kcmkio - en to el translation catalogue (1334 entries)

en: 
    The server said: "%1"
el: 
    Ο διακομιστής είπε: "%1"

en:  (Points to %1)
el:  (Δείκτης στο %1)

en:  day |  days
el[0]:  ημέρα
el[1]:  ημέρες

en:  days
el:  ημέρες

en:  second |  seconds
el[0]:  δευτερόλεπτο
el[1]:  δευτερόλεπτα

en: %1 (%2)
el: %1 (θύρα %2)

en: %1 (Error %2)
el: %1 (Σφάλμα %2)

en: %1 (hidden)
el: %1 (κρυφό)

en: %1 Item | %1 Items
el[0]: %1 αντικείμενο
el[1]: %1 αντικείμενα

en: %1 contacted. Waiting for reply...
el: Το %1 ειδοποιήθηκε. Αναμονή για απάντηση...

en: %1 is a file, but a folder was expected.
el: Το %1 είναι αρχείο, ενώ αναμενόταν φάκελος.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
el: Το %1 είναι φάκελος, ενώ αναμενόταν αρχείο.

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
el: %1: Η διαπραγμάτευση SSL απέτυχε

en: %1 is required by the server, but is not available.
el: Το %1 απαιτείται από τον εξυπηρετητή, αλλά δεν είναι διαθέσιμο.

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
el: %1 έως %2

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
el: Προέκυψε ένα μη αναμενόμενο σφάλμα (%1) κατά την προσπάθεια %2.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
el: Δε δόθηκε πρόσβαση κατά την προσπάθεια για %1.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
el: Αδυναμία για %1 γιατί ο εξυπηρετητής προορισμού αρνείται να δεχθεί το αρχείο ή το φάκελο.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
el: Αδυναμία για %1 επειδή ο πόρος είναι κλειδωμένος.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την προσπάθεια για %1, %2. Παρακάτω βρίσκεται μια περίληψη των λόγων.

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
el: Προέκυψε ένα μη αναμενόμενο σφάλμα (%1) κατά την προσπάθεια για: %2.

[ctx: %2 hostname, %3 optional cross domain suffix (translated below)]
en: <p>You received a cookie from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject this cookie?</p> | <p>You received %1 cookies from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject these cookies?</p>
el[0]: <p>Έχετε λάβει ένα cookie από<br/><b>%2%3</b><br/>Θέλετε να αποδεχθείτε ή να απορρίψετε αυτό το cookie;</p>
el[1]: <p>Έχετε λάβει %1 cookies από<br/><b>%2%3</b><br/>Θέλετε να αποδεχθείτε ή να απορρίψετε αυτά τα cookies;</p>

en: &Accept
el: Απο&δοχή

en: &Application
el: &Εφαρμογή

en: &Browse...
el: Ε&ξερεύνηση...

en: &Charset:
el: &Σύνολο χαρακτήρων:

en: &Copy Here
el: Αντιγρα&φή εδώ

en: &Current Session only
el: Μόνο για την &τρέχουσα συνεδρία

en: &Description:
el: &Περιγραφή:

en: &Details
el: &Λεπτομέρειες

en: &Do not close when command exits
el: &Να μην κλείσει όταν η εντολή εκτελεστεί

en: &Enable Web search keywords
el: &Ενεργοποίηση συντομεύσεων ιστού

en: &Execute
el: &Εκτέλεση

en: &File type:
el: &Τύπος αρχείου:

en: &Filter:
el: &Φίλτρο:

en: &Forever
el: &Για πάντα

en: &Keyword delimiter:
el: Οριοθέτης λέξης &κλειδιού:

en: &Link Here
el: &Δεσμός εδώ

en: &Location:
el: Τοπο&θεσία:

en: &Management
el: &Διαχείριση

en: &Move Here
el: &Μετακίνηση εδώ

en: &Name:
el: Ό&νομα:

en: &New...
el: &Νέο...

en: &No
el: Ό&χι

en: &Only show when using this application (%1)
el: Εμφάνιση μόν&ο όταν χρησιμοποιείται αυτή η εφαρμογή (%1)

en: &Only these cookies
el: Α&υτά τα cookies μόνο

en: &Only this cookie
el: Αυτό το cookie &μόνο

en: &Open
el: Ά&νοιγμα

en: &Open folder with %1
el: Ά&νοιγμα φακέλου με %1

en: &Open with %1
el: Ά&νοιγμα με %1

en: &Paste Clipboard Contents
el: &Επικόλληση των περιεχομένων του πρόχειρου

en: &Paste File | &Paste %1 Files
el[0]: &Επικόλληση αρχείου
el[1]: &Επικόλληση %1 αρχείων

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
el[0]: &Επικόλληση URL
el[1]: &Επικόλληση %1 URL

en: &Permissions
el: Ά&δειες

en: &Policy
el: &Πολιτική

en: &Reject
el: Απόρ&ριψη

en: &Reload List
el: Επαναφό&ρτωση λίστας

en: &Remember application association for all files of type
    "%1"
el: Απομνημόνευση συσχετισμού εφα&ρμογής για όλα τα αρχεία του τύπου
    "%1"

en: &Remember application association for all files of type
    "%1" (%2)
el: Α&πομνημόνευση συσχετισμού εφαρμογής για όλα τα αρχεία του τύπου
    "%1" (%2)

en: &Rename
el: Μετ&ονομασία

en: &Resume
el: &Συνέχιση

en: &Server response:
el: Απόκ&ριση εξυπηρετητή:

en: &Shortcuts:
el: &Συντομεύσεις:

en: &Show All Entries
el: &Εμφάνιση όλων των καταχωρήσεων

en: &Skip
el: Παράλει&ψη

en: &Supported file types:
el: &Υποστηριζόμενοι τύποι αρχείου:

en: &Use preferred keywords only
el: &Χρήση μόνο των προτιμώμενων συντομεύσεων

en: &View Mode
el: Λειτουργία προ&βολής

en: &Work path:
el: Διαδρομή &εργασίας:

en: &Yes
el: Ν&αι

en: (%1, Link to %2)
el: (%1, δεσμός στο %2)

en: (Symbolic Link to %1)
el: (Συμβολικός δεσμός στο %1)

en: (c) 1998-2000,2003 The KFM/Konqueror Developers
el: (c) 1998-2000,2003 Οι προγραμματιστές του KFM/Konqueror

en: *|All Files
el: *|Όλα τα αρχεία

en: *|All Folders
el: *|Όλοι οι φάκελοι

en: 1 File | %1 Files
el[0]: 1 αρχείο
el[1]: %1 αρχεία

en: 1 Folder | %1 Folders
el[0]: 1 φάκελος
el[1]: %1 φάκελοι

en: 1 day %2 | %1 days %2
el[0]: 1 ημέρα %2
el[1]: %1 ημέρες %2

en: 1 file | %1 files
el[0]: 1 αρχείο
el[1]: %1 αρχεία

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
el[0]: 1 υποφάκελος
el[1]: %1 υποφάκελοι

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
el: <b>%1</b> στο <b>%2</b>

en: <b>Details of the request</b>:
el: <b>Λεπτομέρειες της αίτησης</b>:

en: <b>Possible causes</b>:
el: <b>Πιθανές αιτίες</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
el: <b>Πιθανές λύσεις</b>:

en: <b>Technical reason</b>:
el: <b>Τεχνικός λόγος</b>:

en: <h1>Cookie Management Quick Help</h1>
el: <h1>Γρήγορη βοήθεια διαχείρισης cookie</h1>

en: <h1>Cookies</h1><p>Cookies contain information that KDE application using the HTTP protocol (like Konqueror) stores on your computer from a remote Internet server. This means that a web server can store information about you and your browsing activities on your machine for later use. You might consider this an invasion of privacy.</p><p>However, cookies are useful in certain situations. For example, they are often used by Internet shops, so you can 'put things into a shopping basket'. Some sites require you have a browser that supports cookies.</p><p>Because most people want a compromise between privacy and the benefits cookies offer, KDE offers you the ability to customize the way it handles cookies. You might, for example want to set KDE's default policy to ask you whenever a server wants to set a cookie or simply reject or accept everything. For example, you might choose to accept all cookies from your favorite shopping web site. For this all you have to do is either browse to that particular site and when you are presented with the cookie dialog box, click on <i> This domain </i> under the 'apply to' tab and choose accept or simply specify the name of the site in the <i> Domain Specific Policy </i> tab and set it to accept. This enables you to receive cookies from trusted web sites without being asked every time KDE receives a cookie.</p>
el: <h1>Cookies</h1><p>Τα cookies περιέχουν πληροφορίες τις οποίες εφαρμογές του KDE  που χρησιμοποιούν το πρωτόκολλο HTTP αποθηκεύουν στον υπολογιστής σας από κάποιον απομακρυσμένο εξυπηρετητή του διαδικτύου. Αυτό σημαίνει ότι ένας εξυπηρετητής ιστοσελίδας μπορεί να αποθηκεύσει πληροφορίες σχετικές με σας και τις δραστηριότητές σας στο διαδίκτυο για μετέπειτα χρήση. Αυτό μπορεί να θεωρηθεί αυτό από σας, ως μία παραβίαση της ιδιωτικότητάς σας.</p><p>Ωστόσο, τα cookies είναι χρήσιμα σε ορισμένες περιπτώσεις. Για παράδειγμα, χρησιμοποιούνται συχνά από ηλεκτρονικά καταστήματα, ώστε να μπορεί η σελίδα τους να θυμάται τι επιλέξατε στο καλάθι αγορών. Μερικές σελίδες του διαδικτύου απαιτούν την ύπαρξη υποστήριξης cookies στον περιηγητή ιστού σας.</p><p> Επειδή ο περισσότερος κόσμος προτιμά έναν συμβιβασμό μεταξύ της ιδιωτικής ασφάλειας και των πλεονεκτημάτων που προσφέρουν τα cookies, το KDE προσφέρει τη δυνατότητα να ρυθμίσετε τον τρόπο χειρισμού των cookies. Μπορείτε για παράδειγμα, να ορίσετε σαν προεπιλεγμένη πολιτική του KDE να σας ρωτά όποτε κάποιος εξυπηρετητής ιστού επιθυμεί να αποθηκεύσει ένα cookie, ή απλά να απορρίπτει ή να αποδέχεται όλα τα cookies. Για παράδειγμα, μπορείτε να αποδεχτείτε όλα cookies από το αγαπημένο σας ηλεκτρονικό κατάστημα. Το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι είτε να μπείτε στη σελίδα του ηλεκτρονικού καταστήματος και όταν εμφανιστεί ο διάλογος για τα cookies, κάντε κλικ στο <i>Αυτόν τον τομέα</i> κάτω από την καρτέλα 'Εφαρμογή στο' και επιλέξτε Αποδοχή είτε απλά ορίστε το όνομα της ιστοσελίδας στην <i>Πολιτική για τομείς</i> και ορίστε την ως αποδεκτή. Αυτό σας δίνει τη δυνατότητα να παραλαμβάνετε cookies από αξιόπιστες τοποθεσίες του διαδικτύου χωρίς να σας ρωτάει το KDE κάθε φορά που λαμβάνει ένα cookie.</p>

en: <h1>Cookies</h1><p>Cookies contain information that KDE applications using the HTTP protocol (like Konqueror) store on your computer, initiated by a remote Internet server. This means that a web server can store information about you and your browsing activities on your machine for later use. You might consider this an invasion of privacy.</p><p> However, cookies are useful in certain situations. For example, they are often used by Internet shops, so you can 'put things into a shopping basket'. Some sites require you have a browser that supports cookies.</p><p> Because most people want a compromise between privacy and the benefits cookies offer, the HTTP KIO worker offers you the ability to customize the way it handles cookies. So you might want to set the default policy to ask you whenever a server wants to set a cookie, allowing you to decide. For your favorite shopping web sites that you trust, you might want to set the policy to accept, then you can access the web sites without being prompted every time a cookie is received.</p>
el: <h1>Cookies</h1><p>Τα cookies περιέχουν πληροφορίες που εφαρμογές του KDE που χρησιμοποιούν το πρωτόκολλο HTTP (όπως ο Konqueror) αποθηκεύουν στον υπολογιστή σας. Τη διαδικασία ξεκινάει ένα απομακρυσμένος εξυπηρετητής του Internet. Αυτό σημαίνει ότι ένας εξυπηρετητής ιστού μπορεί να αποθηκεύσει πληροφορίες σχετικά με εσάς και τις ενέργειές σας κατά την περιήγηση στο μηχάνημά σας, για να τις χρησιμοποιήσει αργότερα. Αυτό μπορεί να θεωρηθεί από εσάς ως καταπάτηση του προσωπικού απόρρητου. </p><p> Ωστόσο, σε ορισμένες περιπτώσεις τα cookies είναι χρήσιμα. Για παράδειγμα, συχνά χρησιμοποιούνται από δικτυακά καταστήματα, ώστε να μπορείτε να τοποθετείτε προϊόντα σε ένα καλάθι αγορών. Μερικοί ιστότοποι απαιτούν την υποστήριξη cookies από τον περιηγητή ιστού σας. </p><p> Επειδή οι περισσότεροι άνθρωποι θέλουν μια μέση λύση μεταξύ προσωπικού απόρρητου και των πλεονεκτημάτων που προσφέρουν τα cookies, ο εργάτης KIO HTTP σας προσφέρει τη δυνατότητα να ρυθμίσετε τον τρόπο που τα διαχειρίζεται. Έτσι μπορεί να θέλετε να θέσετε την εξ ορισμού πολιτική του να σας ρωτάει όποτε ένας εξυπηρετητής θέλει να αποθηκεύσει ένα cookie, επιτρέποντάς σας να αποφασίσετε. Για τον ιστότοπο του αγαπημένου σας δικτυακού καταστήματος το οποίο εμπιστεύεστε, μπορεί να θέλετε να θέσετε σαν πολιτική σας την αποδοχή των cookies, ώστε να μπορείτε να βλέπετε τον ιστότοπο χωρίς να διακόπτεστε κάθε φορά που λαμβάνετε ένα cookie.</p>

en: <h1>Enhanced Browsing</h1> In this module you can configure some enhanced browsing features of KDE. <h2>Web Search Keywords</h2>Web Search Keywords are a quick way of using Web search engines. For example, type "duckduckgo:frobozz" or "dd:frobozz" and your web browser will do a search on DuckDuckGo for "frobozz". Even easier: just press Alt+F2 (if you have not changed this keyboard shortcut) and enter the shortcut in the Run Command dialog.
el: <h1>Εμπλουτισμένη περιήγηση</h1> Σε αυτό το άρθρωμα μπορείτε να ρυθμίσετε μερικά χαρακτηριστικά της εμπλουτισμένης περιήγησης του KDE.<h2>Συντομεύσεις ιστού </h2>Οι συντομεύσεις ιστού αποτελούν έναν γρήγορο τρόπο χρήσης των μηχανών αναζήτησης. Για παράδειγμα, πληκτρολογήστε "duckduckgo:frobozz" ή  "dd:frobozz" και ο περιηγητής ιστού θα πραγματοποιήσει αναζήτηση στο DuckDuckGo για το "frobozz". Ακόμη πιο εύκολα, απλά πιέστε Alt+F2 (αν δεν αλλάξατε τη συντόμευση αυτή) και εισάγετε τη συντόμευση στο διάλογο Εκτέλεσης Εντολής.

en: <h1>Network Preferences</h1>Here you can define the behavior of KDE programs when using Internet and network connections. If you experience timeouts or use a modem to connect to the Internet, you might want to adjust these settings.
el: <h1>Προτιμήσεις δικτύου</h1>Εδώ μπορείτε να ορίσετε τη συμπεριφορά των προγραμμάτων του KDE όταν χρησιμοποιούν διαδικτυακές και δικτυακές συνδέσεις. Αν παρατηρήσετε προβλήματα χρονικών ορίων ή αν χρησιμοποιείτε μόντεμ για να συνδεθείτε στο διαδίκτυο, ίσως θέλετε να προσαρμόσετε αυτές τις τιμές.

en: <h1>Proxy</h1><p>A proxy server is an intermediate program that sits between your machine and the Internet and provides services such as web page caching and/or filtering.</p><p>Caching proxy servers give you faster access to sites you have already visited by locally storing or caching the content of those pages; filtering proxy servers, on the other hand, provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.</p><p><u>Note:</u> Some proxy servers provide both services.</p>
el: <h1>Διαμεσολαβητής</h1><p>Ένας διαμεσολαβητής είναι μια ενδιάμεση εφαρμογή που στήνεται ανάμεσα στο μηχάνημά σας και το διαδίκτυο και προσφέρει υπηρεσίες γρήγορης απομνημόνευσης και φιλτραρίσματος ιστοσελίδων.</p><p> Οι διαμεσολαβητές απομνημόνευσης σας δίνουν γρηγορότερη πρόσβαση σε ιστοσελίδες που έχετε  ήδη επισκεφθεί, αποθηκεύοντας τοπικά το περιεχόμενό τους. Οι διαμεσολαβητές φιλτραρίσματος, από την άλλη, προσφέρουν τη δυνατότητα να αποτρέψετε ανεπιθύμητο διαφημιστικό υλικό ή spam.</p><p><u>Σημείωση:</u> Μερικοί διαμεσολαβητές προσφέρουν και τις δύο παραπάνω υπηρεσίες</p>

en: <h1>Windows Shares</h1><p>Applications using the SMB KIO worker (like Konqueror) are able to access shared Microsoft Windows file systems, if properly configured.</p><p>You can specify here the credentials used to access the shared resources. Passwords will be stored locally, and scrambled so as to render them unreadable to the human eye. For security reasons, you may not want to do that, as entries with passwords are clearly indicated as such.</p>
el: <h1>Κοινόχρηστοι Φάκελοι των Windows</h1><p>Εφαρμογές που χρησιμοποιούν τον εργάτη SMB KIO (όπως ο Konqueror) μπορούν να προσπελάσουν κοινόχρηστα συστήματα αρχείων Microsoft Windows, αν ρυθμιστούν κατάλληλα.</p><p>Μπορείτε να ορίσετε εδώ τα διαπιστευτήρια που θα χρησιμοποιηθούν για την προσπέλαση των κοινόχρηστων πόρων. Οι κωδικοί θα αποθηκευτούν τοπικά, και θα ανακατευτούν ώστε να μην είναι αναγνώσιμοι από ανθρώπινο μάτι. Για λόγους ασφαλείας, μπορεί να μην θέλεις να το κάνεις, καθώς οι καταχωρήσεις των κωδικών είναι ξεκάθαρα σημειωμένες ως τέτοιες.</p>

en: <html><head/><body><p>Enable or disable web search keywords. </p><p>Web search keywords allow you to quickly access or search for information located online or on your hard drive. </p><p>KDE comes with many predefined keywords. One such keyword can be used to perform a the Google (TM) search; to use it, you simply type the keyword 'gg' followed by the keyword delimiter and the search term, e.g. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>
el: <html><head/><body><p>(Απ)ενεργοποιήστε συντομεύσεις ιστού. </p><p>Οι συντομεύσεις ιστού σάς επιτρέπουν τη γρήγορη πρόσβαση ή την αναζήτηση πληροφοριών που βρίσκονται στον ιστό ή στον σκληρό σας δίσκο. </p><p>Το KDE περιέχει πολλές προκαθορισμένες συντομεύσεις ιστού. Μία τέτοια συντόμευση ιστού είναι η συντόμευση αναζήτησης Google (TM)· για να τη χρησιμοποιήσετε, απλώς πληκτρολογήστε 'gg' ακολουθούμενο από τον οριοθέτη και τον όρο της αναζήτησης, π.χ. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
el: <html><head/><body><p>Εισάγετε εδώ το αναγνωρίσιμο όνομα της συντόμευσης ιστού.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Select a default web search keyword. </p><p>This allows applications to automatically convert the typed word or phrase to web search keyword queries when they cannot be filtered into a proper URL. </p><p>To disable this functionality select <span style=" font-weight:600;">None</span> from the list. </p></body></html>
el: <html><head/><body><p>Επιλέξτε μια προκαθορισμένη συντόμευση ιστού. </p><p>Θα επιτρέψει στις εφαρμογές να μετατρέψουν αυτόματα την πληκτρολογημένη λέξη ή φράση σε ερωτήσεις συντόμευσης ιστού όταν δεν γίνεται να φιλτραριστούν σε κατάλληλο URL. </p><p>Για να απενεργοποιήσετε τη λειτουργία αυτή επιλέξτε <span style=" font-weight:600;">Καμία</span> από τη λίστα. </p></body></html>

en: <li>Additional information: %1</li>
el: <li>Πρόσθετες πληροφορίες: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
el: <li>Ημερομηνία και ώρα: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
el: <li>Πρωτόκολλο: %1</li>

en: <p>
    Automatically accept temporary cookies meant to expire at the end of the current session. Such cookies will not be stored in your computer's hard drive or storage device. Instead, they are deleted when you close all applications (e.g. your browser) that use them.</p><p><u>NOTE</u> Checking this option overrides your default as well as site specific cookie policies for session cookies.</p>
el: <p>
    Αυτόματη αποδοχή των προσωρινών cookies που είναι φτιαγμένα με προθεσμία λήξης το τέλος της τρέχουσας συνεδρίας σας. Τέτοια cookies δε θα αποθηκευτούν στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή σας αλλά διαγράφονται όταν κλείσετε όλες τις εφαρμογές που τα χρησιμοποιεί. (π.χ. το πρόγραμμα πλοήγησής σας)</p><p><u>ΣΗΜΕΙΩΣΗ</u> Ενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή θα αντικαταστήσει την προεπιλογή σας καθώς επίσης και τις ειδικές πολιτικές διαχείρισης των cookies για τις συνεδρίες.</p>

en: <p>Checksums do not match.</p>This may be due to a faulty download. Try re-downloading the file.<br/>If the verification still fails, contact the source of the file.
el: <p>Τα αθροίσματα ελέγχου δεν ταιριάζουν.</p> Πιθανώς λόγω εσφαλμένης λήψης. Δοκιμάστε να λάβετε ξανά το αρχείο.<br/>Αν η επαλήθευση αποτύχει και πάλι επικοινωνήστε με τον πάροχο του αρχείου.

