dolphin - en to ca translation catalogue (823 entries)

en:  level deep |  levels deep
ca[0]:  nivell de profunditat
ca[1]:  nivells de profunditat

en: &Edit
ca: &Edita

en: &Go
ca: &Ves

en: &View
ca: &Visualitza

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
ca: Còpia de %1

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
ca: <para>Els fitxers i carpetes seleccionats s'han afegit al porta-retalls. Ara l'acció <emphasis>Enganxa</emphasis> es pot utilitzar per a transferir-los des del porta-retalls a qualsevol altra ubicació. Fins i tot es poden transferir a altres aplicacions utilitzant les seves respectives accions <emphasis>Enganxa</emphasis>.</para>

[ctx: @accessible rating]
en: %1 and a half stars | %1 and a half stars
ca[0]: %1 estrella i mitja
ca[1]: %1 estrelles i mitja

[ctx: @accessible rating]
en: %1 star | %1 stars
ca[0]: %1 estrella
ca[1]: %1 estrelles

[ctx: @action]
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
ca[0]: Copia %2 al porta-retalls
ca[1]: Copia %2 al porta-retalls

[ctx: @action]
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
ca[0]: Copia la ubicació de %2 al porta-retalls
ca[1]: Copia la ubicació de %2 al porta-retalls

[ctx: @action]
en: Copy…
ca: Copia…

[ctx: @action]
en: Create File…
ca: Crea un fitxer…

[ctx: @action]
en: Create Folder…
ca: Crea una carpeta…

[ctx: @action]
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
ca[0]: Retalla %2 al porta-retalls
ca[1]: Retalla %2 al porta-retalls

[ctx: @action]
en: Cut…
ca: Retalla…

[ctx: @action]
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
ca[0]: Duplica %2
ca[1]: Duplica %2

[ctx: @action]
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
ca[0]: Mou %2 a la paperera
ca[1]: Mou %2 a la paperera

[ctx: @action]
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
ca[0]: Suprimeix permanentment %2
ca[1]: Suprimeix permanentment %2

[ctx: @action]
en: Rename %2 | Rename %2
ca[0]: Reanomena %2
ca[1]: Reanomena %2

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
ca: Suprimeix (usant una drecera per a la paperera)

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
ca: Enganxa des del porta-retalls

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
ca: Descarta aquest recordatori

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
ca: No m'ho tornis a recordar

[ctx: @action keep short]
en: More
ca: Més

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
ca: Afegeix una carpeta de xarxa

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
ca: Afegeix etiquetes

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ca: Cancel·la

[ctx: @action:button]
en: Cancel Copying
ca: Cancel·la la còpia

[ctx: @action:button]
en: Cancel Cutting
ca: Cancel·la el retallat

[ctx: @action:button]
en: Cancel Duplicating
ca: Cancel·la la duplicació

[ctx: @action:button]
en: Cancel Moving
ca: Cancel·la el moviment

[ctx: @action:button]
en: Cancel Renaming
ca: Cancel·la el canvi de nom

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
ca: Baixa serveis nous…

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
ca: Buida la paperera

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
ca: Surt del mode de selecció

[ctx: @action:button]
en: I Understand and Accept These Risks
ca: Entenc i accepto aquests riscos

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
ca: Instal·la el Filelight…

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
ca[0]: Obre %1 element
ca[1]: Obre %1 elements

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
ca[0]: Obre %1 terminal
ca[1]: Obre %1 terminals

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
ca: Reanomena i oculta

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
ca: Selecció de la ubicació d'inici

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
ca: Usa la localització actual

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
ca: Usa la localització predeterminada

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
ca[0]: Etiqueta: %2
ca[1]: Etiquetes: %2

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
ca: &Surt del %1

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
ca: Tria…

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
ca: Finalitza

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
ca: Actua com a administrador de nou

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
ca: Copia la ubicació

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
ca: Copia la ubicació…

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
ca: Actua com a administrador

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
ca: Reprodueix automàticament els fitxers multimèdia

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
ca: Amplada automàtica de les columnes

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
ca: Desplaçament automàtic

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
ca: Neteja la selecció

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
ca: Tanca les altres pestanyes

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ca: Tanca la pestanya

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
ca: Data condensada

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
ca: Configura la paperera…

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
ca: Configura…

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ca: Copia

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
ca: Copia a l'altra vista

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
ca: Copia a l'altra vista…

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
ca: Amplada personalitzada de les columnes

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
ca: Retalla

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ca: Suprimeix

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
ca: Separa la pestanya

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
ca: Buida la paperera

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
ca: Ves a l'última pestanya

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
ca: Ves a la pestanya següent

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
ca: Ves a la pestanya anterior

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Tab %1
ca: Ves a la pestanya %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
ca: Última pestanya

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
ca: Limita al directori d'inici

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
ca[0]: Barra de localització
ca[1]: Barres de localització

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
ca: Mou a una carpeta nova…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
ca: Mou a l'altra vista

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
ca: Mou a l'altra vista…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ca: Mou a la paperera

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
ca: Pestanya nova

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
ca: Pestanya següent

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
ca: Obre el camí

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
ca: Obre el camí en una pestanya nova

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
ca: Obre el camí en una finestra nova

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
ca: Obre en una pestanya nova

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
ca: Obre en pestanyes noves

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
ca: Obre en una finestra nova

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
ca: Obre en una vista dividida

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
ca: Vista prèvia

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
ca: Pestanya anterior

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ca: Propietats

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Tab
ca: Reanomena la pestanya

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
ca: Reanomena…

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Files and Folders
ca: Selecció de fitxers i carpetes

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
ca: Mostra els fitxers ocults

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
ca: Mostra la destinació

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
ca: Mostra el control lliscant del zoom

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
ca: Mostra l'element en passar-hi per sobre

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
ca: Farciment lateral

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
ca: Commuta la barra de filtres

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
ca: Commuta la barra de cerques

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
ca: Afegeix a Llocs

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Left View
ca: Tanca la vista de l'esquerra

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Right View
ca: Tanca la vista de la dreta

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
ca: &Edita el tipus de fitxer…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
ca: Copia a l'altra vista

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
ca: Inverteix la selecció

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
ca: Mou a l'altra vista

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
ca: Enganxa

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
ca: Selecciona els elements que coincideixin…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
ca: Desselecciona-ho tot

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
ca: Desselecciona els elements que coincideixin…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
ca: Tanca la pestanya

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
ca: Suprimeix…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
ca: Duplica aquí

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
ca: Duplica aquí…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
ca: Mou a la paperera…

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
ca: &Finestra nova

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
ca: Pestanya nova

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
ca: Propietats

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
ca: Desfés el tancament de la pestanya

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
ca: Carpetes de &xarxa

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
ca: A&plicacions

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
ca: Inici automàtic

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
ca: Paperera

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
ca: Ubicació editable

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
ca: Substitueix la ubicació

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
ca: Bloqueja els plafons

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
ca: Desbloqueja els plafons

[ctx: @action:inmenu Restore the selected files that are in the trash to the place they lived at the moment they were trashed. Minimize the length of this string if possible.]
en: Restore to Former Location | Restore to Former Locations
ca[0]: Restaura a la ubicació anterior
ca[1]: Restaura a les ubicacions anteriors

[ctx: @action:inmenu Shortcut, middle click to trigger menu item, keep short]
en: Middle Click
ca: Clic del mig

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
ca: Primer les carpetes

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
ca: Últims els fitxers ocults

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
ca: Compara fitxers

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
ca: Treu el focus del plafó de Terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
ca: Filtre…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
ca: Cerca fitxers…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
ca: Dona el focus al plafó de Terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
ca: Obre %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
ca: Obre un &terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
ca: Obre l'eina de cerca preferida

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
ca: Obre un terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal Here
ca: Obre un terminal aquí

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
ca: Ajusta l'estil de presentació de la vista…

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Places Panel
ca: Treu el focus del plafó de Llocs

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Terminal Panel
ca: Treu el focus del plafó de Terminal

[ctx: @action:inmenu View]
en: Focus Places Panel
ca: Dona el focus al plafó de Llocs

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
ca: Reinici del nivell de zoom

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
ca: Mostra la informació addicional

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
ca: Mostra els fitxers ocults

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
ca: Mostra els plafons

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
ca: Mostra en grups

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
ca: Ordena per

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
ca: Atura

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
ca: Compacte

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
ca: Detalls

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
ca: Icones

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
ca: Configura

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
ca[0]: Accions per a un element seleccionat
ca[1]: Accions per a %1 elements seleccionats

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
ca: Accions per a la vista actual

[ctx: @action:intoolbar]
en: Change View Mode
ca: Canvia el mode de vista

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
ca: Filtre

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
ca: Cerca

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select
ca: Selecció

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
ca: Mostra les vistes prèvies

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
ca: Tanca

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
ca: Tanca

[ctx: @action:intoolbar Move left view to a new window]
en: Pop out Left View
ca: Mou a fora la vista esquerra

[ctx: @action:intoolbar Move right view to a new window]
en: Pop out Right View
ca: Mou a fora la vista dreta

[ctx: @action:intoolbar Move view in focus to a new window]
en: Pop out
ca: Mou a fora

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
ca: Divideix

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
ca: Modificació temporal

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
ca: El <application>Filelight</application> s'ha instal·lat correctament.

