konqueror - en to ar translation catalogue (302 entries)

en: %1/s
ar: %1/ثا

[ctx: %p is the percent value, % is the percent sign]
en: %p%
ar: %p٪

en: &Bookmarks
ar: &علامات

en: &Close Active View
ar: أ&غلق العرض النشط

en: &Close Tab
ar: أ&غلق اللسان

en: &Copy Link Address
ar: ا&نسخ عنوان الوصلة

en: &Discard Changes
ar: ا&رفض التغييرات

en: &Duplicate Current Tab
ar: ك&رّر اللسان الحالي

en: &Duplicate Tab
ar: &كرّر اللسان

en: &Duplicate Window
ar: &كرّر النافذة

en: &Edit
ar: &حرّر

en: &File
ar: &ملف

en: &Find File...
ar: ا&عثر على ملف...

en: &Force Reload
ar: أ&جبر إعادة التحميل

en: &Go
ar: ا&ذهب

en: &Help
ar: م&ساعدة

en: &Inspect Current Page
ar: ا&فحص الصفحة الحالية

en: &New Tab
ar: ل&سان جديد

en: &Open File...
ar: ا&فتح ملفًا...

en: &Open Location
ar: ا&فتح موقعًا

en: &Open With
ar: ا&فتح بِـ

en: &Preferences...
ar: ت&فضيلات...

en: &Reload
ar: أعد ال&تحميل

en: &Reload All Tabs
ar: أ&عد تحميل كلّ الألسنة

en: &Reload Tab
ar: أ&عد تحميل اللسان

en: &Remove Entry
ar: أ&زل المُدخلة

en: &Settings
ar: إ&عدادات

en: &Stop
ar: أ&وقف

en: &Tools
ar: أ&دوات

en: &Up
ar: الأ&على

en: &View
ar: اع&رض

en: &Window
ar: &نافذة

en: (C) 1999-2023, The Konqueror developers
ar: (ج) 1999-2023، مطورو كونكيورر

en: <html>Clear Location bar<br /><br />Clears the contents of the location bar.</html>
ar: <html>امحُ شريط الموقع<br /><br />يمحو محتوى شريط الموقع.</html>

en: <html>Copy the currently selected text or item(s) to the system clipboard<br /><br />This makes it available to the <b>Paste</b> command in Konqueror and other KDE applications.</html>
ar: <html>انسخ النصّ أو العنصر المحدّد حاليًا إلى حافظة النظام<br /><br />هذا يجعله متوفرًا لأمر <b>ألصق</b> في كنكر وبقية تطبيقات كِيدِي.</html>

en: <html>Cut the currently selected text or item(s) and move it to the system clipboard<br /><br />This makes it available to the <b>Paste</b> command in Konqueror and other KDE applications.</html>
ar: <html>قصّ النصّ أو العنصر المحدّد حاليًا وانقله إلى حافظة النظام<br /><br />هذا يجعله متوفرًا لأمر <b>ألصق</b> في كنكر وبقية تطبيقات كِيدِي.</html>

en: <html>Enter the parent folder<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</html>
ar: <html>أدخِل المجلد الأب<br /><br />مثلًا، إذا كان الموقع الحالي هو "file:/home/%1"، نقر الزر يُذهِبَك إلى "file:/home".</html>

en: <html>Go<br /><br />Goes to the page that has been entered into the location bar.</html>
ar: <html>اذهب<br /><br />يذهب إلى الصفحة المُدخَلة في شريط الموقع.</html>

en: <html>Location Bar<br /><br />Enter a web address or search term.</html>
ar: <html>شريط الموقع<br /><br />أدخِل عنوان وِب أو مصطلح بحث.</html>

en: <html>Navigate to your 'Home Page'<br /><br />You can configure the location where this button takes you under <b>Settings -> Configure Konqueror -> General</b>.</html>
ar: <html>انتقل إلى 'مجلد المنزل'<br /><br />يمكنك ضبط الموقع الذي يشير إليه هذا الزرّ في <b>إعدادات -> اضبط كنكر -> عامّ</b>.</html>

en: <html>Paste the previously cut or copied clipboard contents<br /><br />This also works for text copied or cut from other KDE applications.</html>
ar: <html>ألصق المحتويات التي قصصتها أو نسختها سابقًا<br /><br />سيعمل هذا أيضًا  على جميع المحتويات التي نسختها أو قصصتها من تطبيقات كِيدِي الأخرى.</html>

