kcmkwm - en to da translation catalogue (135 entries)

en: &Center snap zone:
da: Magnetzone for &centrum:

en: &Click raises active window
da: &Klik hæver aktivt vindue

en: &Delay focus by:
da: &Forsink fokus med:

en: &Double-click:
da: &Dobbeltklik:

en: &Focus
da: &Fokus

en: &Left click:
da: &Venstreklik:

en: &Middle click:
da: &Midterklik:

en: &Raise on hover, delayed by:
da: &Hæv under musen, forsinket med:

en: &Right click:
da: &Højreklik:

en: &Separate screen focus
da: &Separat skærmfokus

en: &Snap windows:
da: &Snap vinduer:

en: &Titlebar Actions
da: &Titellinjehandlinger

en: &Window snap zone:
da: &Vindues-snapzone:

en: <em>Click to focus (mouse precedence):</em> Mostly the same as <em>Click to focus</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Unusual, but possible variant of <em>Click to focus</em>.
da: <em>Klik for fokus (musen har forrang):</em> Dette er næsten det samme som <em>Klik for fokus</em>Hvis et aktivt vindue skal vælges af systemet(f.eks. fordi det aktuelt aktive vindue blev lukket), er vinduet under musen den foretrukne kandidat. Usædvanlig, men mulig variant af <em>Klik for fokus</em>.

en: <em>Click to focus:</em> A window becomes active when you click into it. This behavior is common on other operating systems and likely what you want.
da: <em>Klik for fokus:</em> Et vindue bliver aktivt når du klikker i det. Denne opførsel er almindelig på andre styresystemer og er sandsynligvis det du ønsker.

en: <em>Focus follows mouse:</em> Moving the mouse onto a window will activate it. Eg. windows randomly appearing under the mouse will not gain the focus. <em>Focus stealing prevention</em> takes place as usual. Think as <em>Click to focus</em> just without having to actually click.
da: <em>Fokus følger musen:</em> Flytning af musen over på et vindue vil aktivere det. For eksempel vil vinduer der vilkårligt dukker frem under musen ikke få fokus. <em>Forhindring af at fokus stjæles</em>, finder sted som normalt. Tænk <em> Klik for fokus</em> blot uden at du faktisk behøver klikke.

en: <em>Focus strictly under mouse:</em> The focus is always on the window under the mouse (in doubt nowhere) very much like the focus behavior in an unmanaged legacy X11 environment.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
da: <em>Fokus strengt under musen:</em>Fokus er altid på vinduet under musen (i tvivlstilfælde er fokus ingen steder) meget lig fokusopførslen i et gammelt ikke-håndteret X11-miljø.<br/><strong>Bemærk:</strong> <em>Forhindring af at fokus stjæles</em> og <em>tab-boksen ("Alt+Tab")</em>er i modstrid med aktiveringspolitikken og vil ikke virke.Du vil sikkert hellere bruge <em>Fokus følger musen (musen har forrang)</em> i stedet for!

en: <em>Focus under mouse:</em> The focus always remains on the window under the mouse.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
da: <em>Fokus under musen:</em> Fokus forbliver altid på vinduet under musen.<br/><strong>Bemærk:</strong> <em>Forhindring af at fokus stjæles</em> og <em>tab-boksen ("Alt+Tab")</em> er i modstrid med aktiveringspolitikken og vil ikke virke. Du vil sikkert hellere bruge<em>Fokus følger musen  (musen har forrang)</em> i stedet for!

en: <html><head/><body><p>If this option is enabled, a shaded window will unshade automatically when the mouse pointer has been over the titlebar for some time.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Hvis denne indstilling er slået til, vil skyggen på et vindue automatisk fjernes, når markøren har været over titelinjen i noget tid.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>The placement policy determines where a new window will appear on the desktop.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Smart</span> will try to achieve a minimum overlap of windows</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maximizing</span> will try to maximize every window to fill the whole screen. It might be useful to selectively affect placement of some windows using the window-specific settings.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Random</span> will use a random position</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Centered</span> will place the window centered</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Zero-cornered</span> will place the window in the top-left corner</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Under mouse</span> will place the window under the pointer</li></ul></body></html>
da: <html><head/><body><p>Placeringspolitikken bestemmer hvor et nyt vindue vil vises på skrivebordet.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Smart</span> vil prøve at minimere, at vinduer overlapper</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maksimér</span> vil prøve at maksimere hvert vindue, så det fylder hele skærmen. Dette kan være brugbart for, selektivt, at påvirke placeringen af nogle vindue ved brug af vinduespecifikke indstillinger .</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Random </span> vil bruge en tilfældig placering</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Centreret</span> vil placere vinduet centralt</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Nul-hjørnet</span> vil placere vinduet i det øverste venstre hjørne</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Under musen</span> vil placere vinduet under markøren</li></ul></body></html>

