kcmkonqhtml - en to ar translation catalogue (323 entries)

en:  MB
ar:  م.بايت

en:  day |  days
ar[0]:  (أقلّ من يوم)
ar[1]:  يوم واحد
ar[2]:  يومان
ar[3]:  أيّام
ar[4]:  يومًا
ar[5]:  يوم

en: &Black on white
ar: &أسود على أبيض

en: &Cache size
ar: &حجم الخبيئة

en: &Custom cache directory
ar: &دليل خبيئة مخصص

en: &Custom identification
ar: تعريف &مخصص

en: &Delete
ar: ا&حذف

en: &Edit...
ar: &حرّر...

en: &Enable cache
ar: &مكّن الخبيئة

en: &Export...
ar: ص&دِّر...

en: &Fixed font:
ar: الخط ال&ثابت:

en: &Foreground:
ar: الأ&مامية:

en: &Host or domain name:
ar: اسم الن&طاق أو المضيف:

en: &Import...
ar: ا&ستورد...

en: &Management
ar: الإ&دارة

en: &Maximum completions:
ar: الإتمام الأ&قصى:

en: &Medium font size:
ar: مقاس الخط المتوس&ط:

en: &New...
ar: &جديد...

en: &Policy
ar: ال&سّياسة

en: &Reload List
ar: أ&عِد تحميل القائمة

en: &Rename...
ar: أ&عد التّسمية...

en: &Show close button on tabs
ar: أ&ظهر زر الإغلاق في الألسنة

en: &Suppress images
ar: أل&غِ الصور

en: &Use same size for all elements
ar: استخدم الحجم &نفسه لكلّ العناصر

en: &White on black
ar: أ&بيض على أسود

en: <b>Background</b><p>Behind this door lays the ability to choose a custom default background.</p>
ar: <b> الخلفية</b><p>خلف هذا الباب تتوفر القدرة على اختيار خلفية مبدئية مخصصة.</p>

en: <b>Background</b><p>This background color is the one displayed behind the text by default. A background image will override this.</p>
ar: <b>الخلفية</b><p>لون الخلفية الذي سيعرض خلف النص مبدئيا. صورة الخلفية ستهمل هذا الشيء.</p>

en: <b>Black on White</b><p>This is what you normally see.</p>
ar: <b>أسود على أبيض</b><p>هذا ماتراه عادة.</p>

en: <b>Custom</b><p>Select this option to define a custom color for the default font.</p>
ar: <b>مخصص</b><p>اختر هذا الخيار لتعريف لون مخصص للخط الافتراضي.</p>

en: <b>Font family</b><p>A font family is a group of fonts that resemble one another, with family members that are e.g. bold, italic, or any number of the above.</p>
ar: <b>عائلة الخط</b><p>عائلة الخط عبارة عن مجموعة من الخطوط التي تشبه بعضها، وهناك أعضاء من العائلة على سبيل المثال بصفات كعريض أو مائل أو أي من الأرقام التي في الأعلى.</p>

en: <b>Foreground color</b><p>The foreground color is the color that the text is drawn in.</p>
ar: <b>اللون الأمامي</b><p>لون الواجهة الأمامية هو اللون الذي يرسم به النص.</p>

en: <b>Images</b>
ar: <b>الصور</b>

en: <b>Stylesheets</b><p>See http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets.</p>
ar: <b>صفحات الأسلوب</b><p>انظر http://www.w3.org/Style/CSS لمزيد من المعلومات عن صفحات الأسلوب المتعاقبة.</p>

en: <b>Stylesheets</b><p>Use this groupbox to determine how Konqueror will render style sheets.</p>
ar: <b>صفحات الأسلوب</b><p>استخدم هذا المربع لتحديد الطريقة التي يستخدمها كنكرر لرسم الصفحات المحددة عن طريق صفحات الأسلوب.</p>

en: <b>Suppress background images</b><p>Selecting this option will prevent Konqueror from loading background images.</p>
ar: <b>ألغِ صور الخلفية</b><p>اختيار هذا الخيار سيمنع كنكرر من تحميل صور الخلفية.</p>

en: <b>Suppress images</b><p>Selecting this will prevent Konqueror from loading images.</p>
ar: <b>ألغِ الصور</b><p>اختيار هذا سيمنع كنكرر من تحميل الصور.</p>

en: <b>Use accessibility stylesheet</b><p>Selecting this option will allow you to define a default font, font size, and font color with a few simple clicks of the mouse. Simply wander over to the Customize... dialog and pick out your desired options.</p>
ar: <b>استخدم صفحة أسلوب إتاحة الوصول</b> <p>تحديد هذا الخيار يسمح لك بأن تعرف خطاً افتراضياً وحجمه ولونه بعدد قليل من نقرات الفأرة البسيطة. ببساطة، اذهب إلى حوار خصّص... واختر الخيارات التي تريدها.</p>

en: <b>Use default stylesheet</b><p>Select this option to use the default stylesheet.</p>
ar: <b>استخدم صفحة الأسلوب الافتراضية</b><p>اختر هذا الخيار لاستخدام صفحة الأسلوب الافتراضية.</p>

en: <b>Use same color for all text</b><p>Select this option to apply your chosen color to the default font as well as any custom fonts as specified in a stylesheet.</p>
ar: <b>استخدم نفس اللون لكلّ النصوص</b><p>اختر هذا الخيار لجعل الخط الافتراضي وأي خطوط مخصصة تستخدم اللون المحدد في صفحة الأسلوب.</p>

en: <b>Use same family for all text</b><p>Select this option to override custom fonts everywhere in favor of the base font.</p>
ar: <b>استخدم العائلة نفسها لكلّ النصوص</b><p>اختر هذا الخيار لإهمال إعدادات الخط المخصصة في كل مكان، ولاستخدام عائلة الخطوط الأساسية.</p>

en: <b>Use same size for all elements</b><p>Select this option to override custom font sizes in favor of the base font size. All fonts will be displayed in the same size.</p>
ar: <b>استخدم الحجم نفسه لكلّ العناصر</b><p>اختر هذا الخيار لإهمال أحجام الخط المخصصة في الصفحات، ولاستخدام حجم الخط الأساسي.  سوف تعرض كل الخطوط بنفس الحجم.</p>

en: <b>Use user-defined stylesheet</b><p>If this box is checked, Konqueror will try to load a user-defined style sheet as specified in the location below. The style sheet allows you to completely override the way web pages are rendered in your browser. The file specified should contain a valid style sheet (see http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets).</p>
ar: <b>استخدم صفحة أسلوب معرفة من قبل المستخدم</b><p>إذا حدّدت هذا المربع فسوف يحاول كنكرر أن يحمل صفحة أسلوب معرفة من قبل المستخدم كما هو محدّد في الموقع الذي في الأسفل. تسمح لك صفحة الأسلوب بأن تكون لك الأولوية في تحديد كيف يتم رسم صفحات الوب في متصفحك. يجب أن يحتوي الملف على صفحة أسلوب صالحة للاستخدام (انظر http://www.w3.org/Style/CSS لمزيد من المعلومات حول صفحات الأسلوب).</p>

