ksystemstats - en to ar translation catalogue (220 entries)

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, measured in microseconds
ar: مقدار الوقت الذي تتوقف فيه جميع المهام في انتظار موارد المعالج المتاحة، يقاس بالمايكروثانية

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, measured in microseconds
ar: مقدار الوقت الذي تتوقف فيه جميع المهام في انتظار موارد الدخل/الخرج المتاحة، يقاس بالمايكروثانية

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, measured in microseconds
ar: مقدار الوقت الذي تتوقف فيه جميع المهام في انتظار موارد الذاكرة المتاحة، يقاس بالمايكروثانية

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, measured in microseconds
ar: مقدار الوقت الذي تظل فيه مهمة واحدة على الأقل متوقفة في انتظار موارد المعالج المتاحة، ويقاس بالمايكروثانية

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, measured in microseconds
ar: مقدار الوقت الذي تظل فيه مهمة واحدة على الأقل متوقفة في انتظار موارد الإدخال/الإخراج المتاحة، ويقاس بالمايكروثانية

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, measured in microseconds
ar: مقدار الوقت الذي تظل فيه مهمة واحدة على الأقل متوقفة في انتظار موارد الذاكرة المتاحة، ويقاس بالمايكروثانية

[ctx: @info]
en: Current average frequency between all CPUs
ar: متوسط السرعة الحالية بين كل المعالجات

[ctx: @info]
en: Current frequency of the CPU
ar: التردد الحالي للمعالج

[ctx: @info]
en: Current maximum frequency between all CPUs
ar: أعلى سرعة حالية بين كل المعالجات

[ctx: @info]
en: Current minimum frequency between all CPUs
ar: أدنى سرعة حالية بين كل المعالجات

[ctx: @info]
en: Number of CPU cores across all physical CPUS
ar: عدد أنوية المعالج حيث تشمل جميع المعالجات الموجودة

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 1 minute
ar: متوسط عدد المهام التي في طابور التشغيل في الدقيقة

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 15 minutes
ar: متوسط عدد المهام التي في طابور التشغيل في 15 دقيقة

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 5 minutes
ar: متوسط عدد المهام التي في طابور التشغيل في 5 دقائق

[ctx: @info]
en: Number of physical CPUs installed in the system
ar: العدد الحقيقي للمعالجات المثبتة في النظام

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 1 minutes
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه جميع المهام في انتظار موارد المعالج المتاحة، بمتوسط ​​دقيقة واحدة

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 10 seconds
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه جميع المهام في انتظار موارد المعالج المتاحة، بمتوسط ​​10 ثوانٍ

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 5 minutes
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه جميع المهام في انتظار موارد المعالج المتاحة، بمتوسط 5 دقائق

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 1 minutes
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه جميع المهام في انتظار موارد الدخل/الخرج المتاحة، بمتوسط ​​دقيقة واحدة

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 10 seconds
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه جميع المهام في انتظار موارد الدخل/الخرج المتاحة، بمتوسط ​​10 ثوانٍ

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 5 minutes
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه جميع المهام في انتظار موارد الدخل/الخرج المتاحة، بمتوسط 15 دقيقة

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 1 minutes
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه جميع المهام في انتظار موارد الذاكرة المتاحة، بمتوسط ​​دقيقة واحدة

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 10 seconds
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه جميع المهام في انتظار موارد الذاكرة المتاحة، بمتوسط ​​10 ثوانٍ

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 5 minutes
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه جميع المهام في انتظار موارد الذاكرة المتاحة، بمتوسط 5 دقائق

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 1 minutes
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه مهمة واحدة على الأقل في انتظار موارد المعالج المتاحة، بمتوسط ​​دقيقة

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 10 seconds
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه مهمة واحدة على الأقل في انتظار موارد المعالج المتاحة، بمتوسط ​​10 ثوانٍ

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 5 minutes
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه مهمة واحدة على الأقل في انتظار موارد المعالج المتاحة، بمتوسط ​​5 دقائق

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 1 minutes
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه مهمة واحدة على الأقل في انتظار موارد الإدخال/الإخراج المتاحة، بمتوسط دقيقة واحدة

