kcmkwinrules - en to ar translation catalogue (155 entries)

en: %1 %
ar: %1 ٪

en: %1 selected | %1 selected
ar[0]: محدّد
ar[1]: 1 محدّد
ar[2]: 2 محدّدين
ar[3]: %1 محدّدات
ar[4]: %1 محدّداً
ar[5]: %1 محدّد

[ctx: (x, y) coordinates separator in size/position]
en: x
ar: ×

[ctx: @info]
en: Click <interface>Add New…</interface> to add some
ar: انقر على زر <interface>أضف أيضا…</interface> لتضيف بعضها

[ctx: @info]
en: Click the <interface>Add Property...</interface> button below to add some window properties that will be affected by the rule
ar: انقر على زر <interface>أضف خاصية...</interface> في الأسفل لتضيف بعضاً من خصائص النافذة التي ستكون مشمولة بالقاعدة

[ctx: @info]
en: This application is not providing a class for the window, so KWin cannot use it to match and apply any rules. If you still want to apply some rules to it, try to match other properties like the window title instead.<nl/><nl/>Please consider reporting this bug to the application's developers.
ar: لا يوفر هذا التطبيق صنف للنافذة، لذلك لا يمكن لـكوين استخدامه لمطابقة أي قواعد وتطبيقها. إذا كنت لا تزال ترغب في تطبيق بعض القواعد عليها، فحاول مطابقة الخصائص الأخرى مثل عنوان النافذة بدلاً من ذلك. <nl/> <nl/> يرجى التفكير في الإبلاغ عن هذا الخطأ لمطوري التطبيق.

[ctx: @info:placeholder]
en: No properties left to add
ar: لم تبق أي خاصية لتضاف

[ctx: @info:placeholder %1 is a filter text introduced by the user]
en: No properties match "%1"
ar: لا توجد خصائص تطابق "%1"

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the <shortcut>Alt+Tab</shortcut> window list.
ar: يتحكم في ما إذا كان يجب أن تظهر النافذة في قائمة النوافذ <shortcut>Alt+Tab</shortcut> أم لا.

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Task Manager.
ar: يتحكم في ما إذا كان يجب أن تظهر النافذة في مدير سطح المهام أم لا.

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Virtual Desktop manager.
ar: يتحكم في ما إذا كان يجب أن تظهر النافذة في مدير سطح المكتب الافتراضي أم لا.

[ctx: @info:tooltip]
en: KWin tries to prevent windows that were opened without direct user action from raising themselves and taking focus while you're currently interacting with another window. This property can be used to change the level of focus stealing prevention applied to individual windows and apps.<nl/><nl/>Here's what will happen to a window opened without your direct action at each level of focus stealing prevention:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None:</emphasis> The window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but  in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> The window will only be raised and focused if it belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> The window will never be raised and focused.</item></list>
ar: حاول كوين منع النوافذ المفتوحة دون تدخل مباشر من المستخدم من الارتفاع والتركيز بينما أنت تتفاعل مع نافذة أخرى في نفس الوقت. يمكن استخدام هذه الخاصية لتغيير مستوى مانع سرقة التركيز المطبق على النوافذ والتطبيقات الفردية.<nl/><nl/>هنا ما سيحدث للنافذة التي فُتحت دون تدخل مباشر منك عند كل مستوى لمانع سرقة التركيز:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>لا شيء:</emphasis> سترفع النافذة ويركز عليها.</item><item><emphasis strong='true'>منخفض:</emphasis> سيطبق مانع سرقة التركيز، ولكن في حالة وجود حالة غامضة سترفع النافذة ويركز عليها.</item><item><emphasis strong='true'>عادي:</emphasis> سيطبق مانع سرقة التركيز، ولكن في حالة وجود حالة غامضة، <emphasis>فلن</emphasis> ترفع النافذة ويركز عليها.</item><item><emphasis strong='true'>عالي:</emphasis>  سترفع النافذة ويركز عليها فقط إذا كانت تنتمي إلى نفس التطبيق الذي عليه التركيز  حاليًا.</item><item><emphasis strong='true'>قصوى:</emphasis>  لن ترفع النافذة ويركز عليها.</item></list>

[ctx: @info:tooltip]
en: Some applications can set their own geometry, overriding the window manager preferences. Setting this property overrides their placement requests.<nl/><nl/>This affects <interface>Size</interface> and <interface>Position</interface> but not <interface>Maximized</interface> or <interface>Fullscreen</interface> states.<nl/><nl/>Note that the position can also be used to map to a different <interface>Screen</interface>
ar: يمكن لبعض التطبيقات أن تحدد أبعادها بنفسها بطريقة تتجاوز تفضيلات مدير النوافذ. هذه الخاصية تسمح بتجاوز تلك الإمكانية.<nl/><nl/> تؤثر هذه  على <interface>الحجم</interface> و <interface>الموضع</interface> ولكن لا تؤثر على حالتي <interface>التكبير</interface> أو <interface>ملء الشاشة</interface>.<nl/><nl/> لاحظ أن الموضع يمكن يستخدم في <interface>شاشة</interface> أخرى.

