dolphin - en to az translation catalogue (650 entries)

en:  level deep |  levels deep
az[0]:  dərinlik səviyyəsi
az[1]:  dərinlik səviyyəsi

en: &Edit
az: Düzəliş &etmək

en: &Go
az: &İrəli

en: &View
az: Gör&ünüş

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
az: %1 nüsxə

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
az: <para>Seçilmiş fayllar və ya qovluqlar mübadilə yaddaşına kopyalandı. İndi <emphasis>Yerləşdir</emphasis> əməli ilə onları mübadilə yaddaşından istənilən yerə yerləşdirmək olar. Bunları hətta uyğun <emphasis>Yerləşdir</emphasis> əməlləri ilə başqa tətbiqlərdə də yerləşdirmək olar.</para>

[ctx: @action]
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
az[0]: Mübadilə yaddaşına kopyala: %2
az[1]: Mübadilə yaddaşına kopyala: %2

[ctx: @action]
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
az[0]: %2 yerini mübadilə yaddaşına kopyala
az[1]: %2 yerini mübadilə yaddaşına kopyala

[ctx: @action]
en: Copy…
az: Kopyala...

[ctx: @action]
en: Create Folder…
az: Qovluq yaradın...

[ctx: @action]
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
az[0]: Mübadilə yaddşına kəs: %2
az[1]: Mübadilə yaddşına kəs: %2

[ctx: @action]
en: Cut…
az: Kəs...

[ctx: @action]
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
az[0]: Təkrarını yarat: %2
az[1]: Təkrarını yarat: %2

[ctx: @action]
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
az[0]: Səbətə at: %2
az[1]: Səbətə at: %2

[ctx: @action]
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
az[0]: Həmişəlik sil: %2
az[1]: Həmişəlik sil: %2

[ctx: @action]
en: Rename %2 | Rename %2
az[0]: Adını dəyiş: %2
az[1]: Addını dəyiş: %2

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
az: Silmək (Səbətdə saxlamaqla)

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
az: Mübadilə yaddaşından yerləşdir

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
az: Bu xatırlatmanı ləğv et

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
az: Mənə yenidən xatırladılmasın

[ctx: @action keep short]
en: More
az: Daha çox

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
az: Şəbəkə qovluğu əlavə etmək

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
az: Yarlıqlar əlavə etmək

[ctx: @action:button]
en: Cancel
az: Ləğv et

[ctx: @action:button]
en: Cancel Copying
az: Kopyalanmanı ləğv et

[ctx: @action:button]
en: Cancel Cutting
az: Kəsilməni ləğv et

[ctx: @action:button]
en: Cancel Duplicating
az: Təkrarını yaratmağı ləğv et

[ctx: @action:button]
en: Cancel Moving
az: Köçürülməni ləğv et

[ctx: @action:button]
en: Cancel Renaming
az: Xatırlatmanı ləğv et

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
az: Yeni xidmətlər endirilir...

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
az: Səbəti boşaldın

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
az: Seçim rejimindən çıx

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
az[0]: %1 elementi açın
az[1]: %1 elementi açın

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
az[0]: %1terminal aç
az[1]: %1 terminal aç

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
az: Adını dəyişmək və Gizlətmək

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
az: Yolu dəyişmək

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
az: Cari yolu seçmək

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
az: Ev qovluğu

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
az[0]: Yarlıq: %2
az[1]: Yarlıqlar: %2

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
az: %1 &bağla

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
az: Seçim…

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
az: Kopyalama Yeri

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
az: Yerini kopyala...

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
az: Mediya fayllarını avtomatik oynatmaq

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
az: Sütunların avtomatik eni

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
az: Avtomatik sürüşdürmə

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
az: Seçimi ləğv edin

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
az: Digər vərəqləri bağlamaq

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
az: Vərəqi bağlamaq

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
az: Qısa tarix formatı

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
az: Səbətin ayarlayın...

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
az: Tənzimləyin...

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
az: Kopyalamaq

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
az: Başqa bir görünüşə kopyala

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
az: Başqa bir görünüşə kopyala…

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
az: Sütunların seçilmiş eni

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
az: Kəsmək

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
az: Silmək

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
az: Vərəqi ayırmaq

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
az: Səbəti boşalt

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
az: Ev Qovluğu ilə məhdudlaşdırmaq

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
az[0]: Ünvan sətri
az[1]: Ünvan sətri

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
az: Başqa bir görünüşə köçür

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
az: Başqa bir görünüşə köçür…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
az: Səbətə atmaq

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
az: Yeni Vərəq

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
az: Növbəti vərəq

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
az: Yolu aç

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
az: Yolu yeni vərəqdə aç

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
az: Yolu yeni pəncərədə aç

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
az: Yeni Vərəqdə açmaq

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
az: Yeni Vərəqlərdə açmaq

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
az: Yeni Pəncərədə açmaq

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
az: Bölünmüş pəncərədə açın

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
az: Miniatür

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
az: Əvvəlki Vərəq

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
az: Xüsusiyyətləri

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
az: Adını dəyişin...

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Files and Folders
az: Faylları və qovluqları seç

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
az: Gizli faylları göstərmək

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
az: Hədəfi göstərmək

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
az: Miqyas çubuğunu göstərir

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
az: Üzərində olduqda lementi göstər

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
az: Sütun abzası

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
az: Süzgəc panelini Göstər/Gizlət

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
az: Axtarış panelini Göstər/Gizlət

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
az: "Giriş Nöqtələri" -nə əlavə etmək

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
az: Fayl növünə düzəliş e&din...

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
az: Əks Seçim

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
az: Daxil etmək

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
az: Uyğun elementləri seçin...

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
az: Bütün seçimləri ləğv etmək

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
az: Uyğun elementlərin seçimini ləğv edin...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
az: Vərəqi bağlamaq

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
az: Sil...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
az: Burada surətini yaradın

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
az: Təkrarını yarat...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
az: Səbətə at...

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
az: Yeni &pəncərə

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
az: Yeni Vərəq

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
az: Xüsusiyyətlər

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
az: Bağlanmış vərəqi geri qaytarmaq

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
az: &Şəbəkə qovluqları

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
az: Tətbiq&lər

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
az: Avtomatik başlatma

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
az: Səbət

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
az: Mətn forması

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
az: Yolu dəyişdirmək

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
az: Paneli kilidləmək

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
az: Paneli kiliddən çıxarmaq

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
az: Öncə qovluqlar

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
az: Gizli fayllar sonda

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
az: Faylları tutuşdurmaq

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
az: Terminal panelini qeyri-aktiv etmək

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
az: Süzgəc...

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
az: Faylı tapmaq...

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
az: Terminal Panelini aktivləşdirmək

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
az: %1 aç

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
az: &Terminalı açmaq

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
az: Üstünlük verilən Axtarış alətini aç

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
az: Terminalı açmaq

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal Here
az: Terminalı burada açın

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
az: Görünüş tərzini tənzimləmək...