en: <b>White on Black</b><p>This is your classic inverse color scheme.</p>
ar: <b>أبيض على أسود</b><p>هذا هو مخططك المتعلق باللون العكسي التقليدي.</p>

en: <h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color and font settings to Konqueror by using stylesheets (CSS). You can either specify options or apply your own self-written stylesheet by pointing to its location.<br /> Note that these settings will always have precedence before all other settings made by the site author. This can be useful to visually impaired people or for web pages that are unreadable due to bad design.
ar: <h1>أوراق أساليب كنكرر</h1> تسمح لك هذه الوحد بتطبيق إعداداتك للألوان والخطوط على كنكرر باستخدام أوراق الأساليب (CSS). بإمكانك أن تحدد الخيارات أو أن تطبق ورقة الأسلوب التي كتبتها بنفسك بواسطة الإشارة إلى موقعها.<br /> لاحظ أن هذه الإعدادات دائما تسبق الإعدادات الأخرى التي ينشئها مؤلفو المواقع. قد يكون هذا مفيدا للأشخاص الذين يعانون مشاكل في الرؤية أو لصفحات الوب التي لا يمكن قراءتها بسبب التصاميم السيئة.

en: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Heading 1</h1>
    <h2>Heading 2</h2>
    <h3>Heading 3</h3>
    
    <p>User-defined stylesheets allow increased
    accessibility for visually handicapped
    people.</p>
    
    </body>
    </html>
ar: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>العنوان 1</h1>
    <h2>العنوان 2</h2>
    <h3>العنوان 3</h3>
    
    <p>تتيح أوراق الأنماط المحددة من قبل المستخدم إمكانية وصول متزايدة للأشخاص ذوي الإعاقة البصرية.</p>
    
    </body>
    </html>

en: <html><head/><body><p align="justify">Add to your custom stylesheet (including the accessibility stylesheet) a rule to set all background colors to the custom color you chose above. This avoids the need of setting the background color both in the stylesheet and in the configuration dialog.</p><p align="justify"><span style=" font-weight:600;">Notes:</span></p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li align="justify" style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">the rule will be overridden by other rules for background colors in your custom stylesheet following the usual CSS rules</li><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">the rule isn't actually added to the file containing your custom stylesheet; it's only inserted in the copy Konqueror keeps in memory. This means that if you use the stylesheet in other browsers, you'll need to manually add the rule to it.</li></ul></body></html>
ar: <html><head/><body><p align="justify">أضف إلى جدول الأنماط المخصص (بما في ذلك جدول أنماط إمكانية الوصول) قاعدة لتعيين جميع ألوان الخلفية إلى اللون المخصص الذي اخترته أعلاه. يتجنب هذا الحاجة إلى تعيين لون الخلفية في كل من جدول الأنماط ومربع حوار التكوين.</p><p align="justify"><span style=" font-weight:600;">ملاحظات:</span></p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li align="justify" style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">سيتم تجاوز القاعدة بواسطة قواعد أخرى لألوان الخلفية في جدول الأنماط المخصص لديك وفقًا لقواعد CSS المعتادة</li><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"> لا تُضاف القاعدة فعليًا إلى الملف الذي يحتوي على جدول الأنماط المخصص الخاص بك؛ بل تُدرج فقط في النسخة التي يحتفظ بها كنكر في الذاكرة. وهذا يعني أنه إذا كنت تستخدم جدول الأنماط في متصفحات أخرى، فستحتاج إلى إضافة القاعدة إليه يدويًا.</li></ul></body></html>

en: <html><head/><body><p align="justify">Use a custom background color for web pages. This color is used:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">when the background color isn't explicitly set by the page or by a custom stylesheet</li><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">before a web page is loaded</li></ul><p align="justify">Setting a custom background color is mostly useful if you use a custom stylesheet which sets a background color for the page (especially a dark color), to avoid a white flash before the page is loaded</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p align="justify">استخدم لون خلفية مخصص لصفحات الويب. يتم استخدام هذا اللون:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">عندما لا تعُين لون الخلفية بشكل صريح بواسطة الصفحة أو بواسطة جدول أنماط مخصص</li><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">قبل تحميل صفحة الويب</li></ul><p align="justify">يكون تعيين لون خلفية مخصص مفيدًا في الغالب إذا تستخدم جدول أنماط مخصصًا يحدد لون الخلفية للصفحة (خاصةً اللون الداكن)، لتجنب وميض أبيض قبل تحميل الصفحة</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Don't store the cache on disk but only in memory.</p><p>Turning this on means that the cache will be cleared when exiting Konqueror</p></body></html>
ar: html><head/><body><p>لا تخزن الخبيئة على القرص ولكن فقط في الذاكرة.</p><p>يعني تشغيل هذا أنه ستُمسح الخبيئة عند الخروج من كنكر</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>If checked, disable choosing a custom identification and use the default one</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>إذا حددته، فسيتعطل اختيار تعريف مخصص وسيستخدم التعريف المبدئي</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>The browser identification to use when the default identification is disabled.</p><p>You can enter it manually or start from one in the list below and change it according to your needs.</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>معرف المتصفح الذي سيستخدم عند تعطيل التعريف المبدئي.</p><p>يمكنك إدخاله يدويًا أو البدء من أحد المعرفات الموجودة في القائمة أدناه وتغييره وفقًا لاحتياجاتك.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>The custom background color to use for web pages</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>لون الخلفية المخصص للاستخدام لصفحات الويب</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This will open a new tab in the background, instead of in the foreground.</p><p>Press <span style=" font-family:'Fira Code';">shift</span> when opening a new tab to reverse this behavior</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>سيؤدي هذا إلى فتح علامة تبويب جديدة في الخلفية، بدلاً من المقدمة.</p><p>اضغط على مفتاح <span style=" font-family:'Fira Code';">shift</span> عند فتح لسان جديد لعكس هذا السلوك</p></body></html>

en: <html>Controls how Konqueror handles underlining hyperlinks:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Always underline links</li><li><b>Disabled</b>: Never underline links</li><li><b>Only on Hover</b>: Underline when the mouse is moved over the link</li></ul><br /><i>Note: The site's CSS definitions can override this value.</i></html>
ar: <html>يتحكم في كيفية التي يتعامل بها كنكرر مع تسطير الوصلات:<br /><ul><li><b>مُمكّن</b>: يسطر الوصلات دائما</li><li><b>مُعطّل</b>: لا يسطر الوصلات مطلقا</li><li><b>عند تمرير المؤشر </b>: يسطر الوصلات عندما يمر فوقها مؤشر الفأرة</li></ul><br /><i>ملاحظة: ملف تعريف CSS للموقع يستطيع أن يتجاوز هذه القيمة.</i></html>

