evolution-data-server master - en to da translation catalogue (1689 entries)

en: 
    (host: %s)
da: 
    (vært: %s)

en: %I %p
da: %H

en: %I:%M %p
da: %H:%M

en: %I:%M:%S %p
da: %H:%M:%S

en: %a %m/%d/%Y
da: %a %d/%m-%Y

en: %a %m/%d/%Y %H
da: %a %Y-%m-%d %H

en: %a %m/%d/%Y %H:%M
da: %a %Y-%m-%d %H:%M

en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
da: %a %Y-%m-%d %H:%M:%S

en: %a %m/%d/%Y %I %p
da: %a %Y-%m-%d %H

en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
da: %a %Y-%m-%d %H:%M

en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
da: %a %d/%m-%Y %H:%M:%S

en: %d day | %d days
da[0]: %d dag
da[1]: %d dage

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

en: %d week | %d weeks
da[0]: %d uge
da[1]: %d uger

en: %d year | %d years
da[0]: %d år
da[1]: %d år

en: %m/%d/%Y
da: %d/%m-%Y

en: %m/%d/%Y %H
da: %Y-%m-%d %H

en: %m/%d/%Y %H:%M
da: %Y-%m-%d %H:%M

en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
da: %Y-%m-%d %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y %I %p
da: %Y-%m-%d %H %p

en: %m/%d/%Y %I:%M %p
da: %Y-%m-%d %H:%M

en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
da: %Y-%m-%d %H:%M:%S

en: %s Address Book authentication request
da: Anmodning om godkendelse af %s-adressebogen

en: %s Calendar authentication request
da: Anmodning om godkendelse af %s-kalenderen

en: %s Mail authentication request
da: Anmodning om godkendelse af %s-mail

en: %s Memo List authentication request
da: Anmodning om godkendelse af %s-memolisten

en: %s Task List authentication request
da: Anmodning om godkendelse af %s-opgavelisten

en: %s account authentication request
da: Anmodning om godkendelse af %s-konto

en: %s authentication failed
da: %s-godkendelse mislykkedes

en: %s does not support creating remote resources
da: %s understøtter ikke oprettelsen af eksterne ressourcer

en: %s does not support deleting remote resources
da: %s understøtter ikke sletning af eksterne ressourcer

en: %s: HTTP error code %d (%s)
da: %s: HTTP-fejlkode %d (%s)

en: %s: HTTP error code %d (%s): %s
da: %s: HTTP-fejlkode %d (%s): %s

en: %s: NULL returned from ldap_first_entry
da: %s: returnerede NULL fra ldap_first_entry

en: %s: Scanning existing messages
da: %s: Skanner eksisterende breve

en: %s: Scanning new messages
da: %s: Skanner nye breve

en: %s: Unhandled result type %d returned
da: %s: returnerede ikke-håndteret type %d

en: %s: Unhandled search result type %d returned
da: %s: returnerede ikke-håndteret søgeresultat %d

en: (%s) expects an array result
da: (%s) forventer et array-resultat

en: (%s) not allowed inside %s
da: (%s) tillades ikke inden i %s

en: (%s) requires a match type string
da: (%s) kræver en matchtype-streng

en: (%s) requires a single bool result
da: (%s) kræver et enkelt boolsk resultat

en: (%s) requires the folder set
da: (%s) kræver angivelse af mappe

en: (Deprecated) Automatic proxy configuration URL
da: (Forældet) URL til automatisk proxy-konfiguration

en: (Deprecated) Host name for HTTP requests
da: (Forældet) Værtsnavn for HTTP-anmodninger

en: (Deprecated) Host name for HTTPS requests
da: (Forældet) Værtsnavn for HTTPS-anmodninger

en: (Deprecated) Host name for SOCKS requests
da: (Forældet) Værtsnavn til SOCKS-anmodninger

en: (Deprecated) List of hosts to connect to without proxy
da: (Forældet) Liste over værter som kan tilgås uden proxy

en: (Deprecated) Port number for HTTP requests
da: (Forældet) Portnummer for HTTP-anmodninger

en: (Deprecated) Port number for HTTPS requests
da: (Forældet) Portnummer til HTTPS-anmodninger

en: (Deprecated) Port number for SOCKS requests
da: (Forældet) Portnummer til SOCKS-anmodninger

en: (Deprecated) Proxy authentication password
da: (Forældet) Adgangskode til proxy-godkendelse

en: (Deprecated) Proxy authentication user name
da: (Forældet) Brugernavn til proxy-godkendelse

en: (Deprecated) Proxy type to use
da: (Forældet) Proxy-type som skal anvendes

en: (Deprecated) Whether proxy server requires authentication
da: (Forældet) Om proxyserver kræver godkendelse

en: (Deprecated) Whether to use http-proxy
da: (Forældet) Om http-proxy skal bruges

en: (Unknown GSSAPI mechanism code: %x)
da: (Ukendt GSSAPI-mekanismekode: %x)

en: (Unknown error)
da: (Ukendt fejl)

en: **Internal ONLY module**
da: **KUN internt modul**

en: , with one exception | , with %d exceptions
da[0]: , med én undtagelse
da[1]: , med %d undtagelser

en: 10th
da: 10.

en: 11th
da: 11.

en: 12th
da: 12.

en: 13th
da: 13.

en: 14th
da: 14.

en: 15th
da: 15.

en: 16th
da: 16.

en: 17th
da: 17.

en: 18th
da: 18.

en: 19th
da: 19.

en: 1st
da: 1.

en: 20th
da: 20.

en: 21st
da: 21.

en: 22nd
da: 22.

en: 23rd
da: 23.

en: 24th
da: 24.

en: 25th
da: 25.

en: 26th
da: 26.

en: 27th
da: 27.

en: 28th
da: 28.

en: 29th
da: 29.

en: 2nd
da: 2.

en: 30th
da: 30.

en: 31st
da: 31.

en: 3rd
da: 3.

en: 4th
da: 4.

en: 5th
da: 5.

en: 6th
da: 6.

en: 7th
da: 7.

en: 8th
da: 8.

en: 9th
da: 9.

en: A PKCS #11 module returned CKR_DEVICE_ERROR, indicating that a problem has occurred with the token or slot.
da: Et PKCS #11-modul returnerede CKR_DEVICE_ERROR, hvilket angiver, at der er opstået et problem med symbolet eller porten.

en: A PKCS #11 module returned CKR_FUNCTION_FAILED, indicating that the requested function could not be performed.  Trying the same operation again might succeed.
da: Et PKCS #11-modul returnerede CKR_FUNCTION_FAILED, hvilket angiver, at den ønskede funktion ikke kunne udføres. Hvis du prøver den samme handling igen, kan det være, det lykkes.

en: A PKCS #11 module returned CKR_GENERAL_ERROR, indicating that an unrecoverable error has occurred.
da: Et PKCS #11-modul returnerede CKR_GENERAL_ERROR, hvilket angiver, at der er opstået en uoprettelig fejl.

en: A calendar reminder is about to trigger. This reminder is configured to run the following program:
    
            %s
    
    Are you sure you want to run this program?
da: En kalenderpåhukommelselse udløses snart. Denne påmindelse er konfigureret til at køre følgende program:
    
            %s
    
    Er du sikker på, at du vil køre dette program?

en: A certificate with the same nickname already exists.
da: Der findes allerede et certifikat med det samme kaldenavn.

en: A full path to a directory where .source files with preconfigured options can be stored
da: En fuld sti til en mappe hvor .source-filerne med forudindstillede valg kan gemmes

en: A key with the same nickname already exists.
da: Der findes allerede en nøgle med det samme kaldenavn.

en: A list of hints for OAuth2 services
da: En liste med tip til OAuth2-tjenester

en: A list of variables which can be part of the autoconfig .source files
da: En liste af variable som kan være del af .source-autokonfigurationsfilerne

en: A password transition is needed
da: Adgangskodeoverføring kræves

en: A sensitive key cannot be moved to the slot where it is needed.
da: En følsom nøgle kan ikke flyttes til porten, hvor der er brug for den.

en: AIM Home Screen Name 1
da: AIM-skærmnavn 1 hjemme

en: AIM Home Screen Name 2
da: AIM-skærmnavn 2 hjemme

en: AIM Home Screen Name 3
da: AIM-skærmnavn 3 hjemme

en: AIM Screen Name List
da: Liste over AIM-skærmnavne

en: AIM Work Screen Name 1
da: AIM-skærmnavn 1 arbejde

en: AIM Work Screen Name 2
da: AIM-skærmnavn 2 arbejde

en: AIM Work Screen Name 3
da: AIM-skærmnavn 3 arbejde

en: AUTH command failed:
da: AUTH-kommandoen mislykkedes:

en: AUTH command failed: Not connected.
da: AUTH-kommandoen mislykkedes: Ikke forbundet.

en: Accept _Temporarily
da: Accep_ter midlertidigt

en: Access Control Entry can be only to Grant or Deny, but not None.
da: Access Control Entry må kun være Grant eller Deny, og ikke None.

en: Access Control Entry can be only to Grant or Deny, but not both.
da: Access Control Entry må kun være Grant eller Deny, og ikke begge.

en: Access Control Entry privilege cannot be NULL.
da: Access Control Entry-privilegium må ikke være NULL.

en: Add custom time…
da: Tilføj tilpasset tidspunkt …

en: Adding contact to LDAP server...
da: Føjer visitkort til LDAP-server …

en: Address Book
da: Adressebog

en: Address List
da: Adresseliste

en: Address book authentication request
da: Anmodning om adressebogs-godkendelse

en: Address in signing certificate does not match address in message headers.
da: Adressen i underskriftscertifikatet matcher ikke adressen i brevhovederne.

en: Addressbook backend does not support cursors
da: Adressebogsmotoren understøtter ikke markører

en: Algorithm
da: Algoritme

en: Algorithm mismatch
da: Algoritmen stemmer ikke overens

en: Alphabetic index was set for incorrect locale
da: Alfabetisk indeks blev sat for forkerte regionsindstillinger

en: Alternative Emails
da: Alternative e-mailadresser

en: Always check for _new mail in this folder
da: Se altid efter _ny post i denne mappe

en: An I/O error occurred during security authorization.
da: Der opstod en I/O-fejl under sikkerhedsgodkendelsen.

en: An OAuth2 client ID to use to connect to Google servers, instead of the one provided during build time
da: Et OAuth2-klient-id til at forbinde til Google-servere med i stedet for den, der blev angivet ved kompilering

en: An OAuth2 client ID to use to connect to Outlook servers, instead of the one provided during build time
da: Et OAuth2-klient-id til at forbinde til Outlook-servere med i stedet for den, der blev angivet ved kompilering

en: An OAuth2 client ID to use to connect to Yahoo! servers, instead of the one provided during build time
da: Et OAuth2-klient-id til at forbinde til Yahoo!-servere med i stedet for den, der blev angivet ved kompilering

en: An OAuth2 client secret to use to connect to Google servers, instead of the one provided during build time
da: En OAuth2-klienthemmelighed til at forbinde til Google-servere med i stedet for den, der blev angivet ved kompilering

en: An OAuth2 client secret to use to connect to Outlook servers, instead of the one provided during build time
da: En OAuth2-klienthemmelighed til at forbinde til Outlook-servere med i stedet for den, der blev angivet ved kompilering

en: An OAuth2 client secret to use to connect to Yahoo! servers, instead of the one provided during build time
da: En OAuth2-klienthemmelighed til at forbinde til Yahoo!-servere med i stedet for den, der blev angivet ved kompilering

en: An absolute path where the gpg (or gpg2) binary is
da: En absolut sti til gpg- eller gpg2-programmet

en: An example is “/usr/bin/gpg”; when it is left empty, or an incorrect value is set, then it will be searched for. Change requires restart of the application.
da: Et eksempel er “/usr/bin/gpg”; hvis denne er tom, eller der er angivet en ugyldig værdi, søges der efter den. Ændring kræver genstart af programmet.

en: Anniversary
da: Mærkedag

en: Anniversary: %s
da: Mærkedag: %s

en: Anonymous
da: Anonym

en: Apply _filters to new messages
da: Brug _filtre på nye breve

en: Apply _filters to new messages in all folders
da: Brug _filtre på nye breve i alle mapper

en: Apply message _filters to this folder
da: Anvend brev_filtre i denne mappe

en: Array of user header names
da: Array over brugerhovednavne

en: Assistant
da: Assistent

en: Assistant Phone
da: Assistents telefon

en: At least one sort field must be specified to use a cursor
da: Mindst ét sorteringsfelt skal angives for at bruge en markør

en: At least one sort field must be specified to use an EbSdbCursor
da: Mindst ét sorteringsfelt skal angives for at bruge en EbSdbCursor

en: At least one sort field must be specified to use an EbSqlCursor
da: Mindst ét sorteringsfelt skal angives for at bruge en EbSqlCursor

en: Auth Host: %s
da: Autentificeringsvært: %s

en: Auth Host: %s:%d
da: Autentificeringsvært: %s:%d

en: Auth Method: %s
da: Autentificeringsmetode: %s

en: Auth Proxy UID: %s
da: UID for autentificeringsproxy: %s

en: Auth User: %s
da: Autentificeringsbruger: %s

en: Authentication failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: Authentication failed.
da: Godkendelse mislykkedes.

en: Authentication mechanism is too weak
da: Autentificeringsmekanismen er for svag

en: Authentication password not available
da: Adgangskode til godkendelse ikke tilgængelig

en: Authentication request
da: Anmodning om godkendelse

en: Authentication required
da: Godkendelse kræves

en: Automatically _update on change in source folders
da: Automatisk _opdatering ved ændring i kildemapper

en: Backend factory for source “%s” and extension “%s” cannot be found.
da: Motorfabrik for datakilden “%s” og udvidelsen “%s” kan ikke findes.

en: Backend is busy
da: Det underliggende program optaget

en: Backend is not opened yet
da: Underliggende program er ikke åbnet endnu

en: Backend: %s
da: Motor: %s

en: Bad authentication response from server.
da: Ugyldigt svar på godkendelse fra server.

en: Bad file format.
da: Ugyldigt filformat.

en: Bad information access location in cert extension
da: Dårlig placering af informationsadgang i certifikatudvidelse

en: Bad signature
da: Ugyldig signatur

en: Birth Date
da: Fødselsdato

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Birthday and anniversary reminder
da: Påmindelse om fødselsdage og mærkedage

en: Birthday and anniversary reminder units
da: Enheder for påmindelse om fødselsdage og mærkedage

en: Birthday and anniversary reminder value
da: Værdi for påmindelse om fødselsdage og mærkedage

en: Birthday: %s
da: Fødselsdag: %s

en: Birthdays & Anniversaries
da: Fødselsdage og mærkedage

en: Book UID
da: UID for bog

en: Business Fax
da: Fax på arbejde

en: Business Phone
da: Arbejdstelefon

en: Business Phone 2
da: Arbejdstelefon 2

en: CRL already exists.
da: Liste over tilbagekaldte certifikater findes allerede.

en: C_heck for new messages in all folders
da: _Se efter nye breve i alle mapper

en: C_ontinue
da: _Fortsæt

en: Calendar
da: Kalender

en: Calendar URI
da: Kalender URI

en: Calendar authentication request
da: Anmodning om kalender-godkendelse

en: Calendar enabled: %s
da: Kalender slået til: %s

en: Callback Phone
da: Telefon for tilbageringning

en: Can not make parent directory: %s
da: Kunne ikke oprette ophavsmappe: %s

en: Can not open file
da: Kan ikke åbne fil

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Cannot add CMS Recipient information
da: Kan ikke tilføje CMS-modtager-information

en: Cannot add CMS Signer information
da: Kan ikke tilføje CMS-signaturindehaver-information

en: Cannot add CMS Signing time
da: Kan ikke tilføje CMS-signeringstid

en: Cannot add MS SMIMEEncKeyPrefs attribute
da: Kan ikke tilføje MS SMIMEEncKeyPrefs-attribut

en: Cannot add SMIMEEncKeyPrefs attribute
da: Kan ikke tilføje SMIMEEncKeyPrefs-attribut

en: Cannot add contact:
da: Kan ikke tilføje kontakt:

en: Cannot add encryption certificate
da: Kan ikke tilføje krypteringscertifikat

en: Cannot add timezone with invalid component
da: Kan ikke tilføje tidszone med ugyldig komponent

en: Cannot add timezone without component
da: Kan ikke tilføje tidszone uden komponent

en: Cannot add timezone without tzid
da: Kan ikke tilføje tidszone uden tzid

en: Cannot allocate slot for encryption bulk key
da: Kan ikke tildele plads for krypteringsbulknøgle

en: Cannot append message to maildir folder: %s:
da: Kan ikke tilføje brev til maildir-mappe: %s:

en: Cannot append message to mbox file: %s:
da: Kan ikke tilføje besked i mbox-filen: %s:

en: Cannot append message to mh folder: %s:
da: Kan ikke tilføje brev i mh-mappe: %s:

en: Cannot ask for Kerberos ticket. Obtain the ticket manually, like on command line with “kinit” or open “Online Accounts” in “Settings” and add the Kerberos account there. Reported error was: %s
da: Kan ikke bede om Kerberos-billet. Indhent billetten manuelt, f.eks. på kommandolinjen med “kinit” eller åbn “Onlinekonti” i “Indstillinger” og tilføj Kerberoskontoen dér. Den givne fejl var: %s

en: Cannot attach CMS Enveloped data
da: Kan ikke vedhæfte CMS-data-i-kuvert

en: Cannot attach CMS data
da: Kan ikke vedhæfte CMS-data

en: Cannot attach CMS data object
da: Kan ikke vedhæfte CMS-dataobjekt

en: Cannot attach CMS signed data
da: Kan ikke vedhæfte CMS-underskrevet-data

en: Cannot authenticate without a username
da: Kan ikke godkende uden et brugernavn

en: Cannot build locking helper pipe: %s
da: Kunne ikke bygge kanal for låsehjælper: %s

en: Cannot calculate digests
da: Kan ikke udregne sammendrag

en: Cannot change value of book property “%s”
da: Kan ikke ændre værdien for bogegenskaben “%s”

en: Cannot change value of calendar property “%s”
da: Kan ikke ændre værdi af kalenderegenskab “%s”

en: Cannot check folder: %s: %s
da: Kan ikke tjekke mappe: %s: %s

en: Cannot copy messages to the Junk folder
da: Kan ikke kopiere breve til spammappen

en: Cannot copy messages to the Trash folder
da: Kan ikke kopiere breve til papirkurven

en: Cannot copy or move messages into a Virtual Folder
da: Kan ikke kopiere eller flytte breve til en virtuel mappe

en: Cannot create CMS Enveloped data
da: Kan ikke oprette CMS-data-i-kuvert

en: Cannot create CMS Message
da: Kan ikke oprette CMS-besked

en: Cannot create CMS Recipient information
da: Kan ikke oprette CMS-modtager-information

en: Cannot create CMS Signer information
da: Kan ikke oprette CMS-signaturindehaver-information

en: Cannot create CMS message
da: Kan ikke oprette CMS-besked

en: Cannot create CMS signed data
da: Kan ikke oprette CMS-underskrevet-data

en: Cannot create a folder by this name.
da: Kan ikke oprette en mappe med det navn.

en: Cannot create calendar object:
da: Kan ikke oprette kalenderobjekt:

en: Cannot create directory “%s”: %s.
da: Kan ikke oprette mappe “%s”: %s.

en: Cannot create encoder context
da: Kan ikke oprette kodningskontekst

en: Cannot create folder containing “%s”
da: Kan ikke oprette mappe indeholdende “%s”

en: Cannot create folder lock on %s: %s
da: Kan ikke oprette mappelås på: %s: %s

en: Cannot create folder “%s”: %s
da: Kan ikke oprette mappen “%s”: %s

en: Cannot create folder: %s: %s
da: Kan ikke oprette mappen: %s: %s

en: Cannot create folder: %s: folder exists
da: Kan ikke oprette mappe: %s: mappen findes

en: Cannot create spool file:
da: Kan ikke oprette spool-fil:

en: Cannot decrypt message: Incorrect message format
da: Kan ikke dekryptere brev: Ugyldigt brevformat

en: Cannot decrypt: encrypted using a disallowed algorithm or key size.
da: Kan ikke dekryptere: Krypteret med en algoritme eller nøglestørrelse, som ikke er tilladt.

en: Cannot decrypt: key encryption algorithm does not match your certificate.
da: Kan ikke dekryptere: Nøgledekrypteringsalgoritmen matcher ikke dit certifikat.

en: Cannot decrypt: you are not a recipient, or matching certificate and private key not found.
da: Kan ikke dekryptere: Du er ikke en modtager, eller matchende certifikat og privat nøgle blev ikke fundet.

