kate - en to bg translation catalogue (492 entries)

en:  [read only]
bg:  [само за четене]

en: %1 cannot open folders
bg: %1 не може да отвори папките

en: %1 doesn't exist in a git repo.
bg: %1s не съществува в хранилището на git.

en: &All Sessions
bg: &Всички сесии

en: &Auto hide tabs
bg: &Автоматично скриване на разделите

en: &Backward button pressed:
bg: При натиснат клавиш &назад:

en: &Behavior
bg: Пов&едение

en: &Close Document
bg: &Затваряне на документ

en: &Double click opens a new document
bg: &Двойно щракване за отваряне на нов документ

en: &Edit
bg: &Редактиране

en: &Expand tabs
bg: &Разширяване на разделите

en: &File
bg: &Файл

en: &Forward button pressed:
bg: При натиснат клавиш &напред:

en: &Go
bg: Навига&ция

en: &Help
bg: &Помощ

en: &Ignore Changes
bg: &Игнориране на промените

en: &Limit number of tabs:
bg: Ограничение на броя на разделите:

en: &Limit output view history:
bg: &Ограничаване на обема на преглед на историята:

en: &Load last used session
bg: &Зареждане на последната сесия

en: &Manage Sessions...
bg: &Управление на сесиите...

en: &Manually choose a session
bg: &Диалог за избор на сесия

en: &Middle click closes a document
bg: &Щракване със  среден бутон за затваряне на документ

en: &Mouse
bg: &Мишка

en: &Next Tab
bg: &Следващ раздел

en: &Open
bg: &Отваряне

en: &Open Containing Folder
bg: &Отваряне на съдържащата папка

en: &Other Application...
bg: &Друго приложение...

en: &Plugins Handbook
bg: Ръководство за &приставките

en: &Previous Tab
bg: &Предишен раздел

en: &Quick Open
bg: &Бързо отваряне

en: &Recent Sessions
bg: &Скорошни сесии

en: &Reload
bg: Презаре&ждане

en: &Remove
bg: П&ремахване

en: &Rename...
bg: Преимен&уване...

en: &Reopen Latest Closed Document(s)
bg: &Презареждане на последните затворени документи

en: &Save Session
bg: За&писване на сесията

en: &Settings
bg: &Настройки

en: &Show close button
bg: &Показване на бутон за затваряне

en: &Sidebars
bg: &Странични ленти

en: &Start new session
bg: &Стартиране на нова сесия

en: &Status Bar Items
bg: &Елементи на лентата на състояние

en: &Switch to output view upon message type:
bg: &Превключване към изглед за извеждане при тип съобщение:

en: &Tabs
bg: &Раздели

en: &Tools
bg: &Инструменти

en: &View
bg: &Изглед

en: &View Difference
bg: &Разлики

en: &Window Color Scheme
bg: Цветова схема на &прозорец

[ctx: 'Next Tab'/'Previous Tab' is an existing action name. Please use the same text here as it is used in that action's translation]
en: Allow cycling through tabs. If unchecked, the action 'Next Tab'/'Previous Tab' will not go to first/last tab after reaching the end
bg: Разрешаване на циклично преминаване през раздели. Ако не е отметнато, действието „Следващ раздел“/„Предишен раздел“ няма да премине към първия/последния раздел след достигане на края

en: 'showtoolview $toolview_name'. Hide a toolview panel. Available panels: %1
bg: 'showtoolview $toolview_name'. Скриване на панел за изглед на инструменти. Налични панели: %1

en: 'showtoolview $toolview_name'. Show a toolview panel. Available panels: %1
bg: 'showtoolview $toolview_name'. Показване на панел за изглед на инструменти. Налични панели: %1

en: (c) 2000-2024 The Kate Authors
bg: (c) 2000-2024 авторите на Kate

en: <b>git</b> not found. Git is needed to diff the documents. If git is already installed, make sure it is your PATH variable. See https://git-scm.com/downloads
bg: <b>git</b> не е намерен. Git е необходим за различаване на документите. Ако git вече е инсталиран, уверете се, че е в променливата PATH. Вижте https://git-scm.com/Изтегляния

en: <p>The document '%1' has been modified, but not saved.</p><p>Do you want to save your changes or discard them?</p>
bg: <p>Документът „%1“ е променен, но не е записан.</p><p>Искате ли да бъде записан или да се отхвърлят промените?</p>

en: <p>You are attempting to open one or more large files:</p><ul>%1</ul><p>Do you want to proceed?</p><p><strong>Beware that kate may stop responding for some time when opening large files.</strong></p>
bg: <p> Опитвате се да отворите един или повече големи файлове:</p><ul>%1</ul> <p> Искате ли да продължите?</p><p><strong> Внимавайте, че Kate може да спре да отговаря за известно време при отваряне на големи файлове. </strong> </p>

en: <qt>The documents listed below have changed on disk.<p>Select one or more at once, and press an action button until the list is empty.</p></qt>
bg: <qt>Следните документи са променени на диска.<p>Изберете един или повече от тях и приложете действие, докато не остане документ в списъка.</p></qt>

en: <qt>The following documents have been modified. Do you want to save them before closing?</qt>
bg: <qt>Следните документи са променени. Искате ли промените да бъдат записани?</qt>

en: <qt>You are about to hide the sidebars. With hidden sidebars it is not possible to directly access the tool views with the mouse anymore, so if you need to access the sidebars again invoke <b>View &gt; Tool Views &gt; Show Sidebars</b> in the menu. It is still possible to show/hide the tool views with the assigned shortcuts.</qt>
bg: <qt>На път сте да скриете страничните ленти. Със скрити странични ленти вече не е възможно директен достъп до изгледите на инструмента с мишката, така че ако имате нужда от повторен достъп до страничните ленти, извикайте <b> Изглед &gt; Изгледи на инструменти &gt; Показване на страничните ленти </b> в менюто. Все още е възможно да се показват/скриват изгледите на инструмента със зададените клавишни комбинации.</qt>