en: <html>Controls how Konqueror shows animated images:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Show all animations completely.</li><li><b>Disabled</b>: Never show animations, show the starting image only.</li><li><b>Show only once</b>: Show all animations completely but do not repeat them.</li></ul></html>
ar: <html>يتحكم في كيفية عرض كنكرر للصور المتحركة:<br /><ul><li><b>مُمكّنة</b>: أظهر جميع الصور بشكل كامل.</li><li><b>مُعطّلة</b>: لا تعرض الصور المتحركة، اعرض صورة البدء فقط.</li><li><b>أظهرها مرة واحدة فقط</b>: أظهر كل الصور المتحركة بشكل كامل ولكن لا تكررها.</li></ul></html>

en: <html>Determines whether Konqueror should use smooth steps to scroll HTML pages, or whole steps:<br /><ul><li><b>Always</b>: Always use smooth steps when scrolling.</li><li><b>Never</b>: Never use smooth scrolling, scroll with whole steps instead.</li><li><b>When Efficient</b>: Only use smooth scrolling on pages where it can be achieved with moderate usage of system resources.</li></ul></html>
ar: <html>يحدد فيما إذا كان على كنكرر أن يستخدم خطوات ناعمة لتمرير صفحات الوب أم يستخدم خطوات كاملة:<br /><ul><li><b>دائما</b>: دائما استخدم الخطوات الناعمة عند التمرير.</li><li><b>لا مطلقا</b>: لا تستخدم الخطوات الناعمة مطلقا بل استخدم كامل الخطوات.</li><li><b>عندما يكون مناسبا</b>: استعمل التمرير الناعم في الصفحات عندما تستطيع أن تحقق ذلك باستهلاك معقول لموارد النظام فقط.</li></ul></html>

en: <html>If this box is checked, Konqueror will automatically load any images that are embedded in a web page. Otherwise, it will display placeholders for the images, and you can then manually load the images by clicking on the image button.<br />Unless you have a very slow network connection, you will probably want to check this box to enhance your browsing experience.</html>
ar: <html>إن علّمت هذا المربّع، سيحمّل كنكر أيّة صور مُضمَّنة في صفحة الوِب آليًا. وإلّا سيعرض ماسكات مكان للصور؛ ليمكنك تحميلها يدويًا بنقر زرّ الصورة.<br />إلّا إذا كان لديك اتّصال شبكة بطيء للغاية، فقد تحتاج غالبًا إلى تعليم هذا المربّع لتحسين تجربة التصفّح.</html>

en: <html>If this box is checked, Konqueror will draw a frame as a placeholder around images embedded in a web page that are not yet fully loaded.<br />You will probably want to check this box to enhance your browsing experience, especially if have a slow network connection.</html>
ar: <html>إذا اختير هذا الصندوق فإن كنكرر سوف يرسم إطارًا حول الصور المضمنة في صفحات الوب التي لم يكتمل تحميلها.<br /> من المرجح أنك تريد أن تعلم على هذا المربع لتحسّن من تجربة تصفحك وخصوصا إذا كنت تملك اتصالًا ضعيفًا بالشبكة.</html>

en: <p>
    Automatically accept temporary cookies meant to expire at the end of the current session. Such cookies will not be stored in your computer's hard drive or storage device. Instead, they are deleted when you close all applications (e.g. your browser) that use them.</p><p><u>NOTE</u> Checking this option overrides your default as well as site specific cookie policies for session cookies.</p>
ar: <p>اقبل آليًّا الكعكات المؤقّتة التي ستنقضي في نهاية الجلسة الحاليّة. لن تُخزّن هذه الكعكات في قرص الحاسوب الصّلب أو على جهاز خارجيّ، بل ستُحذف ما إن تُغلق كلّ التّطبيقات (مثل المتصفّح) التي تستخدمها.</p><p><u>لاحظ</u> يتجاوز تأشير هذا الخيار مبدئيّاتك كما وسياسات الكعكات الخاصّة بالمواقع لكعكات الجلسات.</p>

en: <p>Check this box if you want to inform a web site that you do not want your web browsing habits tracked.</p><p><strong>Warning:</strong> this header is considered obsolete, so it will likely be ignored by most web pages.</p>
ar: <p>حدد هذا المربع إذا كنت تريد إبلاغ موقع ويب بأنك لا تريد تتبع عادات تصفح الويب الخاصة بك.</p><p><strong>تحذير:</strong> يعتبر هذا العنوان قديمًا، لذا فمن المحتمل أن يتم تجاهله بواسطة معظم صفحات الويب.</p>

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific JavaScript policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling JavaScript on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
ar: <p>هذا الصندوق يحوي على النطاقات والمضيفين الذين وضعت لهم سياسة جافاسكربت خاصة بهم.  سوف تستعمل هذه السياسة عوضا عن السياسة المبدئية لتمكين أو تعطيل صفحات جافاسكربت التي ترسلها هذه النطاقات والمضيفون.</p><p>اختر سياسة واستحدم المتحكمات في اليسار لتعديلها.</p>

en: <p>This is the currently selected font family</p>
ar: <p>هذه هي عائلة الخط المُحدّدة حالياً</p>

en: <p>When showing in Konqueror files from links in web pages, always use a new tab
ar: <p> عند العرض في ملفات كنكر من الروابط الموجودة في صفحات الويب، استخدم دائمًا لسانًا جديدًا

en: <qt>
    <p>Enable cookie support. Normally you will want to have cookie support enabled and customize it to suit your privacy needs.</p><p>
    Please note that disabling cookie support might make many web sites unbrowsable.</p>
    </qt>
ar: <qt>
    <p>فعّل دعم الكعكات. غالبًا ما تريد تفعيل دعم الكعكات وتخصيصها لتناسب احتياجات الخصوصيّك لديك.</p><p>
    رجاءً لاحظ بأنّ تعطيل دعم الكعكات قد يجعل من الصّعب تصفّح العديد من المواقع على الشّبكة.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Determines how cookies received from a remote machine will be handled: 
    <ul>
    <li><b>Ask</b> will cause KDE to ask for your confirmation whenever a server wants to set a cookie.</li>
    <li><b>Accept</b> will cause cookies to be accepted without prompting you.</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> will cause cookies to be accepted but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> will cause the cookiejar to refuse all cookies it receives.</li>
    </ul><p>
    <u>NOTE:</u> Domain specific policies, which can be set below, always take precedence over the default policy.</p>
    </qt>
ar: <qt>
    يحدد كيفية معالجة الكعكات المستلمة من جهاز بعيد: 
    <ul>
    <li>سيتسبب <b>السؤال</b>  في أن تطلب كِيدِي تأكيدك متى أراد الخادم تثبيت الكعكات.</li>
    <li>سيتسبب <b>القبول</b> إلى قبول ملفات كعكات دون إخبارك. .</li>
    <li>سيتسبب <b>القبول حتى نهاية الجلسة</b>  إلى قبول الكعكات لكنها ستنتهي في نهاية الجلسة.</li>
    <li>سيتسبب <b>الرفض</b> رفض جميع الكعكات مطلقا.</li>
    </ul><p>
    <u>ملاحظة:</u> السياسات الخاصة بالمجال ، والتي يمكن تعيينها أدناه ، لها الأسبقية دائمًا على النهج المبدئي.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the host or domain to which this policy applies, e.g. <b>www.kde.org</b> or <b>.kde.org</b>.
    </qt>
ar: <qt>
    أدخِل اسم المضيف أو المجال الذي ستُطبَّق السّياسة عليه، مثل <b>www.kde.org</b> أو <b>.kde.org</b>.
    </qt>

