kcmkwm - en to ar translation catalogue (138 entries)

en:  ms
ar: م.ث

en:  px
ar:  بكسل

en: &Center snap zone:
ar: منطقة ال&جذب للوسط:

en: &Click raises active window
ar: النقر ير&فع النافذة النشطة

en: &Delay focus by:
ar: &تأخير التركيز بـ:

en: &Double-click:
ar: &نقر مزدوج:

en: &Focus
ar: التر&كيز

en: &Left click:
ar: النّقر بالي&سار:

en: &Middle click:
ar: النّقر بالوس&ط:

en: &Raise on hover, delayed by:
ar: &تأخير الرفع عند التحويم بـ:

en: &Right click:
ar: النقر بالي&مين:

en: &Separate screen focus
ar: اف&صل تركيز الشاشة

en: &Snap windows:
ar: جذب ال&نوافذ:

en: &Titlebar Actions
ar: إج&راءات شريط العنوان

en: &Window snap zone:
ar: منطقة جذب للن&افذة:

en: <em>Click to focus (mouse precedence):</em> Mostly the same as <em>Click to focus</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Unusual, but possible variant of <em>Click to focus</em>.
ar: <em> النقر للتركيز (أولوية الفأرة): </em> في الغالب هو نفسه <em> انقر للتركيز</em>. إذا كان يتعين على النظام اختيار نافذة نشطة (على سبيل المثال ، بسبب إغلاق النافذة النشطة حاليًا)، فإن النافذة الموجودة أسفل الفأرة هي المرشح المفضل. هذا غير معتاد ولكنه  تنويع ممكن لـ <em> انقر للتركيز </em>.

en: <em>Click to focus:</em> A window becomes active when you click into it. This behavior is common on other operating systems and likely what you want.
ar: <em> انقر للتركيز: </em> تصبح النافذة نشطة عندما تنقر عليها.هذا السلوك شائع في أنظمة التشغيل الأخرى وعلى الأرجح ما تريده.

en: <em>Focus follows mouse:</em> Moving the mouse onto a window will activate it. Eg. windows randomly appearing under the mouse will not gain the focus. <em>Focus stealing prevention</em> takes place as usual. Think as <em>Click to focus</em> just without having to actually click.
ar: ت<em> التركيز يتبع الفأرة: </em> سيؤدي تحريك الفأرة فوق النافذة إلى تنشيطها. على سبيل المثال. النوافذ التي تظهر بشكل عشوائي تحت الفأرة لن تحظى بالتركيز. يستمر <em> التركيز على منع السرقة </em> كالمعتاد. إنها تشبه <em> انقر للتركيز </em> دون الحاجة إلى النقر فعليًا.

en: <em>Focus strictly under mouse:</em> The focus is always on the window under the mouse (in doubt nowhere) very much like the focus behavior in an unmanaged legacy X11 environment.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
ar: <em>التركيز تحت الفأرة بصرامة: </em> يكون التركيز دائمًا على النافذة الموجودة أسفل الفأرة (في شك في لا مكان) يشبه إلى حد كبير سلوك التركيز في بيئة X11 قديمة غير مُدارة. <br/> <strong> تحذير: </strong> <em>منع سرقة التركيز </em> و <em> صندوق الألسنة ('Alt + Tab') </em> تتعارض مع سياسة التنشيط ولن تعمل. من المحتمل جدًا أنك تريد استخدام <em> التركيز يتبع الفأرة (أولوية الفأرة) </em> بدلاً من ذلك!

en: <em>Focus under mouse:</em> The focus always remains on the window under the mouse.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
ar: <em> التركيز أسفل الفأرة: </em> يظل التركيز دائمًا على النافذة الموجودة أسفل الفأرة. <br/> <strong> تحذير: </strong> <em> التركيز على منع السرقة </em> و <em> صندوق الألسنة ("Alt + Tab") </em> تتعارض مع سياسة التنشيط ولن تعمل. من المحتمل جدًا أنك تريد استخدام <em> التركيز يتبع الفأرة (أولوية الفأرة) </em> بدلاً من ذلك!