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
bg: Превключване към раздел %1

[ctx: @action:button]
en: Enable
bg: Активиране

[ctx: @action:button]
en: Open All Files
bg: Отваряне на всички файлове

[ctx: @action:button]
en: Reopen
bg: Повторно отваряне

[ctx: @action:button]
en: Switch to Instance
bg: Превключване към екземпляр

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
bg: Изтриване

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
bg: Преименуване ...

[ctx: @action:inmenu Diagnostics View actions menu]
en: Diagnostics View
bg: Изглед Диагностика

[ctx: @info]
en: %1 [suppressed: %2]
bg: %1 [супресирани: %2]

[ctx: @info]
en: Error
bg: Грешка

[ctx: @info]
en: Error in regular expression: %1
    offset %2: %3
bg: Грешка в регулярен израз %1
    изместване %2: %3

[ctx: @info]
en: Info
bg: Информация

[ctx: @info]
en: Log
bg: Журнал

[ctx: @info]
en: Warning
bg: Предупреждение

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear diagnostics
bg: Изчистване на диагностиката

[ctx: @menu:action]
en: Copy Commit Hash
bg: Копиране на хеша на commit

[ctx: @menu:action]
en: Copy Filename
bg: Копиране на името на файла

[ctx: @menu:action]
en: Copy Location
bg: Копиране на местоположението

[ctx: @menu:action]
en: Show Full Commit
bg: Показване на целия commit

[ctx: @title:tab]
en: Commit %1
bg: Качване %1

[ctx: @title:tab]
en: File History - %1
bg: История на файловете - %1

[ctx: @title:window]
en: Open Files Recursively
bg: Зареждане на файловете рекурсивно

[ctx: @title:window]
en: Open Folder
bg: Отваряне на папка

en: A high limit can increase the window size, please enable 'Allow tab scrolling' to prevent it. Unlimited tabs are always scrollable.
bg: Голямо ограничение може да увеличи размера на прозореца. Активирайте "Разрешаване на превъртане на раздели", за да го избегнете. Неограничени раздели винаги се превъртат.

en: A tool view to display context associated with the current cursor position (LSP hints, diagnostics)
bg: Изглед на инструмента за показване на контекста, свързан с текущата позиция на курсора (подсказки за LSP, диагностика)

en: Add Global Suppression
bg: Добавяне на глобална супресия

en: Add Local Suppression
bg: Добавяне на локална супресия

en: All
bg: Всички

en: All Projects
bg: Всички проекти

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
bg: Всички хора, които са помагали и съм забравил да спомена

en: Allow tab scrolling
bg: Разрешаване на превъртане на раздели

en: Application Startup Behavior
bg: Поведение при начално стартиране

en: Application Startup/Shutdown Behavior
bg: Поведение при стартиране/затваряне на програмата

en: Automatically save and restore:
bg: Автоматично запазване и възстановяване:

en: Bad PATH value
bg: Невалиден път

en: Behavior
bg: Поведение

en: Behavior Options
bg: Настройки на поведение

en: Bottom Sidebar
bg: Долна странична лента

en: Calculates the difference between the editor contents and the disk file for the selected document.
bg: Преглед на разликите между съдържанието на файла на диска и в паметта на редактора за избрания документ.

en: Change Style
bg: Промяна на стила

en: Check this if you want all your views and frames restored each time you open the application.
bg: Изберете това, ако искате всички изгледи и подпрозорци да се възстановяват при всяко отваряне на приложението.

en: Check this if you want document configuration like for example bookmarks to be saved past editor sessions. The configuration will be restored if the document has not changed when reopened.
bg: Ако отметката е включена, мета данните на документа ще бъдат запазвани при изход. При следващо отваряне на документа те ще бъдат възстановени, ако документът не е редактиран междувременно. Става въпрос за отметки и др. служебна информация.

en: Cl&ose Current View
bg: &Затваряне на текущия изглед

en: Clear Diagnostics Filter
bg: Изчистване на диагностичния филтър

en: Clear Recent Files
bg: Изчистване на скорошни файлове

en: Clear all messages
bg: Изчистване на всички съобщения

en: Click here to switch to the Quick Open view.
bg: Щракнете тук, за да превключите към изгледа за бързо отваряне.