en: <qt>
    List of sites for which you have set a specific cookie policy. Specific policies override the default policy setting for these sites.
    </qt>
ar: <qt>
    قائمة المواقع التي وُضعت لها سياسة كعكات محدّدة. تتجاوز السّياسات المحدّدة إعدادات السّياسة المبدئيّة لهذه المواقع.
    </qt>

en: <qt>
    Reject the so called third-party cookies. These are cookies that originate from a site other than the one you are currently browsing. For example, if you visit <b>www.foobar.com</b> while this option is on, only cookies that originate from www.foobar.com will be processed per your settings. Cookies from any other site will be rejected. This reduces the chances of site operators compiling a profile about your daily browsing habits.
    </qt>
ar: <qt>
    ارفض كعكات الطّرف الثّالث. هذه الكعكات تأتي من موقع يختلف عن الذي تتصفّحه. فمثلًا إن كنت تتصفّح <b>www.foobar.com</b> وهذا الخيار مفعّل، فستُعالج الكعكات من www.foobar.com فقط، وستُرفض الكعكات القادمة من أيّ موقع آخر. يقلّل هذا من احتمال تجميع ملّاك المواقع معلومات عن عادات التّصفّح لديك وتجميعها في لاحة.</qt>

en: <qt>
    Select the desired policy:
    <ul>
    <li><b>Accept</b> - Allows this site to set cookies</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> - Allows this site to set cookies but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> - Refuse all cookies sent from this site</li>
    <li><b>Ask</b> - Prompt when cookies are received from this site</li>
    </ul>
    </qt>
ar: <qt>
    اختر السياسة التي ترغب بها:
    <ul>
    <li><b>اقبل</b> - السماح لهذا الموقع بتعيين كعكات</li>
    <li><b>ارفض</b> - رفض كلّ الكعكات التي يرسلها هذا الموقع</li>
    <li><b>اسألني</b> - السؤال كلّما استُقبِلت كعكات من هذا الموقع</li>
    </ul>
    </qt>

en: <qt>
    To add a new policy, simply click on the <b>Add...</b> button and supply the necessary information. To change an existing policy, use the <b>Change...</b> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <b>Delete</b> button will remove the currently selected policy causing the default policy setting to be used for that domain, whereas <b>Delete All</b> will remove all the site specific policies.
    </qt>
ar: <qt>
    لإضافة سياسة جديدة، انقر زرّ <b>أضف...</b> وأدخِل المعلومات الضّرورية. ولتغيير سياسة موجودة، استخدم زرّ <b>غيّر...</b> واختر السّياسة الجديدة من حواريّ السّياسات. نقر الزّرّ <b>احذف</b> سيزيل السّياسة المحدّدة حاليًا ما سيفرض استخدام السّياسة المبدئيّة لذاك المجال. بينما الزّرّ <b>احذف الكلّ</b> يزيل كلّ السّياسات الخاصّة بهذا المجال.
    </qt>

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.
ar: <qt><p>أدخل تعبيرًا للتصفية. يمكن تعريف المرشحات على أنها:<ul><li>حرف بدل على غرار shell، على سبيل المثال <tt>http://www.example.com/ads*</tt>، يمكن استخدام الأحرف البدل <tt>*?[]</tt></li><li>تعبير عادي كامل عن طريق إحاطة السلسلة بـ '<tt>/</tt>'، على سبيل المثال <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>يمكن أن تسبق أي سلسلة مرشح '<tt>@@</tt>' لإدراج أي عنوان URL مطابق في القائمة البيضاء (السماح به)، والذي يأخذ الأولوية على أي مرشح في القائمة السوداء (الحظر).

en: <qt><p>The filter export format is a plain text file. The file begins with a header line <tt>[AdBlock]</tt>, then all of the filters follow each on a separate line.
ar: <qt><p>تنسيق تصدير المرشح هو ملف نص عادي. يبدأ الملف بسطر رأسي <tt>[AdBlock]</tt>، ثم تتبعه جميع المرشحات في سطر منفصل.

en: <qt><p>The filter import format is a plain text file. Blank lines, comment lines starting with '<tt>!</tt>' and the header line <tt>[AdBlock]</tt> are ignored. Any other line is added as a filter expression.
ar: <qt><p>تنسيق استيراد المرشح هو ملف نص عادي. تُتجاهل الأسطر الفارغة وسطور التعليقات التي تبدأ بـ '<tt>!</tt>' وسطر العنوان <tt>[AdBlock]</tt>. تتم إضافة أي سطر آخر كتعبير مرشح.

en: <qt>A policy already exists for<center><b>%1</b></center>Do you want to replace it?</qt>
ar: <qt>هناك سياسة موجودة بالفعل لِـ<center><b>%1</b></center>أتريد استبدالها؟</qt>

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
ar: <qt>تعبير المرشح (على سبيل المثال <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>، <a href="filterhelp">مزيد من المعلومات</a>):

en: <qt>More information on <a href="importhelp">import format</a>, <a href="exporthelp">export format</a>
ar: <qt>مزيد من المعلومات حول <a href="importhelp"> تنسيق الاستيراد</a>، <a href="exporthelp">تنسيق التصدير</a>

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Blank Page
ar: أظهر صفحة فارغة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Introduction Page
ar: أظهر صفحة التقديم

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Bookmarks
ar: أظهر علاماتي

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Start Page
ar: أظهر صفحة البداية الخاصة بي

[ctx: @label:listbox]
en: When a new &Tab is created
ar: &عند إنشاء لسان جديد

[ctx: @title:group]
en: Do&main-Specific
ar: محدودة النطاق

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous
ar: متنوّع

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
ar: الخطوط

[ctx: @title:tab]
en: General
ar: عامّ

[ctx: @title:tab]
en: Stylesheets
ar: أوراق الأنماط

[ctx: @title:window]
en: Change Cookie Policy
ar: غيّر سياسة الكعكات

[ctx: @title:window]
en: Change JavaScript Policy
ar: غيّر سياسة جافاسكربت

[ctx: @title:window]
en: Domain-Specific Policies
ar: سياسات لنطاقات محددة

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Policy
ar: سياسة مكرّرة

[ctx: @title:window]
en: New Cookie Policy
ar: سياسة كعكات جديدة

[ctx: @title:window]
en: New JavaScript Policy
ar: سياسة جافاسكربت جديدة

[ctx: @title:window]
en: Select Home Page
ar: حدد الصفحة الرئيسة

[ctx: @title:window]
en: Select Start Page
ar: حدد صفحة البداية

[ctx: @title:window Title of dialog to choose name to given to new User Agent]
en: Choose User Agent name
ar: اختر اسم وكيل المستخدم

en: A&nimations:
ar: ال&حركات:

en: A&utomatically load images
ar: &حمّل الصور آليًا

en: Above contents
ar: فوق المحتويات

en: Accep&t all cookies
ar: ا&قبل كلّ الكعكات

en: Accept
ar: اقبل

en: Accept &until end of session
ar: اقبل حتّى &تنتهي الجلسة

en: Accept all popup window requests.
ar: اقبل كل طلبات النوافذ المنبثقة.