en: <html><head/><body><p>If this option is enabled, a shaded window will unshade automatically when the mouse pointer has been over the titlebar for some time.</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>إذا  مكن هذا الخيار، فسيلغى تظليل النافذة المظللة آليًّا عندما يكون مؤشر الفأرة فوق شريط العنوان لبعض الوقت. </p></body></html>

en: <html><head/><body><p>The placement policy determines where a new window will appear on the desktop.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Smart</span> will try to achieve a minimum overlap of windows</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maximizing</span> will try to maximize every window to fill the whole screen. It might be useful to selectively affect placement of some windows using the window-specific settings.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Random</span> will use a random position</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Centered</span> will place the window centered</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Zero-cornered</span> will place the window in the top-left corner</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Under mouse</span> will place the window under the pointer</li></ul></body></html>
ar: <html><head/><body><p>تحدد سياسة الموضع مكان ظهور نافذة جديدة على سطح المكتب.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">ذكي</span> سيحاول تحقيق الحد الأدنى من التداخل</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">تكبير</span> سيحاول التكبير تكبير كل نافذة لملء الشاشة بأكملها. قد يكون من المفيد تأثير على تموضع  بعض النوافذ باستخدام الإعدادات الخاصة بالنافذة.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">عشوائي</span> سيستخدم موقع عشوائي</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">توسيط</span> سيضع النافذة في الوسط</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">زاوية</span> سيضع النافذة في الزاوية اليسرى العلوية</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">تحت الفأرة</span> سيضع النافذة تحت المؤشر</li></ul></body></html>

en: <html><head/><body><p>This option specifies how much KWin will try to prevent unwanted focus stealing caused by unexpected activation of new windows. (Note: This feature does not work with the <span style=" font-style:italic;">Focus under mouse</span> or <span style=" font-style:italic;">Focus strictly under mouse</span> focus policies.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">None:</span> Prevention is turned off and new windows always become activated.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Low:</span> Prevention is enabled; when some window does not have support for the underlying mechanism and KWin cannot reliably decide whether to activate the window or not, it will be activated. This setting may have both worse and better results than the medium level, depending on the applications.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Medium:</span> Prevention is enabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">High:</span> New windows get activated only if no window is currently active or if they belong to the currently active application. This setting is probably not really usable when not using mouse focus policy.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Extreme:</span> All windows must be explicitly activated by the user.</li></ul><p>Windows that are prevented from stealing focus are marked as demanding attention, which by default means their taskbar entry will be highlighted. This can be changed in the Notifications control module.</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>يحدد هذا الخيار المقدار  الذي سيحاول  كوين منع سرقة التركيز غير المرغوب فيه بسبب التنشيط غير المتوقع للنوافذ الجديدة.  (ملاحظة: لا تعمل هذه الميزة مع<span style=" font-style:italic;">التركيز تحت الفأرة</span> أو <span style=" font-style:italic;">التركيز تحت الفأرة بصرامة</span>  مع سياسات التركز تحت الفأرة.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">لا شيء:</span> تعطل الوقاية وتنشط كل النوافذ الجديدة.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">منخفض:</span> تمكن الوقاية؛ عندما لا تحتوي بعض النوافذ على دعم للآليّة الأساسية ولا يمكن لـ كوين أن يقرر بشكل موثوق ما إذا كان ستُنشط النافذة أم لا. قد يكون لهذا الإعداد نتائج أسوأ وأفضل من المستوى المتوسط ​​، اعتمادًا على التطبيقات.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">متوسط:</span> تمكن الوقاية.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">عالي:</span>  تنشيط النوافذ الجديدة فقط إذا لم تكن هناك نافذة نشطة حاليًا أو إذا كانت تنتمي إلى التطبيق النشط حاليًا. ربما لا يكون هذا الإعداد قابلاً للاستخدام حقًا عند عدم استخدام سياسة تركيز الفأرة.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">متطرف:</span> يجب على المستخدم تنشيط جميع النوافذ بشكل صريح.</li></ul><p> تميز النوافذ الممنوعة من سرقة التركيز على أنها تتطلب الانتباه، مما يعني مبدئيًا أنه ستُميز إدخال شريط المهام الخاص بهم. يمكن تغيير هذا في وحدة التحكم في الإشعارات.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This setting controls what happens when an open window located on a Virtual Desktop other than the current one is activated. </p><p><span style=" font-style:italic;">Switch to that Virtual Desktop</span> will switch to the Virtual Desktop where the window is currently located. </p><p><span style=" font-style:italic;">Bring window to current Virtual Desktop</span> will cause the window to jump to the active Virtual Desktop. </p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>هذا الإعداد يتحكم بما يحدث عند تنشيط نافذة مفتوحة على سطح مكتب افتراضي أخر غير الحالي. </p><p><span style=" font-style:italic;">بدّل إلى ذلك المكتب</span> سيبدل إلى سطح المكتب الافتراضي حيث توجد تلك النافذة. </p><p><span style=" font-style:italic;">اجلب النافذة إلى سطح المكتب الحالي</span> سيجعل النافذة تقفز إلى سطح المكتب الافتراضي الحالي. </p></body></html>

