kfileshare - en to ar translation catalogue (109 entries)

[ctx: @action:button cancels permissions change]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @action:button changes permissions]
en: Change Permissions
ar: غيّر الصّلاحيات

[ctx: @action:button creates a new samba user with the user-specified password]
en: Set Password
ar: ضع كلمة سر

[ctx: @action:button opens dialog to create new user]
en: Create Samba password
ar: أنشئ كلمة السّر لسامبا

[ctx: @action:button opens the change permissions page]
en: Fix Permissions
ar: أصلح الأذون

[ctx: @button]
en: Install Samba
ar: ثبت سامبا

[ctx: @button]
en: Show Samba status monitor
ar: إظهار حالة مراقبة سامبا

[ctx: @button restart the system]
en: Restart
ar: أعد التّشغيل

[ctx: @info]
en: 
    <para>
    Samba uses a separate user database from the system one.
    This requires you to set a separate Samba password for every user that you want to
    be able to authenticate with.
    </para>
    <para>
    Before you can access shares with your current user account you need to set a Samba password.
    </para>
ar: 
    <para>
    تستخدم سامبا قاعدة بيانات مستخدمين منفصلة عن قاعدة بيانات النظام.
    يتطلب هذا منك تعيين كلمة سر سامبا منفصلة لكل مستخدم تريد
    أن تتمكن من المصادقة معه.
    </para>
    <para>
    قبل أن تتمكن من الوصول إلى المشاركات باستخدام حساب المستخدم الحالي الخاص بك، تحتاج إلى تعيين كلمة سر سامبا.
    </para>

[ctx: @info]
en: 
    <para>The folder <filename>%1</filename> needs extra permissions for sharing to work.</para>
    <para>Do you want to add these permissions now?</para><nl/>
ar: 
    <para>يحتاج المجلد <filename>%1</filename> إلى أذون إضافية لكي تعمل المشاركة.</para>
    <para>هل تريد إضافة هذه الأذون الآن؟</para><nl/>

[ctx: @info]
en: 
    Additional user management and password management can be done using Samba's <command>smbpasswd</command>
    command line utility.
ar: 
    يمكن إجراء إدارة إضافية للمستخدمين وإدارة كلمات السر باستخدام أداة سطر الأوامر <command>smbpasswd</command>
    من سامبا.

[ctx: @info]
en: 
    Denying access prevents using this share even when another access rule might grant access. A denial rule always
    takes precedence. In particular denying access to <resource>Everyone</resource> actually disables access for everyone.
    It is generally not necessary to deny anyone because the regular directory and file permissions still apply to shared
    directories. A user who does not have access to the directory locally will still not be able to access it remotely even
    when the Share access rules would allow it.
ar: 
    إن رفض الوصول يمنع استخدام هذه المشاركة حتى عندما تمنح قاعدة وصول أخرى حق الوصول. تحظى قاعدة الرفض دائمًا بالأولوية. وبشكل خاص، يؤدي رفض الوصول إلى <resource>كل شخص</resource> إلى تعطيل الوصول للجميع.
    ليس من الضروري بشكل عام رفض أي شخص لأن أذون الدليل والملف العادية لا تزال تنطبق على الأدلة/المجلدات المشتركة. لن يتمكن المستخدم -الذي لا يتمتع بحق الوصول إلى الدليل محليًا- من الوصول إليه عن بُعد حتى
    عندما تسمح قواعد وصول المشاركة بذلك.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid group name; cannot make user <resource>%2</resource> a member of it.
ar: <resource>%1</resource> ليس اسم مجموعة صالحًا؛ لا يمكن جعل المستخدم <resource>%2</resource> عضوًا فيها.

[ctx: @info]
en: Failed to make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>
ar: فشل في جعل المستخدم <resource>%1</resource> عضوًا في المجموعة <resource>%2</resource>

[ctx: @info]
en: File sharing service unavailable
ar: خدمة مشاركة الملفات غير متوفّرة

[ctx: @info]
en: For security reasons, cannot make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>.                                                    The group name is insecure; valid group names do not                                                    include the text <resource>admin</resource> or <resource>root</resource>.
ar: لأسباب أمنية، لا يمكن جعل المستخدم <resource>%1</resource> عضوًا في المجموعة <resource>%2</resource>. اسم المجموعة غير آمن؛ أسماء المجموعات الصالحة لا تتضمن النص <resource>admin</resource> أو <resource>root</resource>.