en: Accept popup window requests only when links are activated through an explicit mouse click or keyboard operation.
ar: اقبل طلبات النوافذ المنبثقة فقط عند تنشيط الوصلات عن طريق نقرة بالفأرة أو لوحة المفاتيح.

en: Accept until end of session
ar: اقبل حتّى تنتهي الجلسة

en: Activate previously used tab when closing the current tab
ar: نشّط اللسان المُستخدَم سابقًا عند إغلاق اللسان الحالي

en: Add custom background color to stylesheet
ar: أضف لون خلفية مخصص إلى ورقة الأنماط

en: Allow
ar: اسمح

en: Allow scripts to change the text of the status bar.
ar: اسمح للنصوص البرمجية بأن تغير نص شريط الحالة.

en: Allow scripts to change the window position.
ar: اسمح للنصوص البرمجية بتغيير موضع النافذة.

en: Allow scripts to change the window size.
ar: اسمح للنصوص البرمجية بتغيير حجم النافذة.

en: Allow scripts to focus the window.
ar: اسمح للنصوص البرمجية بالتركيز على النافذة.

en: Always display files from web pages in a new tab
ar: اعرض الملفات من صفحات الويب دائمًا في لسان جديد

en: Always duplicate current view
ar: كرر العرض الحالي دائمًا

en: Ask
ar: اسأل

en: Ask &for confirmation
ar: اطلب ال&تّأكيد

en: Ask for name and folder when adding bookmarks
ar: اسأل عن الاسم والمجلد عند إضافة العلامات

en: Aspect
ar: النسبة الباعيّة

en: Auto
ar: آليّ

en: Automatic Filter
ar: مرشح آلي

en: Automatic update interval:
ar: فترة التحديث التلقائي:

en: Automaticall&y accept session cookies
ar: اقبل كعكات الجلسة آ&ليًّا

en: Bac&kground:
ar: ال&خلفية:

en: Base family:
ar: العائلة الأساس:

en: Base font si&ze:
ar: مقاس الخط الأ&ساسي:

en: Below contents
ar: تحت المحتويات

en: Boo&kmarks
ar: العلامات

en: C&ursive font:
ar: الخط الم&رتبط:

en: Cache &Directory
ar: &دليل الخبيئة

en: Chan&ge...
ar: غ&يّر...

en: Choose &selected identification
ar: اختر التعريف ال&محدد

en: Choose where to display the tabs bar
ar: اختر مكان عرض شريط الألسنة

en: Click on this button to change the policy for the host or domain selected in the list box.
ar: انقر على هذا الزر لتغيير سياسة المضيف أو النطاق المنتقى في مربع القائمة.

en: Click on this button to delete the policy for the host or domain selected in the list box.
ar: انقر على هذا الزر لحذف سياسة المضيف أو المجال المنتقى في مربع القائمة.

en: Click on this button to manually add a host or domain specific policy.
ar: انقر هذا الزر لإضافة سياسة محدّدة للمضيف أو للنطاق يدوياً.

en: Click this button to choose the file that contains the JavaScript policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
ar: انقر هذا الزر لاختيار الملف الذي يحتوي على سياسات جافاسكربت. هذه السياسات سوف تدمج مع السياسات الموجودة. السياسات المكررة سيتم تجاهلها.

en: Click this button to save the JavaScript policy to a zipped file. The file, named <b>javascript_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
ar: انقر على هذا الزر لحفظ سياسة جافاسكربت في ملف مضغوط. سوف يُسمى الملف <b>javascript_policy.tgz</b> وسوف يحفظ في موقع تختاره.

en: Closing
ar: يغلق

en: Colors
ar: الألوان

en: Configure &Policy...
ar: اضبط ال&سّياسة...

en: Confirm &when closing windows with multiple tabs
ar: أكّد &عند إغلاق النوافذ بعدّة ألسنة

en: Content
ar: المحتوى

en: Cookie Name
ar: اسم الكعكة

en: Cus&tom
ar: م&خصص

en: Custom Page Background
ar: خلفية الصفحة المخصصة

en: Custom&ize...
ar: خ&صّص...

en: D&elete
ar: ا&حذف

en: De&lete
ar: ا&حذف

en: Default Policy
ar: السّياسة المبدئيّة

en: Default encoding:
ar: الترميز الافتراضي:

en: Default web browser engine:
ar: محرك متصفح الويب المبدئي:

en: Delete A&ll
ar: احذف ال&كلّ

en: Deny
ar: امنع

en: Details
ar: التفاصيل

en: Display online PDF files using WebEngine
ar: اعرض ملفات بي دي اف عبر الإنترنت باستخدام WebEngine

en: Domain
ar: المجال

en: Domain-Specific JavaScript Policies
ar: سياسات جافاسكربت محدودة النطاق

en: Domain:
ar: المجال:

en: Dra&w frame around not completely loaded images
ar: ا&رسم إطارًا حول الصور غير مكتملة التحميل

en: Du&plicate...
ar: &كرّر...

en: Duplicate current view only for local files
ar: كرر العرض الحالي للملفات المحلية

en: Ena&ble JavaScript globally
ar: &مكّن جافاسكربت إجمالًا

en: Enable Access Ke&y activation with Ctrl key
ar: &مكن تنشيط مفتاح الوصول باستخدام مفتاح Ctrl

en: Enable coo&kies
ar: فعّل ال&كعكات

en: Enable filters
ar: مكّن ال&مرشحات

en: Enable or disable AdBlocK filters. When enabled, a set of URL expressions should be defined in the filter list for blocking to take effect.
ar: تمكين أو تعطيل مرشح الإعلانات AdBlocK . يجب تعريف مجموعة التعابير التي يراد منعها في قائمة المنع للمرشح حتى تفعل.

en: Enables the execution of scripts written in ECMA-Script (also known as JavaScript) that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling scripting languages can be a security problem.
ar: يمكّن تنفيذ البرامج المكتوبة ب ECMA-Script (المعروفة أيضا باسم جافاسكربت) التي يمكن أن توجد في صفحات HTML. انتبه  إلى أن تمكين أي لغة برمجة يمكن أن تسبب مشاكل أمنية، كما هو الحال في أي متصفح.

en: End of session
ar: نهاية الجلسة

en: Enter the host or domain name, e.g. .kde.org, this policy applies to.
ar: أدخِل اسم المضيف أو المجال (مثل ”‎.kde.org“) والذي سيتُطبّق السّياسة عليه.

