ibus 1.5.30 - en to el translation catalogue (148 entries)

en: %s is unknown command!
el: Το %s είναι άγνωστη εντολή!

en: <b>Keyboard Layout</b>
el: <b>Διάταξη πληκτρολογίου</b>

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
el: <b>Συντομεύσεις πληκτρολογίου</b>

en: About
el: Σχετικά

en: Alias: %s
el: Ψευδώνυμο: %s

en: Always
el: Πάντα

en: Animals & Nature
el: Ζώα & Φύση

en: Author: %s
el: Συντάκτης: %s

en: Auto hide
el: Αυτόματη απόκρυψη

en: Bottom left corner
el: Κάτω αριστερή γωνία

en: Bottom right corner
el: Κάτω δεξιά γωνία

en: Byzantine Musical Symbols
el: Βυζαντινά μουσικά σύμβολα

en: Can't connect to IBus.
el: Αδυναμία σύνδεσης στο IBus.

en: Click to view a warning message
el: Κάνετε κλικ για εμφάνιση ενός μηνύματος προειδοποίησης

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Commands:
el: Εντολές:

en: Connect Wayland input method protocol
el: Σύνδεση πρωτοκόλλου μεθόδου εισαγωγής Wayland

en: Copyright (c) 2007-2010 Peng Huang
    Copyright (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.
el: Πνευματικά δικαιώματα (c) 2007-2010 Peng Huang
    Πνευματικά δικαιώματα (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.

en: Custom icon
el: Προσαρμοσμένο εικονίδιο

en: Custom icon name for arrow buttons on candidate window
el: Όνομα προσαρμοσμένου εικονιδίου για κουμπιά βέλους στο υποψήφιο παράθυρο

en: Custom theme
el: Προσαρμοσμένο θέμα

en: Custom theme name for language panel
el: Όνομα προσαρμοσμένου θέματος για πίνακα γλώσσας

en: Default language for emoji dictionary
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα για λεξικό emoji

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Description: %s
el: Περιγραφή: %s

en: Disable shortcut keys
el: Απενεργοποίηση πλήκτρων συντομεύσεων

en: Disable:
el: Απενεργοποίηση:

en: Do not show
el: Να μην εμφανίζεται

en: Embed Preedit Text
el: Ενσωμάτωση κειμένου προεπεξεργασίας

en: Embed Preedit Text in Application Window
el: Ενσωμάτωση κειμένου προεπεξεργασίας στο παράθυρο εφαρμογής

en: Embed preedit text in application window
el: Ενσωμάτωση κειμένου προεπεξεργασίας στο παράθυρο εφαρμογής

en: Emoji
el: Εμότζι

en: Emoji Choice
el: Επιλογή Emoji

en: Emoji shortcut keys for gtk_accelerator_parse
el: Πλήκτρα συντομεύσεων Emoji για το gtk_accelerator_parse

en: Enable input method by default
el: Ενεργοποίηση μεθόδου εισαγωγής από προεπιλογή

en: Enable input method by default when the application gets input focus
el: Ενεργοποίηση μεθόδου εισαγωγής από προεπιλογή όταν η εφαρμογή αποκτά εστίαση εισαγωγής

en: Enable or disable:
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση:

en: Enable shortcut keys
el: Ενεργοποίηση πλήκτρων συντομεύσεων

en: Enable:
el: Ενεργοποίηση:

en: Engines order
el: Σειρά μηχανών

en: Exit ibus-daemon
el: Έξοδος ibus-daemon

en: Favorites
el: Αγαπημένα

en: Food & Drink
el: Φαγητό & Ποτό

en: General
el: Γενικά

en: Get global engine failed.
el: Αποτυχία απόκτησης καθολικής μηχανής.

en: Hide automatically
el: Απόκρυψη αυτόματα

en: Hiragana
el: Χιραγκάνα

en: Horizontal
el: Οριζόντιος

en: IBus Emoji initialization
el: Αρχικοποίηση emoji IBus

en: IBus Notification
el: Ειδοποίηση IBus

en: IBus Panel
el: Πίνακας IBus

en: IBus Preferences
el: Προτιμήσεις IBus

en: Input Method
el: Μέθοδος εισαγωγής

en: Katakana
el: Κατακάνα

en: Keyboard layout: %s
el: Διάταξη πληκτρολογίου: %s

en: Keyboard shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Language panel position
el: Θέση πίνακα γλωσσών

en: Language panel position:
el: Θέση πίνακα γλώσσας:

en: Language: %s
el: Γλώσσα: %s

en: Latin layouts which have no ASCII
el: Διατάξεις Λατινικών που δεν έχουν ASCII