[ctx: @info]
en: <para>Creating <emphasis>previews</emphasis> for remote folders is very intensive in terms of network resource usage.</para><para>Disable this if navigating remote folders in Dolphin is slow or when accessing storage over metered connections.</para>
ca: <para>Crear <emphasis>vistes prèvies</emphasis> de carpetes remotes és molt car en termes d'ús de recursos de xarxa.</para><para>Desactiveu-ho si navegar per carpetes remotes al Dolphin és lent o quan s'accedeix a l'emmagatzematge en les connexions mesurades.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Make use of your administrator rights in Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navigate to the file or folder you want to change.</numbereditem><numbereditem>Activate the "%1" action either under <interface>Open Menu|More|View</interface> or <interface>Menu Bar|View</interface>.<nl/>Default shortcut: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>After authorization you can manage files as an administrator.</numbereditem></numberedlist></para>
ca: <para>Feu ús dels vostres drets d'administrador al Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navegueu al fitxer o carpeta que voleu canviar.</numbereditem><numbereditem>Activeu l'acció «%1» sigui sota <interface>Obre el menú|Més|Visualitza</interface> o <interface>Barra de menús|Visualitza</interface>.<nl/>Drecera predeterminada: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>Després de l'autorització podreu gestionar els fitxers com a administrador.</numbereditem></numberedlist></para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to use administrator privileges. While acting as an administrator you can change or replace any file or folder on this system. This includes items which are critical for this system to function.</para><para>You are able to <emphasis>delete every users' data</emphasis> on this computer and to <emphasis>break this installation beyond repair.</emphasis> Adding just one letter in a folder or file name or its contents can render a system <emphasis>unbootable.</emphasis></para><para>There is probably not going to be another warning even if you are about to break this system.</para><para>You might want to <emphasis>backup files and folders</emphasis> before proceeding.</para>
ca: <para>Esteu a punt d'utilitzar privilegis d'administrador. Mentre actueu com a administrador podeu canviar o reemplaçar qualsevol fitxer o carpeta d'aquest sistema. Això inclou elements que són crítics perquè aquest sistema funcioni.</para><para>Podeu <emphasis>suprimir les dades de tots els usuaris</emphasis> en aquest ordinador i <emphasis>trencar aquesta instal·lació sense possibilitat de reparar</emphasis>. Afegir només una lletra en una carpeta o nom de fitxer o el seu contingut pot fer que un sistema <emphasis>no es pugui arrencar</emphasis>.</para><para>Probablement no hi haurà cap altre avís encara que estigueu a punt de fer malbé aquest sistema.</para><para>Potser voldreu <emphasis>copiar fitxers i carpetes</emphasis> abans de continuar.</para>

[ctx: @info]
en: <title>Selection Mode</title><para>Select files or folders to manage or manipulate them.<list><item>Press on a file or folder to select it.</item><item>Press on an already selected file or folder to deselect it.</item><item>Pressing an empty area does <emphasis>not</emphasis> clear the selection.</item><item>Selection rectangles (created by dragging from an empty area) invert the selection status of items within.</item><item>Moving with <shortcut>arrow keys</shortcut> does <emphasis>not</emphasis> change the selection.</item><item>Pressing <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut>, or <shortcut>%3</shortcut> toggles the selection.</item></list></para><para>The available action buttons at the bottom change depending on the current selection.</para>
ca: <title>Mode de selecció</title><para>Seleccioneu fitxers o carpetes per a gestionar-los o manipular-los.<list><item>Premeu en un fitxer o carpeta per a seleccionar-lo.</item><item>Premeu en un fitxer o carpeta ja seleccionat per a desseleccionar-lo.</item><item>Prémer una àrea buida <emphasis>no</emphasis> neteja la selecció.</item><item>Els rectangles de selecció (creats arrossegant des d'una àrea buida) inverteix l'estat de selecció dels elements de dins.</item><item>Moure amb les <shortcut>tecles de fletxes</shortcut> <emphasis>no</emphasis> canvia la selecció.</item><item>Prémer <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut> o <shortcut>%3</shortcut> commuta la selecció.</item></list></para><para>Els botons d'acció disponibles a la part inferior canvien depenent de la selecció actual.</para>

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
ca: L'autorització com a administrador ha caducat.

[ctx: @info]
en: Authorization required to enter this folder.
ca: Cal autorització per a entrar en aquesta carpeta.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: No files selected.
ca: No s'ha pogut copiar a l'altra vista: no s'ha seleccionat cap fitxer.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: The other view already contains these items.
ca: No s'ha pogut copiar a l'altra vista: l'altra vista ja conté aquests elements.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
ca: No s'ha pogut copiar a l'altra vista: no teniu permís per a escriure en la carpeta de destinació.

[ctx: @info]
en: Cannot create new file: You do not have permission to create items in this folder.
ca: No s'ha pogut crear el fitxer nou: no teniu permís per a crear elements en aquesta carpeta.

[ctx: @info]
en: Cannot create new folder: You do not have permission to create items in this folder.
ca: No s'ha pogut crear la carpeta nova: no teniu permís per a crear elements en aquesta carpeta.

[ctx: @info]
en: Cannot cut: You do not have permission to move items from this folder.
ca: No s'ha pogut retallar: no teniu permís per a moure elements d'aquesta carpeta.

[ctx: @info]
en: Cannot delete: You do not have permission to remove items from this folder.
ca: No s'ha pogut suprimir: no teniu permís per a eliminar elements d'aquesta carpeta.

[ctx: @info]
en: Cannot duplicate here: You do not have permission to create items in this folder.
ca: No s'ha pogut duplicar aquí: no teniu permís per a crear elements en aquesta carpeta.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: No files selected.
ca: No s'ha pogut moure a l'altra vista: no s'ha seleccionat cap fitxer.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: The other view already contains these items.
ca: No s'ha pogut moure a l'altra vista: l'altra vista ja conté aquests elements.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to move items from this folder.
ca: No s'ha pogut moure a l'altra vista: no teniu permís per a moure elements d'aquesta carpeta.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
ca: No s'ha pogut moure a l'altra vista: no teniu permís per a escriure en la carpeta de destinació.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: The clipboard is empty.
ca: No s'ha pogut enganxar: el porta-retalls està buit.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: You do not have permission to write into this folder.
ca: No s'ha pogut enganxar: no teniu permís per a escriure en aquesta carpeta.

[ctx: @info]
en: Cannot rename: You do not have permission to rename items in this folder.
ca: No s'ha pogut canviar el nom: no teniu permís per a reanomenar elements en aquesta carpeta.

[ctx: @info]
en: Close Tab
ca: Tanca la pestanya

[ctx: @info]
en: Close left view
ca: Tanca la vista de l'esquerra

[ctx: @info]
en: Close right view
ca: Tanca la vista de la dreta

[ctx: @info]
en: Compact view mode
ca: Mode de vista compacte

[ctx: @info]
en: Details view mode
ca: Mode de vista de detalls

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
ca: S'ha de tornar a iniciar el Dolphin per a aplicar la configuració actualitzada dels sistemes de control de versió.

[ctx: @info]
en: Dolphin will add file system metadata to folders you change view properties for. If that is not possible, a hidden .directory file is created instead.
ca: El Dolphin afegirà les metadades del sistema de fitxers a les carpetes per a les quals canvieu les propietats de la vista. Si això no és possible, en el seu lloc es crea un fitxer ocult «.directory».

[ctx: @info]
en: Double-click triggers
ca: Activadors de doble clic

[ctx: @info]
en: Go back
ca: Retrocedeix

[ctx: @info]
en: Go forward
ca: Avança

[ctx: @info]
en: Icons view mode
ca: Mode de vista d'icones

[ctx: @info]
en: Move left view to a new window
ca: Mou la vista esquerra a una finestra nova

[ctx: @info]
en: Move right view to a new window
ca: Mou la vista dreta a una finestra nova

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
ca: Obre una finestra nova del Dolphin

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
ca: Obre el directori virtual de modificació temporal en una finestra dividida

[ctx: @info]
en: Panel settings are also available through their context menu. Open it by pressing the right mouse button on a panel.
ca: La configuració del plafó també està disponible a través del seu menú contextual. Obriu-lo prement el botó dret del ratolí sobre un plafó.

[ctx: @info]
en: Restart now?
ca: Reinicio ara?

[ctx: @info]
en: Searching…
ca: S'està cercant…

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
ca: Mostra la vista prèvia de fitxers i carpetes

[ctx: @info]
en: Some special views like search, recent files, or trash will still use a custom display style.
ca: Algunes vistes especials com ara la cerca, els fitxers recents o la paperera encara usaran un estil de visualització personalitzat.

[ctx: @info]
en: Split view
ca: Vista dividida

[ctx: @info]
en: Stop loading
ca: Atura la càrrega

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
ca: La ubicació per a la carpeta personal no és vàlida o no existeix, i no s'aplicarà.

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
ca: Es canviaran les propietats de la vista de totes les carpetes. Voleu continuar?

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
ca: Es canviaran les propietats de la vista de totes les subcarpetes. Voleu continuar?

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
ca: Això atura la càrrega del contingut de la carpeta actual.