en: Enter the name of a host (like www.kde.org) or a domain, starting with a dot (like .kde.org or .org)
ar: أدخل اسم المضيف (مثل www.kde.org) أو النطاق، بادئاً بنقطة (مثل .kde.org أو .org)

en: Existing identifications
ar: التعريفات الموجودة

en: Expires:
ar: تنقضي في:

en: Export Filters
ar: صدر مرشّحات

en: Export...
ar: صدِر...

en: Fantas&y font:
ar: الخط المز&خرف:

en: Focus window:
ar: التركيز على النافذة:

en: Font &size adjustment for this encoding:
ar: ع&دّل حجم الخط لهذا الترميز:

en: Font Family
ar: عائلة الخط

en: Font Si&ze
ar: م&قاس الخط

en: Font Size
ar: مقاس الخط

en: Global JavaScript Policies
ar: سياسات جافاسكربت العامة

en: Here you can select how many values Konqueror will remember for a form field.
ar: يمكنك هنا اختيار عدد القيم التي يتذكرها كنكرر لحقول النماذج.

en: Here you can set specific JavaScript policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain. The <i>Import</i> and <i>Export</i> button allows you to easily share your policies with other people by allowing you to save and retrieve them from a zipped file.
ar: هنا يمكنك تعيين سياسات جافاسكربت لأي مضيف أو مجال معين. لإضافة سياسة جديدة، ببساطة، انقر على زر <i>جديد...</i> وقم بتوفير المعلومات التي يطلبها مربع الحوار. لاختيار سياسة موجودة أصلاً، انقر زر <i>غيّر...</i> واختر سياسة جديدة من نافذة السياسات. النقر على زر <i>احذف</i> سوف يزيل السياسة المُحدّدة، جاعلاً السياسة المبدئية السياسة المستخدمة لذلك المجال. يسمح لك زري <i>استورد</i> و <i>صدِر</i> بمشاركة أناس آخرين سياساتك بسهولة عن طريق السماح لك بحفظ واستعادة السياسات من ملفات مضغوطة.

en: Hide filtered images
ar: أخفِ الصور المرشحة

en: Hide the tab bar when only one tab is open
ar: أخفِ شريط اللسان إن كان هناك فقط لسان واحد مفتوح

en: Home page:
ar: الصفحة الرئيسية:

en: Host/Domain
ar: المجال/النطاق

en: If this box is checked, Konqueror will allow you to change the title of the bookmark and choose a folder in which to store it when you add a new bookmark.
ar: إذا اختير هذا المربع, فإن كنكرر سيسمح لك بتغيير عناوين العلامات واختيار مجلد لتخزين العلامات الجديدة.

en: If this box is checked, Konqueror will remember the data you enter in web forms and suggest it in similar fields for all forms.
ar: إذا اخترت هذا المربع، فإن كنكرر سوف يتذكر البيانات التي تدخلها في نماذج الويب ويساعدك في ملء حقول شبيهة في كل النماذج.

en: If this box is checked, Konqueror will show only those bookmarks in the bookmark toolbar which you have marked to do so in the bookmark editor.
ar: إذا اختير هذا المربع, فإن كنكرر سوف يظهر فقط العلامات في شريط أدوات العلامات التي أبرزها محرّر العلامات.

en: If this box is checked, you can go back in history by right clicking on a Konqueror view. To access the context menu, press the right mouse button and move.
ar: إذا اختير هذا الصندوق، فإنه بإمكانك الرجوع في تاريخ التصفح بالنقر على الزر الأيمن في إحدى طرق عرض كنكرر. للوصول إلى قائمة المحتويات، اضغط الزر الأيمن للفأرة وتحرك.

en: If this box is checked, you can open the URL in the selection by middle clicking on a Konqueror view.
ar: إذا اختير هذا الصندوق، فإنك تستطيع أن تفتح المسار في الاختيار بواسطة النقر على الزر الأوسط في الفأرة أثناء عرض كنكرر.

en: If you disable this, Konqueror will stop interpreting the <i>window.open()</i> JavaScript command. This is useful if you regularly visit sites that make extensive use of this command to pop up ad banners.<br /><br /><b>Note:</b> Disabling this option might also break certain sites that require <i>window.open()</i> for proper operation. Use this feature carefully.
ar: إذا عطلت هذا ، فإن كنكرر سيتوقف عن تنفيذ أمر جافاسكربت <i>window.open()</i> هذا مفيد إذا كنت تزور باستمرار مواقع تستعمل هذا الأمر بشكل مكثف لفتح نوافذ دعائية.<br /><br /><b>ملاحظة:</b> تعطيل هذا الخيار قد يكسر بعض المواقع التي تحتاج <i>window.open()</i> لتعمل بشكل جيد. استعمل هذه الميزة بحذر.

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Ignore attempts of scripts to change the status bar text. The web page will <i>think</i> it changed the text but the actual text will remain unchanged.
ar: تجاهل محاولات النصوص البرمجية لتغيير نص شريط الحالة. <i>ستعتقد</i> صفحة الوب أنها غيّرت النص وفي الحقيقة لم يحدث شيء.

en: Ignore attempts of scripts to change the window position. The web page will <i>think</i> it moved the window but the actual position is not affected.
ar: تجاهل محاولات النصوص البرمجية لتغيير موضع النافذة. <i>ستعتقد</i> صفحة الوب أن النافذة قد تغير حجمها لكن في الحقيقة لم يحدث شيء.

en: Ignore attempts of scripts to change the window size. The web page will <i>think</i> it changed the size but the actual window is not affected.
ar: تجاهل محاولات النصوص البرمجية لإعادة تحجيم النافذة. <i>ستعتقد</i> صفحة الوب أن النافذة قد تغير حجمها لكن في الحقيقة لم يحدث شيء.

en: Ignore attempts of scripts to focus the window. The web page will <i>think</i> it brought the focus to the window but the actual focus will remain unchanged.
ar: تجاهل محاولات النصوص البرمجية للتركيز على النافذة. <i>ستعتقد</i> صفحة الوب أن النافذة قد تم التركيز عليها لكن في الحقيقة لم يحدث شيء.

en: Images
ar: الصور

en: Import Filters
ar: استورد مرشّحات

en: Import...
ar: استورد...

