kwin - en to az translation catalogue (133 entries)

en:  px
az:  piksel

en: &Center snap zone:
az: &Mərkəzi yapışma sahəsi:

en: &Click raises active window
az: Klik aktiv pən&cərəni önə çıxarır

en: &Delay focus by:
az: &Fokuslanma müddəti:

en: &Double-click:
az: &İkili klik:

en: &Focus
az: &Fokus

en: &Left click:
az: Siçanın so&l düyməsi:

en: &Middle click:
az: Siçanın orta düy&məsi:

en: &Raise on hover, delayed by:
az: Üzə&rində saxlamaqla önə çıxma müddəti:

en: &Right click:
az: Sağ &klik:

en: &Separate screen focus
az: Ekran üçün ayrıca foku&s

en: &Snap windows:
az: Pən&cərələri yapışdırmaq:

en: &Titlebar Actions
az: Başlıq çubuğu Fəaliyyə&tləri

en: &Window snap zone:
az: &Pəncərənin yapışma sahəsi:

en: <em>Click to focus (mouse precedence):</em> Mostly the same as <em>Click to focus</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Unusual, but possible variant of <em>Click to focus</em>.
az: <em>Fokus üçün klik (siçanın üstünlüyü):</em>Bu rejimin oxşarı<em>Fokus üçün klik</em>. Əgər sistem aktiv pəncərəni özü seçərsə (məsələn, aktiv pəncərə bağlandıqda) üstünlük kursorun alrındakı pəncərəyə verilir. Bir az qeyri-adi olsa da <em>Fokus üçün klik</em> rejiminə alternativ variant kimi qəbul olunur.

en: <em>Click to focus:</em> A window becomes active when you click into it. This behavior is common on other operating systems and likely what you want.
az: <em>Fokus üçün klik:</em>Pəncərə daxilinə və ya başlığına klikləndikdə aktivləşir. Siz ola bilsin ki, bununla başqa əməliyyat sistemlərindən tanışsını.

en: <em>Focus follows mouse:</em> Moving the mouse onto a window will activate it. Eg. windows randomly appearing under the mouse will not gain the focus. <em>Focus stealing prevention</em> takes place as usual. Think as <em>Click to focus</em> just without having to actually click.
az: <em>Fokus siçanı izləyir:</em>Kursoru üzərində hərəkət etdirdikdə pəncərə aktivləşəcək. Təsadüfi kursorun altına düşən pəncərə fokuslanmayacaq, belə ki, <em>Fokusun dəyişməsin qarşısının alınması</em> adi qaydada işləyir. Bu variant <em>Fokus üçün klik</em>oxşayır, ancaq xüsusi klik tələb olunmur.

en: <em>Focus strictly under mouse:</em> The focus is always on the window under the mouse (in doubt nowhere) very much like the focus behavior in an unmanaged legacy X11 environment.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
az: <em>Fokus tam krsorun altında:</em> Fokus həmişə kursorun altında (əgər kursorun altı boşdursa fokus ititr) -daha çox öncəki X11 mühitindəki fokusun davranışına oxşayır.<br/><strong>Qeyd:</strong> <em>Fokusun dəyişməsinin qarşısının alınması</em>və <em>başlıq qutusu ('Alt+Tab')</em> davranışına ziddir və işləməz. Bunun əvəzinə siz <em>Fokus siçanı izləyir (siçanın üstünlüyü)</em>variantını işlətmək istəyə bilərsiniz.

en: <em>Focus under mouse:</em> The focus always remains on the window under the mouse.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
az: <em>Kursorun altında fokus:</em> Həmişə kursorun altında fokuslanır.<br/><strong>Xəbərdarlıq</strong> <em>Fokusun dəyişməsinin qarşısnın alınması</em> və <em>başlıq qutusu ('Alt+Tab')</em> aktivləşdirmə qaydasına ziddir və işlıməz.Bunun əvəzinə siz <em>Fokus siçanı izləyir</em>variantını işlətmək istəyə bilərsiniz.