[ctx: @info]
en: For security reasons, creating Samba users with empty passwords is not allowed.
ar: لأسباب أمنية، لا يُسمح بإنشاء مستخدمي سامبا بكلمات سر فارغة.

[ctx: @info]
en: No Permissions Found
ar: لم يعثر على أذون

[ctx: @info]
en: The <application>Samba</application> file sharing service must be installed before folders can be shared.
ar: يجب تثبيت خدمة مشاركة الملفات <application>Samba</application> قبل أن تتمكن من مشاركة المجلدات.

[ctx: @info]
en: There are probably no SMB/Windows/Advanced permissions set on this file.
ar: ربما لا توجد أذون SMB/Windows/Advanced مضبوطة على هذا الملف.

[ctx: @info]
en: This permission entry was inherited from a parent container and can only be modified on that parent (e.g. a higher level directory).
ar: هذا الإذن موروث من الحاوية الأم ولا يمكن تعديله إلا عن طريق تلك الحاوية (على سبيل المثال، دليل على مستوى أعلى).

[ctx: @info]
en: User name <resource>%1</resource> is not valid as the name of a Samba user; cannot check for its existence.
ar: اسم المستخدم <resource>%1</resource> ليس صالحًا كاسم مستخدم سامبا؛ ولا يمكن التحقق من وجوده.

[ctx: @info '%1 %2' together make up a terminal command; %3 is the command's output]
en: Command <command>%1 %2</command> failed:<nl/><nl/>%3
ar: فشل الأمر <command>%1 %2</command>:<nl/><nl/>%3

[ctx: @info detailed error messsage]
en: An access rule's user is not valid.
ar: مستخدم قاعدة الوصول غير صالح.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: Enabling guest access is not allowed.
ar: لا يُسمح بتمكين وصول الضيف.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The 'Guest' access rule is invalid.
ar: قاعدة وصول "الضيف" غير صالحة.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The access rule is invalid.
ar: قاعدة الوصول غير صالحة.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path does not exist.
ar: المسار  غير موجود.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is invalid.
ar: المسار غير صالح.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is not a directory.
ar: المسار ليس دليلا.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is relative.
ar: المسار نسبي.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is already in use for a different directory.
ar: اسم المشاركة قيد الاستخدام بالفعل لدليل أخر.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is invalid.
ar: اسم المشاركة غير صالح.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: This path may not be shared.
ar: لا يمكن مشاركة هذا المسار.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: You have exhausted the maximum amount of shared directories you may have active at the same time.
ar: لقد استنفدت الحد الأقصى لعدد الأدلة المشتركة التي يمكنك تنشيطها في نفس الوقت.

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to share the directory. The share has not been created.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
ar: <para>حدث خطأ أثناء محاولة مشاركة الدليل. لم يتم إنشاء المشاركة.</para><para>تقرير داخلي لسامبا:</para><message>%1</message>

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to un-share the directory. The share has not been removed.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
ar: <para>حدث خطأ أثناء محاولة إلغاء مشاركة الدليل. لم تتم إزالة المشاركة.</para><para>تقرير داخلي لسامبا:</para><message>%1</message>

[ctx: @info error while looking up uid from dbus]
en: Could not resolve calling user.
ar: لم يتمكن من حل مشكلة استدعاء المستخدم.

[ctx: @info/title]
en: Failed to Create Network Share
ar: فشل إنشاء مشاركة الشبكة

[ctx: @info/title]
en: Failed to Remove Network Share
ar: فشل في إزالة مشاركة الشبكة

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. Please file a bug with your distribution or check your distribution's documentation on setting up Samba sharing.
ar: يحدث هذا الخطأ بسبب عدم إعداد توزيعك لمشاركة سامبا بشكل صحيح. يُرجى الإبلاغ عن خطأ في توزيعك أو التحقق من وثائق توزيعك حول إعداد مشاركة سامبا.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. Please file a bug with your distribution or check your distribution's documentation on setting up Samba sharing. Error:<nl/><message>%1</message>
ar: يحدث هذا الخطأ بسبب عدم إعداد توزيعك لمشاركة سامبا بشكل صحيح. يُرجى الإبلاغ عن خطأ في توزيعك أو التحقق من وثائق توزيعك حول إعداد مشاركة سامبا. الخطأ:<nl/><message>%1</message>