en: Insert
ar: أدرج

en: JavaScript policy:
ar: سياسة جافاسكربت:

en: Keep cache in &memory
ar: أبقِ الخبيئة &في الذاكرة

en: Konqueror will never display text smaller than this size,<br />overriding any other settings.
ar: لن يعرض كنكرر نصوصًا بأصغر من هذا المقاس،<br />مهما كانت الإعدادات الأخرى

en: Left of contents
ar: يسار المحتويات

en: M&iddle click opens URL in selection
ar: النقر الأ&وسط يفتح المسار في الاختيار

en: M&inimum font size:
ar: الحد الأ&دنى لمقاس الخط:

en: Manual Filter
ar: المرشح اليدوي

en: Middle-click on a tab to close it
ar: النقر الأوسط على لسان يُغلقه

en: Modify status bar text:
ar: تعديل نص شريط الحالة:

en: Mouse Beha&vior
ar: سل&وك الفأرة

en: Move window:
ar: تحريك النافذة:

en: Name
ar: الاسم

[ctx: Name of the new User Agent]
en: User Agent name
ar: اسم وكيل المستخدم

en: Name:
ar: الاسم:

en: New Tab Behavior
ar: سلوك اللسان الجديد

en: O&pen new tabs in the background
ar: ا&فتح الألسنة الجديدة في الخلفيّة

en: Offer to save website passwords
ar: اعرض حفظ كلمات السر لموقع الويب

en: Only acce&pt cookies from originating server
ar: ا&قبل الكعكات من الخادوم الأصليّ فقط

en: Only on Hover
ar: فقط عند التحويم

en: Open &links in new tab instead of in new window
ar: افتح ال&وصلات في لسان جديد بدلًا من نافذة جديدة

en: Open &new tab after current tab
ar: افتح الل&سان الجديد بعد اللسان الحالي

en: Open as tab in existing Konqueror when URL is called externally
ar: افتح كَلِسان في كنكر الموجود عند استدعاء العنوان خارجيًّا

en: Open new windows:
ar: فتح نوافذ جديدة:

en: Open pop&ups in new tab instead of in new window
ar: افتح الم&نبثقات في لسان جديد بدلًا من نافذة جديدة

en: Path:
ar: المسار:

en: Policy
ar: السياسة

en: Policy:
ar: السّياسة:

en: Pressing the Ctrl key when viewing webpages activates Access Keys. Unchecking this box will disable this accessibility feature. (Konqueror needs to be restarted for this change to take effect.)
ar: ضغط المفتاح Ctrl  أثناء عرض صفحات الويب ينشط مفاتيح النفاذ. بإلغاء اختيار هذا المربع ستعطل ميزة إتاحة الوصول هذه. (كونكيورر بحاجة لإعادة تشغيل لتطبيق التأثيرات)

en: Preview
ar: عاين

en: Prompt every time a popup window is requested.
ar: أعلِم كلما تُطلب نافذة منبثقة.

en: Re&ject all cookies
ar: ار&فض كلّ الكعكات

en: Reject
ar: ارفض

en: Reject all popup window requests.
ar: ارفض كل طلبات النوافذ المنبثقة.

en: Remove
ar: أزل

en: Replace
ar: استبدل

en: Resize window:
ar: إعادة تحجيم النافذة:

en: Right click goes &back in history
ar: النقر بالزر الأيمن ي&رجع في تاريخ التصفح

en: Right of contents
ar: يمين المحتويات

en: S&erif font:
ar: خ&ط Serif:

en: S&mooth scrolling:
ar: التمرير الناعم:

en: S&tandard font:
ar: الخط الق&ياسي:

en: Sa&ns serif font:
ar: خ&ط Sans serif:

en: Search
ar: ابحث

en: Search interactively for domains
ar: ابحث بشكل تفاعلي عن المجالات

en: Search interactively for domains and hosts
ar: ابحث بشكل تفاعلي عن المجالات والمضيفين

en: Search...
ar: ابحث...

en: Search:
ar: ابحث:

en: Secure:
ar: الأمن:

en: Select a JavaScript policy for the above host or domain.
ar: اختر سياسة جافاسكربت للنطاق أو المضيف الذي في الأعلى.

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
ar: اختر الترميز الافتراضي الذي يتم استخدامه. عادة سوف تجد الخيار الأفضل هو 'استخدم ترميز اللغة' ولن تحتاج إلى تغييره.

en: Send the DNT header to tell web sites you do not want to be tracked
ar: أرسل رأس DNT لإخبار مواقع الويب أنك لا تريدها أن تتعقبك

en: Show Only Once
ar: أظهرها مرّة واحدة فقط

en: Show only marked bookmarks in bookmark toolbar
ar: أظهر فقط العلامات البارزة في شريط أدوات العلامات

en: Site
ar: الموقع

en: Site Policy
ar: سياسة الموقع

en: Site name:
ar: اسم الموقع:

en: Smart
ar: سياسة ذكية

en: Some websites change the status bar text by setting <i>window.status</i> or <i>window.defaultStatus</i>, thus sometimes preventing displaying the real URLs of hyperlinks. This option specifies the treatment of such attempts.
ar: بعض المواقع تغير نص شريط الحالة عن طريق تعيين <i>window.status</i> أو <i>window.defaultStatus</i>, مما يمنع في بعض الأحيان عرض العناوين الحقيقة للوصلات. هذا الخيار يحدد طريقة التعامل مع هذه المحاولات.

en: Some websites change the window position on their own by using <i>window.moveBy()</i> or <i>window.moveTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
ar: بعض النوافذ تغير أحجامها عن طريق استخدام <i>window.MoveBy()</i> أو <i>window.MoveTo()</i>. هذا الخيار يحدد كيفية التعامل مع هذه المحاولات.

en: Some websites change the window size on their own by using <i>window.resizeBy()</i> or <i>window.resizeTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
ar: بعض النوافذ تغير أحجامها عن طريق استخدام <i>window.resizeBy()</i> أو <i>window.resizeTo()</i>. هذا الخيار يحدد كيفية التعامل مع هذه المحاولات.

en: Some websites set the focus to their browser window on their own by using <i>window.focus()</i>. This usually leads to the window being moved to the front interrupting whatever action the user was dedicated to at that time. This option specifies the treatment of such attempts.
ar: بعض المواقع تقوم بالتركيز على نافذة المتصفح من نفسها باستخدام <i>window.focus()</i>. هذا يؤدي إلى تحريك النوافذ للأمام مما يقاطع أي شيء يقوم به المستخدم في ذلك الوقت. هذا الخيار يحدد طريقة التعامل مع هذه المحاولات.

en: Stylesheets
ar: صفحات الأسلوب

en: Suppress background images
ar: ألغِ صور الخلفية

en: Tab bar position
ar: مكان شريط اللسان

en: Tabs Behavior
ar: سلوك الألسنة

en: The custom directory to store cache
ar: الدليل المخصص لتخزين الخبيئة

en: The maximum space on disk or memory the cache can use. When this threshold is reached, old pages will be removed to make space for new ones
ar: الحد الأقصى للمساحة على القرص أو الذاكرة التي يمكن أن يستخدمها للخبيئة. عند الوصول إلى هذا الحد، ستزال الصفحات القديمة لإفساح المجال للصفحات الجديدة

[ctx: The user chose to use a custom start page but left the corresponding field empty]
en: Please, insert the custom start page
ar: الرجاء أدرج صفحة بداية مخصصة

[ctx: The user gave a custom user agent string an empty or duplicate name]
en: Invalid user agent names:
ar: أسماء وكيل المستخدم غير صالحة:

en: This is the URL of the web page Konqueror will show when starting.
ar: هذا هو عنوان URL لصفحة الويب التي سيعرضها كنكر عند بدء التشغيل.

en: This is the URL of the web page where Konqueror will jump to when the "Home" button is pressed.
ar: هذا هو عنوان الصفحة الذي سيتوجه إليها كنكرر عند نقر زر "المنزل".