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
da: Kan ikke slette mappe: %s: Ugyldig operation

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
da: Kan ikke slette mappe: %s: Ingen sådan mappe

en: Cannot determine destination URL without WebDAV extension
da: Kan ikke bestemme destinations-URL uden WebDAV-udvidelse

en: Cannot find a corresponding account in the org.gnome.OnlineAccounts service from which to obtain a password for “%s”
da: Kan ikke finde nogen tilsvarende konto i org.gnome.OnlineAccounts-tjenesten, hvorfra man kan få en adgangskode til “%s”

en: Cannot find a corresponding account in the org.gnome.OnlineAccounts service from which to obtain an access token for “%s”
da: Kan ikke finde nogen tilsvarende konto i org.gnome.OnlineAccounts-tjenesten, hvorfra man kan få et adgangssymbol til “%s”

en: Cannot find certificate chain
da: Kan ikke finde certifikatkæde

en: Cannot find certificate for “%s”
da: Kan ikke finde certifikat for “%s”

en: Cannot find common bulk encryption algorithm
da: Kan ikke finde en normal bulk-algoritme

en: Cannot find corresponding collection backend for source “%s”
da: Kan ikke finde tilsvarende samlingsbackend for kilden “%s”

en: Cannot find email address:
da: Kan Ikke finde e-mailadresse:

en: Cannot find signature digests
da: Kan ikke finde signatur-sammendrag

en: Cannot find source “%s”
da: Kan ikke finde kilden “%s”

en: Cannot fork locking helper: %s
da: Kan ikke forgrene låsehjælper: %s

en: Cannot get POP summary:
da: Kan ikke hente POP-sammenfatning:

en: Cannot get URI
da: Kan ikke hente URI

en: Cannot get contact list uids:
da: Kan ikke hente uid'er for kontaktlister:

en: Cannot get contact list:
da: Kan ikke hente kontaktliste:

en: Cannot get contact:
da: Kan ikke hente kontakt:

en: Cannot get folder “%s”: %s
da: Kan ikke hente mappen “%s”: %s

en: Cannot get folder “%s”: folder does not exist.
da: Kan ikke hente mappen “%s”: mappen findes ikke.

en: Cannot get folder “%s”: not a directory.
da: Kan ikke hente mappen “%s”: ikke et mappe.

en: Cannot get folder “%s”: not a maildir directory.
da: Kan ikke hente mappen “%s”: er ikke en “maildir”-mappe.

en: Cannot get folder “%s”: not a regular file.
da: Kan ikke hente mappen “%s”: ikke en almindelig fil.

en: Cannot get folder: %s: %s
da: Finder ikke mappe: %s: %s

en: Cannot get message %s from folder %s
    %s
da: Kan ikke hente brevet %s fra mappen %s
    %s

en: Cannot get message %s from folder %s:
da: Kan ikke hente brevet %s fra mappen %s:

en: Cannot get message %s:
da: Kan ikke hente brevet %s:

en: Cannot get message %s: %s
da: Kan ikke hente brevet %s: %s

en: Cannot get message with message ID %s: %s
da: Kan ikke hente brev med besked-id %s: %s

en: Cannot issue command, no stream available
da: Kan ikke sende kommando, ingen strøm tilgængelig

en: Cannot login to POP server %s: SASL Protocol error
da: Kan ikke logge ind i POP-serveren %s: SASL-protokolfejl

en: Cannot modify all instances from a detached instance. Modify a series instance instead.
da: Kan ikke ændre alle instanser fra en løsrevet instans. Ændr en serieinstans i stedet.

en: Cannot modify calendar object:
da: Kan ikke ændre kalenderobjekt:

en: Cannot modify contacts:
da: Kan ikke ændre kontaktpersoner:

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
da: Kan ikke åbne MH-mappesti: %s: %s

en: Cannot open book:
da: Kan ikke åbne bog:

en: Cannot open calendar:
da: Kan ikke åbne kalender:

en: Cannot open mailbox: %s:
da: Kan ikke åbne postkasse: %s:

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
da: Kan ikke åbne maildir mappesti: %s: %s

en: Cannot open temporary mailbox: %s
da: Kan ikke åbne midlertidig postboks: %s

en: Cannot parse ISC file “%s”
da: Kan ikke fortolke ISC-filen “%s”

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
da: Kan ikke fortolke søgeudtrykket: %s:
    %s

en: Cannot receive calendar objects:
da: Kan ikke modtage kalenderobjekter:

en: Cannot refresh address book:
da: Kan ikke genopfriske adressebog:

en: Cannot refresh calendar:
da: Kan ikke genopfriske kalender:

en: Cannot remove calendar object:
da: Kan ikke fjerne kalenderobjekt:

en: Cannot remove contacts:
da: Kan ikke fjerne kontakter:

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
da: Kan ikke ændre navn på mappe: %s: Ugyldig operation

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
da: Kan ikke ændre navn på mappe: %s: Ingen sådan mappe

en: Cannot retrieve calendar free/busy list:
da: Kan ikke indhente kalenderens ledig/optaget-liste:

en: Cannot retrieve calendar object list:
da: Kan ikke indhente kalenderens objektliste:

en: Cannot retrieve calendar object path:
da: Kan ikke indhente kalenderens objektsti:

en: Cannot save calendar data
da: Kan ikke gemme kalenderdata

en: Cannot save calendar data: Malformed URI.
da: Kan ikke gemme kalenderdata: Ugyldig URI.

en: Cannot send calendar objects:
da: Kan ikke sende kalenderobjekter:

en: Cannot send message: no recipients defined.
da: Kan ikke sende brev: ingen modtagere angivet.

en: Cannot send message: one or more invalid recipients
da: Kan ikke sende brev: en eller flere ugyldige modtagere

en: Cannot send message: sender address not valid.
da: Kan ikke sende brev: afsenderadresse ikke gyldig.

en: Cannot send message: service not connected.
da: Kan ikke sende brev: tjeneste ikke forbundet.

en: Cannot set message digests
da: Kan ikke sætte brev-sammendrag

en: Cannot sort by a field that is not a string type
da: Kan ikke sortere efter et felt, der ikke er en strengtype

en: Cannot sort by a field that is not in the summary
da: Kan ikke sortere efter et felt, der ikke er i sammenfatningen

en: Cannot sort by a field which may have multiple values
da: Kan ikke sortere efter et felt, som kan have flere værdier

en: Cannot store property-based Access Control Entry.
da: Kan ikke lagre egenskabesbaseret Access Control Entry.

en: Cannot store protected nor inherited Access Control Entry.
da: Kan ikke lagre beskyttet eller nedarvet Access Control Entry.

en: Cannot transfer message to destination folder: %s
da: Kan ikke overføre brev til målmappen: %s

en: Cannot upgrade contacts database from a legacy database with more than one addressbook. Delete one of the entries in the “folders” table first.
da: Kan ikke opgradere kontaktdatabasen fra en ældre database med mere end én adressebog. Slet en af indgangene i 'folders'-tabellen først.

en: Cannot use --list and --list-with-count together.
da: Kan ikke bruge --list og --list-with-count sammen.

en: Cannot verify message signature:
da: Kan ikke verificere brevsignatur:

en: Cannot verify message signature: Incorrect message format
da: Kan ikke verificere brevsignatur: Ugyldigt brevformat

en: Cannot write with no base stream
da: Kan ikke skrive uden basisstrøm

en: Can’t open database %s: %s
da: Kan ikke åbne databasen %s: %s

en: Car Phone
da: Biltelefon

en: Categories
da: Kategorier

en: Category List
da: Kategoriliste

[ctx: CategoryName]
en: Anniversary
da: Mærkedag

[ctx: CategoryName]
en: Birthday
da: Fødselsdag

[ctx: CategoryName]
en: Business
da: Arbejde

[ctx: CategoryName]
en: Competition
da: Konkurrence

[ctx: CategoryName]
en: Favorites
da: Favoritter

[ctx: CategoryName]
en: Gifts
da: Gaver

[ctx: CategoryName]
en: Goals/Objectives
da: Mål

[ctx: CategoryName]
en: Holiday
da: Ferie

[ctx: CategoryName]
en: Holiday Cards
da: Feriekort

[ctx: CategoryName]
en: Hot Contacts
da: Vigtige kontakter

[ctx: CategoryName]
en: Ideas
da: Idéer

[ctx: CategoryName]
en: Key Customer
da: Nøglekunde

[ctx: CategoryName]
en: Miscellaneous
da: Diverse

[ctx: CategoryName]
en: Personal
da: Personligt

[ctx: CategoryName]
en: Phone Calls
da: Telefonopkald

[ctx: CategoryName]
en: Strategies
da: Strategier

[ctx: CategoryName]
en: Suppliers
da: Leverandører

[ctx: CategoryName]
en: Time & Expenses
da: Tid og udgifter

[ctx: CategoryName]
en: Waiting
da: Venter

en: Cert Library: No Response
da: Certifikatbibliotek: intet svar

en: Cert chain fails policy validation
da: Certifikatkæden fejler politikvalidering

en: Cert validation search is out of search limits
da: Certifikatvalideringssøgningen er uden for søgegrænserne

en: Certificate
da: Certifikat

en: Certificate already exists in your database.
da: Certifikatet findes allerede i din database.

en: Certificate contains unknown critical extension.
da: Certifikatet indeholder ukendt kritisk forlængelse.

en: Certificate extension not found.
da: Certifikatforlængelse blev ikke fundet.

en: Certificate extension value is invalid.
da: Certifikatforlængelsens værdi er ugyldig.

en: Certificate import failed
da: Importering af certifikatet mislykkedes

en: Certificate is revoked in issuer's certificate revocation list.
da: Certifikatet er tilbagekaldt i udstederens liste over tilbagekaldte certifikater.

en: Certificate is the only message, cannot verify certificates
da: Certifikat er den eneste besked. Kan ikke verificere certifikaterne

en: Certificate is the only message, certificates imported and verified
da: Certifikat er den eneste besked. Certifikaterne er importeret og verificeret

en: Certificate key usage inadequate for attempted operation.
da: Brug af certifikatnøgle utilstrækkelig til handlingen, der blev forsøgt.

en: Certificate nickname already in use.
da: Certifikatets kaldenavn er allerede i brug.

en: Certificate path length constraint is invalid.
da: Certifikatets stilængdebegrænsning er ugyldig.

en: Certificate signature algorithm disabled
da: Certifikatsignaturalgoritmen er deaktiveret

en: Certificate trust...
da: Certifikat-tillid …

en: Certificate type not approved for application.
da: Certifikattypen er ikke godkendt til anvendelsen.

en: Certificate usages field is invalid.
da: Certifikatets brugsfelt er ugyldigt.

en: Ch_eck for new messages in subscribed folders
da: _Se efter nye breve i abonnerede mapper

en: Check new messages for _Junk contents
da: Kontrollér om nye breve indeholder _spam

en: Checking download of new messages for offline in “%s : %s”
da: Kontrollerer hentning af nye breve til afkoblet tilstand i “%s : %s”

en: Checking folder consistency
da: Kontrollerer mappekonsistens

en: Checking for New Mail
da: Ser efter ny post

en: Checking for new messages
da: Kontrollerer om der er nye breve

en: Checking reachability of account “%s”
da: Undersøger om kontoen “%s” kan nås

en: Checking returned code
da: Kontrollerer returneret kode

en: Clear custom times
da: Ryd tilpassede tidspunkter

en: Client disappeared
da: Klient forsvundet

en: Code: %u — Unexpected response from server
da: Kode: %u — Uventet svar fra serveren

en: Collection
da: Samling

en: Collection/GNOME Online Accounts
da: Samling/GNOME Onlinekonti

en: Collection/Ubuntu Online Accounts
da: Samling/Ubuntu Onlinekonti

en: Command line arguments error, please use --help option to see the usage.
da: Fejl i kommandolinjeargument. Se venligst brugsinfo med tilvalget --help.

en: Command not implemented
da: Kommando ikke implementeret

en: Command parameter not implemented
da: Kommandoparameter ikke implementeret

en: Command:
da: Kommando:

en: Common Name
da: Normalt navn

en: Company Phone
da: Firmatelefon

en: Complete
da: Fuldført

en: Configured OCSP responder's certificate is invalid.
da: Konfigureret OCSP-svarers certifikat er ugyldigt.

en: Conflicting UIDs found in added contacts
da: UIDer i konflikt fundet i tilføjede kontaktpersoner

en: Connection cancelled
da: Tilkobling afbrudt

en: Contact ID already exists
da: Kontakt-id findes allerede

en: Contact UID of a user
da: En brugers kontakt-UID

en: Contact field “%s” not in summary
da: Kontaktfelt “%s” er ikke i resume

en: Contact field “%s” of type “%s” specified in summary, but only boolean, string and string list field types are supported
da: Kontaktfelt “%s” af typen “%s” angivet i resume, men kun booleske, streng- og strengliste-felttyper understøttes

en: Contact lists in LDAP address books require each member to be from the same LDAP address book, but one member could not be recognized. | Contact lists in LDAP address books require each member to be from the same LDAP address book, but %d members could not be recognized.
da[0]: Kontaktlister i LDAP-adressebøger kræver, at alle medlemmer er fra den samme adressebog, men et medlem blev ikke genkendt.
da[1]: Kontaktlister i LDAP-adressebøger kræver, at alle medlemmer er fra den samme adressebog, men %d medlemmer blev ikke genkendt.

en: Contact not found
da: Kontakten blev ikke fundet

en: Contact “%s” not found
da: Kontaktpersonen “%s” blev ikke fundet

en: Contacts
da: Kontakter

en: Contacts enabled: %s
da: Kontakter slået til: %s

en: Content tampered with or altered in transit
da: Indholdet er fusket med eller ændret ved overføring

en: Copy _Link Location
da: Kopiér _linkplacering

en: Copy folder content locally for _offline operation
da: Kopiér mappeindh_old lokalt til afkoblet brug

en: Copying messages
da: Kopierer breve

en: Could not add calendar time zone:
da: Kunne ikke tilføje tidszone for kalender:

en: Could not cancel
da: Kunne ikke annullere

en: Could not check mail file %s: %s
da: Kunne ikke undersøge postfil %s: %s

en: Could not close source folder %s: %s
da: Kunne ikke lukke kildemappe %s: %s

en: Could not close temporary folder: %s
da: Kunne ikke lukke midlertidig mappe: %s

en: Could not connect with command “%s”: %s
da: Kunne ikke tilslutte med kommandoen “%s”: %s

en: Could not create cache file
da: Kunne ikke oprette mellemlagerfil

en: Could not create cache file:
da: Kunne ikke oprette mellemlagerfil:

en: Could not create cache for %s:
da: Kunne ikke danne mellemlager for %s:

en: Could not create folder summary for %s
da: Kunne ikke danne mappesammendrag for %s

en: Could not create folder “%s”:
    %s
da: Kunne ikke oprette mappe “%s”:
    %s

en: Could not create folder “%s”: %s
da: Kunne ikke oprette mappen “%s”: %s

en: Could not create lock file for %s: %s
da: Kunne ikke oprette låsefil for %s: %s

en: Could not create pipe to “%s”: %s: mail not sent
da: Kunne ikke oprette kanal til “%s”: %s: brev ikke sendt

en: Could not create pipe: %s
da: Kunne ikke oprette kanal: %s

en: Could not decode ASN.1 data. Specified template was invalid.
da: Kunne ikke afkode ASN.1-data. Angivet skabelon var ugyldig.

en: Could not delete folder index file “%s”: %s
da: Kunne ikke slette mappeindeksfil “%s”: %s

en: Could not delete folder meta file “%s”: %s
da: Kunne ikke slette mappemetafil “%s”: %s

en: Could not delete folder summary file “%s”: %s
da: Kunne ikke slette mappesammendragsfil “%s”: %s

en: Could not delete folder “%s”:
    %s
da: Kunne ikke slette mappen “%s”
    %s

en: Could not delete folder “%s”: %s
da: Kunne ikke slette mappen “%s”: %s

en: Could not discard reminder:
da: Kunne ikke forkaste påmindelse:

en: Could not execute “%s”: mail not sent.
da: Kunne ikke køre “%s”: brev ikke sendt.

en: Could not fork “%s”: %s: mail not sent
da: Kunne ikke forgrene “%s”: %s: brev ikke sendt

en: Could not fork: %s
da: Kunne ikke forgrene: %s

en: Could not generate encrypting data:
da: Kunne ikke generere krypteringsdata:

en: Could not generate signing data:
da: Kunne ikke generere underskrivnings-data:

en: Could not get session bus:
da: Kunne ikke få fat i sessionsbus:

en: Could not load %s: %s
da: Kunne ikke indlæse %s: %s

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
da: Kunne ikke indlæse %s: Modulindlæsning er ikke understøttet på dette system.

en: Could not load %s: No initialization code in module.
da: Kunne ikke indlæse %s: Ingen initieringskode i modulet.

en: Could not lock “%s”
da: Kunne ikke låse “%s”

en: Could not lock “%s”: protocol error with lock-helper
da: Kunne ikke låse “%s”: protokolfejl med låsehjælper

en: Could not open file: %s: %s
da: Kunne ikke åbne fil %s: %s

en: Could not open folder “%s”:
    %s
da: Kan ikke åbne mappe “%s”:
    %s

en: Could not open folder: %s: %s
da: Kunne ikke åbne mappe %s: %s

en: Could not open mail file %s: %s
da: Kunne ikke åbne postfil %s: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
da: Kunne ikke åbne midlertidig postfil %s: %s

en: Could not open the link.
da: Kunne ikke åbne linket.