en: Activate
ar: نشّط

en: Activate and lower
ar: نشّط واخفض

en: Activate and pass click
ar: نشّط و مرّر النقرة

en: Activate and raise
ar: نشّط وارفع

en: Activate and scroll
ar: نشّط ومرر

en: Activate, pass click and raise on release
ar: نشّط و مرّر النقرة وارفع عند الإفلات

en: Activate, raise and move
ar: نشّط و ارفع وحرّك

en: Activate, raise and pass click
ar: نشّط، ارفع و مرّر النقرة

en: Activate, raise and scroll
ar: نشّط وارفع ومرر

en: Active
ar: نشِط

en: Adva&nced
ar: متق&دّم

en: Allow apps to remember the positions of their own windows, if they support it
ar: اسمح للتطبيقات بتذكر مواضع النوافذ الخاصة بها، إذا كانت تدعمها

en: Behavior on <em>double</em> click into the titlebar.
ar: السلوك عند النقر <em>المزدوج</em> في شريط العنوان.

en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>active</em> window.
ar: السلوك عند النقر بالزر <em>الأيسر</em> في شريط العنوان أو إطار نافذة <em>نشِطة</em>.

en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>inactive</em> window.
ar: السلوك عند النقر بالزر <em>الأيسر</em> في شريط العنوان أو إطار نافذة <em>خاملة</em>.

en: Behavior on <em>left</em> click onto the maximize button.
ar: السلوك عند النقر <em>الأيسر</em> في زر التكبير.

en: Behavior on <em>middle</em> click onto the maximize button.
ar: السلوك عند النقر <em>الأوسط</em> في زر التكبير.

en: Behavior on <em>mouse wheel</em> scroll over the titlebar.
ar: السلوك عند تمرير <em>عجلة الفأرة</em> في شريط العنوان.

en: Behavior on <em>right</em> click onto the maximize button.
ar: السلوك عند النقر <em>الأيمن</em> في زر التكبير.

en: Bring window to current Virtual Desktop
ar: اجلب النافذة إلى سطح المكتب الافتراضي الحالي

en: Centered
ar: في الوسط

en: Change opacity
ar: غيّر العتمة

en: Click to focus (mouse precedence)
ar: انقر للتركيز (أولوية الفأرة)

en: Close
ar: أغلق

en: Decrease opacity
ar: أنقِص الشّفافيّ

en: Do nothing
ar: لا تفعل شيئا

en: Extreme
ar: متطرف

en: Focus &stealing prevention:
ar: &منع سرقة التركيز:

en: Focus follows mouse
ar: التركيز يتبع الفأرة

en: Focus follows mouse (mouse precedence)
ar: التركيز يتبع الفأرة (أولوية الفأرة)

en: Focus strictly under mouse
ar: التركيز تحت الفأرة بصرامة

en: Focus under mouse
ar: التركيز تحت الفأرة

en: Here you can customize KDE's behavior when scrolling with the mouse wheel in a window while pressing the modifier key.
ar: هنا يمكنك تخصيص سلوك الكِيدِي عند التمرير بواسطة عجلة الفأرة في النافذة أثناء الضغط على المفتاح المغيّر.

en: Here you can set that windows will be only snapped if you try to overlap them, i.e. they will not be snapped if the windows comes only near another window or border.
ar: هنا يمكن تحديد أن نوافذ ستنجذب فقط إذا حاولت أن تطابق بينها، بمعنى أنها لن تنجذب حتى تكون النوافذ قريبة من النوافذ الأخرى أو قريبة من حدودها.

en: Here you can set the snap zone for screen edges, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the border when moved near it.
ar: هنا يمكنك إعداد مناطق الجذب لحافة الشاشة، أو بمعنى آخر، 'قوة' الحقل المغناطيسي التي تجعل النوافذ تلتصق بالحدود عندما تُحرك بجوارها.

en: Here you can set the snap zone for the screen center, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the center of the screen when moved near it.
ar: هنا يمكنك إعداد مناطق الجذب لوسط الشاشة، أو بمعنى آخر، 'قوة' الحقل المغناطيسي التي تجعل النوافذ تنجذب إلى وسط الشاشة عندما تُحرك بجوارها.