[ctx: @info]
en: hidden
ca: ocult

[ctx: @info %1 is error code]
en: Installation exited without reporting success. (%1)
ca: La instal·lació ha sortit sense informar la correcció. (%1)

[ctx: @info 1 states that the folder is empty and sometimes why, 2 is the full filesystem path]
en: %1 at location %2
ca: %1 a la ubicació %2

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in location %1
ca: en una disposició en quadrícula a la ubicació %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in selection mode in location %1
ca: en una disposició en quadrícula en mode de selecció a la ubicació %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in location %1
ca: a la ubicació %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in selection mode in location %1
ca: en mode de selecció a la ubicació %1

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in location %2 | %1 selected items in a grid layout in location %2
ca[0]: %1 element seleccionat en una disposició en quadrícula a la ubicació %2
ca[1]: %1 elements seleccionats en una disposició en quadrícula a la ubicació %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in selection mode in location %2 | %1 selected items in a grid layout in selection mode in location %2
ca[0]: %1 element seleccionat en una disposició en quadrícula en mode de selecció a la ubicació %2
ca[1]: %1 elements seleccionats en una disposició en quadrícula en mode de selecció a la ubicació %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in location %2 | %1 selected items in location %2
ca[0]: %1 element seleccionat a la ubicació %2
ca[1]: %1 elements seleccionats a la ubicació %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in selection mode in location %2 | %1 selected items in selection mode in location %2
ca[0]: %1 element seleccionat en mode de selecció a la ubicació %2
ca[1]: %1 elements seleccionats en mode de selecció a la ubicació %2

[ctx: @info enumeration saying this is a link to $1, %1 is mimeType]
en: , link to %1 at %2
ca: , enllaç a %1 en %2

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
ca: Seleccioneu un fitxer o carpeta del qual s'hauria de copiar la seva ubicació.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied over.
ca: Seleccioneu els fitxers i carpetes sobre els quals s'hauria de copiar.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
ca: Seleccioneu els fitxers i carpetes que s'haurien de copiar.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
ca: Seleccioneu els fitxers i carpetes que s'haurien de retallar.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
ca: Seleccioneu els fitxers i carpetes que s'haurien de duplicar aquí.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved over.
ca: Seleccioneu els fitxers i carpetes sobre els quals s'hauria de moure.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
ca: Seleccioneu els fitxers i carpetes que s'haurien de moure a la Paperera.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
ca: Seleccioneu els fitxers i carpetes que s'haurien de suprimir permanentment.

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
ca: Seleccioneu el fitxer o carpeta que s'ha de reanomenar.
    És possible el canvi de nom en massa quan se seleccionen diversos elements.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
ca: Esteu actuant com a administrador — Aneu amb compte!

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
ca: Mode de selecció

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
ca: Mode de selecció: Feu clic on els fitxers o carpetes per a seleccionar-los o desseleccionar-los.

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
ca: Actua com a administrador

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ca: Desenvolupador

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
ca: Documentació

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
ca: Mantenidor (2012-2014) i desenvolupador

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
ca: Mantenidor (2014-2018) i desenvolupador

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
ca: Mantenidor (2018-2021) i desenvolupador

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
ca: Mantenidor (des de 2021) i desenvolupador

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
ca: Mantenidor (des de 2021) i desenvolupador (des de 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
ca: Mantenidor i desenvolupador (2006-2012)

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter home location path
ca: Introduïu el camí de la ubicació d'inici

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
ca: Ordre…

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
ca: S'estan comptant les carpetes: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
ca: Carpetes: %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
ca: S'està carregant la carpeta…

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
ca: S'està ordenant…

[ctx: @info:shell]
en: <application>Dolphin</application> requires <application>%1</application> to manage system-controlled files, but it is not installed.<nl/>Press %2 to install <application>%1</application> or %3 to cancel.
ca: El <application>Dolphin</application> requereix el <application>%1</application> per a gestionar els fitxers controlats pel sistema, però no està instal·lat.<nl/>Premeu %2 per a instal·lar el <application>%1</application> o %3 per a cancel·lar.

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
ca: Document a obrir

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
ca: El Dolphin s'obrirà explícitament a una finestra nova.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
ca: El Dolphin s'iniciarà amb una vista dividida.

[ctx: @info:shell]
en: Set up Dolphin for administrative tasks.
ca: Configuració del Dolphin per a tasques administratives.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
ca: Inici del dimoni del Dolphin (només és requerit per la interfície de D-Bus).

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
ca: Se seleccionaran els fitxers i carpetes passats com arguments.

[ctx: @info:shell %1 is a terminal command]
en: Running <application>Dolphin</application> with <command>sudo</command> is discouraged. Please run <icode>%1</icode> instead.
ca: Es desaconsella executar el <application>Dolphin</application> amb <command>sudo</command>. En el seu lloc, executeu <icode>%1</icode>.

[ctx: @info:shell %1 is package name, %2 is error message, %3 is error e.g. 'ErrorNoNetwork']
en: Installing <application>%1</application> failed: %2 (%3)<nl/>Please try installing <application>%1</application> manually instead.
ca: Ha fallat la instal·lació de <application>%1</application>: %2 (%3)<nl/>En el seu lloc, intenteu instal·lar <application>%1</application> manualment.

[ctx: @info:shell about system packages]
en: Could not find package %1.
ca: No s'ha pogut trobar el paquet %1.

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
ca: 0 carpetes, 0 fitxers

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
ca[0]: 1 fitxer
ca[1]: %1 fitxers

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
ca[0]: S'ha seleccionat 1 fitxer
ca[1]: S'han seleccionat %1 fitxers

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
ca[0]: 1 carpeta
ca[1]: %1 carpetes

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
ca[0]: S'ha seleccionat 1 carpeta
ca[1]: S'han seleccionat %1 carpetes

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
ca: S'ha creat la carpeta.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
ca: S'ha completat l'operació de supressió.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
ca: El Dolphin no accepta pàgines web, s'acaba de llançar el navegador web

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
ca: S'està instal·lant el Filelight…

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
ca: Protocol no vàlid

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
ca: Protocol no vàlid «%1»

[ctx: @info:status]
en: No items found.
ca: No s'ha trobat cap element.

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
ca: El Dolphin no admet aquest protocol, s'acaba de llançar l'aplicació predeterminada

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
ca: S'ha copiat correctament.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
ca: S'ha enllaçat correctament.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
ca: S'ha mogut a la paperera correctament.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
ca: S'ha mogut correctament.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
ca: S'ha reanomenat correctament.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
ca: La localització «%1» no és vàlida.

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
ca: La localització està buida.

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
ca: S'ha completat l'operació de paperera.

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
ca: Error desconegut.

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
ca: S'està actualitzant la informació de la versió…

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
ca: %1 lliure

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
ca: Finalitza l'actuació com a administrador

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
ca: Oculta la barra de filtres

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
ca: Mantén el filtre en canviar de carpeta

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Places panel.
ca: Mou el focus del teclat a i des del plafó de Llocs.

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Terminal panel.
ca: Mou el focus del teclat a i des del plafó de Terminal.

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
ca: Atura la cerca

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
ca: Actualitza la vista

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
ca: Cerca de fitxers i carpetes

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
ca: Mostra la barra de filtres

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
ca[0]: Mida: 1 píxel
ca[1]: Mida: %1 píxels

[ctx: @info:tooltip %1 are the file patterns for mimetype application/x-trash]
en: Backup files are the files whose mime-type is application/x-trash, patterns: %1
ca: Els fitxers de còpia de seguretat són els que el seu tipus MIME és «application/x-trash», patró: %1

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
ca: %1 lliure de %2 (%3% usat)
    Premeu per a gestionar l'ús de l'espai de disc.