[ctx: @info:tooltip]
en: Some apps like video players or terminals can ask KWin to constrain them to certain aspect ratios or only grow by values larger than the dimensions of one character. Use this property to ignore such restrictions and allow those windows to be resized to arbitrary sizes.<nl/><nl/>This can be helpful for windows that can't quite fit the full screen area when maximized.
ar: بعض التطبيقات مثل الأجهزة الطرفية أو مشغلات الفيديو يمكن أن تطلب من كوين الاحتفاظ بنسبة عرض إلى ارتفاع معينة أو تكبر فقط بقيم أكبر من أبعاد محرف واحد. استخدم هذه الخاصية لتجاهل مثل هذه القيود بحيث يمكن تغيير أبعاد النوافذ لأي قيم.<nl/><nl/> قد يكون هذا مفيداً للنوافذ التي لا تستطيع أن تتلاءم مع مساحة الشاشة الكاملة عند تكبيرها.

[ctx: @info:tooltip]
en: This property controls the focus protection level of the currently active window. It is used to override the focus stealing prevention applied to new windows that are opened without your direct action.<nl/><nl/>Here's what happens to new windows that are opened without your direct action at each level of focus protection while the window with this property applied to it has focus:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: Newly-opened windows always raise themselves and take focus.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> Newly-opened windows will only raise themselves and take focus if they belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> Newly-opened windows never raise themselves and take focus.</item></list>
ar: تتحكم هذه الخاصية في مستوى حماية التركيز للنافذة النشطة حاليًا. تستخدم هذه الخاصية لتجاوز منع سرقة التركيز المطبق على النوافذ الجديدة التي تفتح دون إجراء مباشر من جانبك.<nl/> <nl/>إليك ما سيحدث للنوافذ الجديدة التي تفتح دون إجراء من قبلك في كل مستوى من مستويات حماية التركيز بينما النافذة التي يطبق عليها هذه الخاصية في وضع التركيز:<nl/><list><item> <emphasis strong = 'true'> لا شيء </emphasis>: النوافذ المفتوحة حديثًا ترفع نفسها دائمًا وتركز على نفسها. </item><item> <emphasis strong = 'true'> منخفض: </emphasis> سيطبق منع سرقة التركيز على النافذة المفتوحة حديثًا، ولكن في حالة وجود موقف يعتبره كوين غامضًا، سترفع النافذة ويركز عليها. </item><item> <emphasis strong = 'true'> عادي: </emphasis> سيطبق منع سرقة التركيز على النافذة المفتوحة حديثًا، ولكن في حالة وجود موقف يعتبره كوين غامضًا، فإن النافذة <emphasis> لن </emphasis>ترفع ولن يركز عليها. </item><item> <emphasis strong = 'true'> عالي: </emphasis> لن ترفع النوافذ المفتوحة حديثًا إلا إذا كانت تنتمي إلى نفس التطبيق مثل النافذة المركزة حاليًا. </item><item> <emphasis strong = 'true'> قصوى: </emphasis> النوافذ المفتوحة حديثًا لا ترفع نفسها أبدًا ولا يركز عليها. </item></list>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this property to prevent global keyboard shortcuts from working while the window is focused. This can be useful for apps like emulators or virtual machines that handle some of the same shortcuts themselves.<nl/><nl/>Note that you won't be able to <shortcut>Alt+Tab</shortcut> out of the window or use any other global shortcuts such as <shortcut>Alt+Space</shortcut> to activate KRunner.
ar: استخدم هذه الخاصية لمنع اختصارات لوحة المفاتيح العامة من العمل عندما تكون النافذة في وضع التركيز. يمكن أن يكون هذا مفيدًا لتطبيقات مثل المحاكيات أو الأجهزة الافتراضية التي تتعامل مع بعض الاختصارات نفسها بنفسها. <nl/><nl/>لاحظ أنك لن تتمكن من استخدام <shortcut> Alt+Tab </shortcut> من نافذة أو استخدم أي اختصارات عامة أخرى مثل <shortcut> Alt+Space </shortcut> لتنشيط مشغلك.

[ctx: @info:tooltip in the activity list]
en: Make the window available on all activities
ar: اجعل النافذة متوفرة على كلّ الأنشطة

[ctx: @info:tooltip in the virtual desktop list]
en: Make the window available on all desktops
ar: اجعل النافذة متوفرة على كلّ أسطح المكتب

en: Above
ar: أعلى

en: Accept focus
ar: أقبل التركيز

en: Active opacity
ar: التعتيم نشط

en: Activities
ar: الأنشطة

en: Adaptive sync
ar: التزامن المتكيف

en: Add New…
ar: أضف أيضاً…

en: Add Property...
ar: أضف خاصية...