en: Could not parse URL “%s”
da: Kunne ikke fortolke URL “%s”

en: Could not parse arguments
da: Kunne ikke fortolke argumenter

en: Could not parse recipient list
da: Kunne ikke fortolke modtagerlisten

en: Could not read greeting from %s:
da: Kunne ikke læse hilsen fra %s:

en: Could not remove cache entry: %s: %s
da: Kunne ikke fjerne cacheindgangen: %s: %s

en: Could not rename folder %s to %s: %s
da: Kunne ikke ændre navn på mappe %s til %s: %s

en: Could not rename folder: %s
da: Kunne ikke ændre navn på mappe: %s

en: Could not rename “%s” to %s: %s
da: Kunne ikke omdøbe “%s” til %s: %s

en: Could not rename “%s”: %s
da: Kunne ikke skifte navn på “%s”: %s

en: Could not rename “%s”: “%s”: %s
da: Kunne ikke omdøbe “%s”: “%s”: %s

en: Could not retrieve attachment uris:
da: Kunne ikke indhente uri'er for bilag:

en: Could not retrieve calendar time zone:
da: Kunne ikke indhente kalenderens tidszone:

en: Could not retrieve weather data
da: Kunne ikke modtage vejrdata

en: Could not scan folder “%s”: %s
da: Kunne ikke gennemsøge mappen “%s”: %s

en: Could not send message:
da: Kunne ikke sende brevet:

en: Could not store folder: %s
da: Kunne ikke gemme mappe: %s

en: Could not synchronize spool folder %s: %s
da: Kunne ikke synkronisere spool-mappe %s: %s

en: Could not synchronize spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in “%s”
da: Kunne ikke synkronisere spool-mappe %s: %s
    Mappen kan være beskadiget, kopi gemt i “%s”

en: Could not synchronize temporary folder %s: %s
da: Kunne ikke synkronisere midlertidig mappe %s: %s

en: Couldn't delete the privilege
da: Kunne ikke slette rettigheden

en: Couldn't initialize Fortezza personalities.
da: Kunne ikke initialisere Fortezza-personligheder.

en: Couldn't remove the principal
da: Kunne ikke fjerne principal

en: Country
da: Land

en: Creating folder “%s”
da: Opretter mappe “%s”

en: Credentials delete is not supported
da: Sletning af legitimationsoplysninger er ikke understøttet

en: Credentials lookup is not supported
da: Opslag på legitimationsoplysninger er ikke understøttet

en: Credentials prompt was cancelled
da: Forespørgsel om legitimationsoplysninger annulleret

en: Credentials store is not supported
da: Legitimationsoplysningslager er ikke understøttet

en: Ctrl-click to open a link
da: Ctrl+klik for at åbne et link

en: Cursor does not support alphabetic indexes
da: Markør understøtter ikke alfabetisk indeks

en: Cursor does not support setting the search expression
da: Markør understøtter ikke angivelse af søgeudtryk

en: Cursor does not support step
da: Markør understøtter ikke trin

en: D-Bus error
da: D-Bus-fejl

en: DATA command failed:
da: DATA-kommandoen mislykkedes:

en: DER-encoded message contained extra unused data.
da: DER-kodet brev indeholdte ekstra ubrugte data.

en: Data source is missing a [%s] group
da: Datakilden mangler en [%s]-gruppe

en: Data source “%s” does not support OAuth 2.0 authentication
da: Datakilde “%s” understøtter ikke OAuth 2.0-godkendelse

en: Data source “%s” does not support creating remote resources
da: Datakilden “%s” understøtter ikke oprettelsen af eksterne ressourcer

en: Data source “%s” does not support deleting remote resources
da: Datakilden “%s” understøtter ikke sletning af eksterne ressourcer

en: Data source “%s” has no collection backend to create the remote resource
da: Datakilde “%s” har ingen indsamlings-motor til oprettelse af den eksterne ressource

en: Data source “%s” has no collection backend to delete the remote resource
da: Datakilde “%s” har ingen indsamlings-motor til sletning af den eksterne ressource

en: Data source “%s” is not removable
da: Datakilden “%s” kan ikke fjernes

en: Data source “%s” is not writable
da: Der kan ikke skrives til datakilden “%s”

en: Decoder failed
da: Afkoder mislykkede

en: Decrypting message
da: Dekrypterer brev

en: Decryption is not supported by this cipher
da: Dekryptering er ikke understøttet af dette cipher

en: Default IMAP port
da: Standard IMAP-port

en: Default NNTP port
da: Standard NNTP-port

en: Default POP3 port
da: Standard POP3-port

en: Default Proxy Settings
da: Standardindstillinger for proxy

en: Default SMTP port
da: Standard SMTP-port

en: Default reminder for all events in chosen calendars
da: Standardpåmindelse for alle begivenheder i valgte kalendere

en: Delete _expunged from local Inbox
da: Slet _fuldstændig fra lokal indbakke

en: Delete meeting from calendar on Decline
da: Slet møde fra kalenderen ved afvisning

en: Detailed error:
da: Detaljeret fejlmeddelelse:

en: Details
da: Detaljer

en: Digests missing from enveloped data
da: Sammendrag mangler i konvolut-data

en: Digital Signature
da: Digital signatur

en: Disable _support for all POP3 extensions
da: Deaktivér _understøttelse af alle POP3-udvidelser

en: Dismiss _All
da: Forkast _alle

en: Display Reminders window with _notifications
da: Vis påmindelsesvindue med _påmindelser

en: Display reminders for _completed tasks
da: Vis påmindelser for _fuldførte opgaver

en: Display reminders for _past events
da: Vis påmindelser for _tidligere begivenheder

en: Do not ask me about this program again
da: Spørg mig ikke om dette program igen

en: Domain Component Name
da: Domænekomponentnavn

en: Don’t migrate user data from previous versions of Evolution
da: Overflyt ikke brugerdata fra tidligere udgaver af evolution

en: Download large messages in chunks
da: Hent store breve i bidder

en: Download only up to %s latest messages
da: Hent kun op til %s seneste breve

en: Downloaded certificate's name duplicates one already in your database.
da: Navnet på det hentede certifikat er det samme som et allerede i din database.

en: Downloading contacts (%d)...
da: Henter kontakter (%d) …

en: Downloading new messages for offline mode in “%s : %s”
da: Henter nye breve for afkoblet tilstand i “%s : %s”

en: Each item of the array is expected to be of the form: name=value. These variables are checked before environment variables, but after the predefined USER, REALNAME and HOST variables.
da: Hvert element i arrayet forventes at have formen navn=værdi. Disse variable tjekkes før miljøvariablerne, men efter de forudindstillede variable USER, REALNAME og HOST.

en: Email
da: E-mail

en: Email 1
da: E-mail 1

en: Email 2
da: E-mail 2

en: Email 3
da: E-mail 3

en: Email 4
da: E-mail 4

en: Email List
da: E-mail-liste

en: Empty cache file
da: Tom mellemlagerfil

en: Enable _UTF-8 extension, when the server supports it
da: Brug _UTF-8-udvidelse, når serveren understøtter det

en: Enable _Unmatched folder
da: Aktivér mappen _Øvrige

en: Enable _audio notifications
da: Slå _lydpåmindelser til

en: Enable _desktop notifications
da: _Slå skrivebordspåmindelser til

en: Enable audio notifications
da: Slå lydpåmindelser til

en: Enable desktop notifications
da: Slå skrivebordspåmindelser til

en: Enable full folder update on _metered network
da: Aktivér _fuld opdatering af mapper på et forbrugsafregnet netværk

en: Enabled: %s
da: Aktiveret: %s

en: Encrypted content
da: Krypteret indhold

en: Encrypting message
da: Krypterer brev

en: Encryption certificate for “%s” does not exist
da: Krypteringscertifikat for “%s” findes ikke

en: Encryption is not supported by this cipher
da: Kryptering er ikke understøttet af dette cipher

en: Encryption required for requested authentication mechanism
da: Den forespurgte autentificeringsmekanisme kræver kryptering

en: Error adding certificate to database.
da: Der opstod en fejl, da certifikatet skulle tilføjes til databasen.

en: Error appending message
da: Fejl under tilføjelse af brev

en: Error attempting to export certificates.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at eksportere certifikater.

en: Error attempting to import certificates.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at importere certifikater.

en: Error copying mail temp file: %s
da: Fejl under kopiering midlertidig postfil: %s

en: Error copying messages
da: Fejl under kopiering af breve

en: Error creating folder
da: Fejl under oprettelse af mappe

en: Error deleting folder
da: Fejl under sletning af mappe

en: Error executing filter search: %s: %s
da: Fejl under udførelse af filtersøgning: %s: %s

en: Error executing filter “%s”: %s: %s
da: Fejl under kørsel af filter “%s”: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
da: Fejl under kørsel af filter: %s: %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
da: Fejl under kørsel af søgeudtrykket %s:
    %s

en: Error expunging message
da: Fejl under udrensning af brev

en: Error fetching folders
da: Fejl under hentning af mapper

en: Error fetching message
da: Fejl under hentning af brev

en: Error fetching message info
da: Fejl under indhentning af brevinfo

en: Error fetching subscribed folders
da: Fejl under hentning af abonnerede mapper

en: Error introspecting unknown summary field “%s”
da: Fejl under analyse af ukendt resumefelt “%s”

en: Error moving messages
da: Fejl ved flytning af breve

en: Error parsing filter “%s”: %s: %s
da: Fejl under tolkning af filter “%s”: %s: %s

en: Error parsing filter: %s: %s
da: Fejl under læsning af filter: %s: %s

en: Error parsing regular expression
da: Fejl ved fortolkning af regulært udtryk

en: Error performing NOOP
da: Fejl under udførelse af NOOP

en: Error performing search
da: Fejl under søgning

en: Error reading mail file: %s
da: Fejl under læsning af postfil: %s

en: Error refiling the key for this certificate.
da: Der opstod en fejl, da dette certifikats nøgle skulle genregistreres.

en: Error renaming folder
da: Fejl under omdøbning af mappe

en: Error retrieving newsgroups:
    
    %s
da: Fejl under hentning af nyhedsgrupper:
    
    %s

en: Error retrieving quota information
da: Fejl under hentning af kvoteinformation

en: Error running IDLE
da: Fejl under kørsel af IDLE

en: Error running STATUS
da: Fejl ved kørsel af STATUS

en: Error scanning changes
da: Fejl under søgning efter ændringer

en: Error storing “%s”:
da: Fejl under lagring af “%s”:

en: Error subscribing to folder
da: Fejl under abonnering på mappe

en: Error syncing changes
da: Fejl under synkronisering af ændringer

en: Error unsubscribing from folder
da: Fejl ved annullering af abonnement på mappe

en: Error writing mail temp file: %s
da: Fejl under skrivning af midlertidig postfil: %s

en: Error writing to cache stream
da: Fejl under skrivning til mellemlagerstrøm

en: Event and task notifications
da: Påmindelser for begivenheder og opgaver

en: Events and Tasks Reminders
da: Påmindelser for begivenheder og opgaver

en: Every day | Every %d days
da[0]: Hver dag
da[1]: Hver %d. dag

en: Every day forever | Every %d days forever
da[0]: Hver dag for evigt
da[1]: Hver %d. dag for evigt

en: Every month | Every %d months
da[0]: Hver måned
da[1]: Hver %d. måned

en: Every week | Every %d weeks
da[0]: Hver uge
da[1]: Hver %d. uge

en: Every year | Every %d years
da[0]: Hvert år
da[1]: Hvert %d. år

en: Every year forever | Every %d years forever
da[0]: Hvert år for evigt
da[1]: Hvert %d. år for evigt

en: Evolution Data Server OAuth2 Handler
da: Evolution Data Server OAuth2-håndtering

en: Execution of filter “%s” failed:
da: Udførelse af filter “%s” slog fejl:

en: Expected application/xml response, but %s returned
da: Forventede svaret application/xml, men modtog %s

en: Expected application/xml response, but none returned
da: Forventede svaret application/xml, men modtog intet

en: Expected multistatus response, but %d returned (%s)
da: Forventede svar med flere statusværdier, men modtog %d (%s)

en: Expired password
da: Adgangskode udløbet

en: Expires on
da: Udløber

en: Expunging deleted messages
da: Udrenser slettede breve

en: Expunging folder “%s : %s”
da: Udrenser mappen “%s : %s”

en: Expunging old messages
da: Udrenser gamle meddelelser

en: Extension dialog “%s” not found.
da: Udvidelsesdialog “%s” ikke fundet.

en: Failed at message %d of %d
da: Slog fejl ved brev %d af %d

en: Failed on message %d
da: Slog fejl ved brev %d

en: Failed to acquire PRT SSO cookie:
da: Kunne ikke hente PRT SSO-cookie:

en: Failed to add data to CMS encoder
da: Kunne ikke føje data til CMS-koder

en: Failed to add data to encoder
da: Kunne ikke føje data til koderen

en: Failed to authenticate
da: Kunne ikke godkende

en: Failed to authenticate on POP server %s:
da: Godkendelse mislykkedes på POP-serveren %s:

en: Failed to bind using either v3 or v2 binds
da: Kunne hverken binde med v3- eller v2-bindinger

en: Failed to call %s:
da: Kunne ikke kalde %s:

en: Failed to call getAccounts:
da: Kunne ikke kalde getAccounts:

en: Failed to close the tmp stream
da: Kunne ikke lukke tmp-strømmen

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode:
da: Kunne ikke tilslutte IMAP-serveren %s i sikker tilstand:

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode: %s
da: Kunne ikke tilslutte IMAP-serveren %s i sikker tilstand: %s

en: Failed to connect to NNTP server %s in secure mode:
da: Tilslutning til NNTP-serveren %s i sikker tilstand mislykkedes:

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode%s
da: Kunne ikke forbinde til POP-serveren %s i sikker tilstand %s

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode:
da: Kunne ikke tilslutte POP-serveren %s i sikker tilstand:

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode: %s
da: Kunne ikke tilslutte POP-serveren %s i sikker tilstand: %s

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode:
da: Tilslutning til SMTP-serveren %s mislykkedes i sikker tilstand:

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode: %s
da: Tilslutning til SMTP-serveren %s mislykkedes i sikker tilstand: %s

en: Failed to connect to source registry: %s
da: Kunne ikke forbinde til kilderegister: %s

en: Failed to copy resource
da: Kunne ikke kopiere ressource

en: Failed to copy the tmp file
da: Kunne ikke kopiere tmp-filen

en: Failed to create SQLite function, error code “%d”: %s
da: Kunne ikke oprette SQLite-funktion – fejlkode “%d”: %s

en: Failed to create address book
da: Kunne ikke oprette adressebog

en: Failed to create backend of type “%s” for source UID “%s”
da: Kunne ikke oprette backend af typen “%s” til kilde-UID “%s”

en: Failed to create broker proxy:
da: Kunne ikke oprette mæglerproxy:

en: Failed to create cache “%s”:
da: Kunne ikke oprette cache “%s”:

en: Failed to create calendar
da: Kunne ikke oprette kalender

en: Failed to create child process “%s”: %s
da: Oprettelse af barneprocessen “%s” mislykkedes: %s

en: Failed to create collection
da: Kunne ikke oprette samling

en: Failed to create hardlink for resource “%s”: %s
da: Kunne ikke oprette hårdt link til ressourcen “%s”: %s

en: Failed to decrypt MIME part: %s
da: Kunne ikke dekryptere MIME-del: %s

en: Failed to decrypt MIME part: Secret key not found
da: Kunne ikke dekryptere MIME-del: Hemmelig nøgle blev ikke fundet

en: Failed to decrypt MIME part: protocol error
da: Kunne ikke dekryptere MIME-del: protokolfejl

en: Failed to delete resource
da: Kunne ikke slette ressource

en: Failed to dismiss all:
da: Kunne ikke forkaste alle:

en: Failed to dismiss reminder:
da: Kunne ikke forkaste påmindelse:

en: Failed to enable QResync
da: Kunne ikke aktivere QResync

en: Failed to encode data
da: Datakodning mislykkedes

en: Failed to encode data with ASN1 encoder
da: Kunne ikke kode data med ASN1-koderen

en: Failed to encrypt: Invalid recipient %s specified (code %d). A common issue is that the %s doesn’t have imported public key for this recipient.
da: Kryptering mislykkedes: Ugyldig modtager %s angivet (kode %d). Et almindeligt problem er, at %s ikke har importeret en offentlig nøgle for denne modtager.

en: Failed to encrypt: Invalid recipient %s specified. A common issue is that the %s doesn’t have imported public key for this recipient.
da: Kryptering mislykkedes: Ugyldig modtager %s angivet. Et almindeligt problem er, at %s ikke har importeret en offentlig nøgle for denne modtager.

en: Failed to encrypt: No valid recipients specified.
da: Kryptering mislykkedes: ingen gyldige modtagere angivet.

en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is disabled.
da: Kryptering mislykkedes: Nøglen for modtageren %s er deaktiveret.

en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is expired.
da: Kryptering mislykkedes: Nøglen for modtageren %s er udløbet.

en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is not trusted.
da: Kryptering mislykkedes: Der er ikke tillid til nøglen for modtageren %s.

en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is revoked.
da: Kryptering mislykkedes: Nøglen for modtageren %s er tilbagekaldt.

en: Failed to encrypt: The public key for recipient %s was not found.
da: Kryptering mislykkedes: Den offentlige nøgle for modtageren %s blev ikke fundet.

en: Failed to execute gpg.
da: Kunne ikke køre gpg.

en: Failed to execute gpg: %s
da: Kunne ikke køre gpg: %s

en: Failed to find ASUrl and OABUrl in autodiscover response
da: Kunne ikke finde ASUrl og OABUrl i autodetektionssvaret

en: Failed to find Account element
da: Kunne ikke finde kontoelement

en: Failed to find Autodiscover element
da: Kunne ikke finde autodetektionselementet

en: Failed to find Response element
da: Kunne ikke finde svarelement

en: Failed to get XML request content
da: Kunne ikke hente indhold af XML-forespørgsel

en: Failed to get access control list
da: Kunne ikke hente adgangskontrolliste

en: Failed to get capabilities
da: Kunne ikke hente egenskaber

en: Failed to get input XML content
da: Kunne ikke hente input-XML-indhold

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
da: Fejl under låsning ved brug af fcntl(2): %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
da: Fejl under låsning ved brug af flock(2): %s

en: Failed to get password from GOA:
da: Kunne ikke hente adgangskode fra GOA:

en: Failed to get properties
da: Kunne ikke hente egenskaber

en: Failed to get the DN for user “%s”
da: Kunne ikke hente DN for bruger “%s”

en: Failed to issue ENABLE UTF8=ACCEPT
da: Kunne ikke sende ENABLE UTF8=ACCEPT

en: Failed to issue ID
da: Kunne ikke udstede id

en: Failed to issue NAMESPACE
da: Kunne ikke sende NAMESPACE

en: Failed to issue NOTIFY
da: Kunne ikke sende NOTIFY

en: Failed to issue REPORT
da: Kunne ikke udstede REPORT

en: Failed to issue STARTTLS
da: Kunne ikke sende STARTTLS

en: Failed to issue STARTTLS for NNTP server %s:
da: Kunne ikke sende STARTTLS for NTTP-serveren %s:

en: Failed to launch URI “%s”:
da: Kunne ikke åbne URI'en “%s”:

en: Failed to lock resource
da: Kunne ikke låse ressource

en: Failed to lookup credentials:
da: Kunne ikke slå legitimationsoplysninger op:

en: Failed to make directory %s: %s
da: Kunne ikke oprette mappen %s: %s

en: Failed to move resource
da: Kunne ikke flytte ressource

en: Failed to obtain access token from address “%s”: %s
da: Kunne ikke få noget adgangssymbol fra adressen “%s”: %s

en: Failed to obtain an access token for “%s”:
da: Kunne ikke få noget adgangssymbol til “%s”:

en: Failed to open browser: %s
da: Kunne ikke åbne browser: %s

en: Failed to open client “%s”: %s
da: Kunne ikke åbne klienten “%s”: %s

en: Failed to parse XML data
da: Kunne ikke fortolke XML-data

en: Failed to parse acquirePrtSsoCookie response:
da: Kunne ikke fortolke acquirePrtSsoCookie-svar:

en: Failed to parse acquirePrtSsoCookie response: root is not an object
da: Kunne ikke fortolke acquirePrtSsoCookie-svar: rod er ikke et objekt

en: Failed to parse arguments: Unknown error
da: Kunne ikke fortolke argumenter: Ukendt fejl

en: Failed to parse autodiscover response XML
da: Kunne ikke fortolke autodetektionssvarets XML

en: Failed to parse getAccounts response:
da: Kunne ikke fortolke getAccounts-svar:

en: Failed to parse getAccounts response: root is not an object
da: Kunne ikke fortolke getAccounts-svar: rod er ikke et objekt

en: Failed to parse gpg passphrase request.
da: Kunne ikke fortolke gpg-adgangskodeforespørgsel.

en: Failed to parse gpg userid hint.
da: Kunne ikke fortolke gpg-tips for brugerid.

en: Failed to parse response data
da: Kunne ikke fortolke svardata

en: Failed to pass command to GPG: %s
da: Kunne ikke sende kommando til GPG: %s

en: Failed to post data
da: Kunne ikke afsende post-data

en: Failed to put data
da: Kunne ikke skrive (put) data

en: Failed to put data to server, error code %d (%s)
da: Kunne ikke skrive (put) data til serveren – fejlkode %d (%s)

en: Failed to read From address
da: Kunne ikke læse Fra-adressen

en: Failed to read a valid greeting from POP server %s
da: Kunne ikke læse en gyldig velkomsthilsen fra POP-serveren %s

en: Failed to read resource
da: Kunne ikke læse ressource

en: Failed to refresh access token. Sign to the server again, please.
da: Kunne ikke opdatere adgangssymbolet. Log på serveren igen.

en: Failed to refresh access token. Sign to the server again, please.
    
