ktexteditor - en to eo translation catalogue (1239 entries)

en:  lines
eo:  linioj

en:  seconds
eo:  sekundoj

en: "%1" is mapped to "%2"
eo: "%1" estas mapita al "%2"

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
eo: "Uzi Defaŭltan Stilon" aŭtomate malŝaltiĝas, se vi ŝanĝas iujn stilojn.

en: % of View Width
eo: % de Videja Larĝo

[ctx: %1 and %2 are the total words/chars count.]
en: Words %1, Chars %2
eo: Vortoj %1, Signoj %2

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
eo: Vortoj %1/%2, Signoj %3/%4

en: %1 backs up unsaved files to "swap files." Swap files allow %1 to recover your work in the case of a system crash. Disabling swap files may cause data loss in case of a system crash.
eo: %1 rezervas nekonservitajn dosierojn al "interŝanĝaj dosieroj." Interŝanĝaj dosieroj permesas al %1 reakiri vian laboron en kazo de sistema paneo. Malŝalti interŝanĝajn dosierojn povas kaŭzi perdon de datumoj en kazo de sistema paneo.

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
eo[0]: 1 anstataŭigo farita en %2
eo[1]: %1 anstataŭigoj faritaj en %2

en: %v character | %v characters
eo[0]: %v signo
eo[1]: %v signoj

en: &Abort Loading
eo: Ĉesigi Ŝ&argon

en: &Always On
eo: Ĉi&am

en: &Autocenter cursor:
eo: &Aŭtomate centrigi kursoron:

en: &Background
eo: &Fono

en: &Backspace key in leading blank space unindents
eo: &Retrospacklavo en gvidaj malplenaj malstrekoj

en: &Bold
eo: &Grase

en: &Bookmarks
eo: &Legosignoj

en: &Clean Indentation
eo: &Purigi Deŝovon

en: &Close
eo: &Fermi

en: &Code Folding
eo: &Kodfaldado

en: &Color theme:
eo: &Kolora etoso:

en: &Delete
eo: &Forigi

en: &Don't indent lines wider than:
eo: Ne &deŝovi liniojn pli larĝajn ol:

en: &Draw vertical line at the word wrap column
eo: &Desegni vertikalan linion ĉe la vortvolva kolumno

en: &Dynamic Word Wrap
eo: &Dinamika Linifaldo

en: &Edit
eo: &Redakti

en: &Editor Color Theme
eo: R&edaktila Koloretoso

en: &Encoding detection:
eo: Kodiga d&etekto:

en: &Encoding:
eo: &Enkodigo:

en: &End of Line
eo: &Linifino

en: &Fallback encoding:
eo: Retrode&faŭlta kodigo:

en: &File
eo: &Dosiero

en: &Filetype:
eo: &Dosiertipo:

en: &Find All
eo: &Trovi Ĉion

en: &Force RTL Direction
eo: De&vigi Dekstra-al-Maldekstra Direkto

en: &Format Indentation
eo: &Formatigi Deŝovon

en: &Format:
eo: &Formato:

en: &Go
eo: I&ri

en: &Highlighting
eo: &Emfazado

en: &Highlighting:
eo: &Emfazado:

en: &Ignore
eo: &Ignori

en: &Indent
eo: Deŝov&i

en: &Indentation
eo: Deŝov&iĝo

en: &Indentation mode:
eo: Deŝova reĝ&imo:

en: &Indentation width:
eo: &Deŝova larĝo:

en: &Italic
eo: &Kursive

en: &Keep extra spaces
eo: &Konservi kromajn spacojn

en: &Keyword completion
eo: &Ŝlosilvortkompletigo

en: &Language:
eo: &Lingvo:

en: &Line Height Multiplier:
eo: &Linialteca Multiplikilo:

en: &Line:
eo: &Linio:

en: &Local files
eo: &Lokaj dosieroj

en: &Margin:
eo: &Marĝeno:

en: &Mode
eo: Reĝi&mo

en: &Mode:
eo: &Reĝimo:

en: &Name:
eo: &Nomo:

en: &New
eo: &Nova

en: &Next: %1 - "%2"
eo: &Sekva: %1 - "%2"

en: &Off
eo: &Neniam

en: &PageUp/PageDown moves cursor
eo: &PaĝoSupren/PaĝoSuben movas la kursoron

en: &Previous: %1 - "%2"
eo: &Antaŭa: %1 - "%2"

en: &Print/Export
eo: &Presi/Eksporti

en: &Read Only Mode
eo: Nu&r-Lega Reĝimo

en: &Reload
eo: &Reŝargi

en: &Remote files
eo: Fo&raj dosieroj

en: &Replace
eo: &Anstataŭigi

en: &Scripts
eo: &Skriptoj

en: &Section:
eo: &Sekcio:

en: &Settings
eo: &Agordoj

en: &Spaces
eo: &Spacoj

en: &Tabulators
eo: &Tabeliloj

en: &Theme:
eo: E&toso:

en: &Tools
eo: &Iloj

en: &Underline
eo: &Substreki

en: &Unindent
eo: &Maldeŝovo

en: &Variables:
eo: &Variabloj:

en: &View
eo: &Montri

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
eo: '%1' %2, Hex %3, Octal %4

en: (Selection of)
eo: (Elekto de)

en: << Add to Dictionary
eo: << Aldoni al Vortaro

en: <Unchanged>
eo: <Neŝanĝita>

en: <a> through <b> occurrences
eo: <a> ĝis <b> okazoj

en: <b>misspelled</b>
eo: <b>misliterumita</b>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
eo: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab klavo ago (se neniu elekto ekzistas) <a href="Se vi volas ke <b>Tab</b> vicigu la nunan linion en la nuna kodbloko kiel en Emakso, faru <b>Tab</b> ŝparvojon al la ago <b>Formati Deŝovon</b>."><span>Pli...</span></a></p></body></html>

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
eo: <p> char <b>identigilo</b> </p><p>Ĉi tiu komando permesas enmeti laŭvortajn signojn per ilia nombra identigilo, en decimala, okta aŭ deksesuma formo.</p><p>Ekzemploj:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
eo: <p><b>[v]nova — dividi vidon kaj krei novan dokumenton</b></p><p>Uzo: <tt><b>[v]nova</b></tt></tt></tt> p><p>Dividas la nunan rigardon kaj malfermas novan dokumenton en la nova vido. Tiu ĉi komando povas esti vokita en du manieroj:<br /> <tt>nova</tt> — disigas la vidon horizontale kaj malfermas novan dokumenton.<br /> <tt>vnew</tt> — disigas la vidon vertikale kaj malfermas novan dokumenton.<br /></p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
eo: <p><b>b,buffer — Redakti dokumenton N el la dokumenta listo</b></p><p>Uzo: <tt><b>b[ofer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
eo: <p><b>bf,bfirst — unua dokumento</b></p><p>Uzo: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p> Iras al la <b>unua</b> dokumenta ("<b>b</b>ufro") en dokumentlisto.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
eo: <p><b>bl,blast — lasta dokumento</b></p><p>Uzo: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Iras al la <b>l</b>ast-dokumenta ("<b>b</b>ufro") en dokumenta listo.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
eo: <p><b>bn,bnext — ŝanĝi al la sekva dokumento</b></p><p>Uzo: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></tt></b> p><p>Iras al <b>[N]</b>la sekva dokumento ("<b>b</b>ofero") en dokumenta listo.<b>[N]</b> defaŭlte al unu. </p><p>Envolvas ĉirkaŭ la fino de la dokumenta listo.</p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
eo: <p><b>bp,bprev — antaŭa bufro</b></p><p>Uzo: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p> <p>Iras al <b>[N]</b>a antaŭa dokumento ("<b>b</b>oferto") en dokumenta listo. </p><p> <b>[N]</b> defaŭlte estas unu. </p><p>Envolvas ĉirkaŭ la komenco de la dokumenta listo.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
eo: <p><b>clo[se]— Fermi la nunan vidon</b></p><p>Uzado: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>Post ĝia plenumo, la nuna vido estos fermita.</p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it was modified on disk.</p>
eo: <p><b>e[dit] — reŝargi nunan dokumenton</b></p><p>Uzado: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p> p>Komencas <b>e</b>redakti la nunan dokumenton denove. Ĉi tio utilas por reredakti la nunan dosieron, kiam ĝi estis modifita sur disko.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
eo: <p><b>ls</b></p><p>listigi aktualajn bufrojn<p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
eo: <p><b>q/qa/wq/wqa — [skribi kaj] ĉesi</b></p><p>Uzo: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Forlasas la aplikaĵon. Se <tt>w</tt> estas antaŭmetita, ĝi ankaŭ skribas la dokumenton(j)n al disko. Tiu ĉi komando povas esti vokita en pluraj manieroj:<br /> <tt>q</tt> — fermas la nunan rigardon.<br /> <tt>qa</tt> — fermas ĉiujn vidojn, efike forlasante la aplikaĵon.<br /> <tt>wq</tt> — skribas la nunan dokumenton al disko kaj fermas ĝian vidon.<br /> <tt>wqa</tt> — skribas ĉiujn dokumentojn al disko kaj ĉesas.</p><p>En ĉiuj kazoj, se la vido estanta fermita estas la lasta vido, la aplikaĵo ĉesas. Se neniu dosiernomo estas asociita kun la dokumento kaj ĝi devus esti skribita al disko, dosierdialogo estos montrita.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
eo: <p><b>sp,dividi— Dividas horizontale la nunan vidon en du</b></p><p>Uzo: <tt><b>sp[lit]</b></tt></tt></tt> p><p>La rezulto estas du vidoj sur la sama dokumento.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
eo: <p><b>vs,vsplit— Dividas vertikale la nunan vidon en du</b></p><p>Uzo: <tt><b>vs[plit]</b></tt></tt></b> p><p>La rezulto estas du vidoj sur la sama dokumento.</p>

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
eo: <p><b>w/wa — skribi dokumenton(j)n al disko</b></p><p>Uzo: <tt><b>w[a]</b></tt></tt></tt> p><p>Skribas la aktuala(j)n dokumentojn al disko. Ĝi povas esti vokita en du manieroj:<br /> <tt>w</tt> — skribas la nunan dokumenton al disko<br /> <tt>wa</tt> — skribas ĉiujn dokumentojn al disko.</p> <p>Se neniu dosiernomo estas asociita kun la dokumento, dosiera dialogo estos montrata.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
eo: <p><b>x/xa — skribi kaj ĉesi</b></p><p>Uzado: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p >Konservas dokumenton(j)n kaj forlasas (e<b>x</b>iajn). Ĉi tiu komando povas esti vokita en du manieroj:<br /> <tt>x</tt> — fermas la nunan rigardon.<br /> <tt>xa</tt> — fermas ĉiujn vidojn, efike forlasante la aplikaĵon.</p><p>En ĉiuj kazoj, se la vido estanta fermita estas la lasta vido, la aplikaĵo ĉesas. Se neniu dosiernomo estas asociita kun la dokumento kaj ĝi devus esti skribita al disko, dosiera dialogo estos montrata.</p><p>Malkiel la 'w'-komandoj, ĉi tiu komando nur skribas la dokumenton se ĝi estas modifita.</p>

en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
eo: <p>Aŭtomate komenci novan linion de teksto kiam la nuna linio transpasas la longecon specifita de elekteblo <b>Faldi liniojn ĉe:</b>.</p><p>Ĉi tiu elekteblo ne faldas ekzistantajn liniojn de teksto - uzu la <b>Apliki statikan linifaldon</b> elekteblon en la <b>Iloj</b> menuo por tiu celo.</p><p>Se vi volas liniojn kiuj <i>videble faldiĝas</i>, laŭ la larĝeco de la rigardo, ebligu <b>Dinamika linifaldo</b> en la agordpaĝo <b>Aspekto</b>.</p>

en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
eo: <p>Ebligas la komencon de dinamike falditaj linioj esti ĝisrandigitaj vertikale ĝis la deŝovo de la unua linio. Tio faciligas la legadon de kodo kaj markado.</p><p>Aldone, tio permesas la fiksadon de maksimuma larĝeco de la ekrano, laŭ elcento, post kiam dinamike falditaj linioj jam ne estos vertikale ĝisrandigitaj. Ekz. ĉe 50%, linioj kiuj havas deŝovan profundon pli granda ol 50% de la larĝeco de la ekrano ne estos sekvotaj per vertikale ĝisrandigitaj linioj.</p>

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
eo: <p>Por ekhavi helpon pri specifa komando, tajpu <code>'help &lt;komando&gt;'</code></p>

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
eo: <p>Formato de la paĝopiedo. La sekvantaj etikedoj haveblas:</p>

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
eo: <p>Formato de la paĝĉapo. La sekvantaj etikedoj haveblas:</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
eo: <p>Se enŝaltita, skatolo kiel difinita en la trajtoj malsupre estos pentrata ĉirkaŭ la enhavo de ĉiu paĝo. La Kapo kaj Piedo ankaŭ estos apartigataj de la enhavo per strio.</p>

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
eo: <p>Se enŝaltita, tiam linionombroj estos presataj je la maldekstra flanko de la paĝo(j).</p>

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color theme is designed for a dark background.</p>
eo: <p>Se enŝaltite, la fonkoloro de la redaktilo estos uzata.</p><p>Ĉi tio povas esti utila se via kolora etoso estas desegnita por malhela fono.</p>

en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
eo: <p>Se ĉi tiu elekteblo estas markita, vertikala linio estos desegnita ĉe la vortvolva kolumno kiel difinita en la <strong>Redaktado</strong> ecoj.</p>

en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
eo: <p>Se ĉi tiu elekteblo estas markita, ĉiu nova rigardo montros piktograman randon ĉe la maldekstra flanko.</p><p>La piktogramrando montras, ekz. markojn de legosignoj.</p>

en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
eo: <p>Se ĉi tiu elekteblo estas markita, ĉiu nova rigardo montros markojn ĉe la vertikala rulumskalo.</p><p>Ĉi tiuj markoj, montros, ekzemple, legosignojn.</p>

en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
eo: <p>Se ĉi tiu elekteblo estas markita, ŝvebi super la vertikala rulumbreto montros antaŭrigardon de la teksto.</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
eo: <p>Malfermi la dialogon Presi por presi la aktualan dokumenton.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
eo: <p>Presi skatolon montranta tipografiajn konvenciojn por la dokumenttipo, kiel difinita per la aktuala sintaksemfazo.</p>

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
eo: <p>Metas la fonkoloron por la elekto.</p><p><b>Noto</b>: La markilkoloro estas montrata malforte pro la travideblo.</p>

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
eo: <p>Metas la fonkoloron de anstataŭigita teksto.</p>

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
eo: <p>Metas la fonkoloron de serĉrezultoj.</p>

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
eo: <p>Fiksas la fonan koloron de la nune aktiva linio, kiu signifas tiun linion kie estas la kursoro.</p>

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
eo: <p>Metas la fonkoloron por la redaktoareo.</p>

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
eo: <p>Metas la fonkoloron de la piktogrambilda rando.</p>

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
eo: <p>Metas la fonkoloron por la elekto.</p><p>Por difini la tekstokoloron por elektita teksto, uzu la dialogon "<b>Agordu emfazadon</b>".</p>