en: <html><head/><body><p>If this option is enabled, a shaded window will unshade automatically when the mouse pointer has been over the titlebar for some time.</p></body></html>
az: <html><head/><body><p>Bu seçimdə, başlığa yığılmış pəncərə, kursoru başlıq çubuğu üzərində bir müddət saxladıqda açılacaqdır.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This option specifies how much KWin will try to prevent unwanted focus stealing caused by unexpected activation of new windows. (Note: This feature does not work with the <span style=" font-style:italic;">Focus under mouse</span> or <span style=" font-style:italic;">Focus strictly under mouse</span> focus policies.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">None:</span> Prevention is turned off and new windows always become activated.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Low:</span> Prevention is enabled; when some window does not have support for the underlying mechanism and KWin cannot reliably decide whether to activate the window or not, it will be activated. This setting may have both worse and better results than the medium level, depending on the applications.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Medium:</span> Prevention is enabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">High:</span> New windows get activated only if no window is currently active or if they belong to the currently active application. This setting is probably not really usable when not using mouse focus policy.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Extreme:</span> All windows must be explicitly activated by the user.</li></ul><p>Windows that are prevented from stealing focus are marked as demanding attention, which by default means their taskbar entry will be highlighted. This can be changed in the Notifications control module.</p></body></html>
az: <html><head/><body><p>Bu seçim, yeni pəncərələrin gözlənilmədən aktivləşdirilməsi nəticəsində yaranan arzuolunmaz fokus dəyişməsinin qarşısını almağa KWin-in nə iş görəcəyini göstərir. (Qeyd: Bu, <span style=" font-style:italic;">Kursorun altından fokuslama</span> və ya <span style=" font-style:italic;">Kursorun tam altından fokuslama</span> fokuslama qaydaları ilə işləməyəcək.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Qeyd:</span> Qarşılıqlı təsir söndürülüb və yeni pəncərə həmişə aktivdir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Aşağı:</span> Qarşılıqlı təsir aktivləşdirilib; bəzi pəncərədə əsas mexanizm üçün dəstək olmadıqda və KWin, pəncərəni aktiv etmək və ya etməmək barədə etibarlı qərar verə bilməyəndə aktivləşdiriləcəkdir. Bu parametr tətbiqlərdən asılı olaraq orta səviyyədən daha pis və daha yaxşı nəticələrə səbəb ola bilər.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Orta:</span> Qarşılıqlı təsir sktivdir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Yüksək:</span> Yeni pəncərələr, yalnız heç bir pəncərə aktiv deyilsə və ya hazırda aktiv tətbiqə aiddirsə, aktiv olur. Siçan fokus rejimini istifadə etmədikdə bu parametr, o qədər də yararlı deyil.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Çox yüksək:</span> Bütün pəncərələr istifadəçi tərəfindən açıq şəkildə  aktivləşdirilməlidir.</li></ul><p>Fokus dəyişməsinin qarşısı alınan pəncərə diqqət tələb edilən kimi qeyd olunacaq. Məsələn tapşırıq panelindəki həmin pəncərəyə aid element işıqlanacaq. Bunu "Sistem ayarları" menyusundakı bildirişlərin ayarlanması bölümündə dəyişmək olar.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This setting controls what happens when an open window located on a Virtual Desktop other than the current one is activated. </p><p><span style=" font-style:italic;">Switch to that Virtual Desktop</span> will switch to the Virtual Desktop where the window is currently located. </p><p><span style=" font-style:italic;">Bring window to current Virtual Desktop</span> will cause the window to jump to the active Virtual Desktop. </p></body></html>
az: <html><head/><body><p>Bu ayar, hazırkı açıq virtual iş masasında deyil başqa  bir iş masasında yerləşən pəncərənin davranışlarını idarə edir. </p><p><span style=" font-style:italic;">Bu virtual iş masasına keçid</span> pəncərənin hazırda yerləşdiyi virtual iş masasına keçid edəcək. </p><p><span style=" font-style:italic;">Pəncərəni hazırkı iş masasına köçürmək</span> pəncərəni aktiv virtual işa masasına köçürəcək. </p></body></html>

en: Activate
az: Aktivləşdirmək

en: Activate and lower
az: Fokuslamaq və arxa plana keşirmək

en: Activate and pass click
az: Aktivləşdirmək və tıklamanı icra etmək

en: Activate and raise
az: Aktivləşdirmək və üstə çıxarmaq

en: Activate and scroll
az: Aktivləşdirmək və sürüşdürmək

en: Activate, raise and move
az: Aktivləşdirmək, yüksəltmək və köçürmək

en: Activate, raise and pass click
az: Aktivləşdirmık, üstə çıxarmaq və tıklamanı icra etmək