    Detailed error: %s
da: Kunne ikke opdatere adgangssymbolet. Log på serveren igen.
    
    Detaljeret fejl: %s

en: Failed to refresh lock
da: Kunne ikke forny lås

en: Failed to remove file “%s”: %s
da: Kunne ikke slette filen “%s”: %s

en: Failed to rename old database from “%s” to “%s”: %s
da: Kunne ikke ændre den gamle database fra “%s” til “%s”: %s

en: Failed to retrieve message
da: Brevet kunne ikke hentes

en: Failed to select mailbox
da: Kunne ikke vælge e-mailbakke

en: Failed to setup authentication
da: Kunne ikke indstille godkendelse

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
da: Kunne ikke gemme post i midlertidig fil %s: %s

en: Failed to transfer messages: %s
da: Kunne ikke overføre breve: %s

en: Failed to unlock
da: Kunne ikke låse op

en: Failed to unlock secret key: 3 bad passphrases given.
da: Oplåsning af hemmelig nøgle mislykkedes: 3 forkerte adgangskoder angivet.

en: Failed to update properties
da: Kunne ikke opdatere egenskaber

en: Failed with HTTP error %d: %s
da: Mislykkedes med HTTP-fejl %d: %s

en: Failed with HTTP error code %d (%s)
da: Mislykkedes med HTTP-fejlkode %d (%s)

en: Failed with HTTP error code %d (%s): %s
da: Mislykkedes med HTTP-fejlkode %d (%s): %s

en: Family Name
da: Efternavn

en: Fetch new messages in
da: Hent nye breve i

en: Fetching summary information for new messages in “%s : %s”
da: Henter sammendragsinformation for nye breve i “%s : %s”

en: File Under
da: Gem under

en: File must have a “.source” extension
da: Filen skal have en “.source”-filendelse

en: File “%s” is not a VCALENDAR component
da: Filen “%s” er ikke en VCALENDAR-komponent

en: Filtering folder “%s : %s”
da: Filtrerer mappen “%s : %s”

en: Filtering new message in “%s : %s” | Filtering new messages in “%s : %s”
da[0]: Filtrerer nyt brev i “%s : %s”
da[1]: Filtrerer nye breve i “%s : %s”

en: Folder %s already exists
da: Mappen %s findes allerede

en: Folder already exists
da: Mappen findes allerede

en: Folder “%s/%s” does not exist.
da: Mappen “%s/%s” eksisterer ikke.

en: Folder “%s” does not exist.
da: Mappen “%s” eksisterer ikke.

en: Folder “%s” is not empty. Not deleted.
da: Mappen “%s” er ikke tom. Ikke slettet.

en: Folders
da: Mapper

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
da: For tilkobling til og nedhenting af e-mail på POP-servere.

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
da: Til levering af e-mail via en ekstern e-mail-server med SMTP.

en: For delivering mail by passing it to the “sendmail” program on the local system.
da: For levering af e-mail ved at videresende den til “sendmail”-programmet på det lokale system.

en: For reading and storing local mail in external standard mbox spool files.
    May also be used to read a tree of Elm, Pine, or Mutt style folders.
da: Til at læse og gemme lokal post i eksterne standard mbox kø-filer.
    Kan også anvendes til at læse et træ mapper i Elm-, Pine- eller Mutt-format.

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
da: For læsning og lagring af e-mail på IMAP-servere.

en: For reading mail as a query of another set of folders
da: For læsning af e-mail som en forespørgsel på et andet sæt mapper

en: For retrieving (moving) local mail from standard mbox-formatted spools into folders managed by Evolution.
da: Til at hente (flytte) lokal e-mail fra mbox-formaterede standardkøer til mapper som håndteres af Evolution.

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
da: For lagring af lokal e-mail i MH-lignende brevmapper.

en: For storing local mail in maildir directories.
da: For lagring af lokal e-mail i qmail maildir brevmapper.

en: Forecast
da: Prognose

en: Fortezza card has not been properly initialized.  Please remove it and return it to your issuer.
da: Fortezza-kort er ikke blevet rigtigt initialiseret. Fjern det og returnér det til din udsteder.

en: Forwarding messages is not supported
da: Videresendelse af breve understøttes ikke

en: Free/Busy URL
da: Ledig/optaget-adresse

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Full search_contacts are not stored in cache. Hence only summary query is supported.
da: Fuldstændig _kontaktperson-søgning opbevares ikke i mellemlager. Derfor understøttes kun sammenfatning af forespørgsel.

en: Full search_contacts are not stored in cache. vcards cannot be returned.
da: Fuld _kontaktperson-søgning opbevares ikke i mellemlager. vcards kan ikke returneres.

en: Full vcards are not stored in cache. Hence only summary query is supported.
da: Fuldstændige vcards opbevares ikke i mellemlager. Derfor understøttes kun sammenfatning af forespørgsel.

en: GIO name of the GNetworkMonitor to use for an ENetworkMonitor instance
da: GIO-navn for GNetworkMonitor som bruges med en ENetworkMonitor-instans

en: Gadu-Gadu Home ID 1
da: Gadu-Gadu-id 1 hjemme

en: Gadu-Gadu Home ID 2
da: Gadu-Gadu-id 2 hjemme

en: Gadu-Gadu Home ID 3
da: Gadu-Gadu-id 3 hjemme

en: Gadu-Gadu ID List
da: Gadu-Gadu-id-liste

en: Gadu-Gadu Work ID 1
da: Gadu-Gadu-id 1 arbejde

en: Gadu-Gadu Work ID 2
da: Gadu-Gadu-id 2 arbejde

en: Gadu-Gadu Work ID 3
da: Gadu-Gadu-id 3 arbejde

en: Geographic Information
da: Geografisk information

en: Getting message %d (%d%%)
da: Henter brev %d (%d%%)

en: Getting message %d of %d
da: Henter brev %d af %d

en: Given Name
da: Fornavn

en: Given URL “%s” doesn’t reference CalDAV calendar
da: Givne URL “%s” refererer ikke en CalDAV-kalender

en: Given URL “%s” doesn’t reference CardDAV address book
da: Den givne URL “%s” refererer ikke en CardDAV-adressebog

en: Good signature
da: God signatur

en: Google Talk Home Name 1
da: Google Talk-navn hjemme 1

en: Google Talk Home Name 2
da: Google Talk-navn hjemme 2

en: Google Talk Home Name 3
da: Google Talk-navn hjemme 3

en: Google Talk Name List
da: Google Talk-navneliste

en: Google Talk Work Name 1
da: Google Talk-navn arbejde 1

en: Google Talk Work Name 2
da: Google Talk-navn arbejde 2

en: Google Talk Work Name 3
da: Google Talk-navn arbejde 3

en: Google server is busy, waiting to retry (%d second) | Google server is busy, waiting to retry (%d seconds)
da[0]: Googleserver er optaget. Venter på at på prøve igen (%d sekund)
da[1]: Googleserver er optaget. Venter på at prøve igen (%d sekunder)

en: Google server is busy, waiting to retry (%d:%02d minute) | Google server is busy, waiting to retry (%d:%02d minutes)
da[0]: Googleserver er optaget. Venter på at på prøve igen (%d:%02d minut)
da[1]: Googleserver er optaget. Venter på at prøve igen (%d:%02d minutter)

en: GroupWise Home Screen Name 1
da: GroupWise-skærmnavn 1 hjemme

en: GroupWise Home Screen Name 2
da: GroupWise-skærmnavn 2 hjemme

en: GroupWise Home Screen Name 3
da: GroupWise-skærmnavn 3 hjemme

en: GroupWise ID List
da: Liste over GroupWise-id'er

en: GroupWise Work Screen Name 1
da: GroupWise-skærmnavn 1 arbejde

en: GroupWise Work Screen Name 2
da: GroupWise-skærmnavn 2 arbejde

en: GroupWise Work Screen Name 3
da: GroupWise-skærmnavn 3 arbejde

en: HELO command failed:
da: HELO-kommando mislykkedes:

en: Handles OAuth2 responses and passes them to the OAuth2 prompter implementation
da: Håndterer OAuth2-svar og sender dem videre til OAuth2-prompter-implementeringen

en: Height of the reminder notification dialog
da: Højden på påmindelsesdialogen

en: Help message
da: Hjælpebesked

en: Hint: Use 0 days to keep messages on the server indefinitely.
da: Fif: Brug 0 dage for at beholde breve på serveren uendeligt.

en: Home Address
da: Hjemmeadresse

en: Home Address Label
da: Hjemmeadresse

en: Home Fax
da: Fax hjemme

en: Home Phone
da: Hjemmetelefon

en: Home Phone 2
da: Hjemmetelefon 2

en: Homepage URL
da: Hjemmeside-adresse

en: Host lookup failed
da: Opslag af værtsnavn mislykkedes

en: Host lookup “%s” failed. Check your host name for spelling errors.
da: Opslag af værtsnavn “%s” mislykkedes. Kontrollér dit værtsnavn for stavefejl.

en: Host lookup “%s” failed: %s
da: Opslag af værtsnavn “%s” mislykkedes: %s

en: How many days the reminders-past can hold back. Reminders older than these days are automatically removed from the list of the past reminders. Use '0' to not remove old reminders.
da: Hvor mange dage tidligere påmindelser kan holdes tilbage. Påmindelser, der er ældre end disse, fjernes automatisk fra listen over de tidligere påmindelser. Brug “0” for ikke at fjerne gamle påmindelser.

en: ICQ Home ID 1
da: ICQ-id 1 hjemme

en: ICQ Home ID 2
da: ICQ-id 2 hjemme

en: ICQ Home ID 3
da: ICQ-id 3 hjemme

en: ICQ ID List
da: Liste over ICQ-id'er

en: ICQ Work ID 1
da: ICQ-id 1 arbejde

en: ICQ Work ID 2
da: ICQ-id 2 arbejde

en: ICQ Work ID 3
da: ICQ-id 3 arbejde

en: ICS Calendar
da: ICS-kalender

en: IMAP server %s
da: IMAP-server %s

en: IMAP server %s does not support %s authentication
da: IMAP-server %s understøtter ikke godkendelsestype %s

en: IMAP server does not support quotas
da: IMAP-serveren understøtter ikke kvoter

en: IMAP service for %s on %s
da: IMAP-tjeneste for %s på %s

[ctx: IMAPDefaults]
en: Archive
da: Arkiv

[ctx: IMAPDefaults]
en: Bulk Mail
da: Masseforsendelse

[ctx: IMAPDefaults]
en: Deleted Items
da: Slettede objekter

[ctx: IMAPDefaults]
en: Deleted Messages
da: Slettede breve

[ctx: IMAPDefaults]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: IMAPDefaults]
en: Drafts
da: Kladder

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk
da: Spam

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk E-mail
da: Spammail

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk Email
da: Spammail

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent
da: Sendt

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent Items
da: Sendte objekter

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent Messages
da: Afsendte breve

[ctx: IMAPDefaults]
en: Templates
da: Skabeloner

[ctx: IMAPDefaults]
en: Trash
da: Papirkurv

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Drafts
da: [Gmail]/Kladder

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Sent Mail
da: [Gmail]/Sendte e-mails

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Trash
da: [Gmail]/Papirkurv

en: Identity
da: Identitet

en: Ignore other users namespace
da: Ignorér andre brugeres navnerum

en: Ignore shared folders namespace
da: Ignorér delte mappers navnerum

en: Improperly formatted time string.
da: Tidsstrengen er forkert formateret.

en: In the subscription _dialog, show relative folder names
da: Vis relative mappenavne i _dialogen for abonnement

en: Inbox
da: Indbakke

en: Insufficient memory
da: Utilstrækkelig hukommelse

en: Internal error: UID in invalid format: %s
da: Intern fejl: uid i ugyldigt format: %s

en: Interval of the default reminder for all events in chosen calendars
da: Interval for standardpåmindelse for alle begivenheder i valgte kalendere

en: Invalid DN syntax
da: Ugyldig domænenavnssyntaks

en: Invalid GType registered for protocol “%s”
da: Ugyldig GType registreret for protokol “%s”

en: Invalid OCSP signing certificate in OCSP response.
da: Ugyldigt OCSP-underskriftscertifikat i OCSP-svaret.

en: Invalid Pin
da: Ugyldig PIN-kode

en: Invalid Query
da: Ugyldig forespørgsel

en: Invalid Query “%s”
da: Ugyldig forespørgsel “%s”

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: Invalid argument
da: Ugyldigt argument

en: Invalid arguments to (message-location)
da: Ugyldige argumenter til (message-location)

en: Invalid arguments to (system-flag)
da: Ugyldige argumenter til (system-flag)

en: Invalid arguments to (user-tag)
da: Ugyldige argumenter til (user-tag)

en: Invalid contact field “%d” specified in summary
da: Ugyldigt kontaktfelt “%d” angivet i resume

en: Invalid country calling code
da: Ugyldig landekode

en: Invalid email address trace information:
    %s
da: Ugyldig information til sporing af e-mailadresse:
    %s

en: Invalid message stream received from %s: %s
da: Ugyldig beskedstrøm modtaget fra %s: %s

en: Invalid module name.
da: Ugyldigt modulnavn.

en: Invalid module path/filename
da: Ugyldig modulsti/-filnavn.

en: Invalid object
da: Ugyldigt objekt

en: Invalid opaque trace information:
    %s
da: Ugyldig ugennemsigtig sporingsinformation:
    %s

en: Invalid query
da: Ugyldig forespørgsel

en: Invalid query for EbSqlCursor
da: Ugyldig forespørgsel for EbSqlCursor

en: Invalid query for a book cursor
da: Ugyldig forespørgsel efter en bogmarkør

en: Invalid query:
da: Ugyldig forespørgsel:

en: Invalid query: %s
da: Ugyldig forespørgsel: %s

en: Invalid range
da: Ugyldigt interval

en: Invalid spool
da: Ugyldig kø

en: Issuer
da: Udsteder

en: Issuer certificate is invalid.
da: Udstedercertifikatet er ugyldigt.

en: Issuer's Certificate Revocation List has an unknown version number.
da: Udstederens liste over tilbagekaldte certifikater har et ukendt versionsnummer.

en: Issuer's OCSP responder reports certificate is revoked.
da: Udstederens OCSP-svarer rapporterer, at certifikatet er tilbagekaldt.

en: Issuer's V1 Certificate Revocation List has a critical extension.
da: Udstederens liste over tilbagekaldte V1-certifikater har en kritisk forlængelse.

en: Issuer's V2 Certificate Revocation List has an unknown critical extension.
da: Udstederens liste over tilbagekaldte V2-certifikater har en ukendt kritisk forlængelse.

en: Jabber Home ID 1
da: Jabber-id 1 hjemme

en: Jabber Home ID 2
da: Jabber-id 2 hjemme

en: Jabber Home ID 3
da: Jabber-id 3 hjemme

en: Jabber ID List
da: Liste over Jabber-id'er

en: Jabber Work ID 1
da: Jabber-id 1 arbejde

en: Jabber Work ID 2
da: Jabber-id 2 arbejde

en: Jabber Work ID 3
da: Jabber-id 3 arbejde

en: Junk
da: Spam

en: Keep reminder notification window always on _top
da: Vis altid påmindelsesvinduet _øverst

en: Keep running after the last client is closed
da: Bliv ved med at køre efter lukning af sidste klient

en: Key Encipherment
da: Nøglechiffrering

en: Key ID
da: Nøgle-id

en: Key information was not found in the provided data
da: Nøgleoplysninger blev ikke fundet i de leverede data

en: LDAP contact lists cannot be empty.
da: LDAP-kontaktlister kan ikke være tomme.

en: LDAP error 0x%x (%s)
da: LDAP-fejl 0x%x (%s)

en: Last Revision
da: Sidste version

en: Learning new ham message in “%s : %s” | Learning new ham messages in “%s : %s”
da[0]: Lærer ny ikke-spam (“ham”) i “%s : %s”
da[1]: Lærer nye ikke-spam (“ham”) i “%s : %s”

en: Learning new spam message in “%s : %s” | Learning new spam messages in “%s : %s”
da[0]: Lærer nyt spambrev i “%s : %s”
da[1]: Lærer nye spambreve i “%s : %s”

en: Legacy database
da: Forældet database

en: Libpkix internal error occurred during cert validation.
da: Der opstod en intern libpkix-fejl under validering af certifikat.