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. You can fix it yourself by creating that folder manually. Then close and re-open this window.
ar: يحدث هذا الخطأ بسبب عدم إعداد توزيعك لمشاركة سامبا بشكل صحيح. يمكنك إصلاحه بنفسك عن طريق إنشاء هذا المجلد يدويًا. ثم أغلق هذه النافذة وأعد فتحها.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because <filename>%1</filename> does not exist.
ar: لا يمكن مشاركة هذا المجلد لأن <filename>%1</filename> غير موجود.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account doesn't have permission to write into <filename>%1</filename>.
ar: لا يمكن مشاركة هذا المجلد لأن حساب المستخدم الخاص بك لا يملك الإذن للكتابة في <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account isn't a member of the <resource>%1</resource> group.
ar: لا يمكن مشاركة هذا المجلد لأن حساب المستخدم الخاص بك ليس عضوًا في المجموعة <resource>%1</resource>.

[ctx: @info:status]
en: You can fix this by ensuring that the <resource>%1</resource> group has write permission for <filename>%2</filename>. Then close and re-open this window.
ar: يمكنك إصلاح هذه المشكلة من خلال التأكد من أن المجموعة <resource>%1</resource> لديها إذن الكتابة لـ <filename>%2</filename>. ثم أغلق هذه النافذة وأعد فتحها.

[ctx: @info:status]
en: You can fix this by making your user a member of that group. Then restart the system.
ar: يمكنك إصلاح هذه المشكلة عن طريق جعل المستخدم عضوًا في تلك المجموعة. ثم أعد تشغيل النظام.

[ctx: @info:status]
en: Your Samba installation appears to be broken.
ar: يبدو أن تثبيت سامبا الخاص بك مكسور.

[ctx: @label]
en: Applies to:
ar: يطبق على:

[ctx: @label]
en: Could not change permissions for: %1. All permission changes have been reverted to initial state.
ar: تعذر تغيير الأذونات لـ: %1. فأرجعت جميع تغييرات الأذونات إلى حالتها الأولية.

[ctx: @label]
en: Group:
ar: المجموعة:

[ctx: @label]
en: Guest access is disabled by the system's Samba configuration.
ar: عُطل وصول الضيف بواسطة ضبط سامبا الخاص بالنظام.

[ctx: @label]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: @label]
en: Owner:
ar: المالك:

[ctx: @label]
en: Restart the computer to complete the changes.
ar: أعد تشغيل الحاسوب لاستكمال التغييرات.

[ctx: @label]
en: The Samba package failed to install.
ar: فشل تثبيت حزمة سامبا

[ctx: @label]
en: The share might not work properly because share folder or its paths has Advanced Permissions: %1
ar: قد لا تعمل المشاركة بشكل صحيح لأن مجلد المشاركة أو مساراته لديه أذون متقدمة: %1

[ctx: @label]
en: This folder needs extra permissions for sharing to work
ar: يحتاج هذا المجلد إلى أذون إضافية حتى تعمل المشاركة

[ctx: @label]
en: This name cannot be used. Share names must not be user names and there must not be two shares with the same name on the entire system.
ar: لا يمكن استخدام هذا الاسم. يجب ألا تكون أسماء المشاركة أسماء مستخدمين ويجب ألا يكون هناك مشاركتان بنفس الاسم على النظام بأكمله.

[ctx: @label]
en: This name may be too long. It can cause interoperability problems or get rejected by Samba.
ar: قد يكون هذا الاسم طويلاً للغاية. وقد يتسبب في حدوث مشكلات في التوافق بين الأسماء أو قد يرفض بواسطة سامبا.