en: Activate, raise and scroll
az: Aktivləşdirmək, üzə çıxartmaq və sürüşdürmək

en: Active
az: Aktiv pəncərə

en: Adva&nced
az: Əla&və

en: Allow apps to remember the positions of their own windows, if they support it
az: Dəstəklədiyi halda, tətbiqlərin öz pəncərələrinin yerlərini yadda saxlamasına icazə vermək

en: Behavior on <em>double</em> click into the titlebar.
az: başlıq çubuğuna <em>ikili</em> kilik davranşları.

en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>active</em> window.
az: <em>Aktiv pəncərə</em> çərçivəsi və başlıq çubuğuna <em>sol</em> klik zamanı davranış.

en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>inactive</em> window.
az: <em>Qeyri-aktiv pəncərə</em> çərçivəsi və ya başlıq çubuğuna <em>sol</em> klik zamanı davranış.

en: Behavior on <em>left</em> click onto the maximize button.
az: Böyütmə düyməsinə <em>sol</em> klik zamanı davranış.

en: Behavior on <em>middle</em> click onto the maximize button.
az: Böyütmə düyməsinə <em>orta</em> düymə ilə klik zamanı davranış.

en: Behavior on <em>mouse wheel</em> scroll over the titlebar.
az: Balıqd çubuğunda <em>siçanın diyircəyinin</em> hərəkəti zamanı davranış.

en: Behavior on <em>right</em> click onto the maximize button.
az: Böyütmə süyməsinə <em>sağ</em> düymə ilə kilik zamanı davranış.

en: Bring window to current Virtual Desktop
az: Pəncərəni bu virtual iş masasına köçür

en: Centered
az: Mərkəzdə

en: Change opacity
az: Şəffaflığı dəyişmək

en: Click to focus (mouse precedence)
az: Fokuslamaq üçün vurun (siçanın üstünlüyü)

en: Close
az: Bağlamaq

en: Decrease opacity
az: Şəffaflığı azaltmaq

en: Do nothing
az: Heç biri

en: Extreme
az: Çox yüksək

en: Focus &stealing prevention:
az: Fokusun dəyişdirilməsinin qarşısının alınması &səviyyəsi:

en: Focus follows mouse
az: Kursor ilə fokuslamaq

en: Focus follows mouse (mouse precedence)
az: Kursor ilə fokuslamaq (siçanın üstünlüyü)

en: Focus strictly under mouse
az: Kursorun tam altından fokuslamaq

en: Focus under mouse
az: Kursorun altından fokuslamaq

en: Here you can customize KDE's behavior when scrolling with the mouse wheel in a window while pressing the modifier key.
az: Burada siz pəncərə daxilində dəyişdirici düyməyə basdıqda siçanın diyircəyini hərəkət etdirərkən KDE-nin davranışına düzəliş edə bilərsiniz

en: Here you can set that windows will be only snapped if you try to overlap them, i.e. they will not be snapped if the windows comes only near another window or border.
az: Burada üst-üstə yerləşdirməyə cəhd etdiyinizdə pəncərələrin bir-birinə yapışmasını tənzimləyə bilərsiniz. Başqa bir pəncərənin və ya ekranın kənarına yaxınlaşdıqda yapışmayacaqdır.

en: Here you can set the snap zone for screen edges, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the border when moved near it.
az: Burada siz kənara yapışma sahəsini təyin edə bilərsiniz. Bu pəncərələrin kənara yapışmasına imkan verən maqnit sahəsinin qüvvəsi kimi başa düşülə bilər.

en: Here you can set the snap zone for the screen center, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the center of the screen when moved near it.
az: Burada siz ekranın mərkəzi üçün yapışma sahəsini təyin edə bilərsiniz. Bu pəncərələrin mərkəzə yapışmasına imkan verən maqnit sahəsinin qüvvəsi kimi başa düşülə bilər.

