dolphin - en to ast translation catalogue (176 entries)

en: &Edit
ast: &Editar

en: &Go
ast: &Dir

en: &View
ast: &Ver

[ctx: @action keep short]
en: More
ast: Más

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
ast: Colar del mou de seleición

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
ast[0]: Etiqueta: %2
ast[1]: Etiquetes: %2

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
ast: Zarrar les demás llingüetes

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ast: Zarrar la llingüeta

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
ast: Configurar…

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ast: Copiar

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
ast: Cortar

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
ast: Lliberar la llingüeta

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
ast: Llingüeta nueva

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
ast: Llingüeta siguiente

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
ast: Abrir nuna llingüeta nueva

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
ast: Abrir en llingüetes nueves

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
ast: Abrir nuna ventana nueva

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
ast: Abrir na vista dixebrada

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
ast: Llingüeta anterior

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ast: Propiedaes

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Files and Folders
ast: Seleicionar ficheros y carpetes

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
ast: Amosar los ficheros anubríos

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
ast: Amosar l'eslizador del zoom

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
ast: Zarrar la llingüeta

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
ast: Desaniciar…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
ast: Duplicar equí

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
ast: Duplicar equí…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
ast: Tirar a la papelera…

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
ast: &Ventana nueva

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
ast: Llingüeta nueva

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
ast: Propiedaes

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
ast: Ap&licaciones

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
ast: Bloquiar los paneles

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
ast: Desbloquiar los paneles

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
ast: Primero les carpetes

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
ast: Peñerar…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
ast: Abrir la &terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
ast: Abrir la ferramienta de busca preferida

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
ast: Abrir la terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal Here
ast: Abrir la terminal equí

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
ast: Amosar información adicional

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
ast: Amosar los paneles

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
ast: Detalles

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
ast: Aiciones pa la vista actual

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
ast: Dixebrar

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
ast: Mou de seleición

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
ast: Mou de seleición: calca nos ficheros o carpetes pa de/seleicionalos.

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
ast: Documentación

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
ast: Carpetes: %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
ast: Cargando la carpeta…

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
ast[0]: %1 ficheru
ast[1]: %1 ficheros

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
ast[0]: Seleicionóse %1 ficheru
ast[1]: Seleicionáronse %1 ficheros

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
ast[0]: 1 carpeta
ast[1]: %1 carpetes

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
ast[0]: Seleicionóse %1 carpeta
ast[1]: Seleicionáronse %1 carpetes

[ctx: @info:status]
en: No items found.
ast: Nun s'atopó nengún elementu.

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
ast: %1 ensin usar

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
ast: Dexar de buscar

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
ast: Esta aición amiesta la carpeta al panel «Llugares».

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
ast: Esta aición zarra esta ventana.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
ast: 1 ó más

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
ast: 2 ó más

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
ast: 3 ó más

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
ast: 4 ó más

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
ast: Cualesquier data

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
ast: Fichero d'audiu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
ast: Detalles

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
ast: Documentos

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
ast: Carpetes

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
ast: La valoración más alta

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
ast: Imáxenes

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
ast: Esti mes

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
ast: Esta selmana

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
ast: Esti añu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
ast: Güei

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
ast: Vídeos

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
ast: Ayeri

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
ast: Ascendente

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
ast[0]: %1 elementu
ast[1]: %1 elementos

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
ast[0]: Seleicionóse %1 ficheru
ast[1]: Seleicionáronse %1 ficheros