[ctx: @label]
en: Type:
ar: النوع:

[ctx: @label error message]
en: Passwords must match
ar: يجب أن تتطابق كلمتي السر

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Checking if Samba user '%1' exists
ar: يتحقق من وجود مستخدم سامبا '%1'

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Creating new Samba user '%1'
ar: ينشئ مستخدم سامبا جديد '%1'

[ctx: @label kauth action description %1 is a username %2 a group name]
en: Adding user <resource>%1</resource> to group <resource>%2</resource> so they may configure Samba user shares
ar: إضافة المستخدم <resource>%1</resource> إلى المجموعة <resource>%2</resource> حتى يتمكنوا من تكوين مشاركات مستخدمي سامبا

[ctx: @label:textbox]
en: Confirm password
ar: أكد كلمة السر

[ctx: @label:textbox]
en: Password
ar: كلمة السّر

[ctx: @option:check]
en: Allow guests
ar: اسمح للضيوف

[ctx: @option:check]
en: Change permissions
ar: غيّر الصّلاحيات

[ctx: @option:check]
en: Create files / write data
ar: إنشاء ملفات / كتابة بيانات

[ctx: @option:check]
en: Create folders / append data
ar: إنشاء مجلدات / إضافة بيانات

[ctx: @option:check]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: @option:check]
en: Delete subfolders and files
ar: حذف المجلدات الفرعية والملفات

[ctx: @option:check]
en: List folder / read data
ar: سرد المجلد / قراءة بيانات

[ctx: @option:check]
en: Only apply these permissions to objects and/or containers within this container
ar: تطبيق هذه الأذون فقط على الكائنات و/أو الحاويات داخل هذه الحاوية

[ctx: @option:check]
en: Read attributes
ar: قراءة السمات

[ctx: @option:check]
en: Read extended attributes
ar: يقرأ السمات الموسعة

[ctx: @option:check]
en: Read permissions
ar: أذون القراءة

[ctx: @option:check]
en: Share this folder with other computers on the local network
ar: مشاركة هذا المجلد مع أجهزة حاسوب أخرى على الشبكة المحلية

[ctx: @option:check]
en: Take ownership
ar: أخذ الملكيّة

[ctx: @option:check]
en: Traverse folder / execute file
ar: التنقل بين المجلدات / تنفيذ ملف

[ctx: @option:check]
en: Write attributes
ar: يكتب السمات

[ctx: @option:check]
en: Write extended attributes
ar: يكتب السمات الموسعة

[ctx: @option:radio an entry allowing permissions]
en: Allow
ar: اسمح

[ctx: @option:radio an entry denying permissions]
en: Deny
ar: امنع

[ctx: @option:radio an unknown permission entry type (doesn't really happen)]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Files only
ar: الملفات فقط

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders and files only
ar: المجلدات الفرعية والملفات فقط

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders only
ar: المجلدات الفرعية فقط

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and files
ar: هذا المجلد والملفات

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and subfolders
ar: هذا المجلد و المجلدات الفرعية

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder only
ar: هذا المجلد فقط

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder, subfolders and files
ar: هذا المجلد والمجلدات الفرعية والملفات

[ctx: @option:radio permission applicability type (doesn't really happen)]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @option:radio user can read]
en: Read Only
ar: للقراءة فقط

[ctx: @option:radio user can read&write]
en: Full Control
ar: كامل التحكم

[ctx: @option:radio user not allowed to access share]
en: No Access
ar: ممنوع الوصول

[ctx: @title]
en: Access Control Entries
ar: إدخالات التحكم بالوصول

[ctx: @title]
en: Current Permissions
ar: الأذون الحالية

[ctx: @title]
en: Denying Access
ar: منع الوصول

[ctx: @title]
en: File Path
ar: مسار الملف

[ctx: @title]
en: Required Permissions
ar: الأذون المطلوبة

[ctx: @title]
en: Set password
ar: ضع كلمة سر

[ctx: @title file/folder owner info]
en: Ownership
ar: الملكيّة

[ctx: @title:tab]
en: Remote Permissions
ar: الأذونات عن بعد

en: Please ensure the Samba service is enabled and running.
    If you haven't disabled it manually, consider reporting a bug to your distribution.
ar: يرجى التأكد من تمكين خدمة سامبا وتشغيلها.
    إذا لم تعطلها يدويًا، ففكر في الإبلاغ عن وجود خطأ في التوزيع الخاص بك.

en: Report a bug
ar: أبلغ عن علّة

[ctx: action@button makes user a member of the samba share group]
en: Make me a Group Member
ar: اجعلني عضوا في المجموعة
