kfontinst - en to da translation catalogue (397 entries)

en: %1 contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
da: %1 indeholder skrifttypen <b>%2</b>, som allerede er installeret på dit system.

en: %1 duplicate font found. | %1 duplicate fonts found.
da[0]: %1 duplikeret skrifttype fundet.
da[1]: %1 duplikerede skrifttyper fundet.

en: %1 is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
da: %1 er en bitmap-skrifttype, og disse er blevet deaktiveret på dit system.

en: %1 is not a font.
da: %1 er ikke en skrifttype.

en: %2 [1 pixel] | %2 [%1 pixels]
da[0]: %2 [1 pixel]
da[1]: %2 [%1 pixel]

en: &Main Toolbar
da: &Hovedværktøjslinje

en: 1 Font | %1 Fonts
da[0]: En skrifttype
da[1]: %1 skrifttyper

en: 12pt
da: 12 punkter

en: 18pt
da: 18 punkter

en: 24pt
da: 24 punkter

en: 36pt
da: 36 punkter

en: 48pt
da: 48 punkter

en: <h3>Cancel?</h3><p>Are you sure you wish to cancel?</p>
da: <h3>Annullér?</h3><p>Vil du virkelig annullere?</p>

en: <h3>Error</h3>
da: <h3>Fejl</h3>

en: <h3>Finished</h3><p>Please note that any open applications will need to be restarted in order for any changes to be noticed.</p>
da: <h3>Gennemført</h3><p>Bemærk at alle åbne programmer skal genstartes før ændringer bliver bemærket.</p>

en: <h3>Font Groups</h3><p>This list displays the font groups available on your system. There are 2 main types of font groups:<ul><li><b>Standard</b> are special groups used by the font manager.<ul>%1</ul></li><li><b>Custom</b> are groups created by you. To add a font family to one of these groups simply drag it from the list of fonts, and drop onto the desired group. To remove a family from the group, drag the font onto the "All Fonts" group.</li></ul></p>
da: <h3>Skrifttypegrupper</h3><p>Denne liste viser skrifttypegrupperne som er tilgængelige på dit system. Der er to hovedtyper af skrifttypegrupper:<ul><li><b>Standard</b> er særlige grupper anvendt af skrifttypehåndteringen.<ul>%1</ul></li> <li><b>Brugertilpasset</b> er grupper oprettet af dig. For at tilføje en skrifttypefamilie til en af disse grupper trækkes den simpelthen fra listen overskrifttyper og slippes på den ønskede gruppe. For at fjerne en familie fra en gruppe trækkes skrifttypen til gruppen "Alle skrifttyper".</li></ul></p>

en: <i>%1</i> already exists.
da: <i>%1</i> findes allerede.

en: <i>%1</i> contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
da: <i>%1</i> indeholder skrifttypen <b>%2</b>, som allerede er installeret på dit system.

en: <i>%1</i> does not exist.
da: <i>%1</i> findes ikke.

en: <i>%1</i> is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
da: <i>%1</i> er en bitmap-skrifttype, og disse er blevet deaktiveret på dit system.

en: <i>%1</i> is not a font.
da: <i>%1</i> er ikke en skrifttype.

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system - both  "System" and "Personal".</li><li><i>System</i> contains all fonts that are installed system-wide (i.e. available to all users).</li><li><i>Personal</i> contains your personal fonts.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
da: <li><i>Alle skrifttyper</i> indeholder alle skrifttyperne installeret på systemet - Både "System-" og "Personlige".</li><li><i>System-</i> indeholder alle skrifttyperne som er installeret systemomfattende (tilgængelige for alle brugere).</li> <li><i>Personlige</i> indeholder dine personlige skrifttyper.</li><li><i>Uklassificeret</i> indeholder alle skrifttyper som endnu ikke er blevet placeret i en "Brugertilpasset" gruppe.</li>