en: <html>Print the currently displayed document<br /><br />You will be presented with a dialog where you can set various options, such as the number of copies to print and which printer to use.<br /><br />This dialog also provides access to special KDE printing services such as creating a PDF file from the current document.</html>
ar: <html>اطبع المستند المعروض حاليًا<br /><br />سيُقدَّم لك حواري يمكنك تعيين خيارات عدّة فيه، مثل عدد النسخ لطباعتها وأيّ طابعة لاستخدامها.<br /><br />يوفّر هذا الحواري الوصول إلى خدمات كِيدِي للطباعة الخاصّة كإنشاء ملف PDF من المستند الحالي.</html>

en: <html>Reload all currently displayed documents in tabs<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible.</html>
ar: <html>أعد تحميل كلّ المستندات المعروضة حاليًا في ألسنة<br /><br /> قد تحتاج هذا -على سبيل المثال- لإنعاش صفحات الوِب التي عُدِّلَت منذ أن حُمِّلَت، لتجعل التعديلات ظاهرة.</html>

en: <html>Reload the currently displayed document<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible. Any images on the page are downloaded again, even if cached copies exist.</html>
ar: <html>أعد تحميل المستند المعروض حاليًا<br /><br /> قد تحتاج هذا -على سبيل المثال- لإنعاش صفحات الوِب التي عُدِّلَت منذ أن حُمِّلَت، لتجعل التعديلات ظاهرة. سيُعاد تحميل أيّ صور في الصفحة ثانيةً، حتّى لو وُجِدَت نسخة منها في الخبيئة.</html>

en: <html>Reload the currently displayed document<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible.</html>
ar: <html>أعد تحميل المستند المعروض حاليًا<br /><br /> قد تحتاج هذا -على سبيل المثال- لإنعاش صفحات الوِب التي عُدِّلَت منذ أن حُمِّلَت، لتجعل التعديلات ظاهرة.</html>

en: <html>Shows the developer tools for the current page<br/><br/>The current view is split in two and the developer tools are displayed in the second half
ar: <html>يعرض أدوات المطور للصفحة الحالية<br/><br/>يُقسم العرض الحالي إلى نصفين ويتم عرض أدوات المطور في النصف الثاني

en: <html>Stop loading the document<br /><br />All network transfers will be stopped and Konqueror will display the content that has been received so far.</html>
ar: <html>أوقف تحميل المستند<br /><br />ستتوقّف كلّ نقولات الشبكة وسيعرض كنكر المحتوى المُستقبَل حتّى الآن.</html>

en: <p>Viewers which aren't supposed to be able to display %1. Using them will most likely fail.</p><p>These choices are provided in case the detected file type is incorrect or if a viewer can display %1 even if it doesn't officially support it.</p>
ar: <p>العارضون الذين من المفترض ألا يكونوا قادرين على عرض %1. من المرجح أن يفشل استخدامها.</p><p>يتوفر هذه الخيارات في حالة عدم صحة نوع الملف المكتشف أو إذا كان بإمكان العارض عرض %1 حتى لو لم يكن يدعمه رسميًا.</p>

en: <p>You're running Konqueror as root. This requires enabling a highly insecure mode in the browser component.</p><p>What do you want to do?</p>
ar: <p>أنت تشغل كنكر بصفتك الجذر. وهذا يتطلب تمكين وضع غير آمن للغاية في مكون المتصفح.</p><p>ماذا تريد أن تفعل؟</p>

en: <qt><b>%1</b> is not valid</qt>
ar: <qt><b>%1</b> غير صالح</qt>

en: <qt><center><b>%1</b></center><hr />Last visited: %2<br />First visited: %3<br />Number of times visited: %4</qt>
ar: <qt><center><b>%1</b></center><hr />آخر زيارة: %2<br />أولّ زيارة: %3<br />عدد مرات الزيارة: %4</qt>

[ctx: @action:button]
en: Open
ar: افتح

[ctx: @action:button Delete session]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: @action:button New session]
en: New...
ar: جديد...

[ctx: @action:button Rename session]
en: Rename...
ar: أعد التسمية...