en: Limit only to sources with given extension name
da: Begræns kun til kilder med det givne udvidelsesnavn

en: List
da: Liste

en: List Shows Addresses
da: Liste viser adresser

en: List available address books
da: Vis tilgængelige adressebøger

en: List available address books and show how many contacts they have
da: Vis tilgængelige adressebøger, og vis hvor mange kontaktpersoner, der er

en: Loading...
da: Indlæser …

en: Local delivery
da: Lokal levering

en: Local mail file %s
da: Lokal e-mail-fil %s

en: Local stores do not have an inbox
da: Lokalt lager har ikke en indbakke

en: Locality
da: Egn

en: Locked password
da: Låst adgangskode

en: Login
da: Indlogning

en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your account “%s”.
da: Log ind på din %s-konto og acceptér betingelserne for at kunne tilgå din konto “%s”.

en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your address book “%s”.
da: Log ind på din %s-konto og acceptér betingelserne for at kunne tilgå din adressebog “%s”.

en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your calendar “%s”.
da: Log ind på din %s-konto og acceptér betingelserne for at kunne tilgå din kalender “%s”.

en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your mail account “%s”.
da: Log ind på din %s-konto og acceptér betingelserne for at kunne tilgå din mailkonto “%s”.

en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your mail transport “%s”.
da: Log ind på din %s-konto og acceptér betingelserne for at kunne tilgå din mailtransport “%s”.

en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your memo list “%s”.
da: Log ind på din %s-konto og acceptér betingelserne for at kunne tilgå din memoliste “%s”.

en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your task list “%s”.
da: Log ind på din %s-konto og acceptér betingelserne for at kunne tilgå din opgaveliste “%s”.

en: MAIL FROM command failed:
da: MAIL FROM-kommandoen mislykkedes:

en: MBOX file is corrupted, please fix it. (Expected a From line, but didn’t get it.)
da: MBOX-fil er i stykker, vær venlig at fikse den. (Forventede en fra-linje, men fandt den ikke.)

en: MH-format mail directories
da: E-mail-mapper i MH-format

en: MIME Type: %s
da: MIME-type: %s

en: MSN Home Screen Name 1
da: MSN-skærmnavn 1 hjemme

en: MSN Home Screen Name 2
da: MSN-skærmnavn 2 hjemme

en: MSN Home Screen Name 3
da: MSN-skærmnavn 3 hjemme

en: MSN Screen Name List
da: Liste over MSN-skærmnavne

en: MSN Work Screen Name 1
da: MSN-skærmnavn 1 arbejde

en: MSN Work Screen Name 2
da: MSN-skærmnavn 2 arbejde

en: MSN Work Screen Name 3
da: MSN-skærmnavn 3 arbejde

en: Mail Account
da: E-mailkonto

en: Mail Identity
da: E-mail-identitet

en: Mail Signature
da: E-mailsignatur

en: Mail Submission
da: E-mailudsendelse

en: Mail Transport
da: E-mailtransport

en: Mail authentication request
da: Anmodning om e-mail-godkendelse

en: Mail delivery via the sendmail program
da: Levering af e-mail via programmet sendmail

en: Mail enabled: %s
da: E-mail slået til: %s

en: Maildir-format mail directories
da: E-mail-mapper i Maildir-format

en: Mailer
da: E-mailprogram

en: Malformed URI “%s”: %s
da: Fejlformateret URI “%s”: %s

en: Malformed signature
da: Misdannet signatur

en: Malformed, no message body set
da: Misdannet, ingen brevbrødtekst angivet

en: Manager
da: Leder

en: Matrix Home ID 1
da: Matrix-id 1 hjemme

en: Matrix Home ID 2
da: Matrix-id 2 hjemme

en: Matrix Home ID 3
da: Matrix-id 3 hjemme

en: Matrix ID List
da: Liste over Matrix-id'er

en: Matrix Work ID 1
da: Matrix-id 1 arbejde

en: Matrix Work ID 2
da: Matrix-id 2 arbejde

en: Matrix Work ID 3
da: Matrix-id 3 arbejde

en: Memo List
da: Memoliste

en: Message Storage
da: Brevlager

en: Message not sent.
da: Brevet blev ikke sendt.

en: Message send in offline mode is disabled
da: Afsendelse af breve i afkoblet tilstand er slået fra

en: Message submission port
da: Port til indsendelse af breve

en: Missing information about component URL, local cache is possibly incomplete or broken. You can try to remove it and restart background evolution-data-server processes. Cache file: %s
da: Mangler information om URL for komponenten; den lokale cache er muligvis ufuldstændig eller ødelagt. Du kan prøve at fjerne den og genstarte baggrundsprocesserne evolution-data-server. Cachefil: %s

en: Mobile Phone
da: Mobiltelefon

en: Modifying contact from LDAP server...
da: Ændrer visitkort fra LDAP-server …

en: Module “%s” for source UID “%s” cannot be loaded
da: Modulet “%s” for kilde-UID “%s” kan ikke indlæses

en: Movemail program failed: %s
da: Movemail-programmet mislykkede: %s

en: Moving messages
da: Flytter breve

en: Multiple reminders are selected.
da: Flere påmindelser er valgt.

en: NNTP Command failed:
da: NNTP-kommandoen mislykkedes:

en: NNTP server %s doesn’t support STARTTLS: %s
da: NNTP-serveren %s understøtter ikke STARTTLS: %s

en: NNTP server %s returned error code %d: %s
da: NNTP-serveren %s returnerede fejlkoden %d: %s

en: NSS could not shutdown. Objects are still in use.
da: NSS kunne ikke lukke ned. Objekter er stadig i brug.

en: NSS is not initialized.
da: NSS er ikke initialiseret.

en: Name
da: Navn

en: Name or Org
da: Navn eller organisation

en: Namespace:
da: Navnerum:

en: New CKL has different issuer than current CKL.  Delete current CKL.
da: Ny liste over kompromitterede nøgler (CKL) har en anden udsteder end nuværende CKL. Slet nuværende CKL.

en: New CRL has an invalid format.
da: Ny liste over tilbagekaldte certifikater (CRL) har et ugyldigt format.

en: New CRL is not later than the current one.
da: Ny liste over tilbagekaldte certifikater (CRL) er ikke senere end den nuværende.

en: New KRL has an invalid format.
da: Den nye liste over tilbagekaldte nøgler (KRL) har et ugyldigt format.

en: New KRL is not later than the current one.
da: Ny liste over tilbagekaldte nøgler (KRL) er ikke senere end den nuværende.

en: New note
da: Ny note

en: New password entered incorrectly.  Please try again.
da: Ny adgangskode indtastet forkert. Prøv venligst igen.

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: No Fortezza card selected
da: Intet Fortezza-kort valgt

en: No Fortezza cards Found
da: Intet Fortezza-kort fundet

en: No IMAP mailbox available for folder “%s : %s”
da: Ingen IMAP-postboks tilgængelig for mappen “%s : %s”

en: No IMAP namespace for folder path “%s”
da: Intet IMAP-navnerum for mappestien “%s”

en: No IMAPx connection object provided
da: Intet IMAPx-forbindelsesobjekt givet

en: No JSON object returned by the server
da: Serveren returnerede ikke et JSON-objekt

en: No KRL for this site's certificate has been found.
da: Der blev ikke fundet nogen liste over tilbagekaldte nøgler (KRL) for dette sites certifikat.

en: No SASL mechanism was specified
da: Ingen SASL-mekanisme angivet

en: No Summary
da: Intet sammendrag

en: No UID in the contact
da: Ingen UID hos kontaktpersonen

en: No content available
da: Intet indhold tilgængeligt

en: No destination folder specified
da: Målmappe ikke angivet

en: No details are available.
da: Ingen detaljer tilgængelige.

en: No email address provided
da: Ingen e-mailadresse angivet

en: No matching CRL was found.
da: Der blev ikke fundet en matchende liste over tilbagekaldte certifikater.

en: No message with UID %s
da: Intet brev med uid %s

en: No more information on that Personality
da: Ikke flere oplysninger om den personlighed

en: No new slot event is available at this time.
da: Der er ingen ny portbegivenhed tilgængelig lige nu.

en: No provider available for protocol “%s”
da: Ingen udbyder tilgængelig for protokol “%s”

en: No public key was found in the provided data
da: Der blev ikke fundet nogen offentlig nøgle i de leverede data

en: No quota information available for folder “%s : %s”
da: Ingen kvoteinformation for mappen “%s : %s”

en: No reminder is selected.
da: Ingen påmindelse valgt.

en: No signature available
da: Ingen underskrift tilgængelig

en: No signed data in signature
da: Ingen signeret-data i signaturen

en: No slot or token was selected.
da: Ingen port eller symbol valgt.

en: No sources had been found
da: Ingen kilder er blevet fundet

en: No space
da: Ingen plads

en: No such book
da: Ingen sådan bog

en: No such calendar
da: Sådan en kalender findes ikke

en: No such folder %s
da: Mappen %s eksisterer ikke

en: No such folder “%s”.
da: Mappen “%s” findes ikke.

en: No such folder: %s
da: Der findes ingen sådan mappe: %s

en: No such message
da: Intet sådant brev

en: No such message %s in “%s : %s”
da: Intet sådant brev %s i “%s : %s”

en: No such message available.
da: Intet sådant brev tilgængeligt.

en: No such source
da: Ingen sådan kilde

en: No such source for UID “%s”
da: Ingen sådan kilde for UID “%s”

en: No support for %s authentication
da: Ingen understøttelse for autentificeringstype %s

en: No valid or appropriate certificate for “%s” was found
da: Der blev ikke fundet noget gyldigt eller passende certifikat for “%s”

en: Not After
da: Ikke efter

en: Not Before
da: Ikke før

en: Not a calendar.
da: Det er ikke en kalender.

en: Not a phone number
da: Ikke et telefonnummer

en: Not connected
da: Ikke tilsluttet

en: Not connected.
da: Ingen forbindelse.

en: Not encrypted or signed: you do not yet have an email certificate.
da: Ikke krypteret eller underskrevet: Du har endnu ikke et e-mailcertifikat.

en: Not encrypted: you do not have certificates for each of the recipients.
da: Ikke krypteret: Du har ikke certifikater til alle modtagerne.

en: Not imported, already in database.
da: Blev ikke importeret, er allerede i databasen.

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: Note
da: Kommentar

en: Note the encrypted content doesn’t contain information about a recipient, thus there will be a password prompt for each of stored private key.
da: Bemærk at det krypterede indhold ikke indeholder oplysninger om en modtager, derfor vil der komme anmodning om adgangskode for hver af de gemte private nøgler.

en: Notes
da: Kommentarer

en: Numbe_r of concurrent connections to use
da: Ant_al af samtidige forbindelser som skal bruges

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
da: Antal enheder til bestemmelse af en påmindelse for fødselsdag eller mærkedag

en: Number of units for determining the reminder
da: Antal enheder til bestemmelse af påmindelsen

en: OAuth2 secret not found
da: OAuth2-hemmeligheden blev ikke fundet

en: OCSP response has an invalid signature.
da: OCSP-svaret har en ugyldig underskrift.

en: OUTPUTFILE
da: OUTPUTFIL

en: O_pen Link in Browser
da: _Åbn link i browser

en: O_verride server-supplied folder namespace
da: _Tilsidesæt server-leveret navnerum for mapper

en: Object ID already exists
da: Object-id eksisterer allerede

en: Object is out of sync
da: Objektet ude af synkronisering

en: Object not found
da: Objektet blev ikke fundet

en: Object to save is not a valid vCard
da: Objektet der skal gemmes er ikke et gyldigt vCard

en: Object with extra “%s” not found
da: Objekt med ekstra “%s” blev ikke fundet

en: Object “%s” not found
da: Objektet “%s” blev ikke fundet

en: Object “%s”, “%s” not found
da: Objekt “%s”, “%s” blev ikke fundet

en: Office
da: Kontor

en: Offline unavailable
da: Afkoblet ikke tilgængelig

en: Old password entered incorrectly.  Please try again.
da: Gammel adgangskode indtastet forkert. Prøv venligst igen.

en: On LDAP Servers
da: På LDAP-servere

en: On The Web
da: På nettet

en: On This Computer
da: På denne computer

en: Only check for Junk messages in the In_box folder
da: Kontrollér kun for spambreve i Ind_bakke-mappen

en: Only reset to beginning is supported with CamelHttpStream
da: Kun nulstilling til begyndelsen er understøttet med CamelHttpStream

en: Only reset to beginning is supported with CamelStreamFilter
da: Kun nulstilling til begyndelsen er understøttet med CamelStreamFilter

en: Only summary queries are supported by EbSdbCursor
da: Kun sammenfatningsforespørgsler understøttes af EbSdbCursor

en: Only supports csv or vcard format.
da: Understøtter kun csv- eller vcard-format.

en: Open in _Browser
da: _Åbn i browser

en: Open the above URL in a browser and go through the OAuth2 wizard there. Copy the resulting authorization code, or the URL the OAuth2 wizard finished with, below to continue the authentication process.
da: Åbn ovenstående URL i en browser, og gå gennem OAuth2-guiden der. Kopiér den resulterende godkendelseskode eller den URL, som OAuth2-guiden afsluttede med, nedenfor for at fortsætte godkendelsesprocessen.

en: Open with “%s”
da: Åbn med “%s”

en: Opening folder “%s”
da: Åbner mappe “%s”

en: Operation failed: %s
da: Handlingen mislykkedes: %s

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Organization
da: Organisation

en: Organization Unit
da: Organisationsenhed

en: Organizational Unit
da: Organisationsenhed

en: Other Address
da: Anden adresse

en: Other Address Label
da: Anden adresse

en: Other Fax
da: Anden fax

en: Other Phone
da: Anden telefon

en: Other error
da: Anden fejl

en: Out of memory
da: Ikke mere ledig hukommelse

en: Out of sync revision while moving cursor
da: Usynkroniseret revision ved flytning af markør

en: Output from %s:
da: Output fra %s:

en: Override SMTP HELO/EHLO argument
da: Tilsidesæt SMTP HELO-/EHLO-argument

en: Overrides compile-time backend per process option; use 1 to enable, 0 to disable, any other value is to use compile-time option
da: Tilsidesætter indstillingen kompileringstidmotor pr. proces. Brug 1 for at aktivere, 0 for at deaktivere; med enhver anden værdi bruges indstillingen kompileringstid

en: PGP Certificate
da: PGP-Certifikat

en: PKCS #11 driver violates the spec in an incompatible way.
da: PKCS #11-driveren forbryder sig mod specifikationerne på en inkompatibel måde.

en: PKCS #11 module could not be removed because it is still in use.
da: PKCS #11-modulet kunne ikke fjernes, fordi det stadig er i brug.

en: PLAIN
da: SIMPEL

en: POP Before SMTP authentication attempted with a %s service
da: POP før SMTP-godkendelse forsøgt med en %s kilde

en: POP Before SMTP authentication using an unknown transport
da: POP før SMTP-godkendelse via en ukendt transport

en: POP Source UID
da: UID for POP-kilde

en: POP before SMTP
da: POP før SMTP

en: POP3 server %s
da: POP3-server %s

en: POP3 server for %s on %s
da: POP3-server for %s på %s

en: POP3 stores have no folder hierarchy
da: POP3-lagre har intet mappehierarki

en: Pager
da: Personsøger

en: Parent UID: %s
da: Ophavs-UID: %s

en: Password
da: Adgangskode

en: Password entered is invalid.  Please pick a different one.
da: Den indtastede adgangskode er ugyldig. Vælg en anden.

en: Password not found
da: Adgangskoden blev ikke fundet

en: Past reminders for EReminderWatcher
da: Tidligere påmindelser for EReminderWatcher

en: Peer FORTEZZA chain has a non-FORTEZZA Certificate.
da: Peers FORTEZZA-kæde har et ikke-FORTEZZA-certifikat.

en: Peer's Certificate has been revoked.
da: Peers certifikat er blevet tilbagekaldt.

en: Peer's Certificate has expired.
da: Peers certifikat er udløbet.

en: Peer's Certificate issuer is not recognized.
da: Peers certifikatudsteder kunne ikke genkendes.

en: Peer's certificate has an invalid signature.
da: Peers certifikat har en ugyldig underskrift.

en: Peer's certificate has been marked as not trusted by the user.
da: Peers certifikat er markeret som et, brugeren ikke har tillid til.

en: Peer's certificate issuer has been marked as not trusted by the user.
da: Peers certifikatudsteder er markeret som en, brugeren ikke har tillid til.

en: Peer's public key is invalid.
da: Peers offentlige nøgle er ugyldig.

en: Permanently accept the certificate
da: Acceptér certifikatet permanent

en: Permanently reject the certificate
da: Afvis certifikatet permanent

en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

en: Personal
da: Personligt

en: Personality not found
da: Personligheden blev ikke fundet

en: Photo
da: Foto

en: Plaintext authentication disallowed on insecure connections. Change encryption to STARTTLS or TLS for account “%s”.
da: Godkendelse i klartekst er ikke tilladt på usikre forbindelser. Skift kryptering for kontoen “%s” til STARTTLS eller TLS.

en: Please enter the password for account “%s”.
da: Indtast venligst adgangskoden for kontoen “%s”.

en: Please enter the password for address book “%s”.
da: Indtast venligst adgangskoden for adressebogen “%s”.

en: Please enter the password for calendar “%s”.
da: Indtast venligst adgangskoden for kalenderen “%s”.

en: Please enter the password for mail account “%s”.
da: Indtast venligst adgangskoden for e-mail-kontoen “%s”.

en: Please enter the password for mail transport “%s”.
da: Indtast venligst adgangskoden for e-mail-transporten “%s”.

en: Please enter the password for memo list “%s”.
da: Indtast venligst adgangskoden for memolisten “%s”.

en: Please enter the password for task list “%s”.
da: Indtast venligst adgangskoden for opgavelisten “%s”.

en: Please select a personality to get more info on
da: Vælg en personlighed, du vil have flere oplysninger om

en: Policy mapping contains anypolicy
da: Politiktilknytning indeholder anypolicy

en: Posting failed:
da: Indsendelse mislykkedes:

en: Posting failed: %s
da: Indsendelse mislykkedes: %s

en: Preloaded object for UID “%s” is invalid
da: Forudindlæst objekt for UID “%s” er ugyldigt

en: Preparing request, please wait…
da: Forbereder forespørgsel. Vent venligst …

en: Primary Phone
da: Primær telefon

[ctx: Priority]
en: High
da: Høj

[ctx: Priority]
en: Low
da: Lav

[ctx: Priority]
en: Undefined
da: Udefineret

en: Processing error
da: Behandlingsfejl

en: Programs that are allowed to be run by reminders
da: Programmer som påmindelser må køre

en: Provided invalid principal kind for Access Control Entry.
da: Leverede ugyldig “principal kind” for Access Control Entry.