en: Here you can set the snap zone for windows, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to each other when they are moved near another window.
ar: هنا يمكنك إعداد مناطق الجذب للنوافذ، أو بمعنى آخر، 'قوة' الحقل المغناطيسي التي تجعل النوافذ تنجذب إلى بعضها البعض عندما تُحرك بجوار نافذة أخرى.

en: Here you select whether holding the Meta key or Alt key will allow you to perform the following actions.
ar: هنا يمكنك انتقاء ما إذا كان الضغط على مفتاح Meta أو Alt سوف يسمح لك بالقيام بالإجراءات التالية.

en: High
ar: عالي

en: Horizontally maximize
ar: تكبير أفقي

en: In Top-Left Corner
ar: في زاوِيَة أعلى اليسار

en: In this row you can customize behavior when scrolling into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
ar: في هذا الصف، يمكنك تخصيص سلوك التمرير في نافذة داخلية خاملة ('داخلية' تعني: ليس إطار النافذة ولا شريط العنوان).

en: In this row you can customize left click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
ar: في هذا الصف، يمكنك تخصيص سلوك النقر بالزر الأيسر عند النقر في نافذة داخلية خاملة ('داخلية' تعني: ليس إطار النافذة ولا شريط العنوان).

en: In this row you can customize left click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
ar: في هذا الصف، يمكنك تخصيص سلوك النقر  بالزر الأيسر عند النقر في شريط العنوان أو الإطار.

en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
ar: في هذا الصف، يمكنك تخصيص سلوك النقر بالزر الأوسط عند النقر في نافذة داخلية خاملة ('داخلية' تعني: ليس إطار النافذة ولا شريط العنوان).

en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
ar: في هذا الصف، يمكنك تخصيص سلوك النقر بالزر الأوسط عند النقر في شريط العنوان أو الإطار.

en: In this row you can customize right click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
ar: في هذا الصف، يمكنك تخصيص سلوك النقر بالزر الأيمن عند النقر في نافذة داخلية خاملة ('داخلية' تعني: ليس إطار النافذة ولا شريط العنوان).

en: In this row you can customize right click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
ar: في هذا الصف، يمكنك تخصيص سلوك النقر بالزر الأيمن عند النقر في شريط العنوان أو الإطار.

en: Inactive
ar: خامل

en: Inactive Inner Window Actions
ar: إجراءات نافذة داخلية خاملة

en: Increase opacity
ar: زِد الشّفافيّة

en: Inner Window, Titlebar and Frame Actions
ar: النافذة الداخلية وشريط العنوان والإطار

en: Keep above/below
ar: ابقِ أعلى/أسفل

en: L&eft click:
ar: النّ&قر باليسار:

en: Low
ar: منخفض

en: Lower
ar: أقل

en: Maximize
ar: كبّر

en: Maximize Button Actions
ar: إجراءات زر التكبير

en: Maximize window by double clicking its frame
ar: كبّر النافذة عن طريق النقر المزدوج على إطارها

en: Maximize/restore
ar: كبّر/استعد

en: Maximized
ar: مكبرة

en: Medium
ar: متوسط

en: Middle &click:
ar: النّقر بالوس&ط:

en: Middle c&lick:
ar: النّقر &بالوسط:

en: Minimal Overlapping
ar: الحد الأدنى من التراكب

en: Minimize
ar: صغّر

en: Mo&difier key:
ar: ال&مفتاح المغيِّرة:

en: Mo&use wheel:
ar: &عجلة الفأرة:

en: Mo&vement
ar: ال&حركة

en: Mouse &wheel:
ar: &عجلة الفأرة:

en: Move
ar: انقل

en: Move to previous/next desktop
ar: انقل للسابق/سطح المكتب التالي

en: Multiscreen behavior:
ar: سلوك الشاشات المتعددة:

en: None
ar: بلا

en: Note that "Activate, pass click and raise on release" doesn't work on X11, and falls back to "Activate, raise and pass click" instead
ar: لاحظ أن "نشّط و مرّر النقرة وارفع عند الإفلات" لا يعمل على اكس11،  ويعود إلى "نشّط، ارفع و مرّر النقرة" بدلاً من ذلك

en: On titlebar hover after:
ar: بعد تحويم على شريط العنوان مدة:

en: Only when overlapping
ar: فقط عندما تكون تغطي بعضها

en: Raise
ar: ارفع

en: Raise/lower
ar: ارفع/اخفض

en: Raising windows:
ar: ر&فع النوافذ:

en: Random
ar: عشوائي

en: Resize
ar: أعد التحجيم

en: Right clic&k:
ar: النقر بالي&مين:

en: Screen &edge snap zone:
ar: &منطقة الجذب حافة الشاشة:

en: Scroll
ar: التمرير

en: Sets the time in milliseconds before the window unshades when the mouse pointer goes over the shaded window.
ar: يعيّن الوقت الذي يمر بالجزء من الألف من الثانية قبل إزالة التظليل عن نافذة عند وضع مؤشر الفأرة فوقها.