[ctx: @action:button Save current session]
en: Save Current...
ar: احفظ الحاليّ...

[ctx: @action:button ask later]
en: Ask Me Later
ar: اسألني لاحقًا

[ctx: @action:button no]
en: Do Not Restore
ar: لا تستعد

[ctx: @action:button yes]
en: Restore Session
ar: استعد الجلسة

[ctx: @action:inmenu]
en: Display &in %1
ar: اعرض &في %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
ar: افتح &في %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Viewers not supporting this file
ar: العارضون لا يدعمون هذا الملف

[ctx: @action:inmenu]
en: Viewers unlikely to display the file
ar: من غير المرجح أن يعرض العارضون الملف

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Most Often Visited
ar: الأكثر زيارة عادةً

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Recently Visited
ar: المُزار حديثًا

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Show History
ar: أظهر التأريخ

[ctx: @action:inmenu Parent of 'By Name' and 'By Date']
en: Sort
ar: افرز

[ctx: @action:inmenu View]
en: &View Mode
ar: وضع ال&عرض

[ctx: @info]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
ar: افتح '%1'؟

[ctx: @info]
en: Save '%1'?
ar: احفظ '%1'؟

[ctx: @info The user has to decide whether to execute an executable file or display it]
en: <filename>%1</filename> can be executed. Do you want to execute it or to display it?
ar: يمكن تنفيذ <filename>%1</filename>. هل تريد تنفيذه أم عرضه؟

[ctx: @info The user has to decide whether to execute an executable file or not]
en: <filename>%1</filename> can be executed. Do you want to execute it?
ar: يمكن تنفيذ <filename>%1</filename>. هل تريد تنفيذه؟

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
ar: هذا هو الاسم الذي اقترحه الخادوم

[ctx: @item:treewidget]
en: Window %1
ar: نافذة %1

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
ar: الاسم: %1

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
ar: النوع: %1

[ctx: @label:button]
en: &Display in
ar: ا&عرض في

[ctx: @label:button]
en: &Display in %1
ar: ا&عرض في %1

[ctx: @label:button]
en: &Open with
ar: ا&فتح في

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
ar: ا&فتح في %1

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
ar: ا&فتح في…

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
ar: تذكّر الإجراء لهذا النوع من الملفات

[ctx: @title:tab]
en: Loading...
ar: يحمّل...

[ctx: @title:window]
en: Clear History?
ar: أأمحو التأريخ؟

[ctx: @title:window]
en: Close Other Tabs Confirmation
ar: أكّد إغلاق الألسنة الأخرى

[ctx: @title:window]
en: Configure Extensions
ar: اضبط الامتدادات

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
ar: أكّد

[ctx: @title:window]
en: Discard Changes?
ar: أأرفض التغييرات؟

[ctx: @title:window]
en: Enter Target
ar: أدخِل الهدف

[ctx: @title:window]
en: History
ar: التأريخ

[ctx: @title:window]
en: Manage Sessions
ar: أدر الجلسات

[ctx: @title:window]
en: Open bookmarks folder in new tabs
ar: افتح مجلد العلامات في ألسنة جديدة

[ctx: @title:window]
en: Rename Session
ar: أعد تسمية الجلسة

[ctx: @title:window]
en: Restore Session?
ar: أأستعيد الجلسة؟

[ctx: @title:window]
en: Save Session
ar: احفظ الجلسة

[ctx: @title:window]
en: Session exists. Overwrite?
ar: الجلسة موجودة. أأكتب فوقها؟

[ctx: @title:window]
en: Warning
ar: تحذير

[ctx: @title:window]
en: Web Sidebar
ar: الشريط الوِب الجانبي

[ctx: @tooltip:session list]
en: Uncheck the sessions you do not want to be restored
ar: أزل تعليم الجلسات التي لا تريد استعادتها

en: A locked view cannot change folders. Use in combination with 'link view' to explore many files from one folder
ar: لا يمكن للعرض المُقفَل تغيير المجلدات. استخدمه كتجميعة مع 'اربط العرض' لتصفّح عدّة ملفات من مجلد واحد

en: A session with the name '%1' already exists, do you want to overwrite it?
ar: الجلسة المسمّاة '%1' موجودة بالفعل، أتريد الكتابة فوقها؟