en: <p>Marks partially uploaded FTP files.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
el: <p>Σημειώνει τα μερικώς απεσταλμένα FTP αρχεία.</p><p>Όταν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, μερικώς απεσταλμένα αρχεία θα έχουν επέκταση ".part". Η επέκταση αυτή θα αφαιρεθεί όταν η μεταφορά του αρχείου ολοκληρωθεί.</p>

en: <p>Marks partially uploaded files through SMB, SFTP and other protocols.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
el: <p>Σημειώνει τα μερικώς απεσταλμένα αρχεία  μέσω SMB, SFTP και άλλων πρωτοκόλλων.</p><p>Όταν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, τα μερικώς απεσταλμένα αρχεία θα έχουν επέκταση ".part". Η επέκταση αυτή θα αφαιρεθεί όταν η μεταφορά του αρχείου ολοκληρωθεί.</p>

en: <para>KDE's wastebin is configured to use the <b>Finder</b>'s Trash.<br></para>
el: <para>Ο κάδος απορριμάτων του KDE είναι διαμορφωμένος να χρησιμοποιεί τον κάδο απορριμάτων του <b>Finder</b>.<br></para>

en: <qt>
    <p>Enable cookie support. Normally you will want to have cookie support enabled and customize it to suit your privacy needs.</p><p>
    Please note that disabling cookie support might make many web sites unbrowsable.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Ενεργοποίηση υποστήριξης cookies. Κανονικά θα θέλετε να έχετε υποστήριξη cookies και να την προσαρμόσετε στις δικές σας ανάγκες.</p><p>
    Παρακαλώ σημειώστε ότι η απενεργοποίηση της υποστήριξης cookies μπορεί να κάνει πολλές ιστοσελίδες αδύνατο να εμφανιστούν σωστά.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Enter a comma separated list of hostnames or ip addresses that should be excluded from using the above proxy settings.</p>
    <p>If you want to exclude all hosts for a given domain, then simply enter the domain name preceded by a dot. For example, to exclude all hostnames for <i>kde.org</i>, enter <i>.kde.org</i>. Wildcard characters such as '*' or '?' are not supported and will have no effect.</p>
    <p>Additionally, you can also enter IP addresses, e.g. 127.0.0.1 and IP addresses with a subnet, e.g. 192.168.0.1/24.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Δώστε μια λίστα με το κόμμα για διαχωριστικό από ονόματα υπολογιστών ή IP διευθύνσεις που πρέπει να εξαιρεθούν από τη χρήση των παραπάνω ρυθμίσεων διαμεσολαβητή.</p>
    <p>Αν θέλετε να εξαιρεθούν όλοι οι υπολογιστές για ένα δοσμένο τομέα, τότε απλά δώστε το όνομα του τομέα με μια τελεία μπροστά. Για παράδειγμα, για να αποκλείσετε όλους τους υπολογιστές για το <i>kde.org</i>, δώστε <i>.kde.org</i>. Χαρακτήρες υποκατάστασης όπως '*' ή '?' δεν υποστηρίζονται και δεν θα έχουν επίδραση.</p>
    <p>Επιπλέον, μπορείτε να εισάγετε IP διευθύνσεις, π.χ. 127.0.0.1 και IP διευθύνσεις με υποδίκτυο, π.χ. 192.168.0.1/24.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Automatically detect and configure the proxy settings.<p>
    Automatic detection is performed using the <b>Web Proxy Auto-Discovery Protocol (WPAD)</b>.<p>
    <b>NOTE:</b> This option might not work properly or not work at all in some UNIX/Linux distributions.
    </qt>
el: <qt>
    Αυτόματη ανίχνευση και διαμόρφωση του διαμεσολαβητή σας.<p>
    Η αυτόματη ανίχνευση γίνεται χρησιμοποιώντας το πρωτόκολλο <b>Web Proxy Auto-Discovery Protocol (WPAD)</b>.<p>
    <b>ΣΗΜΕΙΩΣΗ:</b> Αυτή η επιλογή μπορεί να μη λειτουργήσει σωστά ή να μη λειτουργήσει καθόλου σε κάποιες UNIX/Linux διανομές.
    </qt>

en: <qt>
    Check this box if you want the above proxy settings to apply only to the addresses listed in the <i>Exceptions</i> list.</qt>
el: <qt>
    Επιλέξτε το πλαίσιο αυτό αν θέλετε οι παραπάνω ρυθμίσεις διαμεσολαβητή να εφαρμόζονται μόνο στις διευθύνσεις που βρίσκονται στη λίστα με τις <i>Εξαιρέσεις</i>.</qt>

en: <qt>
    Determines how cookies received from a remote machine will be handled: 
    <ul>
    <li><b>Ask</b> will cause KDE to ask for your confirmation whenever a server wants to set a cookie.</li>
    <li><b>Accept</b> will cause cookies to be accepted without prompting you.</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> will cause cookies to be accepted but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> will cause the cookiejar to refuse all cookies it receives.</li>
    </ul><p>
    <u>NOTE:</u> Domain specific policies, which can be set below, always take precedence over the default policy.</p>
    </qt>
el: <qt>
    Καθορίζει τον τρόπο χειρισμού των cookies που παραλήφθηκαν από έναν απομακρυσμένο υπολογιστή: 
    <ul>
    <li>Με το <b>Να ζητείται επιβεβαίωση</b> το KDE θα ζητήσει την επιβεβαίωσή σας όποτε ένας εξυπηρετητής θέλει να ορίσει ένα cookie.</li>
    <li>Η <b>Αποδοχή</b> θα ορίσει την αποδοχή όλων των cookies χωρίς προτροπή.</li>
    <li>Με την <b>Αποδοχή μέχρι το τέλος της συνεδρίας</b> τα cookies θα γίνονται αποδεκτά αλλά θα λήγουν στο τέλος της συνεδρίας.</li>
    <li>Με την <b>Απόρριψη</b> το cookiejar θα αρνηθεί όλα τα cookies που λαμβάνει.</li>
    </ul><p>
    <u>ΣΗΜΕΙΩΣΗ:</u> Οι ειδικές πολιτικές τομέα που μπορούν να ορισθούν παρακάτω, προηγούνται πάντα της προκαθορισμένης πολιτικής.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
el: <qt>
    Εισάγετε την URI που χρησιμοποιείται για αναζητήσεις σε μια μηχανή αναζήτησης εδώ. <br/> Το κείμενο αναζήτησης μπορεί να ορισθεί ως \{@} ή \{0}.<br/>
    Προτεινόμενο είναι το \{@}, επειδή αφαιρεί όλες τις μεταβλητές αναζήτησης (name=value) από το αλφαριθμητικό-αποτέλεσμα, ενώ το \{0} θα αντικατασταθεί με το μη τροποποιημένο αλφαριθμητικό αναζήτησης. <br/> Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το \{1} ... \{n} για να ορίσετε κάποιες λέξεις στην αναζήτηση και το \{name} για να ορίσετε μια τιμή που αντιστοιχεί στο 'name=value' στην αναζήτηση. <br/> Επιπλέον είναι δυνατός ο ορισμός πολλαπλών αντιστοιχιών (ονόματα αριθμοί και κείμενο) ταυτόχρονα (\{name1,name2,...,"string"}). <br/> H πρώτη τιμή που αντιστοιχίζεται (αρχίζοντας από αριστερά) θα χρησιμοποιηθεί σαν τιμή αντικατάστασης για το URI - αποτέλεσμα. <br/>Μία συμβολοσειρά σε εισαγωγικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν προκαθορισμένη τιμή, αν τίποτα δεν αντιστοιχίζεται από τα αριστερά της λίστας αναφοράς.
    </qt>

en: <qt>
    Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the proxy server should not be used.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.
    </qt>
el: <qt>
    Εισάγετε το όνομα της μεταβλητής περιβάλλοντος, π.χ. <b>NO_PROXY</b>, που χρησιμοποιείται για την αποθήκευση της διεύθυνσης του διαμεσολαβητή που δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί.<p>
    Εναλλακτικά, μπορείτε να κάνετε κλικ στο <b>"Αυτόματη ανίχνευση"</b> για την αυτόματη εύρεση της μεταβλητής αυτής. 
    </qt>

en: <qt>
    Enter the host or domain to which this policy applies, e.g. <b>www.kde.org</b> or <b>.kde.org</b>.
    </qt>
el: <qt>
    Δώστε τον υπολογιστή ή τον τομέα που ισχύει αυτή η πολιτική, π.χ. <b>www.kde.org</b> ή <b>.kde.org</b>.
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>FTP_PROXY</b>, used to store the address of the FTP proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
el: <qt>
    Εισάγετε το όνομα της μεταβλητής περιβάλλοντος, π.χ. <b>FTP_PROXY</b>, που χρησιμοποιείται για την αποθήκευση της διεύθυνσης του διαμεσολαβητή FTP.<p>
    Εναλλακτικά, μπορείτε να κάνετε κλικ στο <b>"Αυτόματη ανίχνευση"</b> για την αυτόματη εύρεση της μεταβλητής αυτής.</p> 
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>HTTPS_PROXY</b>, used to store the address of the HTTPS proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
el: <qt>
    Εισάγετε το όνομα της μεταβλητής περιβάλλοντος, π.χ. <b>HTTPS_PROXY</b>, που χρησιμοποιείται για την αποθήκευση της διεύθυνσης του διαμεσολαβητή HTTPS.<p>
    Εναλλακτικά, μπορείτε να κάνετε κλικ στο <b>"Αυτόματη ανίχνευση"</b> για την αυτόματη εύρεση της μεταβλητής αυτής.</p> 
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>HTTP_PROXY</b>, used to store the address of the HTTP proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
el: <qt>
    Εισάγετε το όνομα της μεταβλητής περιβάλλοντος, π.χ. <b>HTTP_PROXY</b>, που χρησιμοποιείται για την αποθήκευση της διεύθυνσης του διαμεσολαβητή HTTP.<p>
    Εναλλακτικά, μπορείτε να κάνετε κλικ στο <b>"Αυτόματη ανίχνευση"</b> για την αυτόματη εύρεση της μεταβλητής αυτής.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>SOCKS_PROXY</b>, used to store the address of the SOCKS proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
el: <qt>
    Εισάγετε το όνομα της μεταβλητής περιβάλλοντος, π.χ. <b>SOCKS_PROXY</b>, που χρησιμεύει για την αποθήκευση της διεύθυνσης του διαμεσολαβητή SOCKS.<p>
    Εναλλακτικά, μπορείτε να κάνετε κλικ στο <b>"Αυτόματη ανίχνευση"</b> για την αυτόματη εύρεση της μεταβλητής αυτής.</p>
    </qt>

en: <qt>
    List of sites for which you have set a specific cookie policy. Specific policies override the default policy setting for these sites.
    </qt>
el: <qt>
    Λίστα με τις τοποθεσίας που ορίσατε ειδική πολιτική για τα cookies. Οι ειδικές πολιτικές αντικατασταθούν την προεπιλεγμένη ρύθμιση πολιτικής για αυτές τις τοποθεσίες.
    </qt>

en: <qt>
    Reject the so called third-party cookies. These are cookies that originate from a site other than the one you are currently browsing. For example, if you visit <b>www.foobar.com</b> while this option is on, only cookies that originate from www.foobar.com will be processed per your settings. Cookies from any other site will be rejected. This reduces the chances of site operators compiling a profile about your daily browsing habits.
    </qt>
el: <qt>
    Απόρριψη των cookies τρίτων. Αυτά τα cookies προέρχονται από μία τοποθεσία διαφορετική από αυτή που εξερευνάτε. Για παράδειγμα, αν επισκεφθείτε την <b>www.foobar.com</b> όσο αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, μόνο τα cookies που προέρχονται από τη www.foobar.com θα επεξεργαστούν με βάση τις ρυθμίσεις σας. Τα cookies από οποιαδήποτε άλλη τοποθεσία θα απορριφθούν. Αυτό μειώνει την πιθανότητα διαχειριστές μιας τοποθεσίας να μπορούν να φτιάξουν κάποιο προφίλ για τις καθημερινές συνήθειές σας κατά την πλοήγηση σε σελίδες.
    </qt>

en: <qt>
    Select the desired policy:
    <ul>
    <li><b>Accept</b> - Allows this site to set cookies</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> - Allows this site to set cookies but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> - Refuse all cookies sent from this site</li>
    <li><b>Ask</b> - Prompt when cookies are received from this site</li>
    </ul>
    </qt>
el: <qt>
    Επιλέξτε την επιθυμητή πολιτική:
    <ul>
    <li><b>Αποδοχή</b> - Επιτρέπει στον ιστοχώρο αυτόν να ορίζει cookies</li>
    <li><b>Αποδοχή μέχρι το τέλος της συνεδρίας</b> - Επιτρέπει στον ιστοχώρο αυτόν να ορίζει cookies τα οποία θα λήξουν στο τέλος της συνεδρίας.</li>
    <li><b>Απόρριψη</b> - Απορρίπτει όλα τα cookies από αυτόν τον ιστοχώρο</li>
    <li><b>Ερώτηση</b> - Προτροπή όταν λαμβάνονται cookies από αυτόν τον ιστοχώρο</li>
    </ul>
    </qt>

en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
el: <qt>
    Επιλέξτε τη μηχανή αναζήτησης που θα χρησιμοποιηθεί σε πλαίσια εισαγωγής που προσφέρουν υπηρεσίες αυτόματης αναζήτησης, όταν πληκτρολογείτε λέξεις και φράσεις αντί του αντίστοιχου URL. Για απενεργοποίηση του χαρακτηριστικού αυτού επιλέξτε <b>Καμία</b> από τη λίστα.
    </qt>

en: <qt>
    Setup proxy configuration.
    <p>
    A proxy server is an intermediate machine that sits between your computer and the Internet and provides services such as web page caching and filtering. Caching proxy servers give you faster access to web sites you have already visited by locally storing or caching those pages; filtering proxy servers usually provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.
    <p>
    If you are uncertain whether or not you need to use a proxy server to connect to the Internet, consult your Internet service provider's setup guide or your system administrator.
    </qt>
el: <qt>
    Διαμόρφωση διαμεσολαβητή.
    <p>
    Ένας διαμεσολαβητής είναι μια ενδιάμεση εφαρμογή που στήνεται ανάμεσα στο μηχάνημά σας και το διαδίκτυο και προσφέρει υπηρεσίες λανθάνουσας μνήμης και φιλτραρίσματος ιστοσελίδων.Οι διαμεσολαβητές λανθάνουσας μνήμης σας δίνουν γρηγορότερη πρόσβαση σε ιστοσελίδες που έχετε  ήδη επισκεφθεί, αποθηκεύοντας τοπικά το περιεχόμενό τους. Οι διαμεσολαβητές φιλτραρίσματος, από την άλλη, προσφέρουν τη δυνατότητα να αποτρέψετε ανεπιθύμητο διαφημιστικό υλικό ή spam.
    <p>
    Αν δεν είστε σίγουροι αν χρειάζεστε ή όχι ένα διαμεσολαβητή για τη σύνδεση στο διαδίκτυο, ανατρέξτε στον οδηγό εγκατάστασης Internet από την εταιρεία που σας παρέχει τη σύνδεση ή το διαχειριστή του συστήματός σας.
    </qt>

en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
el: <qt>
    Οι συντομεύσεις που εισάγατε εδώ μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ψευδο-URI στο KDE. Για παράδειγμα, η συντόμευση <b>av</b> μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως <b>av</b>:<b> η αναζήτησή μου</b>
    </qt>

en: <qt>
    To add a new policy, simply click on the <b>Add...</b> button and supply the necessary information. To change an existing policy, use the <b>Change...</b> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <b>Delete</b> button will remove the currently selected policy causing the default policy setting to be used for that domain, whereas <b>Delete All</b> will remove all the site specific policies.
    </qt>
el: <qt>
    Για την προσθήκη νέας πολιτικής, απλά κάντε κλικ στο <b>Προσθήκη...</b>και δώστε τις απαραίτητες πληροφορίες. Για αλλαγή μιας υπάρχουσας πολιτικής, χρησιμοποιήστε το κουμπί <b>Αλλαγή...</b> και επιλέξτε τη νέα πολιτική από το διάλογο πολιτικών. Κάνοντας κλικ στο <b>Διαγραφή</b> θα διαγράφει η επιλεγμένη πολιτική ενεργοποιώντας τη χρήση της προεπιλεγμένης πολιτικής για το συγκεκριμένο τομέα, και τέλος η <b>Διαγραφή όλων</b> θα διαγράψει όλες τις ειδικές πολιτικές για τοποθεσίες.
    </qt>

en: <qt><b>%1</b> does not have a home folder.</qt>
el: <qt>Ο <b>%1</b> δεν έχει προσωπικό φάκελο.</qt>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτή η λίστα θα πρέπει να εμφανίζει τους τύπους αρχείων που μπορεί να διαχειριστή η εφαρμογή σας. Η λίστα οργανώνεται ανάλογα με τους <u>τύπους mime</u>.</p>
    <p>Το MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, (Επέκταση πολλαπλών χρήσεων αλληλογραφίας διαδικτύου) είναι ένα τυπικό πρωτόκολλο για την αναγνώριση του τύπου των δεδομένων βασισμένο στην αντιστοίχηση επεκτάσεων ονομάτων αρχείων με <u>τύπους mime</u>. Παράδειγμα: το "bmp" που εμφανίζεται μετά την τελεία στο flower.bmp καθορίζει ότι το περιεχόμενο είναι ένας συγκεκριμένος τύπος εικόνας, <u>image/x-bmp</u>. Για να αναγνωριστεί ποια εφαρμογή θα ανοίξει κάθε τύπο αρχείου, το σύστημα θα πρέπει να πληροφορηθεί σχετικά με τις ικανότητες κάθε εφαρμογής για το χειρισμό των επεκτάσεων και των τύπων mime.</p><p>Αν θέλετε τη συσχέτιση αυτής της εφαρμογής με έναν ή περισσότερους τύπους mime που δε βρίσκονται στη λίστα, κάντε κλικ στο κουμπί <b>Προσθήκη</b> παρακάτω. Αν υπάρχουν ένας ή περισσότεροι τύπου αρχείων που δεν μπορούν να διαχειριστεί αυτή η εφαρμογή μπορείτε να τους αφαιρέσετε από τη λίστα κάνοντας κλικ στο κουμπί <b>Αφαίρεση</b> παρακάτω.</p></qt>

en: <qt><p>Use proxy settings defined on the system.</p>
    <p>Some platforms offer system wide proxy configuration information and selecting this option allows you to use those settings.</p>
    <p>On Mac platforms</p>
    <p>On Windows platforms</p>
    <p>On Unix and Linux platforms, such system proxy settings are usually defined through environment variables. The following environment variables are detected and used when present: <b>HTTP_PROXY</b>, <b>HTTPS_PROXY</b>, <b>FTP_PROXY</b>, <b>NO_PROXY</b>.</p>
    </qt>
el: <qt><p>Χρήση ρυθμίσεων διαμεσολαβητή που ορίζονται στο σύστημα.</p>
    <p>Μερικές πλατφόρμες προσφέρουν πληροφορίες διαμόρφωσης διαμεσολαβητή σε επίπεδο συστήματος και με την επιλογή αυτή μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτές τις ρυθμίσεις.</p>
    <p>Σε Mac πλατφόρμες</p>
    <p>Σε Windows πλατφόρμες</p>
    <p>Σε Unix και Linux πλατφόρμες, τέτοιες ρυθμίσεις διαμεσολαβητή συστήματος συνήθως ορίζονται μέσα από μεταβλητές περιβάλλοντος. Οι ακόλουθες μεταβλητές περιβάλλοντος ανιχνεύονται και χρησιμοποιούνται όταν υπάρχουν: <b>HTTP_PROXY</b>, <b>HTTPS_PROXY</b>, <b>FTP_PROXY</b>, <b>NO_PROXY</b>.</p>
    </qt>

en: <qt>A policy already exists for<center><b>%1</b></center>Do you want to replace it?</qt>
el: <qt>Υπάρχει ήδη μια πολιτική για το <center><b>%1</b></center> Θέλετε να αντικατασταθεί;</qt>

en: <qt>Attempt automatic discovery of the environment variables used for setting system wide proxy information.<p> This feature works by searching for commonly used variable names such as HTTP_PROXY, FTP_PROXY and NO_PROXY.</qt>
el: <qt>Προσπάθεια αυτόματης ανίχνευσης των μεταβλητών περιβάλλοντος που χρησιμοποιούνται για τον ορισμό των διαμεσολαβητών του συστήματος. <p> Αυτό το χαρακτηριστικό λειτουργεί αναζητώντας για κοινά χρησιμοποιούμενα ονόματα μεταβλητών όπως τα HTTP_PROXY, FTP_PROXY και NO_PROXY. </qt>

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/konqi clicking this button will take you to file:/home.</qt>
el: <qt>Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να πάτε στο γονικό φάκελο.<br /><br /> Για παράδειγμα, αν η τρέχουσα τοποθεσία είναι file:/home/konqi κάνοντας κλικ σε αυτό το κουμπί θα πάτε στο file:/home.</qt>

en: <qt>Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the above proxy settings should not be used.<p>Alternatively, you can click on the <b>&quot;Auto Detect&quot;</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p></qt>
el: <qt>Εισάγετε το όνομα της μεταβλητής περιβάλλοντος, π.χ. <b>NO_PROXY</b>, που χρησιμεύει για την αποθήκευση διευθύνσεων ιστοχώρων για τις οποίες οι παραπάνω ρυθμίσεις διαμεσολαβητή δεν πρέπει να χρησιμοποιηθούν.<p>Εναλλακτικά, μπορείτε να κάνετε κλικ στο κουμπί <b>&quot;Αυτόματη ανίχνευση&quot;</b> για μια προσπάθεια για την αυτόματη εύρεση της μεταβλητής αυτής.</p></qt>

en: <qt>Enter the name of the environment variable, e.g. <b>SOCKS_PROXY</b>, used to store the address of the SOCKS proxy server.<p>Alternatively, you can click on the <b>&quot;Auto Detect&quot;</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p></qt>
el: <qt>Εισάγετε το όνομα της μεταβλητής περιβάλλοντος, π.χ. <b>SOCKS_PROXY</b>, που χρησιμεύει για την αποθήκευση της διεύθυνσης του διαμεσολαβητή SOCKS.<p>Εναλλακτικά, μπορείτε να κάνετε κλικ στο κουμπί <b>&quot;Αυτόματη ανίχνευση&quot;</b> για μια προσπάθεια για την αυτόματη εύρεση της μεταβλητής αυτής.</p></qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
el: <qt>Επιλέξτε ένα πρόγραμμα. Αν το πρόγραμμα δεν είναι στη λίστα, δώστε το όνομά του ή πατήστε το κουμπί αναζήτηση.</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
el: <qt>Επιλέξτε το πρόγραμμα για τον τύπο αρχείου: <b>%1</b>. Αν το πρόγραμμα δεν είναι στη λίστα, δώστε το όνομά του ή πατήστε το κουμπί αναζήτηση.</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
el: <qt>Επιλέξτε το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιηθεί για να ανοίξει το <b>%1</b>. Αν το πρόγραμμα δεν είναι στη λίστα, δώστε το όνομά του ή πατήστε το κουμπί αναζήτηση.</qt>

en: <qt>Select the program you want to use to open the file.</qt> | <qt>Select the program you want to use to open the %1 files.</qt>
el[0]: <qt>Επιλέξτε το πρόγραμμα που επιθυμείτε να ανοίγει το αρχείο</qt>
el[1]: <qt>Επιλέξτε το πρόγραμμα που επιθυμείτε να ανοίγει τα αρχεία %1</qt>

en: <qt>Select the program you want to use to open the file<br/>%1</qt>
el: <qt>Επιλέξτε το πρόγραμμα που επιθυμείτε να ανοίγει το αρχείο<br/>%1</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
el: <qt>Επιλέξτε αυτή τη ρύθμιση αν θέλετε αυτή η καταχώρηση να εμφανίζεται μόνο όταν χρησιμοποιείτε την τρέχουσα εφαρμογή (%1).<br /><br />Αν αυτή η ρύθμιση δεν επιλεχθεί, η καταχώρηση θα είναι διαθέσιμη σε όλες τις εφαρμογές.</qt>

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
el: <qt>Το αρχείο προτύπου<b>%1</b> δεν υπάρχει.</qt>

en: <qt>There is no user called <b>%1</b>.</qt>
el: <qt>Δεν υπάρχει χρήστης με όνομα <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
el: <qt>Αυτό το κουμπί σας επιτρέπει να προσθέσετε σελιδοδείκτες για συγκεκριμένες τοποθεσίες. Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να ανοίξετε το μενού σελιδοδεικτών όπου μπορείτε να προσθέσετε, επεξεργαστείτε ή να επιλέξετε ένα σελιδοδείκτη.<br /><br />Αυτοί οι σελιδοδείκτες είναι σχετιζόμενοι με το διάλογο αρχείου, αλλά λειτουργούν όπως και άλλοι σελιδοδείκτες στο KDE.</qt>

en: <qt>This is the file type selector. It is used to select the format that the file will be saved as.</qt>
el: <qt>Αυτός είναι ο επιλογέας τύπου αρχείου. Χρησιμοποιείται για την επιλογή της μορφής στην οποία θα αποθηκευτεί το αρχείο.</qt>

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
el: <qt>Αυτό το φίλτρο προορίζεται για την εφαρμογή του στη λίστα αρχείων. Τα ονόματα αρχείων που δε συμπίπτουν με το φίλτρο δε θα εμφανίζονται.<p>Μπορείτε να επιλέξετε ένα από τα προκαθορισμένα φίλτρα του αναπτυσσόμενου μενού, ή να εισάγετε ένα προσαρμοσμένο φίλτρο απευθείας στην περιοχή κειμένου.</p><p>Χαρακτήρες μπαλαντέρ όπως τα * και ? επιτρέπονται.</p></qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
el: <qt>Αυτό είναι το εικονίδιο που θα εμφανίζεται στο πλαίσιο τοποθεσιών.<br /><br />Κάντε κλικ στο κουμπί για να επιλέξετε ένα διαφορετικό εικονίδιο.</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
el: <qt>Αυτή είναι η τοποθεσία που σχετίζεται με την καταχώρηση. Οποιοδήποτε έγκυρο URL μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Για παράδειγμα:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />Κάνοντας κλικ στο κουμπί δίπλα στο πλαίσιο επεξεργασίας κειμένου, μπορείτε να περιηγηθείτε σε ένα κατάλληλο URL.</qt>

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
el: <qt>Αυτό είναι το μενού ρύθμισης του διαλόγου αρχείου. Διάφορες επιλογές μπορούν να ρυθμιστούν από αυτό το μενού συμπεριλαμβανομένων των: <ul><li>πως τα αρχεία ταξινομούνται στη λίστα</li><li>τύποι προβολής, συμπεριλαμβανομένων των εικονιδίου και λίστας</li><li>η εμφάνιση κρυφών αρχείων</li><li>το πλαίσιο τοποθεσιών</li><li>οι προεπισκοπήσεις αρχείων</li><li>ο διαχωρισμός των φακέλων από τα αρχεία</li></ul></qt>

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
el: <qt>Αυτό είναι το κείμενο που θα εμφανίζεται στο πλαίσιο τοποθεσιών.<br /><br /> Η ετικέτα θα πρέπει να αποτελείται από μία ή δύο λέξεις που θα σας βοηθούν στο να θυμάστε το που αναφέρεται αυτή η καταχώρηση. θα πρέπει να προέρχεται από τη διεύθυνση ιστοσελίδας της τοποθεσίας του.</qt>

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
el: <qt>Αδύνατη η εκτέλεση της καθορισμένης εντολής. Το αρχείο ή ο φάκελος <b>%1</b> δεν υπάρχει.</qt>

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
el: <qt>Κατά την πληκτρολόγηση στην περιοχή κειμένου είναι δυνατό να εμφανίζονται πιθανά ταιριάσματα. Αυτό το χαρακτηριστικό μπορεί να ρυθμιστεί κάνοντας κλικ με το δεξί πλήκτρο του ποντικιού και επιλέγοντας την προτιμώμενη κατάσταση από το μενού <b>Συμπλήρωση κειμένου</b>.</qt>

[ctx: @action:button]
en: &Rename
el: Μετ&ονομασία

[ctx: @action:button]
en: Add...
el: Προσθήκη...