en: Shade
ar: ظلّل

en: Shade/unshade
ar: ظلّل/لا تظلّل

en: Show actions menu
ar: أظهر قائمة العمليات

en: Show on all desktops
ar: أظهر على كلّ أسطح المكتب

en: Switch to that Virtual Desktop
ar: بدّل إلى ذلك المكتب الافتراضي

en: This is mostly the same as <em>Focus follows mouse</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Choose this, if you want a hover controlled focus.
ar: هذا في الغالب مماثل لـ <em> التركيز يتبع الفأرة </em>. إذا كان يتعين على النظام اختيار نافذة نشطة (على سبيل المثال، بسبب إغلاق النافذة النشطة حاليًا)، فإن النافذة الموجودة أسفل الفأرة هي المرشح المفضل. اختر هذا، إذا كنت تريد تركيزًا متحكمًا فيه بواسطة التحويم.

en: This is the delay after which the window that the mouse pointer is over will automatically come to the front.
ar: هذا هو التأخير الذي تُنقل بعده أي نافذة التي يوجد فوقها مؤشر الفأرة آليّاً إلى الأمام.

en: This is the delay after which the window the mouse pointer is over will automatically receive focus.
ar:  هذا هو التأخير الذي ستستقبل بعده النافذة التي يوجد فوقها مؤشر الفأرة التركيز

en: Titlebar A&ctions
ar: إجراءات &شريط العنوان

en: Titlebar Actions
ar: إجراءات شريط العنوان

en: Titlebar and Frame Actions
ar: إجراءات شريط العنوان والإطار

en: Toggle raise and lower
ar: بدّل الرفع والخفض

en: Under mouse
ar: تحت الفأرة

en: Vertically maximize
ar: تكبير رأسي

en: Virtual Desktop behavior:
ar: سلوك سطح المكتب الافتراضي:

en: W&indow Actions
ar: اج&راءات النوافذ

en: When activating a window on a different Virtual Desktop:
ar: عند تنشيط نافذة على سطح مكتب افتراضي أخر:

en: When this option is enabled, a window in the background will automatically come to the front when the mouse pointer has been over it for some time.
ar: إذا كان هذا الخيار ممكّن، فإن أية نافذة في الخلفية سوف تنقل آليّاً إلى الأمام عندما تضع مؤشر الفأرة فوقها لفترة من الزمن.

en: When this option is enabled, focus operations are limited only to the active screen
ar: إذا مُكّن هذا الخيار، عمليات التركيز ستكون محدودة فقط في الشاشة النشطة

en: When this option is enabled, the active window will be brought to the front when you click somewhere into the window contents. To change it for inactive windows, you need to change the settings in the Actions tab.
ar: عندما يكون هذا الخيار ممكّن، فإن النافذة النشطة سوف تنقل إلى الأمام عندما تنقر على مكان ما داخل محتويات النافذة. لتغييرها للنوافذ الخاملة  تحتاج لتغيير الإعدادات في لسان الإجراءات.

en: When turned on, apps which are able to remember the positions of their windows are allowed to do so. This will override the window placement mode defined above.
ar: عند التشغيل، يُسمح للتطبيقات التي يمكنها تذكر مواضع النوافذ الخاصة بها بالقيام بذلك. سيؤدي هذا إلى تجاوز وضع وضع النافذة المحدد أعلاه.

en: Window &activation policy:
ar: &سياسة تنشيط النافذة:

en: Window &placement:
ar: &موضع النافذة:

en: Window &unshading:
ar: &تضليل النافذة:

en: Window Actio&ns
ar: اج&راءات النوافذ

en: Window activation policy description
ar: وصف سياسة تنشيط النافذة

en: With this option you can specify how and when windows will be focused.
ar: باستخدام هذا الخيار، يمكنك تحديد كيف ومتى سيُركز على النوافذ.

[ctx: sassa asas]
en: Click to focus
ar: انقر للتركيز