en: Clos&e All
bg: Зат&варяне на всичко

en: Close
bg: Затваряне

en: Close &All Documents
bg: Затваряне на &всички документи

en: Close &Window
bg: &Затваряне на прозореца

en: Close All
bg: Зат&варяне на всички

en: Close Document
bg: Затваряне на документ

en: Close Inactive Views
bg: &Затваряне на неактивния изглед

en: Close O&ther
bg: Затваряне на &другите

en: Close Orp&haned
bg: Затваряне на &осиротелите

en: Close Other &Documents
bg: Затваряне на другите документи

en: Close Others
bg: Затваряне на другите

en: Close Tab
bg: Затваряне на раздел

en: Close all documents beside current one?
bg: Да се затворят ли всички документи освен текущия?

en: Close all documents in the file list that could not be reopened, because they are not accessible anymore.
bg: Затваряне на всички документи в списъка с файлове, които не могат да бъдат отворени отново, защото вече не са достъпни.

en: Close all documents?
bg: Да се затворят ли всички документи?

en: Close all open documents.
bg: Затваряне на всички отворени документи.

en: Close documents with the window they belong to
bg: Затваряне на документите с прозореца, към който принадлежат

en: Close every view but the active one
bg: Затваряне на всички изгледи без активния

en: Close other open documents.
bg: Затваряне на другите отворени документи.

en: Close the application entirely when the last file is closed
bg: Затваряне на приложението изцяло, когато последният файл е затворен

en: Close the current document.
bg: Затваряне на текущия документ.

en: Close the currently active split view
bg: Затваряне на текущия разделен изглед

en: Close this window
bg: Затваряне на текущия прозорец

en: Closing Aborted
bg: Прекъсване на затварянето

en: Collapse All
bg: Свиване на всички

en: Compare
bg: Сравняване

en: Compare with Active Document
bg: Сравняване с активния документ

en: Compare with Active Document Using
bg: Сравняване с активния документ с помощта на

en: Configure
bg: Настройване

en: Configure the application's keyboard shortcut assignments.
bg: Настройване на бързите клавиши.

en: Configure various aspects of this application and the editing component.
bg: Настройване поведението на програмата.

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
bg: Настройване на инструментите.

en: Configure...
bg: Конфигуриране...

en: Context
bg: Контекст

en: Control view space splitting
bg: Контролиране на изгледа на разделяне на пространството

en: Copies the file path of the current file to clipboard.
bg: Копиране на пътя на файл в клипборда.

en: Copy &Location
bg: Копиране на местоположението

en: Copy Location
bg: Копиране на местоположението

en: Copy all text to clipboard
bg: Копиране на целия текст в клипборда

en: Copy to Clipboard
bg: Копиране в клипборда

en: Core Developer
bg: Основен разработчик

en: Could not save the document 
    '%1'
bg: Грешка при запис на документа 
    %1

en: Could not start program
bg: Неуспешно стартиране на програмата

en: Create a new document
bg: Създаване на нов документ

en: Create a new window.
bg: Създаване на нов прозорец.

en: Created
bg: Създаден

en: Current Project
bg: Текущ проект

en: Currently, there is one more document open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here. | Currently, there are %1 more documents open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here.
bg[0]: В момента има още един отворен документ. За да видите всички отворени документи, превключете към изгледа за бързо отваряне, като кликнете тук.
bg[1]: В момента има %1 отворени документа. За да видите всички отворени документи, превключете към изгледа за бързо отваряне, като кликнете тук.

en: D&etach Document
bg: Отка&чване на документ

en: Data you requested to be saved could not be written. Please choose how you want to proceed.
bg: Данните, не могат да бъдат записани. Моля, изберете как да продължите.

en: Delete
bg: Изтриване

en: Delete file
bg: Изтриване на файл

en: Delete unused meta-information after:
bg: Изтриване на неизползваните мета-данни след:

en: Deleted
bg: Изтрит

en: Deleted file %1
bg: Изтрити файлове %1

en: Deletes the file belonging to the current document.
bg: Изтриване на файла, принадлежащ на текущия документ.

en: Description
bg: Описание

en: Detach Active Document
bg: Откачване на активния документ

en: Developer
bg: Разработчик

en: Diagnostics
bg: Диагностика

en: Diagnostics View
bg: Изглед Диагностика

en: Diagnostics limit reached, ignoring further diagnostics. The limit can be configured in settings.
bg: Достигнат е лимит за диагностика, като се игнорира по-нататъшна диагностика. Лимитът може да бъде конфигуриран в настройките.

en: Diagnostics limit:
bg: Ограничение на диагностиките

en: Diff
bg: Разлики

en: Diff %1
bg: Разлики %1

en: Diff %1 .. %2
bg: Разлики %1 .. %2

en: Diff %1..%2
bg: Разлики %1..%2

en: Diff Style:
bg: Стил на разлики:

en: Disable Suppression
bg: Деактивиране на супресия

en: Discard Hunk
bg: Отхвърляне на блока

en: Discard Line | Discard Lines
bg[0]: Отхвърляне на ред
bg[1]: Отхвърляне на редове

en: Do you really want to delete file "%1"?
bg: Наистина ли искате да изтриете файл „%1“?

en: Documents
bg: Документи

en: Documents Modified on Disk
bg: Документи променени на диска

en: Documents to open.
bg: Документ за отваряне.

en: Don't ask again
bg: Не питай отново

en: Downward Split View
bg: Долен разделен изглед

en: Duplicate...
bg: Дублиране...