[ctx: @action:button]
en: Calculating...
el: Υπολογισμός...

[ctx: @action:button]
en: Change…
el: Αλλαγή...

[ctx: @action:button]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @action:button]
en: Delete Permanently
el: Οριστική διαγραφή

[ctx: @action:button]
en: Edit...
el: Επεξεργασία...

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
el: Άδειασμα απορριμμάτων

[ctx: @action:button]
en: Explore in %1
el: Εξερεύνηση σε %1

[ctx: @action:button Create new file type]
en: Create…
el: Δημιουργία...

[ctx: @action:button filter-continue]
en: Retry
el: Επανάληψη

[ctx: @action:button show details about a cookie that needs approval. This string gets >> and << appended, to visualize if the dialog expands or compacts!]
en: Details
el: Λεπτομέρειες

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit…
el: &Επεξεργασία...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Eject
el: Εξαγωγή

[ctx: @action:inmenu]
en: &Hide
el: Απόκρυ&ψη

[ctx: @action:inmenu]
en: &Release
el: Απο&δέσμευση

[ctx: @action:inmenu]
en: &Safely Remove
el: Ασ&φαλής αφαίρεση

[ctx: @action:inmenu]
en: &Unmount
el: Αποπροσάρτηση

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Entry…
el: Προσθήκη καταχώρησης...

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
el: Άδειασμα απορριμμάτων

[ctx: @action:inmenu]
en: More
el: Περισσότερα

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
el: Προσάρτηση

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
el: Επικόλληση

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste Clipboard Contents...
el: Επικόλληση των περιεχομένων του πρόχειρου...

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One File
el: Επικόλληση ενός αρχείου

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Folder
el: Επικόλληση ενός φακέλου

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Item | Paste %1 Items
el[0]: Επικόλληση ενός αντικειμένου
el[1]: Επικόλληση %1 αντικειμένων

[ctx: @action:inmenu]
en: Releasing…
el: Αποδέσμευση...

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: @action:inmenu]
en: Safely Removing…
el: Ασφαλής αφαίρεση...

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmounting…
el: Αποπροσάρτηση...

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other Application...
el: Άλλη &Εφαρμογή...

[ctx: @info]
en: # will be replaced by ascending numbers starting with:
el: Το # θα αντικατασταθεί από αύξοντα αριθμό ξεκινώντας από:

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> does not appear to be an executable program.
el: Το <filename>%1</filename> δεν φαίνεται να είναι εκτελέσιμο πρόγραμμα.

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> was not found; please enter a valid path to an executable program.
el: Το <filename>%1</filename> δεν βρέθηκε· παρακαλώ εισάγετε μια έγκυρη διαδρομή προς ένα εκτελέσιμο πρόγραμμα.

[ctx: @info]
en: A directory with name <filename>%1</filename> already exists.
el: Ένας φάκελος με όνομα <filename>%1</filename> υπάρχει ήδη.

[ctx: @info]
en: A file with name <filename>%1</filename> already exists.
el: Ένα αρχείο με όνομα <filename>%1</filename> υπάρχει ήδη.

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename>
el: Αδυναμία μεταφοράς του <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename> because it is too large. The destination filesystem only supports files up to 4GiB
el: Δεν είναι δυνατή η μεταφορά του <filename>%1</filename> επειδή είναι πολύ μεγάλο. Το σύστημα αρχείων του προορισμού υποστηρίζει αρχεία μόνο μέχρι 4GiB

[ctx: @info]
en: Could not change owner and group for
    %1
el: Αδύνατη η αλλαγή ιδιοκτήτη και ομάδας για το
    %1

[ctx: @info]
en: Could not save properties due to insufficient write access to:<nl/><filename>%1</filename>.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση των ιδιοτήτων γιατί δεν έχετε επαρκή δικαιώματα για γράψιμο στο:<nl/><filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this %1 item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά τη μετακίνηση του αντικειμένου στα απορρίμματα;
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά τη μετακίνηση των %1 αντικειμένων στα απορρίμματα;

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this item to the Trash?<nl/><filename>%1</filename>
el: Επιθυμείτε πραγματικά τη μετακίνηση του αντικειμένου στα απορρίμματα;<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this %1 item?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Do you really want to permanently delete these %1 items?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
el[0]: Πραγματικά επιθυμείτε την οριστική διαγραφή του %1 αντικειμένου;<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.</emphasis>
el[1]: Πραγματικά επιθυμείτε την οριστική διαγραφή όλων των %1 αντικειμένων;<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
el: Επιθυμείτε πραγματικά την οριστική διαγραφή αυτού του αντικειμένου;<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Do you really want to permanently delete these %1 items?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά την οριστική διαγραφή αυτού του αντικειμένου;<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.</emphasis>
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά την οριστική διαγραφή αυτών των %1 αντικειμένων;<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
el: Πραγματικά επιθυμείτε την οριστική διαγραφή του αντικειμένου;<nl/><nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from the Trash?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
el: Επιθυμείτε πραγματικά την οριστική διαγραφή όλων των αντικειμένων από τα απορρίμματα;<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Go back
el: Μετάβαση πίσω

[ctx: @info]
en: Go forward
el: Μετάβαση μπροστά

[ctx: @info]
en: Moving this %1 item to Trash failed as it is too large. Permanently delete it instead?<nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Moving these %1 items to Trash failed as they are too large. Permanently delete them instead?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
el[0]: Η μετακίνηση του %1 αντικειμένου στα απορρίμματα απέτυχε καθώς είναι πολύ μεγάλο. Μήπως επιθυμείτε την οριστική διαγραφή του;<nl/><emphasis strong='true'>Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.</emphasis>
el[1]: Η μετακίνηση αυτών των %1 αντικειμένων απέτυχε καθώς είναι πολύ μεγάλα. Μήπως επιθυμείτε την οριστική διαγραφή τους;<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Moving this item to Trash failed as it is too large. Permanently delete it instead?<nl/><nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
el: Η μετακίνηση του αντικειμένου στα απορρίμματα απέτυχε καθώς είναι πολύ μεγάλο. Μήπως επιθυμείτε την οριστική διαγραφή του;<nl/><nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Not all applications will use this proxy setting. In particular, <application>Firefox</application> and <application>Chromium</application> or anything derived from them, or anything using <application>QtWebEngine</application>&nbsp;- which includes <application>Konqueror</application> using the <application>WebEnginePart</application>, <application>Akregator</application> and <application>Falkon</application>&nbsp;- will not use these settings. Some applications may allow the proxy to be configured in their own settings.
el: Δεν θα χρησιμοποιήσουν όλες οι εφαρμογές αυτή τη ρύθμιση για διαμεσολαβητή. Συγκεκριμένα, <application>Firefox</application> και <application>Chromium</application> και οποιοδήποτε παράγωγό τους, ή οποιοδήποτε χρησιμοποιεί την <application>QtWebEngine</application>&nbsp;- το οποίο συμπεριλαμβάνει <application>Konqueror</application> που χρησιμοποιεί την <application>WebEnginePart</application>, <application>Akregator</application> και <application>Falkon</application>&nbsp;- δεν θα χρησιμοποιήσουν αυτές τις ρυθμίσεις. Κάποιες εφαρμογές μπορεί να επιτρέπουν την ρύθμιση του διαμεσολαβητή στις δικές τους ρυθμίσεις.

[ctx: @info]
en: The command <command>%1</command> could not be found.
el: Η εντολή <command>%1</command> δεν βρέθηκε.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> cannot be transferred, because the destination filesystem does not support files that large
el: Το αρχείο <filename>%1</filename> δεν μπορεί να μεταφερθεί επειδή το σύστημα αρχείων του προορισμού δεν υποστηρίζει τόσο μεγάλα αρχεία

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> cannot be used because it is reserved for use by the operating system.
el: Το όνομα <filename>%1</filename> δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γιατί είναι δεσμευμένο για χρήση από το λειτουργικό σύστημα.

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> starts with a dot, so it will be hidden by default.
el: Το όνομα <filename>%1</filename> ξεκινά με μία τελεία, οπότε ο φάκελος θα είναι προκαθορισμένα κρυφός.

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> starts with a space, which will result in it being shown before other items when sorting alphabetically, among other potential oddities.
el: Το όνομα <filename>%1</filename> ξεκινάει με ένα κενό, το οποίο θα έχει ως αποτέλεσμα να εμφανίζεται πριν από άλλα όταν γίνεται αλφαβητική ταξινόμηση, πέρα από άλλα πιθανά θέματα.

[ctx: @info Security check on url being accessed]
en: <p>You are about to log in to the site "%1" with the username "%2", but the website does not require authentication. This may be an attempt to trick you.</p><p>Is "%1" the site you want to visit?</p>
el: <p>Πρόκειται να συνδεθείτε στον ιστοχώρο «%1» με όνομα χρήστη «%2», αλλά ο ιστότοπος δεν απαιτεί ταυτοποίηση. Αυτό είναι ένδειξη προσπάθειας να σας παραπλανήσουν.</p><p>Είναι στα αλήθεια το «%1» ο ιστοχώρος που επιθυμείτε να επισκεφτείτε;</p>

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
el: (άγνωστο)

[ctx: @info url]
en: (unknown)
el: (άγνωστο)

[ctx: @info:status]
en: Unknown size
el: Άγνωστο μέγεθος

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this box to select the highlighted web search keyword as preferred.<nl/>Preferred web search keywords are used in places where only a few select keywords can be shown at one time.
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο για να ορίσετε την τονισμένη συντόμευση ιστού ως προτιμώμενη.<nl/>Οι προτιμώμενες συντομεύσεις ιστού χρησιμοποιούνται σε θέσεις όπου μόνο λίγες επιλεγμένες συντομεύσεις ιστού μπορούν να εμφανίζονται ταυτόχρονα.

[ctx: @info:tooltip]
en: The computed checksum and the expected checksum differ.
el: Το υπολογισμένο και το αναμενόμενο άθροισμα ελέγχου διαφέρουν.

[ctx: @info:tooltip]
en: The computed checksum and the expected checksum match.
el: Το υπολογισμένο και το αναμενόμενο άθροισμα ελέγχου ταιριάζουν.

[ctx: @info:tooltip]
en: The given input is not a valid MD5, SHA1 or SHA256 checksum.
el: Αυτό που δόθηκε δεν αποτελεί ένα έγκυρο MD5, SHA1 ή SHA256 άθροισμα ελέγχου.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check this box to allow <emphasis strong='true'>automatic deletion</emphasis> of files that are older than the value specified. Leave this disabled to <emphasis strong='true'>not</emphasis> automatically delete any items after a certain timespan</para>
el: <para>Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να επιτρέψετε την <emphasis strong='true'>αυτόματη διαγραφή</emphasis> αρχείων που είναι παλιότερα από την καθορισμένη τιμή.  Αφήστε το ανενεργό για τη <emphasis strong='true'>μη</emphasis> αυτόματη διαγραφή οποιουδήποτε αντικειμένου μετά από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check this box to limit the trash to the maximum amount of disk space that you specify below. Otherwise, it will be unlimited.</para>
el: <para>Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για τον περιορισμό των απορριμμάτων σε έναν μέγιστο χώρο στον δίσκο, που καθορίζεται παρακάτω. Διαφορετικά, ο χώρος των απορριμμάτων θα είναι απεριόριστος.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Emptying KDE's wastebin will remove only KDE's trash items, while<br>emptying the Trash through the Finder will delete everything.</para><para>KDE's trash items will show up in a folder called KDE.trash, in the Trash can.</para>
el: <para>Το άδειασμα του κάδου απορριμάτων του KDE θα μετακινήσει μόνο τα απορρίματα του KDE, ενώ<br>αδειάζοντας τα Απορρίμματα με το Finder θα διαγραφούν τα πάντα.</para><para>Τα απορρίματα του KDE θα εμφανιστούν σε έναν φάκελο που λέγεται KDE.trash, στα Απορρίματα.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In this module you can configure the web search keywords feature. Web search keywords allow you to quickly search or lookup words on the Internet. For example, to search for information about the KDE project using the Google engine, you simply type <emphasis>gg:KDE</emphasis> or <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>If you select a default search engine, then you can search for normal words or phrases by simply typing them into the input widget of applications that have built-in support for such a feature, e.g Konqueror.</para>
el: <para>Σε αυτό το άρθρωμα μπορείτε να διαμορφώσετε τις συντομεύσεις ιστού. Οι Συντομεύσεις ιστού σας επιτρέπουν να αναζητήσετε γρήγορα λέξεις στο διαδίκτυο. Για παράδειγμα, για την αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με το έργο KDE χρησιμοποιώντας τη μηχανή αναζήτησης Google, πληκτρολογείτε απλά <emphasis>gg:KDE</emphasis> ή <emphasis>google:KDE</emphasis>. </para><para>Αν επιλέξετε μια προκαθορισμένη μηχανή αναζήτησης, τότε μπορείτε να αναζητήσετε λέξεις ή φράσεις πληκτρολογώντας τες στο γραφικό συστατικό εισαγωγής των εφαρμογών που διαθέτουν ενσωματωμένη υποστήριξη για το χαρακτηριστικό αυτό, όπως για παράδειγμα ο Konqueror.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set the number of days that files can remain in the trash. Any files older than this will be automatically deleted.</para>
el: <para>Ορισμός του αριθμού ημερών παραμονής των αρχείων στα απορρίμματα. Οποιοδήποτε αρχείο, παλαιότερο από αυτό θα διαγράφεται αυτόματα.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the calculated amount of disk space that will be allowed for the trash, the maximum.</para>
el: <para>Αυτός είναι ο υπολογισμένος χώρος στον δίσκο που επιτρέπεται για χρήση από τα απορρίμματα, δηλαδή η μέγιστη τιμή.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the maximum percent of disk space that will be used for the trash.</para>
el: <para>Αυτός είναι ο μέγιστος χώρος στον δίσκο που θα χρησιμοποιηθεί από τα απορρίμματα.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When the size limit is reached, it will prefer to delete the type of files that you specify, first. If this is set to warn you, it will do so instead of automatically deleting files.</para>
el: <para>Όταν γίνει υπέρβαση του ορίου, θα προτιμηθεί για διαγραφή πρώτα ο τύπος αρχείων που καθορίζετε. Αν έχει επλεχθεί η προειδοποίηση, θα γίνει αυτό αντί της αυτόματης διαγραφής αρχείων.</para>

[ctx: @item]
en: Devices
el: Συσκευές

[ctx: @item]
en: Places
el: Τοποθεσίες

[ctx: @item]
en: Remote
el: Απομακρυσμένο

[ctx: @item]
en: Removable Devices
el: Αφαιρούμενες συσκευές

[ctx: @item]
en: Search For
el: Αναζήτηση για

[ctx: @item]
en: Tags
el: Ετικέτες

[ctx: @item The place group section name for recent dynamic lists]
en: Recent
el: Πρόσφατο

[ctx: @item:inlistbox No default web search keyword]
en: None
el: Καμία

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
el: Συσκευές

[ctx: @item:inmenu]
en: Hide Section
el: Απόκρυψη ενότητας

[ctx: @item:inmenu]
en: Hide Section '%1'
el: Απόκρυψη ενότητας '%1'

[ctx: @item:inmenu]
en: Icon Size
el: Μέγεθος εικονιδίου

[ctx: @item:inmenu]
en: Open "%1" in New Tab
el: Άνοιγμα "%1" σε νέα καρτέλα

[ctx: @item:inmenu]
en: Open "%1" in New Window
el: Άνοιγμα "%1" σε νέο παράθυρο

[ctx: @item:inmenu]
en: Open in New Tab
el: Άνοιγμα σε νέα καρτέλα

[ctx: @item:inmenu]
en: Open in New Window
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: @item:inmenu]
en: Subversion
el: Υποέκδοση

[ctx: @item:inmenu Auto set icon size based on available space inthe Places side-panel]
en: Auto Resize
el: Αυτόματη αλλαγή μεγέθους

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
el:  [Πολλών τομέων]

[ctx: @label a description string of how 'accessible' the cookie is (e.g. see exposure string in this file)]
en: Exposure:
el: Έκθεση:

[ctx: @label cookie has no explicit 'Domain' value specified]
en: Not specified
el: Δεν καθορίζεται

[ctx: @label exposure string - the cookie may be used by http servers AND client-side javascripts]
en: Servers, page scripts
el: Εξυπηρετητές, σενάρια σελίδων

[ctx: @label exposure string - the cookie may be used by https servers AND client-side javascripts]
en: Secure servers, page scripts
el: Ασφαλείς εξυπηρετητές, σενάρια σελίδων

[ctx: @label exposure string - the cookie may only be used by http servers]
en: Servers
el: Εξυπηρετητές

[ctx: @label exposure string - the cookie may only be used by https servers]
en: Secure servers only
el: Μόνο ασφαλείς εξυπηρετητές

[ctx: @label the cookie expires when the browser session ends]
en: End of Session
el: Τέλος συνεδρίας

[ctx: @label:spinbox]
en: If cancelled, automatically delete partially uploaded files smaller than:
el: Αν ακυρωθεί, διέγραψε αυτόματα μερικώς ανεβασμένα αρχεία μικρότερα από:

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the %1 selected item to: | Rename the %1 selected items to:
el[0]: Μετονομασία του %1 επιλεγμένου αντικειμένου σε:
el[1]: Μετονομασία των %1 επιλεγμένων αντικειμένων σε:

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the item <filename>%1</filename> to:
el: Μετονομασία του αντικειμένου <filename>%1</filename> σε:

[ctx: @option:check]
en: Do not ask again
el: Να μην ξαναγίνει η ερώτηση

[ctx: @option:check]
en: Do not show this message again
el: Να μην εμφανιστεί ξανά αυτό το μήνυμα

[ctx: @option:checkbox]
en: Do not ask again
el: Να μην ξαναγίνει η ερώτηση

[ctx: @title job]
en: Copying
el: Αντιγραφή

[ctx: @title job]
en: Creating directory
el: Δημιουργία καταλόγου

[ctx: @title job]
en: Deleting
el: Διαγραφή

[ctx: @title job]
en: Examining
el: Εξέταση

[ctx: @title job]
en: Mounting
el: Προσάρτηση

[ctx: @title job]
en: Moving
el: Μετακίνηση

[ctx: @title job]
en: Renaming
el: Μετονομασία

[ctx: @title job]
en: Transferring
el: Μεταφορά

[ctx: @title job]
en: Unmounting
el: Αποπροσάρτηση

[ctx: @title:column]
en: Date
el: Ημερομηνία

[ctx: @title:column]
en: Group
el: Ομάδα

[ctx: @title:column]
en: Keywords
el: Λέξεις κλειδιά

[ctx: @title:column]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title:column]
en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

[ctx: @title:column]
en: Permissions
el: Άδειες

[ctx: @title:column]
en: Preferred
el: Προτιμώμενο

[ctx: @title:column]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: @title:column]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: @title:column Name label from web search keyword column]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options about the terminal when launching a program]
en: Terminal
el: Τερματικό

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regarding program startup]
en: Startup
el: Έναρξη

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
el: Χρήστης

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
el: &Ενέργειες

[ctx: @title:menu]
en: &Open Folder With
el: Ά&νοιγμα φακέλου με

[ctx: @title:menu]
en: &Open Folder With...
el: Ά&νοιγμα με...

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
el: Άνοιγμα &με

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
el: Ά&νοιγμα με...

[ctx: @title:menu]
en: Copy Here
el: Αντιγραφή εδώ

[ctx: @title:menu]
en: Copy To
el: Αντιγραφή σε

[ctx: @title:menu]
en: Home Folder
el: Προσωπικός φάκελος

[ctx: @title:menu]
en: Move Here
el: Μετακίνηση εδώ

[ctx: @title:menu]
en: Move To
el: Μετακίνηση σε

[ctx: @title:menu]
en: Root Folder
el: Ριζικός φάκελος

[ctx: @title:menu in Copy To or Move To submenu]
en: Browse...
el: Περιήγηση...

[ctx: @title:tab]
en: C&hecksums
el: Α&θροίσματα ελέγχου

[ctx: @title:tab]
en: Share
el: Κοινή χρήση

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
el: &Γενικά

[ctx: @title:window]
en: Change Cookie Policy
el: Αλλαγή πολιτικής Cookie

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
el: Επιβεβαίωση πρόσβασης στον ιστότοπο

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Policy
el: Διπλή πολιτική

[ctx: @title:window]
en: New Cookie Policy
el: Νέα πολιτική Cookie

[ctx: @title:window]
en: New Folder
el: Νέος φάκελος

[ctx: @title:window]
en: Places
el: Τοποθεσίες

[ctx: @title:window]
en: Rename Item
el: Μετονομασία αντικειμένου

[ctx: @title:window]
en: Rename Items
el: Μετονομασία αντικειμένων

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
el: Η ενημέρωση απέτυχε

en: A file named %1 already exists.
el: Ένα αρχείο με όνομα %1 υπάρχει ήδη.

en: A file or folder cannot be dropped onto itself
el: Αδυναμία απόθεσης αρχείου ή φακέλου στον εαυτό του

en: A file or folder named %1 already exists.
el: Ένα αρχείο ή φάκελος με όνομα %1 υπάρχει ήδη.

en: A folder cannot be moved into itself
el: Αδυναμία μετακίνησης ενός φακέλου στον εαυτό του

en: A folder named %1 already exists.
el: Ένας φάκελος με όνομα %1 υπάρχει ήδη.

en: A more recent item named '%1' already exists.
el: Ένα πιο πρόσφατο αντικείμενο με όνομα «%1» υπάρχει ήδη.