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 10 seconds
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه مهمة واحدة على الأقل في انتظار موارد الإدخال/الإخراج المتاحة، بمتوسط ​​10 ثوانٍ

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 5 minutes
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه مهمة واحدة على الأقل في انتظار موارد الإدخال/الإخراج المتاحة، بمتوسط ​​5 دقائق

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 1 minutes
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه مهمة واحدة على الأقل في انتظار موارد الذاكرة المتاحة، بمتوسط دقيقة واحدة

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 10 seconds
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه مهمة واحدة على الأقل في انتظار موارد الذاكرة المتاحة، بمتوسط ​​10 ثوانٍ

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 5 minutes
ar: النسبة المئوية للوقت الذي تتوقف فيه مهمة واحدة على الأقل في انتظار موارد الذاكرة المتاحة، بمتوسط ​​5 دقائق

[ctx: @info]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @title]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: @title]
en: All Disks
ar: جميع الأقراص

[ctx: @title]
en: All GPUs
ar: جميع المعالجات الرسومية

[ctx: @title]
en: All GPUs Total Memory
ar: مجموع ذواكر المعالجات الرسومية

[ctx: @title]
en: All GPUs Usage
ar: استخدام جميع المعالجات الرسومية

[ctx: @title]
en: All GPUs Used Memory
ar: مجموع ذواكر المعالجات الرسومية المستخدمة

[ctx: @title]
en: All Network Devices
ar: جميع أجهزة الشبكة

[ctx: @title]
en: Application Memory
ar: ذاكرة التطبيقات

[ctx: @title]
en: Application Memory Percentage
ar: نسبة ذاكرة التطبيقات

[ctx: @title]
en: Average CPU Frequency
ar: متوسط سرعة المعالج

[ctx: @title]
en: Average CPU Temperature
ar: متوسط حرارة المعالج

[ctx: @title]
en: Buffer Memory
ar: ذاكرة مؤقتة

[ctx: @title]
en: Buffer Memory Percentage
ar: نسبة الذاكرة المؤقتة

[ctx: @title]
en: CPU %1
ar: المعالج %1

[ctx: @title]
en: CPU %1 Core %2
ar: المعالج %1 النواة %2

[ctx: @title]
en: CPU Pressure
ar: ضغط المعالج

[ctx: @title]
en: Cache Memory
ar: ذاكرة الخبيئة

[ctx: @title]
en: Cache Memory Percentage
ar: نسبة ذاكرة الخبيئة

[ctx: @title]
en: Charge
ar: التعبئة

[ctx: @title]
en: Charge Percentage
ar: نسبة الشّحن

[ctx: @title]
en: Charging  Rate
ar: معدل الشحن

[ctx: @title]
en: Charging Rate
ar: معدل الشحن

[ctx: @title]
en: Core %1
ar: النواة %1

[ctx: @title]
en: Current Capacity
ar: السعة الحالية

[ctx: @title]
en: Current Frequency
ar: التردد الحالي

[ctx: @title]
en: Current Temperature
ar: الحرارة الحالية

[ctx: @title]
en: Design Capacity
ar: السعة التصميمية

[ctx: @title]
en: Download Rate
ar: معدّل التنزيل

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory
ar: الذاكرة الحقيقية المتبقية

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory Percentage
ar: نسبة الذاكرة الحقيقية المتبقية

[ctx: @title]
en: Free Space
ar: المساحة المتبقية

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory
ar: ذاكرة التبادل المتبقية

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory Percentage
ar: نسبة ذاكرة التبديل المتبقية

[ctx: @title]
en: Frequency
ar: التردّد

[ctx: @title]
en: Full (1 minute average)
ar: كامل (متوسط دقيقة)

[ctx: @title]
en: Full (10 second average)
ar: كامل (متوسط 10 ثواني)

[ctx: @title]
en: Full (5 minute average)
ar: كامل (متوسط 5 دقائق)