en: Elide tab text
bg: Съкращаване на текста на разделите

en: Enable Suppression
bg: Активиране на супресия

en: Enable tool view
bg: Активиране на изглед инструменти

en: Error
bg: Грешка

en: Error Creating Diff
bg: Грешка при изчисляване на разликите

en: Errors
bg: Грешки

en: Expand All
bg: Разгъване на всички

en: Failed to enable <b>%1</b> plugin
bg: Неуспех при активиране на приставка  <b>%1</b>

en: Failed to get file history: %1
bg: Неуспешно получаване на историята на файловете: %1

en: Failed to get file history: git executable not found in PATH
bg: Неуспешно получаване на историята на файловете: изпълнимият файл на git не е открит в PATH

en: File "%1" could not be deleted.
bg: Файлът „%1“ не можа да бъде изтрит.

en: File "%1" could not be moved to "%2"
bg: Файлът „%1“ не можа да бъде преместен в „%2“.

en: File Act&ions
bg: Файлови о&перации

en: Filename
bg: Име на файл

en: Files
bg: Файлове

en: Files with unsaved changes
bg: Файлове с незапазени промени

en: Filter Sessions
bg: Филтриране на сесии

en: Filter…
bg: Филтър...

en: Focus %1
bg: Фокусиране на %1

en: Focus Navigation Bar
bg: Фокусиране на лентата за навигация

en: Focus Toolview
bg: Фокусиране на изгледа с инструменти

en: Focus the navigation bar
bg: Фокусиране на лентата за навигация

en: Focus the next tab.
bg: Фокусиране на следващия раздел.

en: Focus the previous tab.
bg: Фокусиране на предишния раздел.

en: Folders can only be opened when the projects plugin is enabled
bg: Папките могат да бъдат отворени само когато приставката е активирана

en: Force start of a new kate instance (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened), forced if no parameters and no URLs are given at all.
bg: Принудително стартиране на нов екземпляр на kate (пренебрегва се, ако вече е  стартиран и друг екземпляр на kate вече е отворил дадената сесия). Принудително стартиране и ако изобщо не са дадени параметри и URL адреси.

en: Former Core Developer
bg: Бивш основен разработчик

en: Fuzzy Filtering
bg: Грубо филтриране

en: Get involved
bg: Включете се

en: Go to Next Location
bg: Следващо място

en: Go to Previous Location
bg: Предишно място

en: Hamburger Menu Toolbar
bg: Лента с инструменти на менюто

en: Help
bg: Помощ

en: Here you can see all available Kate plugins. Those with a check mark are loaded, and will be loaded again the next time Kate is started.
bg: Списък на всички налични приставки. Приставките, с отметки, са заредени в момента и се зареждат автоматично всеки път, когато стартирате редактора.

en: Hide All Tool Views
bg: Скриване на всички инструменти

en: Hide Button
bg: Скриване на бутона

en: Hide Inactive Views
bg: Затваряне на неактивния изглед

en: Hide every view but the active one
bg: Скриване на всички изгледи без активния

en: Hide menu bar
bg: Скриване на меню лентата

en: Highlighting for Ferite
bg: Осветяване за Ferite

en: Highlighting for ILERPG
bg: Осветяване за ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
bg: Осветяване за LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
bg: Осветяване за Makefile-ове, Python

en: Highlighting for Python
bg: Осветяване за Python

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
bg: Осветяване за RPM Spec-файлове, Perl, Diff и други

en: Highlighting for SQL
bg: Осветяване за SQL

en: Highlighting for Scheme
bg: Осветяване за Scheme

en: Highlighting for VHDL
bg: Осветяване за VHDL

en: History back
bg: Назад в историята

en: History forward
bg: Напред в историята

en: Icon size for left and right sidebar buttons:
bg: Размер на иконите за бутоните на лявата и дясната странична лента:

en: If disabled, an untitled document will be shown for new windows.
bg: Ако е деактивирано, за новите прозорци ще се показва документ без заглавие.

en: If enabled, a modal dialog will be used to show all of the modified files. If not enabled, you will be individually asked what to do for each modified file only when that file's view receives focus.
bg: Ако е активирана, ще се използва модален диалог за показване на всички модифицирани файлове. Ако не е активирано, ще бъдете индивидуално попитани какво да правите за всеки модифициран файл само когато файла получава фокус.

en: If enabled, each document will be opened in its own window. If not enabled, each document will be opened in a new tab in the current window.
bg: Ако е опцията е активирана, всеки документ ще се отваря в отделен прозорец. Ако не е активирана, документите ще се отварят в нов раздел в текущия прозорец.

en: If enabled, the application will shutdown when the last file being edited is closed, otherwise a blank page will open so that you can start a new file.
bg: Ако е опцията е активирана, приложението ще се изключи, когато последният редактиран файл бъде затворен, в противен случай ще се отвори празна страница, за да можете да започнете нов файл.

en: If unchecked the new tab will open at the end.
bg: Ако не е поставена отметка, новият раздел ще се отвори в края.

en: If using an already running kate instance, block until it exits, if URLs given to open.
bg: Ако използвате вече работещ екземпляр на kate, блокирайте, докато излезе, ако URL адресите са дадени за отваряне.

en: In order to open folders, the <b>%1</b> plugin must be enabled. Enable it?
bg: За да се отворят папките е необходима приставката <b>%1</b>. Да се активира ли тази приставка?