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
az: Miqyası sıfırlamaq

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
az: Əlavə məlumatları göstərmək

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
az: Gizli faylları göstərmək

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
az: Panelləri göstərmək

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
az: Qruplara bölmək

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
az: Buna görə çeşidləmək

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
az: Dayanırmaq

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
az: Yığcam

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
az: Ətraflı

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
az: İkonlar

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
az: Ayarla

[ctx: @action:inmenu menu of zoom actions]
en: Zoom
az: Miqyas

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
az[0]: Bi seçilmiş element üçün əməllər
az[1]: %1 seçilmiş element üçün əməllər

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
az: Cari görünüş üçün əməllər

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
az: Süzgəc

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
az: Axtarış

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select
az: Seç

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
az: Miniatürləri göstərmək

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
az: Bağlamaq

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
az: Bağlamaq

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
az: İkili panel

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
az: Müvəqqəti Panel

[ctx: @info]
en: Close left view
az: Sol paneli bağlamaq

[ctx: @info]
en: Close right view
az: Sağ paneli bağlamaq

[ctx: @info]
en: Compact view mode
az: Yığcam baxış rejimi

[ctx: @info]
en: Details view mode
az: Ətraflı baxış rejimi

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
az: Yenilənmiş versiyaya nəzarət sistemi ayarlarının tətbiq edilməsi üçün Dolphin yenidən başladılmalıdır.

[ctx: @info]
en: Go back
az: Geriyə

[ctx: @info]
en: Go forward
az: İrəli

[ctx: @info]
en: Icons view mode
az: İkonlar

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
az: Yeni Dolphin pəncərəsi aç

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
az: Müvəqqəti Paneli açır

[ctx: @info]
en: Restart now?
az: İndi yenidən başladılsın?

[ctx: @info]
en: Searching…
az: Axtarılır...

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
az: Faylların və qovluqların miniatürlərini göstərmək

[ctx: @info]
en: Split view
az: Baxış sahəsini iki panelə bölür

[ctx: @info]
en: Stop loading
az: Yükləməni dayandırmaq

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
az: Ev qovluğu üçün ünvan səhvdir və istifadə oluna bilməz

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
az: Bu baxış qaydaları, bütün qovluqlara aid ediləcəkdir. Davam etmək istəyirsiniz?

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
az: Bu baxış qaydaları, daxildəki bütün alt qovluqlara aid ediləcəkdir. Davam etmək istəyirsiniz?

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
az: Bu hərəkət cari qovluğun tərkiblərinin yüklənməsini və ya oxunmasını dayandırır.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
az: Yerləşdiyi yerləri kopyalanmalı olan fayl və qovluları seç.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied over.
az: Üzərinə kopyalanmalı olan faylları və qovluqları seç.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
az: Kopyalanmalı olan faylları və qovluqları seç.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
az: Kəsilməli olan faylları və qovliuqları seç.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
az: Burada təkrarı yaradılmalı olan fayl və qovluqları seç.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved over.
az: Üzərinə köçürülməli olan faylları və qovluqları seç.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
az: Səbətə atılmalı olan faylları və qovluqları seç.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
az: Həmişəlik silinməli olan faylları və qovluqları seç.

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
az: Adları dəyişdirilməli olan faylları və qovluqları seç.
    Birdən çox seçilmiş elementin toplu olaraq adını dəyişmək mümkündür.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
az: Seçim rejimi

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
az: Seçim rejimi. Faylları və ya qovluqları seçmək və ya seçimləri ləğv etmək üçün üzərinə vurun.

[ctx: @info:credit]
en: Developer
az: Tərtibatçı

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
az: Sənədləşmə

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
az: Müşayətçi (2014-2014) və tərtibatçı

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
az: Müşayətçi (2014-2018) və tərtibatçı

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
az: Dəstəkçi (2018-2021) və tərtibatçı

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
az: Dəstəkçi (2021-ci ildən) və tərtibatçı

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
az: Dəstəkçi (2021-ci ildən) və tərtibatçı (2021-ci ildən)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
az: Müşayətçi və tərtibatçı (2006-2012)

[ctx: @info:credit]
en: Rafael Fernández López
az: Rafael Fernandez Lopez

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
az: Qovluqlar sayılır: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
az: Qovluqlar: %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
az: Qovluq açılır...

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
az: Çeşidlənir...

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
az: Açılan sənəd

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
az: Dolphin yeni pəncərədə açılacaq.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
az: Dolphin ikipanelli rejimdə açılacaq.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
az: Dolphin arxa fon xidmətini başlat (yalnız DBus interfeysi üçün tələb olunur)

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
az: Arqument kimi göstərilən fayl və qovluqlar seçiləcəkdir.

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
az: Qovluq yaradıldı.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
az: Silindi

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
az: Dolphin veb səhifəni aça bilmir, ona görə də səhifə veb bələdçidə açılacaq

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
az: Pozulmuş protokol

[ctx: @info:status]
en: No items found.
az: Heç nə tapılmadı.

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
az: Dolphin bu protokolu dəstəkləmir, və buna görə protokola uyğun standart proqram açılacaq

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
az: Uğurla kopyalandı.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
az: Keçid uğurla yaradıldı.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
az: Uğurla səbətə atıldı.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
az: Uğurla köçürüldü.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
az: Uğurla adı dəyişdirildi.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
az: '%1' ünvan sətiri boşdur.

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
az: Ünvan sətiri boşdur.

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
az: Səbətə atıldı

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
az: Naməlum xəta

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
az: Versiyalar haqqında məlumatlar yenilənir...

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
az: %1 boş

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
az: Süzgəc panelini gizlətmək

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
az: Qovluqları dəyişərkən süzgəci saxlamaq

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
az: Cəld axtarış

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
az: Görünüşü yeniləyin

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
az: Fayllar və Qovluqların axtarışı

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
az: Süzgəc zolağını göstərmək

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
az[0]: Ölşü: %1 piksel
az[1]: Ölşü: %1 piksel