[ctx: @title]
en: GPU
ar: معالج الرسوميات

[ctx: @title]
en: Health
ar: الصحة

[ctx: @title]
en: Hostname
ar: اسم المضيف

[ctx: @title]
en: IO Pressure
ar: ضغط الدخل والخرج

[ctx: @title]
en: IPv4 Address
ar: عناوين IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 DNS
ar: ‏IPv4 DNS

[ctx: @title]
en: IPv4 Gateway
ar: بوابة IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 Subnet Mask
ar: قناع الشبكة الفرعية IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 with Prefix Length
ar: ‏IPv4 بطول مثبت

[ctx: @title]
en: IPv6 Address
ar: عناوين IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 DNS
ar: ‏IPv6 DNS

[ctx: @title]
en: IPv6 Gateway
ar: بوابة IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 Subnet Mask
ar: قناع الشبكة الفرعية IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 with Prefix Length
ar: ‏IPv6 بطول مثبت

[ctx: @title]
en: KDE Frameworks Version
ar: إصدارة إطار كِيدِي

[ctx: @title]
en: KDE Plasma
ar: سطح مكتب بلازما

[ctx: @title]
en: KDE Plasma Version
ar: إصدارة كِيدِي بلازما

[ctx: @title]
en: Kernel
ar: النواة

[ctx: @title]
en: Kernel Name
ar: اسم النواة

[ctx: @title]
en: Kernel Name and Version
ar: اسم وإصدارة النواة

[ctx: @title]
en: Kernel Version
ar: إصدارة النّواة

[ctx: @title]
en: Load Averages
ar: معدلات الحمل

[ctx: @title]
en: Load average (1 minute)
ar: معدّل الحِمْل (دقيقة واحدة)

[ctx: @title]
en: Load average (15 minute)
ar: معدّل الحِمْل (15 دقيقة)

[ctx: @title]
en: Load average (5 minutes)
ar: معدّل الحِمْل (5 دقائق)

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Frequency
ar: أقصى سرعة للمعالج

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Temperature
ar: أعلى درجة الحرارة المعالج

[ctx: @title]
en: Memory
ar: الذاكرة

[ctx: @title]
en: Memory Frequency
ar: تردد الذاكرة

[ctx: @title]
en: Memory Pressure
ar: ضغط الذاكرة

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Frequency
ar: أدنى سرعة معالج

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Temperature
ar: أدنى درجة حرارة المعالج

[ctx: @title]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title]
en: Network Devices
ar: أجهزة الشبكة

[ctx: @title]
en: Network Name
ar: اسم الشبكة

[ctx: @title]
en: Number of CPUs
ar: عدد المعالجات

[ctx: @title]
en: Number of Cores
ar: عدد الأنوية

[ctx: @title]
en: Operating System
ar: نظام التشغيل

[ctx: @title]
en: Operating System Logo
ar: شعار نظام التشغيل

[ctx: @title]
en: Operating System Name
ar: اسم نظام التشغيل

[ctx: @title]
en: Operating System Name and Version
ar: اسم وإصدارة نظام التشغيل

[ctx: @title]
en: Operating System URL
ar: عنوان نظام التشغيل

[ctx: @title]
en: Operating System Version
ar: إصدارة نظام التشغيل

[ctx: @title]
en: Percentage Free
ar: نسبة المتبقي

[ctx: @title]
en: Percentage Used
ar: نسبة المستخدم

[ctx: @title]
en: Physical Memory
ar: الذاكرة الفيزيائية

[ctx: @title]
en: Power
ar: الطاقة

[ctx: @title]
en: Pressure
ar: الضغط

[ctx: @title]
en: Qt Version
ar: إصدار كيوت

[ctx: @title]
en: Read Rate
ar: معدل القراءة

[ctx: @title]
en: Signal Strength
ar: قوّة الإشارة

[ctx: @title]
en: Some (1 minute average)
ar: البعض (متوسط دقيقة)

[ctx: @title]
en: Some (10 second average)
ar: البعض (متوسط 10 ثواني)

[ctx: @title]
en: Some (5 minute average)
ar: البعض (متوسط دقيقة)