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
el: Ένα firewall δικτύου (μια συσκευή που περιορίζει τις αιτήσεις Διαδικτύου), είτε προστατεύοντας το δίκτυό σας ή το δίκτυο του εξυπηρετητή, μπορεί να παρενέβη, εμποδίζοντας αυτή την αίτηση.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
el: Ένα σφάλμα πρωτοκόλλου μπορεί να έχει συμβεί προκαλώντας τον εξυπηρετητή να κλείσει τη σύνδεση σαν απάντηση στο σφάλμα.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
el: Ίσως προέκυψε σφάλμα ή ασυμβατότητα σε επίπεδο πρωτοκόλλου.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
el: Είναι αδύνατο να δημιουργηθεί ένας πόρος στον προορισμό, αν δεν έχουν πρώτα δημιουργηθεί μία ή παραπάνω ενδιάμεσες συλλογές (φάκελοι).

en: A similar file named '%1' already exists.
el: Ένα παρόμοιο αρχείο με όνομα %1 υπάρχει ήδη.

en: A&dvanced Permissions
el: Προχωρημένες ά&δειες

en: Above File Name
el: Πάνω από το όνομα αρχείου

en: Accep&t all cookies
el: Α&ποδοχή όλων των cookies

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Accept &until end of session
el: Αποδοχή &μέχρι το τέλος της συνεδρίας

en: Accept For Session
el: Αποδοχή για αυτήν τη συνεδρία

en: Accept cookie(s) until the end of the current session
el: Αποδοχή των cookies μέχρι το τέλος της τρέχουσας συνεδρίας

en: Accept for this &session
el: Αποδοχή για αυτήν τη &συνεδρία

en: Accept until end of session
el: Αποδοχή μέχρι το τέλος της συνεδρίας

en: Access Denied
el: Άρνηση πρόσβασης

en: Access Permissions
el: Άδειες πρόσβασης

en: Access denied
el: Άρνηση πρόσβασης

en: Access denied to %1.
el: Άρνηση πρόσβασης στο %1.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
el: Άρνηση πρόσβασης
    Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή στο %1.

en: Access to restricted port in POST denied.
el: Η πρόσβαση σε απαγορευμένη θύρα στο POST δεν επιτράπηκε.

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
el: Δε δόθηκε πρόσβαση στον καθορισμένο πόρο, <strong>%1</strong>.

en: Accessed:
el: Προσπελάστηκε:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
el: Η πρόσβαση σε αρχεία δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Action: %1
    Source: %2
    %3
el: Ενέργεια: %1
    Πηγή: %2
    %3

en: Ad&vanced Options
el: &Προχωρημένες επιλογές

en: Add File Type for %1
el: Προσθήκη τύπου αρχείου για %1

en: Add Places Entry
el: Προσθήκη μιας τοποθεσίας

en: Add a new Web search keyword
el: Προσθήκη νέας συντόμευσης ιστού

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Advanced Options for %1
el: Προχωρημένες επιλογές για %1

en: Advanced Permissions
el: Προχωρημένες άδειες

en: All &cookies
el: Ό&λα τα cookies

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: All Supported Files
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία

en: All cookies from this do&main
el: Όλα τα cookies από αυτόν τον &τομέα

en: Allow Expansion in Details View
el: Επέτρεψε επέκταση σε λεπτομερή προβολή

en: Already Exists as Folder
el: Υπάρχει ήδη ως φάκελος

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
el: Αν και η σύνδεση επετεύχθη με το <strong>%1</strong>, η σύνδεση έκλεισε σε ένα απροσδόκητο σημείο κατά την επικοινωνία.

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
el: Παρ' όλο που υπήρξε επαφή με τον εξυπηρετητή, δεν υπήρξε ανταπόκριση μέσα στο χρονικό όριο για την αίτηση, που κατατμήθηκε ως εξής: <ul><li>Χρονικό όριο για αποκατάσταση μιας σύνδεσης: %1 δευτερόλεπτα</li><li>Χρονικό όριο για λήψη μιας ανταπόκρισης: %2 δευτερόλεπτα</li><li> Χρονικό όριο για πρόσβαση σε διαμεσολαβητές: %3 δευτερόλεπτα</li></ul> Παρακαλώ σημειώστε πως μπορείτε να τροποποιήσετε αυτές τις ρυθμίσεις για τα χρονικά όρια στις ρυθμίσεις συστήματος του KDE, επιλέγοντας Δίκτυο->Προτιμήσεις σύνδεσης.

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
el: Αν και απίθανο, μπορεί να έχει συμβεί κάποιο πρόβλημα στο υλικό.

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
el: Αν και μπορεί να δώσατε τις σωστές λεπτομέρειες ταυτοποίησης, η ταυτοποίηση απέτυχε επειδή η μέθοδος που χρησιμοποιεί ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζεται από το πρόγραμμα του KDE που υλοποιεί το πρωτόκολλο %1.

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
el: Μια προσπάθεια τροποποίησης των αδειών στον καθορισμένο πόρο <strong>%1</strong> απέτυχε.

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
el: Μια προσπάθεια τροποποίησης της ιδιοκτησίας στον καθορισμένο πόρο <strong>%1</strong> απέτυχε.

en: An attempt to create the requested folder failed.
el: Μια προσπάθεια δημιουργίας του ζητηθέντος φακέλου απέτυχε.

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
el: Μια προσπάθεια διαγραφής του καθορισμένου πόρου <strong>%1</strong> απέτυχε.

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
el: Μια προσπάθεια προσδιορισμού των πληροφοριών για την κατάσταση του πόρου <strong>%1</strong>, όπως το όνομα του πόρου, ο τύπος, το μέγεθος, κτλ., ήταν ανεπιτυχής.

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
el: Μια προσπάθεια σύνδεσης για την εκτέλεση της ζητούμενης ενέργειας ήταν ανεπιτυχής.

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
el: Μια προσπάθεια αφαίρεσης του καθορισμένου φακέλου, <strong>%1</strong>, απέτυχε.

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
el: Μια προσπάθεια μετονομασίας του καθορισμένου πόρου <strong>%1</strong> απέτυχε.

en: An error occurred while accessing '%1'
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την πρόσβαση στο '%1'

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την πρόσβαση στο '%1', το σύστημα απάντησε: %2

en: An older item named '%1' already exists.
el: Ένα παλιότερο αντικείμενο με όνομα '%1' υπάρχει ήδη.

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
el: Ένα σφάλμα άγνωστου υπολογιστή δηλώνει ότι ο εξυπηρετητής με το ζητούμενο όνομα, <strong>%1</strong>, ήταν αδύνατο να βρεθεί στο διαδίκτυο.

en: Appl&y to All
el: Εφαρμο&γή σε όλα

en: Apply Choice To
el: Εφαρμογή επιλογής σε

en: Apply changes to all subfolders and their contents
el: Εφαρμογή των αλλαγών σε όλους τους υποφακέλους και τα περιεχόμενά τους

en: Arguments:
el: Ορίσματα:

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Ask
el: Ερώτηση

en: Ask &for confirmation
el: Να &ζητείται επιβεβαίωση

en: At least %1
el: Τουλάχιστον %1

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
el: Έχει επιλεγεί τουλάχιστον ένας φάκελος και ένα αρχείο. Θα γίνει αγνόηση των 
    επιλεγμένων αρχείων και θα γίνει εμφάνιση του επιλεγμένου φακέλου.

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
el: Προσπάθεια εύρεσης άλλου τρόπου επίτευξης του ίδιου αποτελέσματος.

en: Authentication Dialog
el: Διάλογος ταυτοποίησης

en: Authentication Failed.
el: Η ταυτοποίηση απέτυχε.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
el: Η ταυτοποίηση απέτυχε: Η μέθοδος %1 δεν υποστηρίζεται

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
el: Αποτυχία εξουσιοδότησης, δεν υποστηρίζεται η ταυτοποίηση %1

en: Authorization failed.
el: Αποτυχία εξουσιοδότησης.

en: Auto D&etect
el: Αυτόματη ανίχν&ευση

en: Automaticall&y accept session cookies
el: Α&υτόματη αποδοχή των cookies συνεδρίας

en: Automatically select filename e&xtension
el: Αυτόματη επιλογή κατάλη&ξης αρχείου

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
el: Αυτόματη επιλογή κατάλη&ξης αρχείου (%1)

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
el: %1 ελεύθερα από %2 (%3% σε χρήση)

en: Backslashes cannot be used in file and folder names.
el: Ανάποδοι κάθετοι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε ονόματα αρχείων και φακέλων.

en: Blocked request.
el: Αίτηση σε φραγή.

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: C&ancel
el: Ακύ&ρωση

en: C&onnect
el: Σύν&δεση

en: C&ontinue
el: Συνέ&χεια

en: C&ontinue Loading
el: Συνέχεια φόρτ&ωσης

en: Calculate
el: Υπολογισμός

en: Calculating...
el: Υπολογισμός...

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
el: Υπολογισμός... %1 (%2)
    %3, %4

en: Can Only View
el: Μόνο για ανάγνωση

en: Can Only View Content
el: Μόνο εμφάνιση περιεχομένου

en: Can Only View/Read Content
el: Εμφάνιση/Ανάγνωση περιεχομένου

en: Can View & Modify
el: Ανάγνωση και τροποποίηση

en: Can View & Modify Content
el: Εμφάνιση & Τροποποίηση περιεχομένου

en: Can View/Read & Modify/Write
el: Εμφάνιση/Ανάγνωση & Τροποποίηση/Εγγραφή

en: Can not create a socket for launching a KIO worker for protocol '%1'.
el: Δεν ήταν δυνατό να δημιουργηθεί υποδοχή για την εκκίνηση ενός εργάτη KIO για το πρωτόκολλο '%1'.

en: Can not find 'kioslave5' executable at '%1'
el: Αδυναμία εύρεσης του εκτελέσιμου 'kioslave5' στο '%1'

en: Can not find a KIO worker for protocol '%1'.
el: Δεν ήταν δυνατό να βρεθεί εργάτης KIO για το πρωτόκολλο '%1'.

en: Canada
el: Καναδάς

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
el: Δεν είναι δυνατή η αρχικοποίηση του πρωτοκόλλου %1

en: Cannot Launch Process required by the %1 Protocol
el: Δεν είναι δυνατή η εκκίνηση της διεργασίας που απαιτείται από το πρωτόκολλο %1

en: Cannot Open Resource For Reading
el: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του πόρου για ανάγνωση

en: Cannot Open Resource For Writing
el: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του πόρου για εγγραφή

en: Cannot Read From Resource
el: Δεν είναι δυνατή η ανάγνωση από τον πόρο

en: Cannot Save Cookies
el: Αδυναμία αποθήκευσης cookies

en: Cannot Write to Resource
el: Δεν είναι δυνατή η εγγραφή στον πόρο

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
el: Αδύνατη η αντιγραφή του αρχείου από το %1 στο %2. (Αρ. σφάλματος: %3)

en: Cannot create symlinks at %1.
    The destination filesystem doesn't support symlinks.
el: Αδύνατη η δημιουργία του συμβολικού δεσμού %1.
    Το σύστημα αρχείων προορισμού δεν υποστηρίζει συμβολικούς δεσμούς.

en: Cannot open file
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου

en: Certificate chain:
el: Ακολουθία πιστοποιητικού:

en: Chan&ge...
el: Αλ&λαγή...

en: Change Attribute
el: Αλλαγή χαρακτηριστικού

en: Change File Owner
el: Αλλαγή ιδιοκτήτη αρχείου

en: Change File Permissions
el: Αλλαγή δικαιωμάτων αρχείου

en: Change Timestamp
el: Αλλαγή χρονικής σφραγίδας

en: Change...
el: Αλλαγή...

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
el: Η αλλαγή ιδιοτήτων των αρχείων δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
el: Η αλλαγή ιδιοκτησίας των αρχείων δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
el: Ελέγξτε ότι καμία εφαρμογή δε χρησιμοποιεί τη συσκευή και προσπαθήστε ξανά.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
el: Ελέγξτε ότι η συσκευή είναι έτοιμη, οι αφαιρούμενοι οδηγοί πρέπει να περιέχουν ένα μέσο και οι φορητές συσκευές πρέπει να είναι συνδεδεμένες και ανοικτές, και προσπαθήστε ξανά.

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν η εφαρμογή που θέλετε να εκτελέσετε είναι μια εφαρμογή που λειτουργεί σε κατάσταση κειμένου ή αν χρειάζεστε τις πληροφορίες που προέρχονται από το παράθυρο του προσομοιωτή τερματικού .

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν η εφαρμογή που λειτουργεί σε κατάστασης κειμένου προσφέρει σχετικές πληροφορίες κατά την έξοδό της. Διατηρώντας τον προσομοιωτή τερματικού ανοικτό σας επιτρέπει να ανακτήσετε αυτές τις πληροφορίες.

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε να γίνει φανερό ότι η εφαρμογή σας ξεκίνησε. Αυτή η οπτική πληροφόρηση μπορεί να εμφανιστεί ως ένας απασχολημένος δρομέας ή μέσα στη μπάρα εργασιών.

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε να εκτελέσετε αυτή την εφαρμογή με ένα διαφορετικό id χρήστη. Κάθε διεργασία έχει ένα διαφορετικό id χρήστη που συσχετίζεται με αυτήν. Αυτός ο κωδικός id καθορίζει την πρόσβαση σε αρχεία καθώς και άλλες άδειες. Ο κωδικός του χρήστη απαιτείται για τη χρήση αυτής της επιλογής.

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
el: Βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει εφαρμογή ή χρήστης που χρησιμοποιεί ή έχει κλειδώσει το αρχείο.

en: Check your access permissions on this resource.
el: Ελέγξτε τις άδειες πρόσβασης που έχετε για αυτόν τον πόρο.

en: Check your network connection status.
el: Ελέγξτε την κατάσταση της δικτυακής σας σύνδεσης.

en: Checksums match.
el: Τα αθροίσματα ελέγχου ταιριάζουν.

en: Choose Application
el: Επιλογή εφαρμογής

en: Choose Application for %1
el: Επιλέξτε την εφαρμογή για το %1

en: Choose a delimiter to mark the Web search keyword.
el: Επιλογή οριοθέτη για να σημειωθεί η λέξη κλειδί συντόμευσης ιστού.

en: Choose a different filename for the destination file.
el: Επιλέξτε διαφορετικό όνομα για το αρχείο προορισμού.

en: Choose an &icon:
el: Επιλέξτε ένα ε&ικονίδιο:

en: Choose an alternate filename for the new file.
el: Επιλέξτε ένα άλλο όνομα για το νέο αρχείο.

en: Choose an alternate name for the new folder.
el: Επιλογή ενός άλλου ονόματος για το νέο φάκελο.

en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
el: Επιλέξτε τον οριοθέτη που διαχωρίζει τη λέξη κλειδί από τη φράση ή τη λέξη που θα αναζητηθεί.

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
el: Επιλέξτε το όνομα του προγράμματος με το οποίο θα ανοιχτούν τα επιλεγμένα αρχεία.

en: City:
el: Πόλη:

en: Class
el: Κλάση

en: Cleanup:
el: Καθαρισμός:

en: Click for Location Navigation
el: Κάντε κλικ για πλοήγηση τοποθεσίας

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
el: Κάντε κλικ εδώ για να εξερευνήσετε το σύστημα αρχείων σας ώστε να βρείτε το επιθυμητό εκτελέσιμο.

en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
el: Κάντε κλικ εδώ για να τροποποιήσετε τον τρόπο με τον οποίο θα εκτελεστεί η εφαρμογή, την ειδοποίηση εκκίνησης, τις επιλογές D-Bus ή για να εκτελείται μέσω ενός διαφορετικού χρήστη.

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί αν θέλετε να προσθέσετε έναν τύπο αρχείου (τύπος mime) που η εφαρμογή σας μπορεί να διαχειριστεί.

en: Click this button to create a new folder.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να δημιουργήσετε ένα νέο φάκελο.

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να μετακινηθείτε ένα βήμα πίσω στο ιστορικό περιήγησης.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να μετακινηθείτε ένα βήμα μπροστά στο ιστορικό περιήγησης.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να επαναφορτωθούν τα περιεχόμενα της τρέχουσας τοποθεσίας.

en: Click to Edit Location
el: Κάντε κλικ για επεξεργασία τοποθεσίας

en: Click to copy the checksum to the clipboard.
el: Κλικ για αντιγραφή του αθροίσματος ελέγχου στο πρόχειρο.

en: Click to paste the checksum from the clipboard to the input field.
el: Κλικ για επικόλληση του αθροίσματος ελέγχου από το πρόχειρο στο πεδίο εισόδου.

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
el: Το κλείσιμο συνδέσεων δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Co&ntinue
el: Συ&νέχεια

[ctx: Colon as keyword delimiter]
en: Colon
el: Άνω κάτω τελεία

en: Comm&ent:
el: &Σχόλιο:

en: Command to execute
el: Εντολή για εκτέλεση

en: Common name:
el: Κοινό όνομα:

en: Communication with the local password server failed
el: Αποτυχία επικοινωνίας με τον τοπικό εξυπηρετητή κωδικών

en: Compact View
el: Σύντομη προβολή

en: Configure &Policy...
el: Διαμόρφωση &πολιτικής...

en: Configure Web Shortcuts...
el: Διαμόρφωση συντομεύσεων ιστού...

en: Configure enhanced browsing features
el: Διαμόρφωση χαρακτηριστικών εμπλουτισμένης περιήγησης

en: Connect to the Internet directly.
el: Σύνδεση με το διαδίκτυο απευθείας.

en: Connected to host %1
el: Σύνδεση στον υπολογιστή %1

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
el: Απροσδόκητο κλείσιμο σύνδεσης με τον εξυπηρετητή

en: Connection to Server Refused
el: Άρνηση σύνδεσης με τον εξυπηρετητή

en: Connection to host %1 is broken.
el: Η σύνδεση με τον υπολογιστή %1 είναι σπασμένη.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
el: Επικοινωνήστε με το διαχειριστή του εξυπηρετητή για περισσότερη βοήθεια.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
el: Επικοινωνήστε με το διαχειριστή του εξυπηρετητή για να τους επισημάνετε το πρόβλημα.

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
el: Επικοινωνήστε με τον κατάλληλο για την τεχνική υποστήριξη του υπολογιστή σας, είτε τον διαχειριστή σας συστημάτων είτε μια ομάδα τεχνικής υποστήριξης, για περισσότερη βοήθεια.

en: Content:
el: Περιεχόμενα:

en: Cookie Alert
el: Συναγερμός Cookie

en: Cookie Details
el: Λεπτομέρειες cookie

en: Cookie Name
el: Όνομα cookie

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy Files
el: Αντιγραφή αρχείων

en: Copy and paste a checksum in the field below.<br/>A checksum is usually provided by the website you downloaded this file from.
el: Αντιγραφή και επικόλληση του αθροίσματος ελέγχου στο παρακάτω πεδίο.<br/>Συνήθως παρέχεται ένα άθροισμα ελέγχου από την ιστοσελίδα από όπου λάβατε το αρχείο.

en: Copying files within %1 is not supported.
el: Η αντιγραφή αρχείων στο %1 δεν υποστηρίζεται.

en: Could Not Accept Network Connection
el: Δεν ήταν δυνατή η αποδοχή δικτυακής σύνδεσης

en: Could Not Alter Permissions of Resource
el: Αδύνατη η τροποποίηση των αδειών του πόρου

en: Could Not Bind
el: Αδυναμία σύνδεσης

en: Could Not Cancel Listing
el: Αδύνατη η ακύρωση της εμφάνισης των περιεχομένων

en: Could Not Change Ownership of Resource
el: Αδύνατη η τροποποίηση ιδιοκτησίας του πόρου

en: Could Not Create Folder
el: Αδύνατη η δημιουργία φακέλου

en: Could Not Create Link
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία δεσμού

en: Could Not Create Network Connection
el: Αδύνατη η δημιουργία δικτυακής σύνδεσης

en: Could Not Create Socket
el: Αδύνατη η δημιουργία υποδοχής

en: Could Not Create Symbolic Link
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία συμβολικού δεσμού

en: Could Not Delete Original File
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του πρωτότυπου αρχείου

en: Could Not Delete Resource
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του πόρου

en: Could Not Delete Temporary File
el: Δεν ήταν δυνατό να διαγραφεί το προσωρινό αρχείο

en: Could Not Determine Resource Status
el: Δεν ήταν δυνατό να καθοριστεί η κατάσταση του πόρου

en: Could Not Listen
el: Δεν ήταν δυνατό να "ακούσω"

en: Could Not Listen for Network Connections
el: Δεν ήταν δυνατό να "ακούσω" για δικτυακές συνδέσεις

en: Could Not Login: %1
el: Αδύνατη η σύνδεση: %1

en: Could Not Mount Device
el: Δεν ήταν δυνατή η προσάρτηση της συσκευής

en: Could Not Remove Folder
el: Αδύνατη η αφαίρεση φακέλου

en: Could Not Rename Original File
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του πρωτότυπου αρχείου

en: Could Not Rename Resource
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του πόρου

en: Could Not Rename Temporary File
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του προσωρινού αρχείου

en: Could Not Resume File Transfer
el: Αδύνατη η συνέχιση μεταφοράς αρχείου

en: Could Not Stat Resource
el: Αδύνατη η εκκίνηση του Πόρου

en: Could Not Unmount Device
el: Δεν ήταν δυνατή η αποπροσάρτηση της συσκευής

en: Could not accept %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποδοχή του %1.

en: Could not access %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσπέλαση του %1.

en: Could not bind %1.
el: Δεν ήταν δυνατή ή σύνδεση του %1.

en: Could not change ownership for %1.
el: Αδύνατη η αλλαγή της ιδιοκτησίας του %1.

en: Could not change permissions for
    %1
el: Αδύνατη η αλλαγή των αδειών για το
    %1

en: Could not change permissions for %1.
el: Αδύνατη η αλλαγή των αδειών του %1.

en: Could not communicate with password server
el: Αδυναμία επικοινωνίας με τον εξυπηρετητή κωδικών

en: Could not connect to host %1.
el: Αδύνατη η σύνδεση στον υπολογιστή %1.

en: Could not create "%1".
    The destination filesystem (%2) disallows the following characters in file names: %3
    Selecting Replace will replace any invalid characters (in the destination file name) with an underscore "_".
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του "%1".
    Το σύστημα αρχείων προορισμού (%2) δεν επιτρέπει τους ακόλουθους χαρακτήρες σε ονόματα αρχείων: %3
    Επιλέγοντας Αντικατάσταση θα αντικατασταθούν οι μη έγκυροι χαρακτήρες (στο όνομα του αρχείου προορισμού) με μια κάτω παύλα "_".

en: Could not create "%1".
    The destination filesystem (%2) disallows the following characters in folder names: %3
    Selecting Replace will replace any invalid characters (in the destination folder name) with an underscore "_".
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του "%1".
    Το σύστημα αρχείων προορισμού (%2) δεν επιτρέπει τους ακόλουθους χαρακτήρες σε ονόματα φακέλων: %3
    Επιλέγοντας Αντικατάσταση θα αντικατασταθούν οι μη έγκυροι χαρακτήρες (στο όνομα του φακέλου προορισμού) με μια κάτω παύλα "_".

en: Could not create directory %1
el: Αδυναμία δημιουργίας του καταλόγου %1

en: Could not create socket for accessing %1.
el: Αδύνατη η δημιουργία υποδοχής για πρόσβαση στο %1.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
el: Αδύνατη η δημιουργία του συμβολικού δεσμού %1.
    Παρακαλώ ελέγξτε τις άδειες.

en: Could not delete file %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του αρχείου %1.

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
el: Αδύνατη η διαγραφή του πρωτότυπου αρχείου %1.
    Παρακαλώ ελέγξτε τις άδειες.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
el: Αδύνατη η διαγραφή του μερικού αρχείου %1.
    Παρακαλώ ελέγξτε τις άδειες.

en: Could not download the proxy configuration script
el: Αδύνατη η λήψη του σεναρίου ρυθμίσεων διαμεσολαβητή

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
el: Αδύνατη η λήψη του σεναρίου ρυθμίσεων διαμεσολαβητή:
    %1

en: Could not enter folder %1.
el: Αδύνατη η είσοδος στο φάκελο %1.