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
az: <para>Bu, <emphasis>Məlumat</emphasis> panelini pəncərənin sağ tərəfində göstərir/gizlədir.</para><para>Bu panel, kursor üzərində dayanan və ya seçim etdiyiniz elementlər haqqında geniş məlumatları göstərir. Əks halda cari qovluq haqqında məlumatı göstərəcək. <nl/>Əgər tək element seçilibsə paneldə onun miniatürü göstərilir.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
az: <para><emphasis>Kəs, Kopyala</emphasis> və <emphasis>Yapışdır</emphasis> bir çox tətbiqlər arasında işləyir və ən çox istifadə olunan əmrlər arasındadır. Buna görə də <emphasis>klaviatura qısa yolları</emphasis> əsas etibarı ilə klaviaturada bir-birinin yanında yerləşdirilir:  <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> və <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
az: <para>Hazırkı baxılanlardan ibarət qovluğa keçid.</para><para> <emphasis>fayl sistemi</emphasis>nin bütün fayl və qovluqları budaqlanma (iyerarxiya) şəklində təşkilr olunur. Bu budaqlanmanın başlanğıcında kompyuterin bütün verilənlərindən ibarət<emphasis>kök kataloqu</emphasis> yerləşir.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
az: <para>Bu tətbiq, hansı qovluqlar və fayllarü üzərində iş görüləcəyini, yalnız həmin qovluqlar və fayllar <emphasis>seçilmiş</emphasis> olduğu halda bilir. Bir elemntin üzərinə vurduqda onun seçilməsini və ya seçimini ləğv etməyi asanlışdırmaq üçün <emphasis>Seçim rejimi</emphasis> açarından istifadə edin.</para><para>Bu rejimdə, aşağıda sürətli giriş zolağı cari seçilmiş elementlər üçün əlçatan fəaliyyətləri göstərir.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
az: <para>Bu, bir<emphasis>Menyu sətri</emphasis>dir və əmrlərə və tənzimləmələr girişi təmin edir. Hər hansı menyudan birinə vurmaqla onun tərkiblərini görmək olar.</para><para>Menyu sətri <interface>Ayarlar|Menyu sətrini göstər</interface> başlığına vuraraq seçim işarəsini ləğv etməklə gizlədilə bilər. Bundan sonra onun tərkibləri əksər hissəsi <emphasis>Alətlər paneli</emphasis> bölməsindəki <interface>Menyu</interface> düyməsinə vurduqda əlçatan olacaq.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
az: <para>Bu, <emphasis>Giriş nöqtələri</emphasis> panelidir. Bu, panel sizə saxladığınız əlfəcinlərə, komputerə qoşulan və həmçinin şəbəkə üzərindən disk və mediya daşıyıcılarına, rahat keçişi təmin edir. Paneldə son dəyişiklik edilən və həmçinin xüsusi növ fayllar üzrə tez axtarış da mövcuddur.</para><para>Oraya keçid. üçün siçanın sol düyməsi ilə bu girişi vurun. Siçanın sağ düyməsi isə seçilmiş yeri yeni vərəqdə və ya yeni pəncərədə açır. </para><para>İstədiyiniz qovluğu tutaraq Giriş Nöqtələri panelinə ataraq oraya əlavə edə bilərsiniz. Sağ düymə menyusunda isə həmin yerləri gizlətmək üçün uyğun bölmədən istifadə edin. Bu paneldə boş yer üzərində sağ düymə menyusundan <interface>Gizli Giriş Nöqtələrini göstərmək</interface> seçərək onları yenidən göstərə bilərsiniz.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
az: <para>Bu <emphasis>Alətlər Panelidir</emphasis> və tez-tez istifadə edilən hərəkətlərə cəld giriş imkanı verir.</para><para>Panelin görünüşü istənilən formada dəyişdirilə bilər. <interface>İdarəetmə</interface> və ya <interface>Menyu sətri</interface>ndə gördüyünüz bütün elementlər Alətlər panelində yerləşdirilə bilər. Sadəcə olaraq siçanın sağ düyməsinə vuraraq <interface>Alətlər panelini ayarla...</interface> seç və ya <interface>menyu</interface> daxilində uyğun əməli tapın. </para><para>Bu panelin yerini və bu düymənin formasını sağ düymə menyusundan dəyişə bilərsiniz. Həmçinin bu menyudan bu düyməni göstərə və ya gizlədə bilərsiniz.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
az: <para>Bu, <emphasis>KDE</emphasis> icması tərəfindən bu proqramda və bir çox digər layihələrdə davam edən işi dəstəkləmək üçün maddi kömək edə biləcəyiniz bir <emphasis>veb səhifəsi</emphasis> açır. </para> <para> İanə etmə KDE və onun layihələrini səmərəli şəkildə dəstəkləmək üçün ən asan və sürətli yoldur. KDE layihələri pulsuz paylanır, lakin, serverlərin qurulması, onlara xidmət, görüşlərin təşkili, və bu kimi başqa tədbirlər maliyyə xərcləri hesabına başa gəlir.</para>  <para>KDE cəmiyyətinin maliyyə məsələləri qeyri kommersiya təşkilatı olan <emphasis>KDE e.V.</emphasis>tərəfindən idarə edilir.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
az: <para>Bu, hazırkı qovluq üçün üstünlük verilən axtarış sistemini açır.</para><para>Bu menyunu ayarlamaq üçün <emphasis>Digər Axtarış Alətləri</emphasis> düyməsindən istifadə edin.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
az: <para> Bu, <emphasis>Alətlər paneli</emphasis> üzərində yerləşən düymələr toplusunu tənzimləməyə imkan verən bir pəncərə açır.</para><para> <interface>Menyu</interface>da gördüyünüz bütün elementlər Alətlər panelində yerləşdirilə bilər.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
az: <para>Bu pəncərədə <emphasis>Qısayol kombinasiyaları</emphasis> siyahısını göstərilir.<nl/>Burada siz təyin olunan əməlin icra olunması üçün düymələrin qısayol kombinasiyalarını qura bilərsiniz. Bu tətbiqdəki bütün mümkün əməllər üçün qısayol kombinasiyaları təyin etmək olar.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
az: <para>Bu, bu tətbiqdəki və başqa KDE proqram təminatındakı qüsurlar və xətalar haqqında hesabat verilməsində sizə bələdçilik edəcək bir pəncərəni açır.</para><para>Yüksək keyfiyyətlə hazırlanmış xəta hesabatları daha çox qiymətləndirilir. Xəta hesabtlarınızın necə mükün qədər effektiv hazırlanmasını öyrənmək istəsəniz <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>buraya vurun</link>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
az: <para>Bu panel kursor üzərində dayanan və ya seçim etdiyiniz elementlər haqqında geniş məlumatları göstərir. Əks halda cari qovluq haqqında məlumatı göstəcək. <nl/>Əgər tək element seçilibsə paneldə onun miniatürü göstərilir. </para><para>Paneldə göstərilən məlumatların ayarlanması üçün sağ düymə menyusunda uyğun bolmələr var.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
az: <para>Bu. <emphasis>fayl sistemi</emphasis>ninin qovluqlarını <emphasis>budaqlanan görünüş</emphasis>də göstərir.</para><para>Qovluğa keçmək üçün siçanın sol düyməsi vurulur. Qovluğun solundakı ox işarəsinə vurmaqla alt qovluqları görə bilərsiniz. Bu qovluqlar arasında cəld keçid etməyə imkan verir.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
az: <para>Bu, <emphasis>Giriş Nöqtələri</emphasis> panelini pəcərənin sol tərəfində göstərir/gizlədir.</para><para>Bu,panel sizə saxladığınız əlfəcinlərə, kompyuterə qoşulan və həmçinin şəbəkə üzərindən disk və mediya daşıyıcılarına, rahat keçişi təmin edir. Paneldə son dəyişiklik edilən və həmçinin xüsusi növ fayllar üzrə tez axtarış mövcuddur.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
az: <para>Panelləri göstərmək və gizlətmək üçün <interface>Menyu|Panellər</interface> və ya <interface>Görünüş|Panellər</interface> menyusunu istifadə edin.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: The last time these properties were changed by the user.
az: Sonuncu dəfə bu xüsusiyyətlər istifadəçi tərəfindən dəyişdirilib.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
az: Bu, qovluğu "Giriş Nöqtələri"-nə əlavə edir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
az: Bu, faylları və qovluqları onların adlarının ilk hərfinə görə çeşidləyir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
az: Bu, bütün qovluqların görünüş tərzlərini tənzimləmək üçün dialoq pəncərəsini açır.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
az: Bu, tətbiqin versiyası, lisenziyası, istifadə olunan kitabxanaları və təhcizatçısı haqqında sizi məlumatlandıracaq pəncərəni açır.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
az: Bu tətbiq üçün çox sayda parametr dəyişdirə biləcəyiniz bir pəncərə açılır.Müxtəlif parametrlərin izahı üçün <interface>Kömək|Dolphin sorğu kitabşası</interface>nda <emphasis>Dolphin Ayarları</emphasis> menyusunu açın.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
az: Bu, <emphasis>KDE</emphasis> haqqında məlumat pəncərəsini açır. KDE cəmiyyəti bu azad proqram təminatını ayaqda tutan insanlardır.<nl/>Əgər siz bu tətbiqi istifadə edirsinizsə və KDE haqqında daha çox məlumat əldə etmək istəsəniz, bu səhifə ilə tanış olun.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
az: Bu seçim baxış rejimini müəyyən edir. Hal-hazırda bu göstəricilər istifadə oluna bilər: ikon (0), cədvəl (1), sütun (2).