en: Loading a Unicode dictionary:
el: Φόρτωση ενός λεξικού Unicode:

en: Menu
el: Μενού

en: More…
el: Περισσότερα…

en: Musical Symbols
el: Μουσικά σύμβολα

en: Name: %s
el: Όνομα: %s

en: Next engine shortcut keys
el: Επόμενη μηχανή πλήκτρων συντομεύσεων

en: Next input method:
el: Επόμενη μέθοδος εισαγωγής:

en: None
el: Κανένα

en: Objects
el: Αντικείμενα

en: Open Unicode choice
el: Άνοιγμα επιλογής Unicode

en: Orientation of lookup table
el: Προσανατολισμός πίνακα αναζήτησης

en: Orientation of lookup table. 0 = Horizontal, 1 = Vertical
el: Προσανατολισμός πίνακα αναζήτησης. 0 = Οριζόντιος, 1 = Κάθετος

en: Others
el: Λοιπά

en: People & Body
el: Άνθρωποι & Σώμα

en: Please press a key (or a key combination)
el: Παρακαλούμε πατήστε ένα κουμπί (ή ένα συνδυασμό κουμπιών)

en: Popup delay milliseconds for IME switcher window
el: Χιλιοστά δευτερολέπτων καθυστέρησης ανάδυσης για το παράθυρο εναλλαγής IME

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preload engines
el: Προφόρτωση μηχανών

en: Preload engines during ibus starts up
el: Προφόρτωση μηχανών κατά τις εκκινήσεις του ibus

en: Prev engine shortcut keys
el: Προηγούμενη μηχανή πλήκτρων συντομεύσεων

en: Previous input method:
el: Προηγούμενη μέθοδος εισαγωγής:

en: Quit
el: Τερματισμός

en: RGBA value of XKB icon
el: Τιμή RGBA του εικονιδίου XKB

en: Reset the configuration values
el: Επαναφορά των τιμών διαμόρφωσης

en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Restart ibus-daemon
el: Επανεκκίνηση ibus-daemon

en: Run xmodmap if .xmodmap or .Xmodmap exists when ibus engines are switched.
el: Εκτέλεση του xmodmap αν το .xmodmap ή το .Xmodmap υφίσταται όποτε οι μηχανές ibus μεταβάλλονται.

en: Saved engines order in input method list
el: Αποθηκευμένη σειρά μηχανών στη λίστα μεθόδου εισαγωγής

en: Saved version number
el: Αποθηκευμένος αριθμός έκδοσης

en: Select a language
el: Επιλογή γλώσσας

en: Select an input method
el: Επιλογή μεθόδου εισαγωγής

en: Select keyboard shortcut for %s
el: Επιλογή συντόμευσης πληκτρολογίου για %s

en: Set IBus Preferences
el: Ρύθμιση προτιμήσεων IBus

en: Set global engine failed.
el: Αποτυχία ορισμού καθολικής μηχανής.

en: Set or get engine
el: Ορισμός ή απόκτηση μηχανής

en: Set popup delay milliseconds to show IME switcher window. The default is 400. 0 = Show the window immediately. 0 < Delay milliseconds. 0 > Do not show the window and switch prev/next engines.
el: Ορισμός χιλιοστών δευτερολέπτων καθυστέρησης ανάδυσης για την εμφάνισης του παραθύρου εναλλαγής IME. Η προεπιλογή είναι 400. 0 = Άμεση εμφάνιση του παραθύρου. 0 < Καθυστέρηση χιλιοστών δευτερολέπτων. 0 > Να μην εμφανίζεται το παράθυρο και εναλλαγή προηγούμενων/επόμενων μηχανών.

en: Share the same input method among all applications
el: Κοινή χρήση της ίδιας μεθόδου εισαγωγής ανάμεσα σε όλες τις εφαρμογές

en: Show available engines
el: Εμφάνιση διαθέσιμων μηχανών

en: Show debug messages.
el: Εμφάνιση μηνυμάτων αποσφαλμάτωσης.