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
eo: <p>Fiksas la koloron por krampa kongruado. Tio signifas, ke se vi metas la kursoron ĉe <b>(</b>, la kongruanta <b>)</b> estos emfazita per tiu koloro.</p>

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
eo: <p>Fiksas la koloron de linifaldaj markoj:</p><dl><dt>Statika linifaldo</dt><dd>Vertikala linio kiu montras la kolumnon kie teksto estos faldita</dd><dt>Dinamika linifaldo</dt><dd>Sago kiu montriĝas maldekstre de la videble falditaj linioj</dd></dl>

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
eo: <p>Metas la koloron de la kodfalda breto.</p>

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
eo: <p>Metas la koloron de la liniomodifa markilo por modifitaj linioj.</p>

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
eo: <p>Metas la koloron de la liniomodifa markilo por konservitaj linioj.</p>

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
eo: <p>Metas la koloron de la linio kiu estas uzata por indiki literumajn erarojn.</p>

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
eo: <p>Metas la fonkoloron por la redaktoareo.</p>

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
eo: <p>Metas la koloron de la vertikalaj Deŝovlinioj.</p>

en: <p>The theme "%1" already exists.</p><p>Please choose a different theme name.</p>
eo: <p>La etoso "%1" jam ekzistas.</p><p>Bonvolu elekti alian etosnomon.</p>

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
eo: <p>Ĉi tiu koloro estos uzata por desegni la linion inter linionumeroj kaj la piktogrambildaj randoj, se ambaŭ estas ebligitaj.</p>

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
eo: <p>Ĉi tiu koloro estos uzata por la lininombroj (se ebligitaj).</p>

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
eo: <p>Ĉi tiu koloro estos uzata por desegni la nombron de la aktuala linio (se ĝi estas enŝaltita).</p>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
eo: <p>Jen, la Katepart <b>komandlinio</b>.<br />Sintakso: <code><b>komando [ argumentoj ]</b></code><br />Por listo de haveblaj komandoj, entajpu <code><b>help list</b></code><br />Por helpo pri unuopaj komandoj, entajpu <code><b>help &lt;komando&gt;</b></code></p>

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
eo: <p>Tiu listo montras la kuntekston de la nuna emfazmaniero kaj ofertas eblecon redakti ĝin. La kunteksto montras la nunajn stildifiniojn.</p><p>Por redakti per la klavaro premu <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> kaj elektu econ el la ŝprucmenuo.</p><p>Por redakti koloron, alklaku la kolorkvadraton aŭ elektu la ŝanĝendan koloron el la ŝprucmenuo.</p><p>Vi povas malelekti la Fonan kaj Selekititan Fonan kolorojn ekde la ŝprucmenuo kiam dezirata.</p>

en: <p>This list displays the default styles for the current color theme and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
eo: <p>Ĉi tiu listo montras la defaŭltajn stilojn por la nuna koloretoso kaj ofertas la rimedojn por redakti ilin. La stilnomo reflektas la aktualajn stilagordojn.</p><p>Por redakti la kolorojn, alklaku la kolorajn kvadratojn, aŭ elektu la koloron por redakti el la ŝprucmenuo.</p><p>Vi povas malŝalti la Fonon kaj Elektitajn Fonkolorojn el la ŝprucmenuo kiam konvene.</p>

en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
eo: <p>Ĉi tiu ĉeno permesas agordi la agordojn de Kate por la dosieroj elektitaj de ĉi tiu mimetipo uzante Kate-variablojn. Preskaŭ ajna agorda elekteblo povas esti metata, kiel reliefigo, deŝov-reĝimo, kodado, ktp.</p><p>Por kompleta listo de konataj variabloj, vidu la manlibron.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
eo: <p>cleanindent</p><p>Purigas la deŝovon de la elektitaj linioj aŭ aktuala linio laŭ la deŝovagordoj en la dokumento. </p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
eo: <p>comment</p><p>Enmetas komentsignojn por fari la elekton aŭ elektitajn liniojn aŭ aktualan linion komenton laŭ la tekstformato kiel difinita de la sintaksemfaza difino por la dokumento.</p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
eo: <p>dato aŭ dato <b>formato</b></p><p>Enmetas daton/horan ĉenon kiel difinitan per la specifita formato, aŭ la formato jjjj-MM-dd hh:mm:ss se neniu estas specifita.</p><p>Eblaj formato-specifiloj estas:<table><tr><td>d</td><td>La tago kiel nombro sen unua nulo (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>La tago kiel nombro kun unua nulo (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>La mallongigita lokalizita tagnomo (ekz. 'Lun'..'Dim').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>La longa lokalizita tagnomo (ekz. 'Lundo'..'Dimanĉo').</td></tr><tr><td>M</td><td>La monato kiel nombro sen unua nulo (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>La monato kiel nombro kun unua nulo (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>La mallongigita lokalizita monata nomo (ekz. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>jj</td><td>La jaro kiel ducifera nombro (00 -99).</td></tr><tr><td>jjyy</td><td>La jaro kiel kvarcifera nombro (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>La horo sen unua nulo (0..23 aŭ 1..12 se montriĝas AM/PM).</td></tr><tr><td>hh</td><td>La horo kun unua nulo (00..23 aŭ 01..12 se montriĝas AM/PM).</td></tr><tr><td>m</td><td>La minuto sen unua nulo (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>La minuto kun unua nulo (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>La dua sen unua nulo (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>La dua kun unua nulo (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>La milisekundoj sen antaŭaj nuloj (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>La milisekundoj kun antaŭaj nuloj (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Uzi AM/PM-bildigon. AP estos anstataŭigita per aŭ "AM" aŭ "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Uzi am/pm-montrilon. ap estos anstataŭigita per aŭ "am" aŭ "pm".</td></tr></table></p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
eo: <p>goto <b>lininumero</b></p><p>Tiu komando navigas al la specifita linionumero.</p>

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
eo: <p>indent</p><p>Deŝovas la elektitajn liniojn aŭ la aktualan linion</p>

en: <p>natsort</p><p>Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>
eo: <p>natsort</p><p>Ordigi la elektitan tekston aŭ tutan dokumenton en natura ordo.<br>Jen ekzemplo por montri la diferencon al la normala ordiga metodo:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort (a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Ebligi aŭ malŝalti aŭtomatan deŝovon.</p><p>eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/>eblaj malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Metas la videblecon de la panelo de faldmarkiloj.</p><p> eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/> eblaj falsaj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
eo: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Metas la sintaksreliefigan sistemon por la dokumento. La argumento devas esti valida nomo de emfazigo, kiel vidite en la menuo Iloj → Emfazigo. Ĉi tiu komando provizas aŭtomatan liston por siaj argumentoj.</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Metas la videblecon de la piktograma bordero.</p><p> eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/>ebla malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
eo: <p>set-indent-mode <b>reĝimo</b></p><p>La reĝima parametro estas valoro kiel vidita en la menuo Iloj - Deŝovo</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>Se ĝi estas enŝaltita, deŝovo de teksto algluita el la tondujo estas ĝustigita per la aktuala deŝovilo.</p><p>Ebla veraj valoroj: 1 on true<br/>eblaj malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
eo: <p>set-indent-width <b>larĝo</b></p><p>Metas la deŝovlarĝon al la nombro <b>larĝo</b>. Uzata nur se vi deŝovigas per spacoj.</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Metas la videblecon de la lininumero-fenestro.</p><p> eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/> eblaj falsaj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
eo: <p>set-mode <b>reĝimo</b></p><p>Metas la reĝimon kiel vidite en Iloj - Reĝimo</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
eo: <p>set-remove-trailing-spaces <b>reĝimo</b></p><p>Forigas la postajn spacojnen la dokumento depende de la <b>reĝimo</b>.</p><p>Eblaj valoroj:<ul><li><b>neniu</b>: neniam forigi postajn spacojn.</li><li><b>modifitaj</b>: forigi postajn spacojn nur de modifitaj linioj.</li><li><b>ĉiuj</b>: forigi postajn spacojn en la tuta dokumento.</li></ul></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>Se enŝaltite, langetoj estas anstataŭigataj per spacoj dum vi tajpas.</p><p>Eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/>eblaj malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>Kiam estas enŝaltita, taboj estos anstataŭigataj per blankspaco kiam la dokumento estas konservita.</p><p> eblaj veraj valoroj : 1 on true<br/>eblaj malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>Se ebligita, deŝovo estos bildigata per vertikala punktlinio.</p><p> eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/>eblaj malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>Se enŝaltite, TAB-signoj kaj malantaŭa blankspaco estos bildigataj per malgranda punkto.</p><p>Eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/>eblaj malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
eo: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Metas la langeto-larĝon al la nombro <b>width</b></p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Ebligas dinamikan linifaldon laŭ <b>enable</b></p><p> eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/>eblaj malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
eo: <p>set-word-wrap-column <b>larĝo</b></p><p>Metas la linilarĝon por malmola linifaldo al <b>larĝo</b>. Ĉi tio estas uzata se via teksto estu faldata aŭtomate.</p>

en: <p>sort</p><p>Sort the selected text or whole document if there is no selection</p>
eo: <p>sort</p><p>Ordigi la elektitan tekston aŭ tutan dokumenton se ne estas elekto</p>

en: <p>sortuniq</p><p>Sort the selected text or whole document and then remove all duplicate lines.</p>
eo: <p>sortuniq</p><p>Ordigi la elektitan tekston aŭ tutan dokumenton kaj tiam forigi ĉiujn duobligitajn liniojn.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
eo: <p>uncomment</p><p>Forigas komentmarkojn de la elekto aŭ elektitaj linioj aŭ aktuala linio laŭ la tekstformato kiel difinita de la sintaksemfaza difino por la dokumento.</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
eo: <p>unindent</p><p>Maldeŝovas la elektitajn liniojn aŭ aktualan linion.</p>

en: <p>uniq</p><p>Remove duplicate lines from the selected text or whole document if there is no selection.</p>
eo: <p>uniq</p><p>Forigi duobligitajn liniojn de la elektita teksto aŭ tuta dokumento se ne estas elekto.</p>

en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
eo: <qt>
    <p>Alklaku ĉi tie por lasi ĉiujn aperojn de la nekonata vorto resti kiel ili estas.</p>
    <p>Tiu ago estas utila kiam la vorto estas nomo, akronimo, fremdvorto aŭ ajna alia nekonata vorto kiun vi volas uzi sed ne aldoni al la vortaro.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
eo: <qt>
    <p>Alklaku ĉi tie por lasi ĉi tiun okazon de la nekonata vorto resti tia.</p>
    <p>Tiu ago estas utila kiam la vorto estas nomo, akronimo, fremdvorto aŭ iu ajn alia nekonata vorton, kiun vi volas uzi sed ne aldoni al la vortaro.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
eo: <qt>
    <p>Alklaku ĉi tie por anstataŭigi ĉiujn aperojn de la nekonata teksto per la teksto en la redaktokesto supre (maldekstre).</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
eo: <qt>
    <p>Alklaku ĉi tie por anstataŭigi ĉi aperon de la nekonata teksto per la teksto en la redaktokesto supre (maldekstre).</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
eo: <qt>
    <p>Se la nekonata vorto estas misliterumita, vi tajpu la korekton por via misliterumita ĉi tie aŭ elektu ĝin el la suba listo.</p>
    <p>Vi povas tiam klaki <b>Anstataŭigi </b> se vi volas korekti nur ĉi tiun aperon de la vorto aŭ <b>Anstataŭigi Ĉion</b> se vi volas korekti ĉiujn aperojn.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
eo: <qt>
    <p>Elektu la lingvon de la dokumento, kiun vi provlegas ĉi tie.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
eo: <qt>
    <p>La nekonata vorto estis detektita kaj konsiderata nekonata ĉar ĝi ne estas inkluzivita en la vortaro.<br>
    Alklaku ĉi tie se vi opinias, ke la nekonata vorto ne estas misliterumita, kaj vi volas eviti malĝuste detekti ĝin denove en la estonteco. Se vi volas lasi ĝin resti tia, sed ne aldoni ĝin al la vortaro, tiam alklaku <b>Ignori</b> aŭ <b>Ignori Ĉion</b> anstataŭe.</p>
    </qt>

en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
eo: <qt><p>Tiu ĉi vorto estis konsiderata kiel "nekonata vorto" ĉar ĝi ne kongruas kun iu ajn ero en la aktuale uzata vortaro. Ĝi ankaŭ povas esti vorto en fremda lingvo.</p>
    <p>Se la vorto ne estas misliterumita, vi povas aldoni ĝin al la vortaro klakante <b>Aldoni al Vortaro</b>. Se vi ne volas aldoni la nekonatan vorton al la vortaro, sed vi volas lasi ĝin senŝanĝa, alklaku <b>Ignori</b> aŭ <b>Ignori Ĉion</b>.</p>
    <p>Tamen, se la vorto estas misliterumita, vi povas provi trovi la ĝustan anstataŭaĵon en la suba listo. Se vi ne povas trovi anstataŭaĵon tie, vi povas tajpi ĝin en la tekstujon sube, kaj klaki <b>Anstataŭigi</b> aŭ <b>Anstataŭigi Ĉion</b>.</p>
    </qt>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
eo: <ul><li><tt>%u</tt>: aktuala uzantonomo</li><li><tt>%d</tt>: kompleta dato/tempo en mallonga formato</li><li><tt>%D</tt>: kompleta dato/tempo en longa formato</li><li><tt>%h</tt>: aktuala tempo</li><li><tt>%y</tt>: aktuala dato en mallonga formato</li><li><tt>%Y</tt>: aktuala dato en longa formato</li><li><tt>%f</tt>: dosiernomo</li><li><tt>%U</tt>: plena URL de la dokumento</li><li><tt>%p</tt>: paĝonumero</li></ul><li><tt>%P</tt>: entuta kvanto da paĝoj</li><br />

en: <value>
eo: <valoro>

[ctx: @action]
en: &Align On…
eo: Vicigi &Al…

[ctx: @action]
en: &Configure Editor…
eo: &Agordi Redaktilon…

[ctx: @action]
en: &Save As…
eo: Kon&servi Kiel…

[ctx: @action]
en: Change Dictionary…
eo: Ŝanĝi Vortaron…

[ctx: @action]
en: E&xport as HTML…
eo: E&ksporti kiel HTML…

[ctx: @action]
en: Save As with Encodin&g…
eo: Konservi Kiel kun Ko&dado…

[ctx: @action]
en: Save Cop&y As…
eo: Konservi Kop&ion Kiel…

[ctx: @action]
en: Spelling (from Cursor)…
eo: Literumo (ekde Kursoro)…

[ctx: @action:button]
en: &Copy…
eo: &Kopii…

[ctx: @action:button]
en: Background Color…
eo: Fonkoloro…

[ctx: @action:button]
en: Export…
eo: Elporti…

[ctx: @action:button]
en: Import…
eo: Enporti…

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
eo: &Fermi Dosieron

[ctx: @action:inmenu]
en: &Background Color…
eo: &Fonkoloro…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Selected Color…
eo: &Selektita Koloro…