[ctx: @info:tooltip of a 'locked' symbol in url navigator]
en: This folder is not writable for you.
ca: No podeu escriure en aquesta carpeta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
ca: <para> Això commuta el plafó d'<emphasis>informació</emphasis> de la banda dreta de la finestra.</para><para>El plafó proporciona informació detallada quant als elements sobre els quals està el ratolí o quant als elements seleccionats. Altrament, informa quant a la carpeta visualitzada actualment. <nl/>Es proporciona una vista prèvia del contingut dels elements individuals.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
ca: <para>Les ordres <emphasis>Retalla, Copia</emphasis> i <emphasis>Enganxa</emphasis> funcionen entre moltes aplicacions i estan entre les més usades. Això és perquè les seves <emphasis>dreceres de teclat</emphasis> estan situades a prop en el teclat: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> i <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
ca: <para>Va a la carpeta que conté la visualitzada actualment.</para><para>Tots els fitxers i carpetes estan organitzats en un <emphasis>sistema de fitxers</emphasis> jeràrquic. A la part superior d'aquesta jerarquia hi ha un directori que conté totes les dades connectades a aquest ordinador - el <emphasis>directori arrel</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
ca: <para>Aquesta aplicació només sap en quins fitxers o carpetes s'ha d'actuar si primer s'han <emphasis>seleccionat</emphasis>. Premeu això per a commutar el <emphasis>Mode de selecció</emphasis> que fa que seleccionar i desseleccionar sigui tan fàcil com prémer un element una vegada.</para><para>Mentre està en aquest mode, a la part inferior es mostra una barra d'accés ràpid amb les accions disponibles per als elements seleccionats.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
ca: <para>Aquesta és la <emphasis>Barra de menús</emphasis>. Proporciona accés a les ordres i a les opcions de configuració. Feu un clic esquerre a qualsevol dels menús d'aquesta barra per a veure el seu contingut.</para><para>La barra de menús es pot ocultar desmarcant <interface>Arranjament|Mostra la barra de menús</interface>. La majoria del seu contingut esdevé disponible a través del botó <interface>Menú</interface> de la <emphasis>Barra d'eines</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
ca: <para>Aquest és el plafó <emphasis>Llocs</emphasis>. Permet anar a les ubicacions que heu indicat a les adreces d'interès i accedir al disc o suport connectat a l'ordinador o a la xarxa. També conté seccions per a cercar els fitxers desats recentment o els fitxers d'un tipus determinat.</para><para>Feu clic a una entrada per a anar-hi. Alternativament, feu clic amb el botó dret del ratolí per a obrir l'entrada en una pestanya nova o a una finestra nova.</para><para>Es poden afegir entrades noves arrossegant carpetes a aquest plafó. Feu clic dret a qualsevol secció o entrada per a ocultar-la. Feu clic dret a un espai buit d'aquest plafó i seleccioneu <interface>Mostra els llocs ocults</interface> per a tornar-los a veure.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
ca: <para>Aquesta és la <emphasis>Barra d'eines</emphasis>. Permet un accés ràpid a les accions usades amb freqüència.</para><para>És molt personalitzable. Tots els elements que veieu al <interface>Menú</interface> o a la <interface>Barra de menús</interface> es poden situar a la barra d'eines. Només cal fer-hi clic dret i seleccionar <interface>Configura les barres d'eines…</interface> o cerqueu aquesta acció al <interface>Menú</interface>.</para><para>La ubicació de la barra i l'estil dels seus botons també es pot canviar amb el menú en fer clic dret. Feu clic dret a un botó si voleu mostrar o amagar el seu text.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
ca: <para>Això és el plafó del <emphasis>terminal</emphasis>. Es comporta com un terminal normal, però coincidirà amb la vista de la carpeta de manera que podeu navegar-hi usant qualsevol dels dos.</para><para>El plafó del terminal no és necessari per a un ús bàsic de l'ordinador, però pot ser útil per a tasques avançades. Per a aprendre més quant als terminals useu la característica d'ajuda a una aplicació independent de terminal, com el Konsole.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
ca: <para>Això obre aplicacions de <emphasis>terminal</emphasis> per a les ubicacions dels elements seleccionats.</para><para>Per a aprendre més quant als terminals useu la característica d'ajuda a l'aplicació de terminal.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
ca: <para>Això obre una aplicació de <emphasis>terminal</emphasis> per a la ubicació visualitzada.</para><para>Per a aprendre més quant als terminals useu la característica d'ajuda a l'aplicació de terminal.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
ca: <para>Això obre una <emphasis>pàgina web</emphasis> a on podeu fer una donació per a ajudar el treball continuat en aquesta aplicació i en molts altres projectes de la comunitat <emphasis>KDE</emphasis>.</para><para>Una donació és la manera més fàcil i ràpida de patrocinar eficientment a KDE i els seus projectes. Els projectes de KDE estan disponibles de franc i, per tant, la donació és necessària per a pagar coses que requereixen diners com servidors, trobades de col·laboradors, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> és l'organització sense ànim de lucre darrere la comunitat KDE.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
ca: <para>Això obre una eina de cerca preferida per a la ubicació visualitzada.</para><para>Useu el menú <emphasis>Més eines de cerca</emphasis> per a configurar-la.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
ca: <para>Això obre una finestra en què es poden canviar els botons que apareixen a la <emphasis>Barra d'eines</emphasis>.</para><para>Tots els elements que veieu al <interface>Menú</interface> també es poden situar a la barra d'eines.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
ca: <para>Això obre una finestra que llista les <emphasis>dreceres de teclat</emphasis>. <nl/>Aquí podeu definir combinacions de tecles per a activar una acció quan es premin simultàniament. Totes les ordres d'aquesta aplicació es poden activar d'aquesta manera.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
ca: <para>Això obre una finestra que us guiarà per a informar d'errors o defectes en aquesta aplicació o en altre programari del KDE.</para><para>Els informes d'error d'alta qualitat són molt apreciats. Per a aprendre com fer l'informe d'error tan efectiu com sigui possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>feu clic aquí</link>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
ca: <para>Aquest plafó proporciona informació detallada quant als elements sobre els quals està el ratolí o quant als elements seleccionats. Altrament, informa quant a la carpeta visualitzada actualment. <nl/>Es proporciona una vista prèvia del contingut dels elements individuals.</para><para>Podeu configurar com i quins detalls es donen aquí amb un clic dret.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
ca: <para>Aquest plafó mostra les carpetes del <emphasis>sistema de fitxers</emphasis> a una <emphasis>vista en arbre</emphasis>.</para><para>Feu clic a una carpeta per a anar-hi. Feu clic a la fletxa de l'esquerra d'una carpeta per a veure les seves subcarpetes. Això permet canviar ràpidament entre qualsevol carpeta.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having an <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organized access to all actions an application has to offer.</para><para>The %1 button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
ca: <para>Això canvia entre tenir una <emphasis>Barra de menús</emphasis> i tenir un botó <interface>%1</interface>. Tots dos contenen principalment les mateixes accions i opcions de configuració.</para><para>La barra de menús ocupa més espai, però permet un accés ràpid i organitzat a totes les accions que ofereix una aplicació.</para><para>El botó %1 és més simple i petit que fa que l'activació de les accions avançades trigui més temps.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
ca: <para>Això commuta el plafó de <emphasis>llocs</emphasis> de la banda esquerra de la finestra.</para><para>Permet anar a les ubicacions que heu indicat a les adreces d'interès i accedir al disc o suport connectat a l'ordinador o a la xarxa. També conté seccions per a cercar els fitxers desats recentment o els fitxers d'un tipus determinat.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
ca: <para>Això commuta el plafó del <emphasis>terminal</emphasis> a la part inferior de la finestra.<nl/>La ubicació al terminal sempre coincidirà amb la vista de la carpeta, de manera que podeu navegar-hi usant qualsevol dels dos.</para><para>El plafó del terminal no és necessari per a un ús bàsic de l'ordinador, però pot ser útil per a tasques avançades. Per a aprendre més quant als terminals useu la característica d'ajuda a una aplicació independent de terminal, com el Konsole.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
ca: <para>Per a mostrar o ocultar els plafons com aquest aneu a <interface>Menú|Plafons</interface> o <interface>Visualitza|Plafons</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled, <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from normal ones in that their name starts with a dot ("."). Typically, there is no need for users to access them, which is why they are hidden.</para><para>Items can also be hidden if their names are listed in a text file named ".hidden". Files with the "application/x-trash" MIME type, such as backup files, can also be hidden by enabling that setting in Configure Dolphin > View > General.</para>
ca: <para>Quan està activada, els fitxers i carpetes <emphasis>ocultes</emphasis> són visibles. Es mostraran de manera semitransparent.</para><para>Els elements ocults només difereixen dels altres en el fet que el seu nom comença per un punt («.»). En general, no hi ha necessitat que els usuaris hi accedeixin, que és el motiu per què estan ocults.</para><para>Els elements també es poden ocultar si els seus noms es llisten en un fitxer de text anomenat «.hidden». Els fitxers amb el tipus MIME «application/x-trash», com els fitxers de còpia de seguretat, també es poden ocultar activant aquesta opció a Configura el Dolphin > Visualitza > General.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their personal files, as well as hidden folders for their applications' data and configuration files.
ca: Va a la vostra carpeta d'<filename>Inici</filename>.<nl/>Cada compte d'usuari té la seva pròpia carpeta d'<filename>Inici</filename> que conté els seus fitxers personals, això com les carpetes ocultes de les dades d'aplicacions i fitxers de configuració.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the view has been split, this will pop the view in focus out into a new window.
ca: Si la vista s'ha dividit, això mourà la vista amb el focus a una finestra nova.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The last time these properties were changed by the user.
ca: L'última vegada que aquestes propietats foren canviades per l'usuari.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
ca: Això afegeix la carpeta seleccionada al plafó Llocs.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left, this closes the whole window instead.
ca: Això tanca la pestanya actualment vista. Si no queden més pestanyes, tancarà la finestra completa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection permanently. They cannot be recovered by normal means.
ca: Això suprimeix permanentment els elements de la selecció actual. No es poden recuperar amb mitjans normals.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent and allow you to uncheck their "Hide" property.
ca: Això mostra tots els llocs del plafó de llocs que s'han ocultat. Apareixeran com a semitransparents a menys que desmarqueu la seva propietat d'«ocult».

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
ca: Això agrupa els fitxers i carpetes per la seva primera lletra.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage location where items can be deleted later if disk space is needed.
ca: Això mou els elements de la selecció actual a la <filename>Paperera</filename>. <nl/>La paperera és una ubicació emmagatzematge temporal a on els elements es poden suprimir més tard si es necessita espai al disc.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
ca: Això obre una <emphasis>Pestanya</emphasis> nova amb la ubicació actual.<nl/>Les pestanyes permeten canviar ràpidament entre diverses ubicacions i vistes dins d'aquesta finestra. Podeu arrossegar i deixar anar elements entre les pestanyes.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
ca: Això obre una finestra nova com aquesta, amb la ubicació actual.<nl/>Podeu arrossegar i deixar anar elements entre les finestres.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
ca: Això obre una finestra en la qual es poden ajustar totes les propietats de la vista de les carpetes.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
ca: Això obre una finestra que informa quant a la versió, llicència, biblioteques usades i mantenidors d'aquesta aplicació.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
ca: Això obre una finestra a on es poden canviar moltes opcions d'aquesta aplicació. Per a una explicació de les diverses opcions aneu al capítol <emphasis>Configuració del Dolphin</emphasis> a <interface>Ajuda|Manual del Dolphin</interface>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
ca: Això obre una finestra amb informació quant al <emphasis>KDE</emphasis>. La comunitat KDE són les persones al darrere d'aquest programari lliure. <nl/>Si us agrada usar aquesta aplicació, però no coneixeu la comunitat KDE o voleu veure un drac bufó, doneu-hi una ullada!

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
ca: Això obre la <emphasis>Barra de filtres</emphasis> a la part inferior de la finestra. <nl/>Allí podeu introduir un text per a filtrar els fitxers i carpetes mostrats actualment. Només es mantindran a la vista els que contenen el text en el seu nom.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
ca: Aquesta opció controla l'estil de la vista. Els valors permesos actualment són: inclou vistes d'icones (0), detalls (1) i columnes (2).