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
da: <li><i>Alle skrifttyper</i> indeholder alle skrifttyperne installeret på dit system.</li> <li><i>Uklassificeret</i> indeholder alle skrifttyper som endnu ikke er blevet placeret i en "Brugertilpasset" gruppe.</li>

en: <p>Do you really want to delete</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
da: <p>Vil du slette </p><p>"<b>%1</b>"?</p>

en: <p>Do you really want to disable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to disable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
da[0]: <p>Vil du deaktivere denne skrifttype indeholdt i gruppen "<b>%2</b>"?</p>
da[1]: <p>Vil du deaktivere disse %1 skrifttyper indeholdt i gruppen "<b>%2</b>"?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
da: <p>Vil du deaktivere</p><p>"<b>%1</b>", indeholdt i gruppen "<b>%2</b>"?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
da: <p>Vil du deaktivere</p><p>"<b>%1</b>"?</p>

en: <p>Do you really want to enable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to enable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
da[0]: <p>Vil du aktivere denne skrifttype indeholdt i gruppen "<b>%2</b>"?</p>
da[1]: <p>Vil du aktivere disse %1 skrifttyper indeholdt i gruppen "<b>%2</b>"?</p>

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
da: <p>Vil du aktivere</p><p>"<b>%1</b>", indeholdt i gruppen "<b>%2</b>"?</p>

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
da: <p>Vil du aktivere</p><p>"<b>%1</b>"?</p>

en: <p>Do you really want to move this font from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p> | <p>Do you really want to move these %1 fonts from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
da[0]: <p>Vil du virkelig flytte denne skrifttype fra <i>%2</i> til <i>%3</i>?</p>
da[1]: <p>Vil du virkelig flytte disse %1 skrifttyper fra <i>%2</i> til <i>%3</i>?</p>

en: <p>Do you really want to move</p><p>'<b>%1</b>'</p><p>from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
da: <p>Vil du virkelig flytte </p><p>"<b>%1</b>"</p><p>fra <i>%2</i> til <i>%3</i>?</p>

en: <p>Do you really want to remove '<b>%1</b>'?</p><p><i>This will only remove the group, and not the actual fonts.</i></p>
da: <p>Vil du fjerne "<b>%1</b>"?</p><p><i>Dette vil kun fjerne gruppen og ikke de egentlige skrifttyper.</i></p>

en: <p>This list shows your installed fonts. The fonts are grouped by family, and the number in square brackets represents the number of styles in which the family is available. e.g.</p><ul><li>Times [4]<ul><li>Regular</li><li>Bold</li><li>Bold Italic</li><li>Italic</li></ul></li></ul>
da: <p>Denne liste viser dine installerede skrifttyper. Skrifttyperne er grupperet efter familie og tallet i klammer repræsenterer antallet af stile som familien er tilgængelig i. For eksempel</p><ul><li>Gange [4]<ul><li>almindelig</li> <li>Fed</li><li>Fed kursiv</li><li>Kursiv</li></ul></li></ul>

en: <qt>A group named <b>'%1'</b> already exists.</qt>
da: <qt>En gruppe kaldet <b>"%1"</b> findes allerede.</qt>

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Partially enabled:</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%4</td></tr></table>
da: <table><tr><td align="right">Aktiveret:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Deaktiveret:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Delvist aktiveret:</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">I alt:</td><td>%4</td></tr></table>

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%3</td></tr></table>
da: <table><tr><td align="right">Aktiveret:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Deaktiveret:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">I alt:</td><td>%3</td></tr></table>

[ctx: A sentence that uses all of the letters of the alphabet]
en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
da: The quick brown fox jumps over the lazy dog æøåÆØÅ

en: Add Fonts
da: Tilføj skrifttyper

en: Add to "%1".
da: Føj til "%1".

en: Aegean Numbers
da: Aegeanske tal

en: All
da: Alle

en: All Characters
da: Alle tegn

en: All Fonts
da: Alle skrifttyper

[ctx: All letters of the alphabet (in upper/lower case pairs), followed by numbers]
en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz0123456789
da: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZzæÆøØåÅ0123456789

[ctx: All of the letters of the alphabet, lowercase]
en: abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
da: abcdefghijklmnopqrstuvwxyzæøå

[ctx: All of the letters of the alphabet, uppercase]
en: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
da: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÆØÅ

en: Alphabetic Presentation Forms
da: Alfabetiske præsentationsformer

en: Ancient Greek Musical Notation
da: Oldgræsk musikalsk notation

en: Ancient Greek Numbers
da: Oldgræske tal

en: Arabic
da: Arabisk

en: Arabic Presentation Forms-A
da: Arabiske præsentationsformer-A

en: Arabic Presentation Forms-B
da: Arabiske præsentationsformer-B

en: Arabic Supplement
da: Arabisk supplement

en: Are you sure you wish to delete:
da: Er du sikker på du vil slette:

en: Are you sure you wish to delete:
    %1
da: Er du sikker på du vil slette:
    %1

en: Armenian
da: Armensk

en: Arrows
da: Pile

en: Authentication failed.<br><i>%1</i>
da: Autentificering mislykkedes.<br><i>%1</i>

en: Backend died
da: Motoren døde

en: Backend died, but has been restarted. Please try again.
da: Motoren døde, men er blevet genstartet. Prøv igen.