en: A&ll open windows
ar: &كل النوافذ المفتوحة

en: Access denied
ar: رُفض النّفاذ

en: Activate Next Tab
ar: فعّل اللسان التالي

en: Activate Previous Tab
ar: فعّل اللسان السابق

en: Activate Tab %1
ar: فعّل اللسان %1

en: Add
ar: أضف

en: Add new web extension "%1" to your sidebar?
ar: أأضيف اختصار الوِب "%1" الجديد إلى الشريط الجانبي؟

en: Alex Zepeda
ar: أليكس زيبيدا

en: Alexander Neundorf
ar: ألكساندر نيوندورف

en: Apple Safari Developers
ar: مطوّرو أبل سفاري

en: Bookmark Toolbar
ar: شريط أدوات العلامات

en: By &Date
ar: بالتاريخ

en: By &Name
ar: بالاسم

en: C&lear History
ar: ام&حُ التأريخ

en: C&lose Current Tab
ar: أ&غلق اللسان الحالي

en: Canceled.
ar: أُلغي.

en: Carsten Pfeiffer
ar: كارستن فايفر

en: Checking this box on at least two views sets those views as 'linked'. Then, when you change directories in one view, the other views linked with it will automatically update to show the current directory. This is especially useful with different types of views, such as a directory tree with an icon view or detailed view, and possibly a terminal emulator window.
ar: تعليم هذا المربع على عرضين على الأقل يعيّنهما كَـ'موصولين'. وهكذا، عندما تغيّر الأدلة في عرض واحد، ستُحدَّث العروض المربوطة الأخرى آليًا لإظهار الدليل الحالي. هذا مفيد خصوصًا مع أنواع العرض المختلفة، كشجرة أدلة مع عرض أيقونيّ أو مفصّل، وربما نافذة محاكي طرفية.

en: Clear Location Bar
ar: امحُ شريط الموقع

en: Close
ar: أغلق

en: Close &Other Tabs
ar: أغلق الألسنة الأ&خرى

en: Close Current Tab
ar: أغلق اللسان الحالي

en: Close View
ar: أغلق العرض

en: Close the current tab
ar: أغلق اللسان الحالي

en: Closed Items
ar: العناصر المُغلَقة

en: Configure Extensions...
ar: اضبط الامتدادات...

en: Configure Spell Checking...
ar: اضبط التدقيق الإملائي...

en: Conflicting proxy configuration
ar: ضبط الوكيل المتضارب

en: Copy &Files...
ar: انسخ المل&فات...

en: Copy selected files from %1 to:
ar: انسخ الملفات المحدّدة من %1 إلى:

en: Copy the selected text or item(s) to the clipboard
ar: انسخ النصّ أو العنصر المحدّد إلى الحافظة

en: Create a new Konqueror process, even if one already exists. Meant to be used only when developing Konqueror itself
ar: أنشئ عملية كنكر جديدة، حتى لو كانت موجودة فعلًا. الغرض من ذلك هو استخدامها فقط عند تطوير كنكر نفسه

en: Current maintainer
ar: الصائن الحاليّ

en: D&etach Tab
ar: اف&صل اللسان

en: Daniel Molkentin
ar: دانييل مولكنتين

en: David Faure
ar: ديفيد فور

en: Dawit Alemayehu
ar: داويت أليمايهو

en: Detach Current Tab
ar: افصل اللسان الحالي

en: Developer
ar: مطوِّر

en: Developer (AdBlock filter)
ar: مطوِّر (مرشّح مانع الإعلانات)

en: Developer (HTML rendering engine)
ar: مطوِّر (محرّك تصيير HTML)

en: Developer (HTML rendering engine, I/O library)
ar: مطوِّر (محرّك تصيير HTML ومكتبة الدَخْل/الخَرْج)

en: Developer (HTML rendering engine, I/O library, regression test framework)
ar: مطوِّر (محرّك تصيير HTML، ومكتبة الدَخْل/الخَرْج وإطار عمل الاختبار العكسي)

en: Developer (HTML rendering engine, JavaScript)
ar: مطوِّر (محرّك تصيير HTML وجافاسكربت)

en: Developer (I/O library)
ar: مطوِّر (مكتب الدَخْل/الخَرْج)

en: Developer (I/O library, Authentication support)
ar: مطوِّر (مكتبة الدَخْل/الخَرْج ودعم الاستيثاق)