[ctx: @title]
en: Swap Memory
ar: ذاكرة الإبدال

[ctx: @title]
en: System
ar: النظام

[ctx: @title]
en: System Usage
ar: استخدام النظام

[ctx: @title]
en: Temperature
ar: درجة الحرارة

[ctx: @title]
en: Total Downloaded
ar: مجموع المنزل

[ctx: @title]
en: Total Full Stall Time
ar: إجمالي وقت الانتظار الكامل

[ctx: @title]
en: Total Physical Memory
ar: مجموع الذاكرة الحقيقية

[ctx: @title]
en: Total Some Stall Time
ar: إجمالي بعض وقت التوقف

[ctx: @title]
en: Total Space
ar: مجموع المساحة

[ctx: @title]
en: Total Swap Memory
ar: مجموع ذاكرة التبادل

[ctx: @title]
en: Total Uploaded
ar: مجموع المرفوع

[ctx: @title]
en: Total Usage
ar: الاستخدام الكلي

[ctx: @title]
en: Total Video Memory
ar: مجموع ذاكرة الفيديو

[ctx: @title]
en: Upload Rate
ar: معدل ا لرفع

[ctx: @title]
en: Uptime
ar: زمن التشغيل

[ctx: @title]
en: Usage
ar: الاستخدام

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory
ar: الذاكرة الحقيقية المستخدمة

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory Percentage
ar: نسبة الذاكرة الحقيقية المستخدمة

[ctx: @title]
en: Used Space
ar: المساحة المُستخدَمة

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory
ar: ذاكرة التبديل المستخدمة

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory Percentage
ar: نسبة ذاكرة التبديل المستخدمة

[ctx: @title]
en: User Usage
ar: استخدام المستخدم

[ctx: @title]
en: Video Memory Used
ar: ذاكرة الفيديو المستخدمة

[ctx: @title]
en: Video Usage
ar: استخدام الفيديو

[ctx: @title]
en: Wait Usage
ar: استخدام الانتظام

[ctx: @title]
en: Window System
ar: النظام النوافذ

[ctx: @title]
en: Write Rate
ar: معدل الكتابة

[ctx: @title %1 is GPU number]
en: GPU %1
ar: معالج الرسوميات %1

[ctx: @title Kernel Name and Version]
en: Kernel
ar: النواة

[ctx: @title Operating System Name and Version]
en: OS
ar: نظام التشغيل

[ctx: @title Short for 'All GPUs Total Memory']
en: Total
ar: المجموع

[ctx: @title Short for 'All GPUs Usage']
en: Usage
ar: الاستخدام

[ctx: @title Short for 'All GPUs Used Memory']
en: Used
ar: المستخدم

[ctx: @title Short for 'Free Space']
en: Free
ar: المتبقي

[ctx: @title Short for 'Read Rate']
en: Read
ar: مقروءة

[ctx: @title Short for 'Total Space']
en: Total
ar: المجموع

[ctx: @title Short for 'Used Space']
en: Used
ar: المستخدم

[ctx: @title Short for 'Write Rate']
en: Write
ar: الكتابة

[ctx: @title Short for Download Rate]
en: Download
ar: التنزيل

[ctx: @title Short for Total Downloaded]
en: Downloaded
ar: المُنزّل

[ctx: @title Short for Total Uploaded]
en: Uploaded
ar: المرفوع

[ctx: @title Short for Total Video Memory]
en: Total
ar: المجموع

[ctx: @title Short for Upload Rate]
en: Upload
ar: الرفع

[ctx: @title Short for Video Memory Used]
en: Used
ar: المستخدم

[ctx: @title Short of IPv4 Address]
en: IPv4
ar: ‏IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 DNS]
en: IPv4 DNS
ar: ‏IPv4 DNS

[ctx: @title Short of IPv4 Gateway]
en: IPv4 Gateway
ar: بوابة IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 Prefix Length]
en: IPv4
ar: ‏IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 Subnet Mask]
en: IPv4 Subnet Mask
ar: قناع الشبكة الفرعية IPv4

[ctx: @title Short of IPv6 Address]
en: IPv6
ar: ‏IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 DNS]
en: IPv6 DNS
ar: ‏IPv6 DNS