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal &Color…
eo: Normala &Koloro…

[ctx: @action:inmenu]
en: S&elected Background Color…
eo: &Elektita Fonkoloro…

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
eo: Serĉi…

[ctx: @info:progress]
en: Spell checking in progress…
eo: Literuma kontrolo en progreso…

[ctx: @item:inmenu]
en: Other…
eo: Aliaj…

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &UNIX
eo: &UNIKSO

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &Windows/DOS
eo: &Vindozo/DOS

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
eo: Komentoj kaj Dokumentado

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
eo: Diversaj

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
eo: Normala Teksto kaj Fontkodo

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
eo: Nombroj, Tipoj kaj Konstantoj

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
eo: Ĉenoj kaj Signoj

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
eo: Averto

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
eo: Komentario

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
eo: Atributo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
eo: N-uma Entjero

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
eo: Enkonstruita

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
eo: Signo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
eo: Komento

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
eo: Komenta Variablo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
eo: Konstanto

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
eo: Stirfluo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
eo: Datumtipo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
eo: Dekuma nombro/Valoro

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
eo: Dokumentado

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
eo: Eraro

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
eo: Etendo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
eo: Glitpunkta nombro

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
eo: Funkcio

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
eo: Importoj, Moduloj, Inkluzivaĵoj

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
eo: Informoj

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
eo: Ŝlosilvorto

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
eo: Normala

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
eo: Operatoro

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
eo: Aliaj

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
eo: Antaŭprocesoro

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
eo: Regiona Markilo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
eo: Speciala Signo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
eo: Speciala Ĉeno

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
eo: Ĉeno

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
eo: Variablo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
eo: Laŭvorta Ĉeno

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
eo: Averto

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
eo: Kunteksto

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
eo: Fono

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
eo: Fono Elektita

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
eo: Normala

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
eo: Elektita

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
eo: Kontroli Literumadon

[ctx: @title:window]
en: Screenshot saving failed
eo: Konservado de ekrankopio malsukcesis

[ctx: @title:window]
en: Take Screenshot of Selection
eo: Preni Ekrankopion de Elekto

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
eo: Neniuj eroj kongruas kun via serĉo

en: A&uto word completion
eo: Aŭ&tomata vortkompletigo

en: A&utomatic end of line detection
eo: Aŭt&omata ekkono de linifino

en: Access to environment variables.
eo: Aliro al mediaj variabloj.

en: Accessibility:
eo: Alireblo:

en: Activate/deactivate %1
eo: Aktivigi/malaktivigi %1

en: Active Breakpoint
eo: Aktiva Haltpunkto

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
eo: Aldoni &Bajtan Ordomarkon (BOM)

en: Add Caret above Cursor
eo: Aldoni Caret super Kursoro

en: Add Caret below Cursor
eo: Aldoni Caret sub Kursoro

en: Add Cursors to Line Ends
eo: Aldoni Kursorojn al Liniaj Finoj

en: Add Placeholder...
eo: Aldoni anstataŭilon...

en: Add new mapping
eo: Aldoni novan mapadon

en: Add to Dictionary
eo: Aldoni al Vortaro

en: Add...
eo: Aldoni...

en: Adds a caret in the line above the current caret.
eo: Aldonas signon en la linion super la nuna signo.

en: Adds a caret in the line below the current caret.
eo: Aldonas signon en la linion sub la nuna signo.

en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
eo: Alĝustigi deŝovon de kodo &algluita el la tondujo

en: Advanced
eo: Plie

en: Align On
eo: Vicigi Sur

en: Alignment pattern:
eo: Alineado ŝablono:

en: All documents written to disk
eo: Ĉiuj dokumentoj skribitaj al disko

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
eo: Ĉiuj kontribuantoj, pri kiuj mi forgesis

en: Allow scrolling past the end of the document
eo: Permesi ruliĝi preter la fino de la dokumento

en: Allow to cycle through bookmarks
eo: Permesi cickli tra legosignoj

en: Always
eo: Ĉiam

en: Always Off
eo: Ĉiam Malŝaltita

en: Always On
eo: Ĉiam

en: Always advance to the &next tab position
eo: Ĉiam antaŭeniru al la &sekva langeta pozicio

en: Always increase indentation &level
eo: Ĉiam pliigi deŝovan &nivelon

en: Appearance
eo: Prezentado

en: Append newline at end of file on save
eo: Aldoni novlinion ĉe la dosierfino dum konservado

en: Apply &Word Wrap
eo: Apliki &Vortfaldadon

en: Argument-hints
eo: Argument-sugestoj

en: At the end of a line
eo: Ĉe la fino de linio

en: Auto Completion
eo: Aŭtomata Kompletigo

en: Auto Reload Document
eo: Aŭtomate Reŝargi Dokumenton

en: Auto Word Completion
eo: Aŭtomata Vortkompletigo

en: Auto reload files in version control
eo: Aŭtomate reŝargi dosierojn en versio-kontrolo

en: Auto save document when the active document is losing focus
eo: Aŭtomate konservi dokumenton kiam la aktiva dokumento perdas fokuson

en: Auto save interval:
eo: Intervalo de aŭtomata konservado:

en: Auto select &first completion entry
eo: Aŭtomate elekti &unuan kompletigaĵon

en: Autocorrect
eo: Aŭtokorekti

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
eo: C Stilo

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
eo: C++/boost Stilo

[ctx: Autoindent mode]
en: Latex
eo: Latekso

[ctx: Autoindent mode]
en: None
eo: Neniu

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
eo: Normala

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
eo: XML Stilo

en: Automatic Cleanups on Save
eo: Aŭtomataj Purigoj dum Konservado

en: Automatic Spell Checking
eo: Aŭtomata Literuma Kontrolo

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
eo: Aŭtomate reŝargi la dokumenton kiam ĝi estis ŝanĝita sur disko

en: Automatically close brackets when opening bracket is typed
eo: Aŭtomate fermu krampojn kiam malferma krampo estas tajpita

en: Automatically detect file indentation
eo: Aŭtomate detekti dosieran deŝovon

en: Available Commands
eo: Disponeblaj Komandoj

en: Bac&kground
eo: &Fono:

en: Background
eo: Fono

en: Background Area
eo: Fona Areo

en: Backslash
eo: Deklivo

en: Backspace
eo: Retropaŝo

en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
eo: Retroklavo forigas la bazon de signo kun siaj diakritaj signoj

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
eo: Maltaŭga argumento '%1'. Uzado: %2 on|off|1|0|true|false

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
eo: Malbona citaĵo en voko: %1. Bonvolu eskapi unuopajn citilojn kun deklivo.

en: Begin lowercase conversion
eo: Komenci konvertadon minusklen

en: Begin uppercase conversion
eo: Komenci konvertadon majusklen

en: Beginning of line
eo: Komenco de linio

en: Best matches
eo: Plej taŭgaj kongruaĵoj

en: Bl&ock Selection Mode
eo: Bl&oka Elektomaniero

en: Bookmark
eo: Legosigno

en: Borders
eo: Randoj

en: Bottom of file reached. Continue from top?
eo: Malsupro de dosiero atingita. Ĉu daŭrigi de supre?

en: Box Properties
eo: Skatoltrajtoj

en: Bracket Highlight
eo: Kramp-Emfazo

en: Bracket matching:
eo: Rekono de krampkongruo:

en: Brackets:
eo: Krampoj:

en: Bundled read-only theme. To modify the theme, please copy it.
eo: Pakigita nurlegebla etoso. Por modifi la etoson, bonvolu kopii ĝin.

en: By date created
eo: Laŭ dato kreita

en: By line number
eo: Laŭ linionumero

en: C&omment
eo: K&omentigi

en: Camel case movement disabled
eo: Moviĝo de kamel-uskleco malebligita

en: Camel case movement enabled
eo: Moviĝo de kamel-uskleco ebligita

en: Cancel
eo: Nuligi

en: Capitalization
eo: Majuskligo

en: Capitalize
eo: Majuskligi

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
eo: Majuskligi la elekton, aŭ la vorton sub la kursoro se neniu teksto estas elektita.

en: Change dictionary
eo: Ŝanĝi vortaron

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
eo: Ŝanĝi la vortaron uzatan por literuma kontrolo.

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
eo: Kontroli la literumadon de la dokumento ekde kursoro kaj antaŭen

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
eo: Elekti kiam montri la indikilojn pri dinamika linifaldo.

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
eo: Elektu kiam la indikiloj pri dinamika linifaldo estu videblaj.

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
eo: Vi povas elekti ĉu enmeti la entajpatan tekston aŭ anstataŭigi la ekzistantan tekston.

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
eo: Elekti la linifinojn, dum konservo de la dokumento

en: Clear &All Bookmarks
eo: Forigi Ĉ&iujn Legosignojn

en: Clear Dictionary Ranges
eo: Klara Vortaraj Gamoj

en: Clipboard &History Paste
eo: Tonduj-&Historia Algluo

en: Close
eo: Fermi

en: Close Document
eo: Fermi Dokumenton

en: Close Nevertheless
eo: Tamen fermi

[ctx: Close the message being displayed]
en: Close message
eo: Fermi mesaĝon

en: Closes the file, discarding its content.
eo: Fermi la dosieron, forĵetante ĝian enhavon.

en: Co&lor:
eo: Ko&loro:

en: Code Folding
eo: Kodfaldado

en: Code block folding:
eo: Kodbloka faldado:

en: Color Themes
eo: Koloraj Etosoj

en: Color theme
eo: Kolora etoso

en: Colors
eo: Koloroj

en: Colors:
eo: Koloroj:

en: Column must be at least 1.
eo: Kolumno devas esti almenaŭ 1.

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
eo: Kolumna numero de la teksta kursoropozicio en nuna dokumento (komencas per 0).

en: Command
eo: Komando

en: Command "%1" failed.
eo: Komando  "%1" malsukcesis.

en: Command not found: %1
eo: Ne trovis komandon: %1

en: Complete Date/Time (long format)
eo: Kompleta Dato/Tempo (longa formato)

en: Complete Date/Time (short format)
eo: Kompleta Dato/Tempo (mallonga formato)

en: Configure
eo: Agordado

en: Configure various aspects of this editor.
eo: Agordi variajn aspektojn de ĉi redaktilo.

en: Contents of the current document.
eo: Enhavo de la nuna dokumento.

en: Continue search?
eo: Ĉu daŭrigi serĉon?

en: Convert Indentation to Spaces
eo: Konverti Deŝovon al Spacetoj

en: Convert Indentation to Tabs
eo: Konverti Deŝovon al Taboj

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
eo: Minuskligi la elekton, aŭ la signon kiu estas dekstre de la kursoro se neniu teksto estas elektita.

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
eo: Majuskligi la elekton, aŭ la signon kiu estas dekstre de la kursoro se ne estas elektita teksto.

en: Copy
eo: Kopii

en: Copy File Location
eo: Kopii Dosieran Lokon

en: Copy Theme
eo: Kopii Etoson

en: Copy and paste:
eo: Kopiu kaj algluu:

en: Copy as &HTML
eo: Kopii kiel &HTML

en: Copy the current file name and line number
eo: Kopii la aktualan dosiernomon kaj linionombron

en: Copy the selection as HTML, formatted using the current syntax highlighting and color scheme settings.
eo: Kopiu la elekton kiel HTML, formatitan per la aktualaj sintaksreliefigaj kaj kolorskemaj agordoj.

en: Copy theme
eo: Kopii etoson

en: Copy/cut the current line if invoked without any text selected
eo: Kopiu/tranĉu la nunan linion se alvokite sen ia teksto elektita

en: Core Developer
eo: Precipa programisto

en: Could not access view
eo: Aliro al rigardo ne eblis

en: Counts:
eo: Kalkuloj:

en: Create a new file type.
eo: Krei novan dosiertipon.

en: Creates a cursor at the end of every line in selection.
eo: Kreas kursoron ĉe la fino de ĉiu linio en elekto.

en: Current Date (long format)
eo: Nuna Dato (longa formato)

en: Current Date (short format)
eo: Nuna dato (mallonga formato)

en: Current Line
eo: Nuna Linio

en: Current Line Number
eo: Aktuala Lininombro

en: Current Time
eo: Nuna Tempo

en: Current User Name
eo: Nuna Uzantnomo

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
eo: Aktuala pozicio de la kursoro. Klaku por iri al specifa linio.

en: Current value: %1
eo: Aktuala valoro: %1

en: Current value: %1<value>
eo: Aktuala valoro: %1<valoro>

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
eo: Eltondi la elektitan tekston kaj movi ĝin al la poŝo

en: Cycle through the list of completions using Tab / Shift+Tab
eo: Tracickli la liston de kompletigoj uzante Tab / Shift+Tab

en: D&ynamic word wrap indicators:
eo: D&inamikaj linifaldaj indikiloj:

en: Decrement number under cursor by 0.1
eo: Malpliigi nombron sub kursoro je 0.1

en: Decrement number under cursor by 1
eo: Malpliigi nombron sub kursoro je 1

en: Decrement number under cursor by 10
eo: Malpliigi nombron sub la kursoro je 10

en: Default Text Styles
eo: Defaŭltaj Tekstaj Stiloj

en: Default Theme
eo: Defaŭlta Etoso

en: Default indentation mode:
eo: Defaŭlta deŝovreĝimo:

en: Default input mode:
eo: Defaŭlta eniga reĝimo:

en: Delete Line
eo: Forigi linion

en: Delete Nevertheless
eo: Forigi Tamen

en: Delete Next Character
eo: Forigi sekvan signon

en: Delete Sub-Word Left
eo: Forigi Subvorton Maldekstre

en: Delete Sub-Word Right
eo: Forigi Subvorton Dekstre

en: Delete Word Left
eo: Forigi vorton maldekstre

en: Delete Word Right
eo: Forigi vorton dekstre

en: Delete the current file type.
eo: Forigi la aktualan dosiertipon.

en: Deletes tag under cursor
eo: Forigas etikedon sub kursoro

en: Deletes the current line.
eo: Forigas la nunan linion.

en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
eo: Depende de la elekto, linivostaj spacoj estos forigataj dum konservado de dokumento, aŭ en la tuta dokumento aŭ nur en modifitaj linioj.

en: Developer
eo: Programisto

en: Dictionary:
eo: Vortaro:

en: Diff Output
eo: Eligo de diff

en: Digit
eo: Cifero

en: Disable Annotation Bar
eo: Malebligi Komentarion

en: Disable Feature
eo: Malebligi Trajton

en: Disabled
eo: Malŝaltita

en: Disabled Breakpoint
eo: Malaktiva Haltpunkto

en: Discard
eo: Forĵeti

en: Display relative line numbers
eo: Montri relativajn linionumeroj

en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
eo: Aperigas asistanton kiu helpas en la elekto de mimetipoj.

en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
eo: Nekonsideri vortlimojn por dinamika linifaldo

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
eo: Ĉu vi vere volas fermi ĉi dosieron? Datumoj povus perdiĝi.

en: Do you really want to delete the theme "%1"? This can not be undone.
eo: Ĉu vi vere volas forigi la etoson "%1"? Ĉi tio ne povas esti malfarata.