en: Developer (Java 2 security manager support,
     and other major improvements to applet support)
ar: مطوِّر (دعم مدير أمن جافا 2،
     وتحسينات أساسية أخرى لدعم البريمجات)

en: Developer (Java applet support)
ar: مطوِّر (دعم بريمجات جافا)

en: Developer (Java applets and other embedded objects)
ar: مطوِّر (بريمجات جافا والكائنات الأخرى المضمّنة)

en: Developer (JavaScript)
ar: مطوِّر (جافاسكريبت)

en: Developer (List views)
ar: مطوِّر (عروض القوائم)

en: Developer (List views, I/O library)
ar: مطوِّر (عروض القوائم ومكتب الدَخْل/الخَرْج)

en: Developer (Netscape plugin support)
ar: مطوِّر (دعم ملحقة نِت‌سكيب)

en: Developer (SSL, Netscape plugins)
ar: مطوِّر (SSL وملحقات نت‌سكيب)

en: Developer (framework)
ar: مطوِّر (إطار العمل)

en: Developer (framework, parts)
ar: مطوِّر (إطار العمل والأجزاء)

en: Developer (framework, parts, JavaScript, I/O library) and former maintainer
ar: مطوِّر (إطار العمل والأجزاء وجافاسكريبت ومكتبة الدَخْل/الخَرْج) والصائن السابق

en: Developer (misc stuff)
ar: مطوِّر (أمور متنوعة)

en: Developer (navigation panel framework)
ar: مطوِّر (إطار عمل لوحة التصفّح)

en: Dima Rogozin
ar: ديما روجوزين

en: Dirk Mueller
ar: ديرك مولر

[ctx: Display an executable file inside Konqueror]
en: Display
ar: اعرض

en: Do Not Add
ar: لا تُضف

en: Do not ask again
ar: لا تسأل ثانيةً

en: Do you really want to clear the entire history?
ar: أتريد حقًّا محو التاريخ كلّه؟

en: Do you really want to close all other tabs?
ar: أتريد حقًا إغلاق كلّ الألسنة الأخرى؟

en: Don't use a proxy
ar: لا تستخدم وكيل

en: Dump Debug Info
ar: أفرغ معلومات التنقيح

en: Enter the parent folder
ar: أدخِل المجلد الأب

en: Error: %1
ar: الخطأ: %1

[ctx: Execute an executable file]
en: Execute
ar: نفّذ

en: Extensions
ar: الامتدادات

en: Extra Toolbar
ar: شريط الأدوات الإضافي

en: For URLs that point to files, opens the directory and selects the file, instead of opening the actual file
ar: للعناوين التي تشير إلى ملفات، افتح الدليل وحدّد الملف، بدلًا من فتح الملف فعليًا

en: Force a reload of the currently displayed document and any contained images
ar: أجبر إعادة تحميل المستند المعروض حاليًا و الصور المُحتواة

en: George Staikos
ar: جورج ستايكوس

en: Go
ar: اذهب

en: Graphics/icons
ar: الرسومات/الأيقونات

en: Harri Porten
ar: هاري بوتن

en: Home
ar: المنزل

en: Home Folder
ar: المجلد المنزل

en: Home Page
ar: الصفحة الرئيسية

en: JavaScript access controls
    Per-domain policies extensions
ar: متحكمات الوصول إلى جافاسكربت
    امتدادات السياسات محدودة النطاق

en: Joseph Wenninger
ar: جوزيف وينينجر

en: KFM author
ar: مؤلّف KFM

en: Kon&queror Introduction
ar: مقدّ&مة كنكر

en: Konqueror
ar: كنكر

en: Konqueror did not close correctly. Would you like to restore these previous sessions?
ar: لم يُغلق كنكر بشكل صحيح. أتريد استعادة الجلسات السابقة هذه؟

en: L&ocation:
ar: الم&وقع:

en: List available sessions and exit
ar: يعرض قائمة الجلسات المتوفّرة و يخرج

en: Local
ar: محليّ

en: Location Bar
ar: شريط الموقع

en: Location Toolbar
ar: شريط أدوات الموقع

en: Location to open
ar: الموقع لفتحه

en: Lock to Current Location
ar: اقفل في الموقع الحالي

en: M&ove Files...
ar: ان&قل الملفات...