en: Public Key
da: Offentlig nøgle

en: Public key “%s” was not found
da: Den offentlige nøgle “%s” blev ikke fundet

en: QUIT command failed:
da: QUIT-kommandoen mislykkedes:

en: Query contained unsupported elements
da: Forespørgslen indeholder ikke-understøttede elementer

en: Query refused
da: Forespørgsel afslået

en: Query “%s” not supported
da: Forespørgslen “%s” er ikke understøttet

en: Quota information not supported for folder “%s : %s”
da: Kvoteinformation ikke understøttet for mappe “%s : %s”

en: RCPT TO <%s> failed:
da: RCPT TO <%s> mislykkedes:

en: RCPT TO command failed:
da: RCPT TO-kommandoen mislykkedes:

en: RSET command failed:
da: RSET-kommandoen mislykkedes:

en: Reason:
da: Årsag:

en: Received incorrect response from server “%s”.
da: Modtog ugyldigt svar fra server: “%s”.

en: Received object for UID “%s” doesn’t contain any expected component
da: Det modtagne objekt for UID “%s” indeholder ikke nogen forventet komponent

en: Received object for UID “%s” is invalid
da: Det modtagne objekt for UID “%s” er ugyldigt

en: Received object is not a valid vCard
da: Det modtagne objekt er ikke et gyldigt vCard

en: Receiving LDAP search results...
da: Modtager LDAP-søgeresultater …

en: Reconnecting to LDAP server...
da: Gentilslutter LDAP-serveren …

en: Refresh skipped due to being disabled on metered network.
da: Opdatering blev ikke gennemført, da opdatering er deaktiveret på forbrugsafregnede netværk.

en: Refresh skipped due to enabled Power Saver mode. Disable Power Saver mode and repeat the action.
da: Genopfriskning sprunget over pga. strømsparetilstand. Deaktivér strømsparetilstand og gentag handlingen.

en: Refreshing folder “%s : %s”
da: Opdaterer mappe “%s : %s”

en: Refreshing spool folder
da: Opdaterer spoolmappen

en: Refreshing…
da: Opdaterer …

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
da: Oversættelse af regulært udtryk mislykkedes: %s: %s

en: Release unused memory for folder “%s : %s”
da: Frigiv ubrugt hukommelse for mappen “%s : %s”

en: Remaining text after the country calling code is too short for a phone number
da: Teksten efter landekoden er for kort til at være et telefonnummer

en: Reminder programs
da: Påmindelsesprogrammer

en: Reminders
da: Påmindelser

en: Reminders Options:
da: Indstillinger for påmindelser:

en: Removing contact from LDAP server...
da: Fjerner visitkort fra LDAP-server …

en: Removing stale cache files in folder “%s : %s”
da: Gemmer udløbede cachefiler i mappen “%s : %s”

en: Repository offline
da: “Offline” lager

en: Requested action aborted: error in processing
da: Forespurgt handling afbrudt: fejl i processering

en: Requested action not taken: insufficient system storage
da: Forespurgt handling ikke udført: utilstrækkelig lagringsplads

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
da: Forespurgt handling ikke udført: postboksnavn ikke tilladt

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
da: Forespurgt handling ikke udført: postboks ikke tilgængelig

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
da: Forespurgt e-mail-handling afbrudt: lagringsallokering overskredet

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
da: Forespurgt e-mail-handling er ikke udført: postboks ikke tilgængelig

en: Requested mail action okay, completed
da: Forespurgt e-mail-handling er ok, fuldført

en: Requested to delete an unrelated cursor
da: Forespurgte om at slette en urelateret markør

en: Requesting access token, please wait…
da: Forespørger om adgangssymbol; vent venligst …

en: Required algorithm is not allowed.
da: Den krævede algoritme er ikke tilladt.

en: Resolving: %s
da: Finder: %s

en: Retrieving POP message %d
da: Henter POP-brev %d

en: Retrieving POP summary
da: Henter POP-sammendrag

en: Retrieving folder list for “%s”
da: Henter mappeliste for “%s”

en: Retrieving message “%s” in “%s : %s”
da: Henter brev “%s” i “%s : %s”

en: Retrieving quota information for “%s : %s”
da: Henter kvoteinformation for “%s : %s”

en: Role
da: Rolle

en: S/MIME Decrypt: No encrypted content found
da: S/MIME dekryptering: Fandt intet krypteret indhold

en: SHA-256 Fingerprint
da: SHA-256-fingeraftryk

en: SIP address
da: SIP-adresse

en: SMTP Greeting
da: SMTP-velkomst

en: SMTP mail delivery via %s
da: SMTP e-mail-levering via %s

en: SMTP server %s
da: SMTP-server %s

en: SMTP server %s does not support %s authentication
da: SMTP-serveren %s understøtter ikke godkendelsestype %s

en: SSL/TLS certificate for “%s” is not trusted. Do you wish to accept it?
da: Der er ikke tillid til SSL/TLS-certifikatet for “%s”. Vil du acceptere det?

en: STARTTLS command failed:
da: STARTTLS-kommandoen mislykkedes:

en: STARTTLS not supported
da: STARTTLS understøttes ikke

en: STLS not supported by server
da: STLS understøttes ikke af serveren

en: Scanning folders in “%s”
da: Skanner mapper i “%s”

en: Scanning for changed messages in “%s : %s”
da: Søger efter ændrede breve i “%s : %s”

en: Search Folders
da: Søg i mapper

en: Search by email not supported
da: Søgning efter e-mail understøttes ikke

en: Search failed
da: Søgning slog fejl

en: Search size limit exceeded
da: Grænse for søgestørrelse overskredet

en: Search time limit exceeded
da: Grænse for søgetid overskredet

en: Searching server sources...
da: Søger efter serverkilder …

en: Searching...
da: Søger …

en: Send Options
da: Afsendelsesindstillinger

en: Send client I_D to the server
da: Send klient-i_d til serveren

en: Sending message
da: Sender brev

en: Serial Number
da: Serienummer

en: Server challenge contained invalid “Quality of Protection” token
da: Udfordring fra server indeholdt ugyldigt “Kvalitet for beskyttelse”-symbol

en: Server challenge invalid
da: Ugyldig udfordring fra server

en: Server challenge too long (>2048 octets)
da: Udfordring fra server for lang (>2048 byte)

en: Server didn’t return object’s ETag
da: Serveren returnerede ikke objektets ETag

en: Server didn’t return object’s href
da: Serveren returnerede ikke objektets href

en: Server is busy, waiting to retry (%d second) | Server is busy, waiting to retry (%d seconds)
da[0]: Serveren er optaget. Venter på at prøve igen (%d sekund)
da[1]: Serveren er optaget. Venter på at prøve igen (%d sekunder)

en: Server is busy, waiting to retry (%d:%02d minute) | Server is busy, waiting to retry (%d:%02d minutes)
da[0]: Serveren er optaget. Venter på at prøve igen (%d:%02d minut)
da[1]: Serveren er optaget. Venter på at prøve igen (%d:%02d minutter)

en: Server response contained incomplete authorization data
da: Svar fra server indeholdt ufuldstændige godkendelsesdata

en: Server response did not contain authorization data
da: Svar fra server indeholdt ikke godkendelsesdata

en: Server response does not match
da: Svar fra server matcher ikke

en: Server returned bad HTTP response
da: Server returnerede et ugyldigt HTTP-svar

en: Server returned bad LDAP response
da: Server returnerede et ugyldigt LDAP-svar

en: Service closing transmission channel
da: Tjenesten lukker sendekanalen

en: Service not available, closing transmission channel
da: Tjenesten er ikke tilgængelig, lukker sendekanalen

en: Service ready
da: Tjeneste klar

en: Set a custom snooze time for
da: Angiv tilpasset udsættelsestid på

en: Show cards as vcard or csv file
da: Vis kort som vcard eller csv-fil

en: Show only enabled sources
da: Vis kun aktiverede kilder

en: Show reminder notification dialog always on top
da: Vis altid påmindelsesdialogen øverst

en: Show reminder notification for completed tasks
da: Vis påmindelse for fuldførte opgaver

en: Show reminder notification for past events
da: Vis påmindelse for tidligere begivenheder

en: Show reminders in notification tray only
da: Vis kun påmindelser i statusfeltet

en: Show source’s UID
da: Vis kildens UID

en: Show source’s authentication information
da: Vis kildens autentificeringsinformation

en: Signature Algorithm
da: Signaturalgoritme

en: Signature algorithm disabled
da: Signaturalgoritmen er deaktiveret

en: Signature algorithm unknown
da: Ukendt signaturalgoritme

en: Signature algorithm unsupported
da: Signaturalgoritmen er ikke understøttet

en: Signature script must be a local file
da: Signaturskriptet skal være en lokal fil

en: Signature verification failed: no signer found, too many signers found, or improper or corrupted data.
da: Bekræftelse af underskrift mislykkedes: Ingen underskriver fundet, for mange underskrivere fundet, eller forkerte eller ødelagte data.

en: Signer: %s <%s>: %s
da: Signaturindehaver: %s <%s>: %s

en: Signing certificate not found
da: Signeringscertifikatet blev ikke fundet

en: Signing certificate not trusted
da: Signeringscertifikat utroværdigt

en: Signing is not supported by this cipher
da: Signering er ikke understøttet af dette cipher

en: Signing message
da: Underskriver brev

en: Single client mode
da: Enkeltklient-tilstand

en: Size in pixels of the event list in the reminder notification dialog
da: Størrelse i pixels på begivenhedslisten i påmindelsesdialogen

en: Skype Home Name 1
da: Skypenavn hjemme 1

en: Skype Home Name 2
da: Skypenavn hjemme 2

en: Skype Home Name 3
da: Skypenavn hjemme 3

en: Skype Name List
da: Skype-navneliste

en: Skype Work Name 1
da: Skypenavn arbejde 1

en: Skype Work Name 2
da: Skypenavn arbejde 2

en: Skype Work Name 3
da: Skypenavn arbejde 3

en: Snoozed reminders for EReminderWatcher
da: Udsatte påmindelser for EReminderWatcher

en: Source already loaded
da: Kilde allerede indlæst

en: Source file is missing a [%s] group
da: Kildefilen mangler en [%s]-gruppe

en: Source not loaded
da: Kilde ikke indlæst

en: Source stream returned no data
da: Kildedatastrøm returnerede ingen data

en: Source “%s” (%s) is not a valid OAuth2 source
da: Kilden “%s” (%s) er ikke en gyldig OAuth2-kilde

en: Source “%s” (%s) is not valid for “%s” OAuth2 service
da: Kilden “%s” (%s) er ikke gyldig for “%s”-OAuth2-tjenesten

en: Source “%s” does not support proxy lookups
da: Datakilden “%s” understøtter ikke proxyopslag

en: Source “%s” doesn’t support prompt for credentials
da: Datakilden “%s” understøtter ikke forespørgsel om legitimationsoplysninger

en: Source “%s” is not a collection source
da: Kilden “%s” er ikke en samlingskilde

en: Specify the output file instead of standard output
da: Angiv outputfil i stedet for standard-ud

en: Spool folder tree %s
da: Kø-mappetræ %s

en: Spool folders cannot be deleted
da: Spoolmapper kan ikke blive slettet

en: Spool folders cannot be renamed
da: Spoolmapper kan ikke omdøbes

en: Spool mail file %s
da: Spool e-mail-fil %s

en: Spool “%s” cannot be opened: %s
da: Køen “%s” kan ikke åbnes: %s

en: Spool “%s” is not a regular file or directory
da: Køen “%s” er ingen almindelig fil eller mappe

en: Spouse’s Name
da: Ægtefælles navn

en: Standard Unix mbox spool directory
da: Standard unix mbox-kø-mappe

en: Standard Unix mbox spool file
da: Standard unix mbox-kø-fil

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
da: Start e-mail-input; slut med <CRLF>.<CRLF>

en: State
da: Stat

en: Store does not support an INBOX
da: Lagret understøtter ikke en INDBAKKE

en: Store folder changes after %s second(s)
da: Gem mappeændringer efter %s sekunder

en: Store root %s is not a regular directory
da: Lagerrod %s er ikke en normalt mappe

en: Store root %s is not an absolute path
da: Lagerrod %s er ikke en absolut sti

en: Storing changes in folder “%s : %s”
da: Gemmer ændringer i mappen “%s : %s”

en: Storing folder
da: Gemmer mappe

en: Stream type “%s” is not seekable
da: Strømtypen “%s” understøtter ikke søgning

en: Subject
da: Emne

en: Subscribing to folder “%s”
da: Abonnerer på mappe “%s”

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
da: Fejl i sammendrag og mappe, selv efter synkronisering

en: Supports
da: Understøtter

en: Synchroni_ze remote mail locally in all folders
da: _Synkronisér ekstern e-mail lokalt i alle mapper

en: Synchronizing junk database
da: Synkroniserer spamdatabase

en: Syncing folder
da: Synkroniserer mappe

en: Syncing folders
da: Synkroniserer mapper

en: Syncing message %d of %d in folder “%s : %s” to disk
da: Synkroniserer brev %d af %d i mappen “%s : %s” til disken

en: Syncing messages in account “%s” to disk
da: Synkroniserer breve i kontoen “%s” til disken

en: Syncing messages in folder “%s : %s” to disk
da: Synkroniserer breve i mappen “%s : %s” til disken

en: Syntax error in parameters or arguments
da: Syntaksfejl i parametre eller argumenter

en: Syntax error, command unrecognized
da: Syntaksfejl, kommando ikke genkendt

en: System status, or system help reply
da: Systemstatus, eller svar på systemhjælp

en: TLS not available
da: TLS ikke tilgængelig

en: Task List
da: Opgaveliste

en: Telephone
da: Telefon

en: Temporarily accept the certificate
da: Acceptér certifikatet midlertidigt

en: Temporarily reject the certificate
da: Afvis certifikatet midlertidigt

en: Temporary authentication failure
da: Midlertidig autentificeringsfejl

en: Text is too long for a phone number
da: Teksten er for lang til at være et telefonnummer

en: Text is too short for a phone number
da: Teksten er for kort til at være et telefonnummer

en: The CMS or PKCS #7 Digest was not found in signed message.
da: CMS- eller PKCS #7-kontrolsum blev ikke fundet i underskrevet brev.

en: The CMS or PKCS #7 Message type is unsupported.
da: CMS- eller PKCS #7-brevtypen understøttes ikke.

en: The CRL for the certificate's issuer has an invalid signature.
da: Certifikatudstederens liste over tilbagekaldte certifikater (CRL) har en ugyldig underskrift.

en: The CRL for the certificate's issuer has expired.  Update it or check your system date and time.
da: Certifikatudstederens liste over tilbagekaldte certifikater (CRL) er udløbet. Opdatér den, eller tjek dit systems dato og tid.

en: The Certifying Authority for this certificate is not permitted to issue a certificate with this name.
da: Certificeringsmyndigheden for dette certifikat har ikke tilladelse til at udstede et certifikat med dette navn.

en: The KRL for this site's certificate has an invalid signature.
da: Listen over tilbagekaldte nøgler (KRL) for dette sites certifikat har en ugyldig underskrift.

en: The KRL for this site's certificate has expired.
da: Listen over tilbagekaldte nøgler (KRL) for dette sites certifikat er udløbet.

en: The OCSP response cannot be fully decoded; it is of an unknown type.
da: OCSP-svaret kan ikke afkodes fuldt ud; typen er ukendt.

en: The OCSP response contains out-of-date information.
da: OCSP-svaret indeholder forældet information.

en: The OCSP response is not yet valid (contains a date in the future).
da: OCSP-svaret er endnu ikke gyldigt (indeholder en dato i fremtiden).

en: The OCSP server experienced an internal error.
da: OCSP-serveren stødte på en intern fejl.

en: The OCSP server found the request to be corrupted or improperly formed.
da: OCSP-serveren fandt, at anmodningen er ødelagt eller forkert udformet.

en: The OCSP server has no status for the certificate.
da: OCSP-serveren har ingen status for certifikatet.

en: The OCSP server has refused this request as unauthorized.
da: OCSP-serveren har afvist denne anmodning som uautoriseret.

en: The OCSP server requires a signature on this request.
da: OCSP-serveren kræver en underskrift på denne anmodning.

en: The OCSP server returned an unrecognizable status.
da: OCSP-serveren returnerede en status, som ikke kunne genkendes.

en: The OCSP server returned unexpected/invalid HTTP data.
da: OCSP-serveren returnerede uventede/ugyldige HTTP-data.

en: The OCSP server suggests trying again later.
da: OCSP-serveren foreslår at prøve igen senere.

en: The access token is expired and it failed to refresh it. Sign to the server again, please.
da: Adgangssymbolet er udløbet, og det lykkedes ikke at opdatere det. Log på serveren igen.

en: The account does not support folder hierarchy. Create the folder on the account level instead.
da: Kontoen understøtter ikke mappehierarki. Opret i stedet mappen på kontoniveau.

en: The backend does not support bulk additions
da: Motoren understøtter ikke massetilføjelser

en: The backend does not support bulk modifications
da: Motoren understøtter ikke masseredigering

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
da: Certifikatet svarer ikke overens med den forventede identitet på det websted, som det blev hentet fra.

en: The certificate has been revoked according to the connection’s certificate revocation list.
da: Ifølge forbindelsens liste over tilbagekaldte certifikater er certifikatet blevet tilbagekaldt.

en: The certificate has expired.
da: Certifikatet er udløbet.

en: The certificate issuer's certificate has expired.  Check your system date and time.
da: Certifikatudstederens certifikat er udløbet. Tjek dit systems dato og tid.

en: The certificate revocation list for this certificate is not yet valid.
da: Listen over tilbagekaldte certifikater til dette certifikat er endnu ikke gyldig.

en: The certificate’s activation time is still in the future.
da: Aktiveringstidspunktet for certifikatet er stadig fremtidigt.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
da: Certifikatets algoritme betragtes som usikker.

en: The consistency checks performed on the credential failed.
da: Konsistenskontrollen, der blev udført på legitimationsoplysningerne, mislykkedes.

en: The consistency checks performed on the input_token failed.
da: Konsistenskontrollen der blev udført på parameteren input_token mislykkedes.