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines the used version of the view properties.
az: Axtarış xüsusiyyətlərinin istifadə etdiyi versiyanı müəyyənləşdirir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
az: Bu seçim, çeşidlənmənin hansı xüsusiyyətlərə görə (adı, ölçüsü, tarixi və s) ediləcəyini təyin edir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
az: Bu, hazırkı mövqedəki faylları və qovluqları seçir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
az: Bu, mövcud <emphasis>kilidləmək</emphasis> və ya <emphasis>kilidini açmaq</emphasis> arasında seçim etməyə imkan verir.<nl/>Kiliddən çıxarılmış paneldə "çıxış" düyməsi var və həmçinin onun tutularaq pəncərə daxilində yeri dəyişdirilə bilər.<nl/>Lakin yenə də, kilidlənmiş panel daha səliqəli görünür.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
az: Bu hərəkət ünvan sətrini mətn halında göstərir və lazımi ünvanı tez daxil etməyə imkan verir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
az: Bu hərəkət <emphasis>ünvan sətri</emphasis>ni, düzəliş edilə bilən mətn formasına dəyişir və beləliklə siz istədiyiniz yolun ünvanını daxil edə bilərsiniz.<nl/>Siz həmçinin ünvan sətrinin sağ tərəfinə vurmaqla həmin sətri, düzəliş edilə bilən mətn halına gətirə bilərsiniz. Əvvəlki görünüşünə qaytarmaq üçün Enter düyməsindən və ya sətrin sonundakı nişandan istifadə edə bilərsiniz.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
az: Bu, <emphasis>Qovluqlar</emphasis> panelini pəncərənin sol tərəfində göstərir/gizlədir.<nl/><nl/>Bu. <emphasis>fayl sistemi</emphasis>ninin qovluqlarını <emphasis>budaqlanan görünüş</emphasis>də göstərir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
az: Bu seçim aktiv edildikdə, ikonlar, faktiki fayl və qovluq tərkibinə əsasən seçiləcəklər.<nl/>Məsələn, şəkil faylı ikonu əvəzinə həmin şəklin kiçildilmiş surəti göstəriləcək.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
az: Bu seçimdə "." ilə başlayan gizli fayllar göstəriləcəkdir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
az: Bu seçimdə fayl tərkibləri miniatür şəklində göstəriləcək.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
az: Bu seçimdə elementlər çeşidlənmə sahəsinə görə qruplaşdırılacaq.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
az: Bu menyu sətri tətbiqin dilini dəyişməyə imkan verir.<nl/>Siz hətta ikinci dil də seçə bilərsiniz. Əgər mətn seçdiyiniz əsas dildə mövcud olmazsa ikinci dildən istifadə ediləcək.

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
az: <para>Bu əməl ikon kimi təqdim edilən fayl və qovluqlara baxış qaydalarını seçməyə imkan verir. Bu qayda qovluqlara və fayllara daha ətraflı baxmağa, həmçinin faylları aydın şəkildə <emphasis>müxtəlif növlər</emphasis>ə bölməyə imkan verir.</para><para> Bu qayda <interface>Miniatürləri göstərmək</interface> parametri aktiv edildikdə şəkillərə daha rahat baxmaq üçündür.</para>

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
az: <para>Bu <emphasis>Vəziyyət sətiridir</emphasis>. Adi halda vəziyyət sətiri soldan sağa üç elementdən ibarətdir: <list><item>Bu seçilmiş elementlərin ölçüsünü göstərən <emphasis>Mətn sahəsi</emphasis>dir. Əgər yalnız bir element seçilibsə həmçinin onun adı göstəriləcək.</item><item>baxış sahəsində ikonların ölçüsünü dəyişmək üçün <emphasis>Miqyas çubuğu</emphasis>.</item><item>Verilənləri saxlayan qurğunun <emphasis>Boş sahəsi haqqında məlumat</emphasis>.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
az: Bu, hazırda seçdiyiniz elementləri <emphasis>yaddaş buferi</emphasis>nə kopyalayır.<nl/>Sonra <emphasis>Yapışdır</emphasis> istifadə edərək onları yaddaş buferindən başqa bir yerə yerləşdirə bilərsiniz.

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
az: Bu ilk seçilən elementin yolunu mübadilə buferinə kopyalayacaq.

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
az: Bu, hazırda seçdiyiniz elementləri <emphasis>yaddaş buferi</emphasis>nə kopyalayır.<nl/>Sonra <emphasis>Yapışdır</emphasis> istifadə edərək onları yaddaş buferindən başqa bir yerə yerləşdirə bilərsiniz. Həmin elementlər əvvəlki yerindən silinəcəkdir.

[ctx: @info:whatsthis findbar]
en: <para>This helps you find files and folders. Enter a <emphasis>search term</emphasis> and specify search settings with the buttons at the bottom:<list><item>Filename/Content: Does the item you are looking for contain the search terms within its filename or its contents?<nl/>The contents of images, audio files and videos will not be searched.</item><item>From Here/Everywhere: Do you want to search in this folder and its sub-folders or everywhere?</item><item>More Options: Click this to search by media type, access time or rating.</item><item>More Search Tools: Install other means to find an item.</item></list></para>
az: <para>Bu sizin faylları və qovluqları tapmağa kömək edir.<emphasis>axtarış ifadəsini</emphasis> daxil edin və aşağıdakı düyməni istifadə edərək axtarış parametrlərini qurun: <list><item>"Fayl adı/Tərkibləri" düyməsi faylı adına və ya tərkibinə görə axtarmağa imkan verir. <nl/>Şəkil, audio, və video fayllarının tərkibləri isə axtarışa daxil olmayacaq.</item><item>"Bu qovluqda" və "Ev qovluğunda" düymələri, axtarışın həmin qovluqlardan hansında aparılacağını təyin etməyə imkan verir.</item><item>"Daha çox seçimlər" düyməsi faylları növünə, dəyişiklik tarixinə və qiymətinə görə axtarmağa imkan verir.</item><item>"Daha çox axtarış vasitələri" menyusu digər axtarış alətlərini qurmağı təklif edir.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
az: Bir az öncə baxılan qovluğa qayıt.