en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: Manage...
ar: أدر...

en: Mimetype to use for this URL (e.g. text/html or inode/directory)
ar: نوع Mime لاستخدامه لهذا العنوان (مثلًا text/html أو inode/directory)

en: Miscellaneous
ar: متنوّع

en: Move Tab Left
ar: انقل اللسان لليسار

en: Move Tab Right
ar: انقل اللسان لليمين

en: Move backwards one step in the browsing history
ar: انتقل للخلف خطوة واحدة في تأريخ التصفّح

en: Move backwards one step in the closed tabs history
ar: انتقل للخلف خطوة واحدة في تأريخ الألسنة المُغلَقة

en: Move forward one step in the browsing history
ar: انتقل للأمام خطوة واحدة في تأريخ التصفّح

en: Move selected files from %1 to:
ar: انقل الملفات المحدّدة من %1 إلى:

en: Move the selected text or item(s) to the clipboard
ar: انقل النصّ أو العنصر المحدّد إلى الحافظة

en: Navigate to your 'Home Folder'
ar: انتقل إلى 'مجلد المنزل'

en: Navigate to your 'Home Page'
ar: انتقل  إلى 'الصفحة الرئيسية'

en: Navigate to your local 'Home Folder'
ar: انتقل إلى 'مجلد المنزل' المحلّي

en: New &Window
ar: نافذة &جديدة

en: Onl&y current window
ar: النافذة الحالية &فقط

en: Open File
ar: افتح الملف

en: Open a new tab
ar: افتح لسانًا جديدًا

en: Open in &New Tab
ar: افتح في لسان &جديد

en: Open in Current Tab
ar: افتح في لسان جديد

en: Open in New &Window
ar: افتح في نافذة &جديدة

en: Open in New Tab
ar: افتح في لسان جديد

en: Open in T&his Window
ar: افتح في &هذه النافذة

en: Open tabs inside current window
ar: افتح الألسنة في النافذة الحالية

en: Open the document in a new tab
ar: افتح المستند في لسان جديد

en: Open the document in a new window
ar: افتح المستند في نافذة جديدة

en: Open the document in current window
ar: افتح المستند في النافذة الحالية

en: Open with %1
ar: افتح بِـ %1

en: Other Tabs
ar: الألسنة الأخرى

en: Part to use (e.g. khtml or kwebkitpart)
ar: الجزء لاستخدامه (مثلًا khtml أو kwebkitpart)

en: Paste the clipboard contents
ar: ألصق محتويات الحافظة

en: Peter Kelly
ar: بيتر كيلي

en: Preload for later use. This mode does not support URLs on the command line
ar: حمّل مسبقًا للاستخدام اللاحق. لا يدعم هذا الوضع العناوين في سطر الأوامر

en: Preview &in %1
ar: عاين &في %1

en: Print the current document
ar: اطبع المستند الحالي

en: Profile to open (DEPRECATED, IGNORED)
ar: التشكيلة التي ستفتح (غير صالح للاستخدام، متجاهل)

en: Reload all currently displayed document in tabs
ar: أعد تحميل كلّ المستندات المعروضة حاليًا في ألسنة

en: Reload the currently displayed document
ar: أعد تحميل المستند المعروض حاليًا

en: Resend
ar: أعد الإرسال

en: Richard Moore
ar: ريتشارد مور

en: S&end File...
ar: أر&سل ملفًا...

en: Save As
ar: احفظ باسم

en: Save As...
ar: احفظ كـ...

en: Save open &tabs and windows for easy retrieval
ar: احفظ الألسنة ال&مفتوحة والنوافذ لاسترجاعها بسهولة

en: Search in history
ar: ابحث في التأريخ

en: Send &Link Address...
ar: أرسل عنوان ال&وصلة...

en: Session n&ame:
ar: ا&سم الجلسة:

en: Session to open
ar: الجلسة لفتحها

en: Sessions
ar: الجلسات

en: Sets the view as 'linked'. A linked view follows folder changes made in other linked views.
ar: يعيّن العرض كَـ'موصول'. العرض الموصول يتبع تغييرات المجلد المُجراة على العروض الموصولة الأخرى.