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines the used version of the view properties.
ca: Aquesta opció defineix la versió emprada de les propietats de la vista.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
ca: Aquesta opció defineix quin atribut (text, mida, data, etc.) d'ordenació s'emprarà.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once results in their new names differing only in a number.
ca: Això reanomena els elements de la selecció actual. <nl/>El canvi de nom de diversos elements a la vegada fa que els seus noms nous difereixin només en un número.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
ca: Això selecciona tots els fitxers i carpetes a la ubicació actual.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
ca: Això commuta entre tenir plafons <emphasis>blocats</emphasis> o <emphasis>desblocats</emphasis>. <nl/>Els plafons desblocats es poden arrossegar a l'altra banda de la finestra i tenen un botó de tancament. <nl/>Els plafons blocats estan incrustats de manera més neta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
ca: Això commuta per a editar la ubicació i la selecciona de manera que es pugui introduir ràpidament una ubicació diferent.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
ca: Això canvia a editable la <emphasis>Barra d'ubicació</emphasis> de manera que es pugui introduir directament una ubicació a la qual es vulgui anar.<nl/>També podeu commutar a edició fent clic a la dreta de la ubicació i tornar enrere confirmant la ubicació editada.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
ca: Això commuta el plafó de <emphasis>carpetes</emphasis> de la banda esquerra de la finestra.<nl/><nl/>Mostra les carpetes del <emphasis>sistema de fitxers</emphasis> en una <emphasis>vista en arbre</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
ca: Això desfà el darrer canvi que heu fet als fitxers o a les carpetes. <nl/>Aquests canvis inclouen la seva <interface>creació</interface>, <interface>reanomenat</interface> i <interface>moviment</interface> a una ubicació diferent o a la <filename>Paperera</filename>. <nl/>Els canvis que no es poden desfer abans se us demanarà la vostra confirmació.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
ca: Quan està activada, les icones es basaran en el contingut real del fitxer o de la carpeta. <nl/>Per exemple, les icones de les imatges esdevindran una versió a escala reduïda de les imatges.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
ca: Quan aquesta opció està habilitada, els fitxers ocults (com els que comencen amb un «.»), es mostraran a la vista de fitxers.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
ca: Quan aquesta opció està habilitada, es mostra una vista prèvia del contingut del fitxer com a una icona.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
ca: Quan aquesta opció està habilitada, els elements ordenats es categoritzen en grups.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
ca: Amb això podeu canviar l'idioma que usa aquesta aplicació. <nl/>Inclús podeu definir idiomes secundaris que s'empraran si els textos no estan disponibles en l'idioma preferit.

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to give you an overview in folders with many items.</para>
ca: <para>Això commuta a un mode de vista compacta que llista les carpetes i els fitxers en columnes amb els noms al costat de les icones.</para><para>Això us dona una visió global en les carpetes amb molts elements.</para>

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
ca: Això copia els elements seleccionats des de la vista amb el focus a l'altra vista. (Només disponible en el mode de vista dividida.)

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking the region to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
ca: <para>Això commuta a un mode de vista que se centra en els detalls de les carpetes i els fitxers.</para><para>Feu clic a un detall de la capçalera de columna per a ordenar els elements per a aquesta. Feu clic una altra vegada per a ordenar en l'altre sentit. Per a seleccionar els detalls que s'haurien de mostrar feu clic a la capçalera amb el botó dret del ratolí.</para><para>Podeu veure el contingut d'una carpeta sense deixar la ubicació actual fent-hi clic a la regió de la seva esquerra. D'aquesta manera podeu veure el contingut de múltiples carpetes a la mateixa llista.</para>

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
ca: <para>Això commuta a un mode de vista que se centra en les icones de les carpetes i els fitxers. Aquest mode facilita la distinció entre carpetes i fitxers i per a detectar elements amb <emphasis>tipus de fitxer</emphasis> diferents.</para><para> Aquest mode és pràctic per a navegar per les imatges quan s'ha activat l'opció de <interface>Vista prèvia</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
ca: Això mou els elements seleccionats des de la vista amb el focus a l'altra vista. (Només disponible en el mode de vista dividida.)

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
ca: <para>Aquesta és la <emphasis>Barra d'estat</emphasis>. Conté tres elements predeterminats (d'esquerra a dreta):<list><item>Un <emphasis>camp de text</emphasis> que mostra la mida dels elements seleccionats. Si només hi ha un element seleccionat, també es mostra el nom i el tipus.</item><item>Un <emphasis>control lliscant del zoom</emphasis> que permet ajustar la mida de les icones a la vista.</item><item><emphasis>Informació de l'espai</emphasis> quant al dispositiu actual d'emmagatzematge.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis View Mode Toolbutton]
en: This cycles through all view modes.
ca: Això circula entre tots els modes de vista.

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
ca: Això copia els elements de la selecció actual al <emphasis>porta-retalls</emphasis>.<nl/>Després useu l'acció <emphasis>Enganxa</emphasis> per a copiar-los des del porta-retalls a una ubicació nova.

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
ca: Això copiarà el camí del primer element seleccionat al porta-retalls.

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
ca: Això copia els elements de la selecció actual al <emphasis>porta-retalls</emphasis>.<nl/>Després useu l'acció <emphasis>Enganxa</emphasis> per a copiar-los des del porta-retalls a una ubicació nova. Els elements s'eliminaran de la seva ubicació inicial.

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>search bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the items you are looking for.</para><para>Use this help again on the search bar so we can have a look at it while the settings are explained.</para>
ca: <para>Això ajuda a cercar fitxer i carpetes obrint una <emphasis>barra de cerca</emphasis>. Allí podreu introduir els termes a cercar i especificar les opcions per a trobar els objectes que esteu cercant.</para><para>Feu servir aquesta ajuda a la barra de cerca de manera que es pugui donar una ullada mentre s'expliquen les opcions.</para>

[ctx: @info:whatsthis findbar]
en: <para>This helps you find files and folders. Enter a <emphasis>search term</emphasis> and specify search settings with the buttons at the bottom:<list><item>Filename/Content: Does the item you are looking for contain the search terms within its filename or its contents?<nl/>The contents of images, audio files and videos will not be searched.</item><item>From Here/Everywhere: Do you want to search in this folder and its sub-folders or everywhere?</item><item>More Options: Click this to search by media type, access time or rating.</item><item>More Search Tools: Install other means to find an item.</item></list></para>
ca: <para>Això ajuda a cercar fitxers i carpetes. Introduïu un <emphasis>terme de cerca</emphasis> i especifiqueu les opcions de cerca amb els botons de la part inferior:<list><item>Nom de fitxer/Contingut: L'element que esteu cercant conté els termes de cerca al seu nom de fitxer o al seu contingut? <nl/>No se cercarà en el contingut de les imatges, ni dels fitxers d'àudio i vídeo.</item><item>Des d'aquí/Per tot arreu: Voleu cercar en aquesta carpeta i les seves subcarpetes o per tot arreu?</item><item>Més opcions: Feu clic aquí per a cercar per tipus de suport, data i hora d'accés o valoració.</item><item>Més eines de cerca: Instal·la altres recursos per a cercar un element.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
ca: Retorna a la carpeta visualitzada prèviament.

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
ca: Això desfà una acció <interface>Ves|Enrere</interface>.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
ca: <para>Això obre el manual d'aquesta aplicació. Proporciona explicacions de cada part del <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>Si voleu introduccions més elaborades de les diferents característiques del <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management/ca'>feu clic aquí</link>. S'obrirà la pàgina dedicada al Wiki UserBase del KDE.</para>

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all items that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
ca: Això selecciona tots els elements que <emphasis>no</emphasis> estan seleccionats actualment.

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
ca: <para>Descriu la ubicació dels fitxers i carpetes mostrats a sota.</para><para>El nom de la carpeta visualitzada actualment es pot llegir a l'extrem dret. A la seva esquerra hi ha el nom de la carpeta que la conté. La línia sencera s'anomena <emphasis>camí</emphasis> a la ubicació actual perquè seguint aquestes carpetes des de l'esquerra a la dreta s'arriba aquí.</para><para>Aquest camí interactiu és més potent del que es podria esperar. Per a aprendre més quant a les característiques bàsiques i avançades de la barra d'ubicació <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>feu clic aquí</link>. Això obrirà la pàgina dedicada del Manual.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
ca: <para>Aquí podeu veure les <emphasis>carpetes</emphasis> i els <emphasis>fitxers</emphasis> que són a la ubicació descrita a la <interface>Barra d'ubicació</interface> de més amunt. Aquesta àrea és la part central d'aquesta aplicació a on podeu navegar pels fitxers que voleu usar.</para><para>Per a una introducció general i més elaborada a aquesta aplicació <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management/ca#Introducció_al_Dolphin'>feu clic aquí</link>. Això obrirà un article introductori del <emphasis>Wiki UserBase del KDE</emphasis>.</para><para>Altrament, per a explicacions breus de totes les característiques d'aquesta <emphasis>vista</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>feu clic aquí</link>. Això obrirà una pàgina del <emphasis>Manual</emphasis> que cobreix els aspectes bàsics.</para>

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
ca: Això copia els elements des del <emphasis>porta-retalls</emphasis> a la carpeta visualitzada actualment.<nl/>Si els elements s'han afegit al porta-retalls amb l'acció <emphasis>Retalla</emphasis>, s'eliminaran de la seva ubicació antiga.

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
ca: Això mostra una llista completa de propietats dels elements actualment seleccionats a una finestra nova. <nl/>Si no s'ha seleccionat res, la finestra mostrarà la carpeta visualitzada actualment. <nl/>Podeu configurar opcions avançades com gestionar els permisos de lectura i escriptura.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
ca: Això tanca aquesta finestra.

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
ca: <para>Això actualitza la vista de la carpeta.</para><para>Si ha canviat el contingut d'aquesta carpeta, l'actualització tornarà a explorar-la i us mostrarà una vista actualitzada de nou dels fitxers i carpetes contingudes aquí.</para><para>Si la vista està dividida, això actualitza la que té actualment el focus.</para>

[ctx: @info:whatsthis split]
en: <para>This presents a second view side-by-side with the current view, so you can see the contents of two folders at once and easily move items between them.</para><para>The view that is not "in focus" will be dimmed. </para>Click this button again to close one of the views.
ca: <para>Això presenta una segona vista en paral·lel amb la vista actual, de manera que podeu veure el contingut de dues carpetes alhora i moure fàcilment elements entre elles.</para><para>La vista que no està «en el focus» s'enfosquirà. </para>Feu clic de nou en aquest botó per a tancar una de les vistes.