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
az: Bu <interface>Geriyə|Qayıt</interface> əməlini ləğv edir.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
az: <para>Bu, tətbiqin Sorğu kitabını açır. Onda hər bir <emphasis>Dolphin</emphasis> eılemntinin açıqlaması verilir. </para><para>Əgər <emphasis>Dolphin</emphasis> fayl bələdçisinin imkanları haqqında daha geniş məlumat almaq istəsəniz <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>buraya vurun</link>. Bu, KDE UserBase Wiki-də xüsusi səhifəni açacaq.</para>

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
az: <para>Bu əsas paneldə yerləşən faylları və qovluqları göstərir. </para><para>Cari qovluğun adı bu sətrin sonunda sağda göstərilir, soldan sağa doğru isə həmin fayl yerləşən qovluqların ardıcıllığı göstərilir. Bütün bu sətir <emphasis>cari qovluğa yol</emphasis> adlanır.</para><para> Bu interaktiv yol gözlədiyindən daha güclüdür. Ünvan sətrinin əsas və genişləndirilmiş  funksiyaları haqqında məlumatlar üçün buraya <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>keçid</link> edin. Bu Sorğu kitabçasında uyğun bir səhifə açacaqdır.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
az: <para>Burada siz, yuxarıda göstərilən <interface>Ünvan sətri</interface>ndə yerləşən <emphasis>qovluqlar</emphasis>ı və <emphasis>fayllar</emphasis>ı görə bilərsiniz. Bu, tətbiqin, faylların seçilməsi və istifadə olunması üçün nəzərdə tutulan əsas hissəsidir. </para><para> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>tətbiqini diqqətlə və ətraflı öyrənmək üçün bu ünvana- </link> keçin. Bu <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis> ünvanında bir məqalə açacaq.</para><para>Bu <emphasis>baxış</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>sahəsinin bütün imkanları haqqında qısa məlumat əldə etmək üçün </link>ə keçin. <emphasis>Məlumat Kitabçası</emphasis>ndan lazımi məlumatları əhatə edən bir səhifə açılacaqdır.</para>

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
az: Bu, elementləri sizin <emphasis>yaddaş buferi</emphasis>ndən hazırkı baxılan qovluğa kopyalayır.<nl/>Əgər bu elementlər yaddaş buferinə <emphasis>Kəs</emphasis> əmri ilə əlavə olunublarsa, onlar əvvəlki yerləşmə yerindən silinəcəklər.

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
az: Bu əməl yeni pəncərədə cari seçilmiş elementlərin bütün xüsusiyyətlərini göstərir.<nl/>Əgər heç bir element seçilməyibsə o zaman cari qovluğun xüsusiyyətləri göstəriləcək.<nl/>Açılan pəncərədə elementin əlavə xüsusiyyətlərini ayarlamaq olar, məsələn, oxumaq, yazmaq icazələri verilə bilər.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
az: Bu, hazırkı pəncərəni bağlayır.

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
az: <para>Bu qovluğun görünüşünü təzələyir.</para><para>Əgər qovluğun tərkibindəkilərə dəyişiklik edilərsə, təzələmə bu qovluğun tərkiblərini yenidən araşdıracaq və buradakı faylların və qovluqların ən yeni vəziyyətini göstərəcək.</para><para>Əgər görünüən sahə iki hissəyə bölünərsə, bu, cari diqqət mərkəzində olan sahəni təzələyir.</para>

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
az: Bu, ən son bağlanmış vərəqi yenidən açır.

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
az: <para>Bu, hazırda istifadə etdiyiniz tətbiqin yardım funksiyasını çağıran bir düymədir: Bu düyməyə və sonra bu tətbiqin hər hansı bir hissəsinə vuraraq "Bu nədir?" sualını verin. Bu hissə üçün bir kömək əlçatan deyilsə o zaman kursor öz görünüşünü dəyişəcək.</para><para>Kömək əldə etmək üçün iki başqa yol var: <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Sorğu Kitabı </link> və <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link> portalı.</para><para>"Bu nədir?" funksiyası bir çox pəncərələrdə əlçatan deyil, belə ki, ona sorğunuza cavab tapmaq üçün əsas mənbə kimi baxmayın.</para>

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
az: Bu ikonun ölçüsünü böyüdür.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
az: Bu ikonun ölçüsünü kiçildir

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
az: Bu ikonun standart ölçüsünü bərpa edir.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
az: 1 və ya daha çox

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
az: 2 və ya daha çox

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
az: 2 və ya daha çox

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
az: 4 və ya daha çox

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
az: Hər hansı tarix

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
az: Hər hansı qiymət

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
az: Hər hansı növ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
az: Səs faylları

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
az: Yığcam

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
az: Ətraflı

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
az: Sənədlər

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
az: Qovluqlar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
az: Yüksək qiymət

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
az: İkonlar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
az: Şəkillər

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
az: Bu ay

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
az: Bu həftə

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
az: Bu il

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
az: Bu gün

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
az: Videolar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
az: Dünən

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
az: Fərdi şrift

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
az: Sistem şrifti

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
az: Nəhəng

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
az: Böyük

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
az: Orta

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
az: Kiçik

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
az: Limitsiz

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
az: Böyük

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
az: Orta

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
az: Kiçik

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
az: Limitsiz

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
az: Artan

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
az: Azalan

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
az: Gizli Giriş Nöqtələrini göstərmək

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
az[0]: %1 element
az[1]: %1 element

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
az: İcra etmək,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
az: Əlçatan deyil

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
az: Oxumaq,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
az: Yazmaq,

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
az[0]: %1 element seçildi
az[1]: %1 element seçildi

[ctx: @label]
en: Accessed
az: Giriş tarixi

[ctx: @label]
en: Additional Information
az: Əlavə məlumatlar

[ctx: @label]
en: Album
az: Albom

[ctx: @label]
en: Artist
az: İfaçı

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
az: Tərəflərin nisbəti

[ctx: @label]
en: Audio
az: Səs faylı

[ctx: @label]
en: Author
az: Müəllif

[ctx: @label]
en: Bitrate
az: Bitreyt

[ctx: @label]
en: Comment
az: Rəy

[ctx: @label]
en: Created
az: Yaradılma tarixi

[ctx: @label]
en: Date Photographed
az: Şəkil çəkilmə tarixi

[ctx: @label]
en: Deletion Time
az: Silinmə tarixi

[ctx: @label]
en: Document
az: Sənəd

[ctx: @label]
en: Downloaded From
az: İnternetdə mənbəyi

[ctx: @label]
en: Duration
az: Müddəti

[ctx: @label]
en: File Extension
az: Fayl uzantısı

[ctx: @label]
en: Frame Rate
az: Kadr tezliyi

[ctx: @label]
en: Genre
az: Janr

[ctx: @label]
en: Grouped Sorting
az: Qruplaşdırmaq

[ctx: @label]
en: Header column widths
az: Sütunun eni

[ctx: @label]
en: Height
az: Hündürlüyü

[ctx: @label]
en: Hidden files shown
az: Gizli fayllar gostərildi

[ctx: @label]
en: Image
az: Şəkil

[ctx: @label]
en: Line Count
az: Sətirlərin sayı

[ctx: @label]
en: Link Destination
az: Keçid ünvanı

[ctx: @label]
en: Modified
az: Dəyişiklik tarixi

[ctx: @label]
en: Name
az: Adı

[ctx: @label]
en: Order in which to sort files
az: Faylların çeşidləmə düzülüşü

[ctx: @label]
en: Orientation
az: Mövqeyi

[ctx: @label]
en: Other
az: Digəri

[ctx: @label]
en: Owner
az: Sahib

[ctx: @label]
en: Page Count
az: Səhifə sayı

[ctx: @label]
en: Path
az: Yol

[ctx: @label]
en: Permissions
az: Giriş icazələri

[ctx: @label]
en: Previews shown
az: Miniatürləri göstərmək

[ctx: @label]
en: Properties last changed
az: Xüsusiyyətin son dəyişdirilmə tarixi