en: Show %1
ar: أظهر %1

en: Show proxy configuration dialog
ar: أظهر مربع حوار ضبط الوكيل

en: Shows the developer tools for the current page
ar: إظهار أدوات المطور للصفحة الحالية

en: Simon Hausmann
ar: سيمون هاوسمان

en: Split View &Left/Right
ar: افصل العرض إلى &يمين/يسار

en: Split View &Top/Bottom
ar: افصل العرض أ&على/أسفل

en: Stalled
ar: متوقّف

en: Start without a default window, when called without URLs
ar: ابدأ بلا نافذة افتراضية، عند النداء دون عناوين

en: Stefan Schimanski
ar: ستيفان شيمانسكي

en: Stefano Crocco
ar: ستيفن كروكو

en: Stephan Binner
ar: ستيفان بينر

en: Stephan Kulow
ar: ستيفن كولو

en: Stop loading the document
ar: أوقف تحميل المستند

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
ar: المستندات والعناوين التي يفتحها التّطبيق ستُحذف بعد استخدامها

[ctx: The name of the file the user wants to open]
en: this file
ar: هذا الملف

en: The page you are trying to view is the result of posted form data. If you resend the data, any action the form carried out (such as search or online purchase) will be repeated.
ar: الصفحة التي تحاول عرضها هي نتيجة نموذج بيانات مُرسَل. إذا أعدت إرسال البيانات، سيُكرَّر أيّ إجراء قام به النموذج (كعملية بحث أو شراء).

[ctx: The session asked by the user doesn't exist or can't be opened]
en: Session %1 couldn't be opened
ar: تعذر فتح الجلسة %1

en: There appears to be a configuration error. You have associated Konqueror with %1, but it cannot handle this file type.
ar: يبدو أن هناك خطأ في الضبط. لقد ربطت كنكر مع %1، لكنّه لا يستطيع التعامل مع نوع الملفات هذا.

en: There was an error loading the module %1.
    The diagnostics is:
    %2
ar: حدث خطأ عند تحميل الوحدة %1.
    التشخيص هو:
    %2

en: This bar contains the list of currently open tabs. Click on a tab to make it active. You can also use keyboard shortcuts to navigate through tabs. The text on the tab shows the content currently open in it; place your mouse over the tab to see the full title, in case it has been shortened to fit the tab width.
ar: يحوي هذا الشريط قائمة بالألسنة المفتوحة حاليًا. انقر أي لسان لتنشيطه. يمكنك أيضًا استخدام اختصارات لوحة المفاتيح للتنقّل بين الألسنة. النصوص في اللسان تُظهر المحتوى المفتوح حاليًا فيه، ضع الفأرة على اللسان لرؤية العنوان كاملًا، في حال قُصِّر ليتناسب مع عرض اللسان.

[ctx: This menu entry empties the closed items history]
en: Empty Closed Items History
ar: أفرغ تأريخ العناصر المُغلَقة

[ctx: This option links konqueror views]
en: Lin&k View
ar: ا&ربط العرض

en: This page contains changes that have not been submitted.
    Closing the window will discard these changes.
ar: تحوي هذه الصفحة تغييرات لم تُرسَل بعد.
    إغلاق النافذة سيرفض تلك التغييرات.

en: This page contains changes that have not been submitted.
    Reloading the page will discard these changes.
ar: تحوي هذه الصفحة تغييرات لم تُرسَل بعد.
    إعادة تحميل الصفحة سيرفض تلك التغييرات.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing other tabs will discard these changes.
ar: يحوي هذا اللسان تغييرات لم تُرسَل بعد.
    إغلاق الألسنة الأخرى سيرفض تلك التغييرات.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing the tab will discard these changes.
ar: يحوي هذا اللسان تغييرات لم تُرسَل بعد.
    إغلاق اللسان سيرفض تلك التغييرات.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing the window will discard these changes.
ar: يحوي هذا اللسان تغييرات لم تُرسَل بعد.
    إغلاق النافذة سيرفض تلك التغييرات.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Detaching the tab will discard these changes.
ar: يحوي هذا اللسان تغييرات لم تُرسَل بعد.
    فصل اللسان سيرفض تلك التغييرات.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Reloading all tabs will discard these changes.
ar: يحوي هذا اللسان تغييرات لم تُرسَل بعد.
    إعادة تحميل كلّ الألسنة سيرفض تلك التغييرات.