en: Here you can set the snap zone for windows, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to each other when they are moved near another window.
az: Burada siz pəncərələr üçün yapışma sahəsini ayarlaya bilərsiniz. Bu pəncərələrin bir-birinə yapışmasına imkan verən maqnit sahəsinin qüvvəsi kimi başa düşülə bilər.

en: Here you select whether holding the Meta key or Alt key will allow you to perform the following actions.
az: Burada Meta düyməsini və ya Alt düyməsini basılı saxlamaqla aşağıdakı hərəkətləri əməlləri icra edə bilərsiniz.

en: High
az: Yüksək

en: Horizontally maximize
az: Üfüqi tam açılma

en: In Top-Left Corner
az: Yuxarı sol küncdə

en: In this row you can customize behavior when scrolling into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
az: Bu sətirdə siz qeyri-aktiv pəncərənin daxilində (başlıq və çərçivəyə deyil) siçanın diyircəyinə vurulması zamanı onun davranışını təyin edə bilərsiniz.

en: In this row you can customize left click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
az: Bu sətirdə siz qeyri-aktiv pəncərənin daxilində (başlıq və çərçivəyə deyil) siçanın sol düyməsinin vurulması zamanı onun davranışını təyin edə bilərsiniz.

en: In this row you can customize left click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
az: Bu sətirdə başlıq çubuğuna və ya çərçivəyə tıkladıqda sol klik davranışına düzəliş edə bilərsiniz.

en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
az: Bu sətirdə siz qeyri-aktiv pəncərənin daxilində (başlıq və çərçivəyə deyil) siçanın orta düyməsinin vurulması zamanı onun davranışını təyin edə bilərsiniz.

en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
az: Bu sətirdə siz başlıq çubuğuna və çəçivəyə vurduqda orta düymənin davranışına düzəliş edə bilərsiniz.

en: In this row you can customize right click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
az: Bu sətirdə siz qeyri-aktiv pəncərənin daxilində (başlıq və çərçivəyə deyil) siçanın sağ düyməsinin vurulması zamanı onun davranışını təyin edə bilərsiniz.

en: In this row you can customize right click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
az: Bu sətirdə siz siz başlıq çübüğuna və çərçivəyə vurduqda sağ düymənin davranışlarına düzəliş edə bilərsiniz.

en: Inactive
az: Qeyri-aktiv pəncərə

en: Inactive Inner Window Actions
az: Qeyri-altiv pəncərənin daxili

en: Increase opacity
az: Şəffaflığı artırmaq

en: Inner Window, Titlebar and Frame Actions
az: Pəncərə daxilində, Başlıqda və Çərçivədə

en: Keep above/below
az: Üstdə/Altda tutmaq

en: L&eft click:
az: S&ol klik:

en: Low
az: Aşağı

en: Lower
az: Alçaltmaq

en: Maximize
az: Tam açılan

en: Maximize Button Actions
az: Böyütmə düyməsi

en: Maximize/restore
az: Böyütmək/Geri qaytarmaq

en: Maximized
az: Tam açılan

en: Medium
az: Orta

en: Middle &click:
az: O&rta düymə:

en: Middle c&lick:
az: Orta düymə k&liki:

en: Minimal Overlapping
az: Ən az üst-üstə düşmə

en: Minimize
az: Kiçiltmək

en: Mo&difier key:
az: &Dəyişdirici düymə:

en: Mo&use wheel:
az: Siçanın di&yircəyi:

en: Mo&vement
az: &Yerdəyişmə

en: Mouse &wheel:
az: Siçanın diyircə&yi:

en: Move
az: Köçürmək

en: Move to previous/next desktop
az: Əvvəlki/Sonrakı iş masasına köçürmək

en: Multiscreen behavior:
az: Birdən çox ekranla davranış:

en: None
az: Heç biri

en: On titlebar hover after:
az: Başlıq çubuğu üzərində qaldığı müddət:

en: Only when overlapping
az: Yalnız üst-üstə gəldikdə yapışdırmaq

en: Raise
az: Yüksəltmək

en: Raise/lower
az: Yüksəltmək/Alçaltmaq

en: Raising windows:
az: Pəncərələri önə çıxarmaq:

en: Random
az: Təsadüfi

en: Resize
az: Ölçüsünü dəyişmək

en: Right clic&k:
az: Sağ kli&k:

en: Screen &edge snap zone:
az: &Kənar yapışma sahəsi:

en: Scroll
az: Sürüşdürmə

en: Sets the time in milliseconds before the window unshades when the mouse pointer goes over the shaded window.
az: Kursoru üzərində saxladıqda başlıq çubuğuna yığılmış pəncərənin avtomatik açılma müddəti, millisaniyələrlə.