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
eo: Ĉu vi vere volas konservi ĉi tiun dosieron? Kaj la malfermita dosiero kaj la surdiska dosiero ŝanĝiĝis. Povus okazi perdo de datumoj.

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
eo: Ĉu vi vere volas konservi ĉi tiun nemodifitan dosieron? Vi povus anstataŭigi ŝanĝitajn datumojn en la surdiska dosiero.

en: Document written to disk
eo: Dokumento skribita al disko

en: Documentation with completion
eo: Dokumentado kun kompletigo

en: Don't Show Line Numbers
eo: Ne Montri Linionumerojn

en: Don't move the text cursor when pasting by mouse
eo: Ne movu la tekstan kursoron dum algluado per muso

en: Don't print folded code
eo: Ne presi falditan kodon

en: Draw &boxes
eo: Pentri &skatolojn

en: Draw bac&kground color
eo: Pentri fon&koloron

en: Duplicates the selected lines down.
eo: Duobligas la elektitajn liniojn malsupren.

en: Duplicates the selected lines up.
eo: Duobligas la elektitajn liniojn supren.

en: Dynamic Word Wrap Indicators
eo: Indikiloj pri dinamika linifaldo

en: Dynamic Word Wrap:
eo: Dinamika Liniofaldo:

en: E&ncoding
eo: Kodopreze&nto

en: E&nd of line:
eo: Linifi&no:

en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
eo: Ĉiu nova legosigno estos aldonita al la malsupro, senrilate al la loko de la legosigno en la dokumento.

en: Editable Placeholder
eo: Redaktebla Lokokupilo

en: Editing
eo: Redaktado

en: Editing Options
eo: Redakto-agordo

en: Editor Background Colors
eo: Fonkoloroj de Redaktilo

en: Editor font:
eo: Tiparo de la redaktilo:

en: Embeddable editor component
eo: Enkonstruebla redaktilkomponanto

en: Emulate the Emacs-like selection mode, where the beginning is marked and then the selection is continuously updated.
eo: Imiti la Emacs-ecan elektreĝimon, en kiu la komenco estas markita kaj tiam la elekto estas kontinue ĝisdatigita.

en: Enable &auto completion
eo: Ebligi &aŭtomatan kompletigon

en: Enable Auto Reload
eo: Ebligi Aŭtomatan Reŝargon

en: Enable Auto Save (local files only)
eo: Ebligi Aŭtomatan Konservadon (nur lokaj dosieroj)

en: Enable accessibility notifications
eo: Ebligi sciigojn pri alireblo

en: Enable byte order mark (BOM)
eo: Ebligi bajtan ordomarkon (BOM)

en: Enable camel case cursor movement
eo: Ebligi movon de la kursoro laŭ usklaj limoj

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
eo: Ebligi/malŝalti aldonon de bajtaj ordomarkoj por UTF-8/UTF-16 koditaj dosieroj dum konservado

en: Enable/disable automatic spell checking
eo: Ebligu/malŝalti aŭtomatan literumkontrolon

en: Enabled, Store In Custom Directory
eo: Ebligita, Konservi En Propra Dosierujo

en: Enabled, Store In Default Directory
eo: Ebligita, Konservi En Defaŭlta Dosierujo

en: Enclosing characters:
eo: Enkondukaj signoj:

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
eo: Kodi specialajn signojn en unulinia elekto, tiel ke la rezulta teksto povas esti uzata kiel URI.

en: Encode text to make it URL compatible.
eo: Kodi tekston por fari ĝin kongrua kun URL.

en: Encoding
eo: Kodoprezento

en: End case conversion
eo: Fini uskleckonvertadon

en: End column of selected text of the current document.
eo: Fini kolumnon de elektita teksto de la nuna dokumento.

en: End line of selected text of the current document.
eo: Finlinio de elektita teksto de la nuna dokumento.

en: End of line
eo: Fino de linio

en: End of line type
eo: Fino de linio-tipo

en: Enlarge Font
eo: Pligrandigi tiparon

en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
eo: Enigu la prefikson por antaŭmeti al la rezervaj dosiernomoj.

en: Enter the suffix to append to the backup file names.
eo: Enigu la sufikson por aldoni al la rezervaj dosiernomoj.

en: Error
eo: Eraro

en: Error Creating Diff
eo: Eraro dum kreo de Diff

en: Error calling %1
eo: Eraro dum vokado de %1

en: Error calling 'help %1'
eo: Eraro dum vokado de 'helpo %1'

en: Error: No range allowed for command "%1".
eo: Eraro: Neniu intervalo permesita por komando "%1".

en: Escape sequences
eo: Eskapsekvencoj

en: Evaluate simple JavaScript statements.
eo: Taksi simplajn JavaScript-deklarojn.

en: Evaluates a simple math expression
eo: Taksas simplan matematikan esprimon

en: Execution
eo: Lanĉado

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
eo: Vastigas la mallongigon uzante Emmet-esprimojn; vidu http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Export File as HTML
eo: Eksporti dosieron kiel HTML

en: Exporting color theme: %1
eo: Eksportante koloretoson: %1

en: F&ind:
eo: Trov&i:

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
eo: Malsukcesis konverti argumenton '%1' al entjero.

en: Failed to create backup copy.
eo: Malsukcesis krei sekurkopion.

en: Feature is not active
eo: Trajto ne estas aktiva

en: File Format
eo: Dosiera Formato

en: File Name
eo: Dosiernomo

en: File Opening & Saving
eo: Malfermado kaj Konservado de Dosiero

en: File base name without path and suffix of the current document.
eo: Dosiera baznomo sen vojo kaj sufikso de la nuna dokumento.

en: File e&xtensions:
eo: Dosier&finaĵoj:

en: File extension of the current document.
eo: Dosiera etendo de la nuna dokumento.

en: File name without path of the current document.
eo: Dosiernomo sen vojo de la nuna dokumento.

en: Filter
eo: Filtrilo

en: Fin&d:
eo: Tr&ovi:

en: Find Selected
eo: Trovi elektitan

en: Find Selected Backwards
eo: Trovi elektitan retroire

en: Find Variants
eo: Trovi Variaĵojn

en: Find and Select All Occurrences
eo: Trovi kaj Elekti Ĉiujn Okazojn

en: Find and Select Next Occurrence
eo: Trovi kaj Elekti Sekvan Okazon

en: Finds all occurrences of the word under cursor and selects them.
eo: Trovas ĉiujn aperojn de la vorto sub kursoro kaj elektas ilin.

en: Finds next occurrence of selected text.
eo: Trovas la sekvantan okazon de elektita teksto.

en: Finds next occurrence of the word under cursor and add it to selection.
eo: Trovas sekvan aperon de la vorto sub kursoro kaj aldonas ĝin al elekto.

en: Finds previous occurrence of selected text.
eo: Trovas la antaŭan okazon de la elektita teksto.

en: Fixed-length negative lookbehind
eo: Fiks-longa negativa rigardo malantaŭe

en: Fixed-length positive lookbehind
eo: Fiks-longa pozitiva rigardo malantaŭe

en: Flash matching bracket when cursor moves to other bracket in pair
eo: Ekbriligi kongruan krampon kiam kursoro moviĝas al alia krampo duope

en: Flash matching brackets
eo: Ekbriligi kongruajn krampojn

en: Focused Editable Placeholder
eo: Enfokusigita Redaktebla Lokokupilo

en: Fold Toplevel Nodes
eo: Faldi Supran Nivelajn Nodojn

en: Fold first line:
eo: Faldi unuan linion:

en: Folding arrows visibility:
eo: Videbleco de faldaĵosagoj:

en: Follow &Line Numbers
eo: Sekvi &Lininombrojn

en: Follow Line Numbers
eo: Sekvi lininombrojn

en: Follow System Color Scheme
eo: Sekvi Sisteman Kolorskemon

en: Font:
eo: Tiparo:

en: Footer Properties
eo: Piedaj Trajtoj

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
eo: Ne povis krei sekurkopion por dosiero %1 antaŭ konservi. Se eraro okazas dum konservo, eble vi perdos la datumojn de la dosiero. Eblaj kialoj estas ke la datumportilo al kiun vi penas skribi estas plenplena, aŭ la dosierujo estas nurlega por vi.

en: For&mat:
eo: For&mato:

en: Force RTL Text Direction
eo: Devigi Dekstra-al-Maldekstra Tekstdirekto

en: Foreground:
eo: Malfono:

en: Former Core Developer
eo: Antaŭa Precipa programisto

en: Full document URL
eo: Plena dokumenta URL

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
eo: Plena dokumentvojo krom dosiernomo, kun denaska padodisigilo (malantaŭa oblikvo en Vindozo).

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
eo: Plena dokumentvojo inkluzive de dosiernomo, kun denaska padodisigilo (kontraŭstreko en Vindozo).

en: Full path of the current document excluding the file name.
eo: Plena vojo de la nuna dokumento krom la dosiernomo.

en: Full path of the current document including the file name.
eo: Plena vojo de la nuna dokumento inkluzive de la dosiernomo.

en: Function '%1' not found in script: %2
eo: Funkcio '%1' ne trovita en skripto: %2

en: General
eo: Ĝenerala

en: Generate a new UUID.
eo: Generi novan UUID.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
eo: Donante JavaScript-funkcion kiel argumenton, voku tion por la listo de (elektitaj) linioj kaj forigu tiujn, kie la peer-referencea voko donas falson.<br>Ekzemplo (vidu ankaŭ <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>Por ŝpari iom da tajpado, vi ankaŭ povas fari tion por atingi la samon:<br><code>filter 'linio.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
eo: Donante JavaScript-funkcion kiel argumenton, voku tion por la listo de (elektitaj) linioj kaj anstataŭigu la linion per la revena valoro de la per-referenca voko.<br>Ekzemplo (vidu ankaŭ <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(linio){return linio.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>Por ŝpari al vi iom da tajpado, vi ankaŭ povas fari tion por atingi la samon:<br><code>map 'linio.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
eo: Donante JavaScript-funkcion kiel argumenton, voku tion por la listo de (elektitaj) linioj kaj anstataŭigu ilin per la revena valoro de tiu revoko.<br>Ekzemplo (kunigi elektitajn liniojn):<br><code>each 'function(lines) {return lines.join(", ");}'</code><br>Por ŝpari al vi iom da tajpado, vi ankaŭ povas fari tion por atingi la samon:<br><code>each 'lines.join( ", ")'</code>

en: Go to
eo: Iri al

en: Go to Matching Bracket
eo: Iri al Kongrua Krampo

en: Go to Next Editing Location
eo: Iri al Sekva Redakta Loko

en: Go to Next Modified Line
eo: Iri al Sekva Modifita Linio

en: Go to Previous Editing Location
eo: Iri al Antaŭa Redakta Loko

en: Go to Previous Modified Line
eo: Iri al Antaŭa Modifita Linio

en: Go to line number from clipboard
eo: Iri al linionumero de tondujo

en: Go to the next bookmark.
eo: Iri al la sekva legosigno.

en: Go to the previous bookmark.
eo: Iri al la antaŭa legosigno.

en: Group, capturing
eo: Grupo, kaptema

en: Group, non-capturing
eo: Grupo, nekaptema

en: H&ighlight:
eo: Emfaz&igo:

en: Hea&der && Footer
eo: K&apo && Piedo

en: Header Properties
eo: Kapliniaj Trajtoj

en: Header/footer font:
eo: Tiparo de la kaplinio/piedlinio:

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
eo: Vi povas elekti la tipon de emfazado por la nuna dokumento.

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
eo: Ĉi tie vi povas elekti la reĝimon kiun vi volas uzi por la nuna dokumento. Tio influos ekzemple, la tipon de emfazado kaj linifaldon.

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
eo: Deksesuma signo 0000 ĝis FFFF (2^16-1)

en: Highlight changed and unsaved lines
eo: Emfazi ŝanĝitajn kaj nekonservitajn liniojn

en: Highlight range between selected brackets
eo: Emfazi gamon inter elektitaj krampoj

en: Highlighting Text Styles
eo: Emfazadaj Tekstostiloj

en: Highlighting for Ferite
eo: Emfazado por Ferito

en: Highlighting for ILERPG
eo: Emfazado por ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
eo: Emfazado por LaTeX

en: Highlighting for Lua
eo: Emfazado por Lua

en: Highlighting for Makefiles, Python
eo: Emfazado por Muntodosieroj, Pitono

en: Highlighting for Python
eo: Emfazado por Pitono

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
eo: Emfazo por RPM-Spec-dosieroj, Perlo, Diff kaj pli

en: Highlighting for SQL
eo: Emfazado por SQL

en: Highlighting for Scheme
eo: Emfazado por Skemo

en: Highlighting for VHDL
eo: Emfazado por VHDL

en: Honor settings in .editorconfig file
eo: Respekti metojn en dosiero .editorconfig

en: I&gnore All
eo: I&gnori Ĉion

en: I&ndent wrapped lines:
eo: Deŝovi falditaj&n liniojn:

en: Icon Border
eo: Piktograma Bordero

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
eo: Se linio ne havas legosignon, aldoni ĝin, alikaze forigi ĝin.

en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
eo: Se markite, ŝvebi super faldita regiono montras antaŭrigardon de la faldita teksto en ŝprucfenestro.

en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
eo: Se la linifaldo estas enŝaltita, tie ĉi vi donas la kolumnon, post kiu nova linio estas komencata dum tajpado.

en: If this is enabled, a preview of the lines near a matching open bracket is shown. This can help in quickly determining the context of a closing bracket, especially in long function/class declarations and deeply nested if blocks
eo: Se ĉi tio estas ebligita, antaŭprezento de la linioj proksime de kongrua malferma krampo estas montrata. Ĉi tio povas helpi rapide determini la kuntekston de ferma krampo, precipe en longaj funkcioj/klasaj deklaroj kaj profunde nestitaj 'if'-blokoj.

en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
eo: Se ĉi tio estas ebligita, kongruaj krampoj estas vigligataj por pli bona videbleco.

en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
eo: Se vi ebligas ĉi tion, la redaktilo montros vertikalajn liniojn por helpi identigi deŝovitajn liniojn.

en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
eo: Se ĉi tio estas ebligita, la intervalo inter la elektitaj kongruaj krampoj estos reliefigata.

en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
eo: Se tiu elekteblo estas markita, ĉiu nova rigardo montros lininombrojn ĉe la maldekstra flanko.

en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
eo: Se ĉi tiu elekteblo estas markita, ĉiu nova rigardo montros lininombrojn ĉe la maldekstra flanko.

en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
eo: Se vi markas ĉi tiun elekteblon, ĉiu nova rigardo montros markojn por faldado.

en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
eo: Se ĉi tiu elekteblo estas markita, ĉiu nova rigardo montros lininombrojn ĉe la maldekstra flanko.

en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
eo: Se ĉi tiu elekteblo estas markita, ĉiu nova vido montros minimapon sur la vertikala rulumbreto.

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
eo: Se ĉi tiu elekteblo estas markita, la tekstaj linioj estos faldataj ĉe la kolumno difinita en la redaktaj propraĵoj.