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
ca: Això retorna a la pestanya prèviament tancada.

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
ca: <para>Aquest és el botó que invoca la característica d'ajuda que esteu emprant ara mateix! Feu-hi clic, a continuació feu clic a qualsevol component d'aquesta aplicació per a demanar «Què és això?». El cursor del ratolí canviarà d'aparença si no hi ha cap ajuda disponible d'un punt.</para><para>Hi ha dues altres maneres per a aconseguir ajuda: el <link url='help:/dolphin/index.html'>Manual del Dolphin</link> i el <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management/ca'>Wiki UserBase del KDE</link>.</para><para>L'ajuda «Què és això?» manca a la majoria de les altres finestres, per tant, no us hi acostumeu massa.</para>

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
ca: Això augmenta la mida de les icones.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
ca: Això redueix la mida de les icones.

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
ca: Això reinicia la mida de les icones al valor predeterminat.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
ca: 1 o més

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
ca: 2 o més

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
ca: 3 o més

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
ca: 4 o més

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
ca: Qualsevol data

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
ca: Qualsevol puntuació

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
ca: Qualsevol tipus

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
ca: Fitxers d'àudio

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
ca: Compacte

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
ca: Ordre personalitzada

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
ca: Detalls

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
ca: Carpetes

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
ca: La puntuació més elevada

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
ca: Icones

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
ca: Imatges

[ctx: @item:inlistbox]
en: Nothing
ca: Res

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
ca: Aquest mes

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
ca: Aquesta setmana

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
ca: Aquest any

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
ca: Avui

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
ca: Vídeos

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
ca: Ahir

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
ca: Lletra personalitzada

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
ca: Lletra del sistema

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
ca: Enorme

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
ca: Gran

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
ca: Mitjana

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
ca: Petita

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
ca: Sense límit

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
ca: Gran

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
ca: Mitjana

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
ca: Petita

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
ca: Sense límit

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
ca: Ascendent

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
ca: Descendent

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
ca: Mostra els llocs ocults

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
ca[0]: %1 element
ca[1]: %1 elements

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
ca: execució,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
ca: prohibit

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
ca: lectura,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
ca: escriptura,

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
ca[0]: %1 element seleccionat
ca[1]: %1 elements seleccionats

[ctx: @label]
en: Accessed
ca: Accedit

[ctx: @label]
en: Additional Information
ca: Informació addicional

[ctx: @label]
en: Album
ca: Àlbum

[ctx: @label]
en: Artist
ca: Artista

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
ca: Relació d'aspecte

[ctx: @label]
en: Audio
ca: Àudio

[ctx: @label]
en: Author
ca: Autor

[ctx: @label]
en: Bitrate
ca: Taxa de bits

[ctx: @label]
en: Comment
ca: Comentari

[ctx: @label]
en: Created
ca: Creat

[ctx: @label]
en: Date Photographed
ca: Data de la fotografia

[ctx: @label]
en: Deletion Time
ca: Hora de la supressió

[ctx: @label]
en: Downloaded From
ca: Baixat des de

[ctx: @label]
en: Duration
ca: Durada

[ctx: @label]
en: File Extension
ca: Extensió del fitxer

[ctx: @label]
en: Frame Rate
ca: Velocitat dels fotogrames

[ctx: @label]
en: Genre
ca: Gènere

[ctx: @label]
en: Grouped Sorting
ca: Ordenació per grups

[ctx: @label]
en: Header column widths
ca: Amplades de les columnes de capçalera

[ctx: @label]
en: Height
ca: Alçada

[ctx: @label]
en: Hidden files shown
ca: Fitxers ocults visibles

[ctx: @label]
en: Image
ca: Imatge

[ctx: @label]
en: Line Count
ca: Nombre de línies

[ctx: @label]
en: Link Destination
ca: Destinació de l'enllaç

[ctx: @label]
en: Modified
ca: Modificat

[ctx: @label]
en: Name
ca: Nom

[ctx: @label]
en: Order in which to sort files
ca: Ordre en què s'ordenaran els fitxers

[ctx: @label]
en: Orientation
ca: Orientació

[ctx: @label]
en: Other
ca: Altres

[ctx: @label]
en: Owner
ca: Propietari

[ctx: @label]
en: Page Count
ca: Nombre de pàgines

[ctx: @label]
en: Path
ca: Camí

[ctx: @label]
en: Permissions
ca: Permisos

[ctx: @label]
en: Previews shown
ca: Vistes prèvies visibles

[ctx: @label]
en: Properties last changed
ca: Propietats canviades per darrera vegada

[ctx: @label]
en: Publisher
ca: Editorial

[ctx: @label]
en: Rating
ca: Puntuació

[ctx: @label]
en: Release Year
ca: Any d'edició

[ctx: @label]
en: Show folders first when sorting files and folders
ca: Mostra primer les carpetes en ordenar fitxers i carpetes

[ctx: @label]
en: Show hidden files and folders last
ca: Mostra últims els fitxers i carpetes ocultes

[ctx: @label]
en: Size
ca: Mida

[ctx: @label]
en: Sort files by
ca: Ordena els fitxers per

[ctx: @label]
en: Tags
ca: Etiquetes

[ctx: @label]
en: Title
ca: Títol

[ctx: @label]
en: Track
ca: Peça

[ctx: @label]
en: Type
ca: Tipus

[ctx: @label]
en: Use {path} to get the path of the current folder. Example: dolphin {path}
ca: Useu {path} per a obtenir el camí de la carpeta actual. Exemple: dolphin {path}

[ctx: @label]
en: User Group
ca: Grup d'usuari

[ctx: @label]
en: Version
ca: Versió

[ctx: @label]
en: Video
ca: Vídeo

[ctx: @label]
en: View Mode
ca: Mode de vista

[ctx: @label]
en: Visible roles
ca: Rols visibles

[ctx: @label]
en: Width
ca: Amplada

[ctx: @label]
en: Word Count
ca: Nombre de paraules

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ca: Seleccioneu les dades que s'han de mostrar:

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
ca: Carpetes:

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
ca: Plafó d'informació:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
ca: Obertura de carpetes:

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
ca: Finestra:

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
ca: Mida predeterminada de les icones:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
ca: Lletra de les etiquetes:

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
ca: Amplada de les etiquetes:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
ca: Màxim de línies:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
ca: Amplada màxima:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
ca: Mida de la vista prèvia de les icones:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
ca: Ordenació:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
ca: Mode de visualització:

[ctx: @label:spinbox]
en: Show previews for
ca: Mostra les vistes prèvies per a

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
ca: Cerca…

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
ca: Seleccioneu els serveis que s'han de mostrar en el menú contextual:

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
ca: Mostra en iniciar:

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
ca: Ordres «Copia a» i «Mou a»

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
ca: Reprodueix automàticament els fitxers multimèdia

[ctx: @option:check]
en: Delete
ca: Suprimeix

[ctx: @option:check]
en: Disabled
ca: Desactivada

[ctx: @option:check]
en: Do not warn me about these risks again
ca: No tornis a avisar-me d'aquests riscos

[ctx: @option:check]
en: Expandable
ca: Ampliable

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
ca: Obre els arxius com a carpetes

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
ca: Mostra primer les carpetes

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
ca: Mostra els fitxers ocults

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
ca: Mostra últims els fitxers ocults

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
ca: Mostra per grups

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
ca: Mostra informació de l'element en passar-hi per sobre

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
ca: Mostra l'element en passar-hi per sobre

[ctx: @option:check]
en: Show preview
ca: Mostra la vista prèvia

[ctx: @option:check]
en: Show previews
ca: Mostra les vistes prèvies

[ctx: @option:check]
en: Show previews for folders
ca: Mostra les vistes prèvies de carpetes

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
ca: Mostra un marcador de selecció

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
ca: Mostra el control lliscant del zoom

[ctx: @option:check]
en: Use &condensed date, for example '%1'
ca: Usa la data &condensada, per exemple «%1»

[ctx: @option:check]
en: Use &long date, for example '%1'
ca: Usa la data &llarga, per exemple «%1»

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
ca: Usa com a configuració predeterminada de visualització

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
ca: Es tanquin finestres amb múltiples pestanyes

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
ca: En obrir moltes carpetes a la vegada

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
ca: En obrir molts terminals a la vegada

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Switching to act as an administrator
ca: Commuta per a actuar com a administrador

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
ca: En tancar finestres amb un programa executant-se al plafó del terminal

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
ca: Se suprimeixin fitxers o carpetes

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
ca: Es buidi la paperera

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
ca: Es moguin fitxers o carpetes a la paperera

[ctx: @option:check Opening Folders]
en: Keep a single Dolphin window, opening new folders in tabs
ca: Manté una finestra única del Dolphin, obre les carpetes noves en pestanyes

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
ca: Comença en el mode de vista dividida

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
ca: Fes editable la barra de localització

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
ca: Mostra el camí sencer a la barra de títol

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
ca: Mostra el camí sencer a la barra d'ubicació

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
ca: Mostra la barra de filtres

[ctx: @option:radio]
en: Full width
ca: Amplada total

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
ca: Recorda l'estil de presentació per a cada carpeta

[ctx: @option:radio]
en: Show home location on startup
ca: Mostra la ubicació d'inici en iniciar

[ctx: @option:radio]
en: Small
ca: Petita

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
ca: Usa l'estil de presentació comú per a totes les carpetes

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
ca: Totes les carpetes

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
ca: Carpeta actual

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
ca: La carpeta actual i les subcarpetes

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
ca: Carpetes, pestanyes i estat de la finestra de la darrera vegada

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
ca: Fent clic en qualsevol lloc de la fila

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
ca: Fent clic en la icona o el nom