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
da: Mappen ser ud til at have blevet korrupt og kan ikke repareres.

en: The folder name “%s” is invalid because it contains the character “%c”
da: Mappenavnet “%s” er ugyldigt eftersom det indeholder tegnet “%c”

en: The input_token contains an invalid signature, or a signature that could not be verified.
da: Parameteren input_token indeholder en ugyldig signatur eller en signatur, som ikke kunne verificeres.

en: The input_token contains different channel bindings to those specified via the input_chan_bindings parameter.
da: Parameteren input_token indeholder andre kanalbindinger end dem som er anført via parameteren input_chan_bindings.

en: The key does not support the requested operation.
da: Nøglen understøtter ikke den handling, der blev anmodet om.

en: The key for this site's certificate has been revoked.
da: Nøglen for dette sites certifikat er blevet tilbagekaldt.

en: The key revocation list for this certificate is not yet valid.
da: Listen over tilbagekaldte nøgler til dette certifikat er endnu ikke gyldig.

en: The last used snooze time, in minutes
da: Sidst brugte udsættelsestid i minutter

en: The library was built without phone number support.
da: Biblioteket blev bygget uden understøttelse af telefonnummer.

en: The location for the certificate status server has invalid format.
da: Certifikatstatusserverens placering har et ugyldigt format.

en: The new folder name is illegal.
da: Det nye mappenavn er ugyldigt.

en: The operation failed because the PKCS#11 token is not logged in.
da: Handlingen mislykkedes, fordi PKCS #11-symbolet ikke er logget ind.

en: The phone number parser reported a yet unknown error code.
da: Telefonnummer-fortolkeren kom med en endnu ukendt fejlkode.

en: The private key for this certificate cannot be found in key database
da: Dette certifikats private nøgle kunne ikke findes i nøgledatabasen.

en: The provided target_name parameter contained an invalid or unsupported type of name.
da: Den givne target_name-parameter indeholdt et ugyldigt eller ikke understøttet typenavn.

en: The provided target_name parameter was ill-formed.
da: Den givne target_name-parameter var ugyldigt udformet.

en: The referenced credentials have expired.
da: De refererede legitimationsoplysninger er udløbet.

en: The requested certificate could not be found.
da: Det anmodede certifikat kunne ikke findes.

en: The response from the OCSP server was corrupted or improperly formed.
da: Svaret fra OCSP-serveren var ødelagt eller forkert udformet.

en: The security card or token does not exist, needs to be initialized, or has been removed.
da: Sikkerhedskortet eller -symbolet findes ikke, skal initialiseres eller er blevet fjernet.

en: The security password entered is incorrect.
da: Den indtastede sikkerhedsadgangskode er forkert.

en: The server responded with an HTML page, which can mean there’s an error on the server or with the client request.
da: Serveren svarede med en HTML-side, hvilket kan betyde at der opstod en fejl på serveren eller med klientforespørgslen.

en: The server responded with an HTML page, which can mean there’s an error on the server or with the client request. The used URI was: %s
da: Serveren svarede med en HTML-side, hvilket kan betyde at der opstod en fejl på serveren eller med klientforespørgslen. Den benyttede URI var: %s

en: The signer of the OCSP response is not authorized to give status for this certificate.
da: Underskriveren af OCSP-svaret er ikke godkendt til at give status for dette certifikat.

en: The signer's certificate could not be found.
da: Underskriverens certifikat blev ikke fundet.

en: The signing certificate authority is not known.
da: Den underskrivende certifikatmyndighed er ukendt.

en: The specified mechanism is not supported by the provided credential, or is unrecognized by the implementation.
da: Den anførte mekanisme understøttes ikke af de givne legitimationsoplysninger eller er ukendt af implementationen.

en: The supplied context handle did not refer to a valid context.
da: Det givne konteksthåndtag refererede ikke til en gyldig kontekst.

en: The supplied credentials were not valid for context initiation, or the credential handle did not reference any credentials.
da: De givne legitimationsoplysninger var ikke gyldige for kontekstinitialisering, eller også refererede legitimationsoplysningshåndtaget ingen legitimationsoplysninger.

en: The user pressed cancel.
da: Brugeren trykkede annullér.

en: These headers can be stored in the folder summary, possibly being visible in the GUI. The value can contain a pipe character ('|'), which delimits the display name from the header name. Example: 'Spam Score|X-Spam-Score'
da: Disse hoveder kan gemmes i mappesammendraget og vil måske være synlige i den grafiske brugergrænseflade. Værdien kan indeholde et “pipe”-tegn (“|”), som adskiller visningsnavnet fra hovednavnet. Eksempel: “Spam Score|X-Spam-Score”

en: This certificate is not valid.
da: Certifikatet er ugyldigt.

en: This certificate is valid.
da: Certifikatet er gyldigt.

en: This directory, if filled with an existing path, is checked additionally to XDG configure directories.
da: Denne mappe, hvis udfyldt med en eksisterende sti, kontrolleres ud over XDG-konfigurationsmapperne.

en: This is a digitally encrypted message part
da: Dette er en digitalt krypteret del af brevet

en: This is a provider for reading from and posting to USENET newsgroups.
da: Dette er en udbyder for læsning og indsendelse af indlæg til USENET-nyhedsgrupper.

en: This key was deprecated in version 3.12 and should no longer be used. Proxy settings are now integrated into Evolution-Data-Server’s account system. See the ESourceProxy API documentation for details.
da: Denne nøgle blev forældet i version 3.12 og bør ikke længere bruges. Proxyindstillinger integreres nu i Evolution-Data-Servers kontosystem. Se API-dokumentationen for ESourceProxy for detaljer.

en: This message is not currently available
da: Dette brev er ikke tilgængeligt

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
da: Denne indstilling vil godkende med NNTP-serveren ved brug af klartekst adgangskode.

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
da: Denne indstilling vil godkende en POP-forbindelse før forsøg på SMTP

en: This option will connect to a Windows-based server using NTLM / Secure Password Authentication.
da: Denne indstilling vil tilslutte en Windows-baseret server via NTLM / SPA.

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
da: Denne indstilling vil lade dig koble til en IMAP-server ved at bruge en klartekst-adgangskode.

en: This option will connect to the NNTP server anonymously, without authentication.
da: Denne indstilling vil oprette anonym forbindelse til NNTP-serveren uden godkendelse.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
da: Denne indstilling lader dig koble til POP-serveren ved brug af adgangskode i klartekst. Dette er det eneste alternativ som er understøttet af mange POP-servere.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
da: Denne indstilling lader dig koble til POP-servere ved brug af krypteret adgangskode via APOP-protokollen. Dette vil måske ikke virke for alle brugere selv på servere som hævder at understøtte det.

en: This option will connect to the server using Kerberos 5 authentication.
da: Denne indstilling gør brug af Kerberos 5-godkendelse ved opkobling til serveren.

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
da: Denne indstilling kobler til serveren med brug af CRAM-MD5-adgangskode, hvis serveren understøtter det.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
da: Denne indstilling kobler til serveren med brug af DIGEST-MD5-adgangskode, hvis serveren understøtter det.

en: This option will connect to the server using a simple password.
da: Denne indstilling vil koble til serveren ved brug af en simpel adgangskode.

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
da: Denne indstilling kobler til serveren med anonym indlogning.

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Google server
da: Denne indstilling vil bruge et OAuth 2.0-adgangssymbol til at forbinde til Googleserveren

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Outlook.com server
da: Denne indstilling vil bruge et OAuth 2.0-adgangssymbol til at forbinde til Outlook.com-serveren

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Yahoo! server
da: Dette tilvalg vil bruge et OAuth 2.0-adgangssymbol til at tilslutte til Yahoo!-serveren

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the server
da: Dette tilvalg vil bruge et OAuth 2.0-adgangssymbol til at tilslutte til serveren

en: This principal doesn't have a certificate
da: Principalen har ikke et certifikat

en: Timed out trying to get lock file on %s.  Try again later.
da: Tidsudløb under ventning på låsefil for %s.  Prøv igen senere.

en: Timeout was reached
da: Tiden løb ud

en: Title
da: Titel

en: Too many redirects
da: For mange omdirigeringer

en: Transaction failed
da: Transaktionen mislykkedes

en: Transferring filtered messages in “%s : %s”
da: Overfører filtrerede breve i “%s : %s”

en: Trash
da: Affald

en: Tried to modify contact “%s” with out of sync revision
da: Prøvede at ændre kontaktpersonen “%s” med en usynkroniseret revidering

en: Tried to step a cursor forwards, but cursor is already at the end of the contact list
da: Forsøgte at bringe markør et trin fremad, men markøren er allerede i slutningen af kontaktlisten

en: Tried to step a cursor in reverse, but cursor is already at the beginning of the contact list
da: Forsøgte at bringe en markør et trin bagud, men markøren er allerede i begyndelsen af kontaktlisten

en: Twitter Name List
da: Twitter-navneliste

en: UID “%s” is already in use
da: UID “%s” er allerede i brug

en: URI not set
da: URI er ikke angivet

en: USENET News via %s
da: USENET Nyheder via %s

en: USENET news
da: USENET nyheder

en: Unable to add module
da: Kunne ikke tilføje modul

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error enabling UTF-8 mode:
da: Kan ikke tilslutte til POP-serveren %s.
    Fejl ved aktivering af UTF-8-tilstand:

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending password:
da: Kan ikke tilslutte POP-serveren %s.
    Fejl ved afsendelse af adgangskode:

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending username%s
da: Kunne ikke forbinde til POP-serveren %s.
    Fejl ved afsendelse af brugernavn%s

en: Unable to connect to POP server %s:	Invalid APOP ID received. Impersonation attack suspected. Please contact your admin.
da: Kan ikke koble til POP-serveren %s:	Ugyldig APOP-ID modtaget. Nogen opgiver måske, på mistænkelig vis, falsk identitet. Kontakt venligst din administrator.

en: Unable to connect to “%s”:
da: Kunne ikke tilslutte til “%s”:

en: Unable to create cache path
da: Kan ikke oprette cachesøgesti

en: Unable to delete module
da: Kunne ikke slette modul

en: Unable to export.  Key database corrupt or deleted.
da: Kunne ikke eksportere. Nøgledatabasen er ødelagt eller slettet.

en: Unable to export.  Private Key could not be located and exported.
da: Kunne ikke eksportere. Privat nøgle kunne ikke lokaliseres og eksporteres.

en: Unable to export.  Unable to locate certificate or key by nickname.
da: Kunne ikke eksportere. Kunne ikke lokalisere certifikat eller nøgle på baggrund af kaldenavnet.

en: Unable to export.  Unable to write the export file.
da: Kunne ikke eksportere. Kunne ikke skrive eksportfilen.

en: Unable to generate public/private key pair.
da: Kan ikke oprette offentlig/privat nøglepar.

en: Unable to import.  Decoding error.  File not valid.
da: Kunne ikke importere. Afkodningsfejl. Filen er ikke gyldig.

en: Unable to import.  Encryption algorithm not supported.
da: Kunne ikke importere. Krypteringsalgoritmen understøttes ikke.

en: Unable to import.  Error attempting to import certificate chain.
da: Kunne ikke importere. Der opstod en fejl under import af certifikatkæde.

en: Unable to import.  Error attempting to import private key.
da: Kunne ikke importere. Der opstod en fejl under import af privat nøgle.

en: Unable to import.  File structure is corrupt.
da: Kunne ikke importere. Filstrukturen er ødelagt.

en: Unable to import.  File version not supported.
da: Kunne ikke importere. Filversionen understøttes ikke.

en: Unable to import.  Incorrect privacy password.
da: Kunne ikke importere. Forkert privatlivsadgangskode.

en: Unable to import.  Invalid MAC.  Incorrect password or corrupt file.
da: Kunne ikke importere. Ugyldig MAC. Forkert adgangskode eller ødelagt fil.

en: Unable to import.  MAC algorithm not supported.
da: Kunne ikke importere. MAC-algoritmen understøttes ikke.

en: Unable to import.  Only password integrity and privacy modes supported.
da: Kunne ikke importere. Kun adgangskodeintegritet og privatlivstilstande understøttes.

en: Unable to import.  Same nickname already exists in database.
da: Kunne ikke importere. Samme kaldenavn findes allerede i databasen.

en: Unable to import.  Unable to read the import file.
da: Kunne ikke eksportere. Kunne ikke læse importfilen.

en: Unable to move Not-Junk messages
da: Kunne ikke flytte ikkespambreve

en: Unable to move deleted messages
da: Kunne ikke flytte slettede breve

en: Unable to move junk messages
da: Kunne ikke flytte spambreve

en: Unable to open spool folder
da: Kunne ikke åbne spool-mappen

en: Unable to process spool folder
da: Kan ikke behandle spool-mappen

en: Unable to remove the db file: errno %d
da: Kunne ikke slette db-fil: fejl nr. %d

en: Unexpected GnuPG status message encountered:
    
    %s
da: Ikke forventet GnuPG-statusbesked:
    
    %s

en: Unexpected request from GnuPG for “%s”
da: Uventet forespørgsel fra GnuPG for “%s”

en: Unexpected response from GnuPG: %s
da: Uventet svar fra GnuPG: %s

en: Unexpected server response from head: %s
da: Uventet svar fra server fra head: %s

en: Unexpected server response from listgroup: %s
da: Uventet serversvar fra listegruppe: %s

en: Unexpected server response from xover: %s
da: Uventet svar fra server fra xover: %s

en: Unhandled error
da: Uhåndteret fejl

en: Unique ID
da: Unikt id

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
da: Enheder for en påmindelse om fødselsdag eller mærkedag, “minutter”, “timer” eller “dage”

en: Units for the default reminder for all events in chosen calendars, “minutes”, “hours” or “days”
da: Enheder for standardpåmindelsen for alle begivenheder i de valgte kalendere (“minutter”, “timer” eller “dage”)

en: Units of the default reminder for all events in chosen calendars
da: Enheder for standardpåmindelsen for alle begivenheder i de valgte kalendere

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown PKCS11 error
da: Ukendt PKCS #11-fejl

en: Unknown authentication state.
da: Ukendt godkendelsestilstand.

en: Unknown book property “%s”
da: Ukendt bogegenskab “%s”

en: Unknown calendar property “%s”
da: Ukendt kalenderegenskab “%s”

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: Unknown error: %s
da: Ukendt fejl: %s

en: Unknown location type in cert AIA extension
da: Ukendt placeringstype i certifikatets AIA-udvidelse

en: Unknown object type specified.
da: Ukendt objekttype angivet.

en: Unknown reason
da: Ukendt årsag

en: Unknown user
da: Ukendt bruger

en: Unmatched
da: Øvrige

en: Unnamed
da: Unavngivet

en: Unnamed List
da: Unavngivet liste

en: Unrecognized Object Identifier.
da: Objektidentifikator ikke genkendt.

en: Unrecognized cursor origin
da: Ukendt markørophavsposition

en: Unsubscribing from folder “%s”
da: Afmelder abonnement på mappe “%s”

en: Unsupported authentication method
da: Ikke-understøttet godkendelsesmetode

en: Unsupported contact field “%d” specified in summary
da: Ugyldigt kontaktfelt “%d” angivet i resume

en: Unsupported elliptic curve point form.
da: Elliptisk kurvepunktform understøttes ikke.

en: Unsupported elliptic curve.
da: Elliptisk kurve understøttes ikke.

en: Unsupported method
da: Ikke-understøttet metode

en: Unsupported or unknown key algorithm.
da: Nøglealgoritmen understøttes ikke eller er ukendt.

en: Unsupported security layer.
da: Et ikke-understøttet sikkerhedslag.

en: Untitled appointment
da: Unavngivet aftale

en: Unverified
da: Ikke efterprøvet

en: Updating Unmatched search folder
da: Opdaterer mappen Øvrige

en: Updating folder “%s”
da: Opdaterer mappe “%s”

en: Updating search folder “%s”
da: Opdaterer søgemappen “%s”

en: Usage
da: Forbrug

en: Use _Quick Resync if the server supports it
da: Brug _hurtig gensynkronisering hvis serveren understøtter det

en: Use shell command for connecting to the server
da: Brug skalkommando for at tilslutte til serveren

en: User not local; please try <forward-path>
da: Ikke lokal bruger; venligst prøv <forward-path>

en: User not local; will forward to <forward-path>
da: Ikke lokal bruger; videresender til <forward-path>

en: User-defined snooze times, in minutes
da: Brugertilpasset udsættelsestid i minutter

en: User-specified OAuth2 client ID for Google servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
da: Brugerspecificeret OAuth2-klient-id til Google-servere. Er strengen tom, bruges den, der blev angivet ved kompilering. Ændres den, kræves genstart.

en: User-specified OAuth2 client ID for Outlook servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
da: Brugerspecificeret OAuth2-klient-id til Outlook-servere. Er strengen tom, bruges den, der blev angivet ved kompilering. Ændres den, kræves genstart.

en: User-specified OAuth2 client ID for Yahoo! servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
da: Brugerspecificeret OAuth2-klient-id til Yahoo!-servere. Er strengen tom, bruges den, der blev angivet ved kompilering. Ændres den, kræves genstart.

en: User-specified OAuth2 client secret for Google servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
da: Brugerspecificeret OAuth2-klienthemmelighed til Google-servere. Er strengen tom, bruges den, der blev angivet ved kompilering. Ændres den, kræves genstart.

en: User-specified OAuth2 client secret for Outlook servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
da: Brugerspecificeret OAuth2-klienthemmelighed til Outlook-servere. Er strengen tom, bruges den, der blev angivet ved kompileringstidspunktet. Ændres den, kræves genstart.

en: User-specified OAuth2 client secret for Yahoo! servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
da: Brugerspecificeret OAuth2-klienthemmelighed til Yahoo!-servere. Er strengen tom, bruges den, der blev angivet ved kompilering. Ændres den, kræves genstart.

en: Users can extend the list of supported protocols and hostnames for defined OAuth2 services, in addition to those hard-coded. Each line can be of the form: servicename[-protocol]:hostname1,hostname2,... where “servicename” is the actual service name; the “-protocol” is optional, and if written, then the service can be used only if both “protocol” and “hostnameX” match; the “hostnameX” is the actual host name to compare with, case insensitively. Each line can contain multiple values, separated by comma. There can be provided multiple lines for one OAuth2 service. Note that the actual URL where the token is requested and refreshed cannot be changed here, the hostname is to allow other servers, where the OAuth2 service can be used. Examples: Company:mail.company.com — enables “Company” OAuth2 authentication for “mail.company.com” host Company-CalDAV:caldav.company.com — enables “Company” OAuth2 authentication for any “CalDAV” source, which reads data from “caldav.company.com” host
da: Brugere kan udvide listen over understøttede protokoller og værtsnavne for angivne OAuth2-tjenester, udover dem som allerede er i systemet. Hver linje har formen: tjenestenavn[-protokol]:værtsnavn1,værtsnavn2, …, hvor “tjenestenavn” er tjenestens faktiske navn; “-protokol” er valgfrit, men hvis angivet, kan tjenesten kun bruges, hvis “protokol” og “værtsnavnX” matcher; “værtsnavnX” er det faktiske værtsnavn, der sammenlignes med (der skelnes ikke mellem store og små bogstaver). Hver linje kan indeholde flere værdier adskilt af komma. Der kan angives flere linjer for en enkelt OAuth-tjeneste. Bemærk, at den faktiske URL, hvor der spørges efter symbolet, og hvor det opdateres, ikke kan ændres her. Værtsnavnet tillader andre servere, hvor OAuth2-tjenesten kan bruges. Eksempler: Firma:mail.firma.com — tillader “Firma” OAuth2-godkendelse til “firma.company.com”-værten Firma-CalDAV:caldav.firma.com — tillader “Firma” OAuth2-godkendelse til enhver “CalDAV”-kilde, som læser data fra “caldav.firma.com”-værten

en: Verifying is not supported by this cipher
da: Verificering er ikke understøttet af dette cipher

en: Video Conferencing URL
da: Videokonference-adresse

en: Virtual folder email provider
da: E-mail-udbyder for virtuelle mapper

en: Wait running until at least one client is connected
da: Vent med at køre indtil der er forbindelse til mindst én klient

en: Wants HTML Mail
da: Ønsker e-mail der benytter HTML

en: Warning
da: Advarsel

en: Weather
da: Vejr

en: Weather: Clear Night
da: Vejr: Klar nat

en: Weather: Cloudy
da: Vejr: Skyet

en: Weather: Cloudy Night
da: Vejr: Skyet nat

en: Weather: Fog
da: Vejr: Tåge

en: Weather: Overcast
da: Vejr: Gråvejr

en: Weather: Showers
da: Vejr: Byger

en: Weather: Snow
da: Vejr: Sne

en: Weather: Sunny
da: Vejr: Solbeskinnet

en: Weather: Thunderstorms
da: Vejr: Tordenstorme

en: WebDAV Notes
da: WebDAV-noter

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Contacts
da: Kontakter

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Events
da: Begivenheder

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Memos
da: Memoer

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Tasks
da: Opgaver

en: Weblog URL
da: Weblog-adresse

en: Welcome response error:
da: Fejl i velkomstsvar:

en: When not empty, it's used as the SMTP HELO/EHLO argument, instead of the local host name/IP.
da: Når den ikke er tom, så bruges den som SMTP HELO-/EHLO-argumentet frem for det lokale værtsnavn/IP.

