
es: Escasa posibilidad de chaparrones

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
es: Escasa posibilidad de llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
es: Escasa posibilidad de lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
es: Escasa posibilidad de lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
es: Escasa posibilidad de chubascos

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
es: Escasa posibilidad de lluvia o lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
es: Escasa posibilidad de lluvia o aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
es: Escasa posibilidad de lluvia o nieve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
es: Ligera posibilidad de chaparrones y tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
es: Escasa posibilidad de nieve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
es: Escasa posibilidad de chubascos de nieve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
es: Escasa posibilidad de nieve o aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
es: Ligera posibilidad de tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
es: Humo

[ctx: weather forecast]
en: Snow
es: Nieve

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
es: Alta probabilidad de nieve

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
es: Chubascos de nieve

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
es: Alta probabilidad de chubascos de nieve

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
es: Nieve y ventisca

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
es: Nieve, ventisca y viento con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
es: Nieve y viento con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
es: Nieve en ocasiones fuerte

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
es: Nieve en ocasiones fuerte y ventisca

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
es: Nieve en ocasiones fuerte y viento con nieve

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
es: Nieve en ocasiones fuerte con llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
es: Nieve en ocasiones fuerte con lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
es: Nieve en ocasiones fuerte con cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
es: Nieve en ocasiones fuerte con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
es: Nieve en ocasiones fuerte con lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
es: Nieve en ocasiones fuerte o cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
es: Nieve en ocasiones fuerte o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
es: Nieve con llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
es: Nieve con lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
es: Nieve con cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
es: Nieve con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
es: Nieve o llovizna gélida

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
es: Nieve o lluvia helada

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
es: Nieve o cristales de hielo

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
es: Nieve o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
es: Borrascas de nieve

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
es: Nieve/aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
es: Alta probabilidad de nieve/aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
es: Soleado

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
es: Soleado con periodos nuboso

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
es: Tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
es: Alta probabilidad de tormentas eléctricas

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
es: Tormentas eléctricas con posibilidad de granizo

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
es: Ceniza volcánica

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
es: Manga de agua

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
es: Ráfagas de agua

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
es: Ráfagas de agua en ocasiones fuertes

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
es: Ráfagas de agua en ocasiones fuertes o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
es: Ráfagas de agua o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
es: Aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
es: Aguanieve en ocasiones fuerte

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
es: Aguanieve en ocasiones fuerte con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
es: Aguanieve con lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
es: Aguanieve o lluvia

[ctx: weather forecast]
en: Windy
es: Ventoso

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
es: Clima invernal

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
es: Alta probabilidad de clima invernal

[ctx: weather forecast]
en: clear
es: despejado

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
es: intervalos despejados

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
es: despejado

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
es: nublado

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
es: nublado con granizo

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
es: nublado con nieve intensa

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
es: nublado con nieve ligera

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
es: nublado con aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
es: llovizna

[ctx: weather forecast]
en: fog
es: niebla

[ctx: weather forecast]
en: foggy
es: con niebla

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
es: nube gris

[ctx: weather forecast]
en: hail
es: granizo

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
es: granizada

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
es: granizadas

[ctx: weather forecast]
en: hazy
es: brumoso

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
es: lluvia intensa

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
es: chubasco intenso

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
es: chubascos intensos

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
es: chaparrón intenso

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
es: chaparrones intensos

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
es: nevada intensa

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
es: chubasco de nieve intenso

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
es: chubascos de nieve intensos

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
es: nubes ligeras

[ctx: weather forecast]
en: light rain
es: lluvia ligera

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
es: chaparrón suave

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
es: chaparrones suaves

[ctx: weather forecast]
en: light shower
es: lluvias suaves

[ctx: weather forecast]
en: light showers
es: chaparrones suaves

[ctx: weather forecast]
en: light snow
es: nevada ligera

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
es: chubasco de nieve ligero

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
es: chubascos de nieve ligeros

[ctx: weather forecast]
en: mist
es: neblina

[ctx: weather forecast]
en: misty
es: con neblina

[ctx: weather forecast]
en: na
es: nd

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
es: parcialmente nuboso

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
es: tormenta de arena

[ctx: weather forecast]
en: sleet
es: aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
es: chubasco de aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
es: chubascos de aguanieve

[ctx: weather forecast]
en: sunny
es: soleado

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
es: intervalos soleados

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
es: nubes gruesas

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
es: tormenta eléctrica

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
es: chubasco tormentoso

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
es: chubascos tormentosos

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
es: tormenta tropical

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
es: nubes blancas