en: Include &window configuration
bg: Кон&фигурация на прозореца

en: Info
bg: Информация

en: Information
bg: Информация

en: Invalid hash
bg: Невалиден хеш

en: Jump to Next File
bg: Отиване до следващ файл

en: Jump to Next Hunk
bg: Отиване до следващо място

en: Jump to Previous File
bg: Отиване до предишен файл

en: Jump to Previous Hunk
bg: Отиване до предишно място

en: KWrite - Text Editor
bg: KWrite - текстов редактор

en: KWrite Author
bg: Автор на KWrite

en: KWrite Undo History, Kspell integration
bg: История на редактирането в KWrite, интегриране с Kspell

en: KWrite XML Syntax highlighting support
bg: Поддръжка на осветяване на XML в KWrite

en: KWrite port to KParts
bg: Версия на KWrite за KParts

en: Kate - Advanced Text Editor
bg: Разширен текстов редактор Kate

en: Keep &meta-information past sessions
bg: &Запазване на мета данните при изход

en: Last opened
bg: Последно отварян

en: Left Sidebar
bg: Лява странична лента

en: Left Split View
bg: Ляв разделен изглед

en: List of %1 seperated directories where Kate will look for programs to run. This list will be prepended to your PATH environment variable. E.g '/home/USER/myapps/bin/:/home/USER/.local/bin'
bg: Списък на %1 разделени директории, в които Kate ще търси програми за стартиране. Този списък ще бъде добавен към променливата на средата PATH. Например '/home/USER/myapps/bin/:/home/USER/.local/bin'

en: Location
bg: Местоположение

en: Log
bg: Журнал

en: Main Toolbar
bg: Главна лента с инструменти

en: Maintainer
bg: Поддръжка

en: Make the next split view the active one.
bg: Активиране на следващия разделен изглед.

en: Make the previous split view the active one.
bg: Активиране на предишния разделен изглед.

en: Make the split view intuitively downward the active one.
bg: Активиране на долния разделен изглед по подразбиране.

en: Make the split view intuitively on the left the active one.
bg: Активиране на левия изглед по подразбиране.

en: Make the split view intuitively on the right the active one.
bg: Активиране на десния разделен изглед по подразбиране.

en: Make the split view intuitively upward the active one.
bg: Активиране на горния разделен изглед по подразбиране.

en: Manage Sessions
bg: Управление на сесиите

en: Manage Sessions...
bg: Управление на сесиите...

en: Max number of diagnostics allowed in the Diagnostics toolview.
bg: Максимален брой на диагностики, разрешени в toolview на Диагностика.

en: Maximum number of entries in recent file list:
bg: Максимален брой показвани файлове в списък Последно отваряни:

[ctx: Menu entry Session->New Session]
en: &New Session
bg: Нова &сесия

en: Modified
bg: Променен

en: Move Document to New Horizontal Split
bg: Преместване на документа в новия хоризонтален изглед

en: Move Document to New Vertical Split
bg: Преместване на документа в новия вертикален изглед

en: Move Splitter Down
bg: Разделител надолу

en: Move Splitter Left
bg: Разделител наляво

en: Move Splitter Right
bg: Разделител надясно

en: Move Splitter Up
bg: Разделител нагоре

en: Move To
bg: Преместване към

en: Move the splitter of the current view down
bg: Преместване разделителя на текущия изглед надолу

en: Move the splitter of the current view to the left
bg: Преместване разделителя на текущия изглед наляво

en: Move the splitter of the current view to the right
bg: Преместване разделителя на текущия изглед надясно

en: Move the splitter of the current view up
bg: Преместване разделителя на текущия изглед нагоре

en: Name
bg: Име

en: Navigate to this column.
bg: Навигация до колона.

en: Navigate to this line.
bg: Навигация до ред.

en: Navigation Bar
bg: Лента за навигация

en: Never
bg: Никога

en: New &Window
bg: &Нов прозорец

en: New File
bg: Нов файл

en: New Session
bg: Нова сесия

en: New file %1
bg: Нов файл %1

en: New file name
bg: Ново име на файл

en: New file opened while trying to close Kate, closing aborted.
bg: Има подадена заявка за отваряне на файл по време на затварянето на редактора. Прекъсване на затварянето.

en: Newly-created unsaved files
bg: Новосъздадени незапазени файлове

en: Next Item
bg: Следващ елемент

en: Next Split View
bg: Следващ разделен изглед

en: Next tab
bg: Следващ раздел

en: No differences found
bg: Няма разлики

en: No recent documents
bg: Няма скорошни документи

en: No recent documents or projects
bg: Няма скорошни документи и проекти

en: No saved sessions
bg: Няма записани сесии

en: No toolview found for name: '%1'. Is the plugin for it disabled or the name is misspelled?
bg: Не е намерен изглед с инструменти за име: „%1“. Дали плъгинът за него е деактивиран или името е неправилно изписано?

en: One Down
bg: Един надолу

en: One Left
bg: Един наляво

en: One Right
bg: Един надясно

en: One Up
bg: Един нагоре

en: Only try to reuse kate instance with this pid (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened).
bg: Опитайте се да използвате повторно kate екземпляр само с този pid (пренебрегва се, ако се използва старт и друг екземпляр на kate вече е отворил дадената сесия).

en: Open File
bg: Отваряне на файл

en: Open File...
bg: Отваряне на файл...