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
el: Αδυναμία εξαγωγής ονόματος εκτελέσιμου από '%1', παρακαλώ πληκτρολογήστε ένα έγκυρο όνομα προγράμματος.

en: Could not find 'FindProxyForURL' or 'FindProxyForURLEx'
el: Αδύνατη η εύρεση του «FindProxyForURL» ή «FindProxyForURLEx»

en: Could not find a usable proxy configuration script
el: Αδύνατο να βρεθεί ένα χρήσιμο σενάριο ρυθμίσεων διαμεσολαβητή

en: Could not find any application or handler for %1
el: Αδυναμία εύρεσης εφαρμογής ή διαχειριστή για το %1

en: Could not find filename %1 in %2.
el: Ήταν αδύνατη η εύρεση του αρχείου %1 στο %2.

en: Could not find program "mount"
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του προγράμματος "mount"

en: Could not find program "umount"
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του προγράμματος "umount"

en: Could not find the program '%1'
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του προγράμματος '%1'

en: Could not get group id for given group name %1
el: Αδύνατη η ανάκτηση του id ομάδας για το δοσμένο όνομα ομάδας %1

en: Could not get user id for given user name %1
el: Αδύνατη η ανάκτηση του id χρήστη για το δοσμένο όνομα χρήστη %1

en: Could not listen %1.
el: Δεν ήταν δυνατό να ακούσω το %1.

en: Could not login to %1.
el: Αδύνατη η σύνδεση στο %1.

en: Could not make folder %1.
el: Αδύνατη η δημιουργία του φακέλου %1.

en: Could not modify the ownership of file %1
el: Αδύνατη η αλλαγή της ιδιοκτησίας του αρχείου %1

en: Could not modify the ownership of file <filename>%1</filename>. You have insufficient access to the file to perform the change.
el: Δεν ήταν δυνατή η αλλαγή της ιδιοκτησίας του αρχείου <filename>%1</filename>. Δεν έχετε επαρκή δικαιώματα στο αρχείο για να κάνετε την αλλαγή.

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
el: Δεν ήταν δυνατή η προσάρτηση της συσκευής.
    Το σφάλμα που αναφέρθηκε ήταν:
    %1

en: Could not read %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του %1.

en: Could not read file %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου %1.

en: Could not remove %1, check permissions
el: Αδυναμία αφαίρεσης του %1, ελέγξτε τα δικαιώματα.

en: Could not remove folder %1.
el: Αδύνατη η αφαίρεση του φακέλου %1.

en: Could not rename file %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του αρχείου %1.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
el: Αδύνατη η μετονομασία του πρωτότυπου αρχείου %1.
    Παρακαλώ ελέγξτε τις άδειες.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
el: Αδύνατη η μετονομασία του μερικού αρχείου %1.
    Παρακαλώ ελέγξτε τις άδειες.

en: Could not resume file %1.
el: Αδύνατη η συνέχιση του αρχείου %1.

en: Could not save properties. Only entries on local file systems are supported.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση των ιδιοτήτων. Μόνο καταχωρήσεις σε τοπικά συστήματα αρχείων υποστηρίζονται.

en: Could not start process %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση της διεργασίας %1.

en: Could not terminate listing %1.
el: Δεν ήταν δυνατός ο τερματισμός της εμφάνισης των περιεχομένων του %1.

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
el: Δεν ήταν δυνατή η αποπροσάρτηση της συσκευής.
    Το σφάλμα που αναφέρθηκε ήταν:
    %1

en: Could not write to %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή στο %1.

en: Could not write to file %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή στο αρχείο %1.

en: Country:
el: Χώρα:

en: Create Directory
el: Δημιουργία καταλόγου

en: Create Folder
el: Δημιουργία φακέλου

en: Create New
el: Δημιουργία νέου

en: Create Symlink
el: Δημιουργία συμβολικού δεσμού

en: Create link to URL
el: Δημιουργία δεσμού με URL.

en: Create new folder in %1:
el: Δημιουργία νέου φακέλου στο %1:

en: Created:
el: Δημιουργήθηκε:

en: Creating directory
el: Δημιουργία καταλόγου

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
el: Η δημιουργία φακέλων δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
el: Η δημιουργία συμβολικών δεσμών δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Current connection is not secured with SSL.
el: Η τρέχουσα σύνδεση δεν είναι ασφαλισμένη με SSL.

en: Current connection is secured with SSL.
el: Η τρέχουσα σύνδεση είναι ασφαλισμένη με SSL.

en: Cyclic Link Detected
el: Ανιχνεύθηκε κυκλικός δεσμός

en: Cyclic Link Detected During Copy
el: Ανιχνεύθηκε κυκλικός δεσμός κατά την αντιγραφή

en: D&elete
el: Δια&γραφή

en: D-Bus Communication Error
el: Σφάλμα επικοινωνίας D-Bus

en: Data format:
el: Μορφή δεδομένων:

en: Date: %1
el: Ημερομηνία: %1

en: De&lete
el: Δια&γραφή

en: Default Policy
el: Προκαθορισμένη πολιτική

en: Default Web &search keyword:
el: Προκαθορισμένη &συντόμευση ιστού:

en: Default for new files in this folder
el: Προκαθορισμένο για νέα αρχεία σε αυτόν τον κατάλογο

[ctx: Default mime type filter that shows all file types]
en: *|All Files
el: *|Όλα τα αρχεία

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
el: Νέος φάκελος

en: Default password:
el: Προκαθορισμένος κωδικός πρόσβασης:

en: Default user name:
el: Προκαθορισμένο όνομα χρήστη:

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete A&ll
el: Διαγραφή ό&λων

en: Delete Biggest Files From Trash
el: Διαγραφή μεγαλύτερων αρχείων από τα απορρίμματα

en: Delete Files
el: Διαγραφή αρχείων

en: Delete Oldest Files From Trash
el: Διαγραφή παλαιότερων αρχείων από τα απορρίμματα

en: Delete Permanently
el: Οριστική διαγραφή

en: Delete files older than
el: Διαγραφή αρχείων παλαιότερων από

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
el: Διαγραφή ενός τμήματος του βρόχου έτσι ώστε δεν προκαλεί έναν αέναο βρόχο, και προσπαθήστε ξανά.

en: Delete the current file and try again.
el: Διαγράψτε το τρέχον αρχείο και ξαναδοκιμάστε.

en: Delete the current folder and try again.
el: Διαγραφή του τρέχοντος φακέλου και προσπάθεια ξανά.

en: Delete the highlighted Web search keyword
el: Να διαγραφεί η τονισμένη συντόμευση ιστού

en: Deleting
el: Διαγραφή

en: Deleting files from %1 is not supported.
el: Η διαγραφή αρχείων από το %1 δεν υποστηρίζεται.

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Description
el: Περιγραφή

en: Destination
el: Προορισμός

en: Destination files which have older modification times will be overwritten by the source, skipped otherwise.
el: Αρχεία προορισμού τα οποία έχουν παλαιότερους χρόνους τροποποίησης θα αντικατασταθούν από την πηγή, αλλιώς θα αγνοηθούν.

en: Detailed Tree View
el: Λεπτομερής προβολή δέντρου

en: Detailed View
el: Λεπτομερής προβολή

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Details View
el: Λεπτομερής προβολή

en: Details:
el: Λεπτομέρειες:

en: Detect proxy configuration automatically
el: Ανίχνευση της διαμόρφωσης διαμεσολαβητή αυτόματα

en: Device
el: Συσκευή

en: Differences
el: Διαφορές

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Directory Permissions: %1
el: Άδειες καταλόγου: %1

en: Disable Passive FTP
el: Απενεργοποίηση παθητικού FTP

en: Discrete GPU
el: Ξεχωριστή κάρτα γραφικών

en: Disk Full
el: Ο δίσκος γέμισε

en: Display SSL &Information
el: Εμφάνιση πληροφορ&ιών SSL

en: Do Not Delete
el: Να μη διαγραφεί

en: Do Not Know
el: Δε γνωρίζω

en: Do Not Upload
el: Να μην αποσταλεί

en: Do not ask again
el: Να μην ξαναγίνει η ερώτηση

en: Do not close when command exits
el: Να μην κλείσει όταν η εντολή εκτελεστεί

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
el: Μη αντιγραφή ή μετακίνηση αυτού του αρχείου, μετάβαση στο επόμενο αντικείμενο

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
el: Μη αντιγραφή ή μετακίνηση αυτού του φακέλου, μετάβαση στο επόμενο αντικείμενο

en: Do you really want to move this item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά τη μετακίνηση του αντικειμένου στα απορρίμματα;
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά τη μετακίνηση αυτών των %1 αντικειμένων στα απορρίμματα;

en: Do you want to retry?
el: Θέλετε να ξαναδοκιμάσετε;

en: Domain
el: Τομέας

en: Domain:
el: Τομέας:

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
el: Βεβαιωθείτε ότι δώσατε τη σωστή τοποθεσία και ξαναδοκιμάστε.

en: Double-check your proxy settings and try again.
el: Ελέγξτε καλά τις ρυθμίσεις διαμεσολαβητή σας και ξαναδοκιμάστε.

en: Drop the item into a different file or folder.
el: Απόθεση του αντικειμένου σε διαφορετικό αρχείο ή φάκελο.

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit ACL Entry
el: Επεξεργασία καταχώρησης ACL

en: Edit Places Entry
el: Επεξεργασία καταχώρησης τοποθεσιών

en: Edit mode
el: Λειτουργία επεξεργασίας

en: Effective
el: Ενεργό

en: Empty the contents of the trash
el: Άδειασμα των περιεχομένων των απορριμμάτων

en: Enable coo&kies
el: Ενεργοποίηση των coo&kies

en: Enable launch feedback
el: Ενεργοποίηση ειδοποίησης εκκίνησης

en: Enable passive &mode (PASV)
el: Ενεργοποίηση παθητικής &λειτουργίας (PASV)

en: Enable this flag to allow entering the folder.
el: Ενεργοποιήστε αυτή τη σημαία ώστε να επιτρέπεται η είσοδος στο φάκελο.

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
el: Ενεργοποιήστε αυτή τη σημαία ώστε να επιτρέπεται η εκτέλεση του αρχείου σαν ένα πρόγραμμα.

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή ώστε να επιτρέπεται μόνο στον ιδιοκτήτη του φακέλου να διαγράφει ή να μετονομάζει τα αρχεία ή τους φακέλους μέσα σε αυτόν. Άλλοι χρήστες μπορούν μόνο να προσθέσουν νέα αρχεία, το οποίο απαιτεί την άδεια 'Τροποποίηση περιεχομένου'.

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή ώστε να μαρκάρετε το αρχείο ως εκτελέσιμο. Αυτό έχει νόημα μόνο για προγράμματα και σενάρια. Απαιτείται όταν θέλετε να τα εκτελέσετε.

en: Enables FTP's "passive" mode. This is required to allow FTP to work from behind firewalls.
el: Ενεργοποίηση της παθητικής λειτουργίας FTP. Αυτό θα επιτρέψει στο FTP να λειτουργήσει πίσω από τείχη προστασίας.

en: Encoding:
el: Κωδικοποίηση:

en: Encryption:
el: Κρυπτογράφηση:

en: End of session
el: Τέλος συνεδρίας

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
el: Βεβαιωθείτε ότι ο φάκελος υπάρχει και είναι κενός, και προσπαθήστε ξανά.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
el: Βεβαιωθείτε ότι ο πόρος υπάρχει και ξαναδοκιμάστε.

en: Enter descriptive label here
el: Εισάγετε μια περιγραφική ετικέτα εδώ

[ctx: Enter folder]
en: Enter
el: Είσοδος

en: Enter the address for the proxy configuration script.
el: Δώστε τη διεύθυνση για το σενάριο διαμόρφωσης διαμεσολαβητή.

en: Enter the address of the FTP proxy server.
el: Δώστε τη διεύθυνση του διαμεσολαβητή FTP.

en: Enter the address of the HTTP proxy server.
el: Δώστε τη διεύθυνση του διαμεσολαβητή HTTP.

en: Enter the address of the HTTPS proxy server.
el: Δώστε τη διεύθυνση του διαμεσολαβητή HTTPS.

en: Enter the address of the SOCKS proxy server.
el: Δώστε τη διεύθυνση του διαμεσολαβητή SOCKS.

en: Enter the host or domain name, e.g. .kde.org, this policy applies to.
el: Εισάγετε το όνομα υπολογιστή ή τομέα, π.χ. .kde.org, που θα έχει εφαρμογή αυτή η πολιτική.

en: Enter the human-readable name of the search provider here.
el: Εισάγετε εδώ το αναγνωρίσιμο όνομα του παρόχου αναζήτησης.

en: Enter the port number of the FTP proxy server.
el: Δώστε τον αριθμό θύρας του διαμεσολαβητή FTP.

en: Enter the port number of the HTTP proxy server.
el: Δώστε τον αριθμό θύρας του διαμεσολαβητή HTTP.

en: Enter the port number of the HTTPS proxy server.
el: Δώστε τον αριθμό θύρας του διαμεσολαβητή HTTPS.

en: Enter the port number of the SOCKS proxy server.
el: Δώστε τον αριθμό θύρας του διαμεσολαβητή SOCKS.

en: Enter the user name you want to run the application as here.
el: Δώστε εδώ το όνομα χρήστη με το οποίο θέλετε να εκτελέσετε την εφαρμογή.

en: Enter the user name you want to run the application as.
el: Δώστε το όνομα χρήστη με το οποίο θέλετε να εκτελέσετε την εφαρμογή.

en: Entry Type
el: Τύπος καταχώρησης

en: Environment Variables:
el: Μεταβλητές περιβάλλοντος:

en: Error saving image to %1
el: Σφάλμα αποθήκευσης εικόνας στο %1

en: Error. Out of memory.
    %1
el: Σφάλμα. Έλλειψη μνήμης.
    %1

en: Exceptions:
el: Εξαιρέσεις:

en: Exec
el: Εκτέλεση

en: Expected checksum (MD5, SHA1, SHA256 or SHA512)...
el: Αναμενόμενο άθροισμα ελέγχου (MD5, SHA1, SHA256 ή SHA512)...

en: Expires:
el: Λήγει:

en: Explore in Filelight
el: Εξερεύνηση σε Filelight

en: FIXME: Document this
el: ΦΤΙΑΞΕ ΜΕ: Τεκμηρίωση αυτού

en: FTP Options
el: Επιλογές FTP

en: FTP Proxy:
el: FTP διαμεσολαβητής:

en: Failed to open %1
el: Αποτυχία ανοίγματος %1

en: Failed to open the file.
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου.

en: File
el: Αρχείο

en: File Already Exists
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη

en: File Changed
el: Το αρχείο άλλαξε

en: File Expected
el: Αναμενόταν αρχείο

en: File System:
el: Σύστημα αρχείων:

en: File is too large to be trashed.
el: Το αρχείο είναι πολύ μεγάλο για τα απορρίμματα.

en: File not found: %1
el: Το αρχείο δε βρέθηκε: %1

en: File or Folder Does Not Exist
el: Το αρχείο ή φάκελος δεν υπάρχει

en: File or Folder dropped onto itself
el: Απόθεση αρχείου ή φακέλου στον εαυτό του

[ctx: File permission]
en: Sticky
el: Κολλημένο

en: Filename for clipboard content:
el: Όνομα αρχείου για περιεχόμενο πρόχειρου:

en: Filename for dropped contents:
el: Όνομα αρχείου για περιεχόμενα απόθεσης:

en: Files and folders selected
el: Επιλέχθηκαν αρχεία και φάκελοι

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
el: Αρχεία και φάκελοι θα αντιγραφούν στον υπάρχοντα κατάλογο, μαζί με τα 
    περιεχόμενά του.
    
    Θα ερωτηθείτε ξανά στην περίπτωση που υπάρξει σύγκρουση με υπάρχον αρχείο 
    στον κατάλογο.

en: Folder Already Exists
el: Φάκελος υπάρχει ήδη

en: Folder Expected
el: Αναμενόταν φάκελος

en: Folder Listing Unavailable
el: Προβολή φακέλων μη διαθέσιμη

en: Folder moved into itself
el: Μετακίνηση φακέλου στον εαυτό του

en: Folders First
el: Πρώτα οι φάκελοι

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
el: Μετά την εντολή, μπορείτε να έχετε διάφορα δεσμευτικά θέσης τα οποία θα αντικατασταθούν με τις πραγματικές τιμές όταν το πρόγραμμα εκτελεστεί:
    %f - ένα όνομα αρχείου
    %F - μια λίστα από αρχεία; χρησιμοποιήστε το για εφαρμογές που μπορούν να ανοίξουν πολλά τοπικά αρχεία ταυτόχρονα
    %u - ένα URL
    %U - μια λίστα από URL
    %d - ο κατάλογος του αρχείου για άνοιγμα
    %D - μια λίστα από καταλόγους
    %i - το εικονίδιο
    %m - το μίνι εικονίδιο
    %c - το σχόλιο

en: For security reasons, launching executables is not allowed in this context.
el: Για λόγους ασφαλείας, η εκκίνηση εκτελέσιμων δεν επιτρέπεται σε αυτό το περιεχόμενο.

en: Found a cyclic link in %1.
el: Βρέθηκε ένας κυκλικός δεσμός στο %1.

en: Found a cyclic link while copying %1.
el: Βρέθηκε ένας κυκλικός δεσμός κατά την αντιγραφή του %1.

en: Free Space:
el: Ελεύθερος χώρος:

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
el: Ελευθερώστε αρκετό χώρο στο δίσκο με 1) διαγραφή άχρηστων και προσωρινών αρχείων· 2) αρχειοθέτηση αρχείων σε αφαιρούμενα μέσα όπως το CD· ή 3) αγοράστε ένα μεγαλύτερο δίσκο.

en: From: %1, To: %2
el: Από: %1, Σε: %2

en: Full Trash:
el: Γεμάτος κάδος απορριμμάτων:

en: Get more Apps from Discover
el: Κάντε λήψη περισσότερων εφαρμογών από το Discover

en: Global Options
el: Καθολικές επιλογές

en: Got an invalid reply when calling %1 -> %2
el: Λήψη μη έγκυρης απάντησης κατά την κλήση %1 -> %2

en: Gro&up:
el: &Ομάδα:

en: Group
el: Ομάδα

en: Group:
el: Ομάδα:

en: Group:
el: Ομάδα:

en: HTTP Proxy:
el: HTTP διαμεσολαβητής:

en: Helper program to handle the KDE trash can
    Note: to move files to the trash, do not use ktrash, but "kioclient move 'url' trash:/"
el: Βοηθητική εφαρμογή για τη διαχείριση των απορριμμάτων του KDE
    Σημείωση: για να μετακινήσετε αρχεία στα απορρίμματα, μη χρησιμοποιήσετε το ktrash, αλλά το "kioclient move 'url' trash:/"

en: Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is 1 second. | Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is %1 seconds.
el[0]: Εδώ μπορείτε να ορίσετε χρονικά όρια. Ίσως θέλετε να παίξετε λίγο μαζί τους αν η σύνδεσή σας είναι πολύ αργή. Η μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή είναι 1 δευτερόλεπτο.
el[1]: Εδώ μπορείτε να ορίσετε χρονικά όρια. Ίσως θέλετε να παίξετε λίγο μαζί τους αν η σύνδεσή σας είναι πολύ αργή. Η μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή είναι %1 δευτερόλεπτα.

en: Hidden Files Last
el: Κρυφά αρχεία στο τέλος

en: Home Folder
el: Προσωπικός φάκελος

[ctx: Huge icon size]
en: Huge (%1x%1)
el: Τεράστιο (%1x%1)

en: IP address:
el: Διεύθυνση IP:

en: Icon Position
el: Θέση εικονιδίου

en: Icon file too big, download aborted
el: Πολύ μεγάλο αρχείο εικονιδίου, εγκατάλειψη λήψης

en: Icon size: %1 pixels
el: Μέγεθος εικονιδίων: %1 εικονοστοιχεία

en: Icons View
el: Προβολή εικονιδίων

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
el: Αν η σημαία Κολλημένο είναι ορισμένη σε ένα φάκελο, μόνο ο ιδιοκτήτης και ο root μπορούν να διαγράψουν ή να μετονομάσουν αρχεία. Αλλιώς οποιοσδήποτε με άδειες εγγραφής μπορεί να το κάνει αυτό.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
el: Αν αυτό το αρχείο είναι εκτελέσιμο και η σημαία είναι ορισμένη, θα εκτελεστεί με τις άδειες της ομάδας.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
el: Αν αυτό το αρχείο είναι εκτελέσιμο και η σημαία είναι ορισμένη, θα εκτελεστεί με τις άδειες του ιδιοκτήτη.

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
el: Αν αυτή η σημαία οριστεί, η ομάδα αυτού του φακέλου θα ορίζεται σε όλα τα νέα αρχεία.

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
el: Αν αυτή η σημαία οριστεί, ο ιδιοκτήτης αυτού του φακέλου θα είναι ο ιδιοκτήτης όλων των νέων αρχείων.

en: If you do not trust this program, click Cancel
el: Αν δεν εμπιστεύεστε το πρόγραμμα αυτό, κάντε κλικ στην ακύρωση

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
el: Αν ξέρετε ποιοι είναι οι συγγραφείς του λογισμικού του εξυπηρετητή, υποβάλετε σε αυτούς την αναφορά σφάλματος.

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
el: Αν θέλετε να αφαιρέσετε έναν τύπο αρχείου (τύπος mime) που η εφαρμογή σας δεν μπορεί να διαχειριστεί, επιλέξτε τον τύπο mime στην παραπάνω λίστα και κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί.

en: Improperly Formatted URL
el: Λανθασμένα μορφοποιημένο URL

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Information Lookup Failure
el: Αποτυχία αναζήτησης πληροφοριών

en: Insert query placeholder
el: Εισαγωγή αντικαταστάτη αναζήτησης

en: Internal Error
el: Εσωτερικό σφάλμα

en: Internal Error
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org
    %1
el: Εσωτερικό σφάλμα
    Παρακαλώ στείλτε μια πλήρη αναφορά σφάλματος στο https://bugs.kde.org
    %1

en: Internal Error in Server
el: Εσωτερικό σφάλμα στον εξυπηρετητή

en: Internal error in copyOrMove, should never happen
el: Εσωτερικό σφάλμα της copyOrMove, το οποίο δε θα έπρεπε να συμβαίνει

en: Internal error in server
    %1
el: Εσωτερικό σφάλμα στον εξυπηρετητή
    %1

en: Internal error: could not prompt the user for which application to start
el: Εσωτερικό σφάλμα: δεν είναι δυνατή η προτροπή του χρήστη για το ποια εφαρμογή να ξεκινήσει

en: Invalid URL: %1
el: Μη έγκυρο URL: %1

en: Invalid checksum.
el: Μη έγκυρο άθροισμα ελέγχου.

en: Invalid combination of protocols.
el: Άκυρος συνδυασμός πρωτοκόλλων.

en: Is &executable
el: Είναι ε&κτελέσιμο

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
el[0]: 1 αντικείμενο
el[1]: %1 αντικείμενα

en: KDE SSL Information
el: Πληροφορίες KDE SSL

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
el: Το KDE έχει τη δυνατότητα να επικοινωνεί μέσω ενός πρωτοκόλλου εντός άλλου πρωτοκόλλου. Αυτή η αίτηση ζήτησε τη χρήση ενός τέτοιου πρωτοκόλλου, αλλά αυτό το πρωτόκολλο δεν μπορεί να εκτελέσει αυτή την ενέργεια. Αυτή είναι μια σπάνια περίπτωση, και είναι πολύ πιθανό να σημαίνει ότι υπάρχει σφάλμα στο πρόγραμμα.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
el: Το KDE μπορεί να επικοινωνεί μέσω ενός πρωτοκόλλου μέσα σε ένα πρωτόκολλο. Το πρωτόκολλο που ορίζεται χρησιμοποιείται μόνο σε τέτοιου είδους περιπτώσεις, ωστόσο αυτή δεν είναι μία τέτοια περίπτωση. Αυτό είναι ένα σπάνιο συμβάν, και πιθανότατα οφείλετε σε προγραμματιστικό σφάλμα.

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: All tags
el: Όλες οι ετικέτες

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Documents
el: Έγγραφα

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Downloads
el: Λήψεις

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
el: Προσωπικός φάκελος

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Today
el: Τροποποιήθηκε σήμερα

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Yesterday
el: Τροποποιήθηκε χθες

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Music
el: Μουσική

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
el: Δίκτυο

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Pictures
el: Εικόνες

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Files
el: Πρόσφατα αρχεία

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Locations
el: Πρόσφατες τοποθεσίες

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
el: Απορρίμματα

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Videos
el: Βίντεο

en: KIO Exec - Opens remote files, watches modifications, asks for upload
el: KIO Exec - Ανοίγει απομακρυσμένα αρχεία, παρακολουθεί τροποποιήσεις, ρωτά για αποστολή

en: Keep It
el: Διατήρησέ το

en: Known Applications
el: Γνωστές εφαρμογές

en: L&abel:
el: Ετικέτ&α:

[ctx: Large icon size]
en: Large (%1x%1)
el: Μεγάλο (%1x%1)

en: Launching %1
el: Εκκίνηση %1

[ctx: Launching application]
en: Launching %1
el: Εκκίνηση %1

en: Limit to
el: Περιορισμός σε

en: Link
el: Δεσμός

en: Link to Device
el: Δεσμός με συσκευή

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
el: Η προβολή φακέλων δεν υποστηρίζεται για το πρωτόκολλο %1.