[ctx: @label]
en: Publisher
az: Nəşriyyat

[ctx: @label]
en: Rating
az: Qiyməti

[ctx: @label]
en: Release Year
az: Buraxılş ili

[ctx: @label]
en: Show folders first when sorting files and folders
az: Qovluqlar və fayllar çeşidlənərkən ilk öncə qovluqları göstərmək

[ctx: @label]
en: Show hidden files and folders last
az: Gizli fayllar və qovluqlar sonda göstərilsin

[ctx: @label]
en: Size
az: Ölçüsü

[ctx: @label]
en: Sort files by
az: Faylı buna görə çeşidləmək

[ctx: @label]
en: Tags
az: Nişanlar

[ctx: @label]
en: Title
az: Başlıq

[ctx: @label]
en: Track
az: Mahnı

[ctx: @label]
en: Type
az: Növü

[ctx: @label]
en: User Group
az: İstifadəçi qrupu

[ctx: @label]
en: Version
az: Versiya

[ctx: @label]
en: View Mode
az: Baxış rejimi

[ctx: @label]
en: Visible roles
az: Əlavə xüusiyyətləri göstərmək

[ctx: @label]
en: Width
az: Eni

[ctx: @label]
en: Word Count
az: Sözlərin sayı

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
az: Ölçülər

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
az: Görmək istədiyiniz məlumatı seçin:

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
az: Qovluqlar:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
az: Qovluqlar açılır:

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
az: Pəncərə:

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
az: Standart ikon ölçüsü:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
az: Yarlıq şrifti:

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
az: Yarlıq eni:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
az: Ən çox sətir sayı:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
az: Maksimum en:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
az: Miniatür ikon ölçüsü:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
az: Çeşidləmə:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
az: Baxış rejimi:

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
az: Axtarış…

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
az: Kontekst menyuda göstəriləcək xidmətlər:

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
az: Başladıqda göstərmək:

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
az: "Buraya kopyalamaq" və "Buraya köçürmək" əmrləri

[ctx: @option:check]
en: Delete
az: Silmək

[ctx: @option:check]
en: Expandable
az: Genişləndirilə bilən

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
az: Arxivi, qovluq kimi açmaq

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
az: Qovluqları fayllardan öncə göstərmək

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
az: Gizli faylları göstərmək

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
az: Gizli fayllar sonda göstərilsin

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
az: Çeşidləmə qaydasına görə qruplaşdırmaq

[ctx: @option:check]
en: Show preview
az: İkonlar əvəzinə miniatürlər

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
az: Seçim markerini göstərmək

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
az: Miqyas çubuğunu göstərmək

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
az: Bu baxış qaydalarını standart qaydalar kimi təyin etmək

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
az: Bir neçə vərəq açıq olan pəncərəni bağlayarkən

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
az: Çoxsaylı qovluqların eyni vaxtda açılması

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
az: Çoxsaylı terminalların eyni vaxtda açılması

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
az: Terminalda əmr icra olunduğu zaman pəncərənin bağlanması

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
az: Faylları və qovluqları silmək

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
az: Səbətin boşaldılması

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
az: Faylları və qovluqları səbətə atmaq

[ctx: @option:check Opening Folders]
en: Keep a single Dolphin window, opening new folders in tabs
az: Vərəqdə yeni qovluqlar açılarkən Dolphin pəncərəsini olduğu kimi saxlamaq

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
az: İkipanelli rejim

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
az: Ünvan sətrini dəyişdirilə bilən etmək

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
az: Başlıq sətirində yolu tam göstərmək

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
az: Ünvan sətrində yolu tam göstərmək

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
az: Filtr panelini göstərmək

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
az: Hər qovluq üçün fərdi baxış rejimini yadda saxlamaq

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
az: Bütün qovluqlar üçün ümumu baxış rejimi tətbiq etmək

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
az: Bütün qovluqlara

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
az: Cari qovluğa

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
az: Cari qovluğa və alt qovluqlara

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
az: Qovluqlar, vərəqlər, və pəncərələrin sonuncu dəfəki vəziyyəti

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
az: Sətirdə hər hansı bir yerə vurmaqla

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
az: Nişanın adına və ya adına vurmaqla

[ctx: @title]
en: File Manager
az: Fayl meneceri

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
az: "%1" axtarışının nəticələri

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
az: Əlavə məlumatlar

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
az: Tətbiq etmək:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
az: Təsdiq etmə soruşulsun:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
az: Bütün KDE tətbiqlərində əməliyyatln təsdiq edilməsini soruşmaq:

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
az: Naviqasiya:

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
az: Kontekst menyu

[ctx: @title:group]
en: Date style:
az: Tarix forması:

[ctx: @title:group]
en: Display style:
az: Görüntü tərzi:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
az: Müxtəlif:

[ctx: @title:group]
en: Open files and folders:
az: Faylları və qovluqları aç:

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
az: Yeni Vərəqlərdə açmaq:

[ctx: @title:group]
en: Others
az: Digəriləri

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
az: Giriş icazələri tərzi:

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
az: Öncədən baxışı bu halda göstərmək:

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
az: Çeşidləmə rejimi:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
az: Bölünmə görünüşü:

[ctx: @title:group]
en: Trash
az: Səbət

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
az: İstifadəçi rəyi

[ctx: @title:group]
en: View
az: Görünüş

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
az: İcra faylını açarkən

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
az: Bu aydan əvvəl

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
az: Bir həftə öncə

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
az: Üç həftə öncə

[ctx: @title:group Date]
en: Today
az: Bu gün

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
az: İki həftə öncə

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
az: Dünən

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
az: MMMM, yyyy 'ildən əvvəl'

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
az: 'Bir həftə öncə' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
az: 'Üç həftə öncə' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
az: 'İki həftə öncə' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
az: 'Dünən' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
az: İstifadəçi: %1 | Qrup: %2 | Digəriləri: %3

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
az: İnterfeys

[ctx: @title:group Size]
en: Big
az: Böyük

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
az: Qovluqlar

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
az: Orta

[ctx: @title:group Size]
en: Small
az: Kiçik

[ctx: @title:group The month and year: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number]
en: MMMM, yyyy
az: MMMM, yyyy 'il'

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
az: &Əlfəcinlər

[ctx: @title:menu]
en: Dolphin Toolbar
az: Dolphin Alətlər Paneli

[ctx: @title:menu]
en: Location Bar
az: Ünvan sətri

[ctx: @title:menu]
en: Main Toolbar
az: Əsas Alətlər Paneli

[ctx: @title:menu]
en: Selection
az: Seçim

[ctx: @title:menu]
en: Tools
az: Vasitələr

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
az: Yenisini yarat

[ctx: @title:tab]
en: Compact
az: Yığcam

[ctx: @title:tab]
en: Details
az: Ətraflı

[ctx: @title:tab]
en: Icons
az: İkonlar

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
az: Davranış

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
az: Təsdiq etmə

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
az: Qovluqlar və vərəqlər

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
az: Əsas

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
az: Miniatür

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
az: Vəziyyət və ünvan zolaqları

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
az: Məzmunu göstərmək

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
az: Baxış qaydalarını tətbiq etmək

[ctx: @title:window]
en: Configure
az: Tənzimləmək

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
az: Təsdiq et

[ctx: @title:window]
en: Folders
az: Qovluqlar

[ctx: @title:window]
en: Information
az: Məlumat

[ctx: @title:window]
en: Places
az: Giriş Nöqtələri

[ctx: @title:window]
en: Select
az: Seçim

[ctx: @title:window]
en: Unselect
az: Seçimi ləğv etmək

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
az: Baxış rejimi

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
az: Yükləməni dayandırmaq

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
az: Tarix formatını ayarlardan seçə bilərsiniz.