en: Open Folder...
bg: Отваряне на папка...

en: Open Selected Files...
bg: Отваряне на избраните файлове...

en: Open W&ith
bg: Отвар&яне с

en: Open a form to quick open documents.
bg: Представя формуляр за бързо отваряне на документи.

en: Open an existing document for editing
bg: Отваряне на съществуващ документ за редактиране

en: Open as Template
bg: Отваряне като шаблон

en: Open each document in its own window
bg: Отваряне на всеки документ в собствен прозорец

en: Open new tabs to the right of the current tab
bg: Отваряне на нов раздел вдясно от текущия.

en: Open the current document using another application registered for its file type, or an application of your choice.
bg: Отваряне на текущия документ с друга програма.

en: Opening Large File
bg: Отваряне на голям файл

en: Opens the active document in a new window and closes it in the current window
bg: Отваря документа в нов прозорец иь го затваря в текущия прозорец

en: Opens the document in a new window and closes it in the current window
bg: Отваря документа в нов прозорец и го затваря в текущия прозорец

en: Output
bg: Изходни данни

en: Output timestamps with date
bg: Изходни времеви печати с дата

en: Overwrite selected documents, discarding disk changes
bg: Презаписване на избраните документи, пренебрегвайки промените на диска

en: Own Section
bg: Собствена секция

en: PATH
bg: Път

en: PHP Keyword/Datatype list
bg: Списък с ключови думи и видове данни в PHP

en: Patches and more
bg: Кръпки и други

en: Plugin Manager
bg: Настройки на приставките

en: Plugins
bg: Приставки

en: Previous Item
bg: Предишен елемент

en: Previous Split View
bg: Предишен разделен изглед

en: Previous tab
bg: Предишен раздел

en: Project: %1
bg: Проект: %1

en: Properties
bg: Настройки

en: Python Plugin Developer
bg: Разработчик на Python приставки

en: QA and Scripting
bg: QA и скриптове

en: Quick Fix
bg: Бърза корекция

en: Quit the application
bg: Изход от приложението

en: Raw
bg: Необработен

en: Read handbook
bg: Прочетете наръчника

en: Read the contents of stdin.
bg: Четене от стандартния вход (stdin).

en: Recent Documents
bg: Скорошни документи

en: Recent Documents and Projects
bg: Скорошни документи и проекти

en: Recent Files
bg: Скорошни файлове

en: Reload A&ll
bg: Презареждане на &всички

en: Reload all open documents.
bg: Презареждане на всички отворени документи.

en: Reload selected documents from disk
bg: Презареждане на избраните документи от диска

en: Remove Global Suppression
bg: Премахване на локална супресия

en: Remove Local Suppression
bg: Премахване на локална супресия

en: Remove modified flag from selected documents
bg: Премахване на флага за промяна от избраните документи

en: Rename file
bg: Преименуване на файл

en: Renames the file belonging to the current document.
bg: Преименува файла, принадлежащ на текущия документ.

en: Reopen the document or documents that were most recently closed
bg: Отваря отново документа или документите, които са били затворени наскоро

en: Reopening files from the last session...
bg: Отваряне на файловете от последната сесия...

en: Restore
bg: Възстановяване

en: Right Sidebar
bg: Дясна странична лента

en: Right Split View
bg: Десен разделен изглед

en: Running this editor with kdesu can cause bugs and expose you to security vulnerabilities. Instead use this editor normally and you will be prompted for elevated privileges when saving documents if needed.
bg: Стартирането на този редактор с kdesu може да причини грешки и да ви изложи на риск за уязвимости на сигурността. Вместо това използвайте редактора нормално и ще бъдете подканени за повишени привилегии при запазване на документи, ако е необходимо.

en: Running this editor with sudo can cause bugs and expose you to security vulnerabilities. Instead use this editor normally and you will be prompted for elevated privileges when saving documents if needed.
bg: Стартирането на този редактор с sudo може да причини грешки и да ви изложи на риск за уязвимости на сигурността. Вместо това използвайте редактора нормално и ще бъдете подканени за повишени привилегии при запазване на документи, ако е необходимо.

en: Sa&ve All
bg: Запис на вси&чко

en: Save As
bg: Запис като

en: Save As (%1)
bg: Запис като (%1)

en: Save Documents
bg: Запис на документи

en: Save Session &As...
bg: Запис на сесията &като...

en: Save all open, modified documents to disk.
bg: Запис на всички отворени и променени документи на диска.

en: Saved Sessions
bg: Записани сесии

en: Script error. Expected a toolview name. Available: %1
bg: Грешка в скрипта. Очаква се име на изглед на инструменти. Налично: %1

en: Scripting
bg: Скриптове

en: Se&lect All
bg: &Избор на всички

en: Search...
bg: Търсене...

en: Sele&ction
bg: &Селекция

en: Sess&ions
bg: С&есии

en: Session
bg: Сесия

en: Session '%1' is already opened in another Kate instance. Switch to that or reopen in this instance?
bg: Сесията „%1“ вече е отворена в друг екземпляр на kate, да се премине ли към нея, вместо да се отвори отново?