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Login OK
el: Σύνδεση εντάξει

en: Looking up correct file
el: Αναζήτηση σωστού αρχείου

en: Looking up section
el: Αναζήτηση τμήματος

en: MD5 digest:
el: Σύνοψη MD5:

en: Malformed URL
    %1
el: Κακοδιατυπωμένο URL
    %1

en: Malformed URL %1
el: Κακοδιατυπωμένο URL %1

en: Malformed URL %1.
el: Κακοδιατυπωμένο URL %1.

en: Manually enter proxy server configuration information.
el: Χειροκίνητη εισαγωγή πληροφοριών διαμόρφωσης διαμεσολαβητή.

en: Mark &partially uploaded files
el: Σήμανση &μερικώς απεσταλμένων αρχείων

en: Mark partially uploaded files
el: Σήμανση μερικώς απεσταλμένων αρχείων

en: Mask
el: Μάσκα

[ctx: Medium icon size]
en: Medium (%1x%1)
el: Μεσαίο (%1x%1)

en: Menu
el: Μενού

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
el: Μήνυμα εστάλη:
    Σύνδεση με όνομα χρήστη=%1 και κωδικό πρόσβασης=[κρυμμένος]
    
    Απάντηση εξυπηρετητή:
    %2

en: Mimetype
el: Τύπος mime

en: Modified:
el: Τροποποιήθηκε:

en: Modify Web Shortcut
el: Τροποποίηση συντόμευσης ιστού

en: Modify the highlighted Web search keyword
el: Να τροποποιηθεί η τονισμένη συντόμευση ιστού

en: More than one file provided
el: Δόθηκαν πάνω από ένα αρχεία

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
el: Επιλέχθηκαν περισσότεροι από έναν φάκελο και ο διάλογος αυτός δε δέχεται φακέλους, ενώ είναι αδύνατο να καθοριστεί η μετάβαση σε έναν από αυτούς. Παρακαλώ επιλέξτε μόνο έναν φάκελο για εμφάνιση

en: More than one folder provided
el: Δόθηκαν περισσότεροι από ένας φάκελοι

en: Mount
el: Προσάρτηση

en: Mounted From:
el: Προσαρτημένο από:

en: Mounted On:
el: Προσαρτημένο στο:

en: Mountpoint
el: Σημείο προσάρτησης

en: Move Items
el: Μετακίνηση αντικειμένων

en: Move the item into a different folder.
el: Μετακίνηση του αντικειμένου σε διαφορετικό φάκελο.

en: Move to Trash
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα

en: Moving
el: Μετακίνηση

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
el: Το πολλαπλό get δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Name
el: Όνομα

en: Name for new link:
el: Όνομα για τον νέο σύνδεσμο:

en: Name:
el: Όνομα:

en: Named group
el: Δοσμένη ομάδα

en: Named user
el: Δοσμένος χρήστης

en: Navigate
el: Πλοήγηση

en: Network
el: Δίκτυο

en: New Filename: %1
el: Νέο όνομα αρχείου: %1

en: New Folder...
el: Νέος φάκελος...

en: New Owner: UID=%1, GID=%2
el: Νέος ιδιοκτήτης: UID=%1, GID=%2

en: New Permissions: %1
el: Νέα δικαιώματα: %1

en: New Web Shortcut
el: Νέα συντόμευση ιστού

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
el: &Επόμενο >>

en: Next to File Name
el: Δίπλα στο όνομα αρχείου

en: No Access
el: Χωρίς πρόσβαση

en: No Content
el: Κανένα περιεχόμενο

en: No Exec field in %1
el: Δεν υπάρχει πεδίο Exec στο %1

en: No Proxy
el: Χωρίς διαμεσολαβητή

en: No associated application
el: Μη συσχετισμένη εφαρμογή

en: No favicon found for %1
el: Δε βρέθηκε favicon για το "%1

en: No host specified.
el: Δεν καθορίστηκε υπολογιστής.

en: No hostname specified.
el: Δεν καθορίστηκε όνομα υπολογιστή.

en: No mail client found
el: Δε βρέθηκε πελάτης αλληλογραφίας

en: No media in device for %1
el: Δεν υπάρχει μέσο στη συσκευή για το %1

en: No preferred search providers were found.
el: Δε βρέθηκαν προτιμώμενοι πάροχοι αναζήτησης.

en: No registered file type
el: Μη καταχωρημένος τύπος αρχείου

en: No search providers were found.
el: Δε βρέθηκαν πάροχοι αναζήτησης.

en: No terminal emulator found
el: Δεν βρέθηκε εξομοιωτής τερματικού

en: Nothing to Delete
el: Τίποτα για διαγραφή

en: Nothing to Trash
el: Τίποτα για μετακίνηση στα απορρίμματα

en: O&thers:
el: Ά&λλοι:

en: O&wner:
el: &Ιδιοκτήτης:

en: One or more files on this device are open within an application.
el: Ένα ή περισσότερα αρχεία σε αυτήν τη συσκευή είναι ανοιχτά με μια εφαρμογή.

en: One or more files on this device are opened in application <application>"%2"</application>. | One or more files on this device are opened in following applications: <application>%2</application>.
el[0]: Ένα ή περισσότερα αρχεία σε αυτήν τη συσκευή είναι ανοιχτά στην εφαρμογή <application>"%2"</application>.
el[1]: Ένα ή περισσότερα αρχεία σε αυτήν τη συσκευή είναι ανοιχτά στις ακόλουθες εφαρμογές: <application>%2</application>.

en: Only acce&pt cookies from originating server
el: &Αποδοχή των cookies μόνο από τον εξυπηρετητή πηγής

en: Only executables on local file systems are supported.
el: Μόνο εκτελέσιμα σε τοπικά συστήματα αρχείων υποστηρίζονται.

en: Only folders can be added to the Places panel.
el: Μόνο φάκελοι μπορούν να προστεθούν στον πίνακα τοποθεσιών.

en: Only own&er can rename and delete folder content
el: Μόνο ο &ιδιοκτήτης μπορεί να μετονομάσει και να διαγράψει το περιεχόμενο του φακέλου

en: Only the owner can change permissions.
el: Μόνο ο ιδιοκτήτης μπορεί να αλλάξει άδειες.

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open &with %1
el: Άνοιγμα &με %1

en: Open Containing Folder
el: Άνοιγμα περιλαμβανόμενου φακέλου

en: Open Directory
el: Άνοιγμα καταλόγου

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open With
el: Άνοιγμα με

en: Open With:
el: Άνοιγμα με:

en: Open file dialog
el: Διάλογος ανοίγματος αρχείου

en: Opening connection to host %1
el: Άνοιγμα σύνδεσης με τον υπολογιστή %1

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
el: Το άνοιγμα συνδέσεων δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
el: Το άνοιγμα αρχείων δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Options
el: Επιλογές

en: Organization:
el: Οργανισμός:

en: Organizational unit:
el: Οργανωτική μονάδα:

en: Others
el: Άλλοι

en: Otherwise, the request would have succeeded.
el: Αλλιώς, η αίτηση θα είχε πετύχει.

en: Out of Memory
el: Τελείωσε η μνήμη

en: Overwrite File?
el: Αντικατάσταση αρχείου;

[ctx: Overwrite files into an existing folder when files are older]
en: &Overwrite older files
el: Αντικατάσταση παλαιότερων αρχείων

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Owner (Default)
el: Ιδιοκτήτης (Προκαθορισμένο)

en: Ownership
el: Ιδιοκτησία

en: Owning Group
el: Ομάδα ιδιοκτησίας

en: Parent Folder
el: Γονικός φάκελος

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
el[0]: ενός κλειδιού %1 bit
el[1]: ενός κλειδιού %1 bit

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
el[0]: χρησιμοποιεί %1 bit
el[1]: χρησιμοποιεί %1 bits

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Path:
el: Διαδρομή:

[ctx: Placeholder is error message]
en: Could not add to the Places panel: %1
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη στον πίνακα τοποθεσιών: '%1'

en: Please file a bug at <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
el: Παρακαλώ υποβάλετε μια αναφορά σφάλματος στο <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> για να πληροφορήσετε την ομάδα του KDE για τη μη υποστηριζόμενη μέθοδο ταυτοποίησης.

en: Points to:
el: Δείχνει στο:

en: Policy
el: Πολιτική

en: Policy:
el: Πολιτική:

en: Port:
el: Θύρα:

en: Preparing document
el: Προετοιμασία εγγράφου

en: Privilege escalation is not necessary because 
    '%1' is owned by the current user.
    Please retry after changing permissions.
el: Η κλιμάκωση προνομίων δεν είναι απαραίτητη γιατί 
    το '%1' ανήκει ήδη στον τρέχοντα χρήστη.
    Παρακαλούμε δοκιμάστε ξανά αφού αλλάξετε τα δικαιώματα.

en: Pro&xy connect:
el: Σύνδεση με &διαμεσολαβητή:

en: Program:
el: Πρόγραμμα:

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Properties for %1
el: Ιδιότητες για το %1

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
el[0]: Ιδιότητες για 1 αντικείμενο
el[1]: Ιδιότητες για %1 επιλεγμένα αντικείμενα

en: Protocol %1 does not support action %2.
el: Το πρωτόκολλο %1 δεν υποστηρίζει την ενέργεια %2.

en: Protocol %1 is not a Filesystem
el: Το πρωτόκολλο %1 δεν είναι σύστημα αρχείων

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
el: Το πρωτόκολλο %1 δεν είναι ένα πρωτόκολλο - φίλτρο

en: Protocol is a Filter Protocol
el: Το πρωτόκολλο είναι ένα πρωτόκολλο-φίλτρο

en: Proxy Authentication Failed.
el: Η ταυτοποίηση διαμεσολαβητή απέτυχε.

en: Proxy:
el: Διαμεσολαβητής:

en: Quebec
el: Κεμπέκ

en: Re&ject all cookies
el: Από&ρριψη όλων των cookies

en: Read
el: Ανάγνωση

en: Receiving corrupt data.
el: Λήψη κατεστραμμένων δεδομένων

en: Reformat the destination drive to use a filesystem that supports files that large.
el: Διαμορφώστε εκ νέου τον δίσκο προορισμού με ένα σύστημα αρχείων που να υποστηρίζει τόσο μεγάλα αρχεία.

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Reject
el: Απόρριψη

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Remote Files Not Accepted
el: Απομακρυσμένα αρχεία δε γίνονται αποδεκτά

en: Remote URL %1
    not allowed with --tempfiles switch
el: Απομακρυσμένο URL %1
    δεν επιτρέπεται με την επιλογή --tempfiles

en: Remote files not accepted
el: Απομακρυσμένα αρχεία δε γίνονται αποδεκτά

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove Directory
el: Αφαίρεση καταλόγου

en: Remove File
el: Αφαίρεση αρχείου

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Rename:
el: Μετονομασία:

en: Renaming
el: Μετονομασία

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
el: Η μετονομασία ή μετακίνηση αρχείων στο %1 δεν υποστηρίζεται.

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Replace All
el: Αντικατάσταση όλων

en: Request Aborted
el: Αίτηση διεκόπη

en: Request Aborted By User
el: Αίτηση διεκόπη από το χρήστη

en: Restore a trashed file to its original location
el: Αποκατάσταση ενός διαγραμμένου αρχείου στην αρχική του θέση

en: Retrieving %1 from %2...
el: Ανάκτηση %1 από %2...

en: Retrieving data from %1 is not supported.
el: Η ανάκτηση δεδομένων από το %1 δεν υποστηρίζεται.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
el: Η ανάκτηση πληροφοριών τύπου mime από το %1 δεν υποστηρίζεται.

en: Retry
el: Επαναδοκιμή

en: Retry Authentication
el: Επανάληψη ταυτοποίησης

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
el: Ξαναδοκιμάστε την αίτηση και βεβαιωθείτε ότι οι πληροφορίες ταυτοποίησής σας δίνονται σωστά.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
el: Ξαναδοκιμάστε την αίτηση χωρίς προσπάθεια για συνέχιση της μεταφοράς.

en: Retry the request.
el: Ξαναδοκιμάστε την αίτηση.

en: Root privileges are required to change file attributes. Do you want to continue?
el: Δικαιώματα root απαιτούνται για την αλλαγή χαρακτηριστικών αρχείων. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Root privileges are required to complete renaming. Do you want to continue?
el: Δικαιώματα root απαιτούνται για την ολοκλήρωση της μετονομασίας. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Root privileges are required to complete the copy operation. Do you want to continue?
el: Δικαιώματα root απαιτούνται για την ολοκλήρωση της λειτουργίας αντιγραφής. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Root privileges are required to complete the delete operation. However, doing so may damage your system. Do you want to continue?
el: Δικαιώματα root απαιτούνται για την ολοκλήρωση της λειτουργίας διαγραφής. Ωστόσο, συνεχίζοντας μπορεί να προκαλέσετε ζημιά στο σύστημά σας. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Root privileges are required to complete the move operation. Do you want to continue?
el: Δικαιώματα root απαιτούνται για την ολοκλήρωση της λειτουργίας μετακίνησης. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Root privileges are required to complete transferring data. Do you want to continue?
el: Δικαιώματα root απαιτούνται για την ολοκλήρωση μεταφοράς δεδομένων. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Root privileges are required to create a symlink. Do you want to continue?
el: Δικαιώματα root απαιτούνται για τη δημιουργία συμβολικού συνδέσμου. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Root privileges are required to create this folder. Do you want to continue?
el: Δικαιώματα root απαιτούνται για τη δημιουργία αυτού του φακέλου. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Run as a different user
el: Εκτέλεση σαν διαφορετικός χρήστης

en: Run in &terminal
el: Εκτέλεση σε &τερματικό

en: Run in terminal
el: Εκτέλεση σε τερματικό

en: Run using dedicated graphics card
el: Εκτέλεση χρησιμοποιώντας ξεχωριστή κάρτα γραφικών

en: SHA1 digest:
el: Σύνοψη SHA1:

en: SOCKS Proxy:
el: SOCKS διαμεσολαβητής:

en: SSL Proxy:
el: SSL διαμεσολαβητής:

en: SSL version:
el: Έκδοση SSL:

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: Saving to cache
el: Αποθήκευση στη λανθάνουσα μνήμη

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search F&ilters
el: &Φίλτρα αναζήτησης

en: Search for '%1' with
el: Αναζήτηση για '%1' με

en: Search for web search keywords
el: Αναζήτηση συντόμευσης ιστού

en: Search interactively for domains
el: Αλληλεπιδραστική αναζήτηση τομέων

en: Search interactively for domains and hosts
el: Αλληλεπιδραστική αναζήτηση για τομείς και υπολογιστές

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Secure:
el: Ασφαλές:

en: Security Information
el: Πληροφορίες ασφαλείας

en: See or modify the cookie information
el: Προβολή ή τροποποίηση πληροφοριών cookie

en: Select one or more file types to add:
el: Επιλέξτε έναν ή περισσότερους τύπους αρχείου για προσθήκη:

en: Select the character set that will be used to encode your search query
el: Επιλέξτε το συνόλων χαρακτήρων που θα χρησιμοποιηθεί για την κωδικοποίηση της αναζήτησης

en: Select the character set that will be used to encode your search query.
el: Επιλέξτε το συνόλων χαρακτήρων που θα χρησιμοποιηθεί για την κωδικοποίηση της αναζήτησης.

en: Select this option to accept or reject all cookies from this site. Choosing this option will add a new policy for the site this cookie originated from. This policy will be permanent until you manually change it from the System Settings.
el: Κάντε αυτή την επιλογή για να δέχεστε ή να απορρίπτετε όλα τα cookies από αυτόν το δικτυακό τόπο. Αυτή η επιλογή θα προσθέσει μια νέα πολιτική για τον ιστότοπο από τον οποίο προήλθε αυτό το cookie. Αυτή η πολιτική θα είναι μόνιμη μέχρι να την αλλάξετε με το χέρι από τις ρυθμίσεις συστήματος.

en: Select this option to accept/reject all cookies from anywhere. Choosing this option will change the global cookie policy for all cookies until you manually change it from the System Settings.
el: Κάντε αυτή την επιλογή για να δέχεστε/απορρίπτετε όλα τα cookies από παντού. Αυτή η επιλογή θα αλλάξει την καθολική πολιτική για όλα τα cookies μέχρι να την αλλάξετε χειροκίνητα από τις ρυθμίσεις συστήματος.

en: Select this option to only accept or reject this cookie. You will be prompted again if you receive another cookie.
el: Κάντε αυτή την επιλογή για να δεχθείτε ή να απορρίψετε μόνο αυτό το cookie. Θα ερωτηθείτε ξανά αν δεχθείτε και άλλο cookie.

en: Sending data to %1
el: Αποστολή δεδομένων προς %1

en: Sending login information
el: Αποστολή πληροφοριών σύνδεσης

en: Serial number:
el: Σειριακός αριθμός:

en: Server Authentication
el: Ταυτοποίηση εξυπηρετητή

en: Server co&nnect:
el: Σύ&νδεση με εξυπηρετητή:

en: Server processing request, please wait...
el: Ο εξυπηρετητής επεξεργάζεται την αίτηση, παρακαλώ περιμένετε...

en: Set GID
el: Ορισμός GID

en: Set UID
el: Ορισμός UID

en: Sets the working directory for your application.
el: Ορίζει τον κατάλογο εργασίας για την εφαρμογή σας.

en: Setting ACL for %1
el: Ορισμός ACL για %1

en: Short View
el: Σύντομη προβολή

en: Shortcut &URL:
el: &URL συντόμευσης:

en: Shortcut &name:
el: Ό&νομα συντόμευσης:

en: Show
    Entries
el: Εμφάνιση
    καταχωρήσεων

en: Show Bookmarks Button
el: Εμφάνιση κουμπιού σελιδοδεικτών

en: Show Full Path
el: Εμφάνιση πλήρους διαδρομής

en: Show Hidden Files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων

en: Show Places Panel
el: Εμφάνιση πίνακα τοποθεσιών

en: Show Preview
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης

en: Show Preview Panel
el: Εμφάνιση πίνακα προεπισκόπησης

en: Show a Warning
el: Εμφάνιση προειδοποίησης

en: Show details of the next cookie
el: Προβολή λεπτομερειών για το επόμενο cookie

en: Show the &value of the environment variables
el: Εμφάνιση της &τιμής των μεταβλητών περιβάλλοντος

en: Site
el: Ιστοσελίδα

en: Site Policy
el: Πολιτική ιστοσελίδας

en: Site name:
el: Όνομα ιστοσελίδας:

en: Site:
el: Δικτυακός τόπος:

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Size: %1
el: Μέγεθος: %1

en: Skip
el: Παράλειψη

en: Skip All
el: Παράλειψη όλων

en: Slashes cannot be used in file and folder names.
el: Κάθετοι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε ονόματα αρχείων και φακέλων.

[ctx: Small icon size]
en: Small (%1x%1)
el: Μικρό (%1x%1)

en: Soc&ket read:
el: Ανάγνωση &υποδοχής:

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
el: Τμήμα αυτού του εγγράφου είναι προστατευμένο με SSL, αλλά το κυρίως μέρος του δεν είναι.

en: Sorry
el: Δυστυχώς

[ctx: Sort ascending]
en: A-Z
el: Α-Ω

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
el: Πρώτα τα παλαιότερα

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
el: Πρώτα τα μικρότερα

en: Sort by Date
el: Ταξινόμηση κατά ημερομηνία

en: Sort by Name
el: Ταξινόμηση κατά όνομα

en: Sort by Size
el: Ταξινόμηση κατά μέγεθος

en: Sort by Type
el: Ταξινόμηση κατά τύπο

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
el: Πρώτα τα μεγαλύτερα

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
el: Πρώτα τα νεώτερα

[ctx: Sort descending]
en: Z-A
el: Ω-Α

en: Sorting
el: Ταξινόμηση

en: Source
el: Πηγή

en: Source and Destination Files Identical
el: Ταυτόσημα αρχεία πηγής και προορισμού

[ctx: Space as keyword delimiter]
en: Space
el: Διάστημα

en: Special
el: Ειδικό

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
el: Ειδική σημαία. Η ακριβής έννοια της σημαίας μπορεί να φανεί στη δεξιά στήλη.

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
el: Ειδική σημαία. Ισχύει για όλο το φάκελο, η ακριβής έννοια της σημαίας μπορεί να φανεί στη δεξιά στήλη.

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
el: Καθορίζει τις ενέργειες που όλοι οι χρήστες, που δεν είναι ούτε ο ιδιοκτήτης ούτε στην ομάδα, επιτρέπεται να κάνουν.

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
el: Καθορίζει τις ενέργειες που τα μέλη της ομάδας επιτρέπεται να κάνουν.

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
el: Καθορίζει τις ενέργειες που ο ιδιοκτήτης επιτρέπεται να κάνει.

en: Starting a file or folder name with a tilde is not recommended because it may be confusing or dangerous when using the terminal to delete things.
el: Ξεκινώντας το όνομα αρχείου ή φακέλου με μια περισπωμένη δεν προτείνεται επειδή μπορεί να μπερδέψει ή να είναι επικίνδυνο κατά τη χρήση τερματικού για την διαγραφή.

en: State:
el: Πολιτεία:

en: Stop
el: Σταμάτημα

en: Suggest New &Name
el: Πρόταση νέου &ονόματος

en: Suggested file name for the downloaded file
el: Προτεινόμενο όνομα για το ληφθέν αρχείο

en: Syntax error in command %1 coming from %2
el: Συντακτικό σφάλμα στην εντολή %1 που προέρχεται από %2

en: Syntax error in command %1 while trying to run %2
el: Συντακτικό σφάλμα στην εντολή %1 κατά την προσπάθεια εκτέλεσης του %2

en: Target: %1
el: Στόχος: %1

en: Terminal %1 not found while trying to run %2
el: Το τερματικό %1 δεν βρέθηκε κατά την προσπάθεια εκτέλεσης του %2

en: Terminal options
el: Επιλογές τερματικού

en: Terminal options:
el: Επιλογές τερματικού:

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
el: Το <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) που δώσατε δεν αναφερόταν σε έναν συγκεκριμένο πόρο.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
el: Το <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) που δώσατε δεν αναφερόταν σε ένα έγκυρο μηχανισμό πρόσβασης στο ζητούμενο πόρο, <strong>%1%2</strong>.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
el: Το <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) που δώσατε δεν ήταν κατάλληλα μορφοποιημένο. Η μορφή ενός URL είναι γενικά:<blockquote><strong>protocol://χρήστης:κωδικός πρόσβασης@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>

en: The KIO worker which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be started. This is usually due to technical reasons.
el: Ο εργάτης KIO που παρέχει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> δεν ήταν δυνατό να εκκινηθεί. Αυτό συνήθως οφείλεται σε τεχνικούς λόγους.

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
el: Η σημαία Ανάγνωση επιτρέπει την προβολή του περιεχομένου του αρχείου.

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
el: Το URL δεν περιέχει αντικαταστάτη θέσης \{...} για την ερώτηση του χρήστη.
    Αυτό σημαίνει ότι, ανεξάρτητα από το τι πληκτρολογεί ο χρήστης, θα εμφανίζεται πάντα η ίδια σελίδα.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
el: Η σημαία Κολλημένο σε ένα αρχείο αγνοείται στο Linux, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μερικά συστήματα

en: The URL %1
    is malformed
el: Το URL %1
    είναι κακοδιατυπωμένο

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
el: Η σημαία Εγγραφή επιτρέπει την τροποποίηση του περιεχομένου του αρχείου.