en: This view contains changes that have not been submitted.
    Closing the view will discard these changes.
ar: يحوي هذا العرض تغييرات لم تُرسَل بعد.
    إغلاق العرض هذا سيرفض تلك التغييرات.

en: Throbber
ar: الشعار

en: Torsten Rahn
ar: تورستِن راهن

en: Und&o
ar: ت&راجع

en: Und&o: Closed Tab
ar: ت&راجع عن: إغلاق لسان

en: Und&o: Closed Window
ar: ت&راجع عن: إغلاق نافذة

en: Unsupported proxy configuration
ar: ضبط الوكيل غير مدعوم

en: Use HTTP proxy (only this time)
ar: استخدم وكيل HTTP (هذه المرة فقط)

en: Use HTTPS proxy (only this time)
ar: استخدم وكيل HTTPS (هذه المرة فقط)

en: Waldo Bastian
ar: والدو باستيان

en: Web browser, file manager and document viewer.
ar: متصفّح وِب، ومدير ملفات وعارض مستندات.

en: Wynn Wilkes
ar: وين ويلكس

en: You can't pass URLs when using the --preload switch. The URLs will be ignored
ar: لا يمكنك تمرير عناوين URL عند استخدام مفتاح --preload. ستُتجاهل عناوين URL

en: You have entered Complete Full Screen mode (the user interface is completely hidden). You can exit it by pressing the keyboard shortcut for Full Screen Mode (%1)
ar: لقد دخلت إلى وضع ملء الشاشة بالكامل (واجهة المستخدم مخفية تمامًا). يمكنك الخروج منه بالضغط على اختصار لوحة المفاتيح لوضع ملء الشاشة (%1)

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
ar: لديك عدّة ألسنة في هذه النافذة، أتريد حقًّا الإنهاء؟

en: You have requested to open more than 20 bookmarks in tabs. This might take a while. Continue?
ar: لقد طلبت أن تفتح أكثر من عشرين علامة في ألسنة. هذا قد يأخذ بعضًا من الوقت. أأُتابع؟

en: Your proxy configuration can't be used with the QtWebEngine HTML engine because it doesn't support having different proxies for the HTTP and HTTPS protocols. Your current settings are:<p><b>HTTP proxy:</b> <tt>%1</tt></p><p><b>HTTPS proxy: </b><tt>%2</tt></p>What do you want to do?
ar: لا يمكن استخدام ضبط الوكيل الخاص بك مع محرك HTML الخاص بـ QtWebEngine لأنه لا يدعم وجود وكلاء مختلفين لميفاقي HTTP وHTTPS. إعداداتك الحالية هي:<p><b>وكيل HTTP:</b> <tt>%1</tt></p><p><b>وكيل HTTPS: </b><tt>%2</tt></p>ماذا تريد أن تفعل؟

en: Your proxy configuration can't be used with the QtWebEngine HTML engine. No proxy will be used
    
     QtWebEngine only support a fixed proxy, so proxy auto-configuration (PAC) and Web Proxy Auto-Discovery protocol can't be used with QtWebEngine. If you need a proxy, please select the system proxy configuration or specify a proxy URL manually in the settings dialog. Do you want to change proxy settings now?
ar: لا يمكن استخدام ضبط الوكيل الخاص بك مع محرك HTML الخاص بـ QtWebEngine. لن يُستخدم أي وكيل
    
    يدعم QtWebEngine فقط وكيلًا ثابتًا، لذا لا يمكن استخدام ميفاق التكوين التلقائي للوكيل (PAC) واكتشاف الوكيل التلقائي على الويب مع QtWebEngine. إذا كنت بحاجة إلى وكيل، فيرجى تحديد ضبط الوكيل للنظام أو تحديد عنوان URL للوكيل يدويًا في مربع حوار الإعدادات. هل تريد تغيير إعدادات الوكيل الآن؟

en: Your sidebar is not functional or unavailable. A new entry cannot be added.
ar: الشريط الجانبي لا يعمل أو غير متوفّر. لا يمكن إضافة مُدخلة جديدة.

en: Zack Rusin
ar: زاك روسين

en: mimetype
ar: نوع التنسيق

en: no name
ar: بلا اسم

en: profile
ar: تشكيلة

en: service
ar: خدمة

en: session
ar: جلسة