[ctx: @label]
en: Additional Information
ast: Información adicional

[ctx: @label]
en: Album
ast: Álbum

[ctx: @label]
en: Artist
ast: Artista

[ctx: @label]
en: Audio
ast: Audiu

[ctx: @label]
en: Document
ast: Documentu

[ctx: @label]
en: Duration
ast: Duración

[ctx: @label]
en: Genre
ast: Xéneru

[ctx: @label]
en: Height
ast: Altor

[ctx: @label]
en: Image
ast: Imaxe

[ctx: @label]
en: Line Count
ast: Númberu de llinies

[ctx: @label]
en: Name
ast: Nome

[ctx: @label]
en: Orientation
ast: Orientación

[ctx: @label]
en: Page Count
ast: Númberu de páxines

[ctx: @label]
en: Path
ast: Camín

[ctx: @label]
en: Permissions
ast: Permisos

[ctx: @label]
en: Rating
ast: Valoración

[ctx: @label]
en: Size
ast: Tamañu

[ctx: @label]
en: Tags
ast: Etiquetes

[ctx: @label]
en: Track
ast: Pista

[ctx: @label]
en: Type
ast: Tipu

[ctx: @label]
en: Version
ast: Versión

[ctx: @label]
en: Width
ast: Llargor

[ctx: @label]
en: Word Count
ast: Númberu de pallabres

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
ast: Dimensiones

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
ast: Carpetes:

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
ast: Panel d'información:

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
ast: Ventana:

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
ast: Abrir munches carpetes al empar

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
ast: Abrir munches terminales al empar

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
ast: Zarrar ventanes con un programa n'execución nel panel Terminal

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
ast: Desaniciar ficheros o carpetes

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
ast: Tirar ficheros o carpetes a la papelera

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
ast: Toles carpetes

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
ast: Carpeta actual

[ctx: @title]
en: File Manager
ast: Xestor de ficheros

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
ast: Información adicional

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
ast: Pidir la confirmación en Dolphin al:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
ast: Pidir la confirmación en toles aplicaciones de KDE al:

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
ast: Menú contestual

[ctx: @title:group]
en: Trash
ast: Papelera

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
ast: Al abrir un ficheru executable:

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
ast: A principios de mes

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
ast: Hai una selmana

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
ast: Hai trés selmanes

[ctx: @title:group Date]
en: Today
ast: Güei

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
ast: Hai dos selmanes

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
ast: Ayeri

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
ast: 'Hai una selmana' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
ast: 'Hai trés selmanes' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
ast: 'Hai dos selmanes' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
ast: 'Ayeri' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
ast: Interfaz

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
ast: Carpetes

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
ast: &Marcadores

[ctx: @title:menu]
en: Dolphin Toolbar
ast: Barra de ferramientes de Dolphin

[ctx: @title:menu]
en: Selection
ast: Seleición

[ctx: @title:menu]
en: Tools
ast: Ferramientes

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
ast: Crear

[ctx: @title:tab]
en: Details
ast: Detalles

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
ast: Comportamientu

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
ast: Confirmaciones

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
ast: Carpetes y llingüetes

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
ast: Xeneral

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
ast: Paneles

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
ast: Confirmación

[ctx: @title:window]
en: Folders
ast: Carpetes

[ctx: @title:window]
en: Information
ast: Información

[ctx: @title:window]
en: Places
ast: Llugares

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
ast: Dexar de cargar

en: Do not ask again
ast: Nun volver entrugar

en: Filter…
ast: Peñerar…

en: Folder is empty
ast: La carpeta ta balera

en: Loading…
ast: Cargando…

en: No Apple devices found
ast: Nun s'atopó nengún preséu d'Apple

en: No Bluetooth devices found
ast: Nun s'atopó nengún preséu Bluetooth

en: No MTP-compatible devices found
ast: Nun s'atopó nengún preséu compatible con MTP

en: No items matching the filter
ast: Nun hai nengún elementu que concase cola peñera

en: No items matching the search
ast: Nun hai nengún elementu que concase cola busca

en: No shared folders found
ast: Nun s'atopó nenguna carpeta compartida

en: Open %1
ast: Abrir «%1»

en: Run script
ast: Executar un script

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
ast: Ascendente

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
ast: Primero lo baxo

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
ast: Primero lo antiguo

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
ast: Primero lo pequeño

[ctx: Sort descending]
en: Descending
ast: Descendente

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
ast: Primero lo alto

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
ast: Primero lo grande

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
ast: Primero lo nuevo

en: Stop
ast: Parar

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
ast[0]: 1 elementu
ast[1]: %1 elementos

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
ast[0]: 1 ficheru
ast[1]: %1 ficheros

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
ast[0]: 1 carpeta
ast[1]: %1 carpetes

[ctx: action:button]
en: Content
ast: Conteníu

[ctx: action:button]
en: From Here
ast: Dende equí

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
ast: Llugares

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
ast: %1 ensin usar de %2 (%3% n'usu)