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
eo: Se ĉi tiu elekteblo estas markita, la tekstaj linioj estos faldataj ĉe la vidobordo sur la ekrano.<br /><br />Ĉi tio estas nur vida elekteblo, signifante ke la dokumento ne ŝanĝiĝos.

en: If this option is checked, whitespaces in this document will be visible.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
eo: Se ĉi tiu elekteblo estas markita, la blankspacoj en ĉi dokumento estos videblaj.<br /><br />Tio nur estas vida elekteblo, signifante ke la dokumento ne ŝanĝiĝos.

en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
eo: Se ĉi tiu elekteblo estas malŝaltita, ŝanĝi la deŝovnivelon vicigas linion al oblo de la larĝo specifita en <b>Indentlarĝo</b>.

en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
eo: Se ĉi tiu elekteblo estas ebligita, la redaktilo aŭtomate detektos la tipon de liniofino. La unua linifinaĵa tipo trovita estos uzata por la tuta dosiero.

en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
eo: Se ĉi tiu elekteblo estas ebligita, sekurkopioj por lokaj dosieroj estos kreataj dum konservado.

en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
eo: Se ĉi tiu elekteblo estas ebligita, sekurkopioj por foraj dosieroj estos kreataj dum konservado.

en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
eo: Se ĉi tiu opcio estas elektita, algluita kodo el la tondujo estas deŝovita. Ekfunkciigi la <b>malfari</b>-ago forigas la deŝovaĵon.

en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
eo: Se ĉi tiu opcio estas elektita, la klavo <b>Retropaŝo</b> malpliigas la deŝovnivelon se la kursoro troviĝas en la ĉefa malplena spaco de linio.

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
eo: Se ĉi tiu opcio estas elektita, la klavo <b>Tab</b> ĉiam deŝovas la nunan linion laŭ la nombro da signopozicioj specifitaj en <b>Deŝovlarĝo</b>.

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
eo: Se ĉi tiu opcio estas elektita, la klavo <b>Tab</b> ĉiam enmetas blankan spacon tiel ke la sekva tab-pozicio estas atingita. Se la opcio <b>Enmeti spacojn anstataŭ tabeligilojn</b> en la sekcio <b>Redaktado</b> estas ebligita, spacoj estas enmetitaj; alie, unuopa tabelilo estas enmetita.

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
eo: Se ĉi tiu opcio estas elektita, la klavo <b>Tab</b> aŭ deŝovas la nunan linion aŭ antaŭeniras al la sekva tabula pozicio.<p> Se la enmetpunkto estas ĉe aŭ antaŭ la unua nespaca signo en la linio, aŭ se estas elekto, la nuna linio estas deŝovita per la nombro da signopozicioj specifitaj en <b>Deŝovlarĝo</b>.<p> Se la enmetpunkto troviĝas post la unua nespaca signo en la linio kaj ne estas elekto, blanka spaco estas enigita tiel ke la sekva klapopozicio estas atingita: se la elekteblo <b>Enmeti spacojn anstataŭ tabeligilojn</b> en la sekcio <b>Redaktado</b> estas ebligita, spacoj estas enmetitaj ; alie, unuopa tabelilo estas enmetita.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
eo: Se vi jam elektis ion ene de la nuna dokumento, tio jam ne estos elektita.

en: Ignore Word
eo: Ignori Vorton

en: Ignores the changes on disk without any action.
eo: Ignoras la ŝanĝojn sur disko sen ia ago.

en: Import Nevertheless
eo: Importi Tamen

en: Import from vimrc file
eo: Importi el vimrc-dosiero

en: Importing Color Theme
eo: Importi Koloran Etoson

en: Importing will overwrite the existing theme file "%1". This can not be undone.
eo: Importado anstataŭigos la ekzistantan etos-dosieron "%1". Ĉi tio ne povas esti malfarita.

en: In Entire Document
eo: En Tuta Dokumento

en: Increase indentation level if in l&eading blank space
eo: Pliigi deŝovnive&lon se en komenca malplena spaco

en: Increment number under cursor by 0.1
eo: Pliigi nombron sub kursoro je 0.1

en: Increment number under cursor by 1
eo: Pliigi nombron sub la kursoro je 1

en: Increment number under cursor by 10
eo: Pliigi nombron sub la kursoro je 10

en: Indent using
eo: Deŝovi uzante

en: Indent/Tab: %1/%2
eo: Indent/Labo: %1/%2

en: Indentation
eo: Deŝovo

en: Indentation Actions
eo: Deŝovaj Procedoj

en: Indentation Line
eo: Deŝovlinio

en: Indentation Mode
eo: Indenta Reĝimo

en: Indentation Properties
eo: Deŝovtrajtoj

en: Indentation Width
eo: Indenta Larĝo

en: Input Modes
eo: Enigo-Reĝimoj

en: Insert Smart Newline
eo: Enmeti Smart Newline

en: Insert Tab Character
eo: Enigi Tabulon

en: Insert a Newline Above Current Line
eo: Enmeti Novlinion Super Aktuala Linio

en: Insert a Newline Below Current Line
eo: Enigi Novlinion Sub Nuna Linio

en: Insert a Non-Indented Newline
eo: Enigi Ne-indentitan Novlinion

en: Insert a new line above current line without modifying the current line.
eo: Enigi novan linion super la nuna linio sen modifi la nunan linion.

en: Insert a new line below current line without modifying the current line.
eo: Enigi novan linion sub la nuna linio sen modifi la nunan linion.

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
eo: Enmeti novan linion sen indentaĵo, sendepende de indentagordoj.

en: Insert mode
eo: Enmeti reĝimon

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
eo: Enmeta reĝimo kaj VI-eniga reĝimo-indikilo. Klaku por ŝanĝi la reĝimon.

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
eo: Enigi novlinion inkluzive de gvidaj signoj de la nuna linio, kiuj ne estas literoj aŭ ciferoj.

en: Insert variable
eo: Enmeti variablon

en: Invoke Code Completion
eo: Aktivigi kod-kompletigon

en: Jochen Wilhelmy
eo: Jochen Wilhemly

en: Join Lines
eo: Kunigi liniojn

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
eo: Kunigas elektitajn liniojn aŭ tutan dokumenton. Laŭvole pasigu apartigilon por meti inter ĉiu linio:<br><code>join ', '</code> ekz. kunigu liniojn kaj apartigu ilin per komo.

en: Jump to next match
eo: Salti al sekva trovo

en: Jump to previous match
eo: Salti al la antaŭa kongruo

en: KWrite Undo History, Kspell integration
eo: Malfarhistorio, enkonstruado de literumilo

en: KWrite XML Syntax highlighting support
eo: Subteno por kolorigo de XML-sintakso

en: KWrite port to KParts
eo: Adapto al KPartoj

en: Kate Handbook.
eo: Kate Manlibro.

en: Kate Part
eo: Kate-parto

en: Kate Styles
eo: Kate-Stiloj

en: Key Mapping
eo: Ŝlosila Mapo

en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
eo: Ŝlosilmapado estas uzata por ŝanĝi la signifon de tajpitaj klavoj. Tio ebligas al vi movi komandojn al aliaj klavoj aŭ fari specialajn klavpremojn por fari serion da komandoj.
    
    Ekzemplo:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    Tio faros antaŭmeti "-- " al linio premante F2.

en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
eo: Ŝlosilvorto kompletigo disponigas sugestojn bazitajn sur la ŝlosilvortoj kiuj ekzistas en la lingvo de la dokumento.

en: L&ayout
eo: &Aranĝo

en: Language Selection
eo: Lingva Elekto

en: Language keywords
eo: Lingvaj ŝlosilvortoj

en: Large scale bug fixing
eo: Grandskala eraro ripari

en: Left side:
eo: Maldekstra flanko:

en: Let Vi commands override Kate shortcuts
eo: Lasi Vi-komandojn superregi la ŝparvojojn de Kate

en: Lets you select a location and save the file again.
eo: Permesas la elekton de loko kaj denovan konservon de dosiero.

en: Line %1 of %2, Column %3
eo: Linio %1 de %2, Kolumno %3

en: Line %1, Column %2
eo:  Linio: %1, Kol: %2

en: Line Numbers
eo: Lininombroj:

en: Line break
eo: Linisalto

en: Line length limit:
eo: Limlongo de linio:

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
eo: Linia numero de la teksta kursoropozicio en nuna dokumento (komencas per 0).

en: Line/Column compact mode
eo: Linio/Kolumna kompakta reĝimo

en: Lock/unlock the document for writing
eo: Ŝlosi/malŝlosi la dokumenton por skribado

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
eo: Serĉi teksteron aŭ regulan esprimon kaj anstataŭigi ĝin per iu donata teksto.

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
eo: Serĉi la unuan okazon de tekstero aŭ regula esprimo

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
eo: Serĉi la sekvantan okazon de la serĉofrazo.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
eo: Serĉi la antaŭan okazon de la serĉofrazo.

en: Lowercase
eo: Minuskla

en: Lowercase first character conversion
eo: Konverto de la unua signo minusklen

en: MIME &types:
eo: &MIME-tipoj:

en: Macintosh
eo: Makintoŝo

en: Main Toolbar
eo: Ĉefa ilobreto

en: Maintainer
eo: Fleganto

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
eo: Mane voki komandan kompletigon, kutime per uzo de fulmoklavo kiu estas ligita al ĉi tiu ago.

en: Map the whole document
eo: Mapu la tutan dokumenton

en: Mark Currently Selected Occurrence as Skipped
eo: Marki Nuntempe Elektitan Okazon kiel Preterpasita

en: Mark Type %1
eo: Marka tipo %1

en: Mark not set: %1
eo: Marko ne agordita: %1

en: Mark set: %1
eo: Markaro: %1

en: Marker Colors
eo: Markilaj Koloroj

en: Marks the currently selected word as skipped.
eo: Markas la nun elektitan vorton kiel preterlasita.

en: Match any character excluding new line (by default)
eo: Kongruu kun ajna signo krom nova linio (defaŭlte)

en: Match case sensitive
eo: Majusklo-distinga kongruado

en: Max Clipboard History Entries:
eo: Maksimumaj Historiaj Enskriboj de Tondujo:

en: May be handy with Markdown
eo: Povas esti oportuna kun Markdown

en: Minim&ap width:
eo: Larĝeco de minim&apo:

en: Minimal word length to complete:
eo: Minimuma vortlongo por kompletigi:

en: Minimap:
eo: Minimapo:

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
eo: Speguli signojn, simila sed ne ekzakte kiel aŭtomataj krampoj

en: Misc
eo: Diversaj

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
eo: Mankas argumento(j). Uzado: %1 <de> [<al>]

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
eo: Mankas argumento. Uzado: %1 <de>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
eo: Mankas argumento. Uzado: %1 <valoro>

en: Mode
eo: Reĝimo

en: Modes && Filetypes
eo: Reĝimoj && Dosiertipoj

en: Modified Lines
eo: Modifitaj Linioj

en: Move Cursor Left
eo: Movi Kurseron Maldekstren

en: Move Cursor Right
eo: Movi Kurseron Dekstren

en: Move Sub-Word Left
eo: Movi Subvorton Maldekstre

en: Move Sub-Word Right
eo: Movi Subvorton Dekstren

en: Move Word Left
eo: Unu vorton maldekstren

en: Move Word Right
eo: Unu vorton dekstren

en: Move cursor to next blank line
eo: Movi kursoron al la sekva malplena linio

en: Move cursor to next matching indent
eo: Movi kursoron al la sekva kongrua deŝovo

en: Move cursor to previous blank line
eo: Movi kursoron al antaŭa malplena linio

en: Move cursor to previous matching indent
eo: Movi kursoron al antaŭa kongrua deŝovo

en: Move downwards to the next modified line.
eo: Movi malsupren al la sekva modifita linio.

en: Move selected lines down.
eo: Movi elektitajn liniojn malsupren.

en: Move selected lines up.
eo: Movi elektitajn liniojn supren.

en: Move selected text when dragged
eo: Movu elektitan tekston kiam trenite

en: Move to Beginning of Document
eo: Moviĝi al komenco de dokumento

en: Move to Beginning of Line
eo: Moviĝi al komenco de linio

en: Move to Bottom of View
eo: Moviĝi al fino de rigardo

en: Move to End of Document
eo: Moviĝi al fino de dokumento

en: Move to End of Line
eo: Moviĝi al linifino

en: Move to Next Line
eo: Al sekva linio

en: Move to Previous Line
eo: Al antaŭa linio

en: Move to Top of View
eo: Moviĝi al komenco de rigardo

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
eo: Movi al la sekva redaktpunkto (etikedo aŭ malplena atributo).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
eo: Movi al la antaŭa redaktpunkto (etikedo aŭ malplena atributo).

en: Move upwards to the previous modified line.
eo: Movi supren al la antaŭa modifita linio.

en: Moves the caret to the current tag's pair
eo: Movas la tajpmontrilon al la paro de la nuna etikedo

en: Multicursor
eo: Multkursoro

en: Multiple Cursor Modifiers
eo: Multoblaj Kursoro-Modifiloj

en: Name for copy of color theme "%1":
eo: Nomo por kopio de koloretoso "%1":

en: Negative lookahead
eo: Negativa anticipado

en: Negative set of characters
eo: Negativa signaro

en: Never
eo: Neniam

en: New Filetype
eo: Nova Dosiertipo

en: Next Bookmark
eo: Sekva legosigno

en: No Backup Suffix or Prefix
eo: Neniu rezervan sufikson aŭ prefikson

en: No entries in clipboard history
eo: Neniuj enskriboj en la historio de la tondujo

en: No help for '%1'
eo: Ne estas helpo por '%1'

en: No help specified for command '%1' in script %2
eo: Neniu helpo specifita por komando '%1' en skripto %2

en: No mapping found for "%1"
eo: Neniu mapado trovita por "%1"

en: No such command <b>%1</b>
eo: Ne ekzistas komando <b>%1</b>

en: No such command: "%1"
eo: Ne ekzistas komando: "%1"

en: No such highlighting '%1'
eo: Ne ekzistas emfazado '%1'

en: No such mode '%1'
eo: Ne ekzistas reĝimo '%1'

[ctx: No text or background color set]
en: None set
eo: Neniu

en: No valid line number found in clipboard
eo: Neniu valida linionumero trovita en la tondujo

en: Non letter character
eo: Nelitera signo

en: Non-digit
eo: Necifero

en: Non-whitespace
eo: Ne-blankspaco

en: Non-word character
eo: Ne-vorta signo

en: None
eo: Neniu

en: Normal
eo: Normala

en: Normal Mode
eo: Normala Reĝimo

en: Normal mode
eo: Normala reĝimo

en: Not Editable Placeholder
eo: Neredaktebla Lokokupilo

en: Not found
eo: Ne trovita

en: Not word boundary
eo: Ne vortlimo

en: Nothing in register %1
eo: Nenio en registro %1

en: Number of rows of the current document.
eo: Nombro de vicoj de la nuna dokumento.