en: Balinese
da: Balinesisk

en: Basic Latin
da: Simpel latin

en: Black
da: Sort

en: Block Elements
da: Blokelementer

en: Bold
da: Fed

en: Bopomofo Extended
da: Bopomofo udvidet

en: Box Drawing
da: Kassetegning

en: Braille Patterns
da: Braille-mønstre

en: Buginese
da: Buginesisk

en: Byzantine Musical Symbols
da: Byzantinsk musikalske symboler

en: CJK Compatibility
da: CJK-kompatibilitet

en: CJK Compatibility Forms
da: CJK-kompatibilitetsformer

en: CJK Compatibility Ideographs
da: CJK-kompatibilitetsideografer

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
da: CJK kompatibilitetsideografer supplement

en: CJK Radicals Supplement
da: CJK-radikaler supplement

en: CJK Strokes
da: CJK-stød

en: CJK Symbols and Punctuation
da: CJK-symbols og -tegnsætning

en: CJK Unified Ideographs
da: CJK-forende ideografer

en: CJK Unified Ideographs Extension A
da: CJK forenede ideografer udvidelse-A

en: CJK Unified Ideographs Extension B
da: CJK forenede ideografer udvidelse-B

en: Can only install fonts to either "%1" or "%2".
da: Kan kun installere skrifttyper i enten "%1" eller "%2".

en: Can only remove fonts from either "%1" or "%2".
da: Kan kun fjerne skrifttyper fra enten "%1" eller "%2".

en: Canadian Aboriginal
da: Canadisk aboriginal

en: Cancel font scan?
da: Annullér scanning efter skrifttyper?

en: Canceling…
da: Annullerer...

en: Cannot Print
da: Kan ikke udskrive

en: Cannot copy fonts
da: Kan ikke kopiere skrifttyper

en: Cannot move fonts
da: Kan ikke flytte skrifttyper

en: Category
da: Kategori

en: Change Preview Text…
da: Ændr forhåndsvisningstekst...

en: Change Text…
da: Ændr tekst...

en: Combining Diacritical Marks
da: Kombination af diakritiske mærker

en: Combining Diacritical Marks Supplement
da: Supplement til kombination af diakritiske mærker

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
da: Kombination af diakritiske mærker til symboler

en: Combining Half Marks
da: Kombination af halvmærker

en: Common
da: Fælles

en: Condensed
da: Kondenseret

en: Control Pictures
da: Kontrolbilleder

en: Coptic
da: Koptisk

en: Could not read font.
da: Kunne ikke læse skrifttype.

en: Could not remove all files associated with %1
da: Kunne ikke fjerne alle filer tilknyttet %1

en: Could not remove all files associated with <i>%1</i>
da: Kunne ikke fjerne alle filer tilknyttet <i>%1</i>

en: Counting Rod Numerals
da: Regnestok-tal

en: Create New Group
da: Opret ny gruppe

en: Create New Group…
da: Opret ny gruppe...

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
da: Cuneiform tal og tegnsætning

en: Currency Symbols
da: Valutasymboler

en: Cypriot
da: Cypriotisk

en: Cypriot Syllabary
da: Cypriotisk syllabisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Cyrillic Supplement
da: Kyrillisk supplement

en: Date
da: Dato

en: Delete
da: Slet

en: Delete Font
da: Slet skrifttype

en: Delete Fonts
da: Slet skrifttyper

en: Delete Marked Files
da: Slet markerede filer

en: Delete Selected Fonts…
da: Slet valgte skrifttyper...

en: Deleting font(s)…
da: Sletter skrifttype(r)...

en: Demi Bold
da: Halvfed

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disable Font
da: Deaktivér skrifttype

en: Disable Fonts
da: Deaktivér skrifttyper

en: Disable Fonts in Group…
da: Deaktivér skrifttyper i gruppe...