en: This is the font used to display fixed-width (i.e. non-proportional) text.
ar: هذا هو الخط المستخدم لعرض النصوص ذات العرض الثابت (أو بمعنى آخر غير المتناسبة).

en: This is the font used to display normal text in a web page.
ar: هذا هو الخط المستخدم لعرض النصوص العادية في صفحات الوب.

en: This is the font used to display text that is marked up as a fantasy font.
ar: هذا هو الخط المستخدم لعرض النصوص المُعلّمة بخط مزخرفة.

en: This is the font used to display text that is marked up as italic.
ar: هذا هو الخط المستخدم لعرض النصوص المُعلّمة بالميلان.

en: This is the font used to display text that is marked up as sans-serif.
ar: هذا هو الخط المستخدم لعرض النصوص المُعلّمة بsans-serif.

en: This is the font used to display text that is marked up as serif.
ar: هذا هو الخط المستخدم لعرض النصوص المُعلّمة بserif.

en: This is the list of URL filters that will be applied to all embedded images and media objects.
ar: هذه قائمة بعناوين المرشحات التي ستطبق على جميع وصلات الصور والإطارات.

en: This is the relative font size Konqueror uses to display web sites.
ar: هذا هو مقاس الخط النسبي الذي يستخدمه كنكرر لعرض مواقع الوب.

en: This will ask you whether you are sure you want to close a window when it has multiple tabs opened in it.
ar: سيسألك هذا فيما إذا كنت متأكّد من إغلاق نافذة عند امتلاكها عدّة ألسنة مفتوحة فيها.

en: This will display close buttons inside each tab.
ar: سيعرض هذا أزرار الإغلاق في كلّ لسان.

en: This will display the tab bar only if there are two or more tabs. Otherwise it will always be displayed.
ar: سيعرض هذا شريط الألسنة فقط إن كان هناك لسانان أو أكثر. فيما عدا ذلك سيكون معروضًا دائمًا.

en: This will open a new tab instead of a new window in various situations, such as choosing a link or a folder with the middle mouse button.
ar: سيفتح هذا لسانًا جديدًا بدلًا من فتح نافذة جديدة في عدّة حالات، مثل اختيار وصلة أو مجلد بزرّ الفأرة الأوسط.

en: This will open a new tab opened from a page after the current tab, instead of after the last tab.
ar: سيفتح هذا اللسان الجديد المفتوح من صفحة أخرى بعد اللسان الحاليّ، بدلًا من بعد اللسان الأخير.

en: U&se accessibility stylesheet
ar: اس&تخدم صفحة أسلوب إتاحة الوصول

en: URL
ar: الرابط

en: Uncheck this box to display online PDF files as configured in System Settings
ar: ألغ تحديد هذا المربع لعرض ملفات بي دي اف عبر الإنترنت كما ضبطتها في إعدادات النظام

en: Uncheck this box to prevent being prompted to save website passwords
ar: ألغ تحديد هذا المربع لمنع مطالبتك بحفظ كلمات سر موقع الويب

en: Und&erline links:
ar: ت&سطير الوصلات:

en: Update
ar: حدّث

en: Us&e default stylesheet
ar: استخدم صفحة الأسلوب الا&فتراضية

en: Usage
ar: الاستخدام

en: Use &default identification
ar: ا&ستخدم التعريف المبدئي

en: Use &user-defined stylesheet
ar: استخدم صفحة أسلوب &معرفة من قبل المستخدم

en: Use Global
ar: استخدم العام

en: Use Language Encoding
ar: استخدم ترميز اللغة

en: Use a custom directory to keep the cache
ar: استخدم دليلًا مخصصًا للاحتفاظ بالخبيئة

en: Use custom &background color
ar: استخدم لون &خلفية مخصص:

en: Use global
ar: استخدم العام

en: Use same color for all text
ar: استخدم نفس اللون لكلّ النصوص

en: Use same family for all text
ar: استخدم العائلة نفسها لكلّ النصوص

en: Use setting from global policy.
ar: استخدم الإعداد من السياسة العامة.

en: Value:
ar: القيمة:

en: When Efficient
ar: عندما يكون ذلك مناسبًا

en: When checking this the previous used or opened tab will be activated when you close the current active tab instead of the one right to the current tab.
ar: عند تعليم هذا، اللسان المُستخدَم السابق أو المفتوح سيُنشَّط عندما تغلق اللسان النشط حاليًا بدلًا من الذي على يمين اللسان الحالي.

en: When enabled blocked images will be removed from the page completely, otherwise a placeholder 'blocked' image will be used.
ar: عند تفعيل منع الصور؛ فإنها سوف تزال من الصفحة بشكل كامل وإلا فإن علامة 'ممنوع' سوف تظهر محلها.

en: When splitting a view
ar: عند تقسيم العرض

en: When starting up, restore state from last time
ar: عند بدء التشغيل، استعد الحالة من المرة الأخيرة

en: When you click a URL in another KDE program or call kfmclient to open a URL, the current desktop will be searched for a non-minimized Konqueror and, if found, the URL opened as a new tab within it. Otherwise a new Konqueror window will be opened with the required URL.
ar: عند النقر على عنوان  في برنامج كِيدِي آخر أو استدعاء kfmclient لفتح عنوان، فإنّ سطح المكتب الحالي سيُبحَث فيه عن كنكرر غير مصغّر وإذا وُجِدَ فإن العنوان سيُفْتَح كلسان جديد داخله. فيما عدا ذلك ستُفتَح نافذة كنكرر جديدة بالعنوان المطلوب.

en: When you click on a tab using the middle mouse button or mouse wheel, it will close that tab.
ar: عندما تنقر لسانًا باستخدام زرّ الفأرة الأوسط أو عجلة الفأرة، سيُغلَق ذاك اللسان.

en: Whether or not JavaScript popups if allowed shall open in a new tab or in a new window.
ar: فيما إذا كانت منبثقات جافاسكرِبت (إن كانت مسموحة) ستفتح في لسان جديد أو نافذة جديدة.

en: Yes
ar: نعم

en: You must first enter a domain name.
ar: يجب أن تدخل اسم النطاق أولاً.

en: You must first select a policy to be changed.
ar: يجب أن تنتقِ سياسة أولاً لتغييرها.

en: You must first select a policy to delete.
ar: يجب أن تنتقِ سياسة أولاً لحذفها.

[ctx: animations]
en: Disabled
ar: مُعطَّلة

[ctx: animations]
en: Enabled
ar: مُمكَّنة

[ctx: smooth scrolling]
en: Always
ar: دائما

[ctx: soft scrolling]
en: Never
ar: أبدًا

en: there are multiple templates with the same name
ar: هناك قوالب متعددة بنفس الاسم

en: there are templates with empty names
ar: هناك قوالب بأسماء فارغة

[ctx: underline]
en: Disabled
ar: مُعطَّل

[ctx: underline]
en: Enabled
ar: مُمكَّن