en: Show input method name
el: Εμφάνιση ονόματος μεθόδου εισαγωγής

en: Show input method name on language bar
el: Εμφάνιση ονόματος μεθόδου εισαγωγής στη γραμμή γλωσσών

en: Show property panel:
el: Εμφάνιση πίνακα ιδιοτήτων:

en: Show the configuration values
el: Εμφάνιση των τιμών διαμόρφωσης

en: Show this information
el: Εμφάνιση αυτής της πληροφορίας

en: Show version
el: Εμφάνιση έκδοσης

en: Start ibus-daemon
el: Εκκίνηση ibus-daemon

en: Symbols
el: Σύμβολα

en: The behavior of property panel. 0 = Do not show, 1 = Auto hide, 2 = Always show
el: Η συμπεριφορά του πίνακα ιδιοτήτων. 0 = Μη εμφάνιση, 1 = Αυτόματη απόκρυψη, 2 = Πάντα εμφάνιση

en: The milliseconds to show property panel
el: Τα χιλιοστά δευτερολέπτων εμφάνισης του πίνακα ιδιοτήτων

en: The milliseconds to show property panel after focus-in or properties are changed.
el: Τα χιλιοστά δευτερολέπτων εμφάνισης του πίνακα ιδιοτήτων μετά από εστίαση ή αλλαγή ιδιοτήτων.

en: The milliseconds to show the panel icon for a property
el: Τα χιλιοστά δευτερολέπτων εμφάνισης του εικονιδίου πίνακα για μια ιδιότητα

en: The saved version number will be used to check the difference between the version of the previous installed ibus and one of the current ibus.
el: Ο αποθηκευμένος αριθμός έκδοσης θα χρησιμοποιηθεί για έλεγχο της διαφοράς ανάμεσα στην έκδοση της προηγούμενης εγκατάστασης ibus και σε αυτή της τρέχουσας του ibus.

en: The shortcut keys for switching to the next input method in the list
el: Τα πλήκτρα συντομεύσεων για μετάβαση στην επόμενη μέθοδο εισαγωγής στη λίστα

en: The shortcut keys for switching to the previous input method
el: Τα πλήκτρα συντομεύσεων για μετάβαση στην προηγούμενη μέθοδο εισαγωγής

en: The shortcut keys for turning Unicode typing on or off
el: Τα πλήκτρα συντομεύσεων για ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση πληκτρολόγησης Unicode

en: The shortcut keys for turning emoji typing on or off
el: Τα πλήκτρα συντομεύσεων για ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση πληκτρολόγησης emoji

en: The shortcut keys for turning input method off
el: Τα πλήκτρα συντομεύσεων για απενεργοποίηση μεθόδου εισαγωγής

en: The shortcut keys for turning input method on
el: Τα πλήκτρα συντομεύσεων για ενεργοποίηση μεθόδου εισαγωγής

en: The shortcut keys for turning input method on or off
el: Τα πλήκτρα συντομεύσεων για ενεργοποίηση και απενεργοποίηση μεθόδου εισαγωγής

en: Top left corner
el: Πάνω αριστερή γωνία

en: Top right corner
el: Πάνω δεξιά γωνία

en: Trigger shortcut keys
el: Έναυσμα πλήκτρων συντομεύσεων

en: Trigger shortcut keys for gtk_accelerator_parse
el: Έναυσμα πλήκτρων συντομεύσεων για το gtk_accelerator_parse

en: US layout is appended to the Latin layouts. variant can be omitted.
el: Η διάταξη US προσαρτάται στις διατάξεις Λατινικών. Η μεταβλητή μπορεί να παραλειφθεί.

en: Unicode Choice
el: Επιλογή Unicode

en: Unicode shortcut keys for gtk_accelerator_parse
el: Πλήκτρα συντομεύσεων Unicode για το gtk_accelerator_parse

en: Use custom icon
el: Χρήση προσαρμοσμένου εικονιδίου

en: Use custom icon name for arrow buttons on candidate window
el: Χρήση ονόματος προσαρμοσμένου εικονιδίου για κουμπιά βέλους στο υποψήφιο παράθυρο

en: Use custom theme
el: Χρήση προσαρμοσμένου θέματος

en: Use custom theme name for language panel
el: Χρήση προσαρμοσμένου θέματος για πίνακα γλώσσας

en: Use global input method
el: Χρήση μεθόδου καθολικής εισαγωγής

en: Use system keyboard (XKB) layout
el: Χρήση διάταξης πληκτρολογίου (XKB) συστήματος

en: Use system keyboard layout
el: Χρήση διάταξης πληκτρολογίου συστήματος

en: Use xmodmap
el: Χρήση xmodmap

en: Verbose logging
el: Λεπτομερής καταγραφή

en: Vertical
el: Κάθετος

en: _About
el: _Σχετικά

en: _Add
el: _Προσθήκη

en: _Apply
el: _Εφαρμογή

en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: _Down
el: _Κάτω

en: _OK
el: _Εντάξει

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Remove
el: _Αφαίρεση

en: _Up
el: _Πάνω

en: switching input methods
el: εναλλαγή μεθόδων εισαγωγής