en: Disabling
da: Deaktiverer

en: Disabling font(s)…
da: Deaktiverer skrifttype(r)...

en: Do not show this message again
da: Vis ikke denne besked igen

en: Do you really want to delete this font? | Do you really want to delete these %1 fonts?
da[0]: Vil du slette denne skrifttype?
da[1]: Vil du slette disse %1 skrifttyper?

en: Do you really want to disable this font? | Do you really want to disable these %1 fonts?
da[0]: Vil du deaktivere denne skrifttype?
da[1]: Vil du deaktivere disse %1 skrifttyper?

en: Do you really want to enable this font? | Do you really want to enable these %1 fonts?
da[0]: Vil du aktivere denne skrifttype?
da[1]: Vil du aktivere disse %1 skrifttyper?

en: Do you wish to install the font(s) for personal use (only available to you), or system-wide (available to all users)?
da: Ønsker du at installere skrifttype(r) til personlig brug (kun tilgængelige for dig), eller systemomfattende (tilgængelige for alle brugere)?

en: Download new fonts
da: Download nye skrifttyper

en: Duplicate Fonts
da: Duplikerede skrifttyper

en: ERROR: Could not determine font's name.
da: FEJL: Kunne ikke afgøre skrifttypens navn.

en: Enable
da: Aktivér

en: Enable Font
da: Aktivér skrifttype

en: Enable Fonts
da: Aktivér skrifttyper

en: Enable Fonts in Group…
da: Aktivér skrifttyper i gruppe...

en: Enabling
da: Aktiverer

en: Enabling font(s)…
da: Aktiverer skrifttype(r)...

en: Enclosed Alphanumerics
da: Indelukket alfanumerisk

en: Enclosed CJK Letters and Months
da: Indelukkede CJK-bogstaver og -måneder

en: Ethiopic
da: Etiopisk

en: Ethiopic Extended
da: Etiopisk udvidet

en: Ethiopic Supplement
da: Etiopisk supplement

en: Expanded
da: Udvidet

en: Export Group
da: Eksportér gruppe

en: Export…
da: Eksportér...

en: Extra Bold
da: Ekstra fed

en: Extra Condensed
da: Ekstra kondenseret

en: Extra Expanded
da: Ekstra udvidet

en: Extra Light
da: Ekstra let

en: Failed to download <i>%1</i>
da: Kunne ikke downloade <i>%1</i>

en: Failed to open %1 for writing
da: Kunne ikke åbne %1 til skrivning

en: Failed to save list of fonts to print.
da: Fejl under gemning af liste over skrifttyper der skal skrives.

en: Failed to start font printer.
da: Fejl under start af skrifttypeskriver.

en: Failed to start the system daemon
da: Kunne ikke starte systemdæmonen.

en: Failed to start the system daemon.<br><i>%1</i>
da: Kunne ikke starte systemdæmonen.<br><i>%1</i>

en: Family
da: Familie

en: File Location
da: Filplacering

en: File Name
da: Filnavn

en: File Type
da: Filtype

en: File containing list of fonts to print
da: Fil som indeholder liste over skrifttyper der skal skrives

en: Filter by %1…
da: Filtrer efter %1...

en: Find Duplicates…
da: Find dobbeltgængere...

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Installer
da: Skrifttypeinstallation

en: Font Printer
da: Skrifttypeviser

en: Font Viewer
da: Skrifttype-viser

en: Font to print, specified as "Family,Style" where Style is a 24-bit decimal number composed as: <weight><width><slant>
da: Skrifttype der skal skrives, specificeret som "Family,Style" hvor stil et 24-bit decimaltal opbygget af: <weight><width><slant>

en: Font/File
da: Skrifttype/fil

en: FontConfig Match
da: FontConfig-match

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Foundry
da: Grundlag

en: General Punctuation
da: Generel tegnsætning

en: Geometric Shapes
da: Geometriske former

en: Georgian
da: Georgisk

en: Georgian Supplement
da: Georgisk supplement

en: Get New Fonts…
da: Hent nye skrifttyper...