en: When set to an unknown value, then the default GNetworkMonitor is used in the background. A special value “always-online” is used for no network monitoring.
da: Når denne er sat til en ukendt værdi, vil standard-GNetworkMonitor blive brugt i baggrunden. En specialværdi, “always-online”, bruges for ikke at overvåge netværk.

en: When set to true, the audio reminders will be played, otherwise audio reminders will be silently ignored
da: Når sand afspilles lydpåmindelserne. Ellers ignoreres de uden videre

en: When set to true, the desktop/system notifications are shown
da: Når sat til sand, vises skrivebords-/systempåmindelser

en: When set to true, the reminders are shown only in the notification tray, otherwise the reminders dialog is shown immediately
da: Når sand vises påmindelserne kun i statusfeltet. Ellers vises påmindelsesdialogen med det samme

en: When set to “true”, possibly expensive operations required to refresh books/calendars/mail accounts/... are skipped when the machine is in the Power Saver mode.
da: Når den er sat til “true”, springes eventuelt ressourcetunge handlinger, der er nødvendige for at opdatere bøger/kalendere/mailkonti/… over, når maskinen er i strømsparetilstand.

en: When set to “true”, tries to load also photo of the signers/encrypters, if available in the key/certificate.
da: Hvis sand forsøges indlæsning også af et billede af underskriver eller krypteringsbruger, hvis tilgængelig i nøglen/certifikatet.

en: Whether or not to show reminder notification dialog always on top. Note this works only as a hint for the window manager, which may or may not obey it.
da: Om påmindelsesdialogen altid skal vises øverst. Bemærk at dette kun udgør en anmodning, som vindueshåndteringen kan vælge at ignorere.

en: Whether the migration of old setting was already done
da: Om overflytningen af gamle indstillinger allerede er blevet gjort

en: Whether to limit operations in Power Saver mode
da: Hvorvidt handlinger skal begrænses i strømsparetilstand

en: Whether to load photos of signers/encrypters
da: Om der skal indlæses billeder af underskrivere/krypteringsbrugere

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
da: Om der skal gives en påmindelse om fødselsdage og mærkedage

en: Whether to show a specified reminder for all events in chosen calendars
da: Om der skal vises en bestemt påmindelse for alle begivenheder i de valgte kalendere

en: Width of the reminder notification dialog
da: Bredden på påmindelsesdialogen

en: Work Address
da: Arbejdsadresse

en: Work Address Label
da: Arbejdsadresse

en: Write in machine readable format (one source per line, without localized property names and tab as separator)
da: Skriv i maskinvenligt format (én kilde per linje, uden lokaliserede egenskabsnavne og med tabulator som skilletegn)

en: Writing to temporary mailbox failed: %s
da: Skrivning til midlertidig postboks mislykkedes: %s

en: Writing to temporary mailbox failed: %s: %s
da: Skrivning til midlertidig postboks mislykkedes: %s: %s

en: X position of the reminder notification dialog
da: X-position af påmindelsesdialogen

en: X.509 Certificate
da: X.509-certifikat

en: XML data does not have root node
da: XML-data har ikke rodknude

en: XML data doesn't have required structure (%s)
da: XML-data har ikke den krævede struktur (%s)

en: Y position of the reminder notification dialog
da: Y-position af påmindelsesdialogen

en: Yahoo! Home Screen Name 1
da: Yahoo!-skærmnavn 1 hjemme

en: Yahoo! Home Screen Name 2
da: Yahoo!-skærmnavn 2 hjemme

en: Yahoo! Home Screen Name 3
da: Yahoo!-skærmnavn 3 hjemme

en: Yahoo! Screen Name List
da: Liste over Yahoo!-skærmnavne

en: Yahoo! Work Screen Name 1
da: Yahoo!-skærmnavn 1 arbejde

en: Yahoo! Work Screen Name 2
da: Yahoo!-skærmnavn 2 arbejde

en: Yahoo! Work Screen Name 3
da: Yahoo!-skærmnavn 3 arbejde

en: You are attempting to import a cert with the same issuer/serial as an existing cert, but that is not the same cert.
da: Du forsøger at importere et certifikat med samme udsteder/serie som et eksisterende certifikat, men det er ikke det samme certifikat.

en: You cannot copy messages from a NNTP folder
da: Du kan ikke kopiere beskeder fra en NNTP-mappe

en: You cannot create a folder in a News store: subscribe instead.
da: Du kan ikke oprette en mappe i et nyhedsgruppelager: tegn et abonnement i stedet.

en: You cannot remove a folder in a News store: unsubscribe instead.
da: Du kan ikke fjerne en mappe i et nyhedsgruppelager: opsig abonnement istedet.

en: You cannot rename a folder in a News store.
da: Du kan ikke omdøbe en mappe i et nyhedsgruppelager.

en: You cannot subscribe to this newsgroup:
    
    No such newsgroup. The selected item is a probably a parent folder.
da: Du kan ikke abonnere på denne nyhedsgruppe:
    
    Nyhedsgruppen findes ikke. Det valgte element er sandsynligvis en forældremappe.

en: You cannot unsubscribe to this newsgroup:
    
    newsgroup does not exist!
da: Du kan ikke opsige dit abonnement for denne nyhedsgruppe:
    
    nyhedsgruppen findes ikke!

en: You have %d reminder | You have %d reminders
da[0]: Du har %d påmindelse
da[1]: Du har %d påmindelser

en: You must be working online to complete this operation
da: Du skal arbejde opkoblet for at fuldføre denne operation

en: You must be working online to complete this operation (%s)
da: Du skal arbejde opkoblet for at fuldføre denne operation (%s)

en: You must enable OCSP before performing this operation.
da: Du skal aktivere OCSP for at udføre denne handling.

en: You must set the OCSP default responder before performing this operation.
da: Du skal indstille OCSP-standardsvareren, før du udfører denne handling.

en: You need a PIN to unlock the key for your
    SmartCard: “%s”
da: Du skal bruge en pin-kode for at låse nøglen
    op til dit SmartCard: “%s”

en: You need a passphrase to unlock the key for
    user: “%s”
da: Du skal bruge en adgangskode for at låse
    nøglen op for brugeren: “%s”

en: _Accept Permanently
da: _Accepter permanent

en: _Add Snooze time
da: _Tilføj udsættelsestid

en: _Add this password to your keyring
da: _Tilføj denne adgangskode til din nøglering

en: _Apply filters to new messages in Inbox
da: _Brug filtre på nye breve i indbakke

en: _Apply filters to new messages in Inbox on this server
da: _Anvend filtre på nye breve i indbakken på denne server

en: _Authorization code:
da: _Godkendelseskode:

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Copy URL
da: _Kopiér URL

en: _Delete after %s day(s)
da: _Slet efter %s dag(e)

en: _Dismiss
da: _Forkast

en: _Index message body data
da: _Indeksér brødtekst i brev

en: _Leave messages on server
da: _Behold breve på serveren

en: _Listen for change notifications
da: _Lyt efter advarsler om skift

en: _Listen for server change notifications
da: _Lyt efter advarsler om skift af server

en: _No
da: _Nej

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Re-encode message before send
da: _Kod beskeden igen, før den afsendes

en: _Reject
da: Af_vis

en: _Show folders in short notation (e.g. c.o.linux rather than comp.os.linux)
da: _Vis mapper med kort navn (fx c.o.linux i stedet for comp.os.linux)

en: _Show only subscribed folders
da: _Vis kun abonnerede mapper

en: _Snooze
da: _Udsæt

en: _Store status headers in Elm/Pine/Mutt format
da: _Gem statushoveder i Elm/Pine/Mutt-format

en: _Use the “.folders” folder summary file (exmh)
da: _Anvend mappesammenfatnings-filen “.folders” (exmh)

en: _User Name:
da: _Brugernavn:

en: _User mail:
da: _Bruger-e-mail:

en: _Yes
da: _Ja

en: ascending order
da: stigende rækkefølge

en: attachment.dat
da: bilag.dat

en: descending order
da: faldende rækkefølge

en: error while creating baggage object
da: fejl under oprettelse af bagageobjekt

en: error while creating safe object
da: fejl under oprettelse af sikkert objekt

en: every day | every %d days
da[0]: hver dag
da[1]: hver %d. dag

en: every day forever | every %d days forever
da[0]: hver dag for evigt
da[1]: hver %d. dag for evigt

en: every month | every %d months
da[0]: hver måned
da[1]: hver %d. måned

en: every week | every %d weeks
da[0]: hver uge
da[1]: hver %d. uge

en: every year | every %d years
da[0]: hvert år
da[1]: hvert %d. år

en: every year forever | every %d years forever
da[0]: hvert år for evigt
da[1]: hvert %d. år for evigt

en: for one occurrence | for %d occurrences
da[0]: en enkelt gang
da[1]: %d gange

en: mailbox: %s (%s)
da: brevbakke: %s (%s)

en: no
da: nej

en: not a maildir directory
da: ikke et maildir-mappe

[ctx: overdue]
en: now
da: nu

[ctx: overdue]
en: overdue
da: overskredet

en: parse error
da: tolkningsfejl

[ctx: recur-description]
en:  and Friday
da:  og fredag

[ctx: recur-description]
en:  and Monday
da:  og mandag

[ctx: recur-description]
en:  and Saturday
da:  og lørdag

[ctx: recur-description]
en:  and Sunday
da:  og søndag

[ctx: recur-description]
en:  and Thursday
da:  og torsdag

[ctx: recur-description]
en:  and Tuesday
da:  og tirsdag

[ctx: recur-description]
en:  and Wednesday
da:  og onsdag

[ctx: recur-description]
en: , Friday
da: , fredag

[ctx: recur-description]
en: , Monday
da: , mandag

[ctx: recur-description]
en: , Saturday
da: , lørdag

[ctx: recur-description]
en: , Sunday
da: , søndag

[ctx: recur-description]
en: , Thursday
da: , torsdag

[ctx: recur-description]
en: , Tuesday
da: , tirsdag

[ctx: recur-description]
en: , Wednesday
da: , onsdag

[ctx: recur-description]
en: The appointment recurs
da: Aftalen gentages

[ctx: recur-description]
en: The meeting recurs
da: Mødet gentages

[ctx: recur-description]
en: The memo recurs
da: Memoet gentages

[ctx: recur-description]
en: The task recurs
da: Opgaven gentages

[ctx: recur-description]
en: forever
da: altid

[ctx: recur-description]
en: on Friday
da: på fredag

[ctx: recur-description]
en: on Monday
da: på mandag

[ctx: recur-description]
en: on Saturday
da: på lørdag

[ctx: recur-description]
en: on Sunday
da: på søndag

[ctx: recur-description]
en: on Thursday
da: på torsdag

[ctx: recur-description]
en: on Tuesday
da: på tirsdag

[ctx: recur-description]
en: on Wednesday
da: på onsdag

[ctx: recur-description]
en: on the 10th day
da: på 10. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 11th day
da: på 11. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 12th day
da: på 12. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 13th day
da: på 13. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 14th day
da: på 14. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 15th day
da: på 15. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 16th day
da: på 16. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 17th day
da: på 17. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 18th day
da: på 18. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 19th day
da: på 19. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 1st day
da: på første dag

[ctx: recur-description]
en: on the 20th day
da: på 20. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 21st day
da: på 21. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 22nd day
da: på 22. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 23rd day
da: på 23. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 24th day
da: på 24. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 25th day
da: på 25. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 26th day
da: på 26. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 27th day
da: på 27. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 28th day
da: på 28. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 29th day
da: på 29. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 2nd day
da: på anden dag

[ctx: recur-description]
en: on the 30th day
da: på 30. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 31st day
da: på 31. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 3rd day
da: på tredje dag

[ctx: recur-description]
en: on the 4th day
da: på fjerde dag

[ctx: recur-description]
en: on the 5th day
da: på femte dag

[ctx: recur-description]
en: on the 6th day
da: på 6. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 7th day
da: på 7. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 8th day
da: på 8. dag

[ctx: recur-description]
en: on the 9th day
da: på 9. dag

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Friday
da: på femte fredag

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Monday
da: på femte mandag

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Saturday
da: på femte lørdag

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Sunday
da: på femte søndag

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Thursday
da: på femte torsdag

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Tuesday
da: på femte tirsdag

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Wednesday
da: på femte onsdag

[ctx: recur-description]
en: on the first Friday
da: på første fredag

[ctx: recur-description]
en: on the first Monday
da: på første mandag

[ctx: recur-description]
en: on the first Saturday
da: på første lørdag

[ctx: recur-description]
en: on the first Sunday
da: på første søndag

[ctx: recur-description]
en: on the first Thursday
da: på første torsdag

[ctx: recur-description]
en: on the first Tuesday
da: på første tirsdag

[ctx: recur-description]
en: on the first Wednesday
da: på første onsdag

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Friday
da: på fjerde fredag

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Monday
da: på fjerde mandag

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Saturday
da: på fjerde lørdag

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Sunday
da: på fjerde søndag

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Thursday
da: på fjerde torsdag

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Tuesday
da: på fjerde tirsdag

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Wednesday
da: på fjerde onsdag

[ctx: recur-description]
en: on the last Friday
da: på sidste fredag

[ctx: recur-description]
en: on the last Monday
da: på sidste søndag

[ctx: recur-description]
en: on the last Saturday
da: på sidste lørdag

[ctx: recur-description]
en: on the last Sunday
da: på sidste søndag

[ctx: recur-description]
en: on the last Thursday
da: på sidste torsdag

[ctx: recur-description]
en: on the last Tuesday
da: på sidste tirsdag

[ctx: recur-description]
en: on the last Wednesday
da: på sidste onsdag

[ctx: recur-description]
en: on the second Friday
da: på anden fredag

[ctx: recur-description]
en: on the second Monday
da: på anden mandag

[ctx: recur-description]
en: on the second Saturday
da: på anden lørdag

[ctx: recur-description]
en: on the second Sunday
da: på anden søndag

[ctx: recur-description]
en: on the second Thursday
da: på anden torsdag

[ctx: recur-description]
en: on the second Tuesday
da: på anden tirsdag

[ctx: recur-description]
en: on the second Wednesday
da: på anden onsdag

[ctx: recur-description]
en: on the third Friday
da: på tredje fredag

[ctx: recur-description]
en: on the third Monday
da: på tredje mandag

[ctx: recur-description]
en: on the third Saturday
da: på tredje lørdag

[ctx: recur-description]
en: on the third Sunday
da: på tredje søndag

[ctx: recur-description]
en: on the third Thursday
da: på tredje torsdag

[ctx: recur-description]
en: on the third Tuesday
da: på tredje tirsdag

[ctx: recur-description]
en: on the third Wednesday
da: på tredje onsdag

[ctx: recur-description]
en: until %s
da: indtil %s

[ctx: reminders-snooze]
en: _hours
da: _timer

[ctx: reminders-snooze]
en: _minutes
da: _minutter

[ctx: reminders-snooze]
en: da_ys
da: da_ge

en: security library failure.
da: sikkerhedsbibliotek fejlede.

en: security library has experienced an input length error.
da: sikkerhedsbiblioteket opdagede en fejl i inputlængden.

en: security library: bad database.
da: sikkerhedsbibliotek: ugyldig database.

en: security library: improperly formatted DER-encoded message.
da: sikkerhedsbibliotek: DER-kodet meddelelse formateret forkert.

en: security library: invalid AVA.
da: sikkerhedsbibliotek: ugyldig AVA.

en: security library: invalid algorithm.
da: sikkerhedsbibliotek: ugyldig algoritme.

en: security library: invalid arguments.
da: sikkerhedsbibliotek: ugyldige argumenter.

en: security library: memory allocation failure.
da: sikkerhedsbibliotek: fejl ved tildeling af hukommelse.

en: security library: need random data.
da: sikkerhedsbibliotek: Har brug for tilfældige data.

en: security library: no nodelock.
da: sikkerhedsbibliotek: ingen knudepunktslås.

en: security library: no security module can perform the requested operation.
da: sikkerhedsbibliotek: Intet sikkerhedsmodul kan udføre den handling, der blev anmodet om.

en: security library: output length error.
da: sikkerhedsbibliotek: fejl i outputlængden.

en: security library: read-only database.
da: sikkerhedsbibliotek: skrivebeskyttet database.

en: security library: received bad data.
da: sikkerhedsbibliotek: Modtog ugyldige data.

en: until start time
da: indtil starttidspunktet

en: yes
da: ja

en: “%s” exited with signal %s: mail not sent.
da: “%s” afsluttede med signal %s: brev ikke sendt.

en: “%s” exited with status %d: mail not sent.
da: “%s” afsluttet med status %d: brev ikke sendt.

en: “%s” expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
da: “%s” forventer at alle argumenter er strenge eller ét og kun ét argument er sandhedsværdien falsk (#f)

en: “%s” expects at least one argument
da: “%s” forventer mindst ét argument

en: “%s” expects no arguments
da: “%s” forventer intet argument

en: “%s” expects none or two arguments
da: “%s” forventer intet eller to argumenter

en: “%s” expects one argument
da: “%s” forventer ét argument

en: “%s” expects the first argument to be a string
da: “%s” forventer at det første argument er en streng

en: “%s” expects the first argument to be a time_t
da: “%s” forventer det første argument er af typen time_t

en: “%s” expects the first argument to be an ISO 8601 date/time string
da: “%s” forventer at det første argument er en ISO-8601 formateret dato-/tids-streng

en: “%s” expects the first argument to be either “any”, “summary”, or “description”, or “location”, or “attendee”, or “organizer”, or “classification”
da: “%s” forventer at første argument er en af “any”, “summary”, “description”, “location”, “attendee”, “organizer” eller “classification”

en: “%s” expects the second argument to be a string
da: “%s” forventer at andet argument er en streng

en: “%s” expects the second argument to be a time_t
da: “%s” forventer at det andet argument er af typen time_t

en: “%s” expects the second argument to be an integer
da: “%s” forventer at det andet argument er et heltal

en: “%s” expects the third argument to be a string
da: “%s” forventer at det tredje argument er en streng

en: “%s” expects two arguments
da: “%s” forventer to argumenter

en: “%s” expects two or three arguments
da: “%s” forventer to eller tre argumenter

en: “%s” is not a mailbox file.
da: “%s” er ikke en brevbakkefil.

en: “%s” is not a regular file.
da: “%s” er ikke en normal fil.