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
el: Εκδότης

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
el: Όχι, υπήρξαν σφάλματα:

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
el: Ναι

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
el: Τα περιεχόμενα του προχείρου έχουν αλλάξει από όταν χρησιμοποιήσατε το 'επικόλληση'. Η επιλεγμένη μορφή δεδομένων δεν μπορεί αν χρησιμοποιηθεί. Παρακαλώ αντιγράψτε και πάλι στο πρόχειρο αυτό που θέλατε να επικολλήσετε.

en: The desktop entry file
    %1
    is not valid.
el: Το αρχείο καταχώρησης επιφάνειας εργασίας
    %1
    δεν είναι έγκυρο.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
el: Το αρχείο καταχώρησης επιφάνειας εργασίας
    %1
    είναι του τύπου FSDevice αλλά δεν έχει καταχώρηση Dev=... .

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
el: Το αρχείο καταχώρησης επιφάνειας εργασίας
    %1
    είναι του τύπου Δεσμός αλλά δεν έχει καταχώρηση URL=... .

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
el: Το αρχείο καταχώρησης επιφάνειας εργασίας %1 δεν έχει καταχώρηση Type=... .

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
el: Η καταχώρηση επιφάνειας εργασίας του τύπου
    %1
    είναι άγνωστη.

en: The desktop is offline
el: Το σύστημα είναι χωρίς σύνδεση

en: The destination is <b>bigger by %1</b>
el: Ο προορισμός είναι <b>μεγαλύτερος κατά %1</b>

en: The destination is <b>smaller by %1</b>
el: Ο προορισμός είναι <b>μικρότερος κατά %1</b>

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
el: Προορισμός

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
el: Ο πόρος προορισμού δεν έχει αρκετό χώρο για να καταγράψει την κατάσταση του πόρου μετά την εκτέλεση αυτής της μεθόδου.

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
el: Η συσκευή '%1' δεν είναι δίσκος και δεν μπορεί να εξαχθεί.

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
el: Η συσκευή μπορεί να είναι απασχολημένη που σημαίνει ότι χρησιμοποιείται από μια άλλη εφαρμογή ή χρήστη. Ακόμη και ένα ανοικτό παράθυρο περιηγητή σε μια τοποθεσία μέσα στη συσκευή αυτή μπορεί να κρατά τη συσκευή σε χρήση.

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
el: Η συσκευή μπορεί να μην είναι έτοιμη, για παράδειγμα μπορεί να μην υπάρχει μέσο μέσα σε μια αφαιρούμενη συσκευή μέσων (π.χ. όχι CD-ROM σε έναν οδηγό CD), ή στην περίπτωση μιας περιφερειακής/φορητής συσκευής, η συσκευή μπορεί να μην είναι συνδεδεμένη σωστά.

en: The directory %1 does not exist anymore, so it is not possible to restore this item to its original location. You can either recreate that directory and use the restore operation again, or drag the item anywhere else to restore it.
el: Ο κατάλογος %1 δεν υπάρχει πια, οπότε δεν είναι δυνατή η αποκατάσταση αυτού του αντικειμένου στην αρχική του θέση. Μπορείτε είτε να ξαναδημιουργήσετε τον κατάλογο και να χρησιμοποιήσετε την λειτουργία αποκατάστασης ξανά, ή να σύρετε το αντικείμενο οπουδήποτε αλλού για να το αποκαταστήσετε.

en: The executable file "%1" is located on a remote filesystem. For safety reasons it will not be started.
el: Το εκτελέσιμο αρχείο "%1" ανήκει σε απομακρυσμένο σύστημα αρχείων. Για λόγους ασφαλείας δε θα εκκινηθεί.

en: The file
    %1
    has been modified.
    Do you want to upload the changes?
el: Το αρχείο
    %1
    έχει τροποποιηθεί.
    Θέλετε να αποστείλετε τις αλλαγές;

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
el: Το αρχείο "%1" υπάρχει ήδη. Επιθυμείτε την αντικατάστασή του;

en: The file "%1" could not be found
el: Το αρχείο %1 δεν βρέθηκε

en: The file %1
    has been modified. Do you want to upload the changes?
el: Το αρχείο %1
    έχει τροποποιηθεί. Θέλετε να αποστείλετε τις αλλαγές;

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
el: Το αρχείο %1 αντιγράφτηκε από το %2, αλλά εν τω μεταξύ άλλαξε στο %3.
    Η αναίρεση της αντιγραφής θα διαγράψει το αρχείο και όλες οι αλλαγές θα χαθούν.
    Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το %4?

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
el: Το αρχείο ίσως να χρησιμοποιείται (και άρα να είναι κλειδωμένο) από άλλο χρήστη ή εφαρμογή.

en: The file or folder %1 does not exist.
el: Το αρχείο ή ο φάκελος %1 δεν υπάρχει.

en: The files are different.
el: Τα αρχεία είναι διαφορετικά.

en: The files are identical.
el: Τα αρχεία είναι πανομοιότυπα.

en: The files are likely to be identical: they have the same size and their contents are the same at the beginning, middle and end.
el: Τα αρχεία είναι πιθανό να είναι ίδια: έχουν το ίδιο μέγεθος και τα περιεχόμενά τους είναι ίδια στην αρχή, μέση και τέλος.

en: The files seem identical.
el: Τα αρχεία φαίνονται όμοια.

[ctx: The first arg is the path to the symlink that couldn't be created, the secondarg is the filesystem type (e.g. vfat, exfat)]
en: Could not create symlink "%1".
    The destination filesystem (%2) doesn't support symlinks.
el: Αδύνατη η δημιουργία του συμβολικού δεσμού "%1".
    Το σύστημα αρχείων προορισμού (%2) δεν υποστηρίζει συμβολικούς δεσμούς.

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
el: Οι ακόλουθες συντομεύσεις έχουν ήδη ανατεθεί. Παρακαλώ επιλέξτε διαφορετικές.
    %1

en: The location where the folder was to be created may not exist.
el: Η τοποθεσία όπου θα δημιουργούνταν ο φάκελος ίσως να μην υπάρχει.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
el: Το κυρίως μέρος αυτού του εγγράφου είναι ασφαλισμένο με SSL, αλλά ορισμένα μέρη του δεν είναι.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
el: Το όνομα που γράψατε, %1, μπορεί να μην υπάρχει: μπορεί να το γράψατε λάθος.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
el: Η δικτυακή σύνδεση μπορεί να είναι λανθασμένα ρυθμισμένη, ή η δικτυακή διασύνδεση μπορεί να μην είναι ενεργοποιημένη.

en: The new file name is empty.
el: Το νέο όνομα αρχείου είναι κενό.

en: The operation could not be completed because the service for requesting passwords (kpasswdserver) couldn't be contacted
el: Η ενέργεια δεν ολοκληρώθηκε λόγω αδυναμίας επικοινωνίας με την υπηρεσία αίτησης κωδικών (kpasswdserver)

en: The operation could not be completed because the source and destination file or folder are the same.
el: Η ενέργεια δεν ολοκληρώθηκε γιατί το αρχείο ή ο φάκελος πηγής και προορισμού είναι τα ίδια.

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
el: Η ενέργεια δεν ολοκληρώθηκε γιατί η πηγή και ο προορισμός είναι το ίδιο αρχείο.

en: The operation could not be completed because the source can not be moved into itself.
el: Η ενέργεια δεν ολοκληρώθηκε γιατί η πηγή δεν μπορεί να μετακινηθεί στον εαυτό της.

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
el: Η ακολουθία πιστοποιητικού SSL του υπολογιστή φαίνεται να είναι κατεστραμμένη.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
el: Η διεργασία για το πρωτόκολλο %1 πέθανε ξαφνικά.

en: The program "%1" could not be launched.
el: Το πρόγραμμα "%1" δεν μπορεί να εκκινηθεί.

en: The program "%1" needs to have executable permission before it can be launched.
el: Το πρόγραμμα "%1" χρειάζεται να έχει δικαίωμα εκτέλεσης για να είναι δυνατή η εκκίνησή του.

en: The program '%1' is missing executable permissions.
el: Το πρόγραμμα '%1' δεν έχει δικαίωμα εκτέλεσης.

en: The program '%1' was found at '%2' but it is missing executable permissions.
el: Το πρόγραμμα '%1' βρέθηκε στο '%2' αλλά λείπουν τα δικαιώματα εκτέλεσης.

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
el: Το πρόγραμμα στον εξυπηρετητή που παρέχει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> ανέφερε ένα εσωτερικό σφάλμα: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be found or started. This is usually due to technical reasons.
el: Το πρόγραμμα, στον υπολογιστή σας, που παρέχει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> δεν ήταν δυνατό να βρεθεί ή να εκκινηθεί. Αυτό συνήθως οφείλεται σε τεχνικούς λόγους.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
el: Το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας που παρέχει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> δεν μπόρεσε να αποκτήσει την αναγκαία μνήμη για να συνεχίσει.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
el: Το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας που προσφέρει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> ανέφερε ένα εσωτερικό σφάλμα.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
el: Το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας που παρέχει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> ανέφερε μια διακοπή άγνωστου τύπου: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
el: Το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας που παρέχει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> ανέφερε ένα άγνωστο σφάλμα: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
el: Το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας που παρέχει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> τερμάτισε απροσδόκητα.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
el: Το πρόγραμμα που παρέχει πρόσβαση σε αυτό το πρωτόκολλο μπορεί να μην αναβαθμίστηκε με την τελευταία αναβάθμιση του KDE σας. Αυτό μπορεί να καταστήσει το πρόγραμμα ασύμβατο με την τρέχουσα έκδοση και έτσι να μην ξεκινάει.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
el: Το πρωτόκολλο %1 δεν υλοποιεί υπηρεσία φακέλου.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
el: Το πρωτόκολλο %1 δεν είναι πρωτόκολλο-φίλτρο.

en: The protocol %1 is not supported.
el: Το πρωτόκολλο %1 δεν υποστηρίζεται.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
el: Το πρωτόκολλο %1 είναι μόνο ένα πρωτόκολλο-φίλτρο.

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
el: Το πρωτόκολλο <strong>%1</strong> δεν υποστηρίζεται από τα προγράμματα του KDE που είναι εγκατεστημένα σε αυτόν τον υπολογιστή.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
el: Το πρωτόκολλο, ή ο εξυπηρετητής, ίσως δεν υποστηρίζει διακεκομμένη λήψη.

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
el: Το σενάριο ρύθμισης διαμεσολαβητή δεν είναι έγκυρο:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
el: Το σενάριο ρύθμισης διαμεσολαβητή επέστρεψε ένα σφάλμα:
    %1

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
el: Θέμα

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
el: Ο απομακρυσμένος υπολογιστής δεν έστειλε πιστοποιητικά SSL.
    Εγκατάλειψη καθώς η ταυτότητα του υπολογιστή δεν μπορεί να επαληθευτεί.

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
el: Η αίτηση περίμενε αρχείο, αλλά αντί για αυτό βρέθηκε ο φάκελος <strong>%1</strong>.

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
el: Η αίτηση περίμενε φάκελο, αλλά αντί για αυτό βρέθηκε το αρχείο <strong>%1</strong>.

en: The request was not completed because it was aborted.
el: Η αίτηση δεν ολοκληρώθηκε γιατί διεκόπη.

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
el: Η ζητούμενη ενέργεια δεν υποστηρίζεται από το πρόγραμμα του KDE που υλοποιεί το πρωτόκολλο <strong>%1</strong>.

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
el: Η ζητούμενη συσκευή δεν ήταν δυνατό να αρχικοποιηθεί ("προσαρτηθεί"). Το σφάλμα που αναφέρθηκε ήταν: <strong>%1</strong>

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
el: Η ζητούμενη συσκευή δεν ήταν δυνατό να απο-αρχικοποιηθεί ("αποπροσαρτηθεί"). Το σφάλμα που αναφέρθηκε ήταν: <strong>%1</strong>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
el: Το ζητούμενο αρχείο <strong>%1</strong> δεν ήταν δυνατό να γραφτεί γιατί δεν υπάρχει αρκετός χώρος στο δίσκο.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
el: Το ζητούμενο αρχείο δεν ήταν δυνατό να δημιουργηθεί γιατί ένα αρχείο με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
el: Ο ζητούμενος φάκελος ήταν αδύνατο να δημιουργηθεί γιατί ένας φάκελος με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη.

en: The requested help file could not be parsed:<br />%1
el: Το ζητούμενο αρχείο βοήθειας ήταν αδύνατο να αναλυθεί:<br />%1

en: The requested lock could not be granted. %1
el: Το ζητούμενο κλείδωμα δεν μπόρεσε να ικανοποιηθεί. %1

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
el: Η ζητούμενη ενέργεια απαιτούσε τη δημιουργία ενός προσωρινού αρχείου <strong>%1</strong>, αλλά δεν ήταν δυνατό να δημιουργηθεί.

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
el: Η ζητούμενη ενέργεια απαιτούσε τη δημιουργία ενός προσωρινού αρχείου στο οποίο θα αποθηκευόταν το αρχείο κατά τη λήψη του. Αυτό το προσωρινό αρχείο <strong>%1</strong> ήταν αδύνατο να διαγραφεί.

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
el: Η ζητούμενη ενέργεια απαιτούσε τη διαγραφή του πρωτότυπου αρχείου, πιθανότατα στο τέλος μιας ενέργειας μετακίνησης αρχείου. Το πρωτότυπο αρχείο <strong>%1</strong> ήταν αδύνατο να διαγραφεί.

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
el: Η ζητούμενη ενέργεια απαιτούσε τη μετονομασία του πρωτότυπου αρχείου <strong>%1</strong>, αλλά δεν ήταν δυνατή.

en: The requested protocol may not be supported.
el: Το ζητούμενο πρωτόκολλο μπορεί να μην υποστηρίζεται.

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
el: Ο ζητούμενος συμβολικός δεσμός %1 δεν ήταν δυνατό να δημιουργηθεί.

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
el: Οι απαιτούμενες πληροφορίες για το μέγεθος του περιεχομένου δεν προέβλεπε την λειτουργία POST.

en: The resource cannot be deleted.
el: Ο πόρος δεν μπορεί να διαγραφεί.

en: The selected URL uses an unsupported scheme. Please use the following scheme: %2 | The selected URL uses an unsupported scheme. Please use one of the following schemes: %2
el[0]: Το επιλεγμένο URL χρησιμοποιεί ένα μη υποστηριζόμενο σχήμα. Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε το ακόλουθο σχήμα: %2
el[1]: Το επιλεγμένο URL χρησιμοποιεί ένα μη υποστηριζόμενο σχήμα. Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε ένα από τα ακόλουθα σχήματα: %2

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
el: Ο εξυπηρετητής <strong>%1</strong> δεν επέτρεψε σε αυτόν τον υπολογιστή να συνδεθεί.

en: The server does not support the WebDAV protocol.
el: Ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει το πρωτόκολλο WebDAV.

en: The server does not support the request type of the body.
el: Ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει τον τύπο αίτησης του σώματος.

en: The server failed the authenticity check (%1).
el: Ο εξυπηρετητής απέτυχε στον έλεγχο ταυτοποίησης (%1)

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
el: Ο εξυπηρετητής ήταν πολύ απασχολημένος με άλλες αιτήσεις, για να απαντήσει.

en: The server was unable to maintain the liveness of the
    properties listed in the propertybehavior XML element
    or you attempted to overwrite a file while requesting
    that files are not overwritten.
     %1
el: Ο εξυπηρετητής δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη δράση των επιλογών που
    εμφανίζονται στο στοιχείο XML συμπεριφοράς ιδιοτήτων ή προσπαθήσατε να
    αντικαταστήσετε ένα αρχείο ενώ ζητούσατε να μην είναι δυνατή
    η αντικατάσταση των αρχείων.
     %1

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
el: Ο εξυπηρετητής, αν και είναι συνδεδεμένος με το Διαδίκτυο, μπορεί να μην είναι ρυθμισμένος να επιτρέπει αιτήσεις.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
el: Ο εξυπηρετητής, αν και είναι συνδεδεμένος με το Διαδίκτυο, μπορεί να μην τρέχει τη ζητούμενη υπηρεσία (%1).

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
el: Η συντόμευση "%1" έχει ήδη ανατεθεί στο "%2". Παρακαλώ επιλέξτε μία άλλη.

en: The source and destination are the same file.
    %1
el: Η πηγή και ο προορισμός είναι το ίδιο αρχείο.
    %1

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
el: Πηγή

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
el: Το καθορισμένο αρχείο ή φάκελος <strong>%1</strong> δεν υπάρχει.

en: The specified folder does not exist or was not readable.
el: Ο καθορισμένος φάκελος δεν υπάρχει ή δεν ήταν αναγνώσιμος.

en: The specified folder may not be empty.
el: Ο καθορισμένος φάκελος ίσως να μην είναι κενός.

en: The specified folder may not exist.
el: Ο καθορισμένος φάκελος ίσως να μην υπάρχει.

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
el: Η καθορισμένη αίτηση ζήτησε η μεταφορά του αρχείου <strong>%1</strong> να συνεχιστεί σε ένα συγκεκριμένο σημείο της μεταφοράς. Αυτό δεν ήταν δυνατό.

en: The specified resource may not exist.
el: Ο καθορισμένος πόρος ίσως να μην υπάρχει.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
el: Ο καθορισμένος πόρος ίσως να μην υπήρχε ή να μην είναι προσπελάσιμος.

en: The supposedly temporary file
    %1
    has been modified.
    Do you still want to delete it?
el: Το υποτιθέμενο προσωρινό αρχείο
    %1
    έχει τροποποιηθεί.
    Θέλετε ακόμη να το διαγράψετε;

en: The trash is full. Empty it or remove items manually.
el: Ο χώρος απορριμάτων είναι γεμάτος. Αδειάστε τον ή απομακρύνετε αντικείμενα χειροκίνητα.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
el: Οι εκδόσεις του πρωτοκόλλου %1 που υποστηρίζονται από αυτόν τον υπολογιστή και τον εξυπηρετητή μπορεί να μην είναι συμβατές.

en: There are no special actions available for protocol %1.
el: Δεν υπάρχουν ειδικές ενέργειες διαθέσιμες για το πρωτόκολλο %1.

en: There is no documentation available for %1.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη τεκμηρίωση για το %1.

en: There is not enough space on the disk to write %1.
el: Δεν υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος στο δίσκο για την εγγραφή του %1.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
el: Ίσως να υπήρξε πρόβλημα σε κάποιο σημείο της δικτυακής διαδρομής ανάμεσα στον εξυπηρετητή και σε αυτόν τον υπολογιστή.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
el: Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με τις δικτυακές σας ρυθμίσεις, ειδικά με το όνομα του διαμεσολαβητή σας. Αυτό όμως είναι απίθανο αν είχατε, μέχρι πρόσφατα, πρόσβαση στο διαδίκτυο χωρίς προβλήματα.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
el: Ίσως να υπήρξε πρόβλημα με τις δικτυακές ρυθμίσεις σας. Αν μπαίνετε στο διαδίκτυο χωρίς προβλήματα τον τελευταίο καιρό, τότε αυτό είναι μάλλον απίθανο.

en: There may have been a problem with your network connection.
el: Ίσως να υπήρξε πρόβλημα με τη σύνδεσή σας στο δίκτυο.

en: These files use advanced permissions.
el: Αυτά τα αρχεία χρησιμοποιούν προχωρημένες άδειες.

en: These settings apply to network browsing only.
el: Αυτές οι ρυθμίσεις ισχύουν μόνο για περιήγηση δικτύου.

[ctx: This a template for new filenames, # is replaced by a number later, must be the end character]
en: New name #
el: Νέο όνομα #

en: This action was prevented by another error.
el: Αυτή η ενέργεια αποτράπηκε από ένα άλλο σφάλμα.

en: This action will overwrite the destination.
el: Με αυτή την ενέργεια ο προορισμός θα αντικατασταθεί.

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
el: Αυτή η ενέργεια θα αντικαθιστούσε το '%1' με τον εαυτό του.
    Παρακαλώ δώστε ένα νέο όνομα αρχείου:

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
el: Αυτό το σφάλμα εξαρτάται έντονα από το πρόγραμμα KDE. Οι επιπλέον πληροφορίες θα σας δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες από όσες είναι διαθέσιμες στην αρχιτεκτονική εισόδου/εξόδου του KDE.

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
el[0]: Αυτό το αρχείο είναι ένας δεσμός και δεν έχει άδειες.
el[1]: Όλα τα αρχεία είναι δεσμοί και δεν έχουν άδειες.

en: This file is already in the trash bin.
el: Το αρχείο αυτό βρίσκεται ήδη στα απορρίμματα.

en: This file is incomplete and should not be opened.
    Check your open applications and the notification area for any pending tasks or downloads.
el: Αυτό το αρχείο είναι ημιτελές και δεν θα έπρεπε να ανοιχτεί.
    Ελέγξτε τις ανοιχτές σας εφαρμογές και την περιοχή ειδοποιήσεων για εκκρεμείς εργασίες ή λήψεις.

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
el[0]: Αυτό το αρχείο χρησιμοποιεί προχωρημένες άδειες
el[1]: Αυτά τα αρχεία χρησιμοποιούν προχωρημένες άδειες

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
el: Αυτή η σημαία επιτρέπει την προσθήκη, μετονομασία και διαγραφή αρχείων. Σημειώστε ότι η διαγραφή και η μετονομασία μπορεί να περιοριστεί χρησιμοποιώντας τη σημαία Κολλημένο.

en: This flag allows viewing the content of the folder.
el: Αυτή η σημαία επιτρέπει την προβολή του περιεχομένου του φακέλου.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
el[0]: Αυτός ο φάκελος χρησιμοποιεί προχωρημένες άδειες.
el[1]: Αυτοί οι φάκελοι χρησιμοποιούν προχωρημένες άδειες.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
el: Αυτό είναι ένα αρκετά τεχνικό σφάλμα στο οποίο μια απαιτούμενη συσκευή για δικτυακή επικοινωνία (μια υποδοχή) ήταν αδύνατο να δημιουργηθεί.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
el: Αυτό είναι ένα αρκετά τεχνικό σφάλμα στο οποίο μια απαιτούμενη συσκευή για δικτυακή επικοινωνία (μια υποδοχή) ήταν αδύνατο να εγκατασταθεί για αναμονή εισερχόμενων δικτυακών συνδέσεων.

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
el: Αυτό είναι ένα αρκετά τεχνικό σφάλμα στο οποίο ένα σφάλμα συνέβη κατά την προσπάθεια αποδοχής μιας εισερχόμενης δικτυακής σύνδεσης.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
el: Αυτό είναι πολύ πιθανόν να προκαλείται από προγραμματιστικό λάθος (bug) στο πρόγραμμα. Σκεφτείτε το ενδεχόμενο να υποβάλετε μια πλήρη αναφορά σφάλματος όπως περιγράφεται παρακάτω.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
el: Το πιο πιθανό είναι ότι αυτό προκαλείται από ένα σφάλμα στο πρόγραμμα του εξυπηρετητή. Παρακαλώ σκεφτείτε το ενδεχόμενο να υποβάλετε μια πλήρη αναφορά σφάλματος όπως περιγράφεται παρακάτω.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
el: Αυτή είναι η λίστα των αρχείων για άνοιγμα. Περισσότερα από ένα αρχεία μπορεί να καθοριστούν παραθέτοντας τα διαχωρισμένα με κενά.

en: This is the name of the file to open.
el: Αυτό είναι το όνομα του αρχείου για άνοιγμα.

en: This is the name to save the file as.
el: Αυτό είναι το όνομα με το οποίο θα αποθηκευτεί το αρχείο.

en: This may be an error on the server side.
el: Αυτό ίσως να είναι σφάλμα από τη μεριά του εξυπηρετητή.

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
el: Αυτό σημαίνει ότι έγινε μια αίτηση που απαιτεί την εξακρίβωση των περιεχομένων του φακέλου και το πρόγραμμα του KDE που υποστηρίζει αυτό το πρωτόκολλο δεν είναι ικανό να το κάνει.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
el: Αυτό σημαίνει ότι αν και ο πόρος <strong>%1</strong> ανοίχτηκε, ένα σφάλμα συνέβη κατά την ανάγνωση των περιεχομένων του πόρου.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
el: Αυτό σημαίνει ότι αν και ο πόρος <strong>%1</strong> ανοίχτηκε, ένα σφάλμα συνέβη κατά την εγγραφή στον πόρο.