en: Session Chooser
bg: Избор на сесия

en: Session Elements
bg: Елементи на сесия

en: Session Management
bg: Управление на сесиите

en: Session Name
bg: Име на сесия

en: Session Renaming
bg: Преименуване на сесия

en: Session name:
bg: Име на сесия:

en: Session will be deleted on dialog close
bg: Сесията ще бъде изтрита при затваряне на диалоговия прозорец

en: Set encoding for the file to open.
bg: Кодова таблица на файла за отваряне.

en: Sho&w Path in Titlebar
bg: Показване на п&ътя в заглавната лента

en: Show %1
bg: Показване на %1

en: Show %1 Button
bg: Показване на %1 бутон

en: Show &Tabs
bg: &Показване на разделите

en: Show File Git History
bg: Показване на история на файлове на Git

en: Show Hover Info
bg: Показване на информация при задържане

en: Show Navigation Bar
bg: Показване на лентата за навигация

en: Show Side&bars
bg: &Показване на страничния панел

en: Show current symbol in navigation bar
bg: Показване на текущия символ в лентата за навигация

en: Show text for left and right sidebar buttons
bg: Показване на текст за бутоните на лявата и дясната странична лента

en: Show the complete document path in the window caption
bg: Показване пълния път на файла в заглавието на прозореца

en: Show the welcome page
bg: Показване на приветствената страница

en: Show welcome page for new window
bg: Показване на приветствената страница за нови прозорци

en: Show welcome view for new windows
bg: Показване на приветствената страница за нови прозорци

en: Show/Hide Commit Info
bg: Показване/скриване на информация за Commit

en: Shows a hint how to compare documents.
bg: Показва подсказки за сравняване на документи.

en: Side By Side
bg: Един до друг

en: Sidebar Buttons
bg: Бутони на страничната лента

en: Specify a name for this session
bg: Задаване на ново име за сесията

en: Specify a new name for session: %1
bg: Задаване на ново име за сесия: %1

en: Split &Horizontal
bg: &Хоризонтално разделяне

en: Split Ve&rtical
bg: &Вертикално разделяне

en: Split View
bg: Разделен изглед

en: Split the currently active view horizontally into two views and move the currently active document to view below.
bg: Хоризонтално разделяне на текущия изглед в два подпрозореца и преместване на текущия документ в долния подпрозорец.

en: Split the currently active view horizontally into two views.
bg: Хоризонтално разделяне на текущия изглед в два изгледа.

en: Split the currently active view vertically into two views and move the currently active document to right view.
bg: Вертикално разделяне на текущия изглед в два подпрозореца и преместване на текущия документ в десния подпрозорец.

en: Split the currently active view vertically into two views.
bg: Вертикално разделяне на текущия изглед в два изгледа.

en: Stage Hunk
bg: Представяне на блока

en: Stage Line | Stage Lines
bg[0]: Представяне на ред
bg[1]: Представяне на редове

en: Start Kate with a given session.
bg: Стартиране на  Kate със  зададената сесия.

en: Start Kate with a new anonymous session, implies '-n'.
bg: Стартиране с нова анонимна сесия, като с опция "-n".

en: Starting Up
bg: Стартиране

en: Status on Disk
bg: Състояние на диска

en: Sync section size with tab positions
bg: Синхронизиране на размера на секцията с позицията на табулатора

en: Synchronize Scrolling
bg: Синхронизиране на превъртането

en: Synchronize scrolling of this split-view with other synchronized split-views
bg: Синхронизиране на превъртането на този разделен изглед с другия синхронизиран изглед

en: Testing, ...
bg: Тестване, ...

en: The Editing Commands
bg: Команди за редактиране

en: The cool buffersystem
bg: Система на буфера

en: The diff command failed. Please make sure that git is installed and in your PATH.
bg: Командата diff не върна резултат. Моля, убедете се, че пакетът git е инсталиран и програмата е включена в пътя за изпълними файлове PATH.

en: The document "%1" has been modified. Do you want to save your changes or discard them?
bg: Документът „%1“ е променен. Искате ли промените да бъдат записани или да се отхвърлят?

en: The file '%1' could not be opened: it is not a normal file, it is a folder.
bg: Файлът „%1“ не може да бъде отворен, защото не е файл, а директория.

en: The file '%1' does not exist
bg: Файлът %1 не съществува

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
bg: Файловете / URL адресите, отворени от приложението, ще бъдат изтрити след употреба

en: The path '%1' doesn't exist
bg: Пътят %1 не съществува

en: The plugin required to open folders was not found
bg: Приставката, необходима за отваряне на папките не беше намерена

en: The selected program could not be started. Maybe it is not installed.
bg: Избраната програма не може да бъде стартирана. Може би не е инсталиран.

en: The session contains the list of open documents, recently opened files list, bookmarks, cursor position etc. When the session is loaded all elements are restored.
bg: Сесията съдържа списък с отворени документи, списък с наскоро отворени файлове, отметки, позиция на курсора и т.н. Когато сесията се зареди, всички елементи се възстановяват.

en: The session could not be renamed to "%1". Failed to write to "%2"
bg: Сесията не можа да бъде преименувана на „%1“. Неуспешно записване в „%2“

[ctx: The special case of 'Delete unused meta-information after']
en: (never)
bg: (никога)

[ctx: The suffix of 'Delete unused meta-information after']
en: %v day | %v days
bg[0]: %v ден
bg[1]: %v дни

[ctx: The text is shown as a placeholder in an input line edit, keep it short]
en: Search files in all projects (right click to configure)
bg: Търсене на файлове във всички проекти (щракнете с десния бутон на мишката, за да конфигурирате)

[ctx: The text is shown as a placeholder in an input line edit, keep it short]
en: Search files in current project (right click to configure)
bg: Търсене на файлове в този проект (щракнете с десния бутон на мишката, за да конфигурирате)

en: There is already an existing session with your chosen name: %1
    Please choose a different one.
bg: Вече съществува сесия с избраното от вас име:%1
    Моля, изберете друг.