en: Glagolitic
da: Glagolitisk

en: Gothic
da: Gotisk

en: Greek
da: Græsk

en: Greek Extended
da: Græsk udvidet

en: Greek and Coptic
da: Græsk og koptisk

en: Group
da: Gruppe

en: Half-Width and Full-Width Forms
da: Halvbredde- og fuldbreddeformer

en: Hangul Compatibility Jamo
da: Hangul kompatibilitets-jamo

en: Hangul Syllables
da: Hangul-stavelser

en: Heavy
da: Tung

en: Hebrew
da: Hebræisk

en: High Private Use Surrogates
da: Høje surrogater til privat brug

en: High Surrogates
da: Høje surrogater

en: IPA Extensions
da: IPA-udvidelser

en: Ideographic Description Characters
da: Ideografiske beskrivelsestegn

en: Inherited
da: Arvet

en: Install fonts from a local file
da: Installér skrifttyper fra en lokal fil

en: Install from File…
da: Installér fra fil...

en: Installing
da: Installerer

en: Installing font(s)…
da: Installerer skrifttype(r)...

en: Install…
da: Installerer...

en: Italic
da: Kursiv

en: Kangxi Radicals
da: Kangxi-radikaler

en: Katakana Phonetic Extensions
da: Katakana fonetiske udvidelser

en: Khmer Symbols
da: Khmer Symboler

en: Latin Extended Additional
da: Latin udvidet yderligere

en: Latin Extended-A
da: Latin udvidet-A

en: Latin Extended-B
da: Latin udvidet-B

en: Latin Extended-C
da: Latin udvidet-C

en: Latin Extended-D
da: Latin udvidet-D

en: Latin-1 Supplement
da: Latin-1-supplement

en: Letter, Lowercase
da: Bogstav, lille

en: Letter, Modifier
da: Bogstav, modifikationstast

en: Letter, Other
da: Bogstav, andet

en: Letter, Titlecase
da: Bogstav, store bogstaver i overskrift

en: Letter, Uppercase
da: Bogstav, store bogstaver

en: Letter-Like Symbols
da: Bogstavlignende symboler

en: Light
da: Let

en: Linear B
da: Lineær B

en: Linear B Ideograms
da: Lineær B ideogrammer

en: Linear B Syllabary
da: Lineær B syllabisk

en: Links To
da: Linker til

en: Looking for additional files to install…
da: Leder efter yderligere filer at installere...

en: Looking for any associated files…
da: Leder efter eventuelt tilknyttede filer...

en: Looking for files associated with %1
da: Leder efter filer tilknyttet til %1

en: Low Surrogates
da: Lave surrogater

en: Makes the dialog transient for a window specified by windowHandle
da: Gør dialogen flygtig for et vindue specificeret ved windowHandle

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
da: Gør dialogen flygtig for et X-program specificeret ved winid

en: Mark for Deletion
da: Markér til sletning

en: Mark, Enclosing
da: Mærke, indelukning

en: Mark, Non-Spacing
da: Mærke, ikke-mellemrum

en: Mark, Spacing Combining
da: Mærke, mellemrumskombinering

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
da: Matematisk alfanumeriske symboler

en: Mathematical Operators
da: Matematiske operatorer

en: Medium
da: Mellem

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
da: Diverse matematiske symboler-A

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
da: Diverse matematiske symboler-B

en: Miscellaneous Symbols
da: Diverse symboler

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
da: Diverse symboler og pile

en: Miscellaneous Technical
da: Diverse teknisk

en: Modifier Tone Letters
da: Modifikator toningsbogstaver

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Monospaced
da: Monospace

en: Move
da: Flyt

en: Move Font
da: Flyt skrifttype

en: Move Fonts
da: Flyt skrifttyper

en: Move to personal folder.
da: Flyt til personlig mappe.

en: Move to system folder.
da: Flyt til systemmappe.

en: Moving
da: Flytter

en: Moving font(s)…
da: Flytter skrifttype(r)...

en: Musical Symbols
da: Musikalske symboler

en: Name of new group:
da: Navn på ny gruppe:

en: New Group
da: Ny gruppe

en: No characters found.
da: Ingen tegn fundet.

en: No duplicate fonts found.
da: Ingen duplikerede skrifttyper fundet.

en: No files?
da: Ingen filer?

en: No fonts
da: Ingen skrifttyper

en: No special methods supported.
da: Ingen specielle metoder understøttet.