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
eo: Okuma signo 000 ĝis 377 (2^8-1)

en: Off
eo: Neniam

en: On Modified Lines
eo: Sur Modifitaj Linioj

en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
eo: Konservante, linisalto estos almetata al la dokumento se ne jam ĉeestas. La liniosalto estos videbla post reŝargo de la dosiero.

en: On-the-fly spell checking
eo: Surla-fluga literuma kontrolo

en: One or more occurrences
eo: Unu aŭ pluraj okazoj

en: Open File
eo: Malfermi Dosieron

en: Open/Save
eo: Malfermi/Konservi

en: Or
eo: Aŭ

en: Original KWrite Author
eo: Originala KWrite Aŭtoro

en: Other (%1) | Other (%1)
eo[0]: Alia (%1)
eo[1]: Alia (%1)

en: Overwr&ite Mode
eo: Anstataŭ&iga reĝimo

en: P&riority:
eo: &Prioritato:

en: PHP Keyword/Datatype list
eo: PHP-Ŝlosilvorto/Datumtipo-listo

en: Page Number
eo: Paĝa Nombro

en: Pascal Létourneau
eo: Paskalo Létourneau

en: Paste From File
eo: Alglui El Dosiero

en: Paste Selection
eo: Alglui Elekton

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
eo: Alglui la antaŭe kopiitan aŭ eltonditan enhavon de la poŝo

en: Paste previously mouse selection contents
eo: Alglui antaŭe musan elekton enhavon

en: Patches and more
eo: Flikaĵoj kaj pli

en: Pause current output
eo: Paŭzi aktualan eligon

en: Persistent
eo: Persistenta

en: Plain text
eo: Simpla teksto

en: Please select a variable.
eo: Bonvolu elekti variablon.

en: Please specify the wanted indentation width:
eo: Bonvolu specifi la deziratan indentlarĝon:

en: Please specify the wanted tab width:
eo: Bonvolu specifi la deziratan langeton-larĝon:

en: Positive Lookahead
eo: Pozitiva Antaŭrigardo

en: Possible Data Loss
eo: Ebla perdiĝo de datumoj

en: Pr&int header
eo: Pres&i kapon

en: Prefix for backup files:
eo: Prefikso por rezervaj dosieroj:

en: Pressing enter will insert the text of selected completion item into the editor. If disabled, Tab key or double-click can still be used to trigger completion.
eo: Premante enigklavon enigos la tekston de elektita kompletigo en la redaktilon. Se malebligita, Tabklavo aŭ duobla klako ankoraŭ povas esti uzata por ekigi kompletigon.

en: Previous Bookmark
eo: Antaŭa Legosigno

en: Pri&nt footer
eo: Presi piedo&n

en: Print &legend
eo: Presi &legendon

en: Print line &numbers
eo: Presi lini&nombrojn

en: Print the current document.
eo: Presi la aktualan dokumenton.

en: Properties
eo: Trajtoj

en: Properties of %1
eo: Trajtoj de %1

en: QA and Scripting
eo: QA kaj Scripting

en: R&eplace All
eo: &Anstataŭigi Ĉion

en: Re&move trailing spaces:
eo: Forigi &finajn spacojn:

en: Reached Breakpoint
eo: Atingita Haltpunkto

en: Reached bottom, continued from top
eo: Atingis finon, daŭrigis dekomence

en: Reached top, continued from bottom
eo: Atingita supro, daŭrigita de malsupre

en: Read a document variable.
eo: Legi dokumentvariablon.

en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
eo: Legi vimrc-dosieron kaj provi importi mapojn specifitajn per la komando "[n]noremap".

en: Recover Data
eo: Reakiri Datumojn

en: Recursive?
eo: Rekursiva?

en: Reference
eo: Referenco

en: Regular expression
eo: Regula esprimo

en: Reloa&d
eo: Reŝar&gi

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
eo: Reŝargi ĉiujn JavaScript-dosierojn (deŝoviloj, komandliniaj skriptoj, ktp).

en: Reload the current document from disk.
eo: Reŝargi la aktualan dokumenton de disko.

en: Reloads and will automatically reload without warning about disk changes from now until you close either the tab or window.
eo: Reŝargas kaj aŭtomate reŝargos sen averto pri diskŝanĝoj ekde nun ĝis kiam vi fermas aŭ la langeton aŭ la fenestron.

en: Reloads the file from disk. Unsaved changes will be lost.
eo: Reŝargi la dosieron de disko. Nekonservitaj ŝanĝoj estos perditaj.

en: Remove Cursors from Empty Lines
eo: Forigi Kursorojn de Malplenaj Linioj

en: Remove Duplicate Lines
eo: Forigi Duobligitajn Liniojn

en: Remove Duplicates and Sort Text Alphabetically
eo: Forigi Duplikatojn kaj Ordigi Elektitan Tekston Alfabete

en: Remove Trailing Spaces
eo: Forigi Finajn Spacojn

en: Remove all bookmarks of the current document.
eo: Forigi ĉiujn legosignojn de la aktuala dokumento

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
eo: Forigi ĉiujn apartajn vortarajn gamojn, kiuj estis fiksitaj por literuma kontrolo.

en: Remove cursors from empty lines
eo: Forigi kursorojn de malplenaj linioj

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
eo: Forigi duobligitajn liniojn de la elektita teksto aŭ tuta dokumento.

en: Remove selected
eo: Forigi elektitajn

en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
eo: Forigi voston de antaŭa vorto kiam kompletigo ero elektita el listo

en: Remove tail on complete
eo: Forigi la voston komplete

en: Removes empty lines from selection or whole document.
eo: Forigas malplenajn liniojn de elekto aŭ tuta dokumento.

en: Rep&lace:
eo: Anstataŭig&i:

en: Replace &All
eo: &Anstataŭigi Ĉiujn

en: Replace Highlight
eo: Anstataŭig-Emfazo

en: Replace all matches
eo: Anstataŭigi ĉiujn kongruojn

en: Replace next match
eo: Anstataŭigi sekvan kongruon

en: Replace with:
eo: Anstataŭigi per:

en: Replacement
eo: Anstataŭaĵo

en: Replacement counter (for Replace All)
eo: Anstataŭiga nombrilo (por Anstataŭigi Ĉion)

en: Reset Font Size
eo: Restarigi tiparograndon

en: Resume current output
eo: Daŭrigi aktualan eligon

en: Reuse Word Above
eo: Reuzi Supran Vorton

en: Reuse Word Below
eo: Reuzi Suban Vorton

en: Reverse action of URI encode.
eo: Inversa ago de URI-kodigo.

en: Revert the most recent editing actions
eo: Malfari la lastajn redaktadojn

en: Revert the most recent undo operation
eo: Reversigi la plej lastan malfaron

en: S&trikeout
eo: &Trastreki

en: S&uggest
eo: S&ugesti

en: Save
eo: Konservi

en: Save Copy of File
eo: Konservi Kopion de Dosiero

en: Save File
eo: Konservi Dosieron

en: Save Nevertheless
eo: Tamen konservi

en: Save a copy of the current document to disk.
eo: Konservi kopion de la nuna dokumento al disko.

en: Save failed
eo: Konservado malsukcesis

en: Save swap files every:
eo: Konservi permutodosierojn ĉiujn:

en: Save the current document
eo: Konservi la nunan dokumenton

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
eo: Konservi la aktualan dokumenton al disko kun nomo de via elekto.

en: Saved Lines
eo: Konservitaj Linioj

en: Say current selection or document
eo: Paroli la nunan elekton aŭ dokumenton.

en: Screenshot saving failed: %1
eo: Konservado de ekrankopio malsukcesis: %1

[ctx: Script command category]
en: Editing
eo: Redaktado

[ctx: Script command category]
en: Navigation
eo: Navigado

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
eo: Malpliigi Nombron per 0.1

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
eo: Malpliigi Nombron per 1

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
eo: Malpliigi Nombron per 10

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
eo: Forigi Etikedon Sub Kursoro

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
eo: Duobligi Elektitajn Liniojn Malsupre

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
eo: Duobligi Elektitajn Liniojn Supre

[ctx: Script command name]
en: Duplicate selected text
eo: Duobligi elektitan tekston

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
eo: Taksi Simplan Matematikan Esprimon

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
eo: Vastigi Mallongigon

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
eo: Iri al Sekva Redakta Punkto

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Paragraph
eo: Iri al Sekvanta Alineo

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
eo: Iri al Antaŭa Redakta Punkto

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Paragraph
eo: Iri al Antaŭa Alineo

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
eo: Pliigi Nombron per 0.1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
eo: Pliigi Nombron per 1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
eo: Pliigi Nombron per 10

[ctx: Script command name]
en: Join Lines
eo: Kunigi liniojn

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
eo: Movi Kursoron al Kongrua Etikedo

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Blank Line
eo: Movi Kursoron al Sekva Malplena Linio

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
eo: Movi Kursoron al Sekva Kongrua Deŝovo

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Blank Line
eo: Movi Kursoron al Antaŭa Malplena Linio

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
eo: Movi Kursoron al Antaŭa Kongrua Deŝovo

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
eo: Movi Liniojn Malsupren

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
eo: Movi Liniojn Supren

[ctx: Script command name]
en: Remove Empty Lines
eo: Forigi Malplenajn Liniojn

[ctx: Script command name]
en: Remove Leading Spaces
eo: Forigi Komencajn Spacojn

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing Spaces
eo: Forigi Finajn Spacojn

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing and Leading Spaces
eo: Forigi Finajn kaj Komencajn Spacojn

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Inwards
eo: Elekti HTML/XML-etikedan Enhavon Enen

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Outwards
eo: Elekti HTML/XML-Etikedenhavon eksteren

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
eo: Elekti Sekvan Redaktan Punkton

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
eo: Elekti Antaŭan Redaktan Punkton

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
eo: Dividi aŭ Kunigi Etikedon

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
eo: Ŝaltigi Komenton

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
eo: URI-malkodi Elektitan Tekston

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
eo: URI-kodigi Elektitan Tekston

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
eo: Faldi kun etikedo

en: Scro&llbars visibility:
eo: Videb&leco de rulumbretoj:

en: Scroll Line Down
eo: Ruli je unu linio malsupren

en: Scroll Line Up
eo: Ruli je unu linio supren

en: Scroll Page Down
eo: Ruli je unu linio malsupren

en: Scroll Page Up
eo: Ruli je unu paĝo supren

en: Scrollbars:
eo: Rulumbretoj:

en: Search Highlight
eo: Serĉ-Emfazo

en: Search bar back- and front-end
eo: Serĉobreto interna- kaj fasada

en: Search in the selection only
eo: Serĉi nur en la elekto

en: Search mode
eo: Serĉreĝimo

en: Search wrapped
eo: Serĉo faldiĝis

en: SearchHighLight
eo: SerĉEmfazo

en: Select Character Left
eo: Elekti signon maldekstre

en: Select Character Right
eo: Elekti signon dekstre

en: Select Mime Types
eo: Elekti MIME-tipojn

en: Select Page Down
eo: Selekti paĝon malsupren

en: Select Page Up
eo: Selekti paĝon supren

en: Select Sub-Word Left
eo: Elekti Subvorton Maldekstre

en: Select Sub-Word Right
eo: Elekti Subvorton Dekstre

en: Select Word Left
eo: Elekti vorton maldekstre

en: Select Word Right
eo: Unu vorton dekstre

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
eo: Elekti enhavon de HTML/XML-etikedo, moviĝante internen per kontinuaj alvokoj

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
eo: Elekti enhavon de HTML/XML-etikedo, moviĝante eksteren per kontinuaj alvokoj

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
eo: Elekti sekvan redaktan punkton (etikedo aŭ malplena atributo).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
eo: Elekti antaŭan redaktopunkton (etikedo aŭ malplena atributo).

en: Select text backward from current cursor position to the last occurrence of the given argument before it (or the beginning of the current line by default).
eo: Elekti tekston malantaŭen de la aktuala pozicio de la kursoro ĝis la lasta okazo de la donita argumento antaŭ ĝi (aŭ ĝis la komenco de la aktuala linio defaŭlte).

en: Select text forward from current cursor position to the first occurrence of the given argument after it (or the end of the current line by default).
eo: Elekti tekston antaŭen de la aktuala kursorpozicio al la unua okazo de la donita argumento post ĝi (aŭ al la fino de la nuna linio defaŭlte).

en: Select text to paste.
eo: Elektu tekston por alglui.

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
eo: Elektu la MIME-tipojn deziratajn por tiu ĉi dosiertipo.
    Atentu ke la alligitaj dosierfinaĵoj aŭtomate adaptiĝos.

en: Select the color theme to use for the print.
eo: Elektu la koloretoson uzendan por la presaĵo.

en: Select the entire text of the current document.
eo: Elekti la kompletan tekston de la aktuala dokumento.

en: Select the filetype you want to change.
eo: Elektu la dosiertipon kiun vi volas ŝanĝi.

en: Select theme:
eo: Elekti etoson:

en: Select to Beginning of Document
eo: Selekti ĝis komenco de la dokumento

en: Select to Beginning of Line
eo: Selekti ĝis antaŭa linio

en: Select to Bottom of View
eo: Selekti ĝis fino de rigardo

en: Select to End of Document
eo: Selekti ĝis fino de dokumento

en: Select to End of Line
eo: Selekti ĝis linifino

en: Select to Matching Bracket
eo: Selekti ĝis koresponda krampo

en: Select to Next Line
eo: Selekti ĝis sekva linio

en: Select to Previous Line
eo: Selekti ĝis

en: Select to Top of View
eo: Elekti ĝis komenco de rigardo

en: Selected Text
eo: Elektita Teksto

en: Selection
eo: Elekto

en: Selection, KColorScheme integration
eo: Elekto, KColorScheme-integrado

en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
eo: Elektas ĉu kursoro saltas plenajn vortojn aŭ haltas ĉe miksusklaj transiĝoj.

en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
eo: Elektas ĉu la klavoj PageUp kaj PageDown ŝanĝu la vertikalan pozicion de lakursoro rilate al la supro de la vido.

en: Separator
eo: Apartigilo

en: Set Default Mark Type
eo: Fiksi defaŭltan markotipon

en: Set of characters
eo: Signaro

en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
eo: Fiksas prioritaton por ĉi tiu dosiertipo. Se pli ol unu dosiertipo elektas la saman dosieron, la tipo kiu havas pli altan prioritaton estos uzita.

en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
eo: Difinas la nombron da linioj por konservi videbla super kaj sub la kursoro kiam eblas.

en: Shell Completion
eo: Ŝela Kompletigo

en: Show &Icon Border
eo: Montri P&iktogramrandon

en: Show &Line Numbers
eo: Montri &Lininombrojn

en: Show &line numbers
eo: Montri &lininombrojn

en: Show &tab indicators:
eo: Montri &tab-indikilojn:

en: Show Actual Line Numbers
eo: Montri Faktajn Linionumerojn

en: Show Always
eo: Montri Ĉiam

en: Show Extra Decorations
eo: Montri Ekstrajn Dekoraĵojn

en: Show File Encoding
eo: Montri Dosierkodigon

en: Show Folding &Markers
eo: Montri Kodfaldajn &Markilojn

en: Show Line Ending Type
eo: Montri Tipon de Liniofino

en: Show Line Numbers From 1
eo: Montri Linionumerojn Ekde 1

en: Show Non-Printable Spaces
eo: Montri Ne-Preseblajn Spacojn

en: Show Scroll&bar Marks
eo: Montri Rulumskalajn &Indikilojn

en: Show Scrollbar Mini-Map
eo: Montri Srollbar Mini-Mapon

en: Show Static &Word Wrap Marker
eo: Montri &Statikan Linifaldan Indikilon

en: Show When Needed
eo: Montri Kiam Bezonata

en: Show Whitespace
eo: Montri Blankspacon

en: Show Window Decorations
eo: Montri Fenestrajn Dekoraĵojn

en: Show active dictionary
eo: Montri aktivan vortaron

en: Show arrows to collapse code blocks
eo: Montri sagojn por malvastigi kodblokojn

en: Show documentation beside completion box. If disabled, documentation can be shown by pressing Alt key.
eo: Montru dokumentadon apud kompletiga skatolo. Se malebligita, dokumentaro povas esti montrita premante Alt-klavon.