[ctx: @title]
en: <para>Install additional software to view disk usage statistics<nl/>and identify big files and folders.</para>
ca: <para>Instal·leu programari addicional per a veure les estadístiques<nl/> d'ús del disc i identifiqueu fitxers i carpetes grans.</para>

[ctx: @title]
en: File Manager
ca: Gestor de fitxers

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
ca: Espai lliure al disc

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
ca: Resultats de la consulta de «%1»

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
ca: Informació addicional

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
ca: Aplica a:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
ca: Demana confirmació al Dolphin quan:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
ca: Demana confirmació en totes les aplicacions KDE quan:

[ctx: @title:group]
en: Background:
ca: Fons:

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
ca: Navegació:

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
ca: Menú contextual

[ctx: @title:group]
en: Date style:
ca: Estil de la data:

[ctx: @title:group]
en: Display style:
ca: Estil de la vista:

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
ca: Mida de la carpeta:

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
ca: Emmagatzematge local:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
ca: Miscel·lània:

[ctx: @title:group]
en: Open files and folders:
ca: Obre fitxers i carpetes:

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
ca: Obre en pestanyes noves:

[ctx: @title:group]
en: Others
ca: Altres

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
ca: Estil dels permisos:

[ctx: @title:group]
en: Remote storage:
ca: Emmagatzematge remot:

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
ca: Mostra les vistes prèvies en la visualització per a:

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
ca: Mode d'ordenació:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
ca: Vista dividida:

[ctx: @title:group]
en: Status Bar:
ca: Barra d'estat:

[ctx: @title:group]
en: Trash
ca: Paperera

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
ca: Comentaris de l'usuari

[ctx: @title:group]
en: View
ca: Visualitza

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
ca: En obrir un fitxer executable:

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
ca: A principis de mes

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
ca: Fa una setmana

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
ca: Fa tres setmanes

[ctx: @title:group Date]
en: Today
ca: Avui

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
ca: Fa dues setmanes

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
ca: Ahir

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
ca: 'Abans de' MMMM, yyyy

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
ca: 'Fa una setmana' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
ca: 'Fa tres setmanes' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
ca: 'Fa dues setmanes' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
ca: 'Ahir' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
ca: Usuari: %1 | Grup: %2 | Altres: %3

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
ca: Interfície

[ctx: @title:group Size]
en: Big
ca: Gran

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
ca: Carpetes

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
ca: Mitjana

[ctx: @title:group Size]
en: Small
ca: Petita

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
ca: &Adreces d'interès

[ctx: @title:menu]
en: Dolphin Toolbar
ca: Barra d'eines del Dolphin

[ctx: @title:menu]
en: Location Bar
ca: Barra de localització

[ctx: @title:menu]
en: Main Toolbar
ca: Barra d'eines principal

[ctx: @title:menu]
en: Selection
ca: Selecció

[ctx: @title:menu]
en: Tools
ca: Eines

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
ca: Crea nou

[ctx: @title:tab]
en: Compact
ca: Compacte

[ctx: @title:tab]
en: Details
ca: Detalls

[ctx: @title:tab]
en: Icons
ca: Icones

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
ca: Comportament

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
ca: Confirmacions

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
ca: Carpetes i pestanyes

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
ca: Plafons

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
ca: Vistes prèvies

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
ca: Barres d'estat i de localització

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
ca: Visualització del contingut

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
ca: S'estan aplicant les propietats de la vista

[ctx: @title:window]
en: Configure
ca: Configuració

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
ca: Confirmació

[ctx: @title:window]
en: Folders
ca: Carpetes

[ctx: @title:window]
en: How to Administrate
ca: Com administrar

[ctx: @title:window]
en: Information
ca: Informació

[ctx: @title:window]
en: Places
ca: Llocs

[ctx: @title:window]
en: Risks of Acting as an Administrator
ca: Riscos d'actuar com a administrador

[ctx: @title:window]
en: Select
ca: Selecciona

[ctx: @title:window]
en: Unselect
ca: Desselecciona

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
ca: Estil de presentació de la vista

[ctx: @title:window for text input]
en: Rename Tab
ca: Reanomena la pestanya

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
ca: Atura la càrrega

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
ca: El format de la data es pot seleccionar a la configuració.

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
ca: El format dels permisos es pot seleccionar a la configuració. Les opcions són simbòlic, numèric (octal) o formats combinats

[ctx: Accessible description for combobox with actions of double click view background setting]
en: Action to trigger when double clicking view background
ca: Acció a activar en fer doble clic al fons de la vista

[ctx: Accessible description for custom command text field of double click view background setting]
en: Enter custom command to trigger when double clicking view background
ca: Introduïu l'ordre personalitzada a activar en fer doble clic al fons de la vista

en: Actions for %1
ca: Accions per a %1

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
ca: En afegir un punt al començament d'aquest nom de fitxer, s'ocultarà a la visualització.
    Encara el voleu reanomenar?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
ca: En afegir un punt al començament d'aquest nom de carpeta, s'ocultarà a la visualització.
    Encara la voleu reanomenar?

en: Also hide files with application/x-trash mimetype
ca: Oculta també els fitxers amb el tipus MIME «application/x-trash»

en: Always ask
ca: Pregunta sempre

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
ca[0]: Esteu segur que voleu obrir 1 element?
ca[1]: Esteu segur que voleu obrir %1 elements?

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
ca[0]: Esteu segur que voleu obrir 1 finestra de terminal?
ca[1]: Esteu segur que voleu obrir %1 finestres de terminal?

en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
ca: Demana confirmació en tancar finestres amb un programa que encara s'està executant al plafó del terminal.

en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
ca: Demana confirmació en tancar finestres amb múltiples pestanyes.

en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
ca: Demana confirmació en obrir moltes pestanyes a la vegada.

en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
ca: Demana confirmació en obrir molts terminals a la vegada.

en: Auto-Play media files
ca: Reprodueix automàticament els fitxers multimèdia

en: Automatic scrolling
ca: Desplaçament automàtic

en: Browse through archives
ca: Navega pels arxius

en: C&lose Current Tab
ca: T&anca la pestanya actual

en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
ca: Seleccioneu el mode d'ordenació dels elements: natural, distingint majúscules i minúscules, o sense distingir majúscules i minúscules

en: Choose what to see on each file or folder:
ca: Trieu què veure de cada fitxer o carpeta:

en: Close the view in focus when turning off split view
ca: Tanca la vista amb el focus en desactivar la vista dividida

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
ca: La ubicació actual ha canviat, ja no es pot accedir a <filename>%1</filename>.

en: Custom Action
ca: Acció personalitzada

en: Date display format
ca: Format de visualització de les dates

en: Default
ca: Omissió

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
ca: Defineix la mida de les icones dels fitxers.

en: Disk Usage Statistics - all devices
ca: Estadístiques d'ús del disc - tots els dispositius

en: Disk Usage Statistics - current device
ca: Estadístiques d'ús del disc - dispositiu actual

en: Disk Usage Statistics - current folder
ca: Estadístiques d'ús del disc - carpeta actual

en: Do not ask again
ca: No ho tornis a preguntar

en: Do not show any directory size
ca: No mostris cap mida del directori

en: Empties Trash to create free space
ca: Buida la paperera per a crear espai lliure

en: Empty Recently Closed Tabs
ca: Buida les pestanyes tancades recentment

en: Enabled plugins
ca: Connectors habilitats

en: Enlarge Small Previews
ca: Amplia les vistes prèvies petites

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
ca: Introduïu l'URL del servidor (p. ex. smb://[adreça IP])

en: Expandable folders
ca: Carpetes expansibles

en: Filter…
ca: Filtre…

en: Folder is empty
ca: La carpeta està buida

en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
ca: S'ha modificat la configuració d'inici (opció interna que no es visualitza a la IU)

en: Hidden files shown
ca: Mostra els fitxers ocults

en: Hide this File?
ca: Oculto aquest fitxer?

en: Hide this Folder?
ca: Oculto aquesta carpeta?

en: Highlight entire row
ca: Ressalta la fila sencera

en: Home URL
ca: URL d'inici

en: How we display the size of directories
ca: Com es mostra la mida dels directoris

en: Icon size
ca: Mida de la icona

en: Install Konsole
ca: Instal·la el Konsole

en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
ca: Versió de la configuració interna del Dolphin, usada principalment per a determinar si s'està executant una versió actualitzada del Dolphin, així com per a migrar les entrades de configuració que s'han eliminat/canviat de nom, etc.

en: Left side padding
ca: Farciment al costat esquerre

en: Limit folders panel to home directory if inside home
ca: Limita el plafó de carpetes al directori d'inici si es troba dins del personal

en: Loading canceled
ca: S'ha cancel·lat la càrrega

en: Loading…
ca: S'està carregant…

en: Location
ca: Ubicació

en: Location bar:
ca: Barra de localització:

en: Lock the layout of the panels
ca: Bloqueja la disposició dels plafons

en: Maximum text width index (0 means unlimited)
ca: Índex màxim d'amplada del text (0 significa sense límit)

en: Maximum textlines (0 means unlimited)
ca: Màxim de línies de text (0 significa sense límit)

en: New tab name:
ca: Nom nou de la pestanya:

en: New tab will be open after last one
ca: Obre una pestanya nova després de l'última

en: New windows:
ca: Finestres noves:

en: No Apple devices found
ca: No s'ha trobat cap dispositiu Apple

en: No Bluetooth devices found
ca: No s'ha trobat cap dispositiu Bluetooth

en: No MTP-compatible devices found
ca: No s'ha trobat cap dispositiu que admeti MTP

en: No files tagged with "%1"
ca: No hi ha cap fitxer etiquetat amb «%1»

en: No items matching the filter
ca: Cap element que coincideixi amb el filtre

en: No items matching the search
ca: Cap element que coincideixi amb la cerca

en: No recently used items
ca: No hi ha cap element emprat recentment

en: No relevant network resources found
ca: No s'ha trobat cap recurs de xarxa rellevant

en: No shared folders found
ca: No s'ha trobat cap carpeta compartida

en: No tags
ca: Sense etiquetes

en: Open %1
ca: Obre %1

en: Open in application
ca: Obre a l'aplicació

en: Permissions style format
ca: Format d'estil dels permisos

en: Place two views side by side
ca: Col·loca dues vistes en paral·lel

en: Position of columns
ca: Posició de les columnes

en: Preview size
ca: Mida de la vista prèvia

en: Previews shown
ca: Vistes prèvies visibles

en: Recently Closed Tabs
ca: Pestanyes tancades recentment

en: Recursive directory size limit
ca: Límit de la mida recursiva dels directoris

en: Reload
ca: Actualitza

en: Remember open folders and tabs
ca: Recorda les carpetes i pestanyes obertes

en: Rename single items inline
ca: Reanomena elements individuals en línia

en: Renaming multiple items is always done with a dialog window.
ca: Canviar el nom de diversos elements sempre es fa amb una finestra de diàleg.