en: <html><head/><body><p>This option specifies how much KWin will try to prevent unwanted focus stealing caused by unexpected activation of new windows. (Note: This feature does not work with the <span style=" font-style:italic;">Focus under mouse</span> or <span style=" font-style:italic;">Focus strictly under mouse</span> focus policies.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">None:</span> Prevention is turned off and new windows always become activated.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Low:</span> Prevention is enabled; when some window does not have support for the underlying mechanism and KWin cannot reliably decide whether to activate the window or not, it will be activated. This setting may have both worse and better results than the medium level, depending on the applications.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Medium:</span> Prevention is enabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">High:</span> New windows get activated only if no window is currently active or if they belong to the currently active application. This setting is probably not really usable when not using mouse focus policy.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Extreme:</span> All windows must be explicitly activated by the user.</li></ul><p>Windows that are prevented from stealing focus are marked as demanding attention, which by default means their taskbar entry will be highlighted. This can be changed in the Notifications control module.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Denne indstilling påvirker hvor meget KWin vil prøve at forhindre, at uventet aktivering af nye vinduer stjæler opmærksomhed. (Note: Denne indstilling virker ikke med <span style=" font-style:italic;">Fokus under musen</span>eller <span style=" font-style:italic;">Fokusér udelukkende under musen</span> fokuspolitikkerne.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Ingen:</span>Forhindring er slået fra, og nye vinduer vil altid blive aktiveret.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Lavt:</span> Forhindring er slået til; når nogle vinduer ikke understøtter underliggende mekanismer og KWin ikke pålideligt kan beslutte om, hvorvidt vinduet skal aktiveres, vil det ikke blive aktiveret. Denne indstilling kan har både dårligere og bedre resultater end medium-niveaet, afhængigt at applikationerne.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Medium:</span> Forhindring er slået fra.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Højt:</span> Alle vinduer skal blive eksplicit aktiveret af brugeren.</li></ul><p> Vinduer, der forhindes i at stjæle fokus er markeret som at kræve opmærksomhed, hvilket som udgangspunk betyder, at deres opgavelinje er fremhævet. Dette kan ændres i bekændtgørelseskontrol-modulet.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This setting controls what happens when an open window located on a Virtual Desktop other than the current one is activated. </p><p><span style=" font-style:italic;">Switch to that Virtual Desktop</span> will switch to the Virtual Desktop where the window is currently located. </p><p><span style=" font-style:italic;">Bring window to current Virtual Desktop</span> will cause the window to jump to the active Virtual Desktop. </p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Denne indstilling kontrollerer hvad der sker, når et åbent vindue placeret på et virtuelt skrivebord, der ikke er det nuværende, er aktiveret. </p><p><span style=" font-style:italic;">Skift til det virtuelle skrivebord</span> vil skifte til det virtuelle skrivebord, hvor vinduet er i øjeblikket placeret. </p><p><span style=" font-style:italic;">Bring vindue til nuværende virtuelt skrivebord</span> vil få vinduet til at hoppe til det aktive virtuelle skrivebord. </p></body></html>

en: Activate
da: Aktivér

en: Activate and lower
da: Aktivér og sænk

en: Activate and pass click
da: Aktivér og videregiv klik

en: Activate and raise
da: Aktivér og hæv

en: Activate and scroll
da: Aktivér og rul

en: Activate, pass click and raise on release
da: Aktivér, videregiv klik og hæv når sluppet

en: Activate, raise and move
da: Aktivér, hæv og flyt

en: Activate, raise and pass click
da: Aktivér, hæv og videregiv klik

en: Activate, raise and scroll
da: Aktivér, hæv og rul

en: Active
da: Aktiv

en: Adva&nced
da: Ava&nceret

en: Allow apps to remember the positions of their own windows, if they support it
da: Tillad apps at huske placeringen af deres egne vinduer, hvis de understøtter det

en: Behavior on <em>double</em> click into the titlebar.
da: Opførsel ved <em>dobbelt</em>-klik på titellinjen.

en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>active</em> window.
da: Opførsel ved <em>venstre</em>-klik på titellinjen eller rammen af et <em>aktivt</em> vindue.

en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>inactive</em> window.
da: Opførsel ved <em>venstre</em>-klik på titellinjen eller rammen af et <em>inaktivt</em> vindue.

en: Behavior on <em>left</em> click onto the maximize button.
da: Opførsel ved <em>venstre</em>-klik på maksimér-knappen.

en: Behavior on <em>middle</em> click onto the maximize button.
da: Opførsel ved <em>midter</em>-klik på maksimér-knappen.

en: Behavior on <em>mouse wheel</em> scroll over the titlebar.
da: Opførsel ved rulning med <em>musehjul</em> over titellinjen.