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
bg: Списък с последно използвани документи.

en: This shows help files for various available plugins.
bg: Помощ за инсталираните приставки.

en: This will close all open documents beside the current one. Are you sure you want to continue?
bg: Това ще затвори всички отворени документи освен текущия. Сигурни ли сте, че искате да продължите?

en: This will close all open documents. Are you sure you want to continue?
bg: Това ще затвори всички отворени документи. Сигурни ли сте, че искате да продължите?

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
bg: Това ще скрие лентата с менюта напълно. Можете да го покажете отново, като  натиснете %1.

en: To save a session, you must specify a name.
bg: За да може да запишете сесията, трябва да зададете името и.

en: Toggle Orientation
bg: Превключване на ориентацията

en: Toggle Scroll Synchronization
bg: Превключване на синхронизация на превъртане

en: Toggle scroll synchronization for the current view
bg: Превключване на синхронизация на превъртане в текущия изглед

en: Toggles the orientation of the current split view
bg: Превключване на ориентацията на текущия разделен изглед

en: Tool &Views
bg: Инстру&менти

[ctx: Tooltip for a button]
en: Show diff with full context, not just the changed lines
bg: Показване на пълното съдържание на diff, а не само на променените редове

[ctx: Tooltip for a button, clicking the button reloads the diff]
en: Reload Diff
bg: Презареждане на Diff

en: Toolview Manager
bg: Настройки на изглед на инструментите

en: Top Sidebar
bg: Горна странична лента

en: Unified
bg: Унифициран

en: Unlimited
bg: Без ограничение

en: Unstage Hunk
bg: Отстраняване на блок

en: Unstage Line | Unstage Lines
bg[0]: Отстраняване на ред
bg[1]: Отстраняване на редове

en: Upward Split View
bg: Горен разделен изглед

en: Use a separate &dialog for handling externally modified files
bg: Използване на отделен диалогов прозорец за обработка на външно модифицирани файлове

en: Use the Tabbar context menu to compare two documents
bg: Използване на контекстното меню на лентата на раздели  за сравняване на два документа

en: Use this command to show or hide the tabs for the views
bg: Използвайте тази команда за показване или скриване на лентата на разделите

en: Use this command to show or hide the view's statusbar
bg: Използва тази команда да показва или скрива прегледа на лентата за състояние

en: User Feedback
bg: Обратна връзка

en: Very nice help
bg: Много добра помощ

en: Visit homepage
bg: Посещаване на домашна страница

en: Warning
bg: Предупреждение

en: Warnings
bg: Предупреждение

en: Welcome
bg: Добре дошли

en: Welcome Page
bg: Приветствена страница

en: Welcome to %1
bg: Добре дошли в %1

en: When a window is closed the documents opened only in this window are closed as well.
bg: При затваряне на даден прозорец се затварят също така и документите, отворени в този прозорец.

en: When checked double click opens a new document.
bg: Ако е отметнато, двойното щракване с мишката ще отвори нов документ.

en: When checked each tab will display a close button.
bg: Ако е отметнато, всеки раздел ще показва бутон за затваряне.

en: When checked middle click closes a document.
bg: Ако е отметнато, щракването със  среден бутон на мишката ще затвори документа.

en: When checked tab text might be elided if its too long.
bg: При активиране на тази опция, текстът ще бъде съкратен, ако е много дълъг.

en: When checked tabs take as much size as possible.
bg: Ако е отметнато, разделите ще заемат възможно най-голямото пространство.

en: When checked tabs will be hidden if only one document is open.
bg: Ако е отметнато, разделите ще се скриват само при един отворен документ.

en: When checked this will allow scrolling in tab bar when number of tabs is large.
bg: Ако е активирано, разделите ще могат да се превъртат в лентата на раздели, когато броят им е твърде голям.

en: When enabled the section size will be determined by the position of the tabs.
    This option does not affect the bottom sidebar.
bg: Когато е разрешено, размерът на секцията се определя от позицията на табулатора.
    Тази опция не влияе на долната странична лента.

en: When enabled, the output line timestamp headers will be prefixed with date.
bg: Ако е активирано, заглавките на времевия печат на изходния ред ще имат префикс с дата.

en: Wildcard Filtering
bg: Филтриране със заместващи символи

en: You dropped the directory %1 into Kate. Do you want to open all files contained in it?
bg: Вие завлякохте директория %1 в Kate. Искате ли да се отворят всички файлове в нея?

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
bg: Имате незапазени промени. Искате ли да приложите промените или да ги отхвърлите?

en: [NEW]
bg: [Нов]

en: [OLD]
bg: [Стар]

en: column
bg: колона

en: encoding
bg: кодиране

en: line
bg: ред

en: session
bg: сесия