en: Right side padding
ca: Farciment al costat dret

en: Run script
ca: Executa un script

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
ca: L'execució del Dolphin com a administrador pot ser perillós. Aneu amb compte.

en: Search
ca: Cerca

en: Search for %1
ca: Cerca %1

en: Search for %1 in %2
ca: Cerca %1 a %2

en: Search…
ca: Cerca…

en: Select Action
ca: Selecció d'acció

en: Select Remote Charset
ca: Selecciona el joc de caràcters remot

en: Select all items matching this pattern:
ca: Selecciona tots els elements que coincideixin amb aquest patró:

en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
ca: Una carpeta invocada externament hauria d'obrir-se en una pestanya nova d'una instància existent del Dolphin

en: Should the URL be editable for the user
ca: L'URL hauria de ser editable per l'usuari

en: Should the filter bar be shown
ca: S'hauria de mostrar la barra de filtres

en: Should the full path be shown in the title bar
ca: El camí sencer s'hauria de visualitzar a la barra de títol

en: Should the full path be shown inside the location bar
ca: El camí sencer s'hauria de visualitzar a la barra de localització

en: Should the view properties be used for all folders
ca: S'haurien d'usar les propietats de la vista per a totes les carpetes

en: Show &Terminal Panel
ca: Mostra el plafó del &terminal

en: Show 'Add to Places' in context menu.
ca: Mostra «Afegeix a llocs» en el menú contextual.

en: Show 'Copy Location' in context menu.
ca: Mostra «Copia la ubicació» en el menú contextual.

en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
ca: Mostra les ordres «Copia a» i «Mou a» en el menú contextual

en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
ca: Mostra «Copia a l'altra vista dividida» en el menú contextual.

en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
ca: Mostra «Duplica aquí» en el menú contextual.

en: Show 'Move to other split view' in context menu.
ca: Mostra «Mou a l'altra vista dividida» en el menú contextual.

en: Show 'Open In Split View' in context menu.
ca: Mostra «Obre en una vista dividida» en el menú contextual.

en: Show 'Open Terminal' in context menu.
ca: Mostra «Obre un terminal» en el menú contextual.

en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
ca: Mostra «Obre en una pestanya nova» i «Obre en pestanyes noves» en el menú contextual.

en: Show 'Open in New Window' in context menu.
ca: Mostra «Obre en una finestra nova» en el menú contextual.

en: Show 'Sort By' in context menu.
ca: Mostra «Ordena per» en el menú contextual.

en: Show 'View Mode' in context menu.
ca: Mostra «Mode de vista» en el menú contextual.

en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
ca: Mostra una barra per a enganxar fàcilment després de fer un retallat o una còpia usant la barra inferior del mode de selecció.

en: Show item information on hover
ca: Mostra informació de l'element en passar-hi per sobre

en: Show item on hover
ca: Mostra l'element en passar-hi per sobre

en: Show selection toggle
ca: Mostra un commutador de selecció

en: Show the content count
ca: Mostra el comptador de contingut

en: Show the content size
ca: Mostra la mida del contingut

en: Show zoom slider in the statusbar
ca: Mostra el control lliscant del zoom a la barra d'estat

en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
ca: Mida de les icones en el plafó Llocs (-1 significa «automàtic»)

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
ca: Ascendent

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
ca: Primera la més baixa

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
ca: Primer el més antic

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
ca: Primer el més petit

[ctx: Sort descending]
en: Descending
ca: Descendent

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
ca: Primera la més elevada

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
ca: Primer el més gran

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
ca: Primer el més nou

en: Statusbar
ca: Barra d'estat

en: Stop
ca: Atura

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
ca: No es pot mostrar el terminal perquè el Konsole no està instal·lat. Instal·leu-lo i després torneu a obrir el plafó.

en: Text completion mode of the URL Navigator
ca: Mode de compleció del text del navegador d'URL

en: Text width index
ca: Índex d'amplada del text

[ctx: Textual representation of a file. %1 is the name of the file/folder.]
en: "%1"
ca: «%1»

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
ca[0]: Un element
ca[1]: %1 elements

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
ca[0]: Un fitxer
ca[1]: %1 fitxers

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
ca: «%1», «%2», «%3», «%4» i «%5»

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
ca[0]: Una carpeta
ca[1]: %1 carpetes

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
ca: «%1», «%2», «%3» i «%4»

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
ca[0]: Un element seleccionat
ca[1]: %1 elements seleccionats

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
ca[0]: Un fitxer seleccionat
ca[1]: %1 fitxers seleccionats

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
ca[0]: Una carpeta seleccionada
ca[1]: %1 carpetes seleccionades

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
ca: «%1», «%2» i «%3»

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
ca: «%1» i «%2»

en: The Trash was emptied.
ca: S'ha buidat la paperera.

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
ca: El programa «%1» encara s'està executant al plafó del terminal. Esteu segur que voleu sortir-ne?

en: Timestamp since when the view properties are valid
ca: Marca horària des de quan són vàlides les propietats de la vista

en: Trash Emptied
ca: S'ha buidat la paperera

en: Trash is empty
ca: La paperera està buida

en: Unselect all items matching this pattern:
ca: Desselecciona tots els elements que coincideixin amb aquest patró:

en: Use auto-expanding folders for all view types
ca: Usa carpetes expansibles automàticament per a tots els tipus de vista

en: Use system font
ca: Usa la lletra del sistema

en: Use tab for switching between right and left view
ca: Useu el tabulador per a canviar entre la vista dreta i l'esquerra

en: View options:
ca: Opcions de visualització:

en: Warning
ca: Avís

en: What
ca: Què

en: When unchecked, the opposite view will be closed. The Close icon always illustrates which view (left or right) will be closed.
ca: Si està desmarcada, es tancarà la vista oposada. La icona Tanca sempre il·lustra quina vista (esquerra o dreta) es tancarà.

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
ca: Teniu múltiples pestanyes obertes en aquesta finestra, esteu segur que voleu sortir-ne?

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
ca: Hi ha canvis sense desar. Voleu aplicar els canvis o descartar-los?

en: Zoom To Default
ca: Zoom al valor predeterminat

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode disabled
ca: Mode de selecció desactivat

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode enabled
ca: Mode de selecció activat

[ctx: accessible name of Dolphin's view container]
en: Location View
ca: Vista de la ubicació

[ctx: action:button]
en: Content
ca: Contingut

[ctx: action:button]
en: Filename
ca: Nom de fitxer

[ctx: action:button]
en: From Here
ca: Des d'aquí

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
ca: Des d'aquí (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
ca: Limita la cerca a «%1» i als seus subdirectoris

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
ca: Desa aquesta cerca per a accedir-hi ràpidament de nou en el futur

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
ca: Cerca al vostre directori d'inici

[ctx: action:button]
en: Your files
ca: Els vostres arxius

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
ca: Un subconjunt de la configuració del Dolphin.

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
ca: Recompte de les comparticions de xarxa disponibles

[ctx: e.g. 'Show previews for [files of any size]']
en: files of any size
ca: fitxers de qualsevol mida

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
ca: cap fitxer

en: if true we use short relative dates, if not short dates
ca: si és cert, usarem dates relatives curtes, si no dates curtes

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
ca: Llocs

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
ca: Configuració

[ctx: option:check]
en: Also hide backup files while hiding hidden files
ca: Oculta també els fitxers de còpia de seguretat en ocultar fitxers ocults

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
ca: Obre les carpetes en les operacions d'arrossegament

[ctx: option:check]
en: Rename single items inline
ca: Reanomena elements individuals en línia

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes the view in focus
ca: En desactivar la vista dividida es tancarà la vista amb el focus

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between views with Tab key
ca: Commuta entre les vistes amb la tecla de tabulació

[ctx: option:radio]
en: After current tab
ca: Després de la pestanya actual

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
ca: Alfabètica, sense distingir majúscules i minúscules

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
ca: Alfabètica, distingint majúscules i minúscules

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
ca: Al final de la barra de pestanyes

[ctx: option:radio]
en: Show no size
ca: Mostra sense mida

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
ca: Mostra el nombre d'elements

[ctx: option:radio]
en: Show size of contents, up to
ca: Mostra la mida del contingut, fins a

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
ca: Combinat (p. ex. «drwxr-xr-x (755)»)

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
ca: Absoluta (p. ex. «%1»)

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
ca: Relativa (p. ex. «%1»)

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
ca: Numèric (octal) (p. ex. «755»)

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
ca: Simbòlic (p. ex. «drwxr-xr-x»)

en: pause
ca: pausa

en: play
ca: reprodueix

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
ca: %1 lliure de %2 (%3% usat)

[ctx: used as a prefix in a spinbox showing e.g. 'Show previews for [files below 3 MiB]']
en: files below
ca: fitxers inferiors a