en: Show highlighting mode
eo: Montri reliefreĝimon

en: Show i&ndentation lines:
eo: Mo&ntri deŝovliniojn:

en: Show input mode
eo: Montri enigreĝimon

en: Show line column
eo: Montri liniokolumnon

en: Show line count
eo: Montri liniokalkulon

en: Show list of valid variables.
eo: Montri liston de validaj variabloj.

en: Show marks
eo: Montri markojn

en: Show minimap
eo: Montri minimapon

en: Show on Hover
eo: Montri dum Ŝvebado

en: Show preview of folded blocks on hover
eo: Montri antaŭrigardon de falditaj blokoj dum ŝvebado

en: Show preview of matching open bracket
eo: Montri antaŭrigardon de kongrua malferma krampo

en: Show preview when hovering over scrollbar
eo: Montri antaŭrigardon kiam ŝvebanta super rulumbreto

en: Show print preview of current document
eo: Montri presan antaŭrigardon de aktuala dokumento

en: Show tab setting
eo: Montri tab-agordon

en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
eo: Montri la linionumeron rilate al la linio kun la kursoro antaŭ ĉiu linio.

en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
eo: Montri la kongruan malferman krampon kaj liniojn apud ĝi por kunteksto

en: Show whitespace indicators:
eo: Montri blankspac-indkikilojn:

en: Show word count
eo: Montri vortkalkulon

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
eo: Montri/kaŝi limkeston ĉirkaŭ nepreseblaj spacoj

en: Show/hide line count in status bar
eo: Montri/kaŝi linikalkulon en statusbreto

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
eo: Montri/kaŝi la linifaldan indikilon, kiu estas vertikala linio ĉe la linifalda kolumno, kiel difinita en la redaktaj ecoj

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
eo: Montri/kaŝi la komandlinion malsupre de la rigardo.

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
eo: Montri/kaŝi la piktogramrandon.<br /><br />Ekz. la piktogramrando montras legosignajn simbolojn.

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
eo: Montri/kaŝi la lininombrojn ĉe la maldekstra flanko de la rigardo.

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
eo: Montri/kaŝi la markojn sur la vertikala rulumskalo.<br /><br />La markoj montras, ekzemple, legosignojn.

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
eo: Montri/kaŝi la markojn sur la vertikala rulumskalo.<br /><br />La markoj montras, ekzemple, legosignojn.

en: Show/hide word count in status bar
eo: Montri/kaŝi vortkalkulon en statusbreto

en: Shows a diff of the changes.
eo: Montras diferencon de la ŝanĝoj

en: Shrink Font
eo: Malpligrandigi tiparon

en: Size of the visible highlight marker.
eo: Grandeco de la videbla emfaz-markilo.

en: Smart ho&me and smart end
eo: Inteligenta &supro kaj fino

en: Soft Tabs: %1
eo: Molaj langetoj: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
eo: Molaj langetoj: %1 (%2)

en: Sort Selected Text Alphabetically
eo: Ordigi Elektitan Tekston Alfabete

en: Sort Text Naturally
eo: Ordigi Tekston Nature

en: Sort bookmarks menu:
eo: Ordigi legosignan menuon:

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
eo: Ordigi la elektitan tekston aŭ tutan dokumenton en natura ordo.<br>Jen ekzemplo por montri la diferencon al la normala ordiga metodo:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort (a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Sort the selected text or whole document.
eo: Ordigi la elektitan tekston aŭ tutan dokumenton.

en: Spaces
eo: Spacoj

en: Spell check canceled.
eo: Literumkontrolo nuligita.

en: Spell check complete.
eo: Literumkontrolo kompleta.

en: Spellcheck
eo: Literumado

en: Spelling
eo: Literumo

en: Spelling '%1'
eo: Literumo '%1'

en: Spelling Mistake Line
eo: Linio de Literum-eraro

en: Splits or joins a tag
eo: Dividas aŭ kunigas etikedon

en: Start column of selected text of the current document.
eo: Komenci kolumnon de elektita teksto de la nuna dokumento.

en: Start line of selected text of the current document.
eo: Komenclinio de elektita teksto de la nuna dokumento.

en: Start the Marked Selection
eo: Komenci la Markitan Elekton

en: Static Word Wrap
eo: Statika Linifaldo

en: Statusbar
eo: Statusbreto

en: Stop current output
eo: Halti aktualan eligon

en: Store swap files in:
eo: Konservi permutodosierojn en:

en: Success:
eo: Sukceso:

en: Suffix for backup files:
eo: Sufikso por rezervaj dosieroj:

en: Swap file mode:
eo: Permutodosiera reĝimo:

en: Swap the selected text with the clipboard contents
eo: Interŝanĝi la elektitan tekston kun la enhavo de la tondujo

en: Swap with Clipboard Contents
eo: Interŝanĝi kun Tondujo Enhavo

en: Switch to Command Line
eo: Ŝalti al Komandlinio

en: Switch to Next Input Mode
eo: Ŝalti al Sekva Eniga Reĝimo

en: Switch to incremental search bar
eo: Ŝalti al pliiga serĉbreto

en: Switch to power search and replace bar
eo: Ŝalti al potenca serĉa kaj anstataŭiga breto

en: Switch to the next input mode.
eo: Ŝalti al la sekva eniga reĝimo.

en: Syntax highlighting
eo: Sintakso reliefigo

en: Tab
eo: Tabo

en: Tab Size: %1
eo: Tabego Grandeco: %1

en: Tab Width
eo: Tab Larĝo

en: Tab and Space Markers
eo: Indikiloj por Tabo kaj Spaco

en: Tab wi&dth:
eo: Ta&ba larĝeco:

en: Tabulators
eo: Taboj

en: Tabulators && Spaces
eo: Taboj && Spacoj

en: Tabulators &and Spaces
eo: Tabeliloj k&aj Spacoj

en: Take Screenshot of Selection
eo: Preni Ekrankopion de Elekto

en: Te&xt Settings
eo: Te&kstagordo

en: Temporarily raise limit and reload file
eo: Provizore altigi limon kaj reŝargi dosieron

en: Testing, ...
eo: Testado, ...

en: Text Area
eo: Teksta Areo

en: Text Cursor Movement
eo: Tekstkursila movado

en: Text Decorations
eo: Tekstaj Dekoraĵoj

en: Text Navigation
eo: Teksta Navigado

en: Text Templates & Snippets
eo: Tekstaj Ŝablonoj kaj Fragmentoj

en: Text selection mode:
eo: Tekstelekta reĝimo:

en: Text selection of the current document.
eo: Elekto de teksto de la nuna dokumento.

en: Text to Speech
eo: Teksto al Parolo

en: Text to replace with
eo: Teksto por anstataŭigi

en: Text to search for
eo: Trovenda teksto

en: The Editing Commands
eo: La Redaktokomandoj

en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
eo: La ordigado de legosignoj estos laŭ lininombro de la legosigna pozicio.

en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
eo: La bajta ordomarko estas speciala sekvenco komence de Unikode koditaj dokumentoj. Ĝi helpas redaktilojn malfermi tekstodokumentojn kun la ĝusta Unikoda kodigo. La bajta ordomarko ne estas videbla en la montrata dokumento.

en: The cool buffersystem
eo: La bonega bufrosistemo

en: The current date (ISO).
eo: La aktuala dato (ISO).

en: The current date (QDate formatstring).
eo: La aktuala dato (QDate formatstring).

en: The current date in current locale format.
eo: La aktuala dato en nuna loka formato.

en: The current time (ISO).
eo: La nuna horo (ISO).

en: The current time (QTime formatstring).
eo: La nuna horo (QTime formatstring).

en: The current time in current locale format.
eo: La nuna horo en nuna loka formato.

en: The diff command '%1' could not be started.
eo: La dif-komando '%1' ne povis esti lanĉata.

en: The diff command could not be found. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
eo: La diff-komando ne estis trovita. Bonvolu certigi, ke diff(1) estas instalita kaj en via PATH.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
eo: La diff komando malsukcesis. Certiĝu ke diff(1) estas instalita kaj en via PATH.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
eo: La dokumento "%1" estas modifita.
    Ĉu vi volas konservi viajn ŝanĝojn aŭ forĵeti ilin?

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
eo: La dokumento ne povis esti konservita, ĉar ne eblis skribi al %1.
    
    Kontrolu ke vi havas skribpermeson por ĉi tiu dosiero aŭ ke vi havas sufiĉan diskospacon.

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
eo: La dokumento ne povis esti konservita, ĉar ne eblis skribi al %1.
    Kontrolu ke vi havas skriban aliron al ĉi tiu dosiero aŭ ke sufiĉe da diskospaco estas disponebla.
    La originala dosiero eble estos perdita aŭ difektita. Ne forlasu la aplikaĵon ĝis kiam la dosiero estas sukcese skribita.

en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
eo: La redaktilo montros simbolon por indiki la ĉeeston de tabo en la teksto.

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
eo: La dosiero %1 ne povis esti ŝargita, ĉar ne eblis legi el ĝi.
    
    
    Kontrolu ĉu vi havas legopermeson al tiu ĉi dosiero.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
eo: La dosiero %1 estis malfermita kaj enhavis liniojn pli longajn ol la agordita Linio-longo (%2 signoj).<br />La plej longa el tiuj linioj estis %3 signoj<br/>Tiuj linioj estis falditaj kaj la dokumento estas agordita al nurlegebla reĝimo, ĉar konservado modifos ĝian enhavon.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
eo: Malfermis dosieron %1 kun kodigo de %2, sed ĝi enhavas nevalidajn signojn.<br/>Estas en nurlega reĝimo, ĉar konservo de ŝanĝoj povus detrui la enhavon.<br/>Aŭ denove malfermu la dosieron en la ĝusta kodoprezento, aŭ ebligu redakteblan reĝimon el la menuo por modifi ĝin.

en: The file '%1' was deleted or moved on disk.
eo: La dosiero '%1' estis forigita sur disko.

en: The file '%1' was modified on disk.
eo: La dosiero '%1' estis modifita sur disko.

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
eo: La dosiero <a href="%1">%2</a> ankoraŭ ŝargiĝas.

en: The file was not closed properly.
eo: La dosiero ne estis taŭge fermita.

en: The files are identical.
eo: La dosieroj estas identaj.

en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
eo: La deŝovlarĝo estas la nombro da spacoj, kiu estas uzata por deŝovi linion. Se la elekteblo <b>Enmeti spacojn anstataŭ tabelilojn</b> en la sekcio <b>Redaktado</b> estas malŝaltita, signo <b>Tab</b> estas enmetita se la deŝovo estas dividebla per la tabula larĝo .

en: The line color to use for boxes
eo: La liniokoloro uzenda por skatoloj

en: The margin inside boxes, in pixels
eo: La marĝeno ene de skatoloj, en rastrumeroj

en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
eo: La mimetipa masko permesas elekton de dosieroj laŭ mimetipo. La ĉeno estas komopunkto-apartigita listo de mimetipoj, ekz. <code>text/plain; text/english</code>.

en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
eo: La nomo de la dosiertipo samos al la koresponda menuero.

en: The section name is used to organize the file types in menus.
eo: La sekcia nomo estas uzata por organizi la dosiertipojn en menuoj.

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
eo: La elektita kodigo ne povas kodi ĉiun Unikodan signon en ĉi tiu dokumento. Ĉu vi vere volas konservi ĝin? Povus okazi perdo de datumoj.

en: The width of the box outline
eo: La larĝeco de la skatolkonturo

en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
eo: La masko de ĵokeroj permesas elekti dosierojn laŭ dosiernomo. Tipa masko uzas steleton kaj la etendon de dosiero, ekzemple <code>*.txt; *.teksto</code>. La ĉeno estas punktokomo-disigita listo de maskoj.

en: Theme Editor
eo: Etos-Redaktilo

en: There are no more chars for the next bookmark.
eo: Ne estas plu signoj por la sekva legosigno.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression given as an argument.<br><br>If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br>If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br><br><i>Examples</i>:<br>'<code>alignon -</code>' will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
eo: Ĉi tiu komando vicigas liniojn en la elektita bloko aŭ tuta dokumento sur la kolumno donita per regula esprimo donita kiel argumento.<br><br>Se vi donas malplenan ŝablonon ĝi viciĝos al la unua nemalplena signo defaŭlte.<br>Se la ŝablono havas kapton ĝi enŝovos sur la kaptita kongruo.<br><br><i>Ekzemploj</i>:<br>'<code>alignon -</code>' enmetos spacojn antaŭ la unua '-' de ĉiu linio por vicigi ilin ĉiujn sur la sama kolumno.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' enmetos spacojn antaŭ la unua nemalplena signo kiu okazas post dupunkto por vicigi ilin ĉiujn sur la sama kolumno.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression that you will be prompted for.<br /><br />If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br />If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br /><br /><i>Examples</i>:<br />With '-' it will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br />With ':\s+(.)' it will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
eo: Ĉi tiu komando vicigas liniojn en la elektita bloko aŭ tuta dokumento sur la kolumno donita de regula esprimo, pri kiu oni petos vin.<br /><br />Se vi donas malplenan ŝablonon, ĝi viciĝos sur la unua neblanka signo. defaŭlte.<br />Se la ŝablono havas kapton ĝi enŝovos sur la kaptita kongruo.<br /><br /><i>Ekzemploj</i>:<br />Per '-' ĝi enigos spacojn. antaŭ la unua '-' de ĉiu linioj por vicigi ilin ĉiujn sur la sama kolumno.<br />Per ':\s+(.)' ĝi enigos spacojn antaŭ la unua nemalplena signo kiu okazas post dupunkto por vicigi. ili ĉiuj sur la sama kolono.

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
eo: Ĉi tiu komando permesas ŝanĝon inter la normala (bazita sur linio) reĝimo kaj la bloka elektomaniero.

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
eo: Ĉi tiu komando permesas la eksporton de la nuna dokumento kune kun ĉiu emfazado en HTML-dokumenton.

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
eo: Ĉi tiu komando komentigas la nunan linion aŭ elektitan blokon de teksto.<br /><br />La signoj por unuobla/multoblaj linikomentoj estas difinitaj ene de la emfazado de la lingvo.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
eo: Ĉi tiu komando malfermas dialogujon kaj permesas la elekton de linio al kiu vi volas ke la kursoro moviĝu.