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
az: İcazə formatı ayarlardan dəyişdirilə bilər. Parametrlər Simvolik, Rəqəmsal (səkkizli) və ya Birləşdirilmiş formatlardır

en: Actions for %1
az: %1 üçün əməllər

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
az: Adın əvvəlinə nöqtə əlavə olunarsa fayl gizlənəcəkdir.
    Ad bu şəkildə dəyişdirilsin?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
az: Adın əvvəlinə nöqtə əlavə olunarsa qovluq gizlənəcəkdir.
    Ad bu şəkildə dəyişdirilsin?

en: Always ask
az: Həmişə soruşmaq

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
az[0]: Siz %1 element açmaq istədiyinizə əminsiniz?
az[1]: Siz %1 element açmaq istədiyinizə əminsiniz?

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
az[0]: 1 terminal pəncərəsi aşmaq istədiyinizə əminsiniz?
az[1]: %1 terminal pəncərəsi açmaq istədiyinizə əminsiniz?

en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
az: Terminal panelində hansısa əmr icra olunduğu zaman pəncərənin bağlanmasının təsdiqi soruşulsun.

en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
az: Birdən çox vərəq açılan pəncərələrin bağlanmasının təsdiqi soruşulsun.

en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
az: Eyni anda çoxsaylı qovluq açılmasının təsdiqini soruşmaq.

en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
az: Eyni anda çoxsaylı terminal açılmasının təsdiqini soruşmaq.

en: Auto-Play media files
az: Mediya faylları avtomatik oynatmaq

en: Automatic scrolling
az: Avtomatik sürüşdürmə

en: Browse through archives
az: Arxivlər daxilində axtarış

en: C&lose Current Tab
az: Cari vərəqi &bağla

en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
az: Çeşidləmə rejiminin seçimi: böyük kiçik hərflərə həsas və ya böyük kiçik hərflərə həssas olmayan

en: Choose what to see on each file or folder:
az: Fayllar və qovluqlar haqqında göstəriləcək məlumatlar:

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
az: Cari yerləşmə yeri dəyişdirilib, <filename>%1</filename> artıq mövcud deyil.

en: Date display format
az: Tarix formatı

en: Default
az: Standart

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
az: Fayl ikonlarının ölçüsünü daxil etmək.

en: Do not ask again
az: Bir daha soruşma

en: Empties Trash to create free space
az: Daha çox yer üçün səbəti boşaldın

en: Empty Recently Closed Tabs
az: Son bağlnan vərəqləri təmizləyin

en: Enabled plugins
az: Aktiv edilmiş əlavələr

en: Enlarge Small Previews
az: Çox kiçik miniatürləri genişləndirmək

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
az: Server URL daxil edin (məs., smb://[ip ünvanı])

en: Expandable folders
az: Genişləndirilə bilən qovluqlar

en: Filter…
az: Süzgəc...

en: Folder is empty
az: Qovluqlar boşdur

en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
az: Başlanğıc parametrləri dəyişdirildi (istifadəçi interfeysində göstərilməyən daxili ayarlar)

en: Hidden files shown
az: Gizli fayllar göstərildi

en: Hide this File?
az: Bu fayl gizlədilsin?

en: Hide this Folder?
az: Bu qovluq gizlədilsin?

en: Highlight entire row
az: Tam sətri vurğula

en: Home URL
az: Ev Qovluğu ünvanı

en: Icon size
az: İkonun ölçüsü

en: Install Konsole
az: Konsole quraşdırmaq

en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
az: Dolphinin daxili tənzimləmə versiyası, əsasən silinmiş və ya adı dəyişdirilmiş tənzimləmə girişlərinin miqrasiyası üçünyenilənmiş Dolphin versiyasının işlədiyini aşkarlamaq üçün istifadə oliunur.

en: Limit folders panel to home directory if inside home
az: Daxilindədirsə, qovluqlar panelini Ev Qovluğu ilə məhdudlaşdırmaq

en: Loading canceled
az: Yükləmə ləğv edildi

en: Loading…
az: Yüklənir...

en: Location
az: Yer

en: Location bar:
az: Ünvan sətri:

en: Lock the layout of the panels
az: Panelin xarici görünüşünün dəyişdirilməsini kilidləmək

en: Maximum text width index (0 means unlimited)
az: Mətnin maksimum eninin indeksi (0 məhdudiyyətsiz deməkdir)

en: Maximum textlines (0 means unlimited)
az: Ən çox mətn sətiri sayı (0 limitsiz deməkdir)

[ctx: Mebibytes; used as a suffix in a spinbox showing e.g. '3 MiB']
en:  MiB
az:  MB

en: New tab will be open after last one
az: Yeni vərəq sonuncudan sonra açılacaq

en: New windows:
az: Yeni pəncərələr:

en: No Apple devices found
az: Heç bir Apple cihazı tapılmadı

en: No Bluetooth devices found
az: Bluetooth cihazı tapılmadı

en: No MTP-compatible devices found
az: MTP-yə uyğun cihazlar tapılmadı

en: No files tagged with "%1"
az: "%1" yarlıqlı heç bir fayl yoxdur

en: No items matching the filter
az: Filtrə uyğun elementlər yoxdur

en: No items matching the search
az: Axtarışa uyğun elementlər yoxdur

en: No recently used items
az: Son istifadə olunan elementlər yoxdur

en: No relevant network resources found
az: Müvafiq şəbəkə mənbələri tapılmadı

en: No shared folders found
az: Paylaşılan qovluqlar tapılmadı

en: No tags
az: Yarlıq yoxdur

en: Open in application
az: Tətbiqdə açmaq

en: Permissions style format
az: Giriş icazələrinin görünüş forması

en: Position of columns
az: Sütunların yerləşməsi

en: Preview size
az: Miniatürün ölçüsü

en: Previews shown
az: Miniatürləri göstərmək

en: Recently Closed Tabs
az: Son bağlanan vərəqlər

en: Recursive directory size limit
az: Yenilənən qovluq ölçüsünün həddi

en: Reload
az: Təkrarlamaq

en: Remember open folders and tabs
az: Açılan qovluqları və vərəqləri yadda saxlamaq

en: Run script
az: Əmrlər faylını başlatmaq

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
az: Dolphini kök (root) imtiyazları ilə açmaq təhlükəli ola bilər. Lütfən ehtiyatlı olun.