en: Behavior on <em>right</em> click onto the maximize button.
da: Opførsel ved <em>højre</em>-klik på maksimér-knappen.

en: Bring window to current Virtual Desktop
da: Bring vinduet til nuværende virtuelle skrivebord

en: Centered
da: Centreret

en: Change opacity
da: Ændr gennemsigtighed

en: Click to focus (mouse precedence)
da: Klik for fokus (præcedens for mus)

en: Close
da: Luk

en: Decrease opacity
da: Formindsk ugennemsigtighed

en: Do nothing
da: Gør intet

en: Extreme
da: Ekstrem

en: Focus &stealing prevention:
da: Forhindring af at fokus &stjæles:

en: Focus follows mouse
da: Fokus følger mus

en: Focus follows mouse (mouse precedence)
da: Fokus følger mus (præcedens for mus)

en: Focus strictly under mouse
da: Fokus følger mus strengt

en: Focus under mouse
da: Fokus under mus

en: Here you can customize KDE's behavior when scrolling with the mouse wheel in a window while pressing the modifier key.
da: Her kan du brugertilpasse KDE's opførsel når der rulles med musehjulet i et vindue, mens du trykker på ændringstasten.

en: Here you can set that windows will be only snapped if you try to overlap them, i.e. they will not be snapped if the windows comes only near another window or border.
da: Her kan du bestemme, at vinduer kun trækkes hen til hinanden, hvis du forsøger at dække dem med hinanden, dvs. at de bliver ikke trukket sammen, hvis de kun kommer i nærheden af hinanden eller kanten.

en: Here you can set the snap zone for screen edges, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the border when moved near it.
da: Her kan du indstille magnetzonen for skærmkanter, dvs. "styrken" af det magnetiske felt, som vil få vinduer trukket til kanten, når de flyttes hen i nærheden af den.

en: Here you can set the snap zone for the screen center, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the center of the screen when moved near it.
da: Her kan du indstille magnetzonen for skærmcentrum, dvs. "styrken" af det magnetiske felt, som får vinduer til at tiltrækkes centrum, når de flyttes hen i nærheden af det.

en: Here you can set the snap zone for windows, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to each other when they are moved near another window.
da: Her kan du sætte magnetzonen for vinduer, dvs. 'styrken' af det magnetiske felt, som får vinduerne trukket til hinanden, når de kommer i nærheden af hinanden.

en: Here you select whether holding the Meta key or Alt key will allow you to perform the following actions.
da: Her vælger du om det er Meta-tasten eller Alt-tasten der vil tillade dig at udføre følgende handlinger.

en: High
da: Høj

en: Horizontally maximize
da: Maksimér vandret

en: In Top-Left Corner
da: I øverste venstre hjørne

en: In this row you can customize behavior when scrolling into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
da: I denne række kan du tilpasse opførsel når der rulles ind i et inaktivt indre vindue ("indre" betyder: ikke titellinje, ikke ramme).

en: In this row you can customize left click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
da: I denne række kan du brugerindstille venstreklik-opførsel ved klik i et inaktivt indre vindue ('indre' betyder: ikke titellinje, ikke ramme).

en: In this row you can customize left click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
da: I denne række kan du brugerindstille venstreklik-opførsel for klik i titellinjen eller rammen.

en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
da: I denne række kan du brugerindstille midterklik-opførsel ved klik i et inaktivt indre vindue ('indre' betyder: ikke titellinje, ikke ramme).

en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
da: I denne række kan du brugerindstille midterklik-opførsel ved klik i titellinjen eller rammen.

en: In this row you can customize right click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
da: I denne række kan du brugerindstille højreklik-opførsel ved klik i et inaktivt indre vindue ('indre' betyder: ikke titellinje, ikke ramme).

en: In this row you can customize right click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
da: I denne række kan du brugerindstille højreklik-opførsel for klik i titellinjen eller rammen.

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Inactive Inner Window Actions
da: Handlinger for inaktivt indre vindue

en: Increase opacity
da: Forøg ugennemsigtighed

en: Inner Window, Titlebar and Frame Actions
da: Handlinger for indre vindue, titellinje og ramme

en: Keep above/below
da: Hold over/under andre

en: L&eft click:
da: V&enstreklik:

en: Low
da: Lav

en: Lower
da: Sænk

en: Maximize
da: Maksimér

en: Maximize Button Actions
da: Handlinger for maksimér-knap

en: Maximize/restore
da: Maksimér/genskab

en: Maximized
da: Maksimeret

en: Medium
da: Mellem

en: Middle &click:
da: Midter&klik:

en: Middle c&lick:
da: Midterk&lik:

en: Minimal Overlapping
da: Minimalt overlap

en: Minimize
da: Minimér

en: Mo&difier key:
da: Æn&dringstast:

en: Mo&use wheel:
da: M&usehjul:

en: Mo&vement
da: Be&vægelse

en: Mouse &wheel:
da: M&usehjul:

en: Move
da: Flyt

en: Move to previous/next desktop
da: Flyt til foregående/næste skrivebord

en: Multiscreen behavior:
da: Opførsel ved flere skærme:

en: None
da: Ingen

en: Note that "Activate, pass click and raise on release" doesn't work on X11, and falls back to "Activate, raise and pass click" instead
da: Bemærk, at "Aktivér, videregiv klik og hæv når sluppet" ikke virker på X11, og falder tilbage til "Aktivér, hæv og videregiv klik" i stedet

en: On titlebar hover after:
da: Når musen er over titelbaren i:

en: Only when overlapping
da: Kun ved overlap

en: Raise
da: Hæv

en: Raise/lower
da: Hæv/sænk

en: Raising windows:
da: Hævning af vinduer:

en: Random
da: Tilfældig

en: Resize
da: Ændr størrelse

en: Right clic&k:
da: Højre&klik:

en: Screen &edge snap zone:
da: Skærm&kant-snapzone:

en: Scroll
da: Rul

en: Sets the time in milliseconds before the window unshades when the mouse pointer goes over the shaded window.
da: Sætter tiden i millisekunder før vinduet afskygges, når musemarkøren går hen over det skyggede vindue.

en: Shade
da: Skyg

en: Shade/unshade
da: Skyg/afskyg

en: Show actions menu
da: Vis handlingsmenu

en: Show on all desktops
da: Vis på alle skriveborde

en: Switch to that Virtual Desktop
da: Skift til det virtuelle skrivebord

en: This is mostly the same as <em>Focus follows mouse</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Choose this, if you want a hover controlled focus.
da: Dette er næsten det samme som <em>Fokus følger musen</em>Hvis et aktivt vindue skal vælges af systemet(f.eks. fordi det aktuelt aktive vindue blev lukket)er vinduet under musen den foretrukne kandidat.Vælg dette hvis du vil have fokus kontrolleret af hvad musen er over.

en: This is the delay after which the window that the mouse pointer is over will automatically come to the front.
da: Dette er den forsinkelse efter hvilken det vindue, som musemarkøren er over, automatisk vil komme frem.

en: This is the delay after which the window the mouse pointer is over will automatically receive focus.
da: Dette er den forsinkelse efter hvilken det vindue, som musemarkøren er over, automatisk vil få fokus.

en: Titlebar A&ctions
da: Titellinjeha&ndlinger

en: Titlebar Actions
da: Titellinjehandlinger

en: Titlebar and Frame Actions
da: Titellinje- og rammehandlinger

en: Toggle raise and lower
da: Skift mellem hæv og sænk

en: Under mouse
da: Under musen

en: Vertically maximize
da: Maksimér vertikalt

en: Virtual Desktop behavior:
da: Opførsel af virtuelle skrivebord:

en: W&indow Actions
da: V&indueshandlinger

en: When activating a window on a different Virtual Desktop:
da: Når der aktiveres et vindue på en et andet virtuelt skrivebord:

en: When this option is enabled, a window in the background will automatically come to the front when the mouse pointer has been over it for some time.
da: Når dette er aktiveret vil et vindue i baggrunden automatisk komme frem, når musemarkøren har været over det et stykke tid.

en: When this option is enabled, focus operations are limited only to the active screen
da: Når denne indstilling er aktiveret, er fokusoperationer begrænset til kun den aktive skærm

en: When this option is enabled, the active window will be brought to the front when you click somewhere into the window contents. To change it for inactive windows, you need to change the settings in the Actions tab.
da: Når dette er aktiveret, vil det aktive vindue blive bragt frem når du klikker et eller andet sted i vinduets indhold. For at ændre det for inaktive vinduer, må du ændre indstillingerne i handlingsfanebladet.

en: When turned on, apps which are able to remember the positions of their windows are allowed to do so. This will override the window placement mode defined above.
da: Hvis slået til, vil apps, der kan huske placeringen af deres vinduer, gøre det. Dette vil tilsidesætte vindueplaceringenstilstanden defineret ovenfor.

en: Window &activation policy:
da: Politik for vindues&aktivering:

en: Window &placement:
da: Vindues&placering:

en: Window &unshading:
da: &Afskygning af vinduer:

en: Window Actio&ns
da: Vindues&handlinger

en: Window activation policy description
da: Beskrivelse af politik for vindues aktivering:

en: With this option you can specify how and when windows will be focused.
da: Med denne indstilling kan du angive hvordan og hvornår vinduer får fokus.

[ctx: sassa asas]
en: Click to focus
da: Klik for fokus