[ctx: @title Short of IPv6 Gateway]
en: IPv6 Gateway
ar: بوابة IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 Prefix Length]
en: IPv6
ar: ‏IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 Subnet Mask]
en: IPv6 Subnet Mask
ar: قناع الشبكة الفرعية IPv6

[ctx: @title Short of Network Name]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title Short of Signal Strength]
en: Signal
ar: الاشارة

[ctx: @title, Short for 'Load average (1 minute)]
en: Load average (1m)
ar: معدّل الحِمْل (1 د)

[ctx: @title, Short for 'Load average (15 minutes)]
en: Load average (15m)
ar: معدّل الحِمْل (15 د)

[ctx: @title, Short for 'Load average (5 minutes)]
en: Load average (5m)
ar: معدّل الحِمْل (5 د)

[ctx: @title, Short for '%1 System Usage']
en: %1 System
ar: النظام %1

[ctx: @title, Short for '%1 User Usage']
en: %1 User
ar: المستخدم %1

[ctx: @title, Short for '%1 Wait Load']
en: %1 Wait
ar: الانتظار %1

[ctx: @title, Short for 'Application Memory']
en: Application
ar: التطبيق

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Frequency']
en: Average Frequency
ar: متوسط السرعة

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Temperature']
en: Average Temperature
ar: متوسط الحرارة

[ctx: @title, Short for 'Buffer Memory']
en: Buffer
ar: المؤقتة

[ctx: @title, Short for 'Cache Memory']
en: Cache
ar: الخبيئة

[ctx: @title, Short for 'Free Physical Memory']
en: Free
ar: المتبقي

[ctx: @title, Short for 'Free Swap Memory']
en: Free
ar: المتبقي

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Frequency']
en: Max Frequency
ar: أقصى سرعة

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Temperature']
en: Max Temperature
ar: أعلى درجة

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Frequency']
en: Min Frequency
ar: أدنى سرعة

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Temperature']
en: Min Temperature
ar: أدنى درجة

[ctx: @title, Short for 'System Usage']
en: System
ar: النظام

[ctx: @title, Short for 'Total Physical Memory']
en: Total
ar: المجموع

[ctx: @title, Short for 'Total Swap Memory']
en: Total
ar: المجموع

[ctx: @title, Short for 'Total Usage']
en: Usage
ar: الاستخدام

[ctx: @title, Short for 'Used Physical Memory']
en: Used
ar: المستخدم

[ctx: @title, Short for 'Used Swap Memory']
en: Used
ar: المستخدم

[ctx: @title, Short for 'User Usage']
en: User
ar: المستخدم

[ctx: @title, Short for 'Wait Load']
en: Wait
ar: الانتظار

[ctx: @title, Short for `Percentage Free]
en: Free
ar: المتبقي

[ctx: @title, Short for `Percentage Used]
en: Used
ar: المستخدم

[ctx: @title, Short fort 'Number of CPUs']
en: CPUs
ar: المعالجات

[ctx: @title, Short fort 'Number of Cores']
en: Cores
ar: الأنوية

en: Amount of energy that the Battery was designed to hold
ar: كمية الطاقة التي صممت البطارية لاستيعابها

en: Amount of energy that the battery can currently hold
ar: كمية الطاقة التي تستطيع أن تستوعبها البطارية حاليا

en: Amount of energy that the battery is currently holding
ar: كمية الطاقة التي توجد في البطارية

en: Amount of memory used for caching disk blocks
ar: كمية الذاكرة المستخدمة للتخزين المؤقت لكتل القرص

en: CPUs
ar: المعالجات

en: Disks
ar: الأقراص

en: Hardware Sensors
ar: حساسات العتاد

en: Percentage of the current capacity that the battery is currently holding
ar: نسبة السعة الحالية للبطارية

en: Percentage of the design capacity that the battery can hold
ar: نسبة السعة التصميمية التي تستطيع البطارية أن تتحملها

en: Power that the battery is being charged with (positive) or discharged (negative)
ar: الطاقة التي تشحن بها البطارية (موجب) أو تفرغ (سالب)