en: Search
az: Axtarış

en: Search for %1
az: %1 axtarışı

en: Search for %1 in %2
az: %1/%2 axtarmaq

en: Search…
az: Axtarış…

en: Select Remote Charset
az: Serverin kodlaşdırılması

en: Select all items matching this pattern:
az: Bu təsvirə uyğun bütün elementləri seçmək:

en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
az: Mövcud Dolphin nümunəsində qovluğu açmaq üçün yeni vərəqdən istifadə etmək və ya etməmək

en: Should the URL be editable for the user
az: Ünvan, istifadəçi tərəfindən dəyişdirilə bilən olsun

en: Should the filter bar be shown
az: Filtr paneli göstərilsin

en: Should the full path be shown in the title bar
az: Pəncərə başlığında tam yolu göstərmək

en: Should the full path be shown inside the location bar
az: Ünvan sətrində tam yolu göstərmək

en: Should the view properties be used for all folders
az: Eyni axtarış rejimi xüsusiyyətlərini bütün qovluqlara şamil etmək

en: Show &Terminal Panel
az: &Terminal panelini göstərmək

en: Show 'Add to Places' in context menu.
az: Kontekst menyuda "Giriş nöqtələrinə əlavə etmək" göstərmək.

en: Show 'Copy Location' in context menu.
az: Kontekst menyuda "Buraya kopyalamaq" göstərmək.

en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
az: Kontekst menyuda "Buraya kopyalamaq" və "Buraya köçürmək" əmrlərini göstərmək

en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
az: Kontekst menyuda "Digər bölünmüş görünüşə kopyala" göstərmək.

en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
az: Kontekst menyuda "Burada surətini yaradın" göstərmək

en: Show 'Move to other split view' in context menu.
az: Kontekst menyuda "Digər bölünmüş görünüşə köçür" göstərilsin

en: Show 'Open In Split View' in context menu.
az: Kontekst menyuda "Yeni pəncərədə açmaq" göstərmək.

en: Show 'Open Terminal' in context menu.
az: Kontekst menyuda "Terminalda açmaq" göstərmək.

en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
az: Kontekst menyuda "Yeni vərəqdə açmaq" və "Yeni vərəqlərdə açmaq" göstərmək.

en: Show 'Open in New Window' in context menu.
az: Kontekst menyuda "Yeni pəncərədə açmaq" göstərmək.

en: Show 'Sort By' in context menu.
az: Kontekst menyuda "Buna görə çeşidləmək" göstərilsin

en: Show 'View Mode' in context menu.
az: Kontekst menyuda "Baxış rejimi"göstərmək

en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
az: Aşağıdakı seçim rejimindəki düymələrdən istifadə edilərək kəsmək və ya kopyalamaq əməlləri icra olunduqdan sonra asan yerləşdirmək üçün bir panel göstərilsin.

en: Show item on hover
az: Üzərində olduqda lementi göstər

en: Show selection toggle
az: Nişana vuraraq seçimi dəyişmək

en: Show zoom slider in the statusbar
az: Vəziyyət panelində böyütmə, kiçiltmə çubuğunu göstərmək

en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
az: "Yerlər" panelindəki nişanların ölçüsü (-1,= "avtomatik)

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
az: Artan

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
az: Öncə Ən Az Qiymətlilər

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
az: Öncə Ən Köhnələri

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
az: Öncə Kiçiklər

[ctx: Sort descending]
en: Descending
az: Azalan

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
az: Öncə Ən Qiymətlilər

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
az: Öncə Böyüklər

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
az: Öncə Ən Yeniləri

en: Stop
az: Dayandırmaq

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
az: Terminal göstərilə bilməz, çünki Konsole tətbiqi quraşdırılmayıb. Lütfən tətbiqi quraşdırın və paneli yenidən açın.

en: Text completion mode of the URL Navigator
az: Ünvan sətrində mətnin avtomatik doldurulması

en: Text width index
az: Mətn genişliyi göstəricisi

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
az[0]: Bir element
az[1]: %1 element

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
az[0]: Bir fayl
az[1]: %1 fayl

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
az: "%1", "%2", "%3", "%4" və "%5"

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
az[0]: Bir qovluq
az[1]: %1 qovluq

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
az: "%1", "%2", "%3" və "%4"

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
az[0]: Bi seçilmiş element
az[1]: %1 seçilmiş element

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
az[0]: Bir seçilmiş fayl
az[1]: %1 seçilmiş fayl

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
az[0]: Bir seçilmiş qovluq
az[1]: %1 seçilmiş qovluq

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
az: "%1", "%2" və "%3"

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
az: "%1" və "%2"

en: The Trash was emptied.
az: Səbət boşaldılmışdır

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
az: "%1" proqramı hələ də terminalda işləyir. Çıxmaq istədiyinizə əminsiniz?

en: Timestamp since when the view properties are valid
az: Baxış rejimi parametrlərinin işarələnmiş dəyişdirilmə vaxtı

en: Trash Emptied
az: Səbət boşaldı

en: Trash is empty
az: Səbət boşdur

en: Unselect all items matching this pattern:
az: Bu təsvirə uyğun elementlərin bütün seçimini ləğv etmək:

en: Use auto-expanding folders for all view types
az: Bütün baxış rejimləri üçün avtomatik genişlənən qovluqları göstərmək

en: Use system font
az: Sistem şriftdən istifadə etmək

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
az: Miqyas:

en: View options:
az: Baxış qaydaları:

en: Warning
az: Xəbərdarlıq

en: What
az: Axtarış predmeti

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
az: Bu pəncərədə sizin bir neçə açıq vərəqiniz var, çıxmaq istədiyinizə əminsiniz?

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
az: Sizin saxlanılmamış dəyişiklikləriniz var. Bu dəyişiklikləri saxlamaq yoxsa ləğv etmək istəyirsiniz?

en: Zoom
az: Miqyas

en: Zoom To Default
az: Miqyasın standart göstəricisini qaytarmaq

[ctx: action:button]
en: Content
az: Tərkibi

[ctx: action:button]
en: Filename
az: Fayl adı

[ctx: action:button]
en: From Here
az: Buradan

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
az: Buradan (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
az: Axtarışı "%1" qovluğu və onun alt qovluqları ilə məhudlaşdırmaq

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
az: Gələcəkdə cəld tapmaq üçün bu axtarışı saxlamaq

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
az: Sizin Ev Qovluğunda axtarmaq

[ctx: action:button]
en: Your files
az: Sizin fayllarınız

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
az: Dolphin ayarlarının alt toplusu.

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
az: Mövcud Şəbəkə Paylaşımlarının Sayı

en: if true we use short relative dates, if not short dates
az: "true" olarsa təqribi qısa tarixlərdən, əks halda qısa tarixlərdən istifadə edəcəyik

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
az: Giriş Nöqtələri

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
az: Ayarlar

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
az: Daşınan zaman qovluğu açmaq

[ctx: option:radio]
en: After current tab
az: Cari vərəqdən sonra

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
az: Əlifba sırası ilə, Böyük/kiçik hərfə həssas olmayan

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
az: Əlifba sırası ilə,Böyük/kiçik hərfə həssas

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
az: Başlıq panelinin sonunda

[ctx: option:radio]
en: Natural
az: Adi hərf-rəqəm çeşidləməsi

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
az: Birləşdirilmiş (məs., drwxr-xr-x (755))

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
az: Mütləq.(məs., '%1')

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
az: Təqribi (məs., '%1')

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
az: Rəqəmsal (səkkizli) (məs., 755)

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
az: Simvolik (məs., drwxr-xr-x)

en: pause
az: fasilə

en: play
az: oynatmaq

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
az: %2-dan %1 boşdur (%3% istifadə olunub)