en: Shade
az: Balığa yığmaq

en: Shade/unshade
az: Kolgələmək/Kölgələməmək

en: Show actions menu
az: Fəaliyyətlər menyusunu göstərmək

en: Show on all desktops
az: Bütün iş masalarında göstərmək

en: Switch to that Virtual Desktop
az: Bu virtual iş masasına keçid

en: This is mostly the same as <em>Focus follows mouse</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Choose this, if you want a hover controlled focus.
az: Bu daha çox<em>Fokus siçanı izləyir</em> variantı kimidir. Əgər sistem aktiv pəncərəni özü seçərsə (məs., aktiv pəncərə bağlandıqda), üstünlük kursorun altındakı pəncərəyə verilir. Üstündə saxlayarkən fokuslamaq üçün bu rejimi seçin.

en: This is the delay after which the window that the mouse pointer is over will automatically come to the front.
az: Bu kursorun üzərində dayanması ilə pəncərənin önə çıxmasına qədər olan müddətdir.

en: This is the delay after which the window the mouse pointer is over will automatically receive focus.
az: Bu, müddət ərzində kursor üzərində dayandıqda pəncərə avtomatik olaraq fokuslanacaqdır.

en: Titlebar A&ctions
az: Başlıq paneli Fəa&liyyətləri

en: Titlebar Actions
az: Başlıq çubuğu Fəaliyyətləri

en: Titlebar and Frame Actions
az: Başlıq çubuğu və Çərçivə Fəaliyyətləri

en: Toggle raise and lower
az: Yüksəltmə və Alçaltma keçisi

en: Under mouse
az: Kursorun altında

en: Vertically maximize
az: Şaquli tam açılma

en: Virtual Desktop behavior:
az: Virtual iş masası davranışları:

en: W&indow Actions
az: Pəncərə Fəal&iyyətləri

en: When activating a window on a different Virtual Desktop:
az: Başqa iş masasındakı pəncərəyə keçid zamanı:

en: When this option is enabled, a window in the background will automatically come to the front when the mouse pointer has been over it for some time.
az: Bu seçimdə kursor bir müddət üzərində yerləşdiyi halda pəncərə avtomatik önə çıxacaq.

en: When this option is enabled, focus operations are limited only to the active screen
az: Bu seçim aktiv edildikdə fokuslama əməliyyatı yalnız aktiv ekranı ilə məhdudlaşır

en: When this option is enabled, the active window will be brought to the front when you click somewhere into the window contents. To change it for inactive windows, you need to change the settings in the Actions tab.
az: Bu seçimdə pəncər daxilinə vurduqda aktiv pəncərə ön plana çıxarılacaqdır. Aktiv pəncərə üçünü bunu "Fəaliyyətlər" vərəqində ayarlamaq olar.

en: When turned on, apps which are able to remember the positions of their windows are allowed to do so. This will override the window placement mode defined above.
az: Açıldıqda, pəncərələrinin yerlərini yadda saxlaya bilən tətbiqlər bunu edə bilər. Bu, yuxarıda müəyyənləşdirilmiş pəncərə yerləşdirmə rejimini ləğv edəcəkdir.

en: Window &activation policy:
az: Pəncərələrin &aktişləşdirilməsi qaydaları:

en: Window &placement:
az: Yeni &pəncərənin yerləşdirilməsi:

en: Window &unshading:
az: Pəncərəni başlıqdan aç&maq:

en: Window Actio&ns
az: Pə&ncərə Fəaliyyətləri

en: Window activation policy description
az: Pəncərənin aktivləşdirilməsi qaydalarının təfərrüatları

en: With this option you can specify how and when windows will be focused.
az: Pəncərələrin aktişləşdirilməsi qaydaları.

[ctx: sassa asas]
en: Click to focus
az: Fokuslamaq üçün vurun