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
eo: Ĉi tiu komando forigas komentojn de la nuna linio aŭ de elektita bloko de teksto.<br /><br />La signoj por unuobla/multoblaj linikomentoj estas difinitaj ene de la emfazado de la lingvo.

en: This decreases the display font size.
eo: Tio igas la surekranan tiparon malpli granda.

en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
eo: Ĉi tio difinas la retrodefaŭltan kodigon provendan por malfermi dosierojn se nek la kodigo elektita kiel norma supre, nek la kodigo specifita en la malferma/konserva dialogo, nek la kodigo specifita sur komandlinio kongruas kun la enhavo de la dosiero. Antaŭ ol tio estas uzata, estos provata determini la kodigon uzendan serĉante bajtan ordomarkon ĉe la komenco de dosiero: se estas trovata, la ĝusta Unikoda kodigo estos elektata; alie kodig-detekto rulos; se ambaŭ malsukcesas, la retrodefaŭlta kodigo estos provata.

en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
eo: Ĉi tio difinas la norman kodigon uzendan por malfermi/konservi dosierojn, se ne ŝanĝita en la dialogo malfermi/konservi aŭ uzante komandlinian opcion.

en: This determines the number of entries to keep in the clipboard history
eo: Ĉi tio determinas la nombron da enskriboj konservitaj en la tondujohistorio

en: This increases the display font size.
eo: Tio igas la surekranan tiparon pli granda.

en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
eo: Ĉi tio estas listo de disponeblaj indentreĝimoj. La specifita deŝovreĝimo estos uzata por ĉiuj novaj dokumentoj. Konsciu, ke ankaŭ eblas agordi la deŝovreĝimon per dokumentvariabloj, reĝimoj aŭ .kateconfig dosiero.

en: This resets the display font size.
eo: Ĉi tio restarigas la montran tiparon.

en: This string is located in katedialogs.cpp in KateSaveConfigTab's constructor.
eo: Ĉi tiu signoĉeno troviĝas en katedialogs.cpp en la konstruilo de KateSaveConfigTab.

en: This value will be multiplied with the font's default line height. A value of 1.0 means that the default height will be used.
eo: Ĉi tiu valoro multobliĝos kun la defaŭlta linialteco de la tiparo. Valoro de 1.0 signifas, ke la defaŭlta alteco estos uzata.

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
eo: Plej Bonaj Serĉkongruoj

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
eo: Plej Bona Serĉkongruo

en: Toggle Camel Case Cursor Movement
eo: Baskuligi Kursormovadon Miksusklan

en: Toggle Comment
eo: Ŝaltigi Komenton

en: Toggle Contained Nodes
eo: Baskuligi Enhavitajn Nodojn

en: Toggle Current Node
eo: Baskuligi Nunan Nodon

en: Toggle between normal word movement and camel case cursor movement.
eo: Ŝanĝi inter normala vortmovo kaj miksuskla kursormovo.

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
eo: Ŝalti komenton de nuna etikedo aŭ CSS-elektilo

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
eo: Serĉi sintaksemfazajn reĝimojn laŭ lingvonomo aŭ dosiera etendo (ekzemple C++ aŭ .cpp)

en: Top of file reached. Continue from bottom?
eo: Supro de dosiero atingita. Ĉu daŭrigi de malsupro?

en: Total Amount of Pages
eo: Tuta Kvanto de Paĝoj

en: Transpose Characters
eo: Interŝanĝi signojn

en: Transpose Words
eo: Transponi Vortojn

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
eo: Tranĉas antaŭan kaj malantaŭan blankspacon de elekto aŭ tuta dokumento.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
eo: Tondas komencan blankspacon de elekto aŭ tuta dokumento.

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
eo: Tondas malantaŭan blankspacon de elekto aŭ tuta dokumento.

en: Try to Save Nevertheless
eo: Tamen, peni konservi

en: Trying to Save Unmodified File
eo: Provante Konservi Nemodifitan Dosieron

en: Typographical Conventions for %1
eo: Tipografiaj Konvencioj por %1

en: Unable to open file
eo: Ne eblas malfermi dosieron

en: Unable to open the config file for reading.
eo: Ne eblas malfermi la agordosieron por legado.

en: Unco&mment
eo: &Malkomentigi

en: Unfold Toplevel Nodes
eo: Malfaldi Supran Nivelajn Nodojn

en: Unknown command '%1'
eo: Nekonata komando '%1'

en: Unknown word
eo: Nekonata vorto

en: Unknown word:
eo: Nekonata vorto:

en: Unlimited
eo: Senlima

en: Unset Background Color
eo: Malelekti Fonkoloron

en: Unset Normal Color
eo: Malŝalti Normalan Koloron

en: Unset Selected Background Color
eo: Malelekti Koloron de selektita fono

en: Unset Selected Color
eo: Malŝalti Elektitan Koloron

en: Untitled
eo: Sentitola

en: Uppercase
eo: Majuskla

en: Uppercase first character conversion
eo: Konverto de la unua signo majusklen

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
eo: Uzado: %1 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
eo: Uzo: set-remove-trailing-spaces 0|-|neniu aŭ 1|+|mod|modifitaj aŭ 2|*|ĉio

en: Use &Default Style
eo: Uzi &Defaŭltan Stilon

en: Use Default
eo: Uzi Defaŭlton

en: Use Default Colors
eo: Uzi Defaŭltajn Kolorojn

en: Use Default Style
eo: Uzi Defaŭltan Stilon

en: Use Enter key to insert selected completion
eo: Uzu enigoklavon por enmeti elektitan kompletigon

en: Use default color from the color theme
eo: Uzi defaŭltan koloron de la kolora etoso

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
eo: Uzu ĉi tiun komandon por kopii la elektitan tekston al la sistema poŝo.

en: Use this to auto indent the current line or block of text to its proper indent level.
eo: Uzu ĉi tion por aŭtomate deŝovi la aktualan linion aŭ blokon de teksto al ĝia ĝusta deŝovnivelo.

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
eo: Uzu tion por viŝi la deŝovon de elektita korpo de teksto (nur taboj/nur spacetoj)<br /><br />En la agorda dialogo vi povas agordi ĉu uzi ekzistantajn tabojn aŭ anstataŭigi tabojn per spacetoj.

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
eo: Uzu tion por deŝovi elektitan korpo de teksto.<br /><br />En la agorda dialogo vi povas agordi ĉu uzi ekzistantajn tabojn aŭ anstataŭigi tabojn per spacetoj.

en: Use this to unindent a selected block of text.
eo: Uzu tion por malfari la deŝovon de elektita korpo de teksto.

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
eo: Uzu ĉi tion por faldi la aktualan linion, aŭ por reformatigi la elektitajn liniojn kiel alineon, por kongrui kun la agordo 'Faldi vortojn ĉe' en la agorda dialogo.<br /><br />Ĉi tio estas statika vortfaldado, kio signifas, ke la dokumento estas ŝanĝita.

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
eo: Uzante malrekomenditan reĝimlinion 'remove-trailing-space'. Bonvolu anstataŭigi per 'remove-trailing-spaces modified;', vidu https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
eo: Uzante malrekomenditan reĝimlinion 'replace-trailing-space-save'. Bonvolu anstataŭigi per 'remove-trailing-spaces all;', vidu https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: Variables
eo: Variabloj

en: Various bugfixes
eo: Diversaj cimaj solvoj

en: Very nice help
eo: Tre bela helpo

en: Vi Input Mode
eo: Vi Eniga Reĝimo

en: View &Difference
eo: Vidi &Diferencon

en: View Changes
eo: Vidi Ŝanĝojn

en: Visual mode
eo: Vida reĝimo

en: W&idth:
eo: &Larĝeco:

en: Warning
eo: Averto

en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
eo: Se elektitaj, kunmetitaj signoj estas forigitaj per siaj diakritaj signoj anstataŭ nur forigi la bazan signon. Ĉi tio estas utila por hindaj lokoj.

en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
eo: Kiam elektita, premante la hejmklavon igos la kursoron salti blankspacon kaj iros al la komenco de la teksto de linio. La sama validas por la finŝlosilo.

en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
eo: Kiam vi elektas, vi-komandoj anstataŭigos la enkonstruitajn komandojn de Kate. Ekzemple: Ctrl+R refaros, kaj superregas la norman agon (montrante la serĉan kaj anstataŭigu dialogon).

en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
eo: Kiam iu teksto estas elektita, ĉi tiuj signoj estos aldonitaj ambaŭflanke laŭ maniero kiel "Aŭtomata krampo".

en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
eo: Kiam ĉi tiu agordo estas ebligita, la redaktora vido aŭtomate faldas
    komentajn blokojn kiuj komenciĝas sur la unua linio de la dokumento. Ĉi tio
    estas utila por kaŝi licencajn kapliniojn, kiuj estas kutime lokitaj ĉe la
    komenco de dosiero.

en: When you type these characters while text is selected, they will surround the selected text instead of replacing it.
eo: Kiam vi tajpas ĉi tiujn signojn dum teksto estas elektita, ili ĉirkaŭos la elektitan tekston anstataŭ anstataŭigi ĝin.

en: Whitespace (excluding line breaks)
eo: Blankspaco (ekskludante linisaltojn)

en: Whitespace indicator si&ze:
eo: Grande&co de blankspaca indikilo:

en: Whole match reference
eo: Entuta kongruaĵa referenco

en: Whole words
eo: Kompletaj vortoj

en: Width must be at least 1.
eo: Larĝeco devas esti almenaŭ 1.

en: Word Completion
eo: Vortkompletigo

en: Word Wrap
eo: Vortvolvado

en: Word Wrap Marker
eo: Vortfald-Markilo

en: Word boundary
eo: Vortlimo

en: Word character (alphanumerics plus '_')
eo: Vorta signo (litercifera kaj '_')

en: Word completion provides suggestions based on the words found in the document
eo: Vortkompletigo provizas sugestojn bazitajn sur la vortoj trovitaj en la dokumento

en: Word wrap:
eo: Vortvolvaĵo:

en: Wra&p words at:
eo: V&olvi vortojn ĉe:

en: Wrap &words at a fixed column
eo: Envolvi &vortojn ĉe fiksa kolumno

en: Wrap dynamically at static word wrap marker
eo: Faldi dinamike ĉe senmova vortfalda markilo

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en: %v character | %v characters
eo[0]: %v signo
eo[1]: %v signoj

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
eo: Envolvas la elektitan tekston en XML-etikedojn konstruitajn el la provizita Emmet-esprimo (defaŭlte al div).

en: Write a backup file on save for:
eo: Skribi rezervan dosieron laŭ konservado por:

en: Wrong arguments
eo: Malĝustaj argumentoj

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
eo: X-komponento en ĉieaj ekrankoordinatoj de la kursora pozicio.

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
eo: Y-komponento en ĉieaj ekrankoordinatoj de la kursora pozicio.

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
eo: Se kodfaldo eblas, vi povas elekti montri tiujn markojn.

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
eo: Vi ne specifis rezervan sufikson aŭ prefikson. Uzas defaŭltan sufikson: '~'

en: Zero or more occurrences
eo: Nulo aŭ pli da okazoj

en: Zero or one occurrences
eo: Nul aŭ unu okazoj

en: Zoom: %1%
eo: Zomo: %1%

en: [BLOCK] %1
eo: [BLOKO] %1

en: false
eo: malvera

[ctx: from line - to line]
en: <center>%1<br/>&#x2014;<br/>%2</center>
eo: <center>%1<br/>—<br/>%2</center>

en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
eo: Se nek la kodigo elektita kiel norma supre, nek la kodigo specifita en la malferma/konserva dialogo, nek la kodigo specifita sur komandlinio kongruas kun la enhavo de la dosiero, ĉi tiu detekto estos rulita.

en: recording
eo: registrado

en: replace with %1?
eo: anstataŭigi per %1?

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
eo[0]: 1 kongruo trovita
eo[1]: %1 kongruoj trovitaj

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
eo[0]: Faris 1 anstataŭigon
eo[1]: Faris %1 anstataŭigojn

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
eo: Alĝustigi indentaĵon de teksto gluita el la tondujo.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
eo: Permesi neparan indentnivelon (neniu oblo de indentlarĝo).

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
eo: Ebligi aŭtomatan enmeton de krampoj.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
eo: Ebligi blokan elektreĝimon.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
eo: Ebligi dinamikan vortfaldadon de longaj linioj.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
eo: Ebligi faldeblajn markilojn en la rando de la redaktilo.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
eo: Ebligi faldebla antaŭrigardo en la redaktora rando.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
eo: Ebligi anstataŭigan reĝimon en la dokumento.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
eo: Ebligi konstantan tekstoelekton.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
eo: Ebligi inteligentan hejman navigadon.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
eo: Ebligi la bajtan ordmarkon (BOM) dum konservado de Unikodaj dosieroj.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
eo: Ebligi la piktograman randon en la redaktora vido.

[ctx: short translation please]
en: Enable whether pressing enter will insert selected auto completion item.
eo: Ebligu ĉu premante enigklavon enigos elektitan aŭtomatan kompletigon.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
eo: Ebligi vortŝanĝon dum tajpado de teksto.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
eo: Enigi novlinion ĉe la fino de dosiero dum konservado.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
eo: Premante TAB-klavon indentaĵojn.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
eo: Premante malantaŭan spacon en gvidaj blankspacoj malindentaĵoj.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
eo: Forigi postajn spacojn dum konservado de la dokumento.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
eo: Anstataŭigi langetojn per spacoj dum konservado de la dokumento.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
eo: Anstataŭigi langetojn per spacoj.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
eo: Agordi la aŭtomatan indentstilon.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
eo: Agordi la fonkoloron por la nuna linio.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
eo: Agordi la koloron por la krampo elstara.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
eo: Agordi la kolorskemon.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
eo: Agordi la defaŭltan vortaron uzatan por literumkontrolo.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
eo: Agordi la fonkoloron de la dokumento.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
eo: Agordi la tiparon de la dokumento.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
eo: Agordi la koloron de la piktogramo.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
eo: Fiksi la indentprofundon por ĉiu indentnivelo.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
eo: Agordi la nombron da aŭtocentraj linioj.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
eo: Agordi la nombron da malfaraj paŝoj por memori (0 egalas senfinecon).

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
eo: Agordi la punktograndon de la dokumenttiparo.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
eo: Agordi la sintakson reliefigon.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
eo: Agordi la larĝon de ekrano de langeto.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
eo: Agordi la tekstan elektan koloron.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
eo: Agordi la vortfaldan kolumnon.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
eo: Agordi la vortfaldaĵan markilon.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
eo: Agordas la finon de linio-reĝimo.

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
eo: Montri linionumeroj.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
eo: Montri rulumbretan minimapon.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
eo: Montri antaŭrigardon de rulumbreto.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
eo: Vidigi langetojn kaj postajn spacojn.

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
eo: Nova dosiero

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
eo[0]: 1 linio
eo[1]: %1 linioj

en: text
eo: teksto

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
eo: Provi denove

en: true
eo: vera

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
eo: ĉiuj

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
eo: modifita

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
eo: neniu

en: vi-mode
eo: vi-reĝimo