en: Nothing to Delete
da: Intet at slette

en: Nothing to Disable
da: Intet at deaktivere

en: Nothing to Enable
da: Intet at aktivere

en: Nothing to Move
da: Intet at flytte

en: Number Forms
da: Talformer

en: Number, Decimal Digit
da: Tal, decimalciffer

en: Number, Letter
da: Tal, bogstav

en: Number, Other
da: Tal, andet

en: Oblique
da: Skæv

en: Old Italic
da: Gammel kursiv

en: Old Persian
da: Oldpersisk

en: Only fonts may be deleted.
da: Kun skrifttyper kan slettes.

en: Open all %1 fonts in font viewer?
da: Åbn alle %1 skrifttyper i skrifttypefremviser?

en: Open an existing font file
da: Åbn en eksisterende font-fil

en: Open font in font viewer? | Open all %1 fonts in font viewer?
da[0]: Åbn skrifttype i skrifttypefremviser?
da[1]: Åbn alle %1 skrifttyper i skrifttypefremviser?

en: Open in Font Viewer
da: Åbn i skrifttypefremviser

en: Optical Character Recognition
da: Optisk tegngenkendelse

en: Other, Control
da: Andet, kontrol

en: Other, Format
da: Andet, format

en: Other, Not Assigned
da: Andet, ikke tildelt

en: Other, Private Use
da: Andet, privat brug

en: Other, Surrogate
da: Andet, surrogat

en: Permission denied.<br><i>%1</i>
da: Adgang nægtet.<br><i>%1</i>

en: Personal
da: Personlig

en: Personal Fonts
da: Pesonlige skrifttyper

en: Phoenician
da: Phoenisiansk

en: Phonetic Extensions
da: Fonetisk udvidelser

en: Phonetic Extensions Supplement
da: Fonetisk udvidelsessupplement

en: Please enter new string:
da: Indtast venligst ny streng:

en: Please enter new text:
da: Indtast venligst ny tekst:

en: Please specify "%1" or "%2".
da: Angiv venligst "%1" eller "%2".

en: Preview String
da: Forhåndsvisningsstreng

en: Preview Text
da: Forhåndsvis tekst

en: Preview Type
da: Type af forhåndsvisning

en: Print
da: Udskriv

en: Print Font Samples
da: Udskriv skrifttypeeksempel

en: Print font preview
da: Udskriv forhåndsvisning af font

en: Print…
da: Udskriv...

en: Private Use Area
da: Område til privat brug

en: Properties
da: Egenskaber

en: Proportional
da: Proportionel

en: Punctuation, Close
da: Tegnsætning, luk

en: Punctuation, Connector
da: Tegnsætning, forbinder

en: Punctuation, Dash
da: Tegnsætning, bindestreg

en: Punctuation, Final Quote
da: Tegnsætning, citat slut

en: Punctuation, Initial Quote
da: Tegnsætning, citat begynd

en: Punctuation, Open
da: Tegnsætning, åbn

en: Punctuation, Other
da: Tegnsætning, andet

en: Regular
da: Almindelig

en: Reload
da: Genindlæs

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Group
da: Fjern gruppe

en: Remove Group…
da: Fjern gruppe...

en: Remove file containing list of fonts to print
da: Fjern fil som indeholder liste over skrifttyper der skal skrives

en: Remove from current group.
da: Fjern fra aktuel gruppe.

en: Remove group
da: Fjern gruppe

en: Removing
da: Fjerner

en: Rename…
da: Omdøb...

en: Runic
da: Runisk

en: Scan for Duplicate Fonts…
da: Scan efter duplikerede skrifttyper...

en: Scanning Files…
da: Scanner filer...

en: Scanning font list…
da: Scanner skrifttypeliste...

en: Scanning for duplicate fonts. Please wait…
da: Scanner efter duplikerede skrifttyper. Vent venligst...

en: Select Font to View
da: Vælg en skrifttype at vise

en: Select size to print font:
da: Vælg størrelse at skriv skrifttype i:

en: Semi Bold
da: Halvfed

en: Semi Condensed
da: Halvkondenseret

en: Semi Expanded
da: Halvudvidet

en: Separator, Line
da: Adskiller, linje

en: Separator, Paragraph
da: Adskiller, afsnit

en: Separator, Space
da: Adskiller, mellemrum

en: Set Criteria
da: Sæt kriterier

en: Shavian
da: Shaviansk

en: Show Face:
da: Vis ansigt:

en: Simple font installer
da: Simpel skrifttypeinstallation

en: Simple font printer
da: Simpel skrifttypefremviser

en: Simple font viewer
da: Simpel skrifttypefremviser

en: Size
da: Størrelse

en: Size index to print fonts
da: Størrelse på indeks til skrivning af skrifttyper

en: Small Form Variants
da: Små formvarianter

en: Spacing Modifier Letters
da: Modifikatorbogstaver til mellemrum

en: Specials
da: Specialer

en: Standard Preview
da: Standard forhåndsvisning

en: Style
da: Stil

en: Superscripts and Subscripts
da: Hævede og sænkede bogstaver

en: Supplemental Arrows-A
da: Supperende pile-A

en: Supplemental Arrows-B
da: Supplerende pile-B

en: Supplemental Mathematical Operators
da: Supplerende matematiske operatorer

en: Supplemental Punctuation
da: Supplerende tegnsætning

en: Supplementary Private Use Area-A
da: Supplerende område for privat brug-A

en: Supplementary Private Use Area-B
da: Supplerende område for privat brug-B

en: Symbol, Currency
da: Symbol, valuta

en: Symbol, Math
da: Symbol, matematik

en: Symbol, Modifier
da: Symbol, modifikator

en: Symbol, Other
da: Symbol, andet

en: Symbol/Other
da: Symbol/andet

en: Syriac
da: Syrisk

en: System Fonts
da: Systemskrifttyper

en: System backend died. Please try again.<br><i>%1</i>
da: Systemmotoren døde. Prøv igen.<br><i>%1</i>

en: Tai Xuan Jing Symbols
da: Tai Xuan Jing-symboler

en: There are no printable fonts.
    You can only print non-bitmap and enabled fonts.
da: Der er ingen skrifttyper som kan skrives.
    Du kan kun udskrive skrifttyper som er aktiverede og ikke er af typen bitmap.

en: Thin
da: Tynd

en: This column shows the status of the font family, and of the individual font styles.
da: Denne kolonne viser status for skrifttypefamilien og for de individuelle skrifttype stile.

en: This displays a preview of the selected font.
da: Dette viser en forhåndsvisning af den valgte skrifttype.

en: Tibetan
da: Tibetansk

en: URL to install
da: URL hvor skal der installeres

en: URL to open
da: URL at åbne

en: Ugaritic
da: Ugaritisk

en: Ultra Bold
da: Ultra fed

en: Ultra Condensed
da: Ultra kondenseret

en: Ultra Expanded
da: Ultra udvidet

en: Ultra Light
da: Ultra let

en: Unable to start backend.
da: Kan ikke starte motor.

en: Unclassified
da: Uklassificeret

en: Unexpected error while processing: <i>%1</i>
da: Uventet fejl under behandling: <i>%1</i>

en: Unicode Block: %1
da: Unicode-blok: %1

en: Unicode Script: %1
da: Unicode-script: %1

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
da: Forenet canadisk aboriginal stavelsedannelse

en: Uninstalling
da: Afinstallerer

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unmark for Deletion
da: Afmarkér til sletning

en: Unsupported action.<br><i>%1</i>
da: Ikke understøttet handling.<br><i>%1</i>

en: Updating
da: Opdaterer

en: Updating font configuration. Please wait…
da: Opdaterer skrifttypekonfiguration. Vent venligst...

en: Variation Selectors
da: Variationsvælgere

en: Variation Selectors Supplement
da: Variationsvælgere supplement

en: Vertical Forms
da: Vertikale former

en: Waterfall
da: Vandfald

en: Where to Install
da: Hvor skal der installeres

en: Writing System
da: Skrivesystem

en: XML Decimal Entity
da: XML-decimalenhed

en: Yi Radicals
da: Yi-radikaler

en: Yi Syllables
da: Yi-stavelser

en: Yijing Hexagram Symbols
da: Yijing Hexagram-symboler

en: You cannot install a fonts package directly.
    Please extract %1, and install the components individually.
da: Du kan ikke installere en skrifttypepakke direkte.
    Pak venligst %1 ud og installér komponenterne enkeltvis.

en: You did not select anything to delete.
da: Du valgte ikke noget at slette.

en: You did not select anything to disable.
da: Du valgte ikke noget at deaktivere.

en: You did not select anything to enable.
da: Du valgte ikke noget at aktivere.

en: You did not select anything to move.
da: Du valgte ikke noget at flytte.

en: …plus %1 more
da: ...plus %1 mere