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
el: Αυτό σημαίνει ότι μια προσπάθεια για είσοδο (με άλλα λόγια, για άνοιγμα) στο ζητούμενο φάκελο <strong>%1</strong> απορρίφθηκε.

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
el: Αυτό σημαίνει ότι μια προσπάθεια για εγγραφή στο αρχείο <strong>%1</strong> απορρίφθηκε.

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
el: Αυτό σημαίνει ότι τα περιεχόμενα του ζητούμενου αρχείου ή φακέλου <strong>%1</strong> ήταν αδύνατο να ανακτηθούν, καθώς ήταν αδύνατο να αποκτηθεί άδεια ανάγνωσης.

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
el: Αυτό σημαίνει ότι το αρχείο <strong>%1</strong> ήταν αδύνατο να τροποποιηθεί, όπως ζητήθηκε, γιατί δεν ήταν δυνατό να αποκτηθεί πρόσβαση με άδεια για εγγραφή.

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
el: Αυτή η επιλογή ενεργοποιεί μερικά βολικά χαρακτηριστικά για την αποθήκευση αρχείων με επεκτάσεις:<br /><ol><li>Κάθε επέκταση που ορίζεται στη περιοχή κειμένου <b>%1</b> θα ενημερωθεί αν αλλάξετε τον τύπο αρχείου για την αποθήκευση.<br /><br /></li><li>Αν δεν ορισθεί επέκταση στην περιοχή κειμένου <b>%2</b> όταν κάνετε κλικ στο <b>Αποθήκευση</b>,το %3 θα προστεθεί στο τέλος του ονόματος αρχείου (αν δεν υπάρχει ήδη το όνομα αυτό). Αυτή η επέκταση βασίζεται στον τύπο αρχείου που επιλέξατε για την αποθήκευση.<br /><br />Αν δε θέλετε το KDE να αποδώσει επέκταση στο όνομα αρχείου, μπορείτε είτε να απενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή ή μπορείτε να το παραλείψετε προσθέτοντας μια τελεία (.) στο τέλος του ονόματος αρχείου. (η τελεία θα αφαιρεθεί αυτόματα).</li></ol>Αν δεν είστε σίγουροι, διατηρήστε αυτή την επιλογή ενεργοποιημένη καθώς καθιστά τα αρχεία σας πιο εύκολα διαχειρίσιμα.

en: Timeout Error
el: Σφάλμα χρονικού ορίου

en: Timeout Values
el: Τιμές χρονικών ορίων

en: Timeout on server
    %1
el: Τέλος χρονικού ορίου στον εξυπηρετητή
    %1

en: Transfer data
el: Μεταφορά δεδομένων

en: Trash
el: Απορρίμματα

en: Treat URLs as local files and delete them afterwards
el: Χειρισμός των URL σαν τοπικά αρχεία και διαγραφή τους αμέσως μετά

en: Tree View
el: Προβολή δέντρου

en: Trusted:
el: Έμπιστο:

en: Try again, either now or at a later time.
el: Δοκιμάστε ξανά, είτε τώρα είτε αργότερα.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
el: Προσπαθήστε να μετακινήσετε το τρέχον αρχείο κάπου αλλού πρώτα και μετά προσπαθήστε ξανά.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
el: Προσπαθήστε να μετακινήσετε τον τρέχοντα φάκελο κάπου αλλού πρώτα και μετά προσπαθήστε ξανά.

en: Try restarting your session, or look in the logs for errors from kiod.
el: Δοκιμάστε επανεκκίνηση συνεδρίας ή δείτε τα αρχεία καταγραφής για σφάλματα από το kiod.

en: Type
el: Τύπος

en: Type any comment you think is useful here.
el: Δώστε εδώ οποιοδήποτε σχόλιο θεωρείτε ότι είναι χρήσιμο.

en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several placeholders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    
    %f - a single filename
    %F - a list of files (for apps that can open several files at once)
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %i - the icon of the .desktop file
    %c - the name of the .desktop file
    %k - the location of the .desktop file
el: Δώστε εδώ την εντολή για την εκκίνηση αυτής της εφαρμογής.
    
    Μετά την εντολή, μπορείτε να έχετε διάφορα δεσμευτικά θέσης τα οποία θα αντικατασταθούν με τις πραγματικές τιμές όταν το πρόγραμμα εκτελεστεί:
    %f - ένα μοναδικό όνομα αρχείου
    %F - μια λίστα από αρχεία (για εφαρμογές που μπορούν να ανοίξουν πολλά αρχεία ταυτόχρονα)
    %u - ένα μοναδικό URL
    %U - μια λίστα από URL
    %i - το εικονίδιο του αρχείου .desktop
    %c - το όνομα του αρχείου .desktop
    %k - η θέση του αρχείου .desktop

en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
el: Δώστε εδώ την περιγραφή για αυτή την εφαρμογή, βασισμένη στη χρήση της. Παραδείγματα: μια εφαρμογή dial up (KPPP) θα έχει περιγραφή "Εργαλείο dial up".

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
el: Δώστε εδώ το όνομα που θέλετε για αυτή την εφαρμογή. Αυτή η εφαρμογή θα εμφανιστεί με αυτό το όνομα στο μενού εφαρμογών και στον πίνακα.

en: Type to filter the applications below, or specify the name of a command.
    Press down arrow to navigate the results.
el: Πληκτρολογήστε για φιλτράρισμα των παρακάτω εφαρμογών, ή ορίστε το όνομα της εντολής.
    Πατήστε το κάτω βέλος για να πλοηγηθείτε στα αποτελέσματα.

en: Type:
el: Τύπος:

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
el: Τα περιβάλλοντα UNIX συνήθως είναι ικανά να συνδέσουν ένα αρχείο ή φάκελο σε ένα διαφορετικό όνομα και/η τοποθεσία. Κατά τη διάρκεια της ζητούμενης ενέργειας αντιγραφής το KDE ανίχνευσε ένα δεσμό ή μια σειρά δεσμών που οδηγεί σε ένα αέναο βρόχο - π.χ. το αρχείο ήταν συνδεδεμένο (πιθανόν με έναν έμμεσο τρόπο) με τον εαυτό του.

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
el: Τα περιβάλλοντα UNIX συνήθως είναι ικανά να συνδέσουν ένα αρχείο ή φάκελο σε ένα διαφορετικό όνομα και/η τοποθεσία. Το KDE ανίχνευσε ένα δεσμό ή μια σειρά δεσμών που οδηγεί σε ένα αέναο βρόχο - π.χ. το αρχείο ήταν συνδεδεμένο (πιθανόν με έναν έμμεσο τρόπο) με τον εαυτό του.

[ctx: UNIX permissions]
en: Mask
el: Μάσκα

[ctx: UNIX permissions]
en: Named User
el: Δοσμένος χρήστης

[ctx: UNIX permissions]
en: Others
el: Άλλοι

[ctx: UNIX permissions]
en: Owning Group
el: Ομάδα ιδιοκτησίας

en: URL Does Not Refer to a Resource.
el: To URL δεν αναφέρεται σε κάποιον πόρο.

en: URL Resource Invalid
el: Μη έγκυρος πόρος URL

en: URL(s) or local file(s) used for 'command'
el: URL(s) ή τοπικό αρχείο(α) που χρησιμοποιείται για την 'εντολή'

en: Unable to Create KIO Worker
el: Αδύνατη η δημιουργία εργάτη KIO

en: Unable to Enter Folder
el: Αδύνατη η είσοδος στο φάκελο

en: Unable to Initialize Input/Output Device
el: Δεν είναι δυνατή η αρχικοποίηση της συσκευής Εισόδου/Εξόδου

en: Unable to Launch Process
el: Δεν είναι δυνατή η εκκίνηση της διεργασίας

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
el: Δεν είναι δυνατή η απο-αρχικοποίηση της συσκευής Εισόδου/Εξόδου

en: Unable to communicate with the cookie handler service.
    Any changes you made will not take effect until the service is restarted.
el: Αδύνατη η επικοινωνία με την υπηρεσία διαχείρισης των cookies.
    Οι αλλαγές που κάνατε θα ενεργοποιηθούν μετά την επανεκκίνηση της υπηρεσίας.

en: Unable to create KIO worker. %1
el: Αδύνατη η δημιουργία εργάτη KIO: %1

en: Unable to create KIO worker: %1
el: Αδύνατη η δημιουργία εργάτη KIO: %1

en: Unable to delete all the cookies as requested.
el: Αδύνατη η διαγραφή όλων των cookies, όπως ζητήθηκε.

en: Unable to delete cookies as requested.
el: Αδύνατη η διαγραφή cookies, όπως ζητήθηκε.

en: Unable to determine the type of file for %1
el: Αδυναμία καθορισμού τύπου αρχείου για το %1

en: Unable to make file "%1" executable.
    %2.
el: Δεν είναι δυνατό να γίνει το αρχείο "%1" εκτελέσιμο.
    %2

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution.
    %2.
el: Αδυναμία ορισμού της υπηρεσίας %1 ως εκτελέσιμη, εγκατάλειψη εκτέλεσης.
    %2

en: Unable to retrieve information about the cookies stored on your computer.
el: Αδύνατη η ανάκτηση πληροφοριών για τα cookies που είναι αποθηκευμένα στον υπολογιστή σας.

en: Und&o
el: Αναί&ρεση

en: Und&o: Batch Rename
el: Αναίρεση: Μαζική μετ&ονομασία

en: Und&o: Copy
el: &Αναίρεση: Αντιγραφή

en: Und&o: Create File
el: &Αναίρεση: Δημιουργία αρχείου

en: Und&o: Create Folder
el: &Αναίρεση: Δημιουργία φακέλου

en: Und&o: Create Folder(s)
el: &Αναίρεση: Δημιουργία φακέλου(φακέλων)

en: Und&o: Link
el: &Αναίρεση: Δεσμός

en: Und&o: Move
el: &Αναίρεση: Μετακίνηση

en: Und&o: Rename
el: &Αναίρεση: Μετονομασία

en: Und&o: Trash
el: &Αναίρεση: Μετακίνηση στα απορρίμματα

en: Undo Changes
el: Αναίρεση αλλαγών

en: Undo File Copy Confirmation
el: Επιβεβαίωση αναίρεσης αντιγραφής αρχείου

en: Undocumented Error
el: Μη τεκμηριωμένο σφάλμα

en: Undoing this operation requires root privileges. Do you want to continue?
el: Η αναίρεση αυτής της λειτουργίας απαιτεί δικαιώματα root. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Unexpected Program Termination
el: Απροσδόκητος τερματισμός προγράμματος

[ctx: Unix permissions]
en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Unknown Action
el: Άγνωστη ενέργεια

en: Unknown Authorization method.
el: Άγνωστη μέθοδο εξουσιοδότησης

en: Unknown Error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Unknown HTTP verb.
el: Άγνωστο HTTP ρήμα.

en: Unknown Host
el: Άγνωστος υπολογιστής

en: Unknown Interruption
el: Άγνωστη διακοπή

en: Unknown Proxy Host
el: Άγνωστος διαμεσολαβητής

en: Unknown error
    %1
el: Άγνωστο σφάλμα
    %1

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org.
el: Άγνωστος κωδικός σφάλματος %1
    %2
    Παρακαλώ στείλτε μια πλήρη αναφορά σφάλματος στο https://bugs.kde.org.

en: Unknown host %1
el: Άγνωστος υπολογιστής %1

en: Unknown interrupt
    %1
el: Άγνωστη διακοπή
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
el: Άγνωστο πρωτόκολλο '%1'.

en: Unknown proxy host
    %1
el: Άγνωστος διαμεσολαβητής
    %1

en: Unknown size
el: Άγνωστο μέγεθος

en: Unmount
el: Αποπροσάρτηση

en: Unsupported Action: %1
el: Μη υποστηριζόμενη ενέργεια: %1

en: Unsupported Protocol %1
el: Μη υποστηριζόμενο πρωτόκολλο %1

en: Unsupported URL scheme
el: Μη υποστηριζόμενο σχήμα URL

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
el: Ενημερώστε το λογισμικό σας στην τελευταία έκδοση. Η διανομή σας θα πρέπει να παρέχει εργαλεία για την ενημέρωση του λογισμικού.

en: Updating System Configuration
el: Ενημέρωση ρύθμισης συστήματος

en: Updating system configuration.
el: Ενημέρωση ρύθμισης συστήματος.

en: Upload
el: Αποστολή

en: Use manually specified proxy configuration:
el: Χρήση χειροκίνητα ορισμένης διαμόρφωσης διαμεσολαβητή:

en: Use proxy auto configuration URL:
el: Χρήση του URL αυτόματης διαμόρφωσης διαμεσολαβητή:

en: Use proxy settings only for addresses in the Exceptions list
el: Χρήση ρυθμίσεις διαμεσολαβητή μόνο για διευθύνσεις στη λίστα εξαιρέσεων

en: Use system proxy configuration:
el: Χρήση διαμόρφωσης διαμεσολαβητή συστήματος:

en: Use the specified proxy script to configure the proxy settings.
el: Χρήση του ορισμένου σεναρίου διαμεσολαβητή για τη διαμόρφωση των ρυθμίσεων διαμεσολαβητή.

en: Use this proxy server for a&ll protocols
el: Χρήση αυτού του διαμεσολαβητή για ό&λα τα πρωτόκολλα

en: User
el: Χρήστης

en: User canceled action
    %1
el: Ο χρήστης ακύρωσε την ενέργεια
    %1

en: User:
el: Χρήστης:

en: User:
el: Χρήστης:

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Using cached version
el: Χρήση έκδοσης από τη λανθάνουσα μνήμη

en: Using slashes in folder names will create sub-folders, like so:
el: Χρησιμοποιώντας καθέτους σε ονόματα φακέλων θα δημιουργηθούν υποφάκελοι, όπως:

en: Using slashes in folder names will create sub-folders.
el: Χρησιμοποιώντας καθέτους σε ονόματα φακέλων θα δημιουργηθούν υποφάκελοι.

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
el: Η χρήση υπό-URLs με το %1 δεν υποστηρίζεται.

en: Validity period:
el: Περίοδος εγκυρότητας:

en: Value:
el: Τιμή:

en: Varying (No Change)
el: Μεταβαλλόμενο (χωρίς αλλαγή)

[ctx: Warning about executing unknown program]
en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Web Search Keywords
el: Συντομεύσεις Ιστού

[ctx: Web page address]
en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: What do you wish to do with this file?
el: Τι θα θέλατε να κάνετε με αυτό το αρχείο;

en: When FTP connections are passive the client connects to the server, instead of the other way round, so firewalls do not block the connection; old FTP servers may not support Passive FTP though.
el: Όταν οι συνδέσεις FTP είναι παθητικές, ο πελάτης συνδέεται στον εξυπηρετητή, και όχι το ανάποδο, έτσι τα τείχη προστασίας δεν μπλοκάρουν τη σύνδεση, ωστόσο παλιοί εξυπηρετητές FTP μπορεί να μην υποστηρίζουν την παθητική σύνδεση FTP.

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="https://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
el: Όταν όλα τα υπόλοιπα αποτύχουν, παρακαλώ βοηθήστε την ομάδα του KDE ή το συντηρητή αυτού του προγράμματος αποστέλλοντας μιας υψηλής ποιότητας αναφορά. Αν το πρόγραμμα προσφέρεται από κάποιον τρίτο, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί του απευθείας. Αλλιώς ελέγξτε αν το ίδιο σφάλμα έχει ήδη σταλεί από κάποιον άλλον κάνοντας μια αναζήτηση στην <a href="https://bugs.kde.org/">Ιστοσελίδα αναφοράς σφαλμάτων του KDE</a>. Αν δεν υπάρχει εκεί, σημειώστε τις λεπτομέρειες που δίνονται παραπάνω και ενσωματώστε τις στην αναφορά σφάλματος σας, μαζί με όσες περισσότερες λεπτομέρειες θεωρείτε απαραίτητες για να βοηθήσετε.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
el: Όταν είναι επιλεγμένο, η ενέργεια του κουμπιού που θα χρησιμοποιήσετε θα εφαρμόζεται σε όλες τις επερχόμενες συγκρούσεις για την διεργασία σε εξέλιξη.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
el: Όταν είναι επιλεγμένο, η ενέργεια του κουμπιού που θα χρησιμοποιήσετε θα εφαρμόζεται σε όλες τις επερχόμενες συγκρούσεις για την διεργασία σε εξέλιξη.
    Εκτός αν πατήσετε στο παράλειψη, αυτή η ερώτηση θα σας τεθεί σε περίπτωση σύγκρουσης με ένα υπάρχον αρχείο μέσα σ' αυτόν το φάκελο.

en: While a file is being uploaded its extension is ".part". When fully uploaded it is renamed to its real name.
el: Όταν ένα αρχείο είναι απεσταλμένο μερικώς η επέκτασή του είναι ".part". Η επέκταση αυτή θα αφαιρεθεί όταν η μεταφορά του αρχείου ολοκληρωθεί.

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
el: Κατά την ανάκτηση πληροφοριών για τον καθορισμένο διαμεσολαβητή, <strong>%1</strong>, ένα σφάλμα Άγνωστου υπολογιστή συνέβη. Ένα σφάλμα άγνωστου υπολογιστή υποδηλώνει ότι το ζητούμενο όνομα ήταν αδύνατο να εντοπιστεί στο Διαδίκτυο.

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
el: Θέλετε να δέχεστε αυτό το πιστοποιητικό για πάντα χωρίς προτροπή;

en: Write
el: Εγγραφή

en: Write
    Entries
el: Εγγραφή
    καταχωρήσεων

en: Write Access Denied
el: Άρνηση πρόσβασης εγγραφής

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
el: &Εγγραφή σε

en: Writing to %1 is not supported.
el: Η εγγραφή στο %1 δεν υποστηρίζεται.

en: Yes
el: Ναι

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
el: Πρόκειται να μπείτε σε ασφαλή λειτουργία. Όλες οι μεταδόσεις θα κρυπτογραφούνται, εκτός αν σημειώνεται διαφορετικά.
    Αυτό σημαίνει ότι τα μεταφερόμενα δεδομένα σας δε θα μπορούν να παρακολουθούνται εύκολα από τρίτους.

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
el: Πρόκειται να βγείτε από την ασφαλή λειτουργία. Οι μεταδόσεις δε θα κρυπτογραφούνται πλέον.
    Αυτό σημαίνει ότι τα μεταφερόμενα δεδομένα σας θα μπορούν να παρακολουθούνται από τρίτους.

en: You are not authorized to execute this file.
el: Δεν έχετε άδεια εκτέλεσης αυτού του αρχείου.

en: You are not authorized to select an application to open this file.
el: Δεν έχετε άδεια επιλογής μιας εφαρμογής για το άνοιγμα αυτού του αρχείου.

en: You can only select local files
el: Μπορείτε να επιλέξετε μόνο τοπικά αρχεία

en: You can only select local files.
el: Μπορείτε να επιλέξετε μόνο τοπικά αρχεία.

en: You can only select one file
el: Μπορείτε να επιλέξετε μόνο ένα αρχείο

en: You did not select a file to delete.
el: Δεν επιλέξατε κάποιο αρχείο για διαγραφή.

en: You did not select a file to trash.
el: Δεν επιλέξατε κάποιο αρχείο για μετακίνηση στα απορρίμματα.

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
el: Δεν έχετε άδειες για πρόσβαση στο πρωτόκολλο %1.

en: You do not have permission to create that folder.
el: Δεν έχετε άδεια να δημιουργήσετε αυτόν το φάκελο.

en: You have to restart KDE for these changes to take effect.
el: Πρέπει να επανεκκινήσετε το KDE για να εφαρμοστούν αυτές οι αλλαγές.

en: You have to restart the running applications for these changes to take effect.
el: Πρέπει να επανεκκινήσετε τις τρέχουσες εφαρμογές για να εφαρμοστούν αυτές οι αλλαγές.

en: You may have encountered a bug in the program.
el: Μπορεί να συναντήσατε ένα σφάλμα στο πρόγραμμα.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
el: Μπορεί να δώσατε λανθασμένες ή καθόλου πληροφορίες ταυτοποίησης.

en: You may not have permissions to accept the connection.
el: Ίσως δεν έχετε άδειες για αποδοχή της σύνδεσης.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
el: Μπορεί να μην έχετε άδειες για να αρχικοποιήσετε ("προσαρτήσετε") τη συσκευή. Στα συστήματα UNIX, συχνά απαιτούνται προνόμια διαχειριστή για την αρχικοποίηση μιας συσκευής.

en: You may not have permissions to read from the resource.
el: Ίσως δεν έχετε άδειες ανάγνωσης από τον πόρο.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
el: Ίσως δεν έχετε άδειες ανάγνωσης του αρχείου ή ανοίγματος του φακέλου.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
el: Μπορεί να μην έχετε άδειες για να απο-αρχικοποιήσετε ("αποπροσαρτήσετε") τη συσκευή. Στα συστήματα UNIX, συχνά απαιτούνται προνόμια διαχειριστή για την απο-αρχικοποίηση μιας συσκευής.

en: You may not have permissions to write to the resource.
el: Ίσως δεν έχετε άδειες εγγραφής στον πόρο.

en: You may perform a search on the Internet for a software plugin (called a "KIO worker") which supports this protocol. Places to search include <a href="https://store.kde.org/">https://store.kde.org</a>.
el: Μπορείτε να κάνετε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο για ένα πρόσθετο λογισμικό (που ονομάζεται "εργάτης KIO") που υποστηρίζει αυτό το πρωτόκολλο. Τοποθεσία για τέτοια αναζήτηση είναι το <a href="https://store.kde.org/">https://store.kde.org/</a>.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
el: Πρέπει να δώσετε όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης για τον παρακάτω διαμεσολαβητή προτού σας δοθεί πρόσβαση σε κάποιο διαδικτυακό τόπο.

en: You need to supply a username and a password to access this site.
el: Πρέπει να δώσετε όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης για πρόσβαση σε αυτόν τον δικτυακό τόπο.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
el: Οι άδειες πρόσβασής σας ίσως να μην επαρκούν για να πραγματοποιηθεί η ζητούμενη ενέργεια σε αυτόν τον πόρο.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
el: Ο λογαριασμός σας μπορεί να μην έχει άδειες πρόσβασης στον καθορισμένο πόρο.

en: a suitable extension
el: μια κατάλληλη κατάληξη

en: klauncher could not find or start the plugin which provides the protocol. This means you may have an outdated version of the plugin.
el: Το klauncher δεν μπόρεσε να βρει ή να ξεκινήσει το πρόσθετο που παρέχει το πρωτόκολλο. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχετε μια ξεπερασμένη έκδοση του πρόσθετου.

en: mounting is not supported by Windows CE.
el: η προσάρτηση δεν υποστηρίζεται από το Windows CE.

en: not supported
el: δεν υποστηρίζεται

[ctx: notify the user about a computation in the background]
en: Verifying checksum...
el: Επαλήθευση αθροίσματος ελέγχου...

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
el: Αυτό εκκινεί το πρόγραμμα:

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
el: αντιγραφή του καθορισμένου αρχείου ή φακέλου

[ctx: request type]
en: create the requested folder
el: δημιουργία του ζητούμενου φακέλου

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
el: διαγραφή του καθορισμένου αρχείου ή φακέλου

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
el: κλείδωμα του καθορισμένου αρχείου ή φακέλου

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
el: μετακίνηση του καθορισμένου αρχείου ή φακέλου

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
el: ερώτηση των δυνατοτήτων του εξυπηρετητή

[ctx: request type]
en: retrieve property values
el: ανάκτηση τιμών ιδιοτήτων

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
el: ανάκτηση των περιεχομένων του καθορισμένου αρχείου ή φακέλου

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
el: εκτέλεση μίας αναφοράς στον καθορισμένο φάκελο

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
el: αναζήτηση στον καθορισμένο φάκελο

[ctx: request type]
en: set property values
el: καθορισμός τιμών ιδιοτήτων

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
el: ξεκλείδωμα του καθορισμένου αρχείου ή φακέλου

[ctx: request type]
en: upload %1
el: αποστολή του %1

en: the extension <b>%1</b>
el: η κατάληξη <b>%1</b>

en: unmounting is not supported by Windows CE.
el: η αποπροσάρτηση δεν υποστηρίζεται από το Windows CE.