en: Add property to the rule
ar: أضف خاصية للقاعدة

en: After %1 second | After %1 seconds
ar[0]: بعد %1 ثانية
ar[1]: بعد ثانية
ar[2]: بعد ثانيتين
ar[3]: بعد %1 ثواني
ar[4]: بعد %1 ثانية
ar[5]: بعد %1 ثانية

en: All activities
ar: كلّ الأنشطة

en: All desktops
ar: كلّ أسطح المكتب

en: All selected
ar: كل المحدد

en: All window types
ar: جميع أنواع النافذة

en: Allow tearing
ar: اسمح بالتمزيق

en: Appearance & Fixes
ar: المظهر والإصلاحات

en: Application settings for %1
ar: إعدادات التطبيق لـِ %1

en: Apply initially
ar: طبّق مبدئيًا

en: Apply now
ar: طبّق الآن

en: Arrangement & Access
ar: الترتيب والوصول

en: Below
ar: أسفل

en: Block compositing
ar: التركيب الكتلي

en: Cancel Export
ar: ألغ التصدير

en: Centered
ar: موسّطة

en: Closeable
ar: قابلة للإغلاق

en: Controls whether or not the window becomes focused when clicked.
ar: يتحكم في ما إذا كان يجب أن تصبح النافذة في وضع التركيز عند النقر عليها أم لا.

[ctx: Coordinates (x, y)]
en: (%1, %2)
ar: (%1، %2)

en: Copy of %1
ar: نسخة عن %1

en: Could not detect window properties. The window is not managed by KWin.
ar: لا يمكن اكتشاف خواص النافذة. لا تدار النافذة بواسطة كوين.

en: Critical notification
ar: إشعار حَرِج

en: Default
ar: مبدئي

en: Delete
ar: احذف

en: Description
ar: الوصف

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Desktop file name
ar: اسم ملف سطح المكتب

en: Detect Window Properties
ar: اكتشف خاصيّات النّافذة

en: Dialog window
ar: نافذة الحوار

en: Do not affect
ar: لا يتأثر

en: Dock (panel)
ar: إرساء (اللوحة)

en: Duplicate
ar: كرّر

en: Edit
ar: حرّر

en: Exact match
ar: تطابق تام

en: Export Rules
ar: صدر قواعد

en: Export…
ar: صدّر…

en: Extreme
ar: القصوى

en: Focus protection
ar: حماية التركيز

en: Focus stealing prevention
ar: منع سرقة التركيز

en: Force
ar: أجبر

en: Force temporarily
ar: أجبر بشكل مؤقت

en: Fullscreen
ar: ملء الشّاشة

en: High
ar: عالي

en: Ignore global shortcuts
ar: تجاهل الاختصارات العامة

en: Ignore requested geometry
ar: تجاهل طلب الأبعاد

en: Import Rules
ar: استورد قواعد

en: Import…
ar: استورد…

en: In top-left corner
ar: في زاوِيَة أعلى اليسار

en: Inactive opacity
ar: التعتيم خامل

en: Initial placement
ar: الموضع المبدئي

en: Instantly
ar: فوري

en: KWin Rules (*.kwinrule)
ar: قواعد كوين (‏*.kwinrule)

en: Keep above other windows
ar: أبقها أعلى النوافذ الأخرى

en: Keep below other windows
ar: أبقها أسفل النوافذ الأخرى

en: Layer
ar: الطبقة

en: Low
ar: منخفض

en: Machine (hostname)
ar: الآلة (اسم المضيف)

en: Match whole window class
ar: طابق كل صنف النافذة

en: Maximized
ar: مكبرة

en: Maximized horizontally
ar: مكبّرة أفقياً

en: Maximized vertically
ar: مكبّرة عمودياً

en: Maximum Size
ar: الحجم الأقصى:

en: Minimal overlapping
ar: الحد الأدنى من التراكب

en: Minimized
ar: مصغرة

en: Minimum Size
ar: الحجم الأدنى:

en: New window settings
ar: إعدادات النافذة الجديدة

en: No
ar: لا

en: No placement
ar: موضع غير محدد

en: No rules for specific windows are currently set
ar: لا توجد قواعد للنوافذ المحددة حاليا

en: No titlebar and frame
ar: بلا شريط العنوان والإطار

en: No window properties changed
ar: لم يغير أي من خواص النافذة

en: None
ar: بلا

en: None selected
ar: غير المحدد

en: Normal
ar: عادي

en: Normal window
ar: نافذة عادية

en: Notification
ar: إشعار

en: Obey geometry restrictions
ar: التزم بقيود الأبعاد

en: On main window
ar: على النافذة الرئيسة

en: On-screen display
ar: على شاشة العرض

en: Overlay
ar: تراكب

en: Popup
ar: منبثق

en: Position
ar: الموقع

en: Random
ar: عشوائي

en: Readability may be impaired with extremely low opacity values. At 0%, the window becomes invisible.
ar: قد تكون قابلية القراءة ضعيفة مع قيم عتمة منخفضة للغاية. في 0٪، تصبح النافذة غير مرئية.

en: Regular expression
ar: التعبير النمطي

en: Remember
ar: تذكّر

en: Save Rules
ar: احفظ القواعد

en: Screen
ar: الشّاشة

en: Select All
ar: حدّد الكلّ

en: Select File
ar: اختر ملفًّا

en: Select the rules to export
ar: اختر قواعد لتصدرها

en: Settings for %1
ar: الإعدادات لِــ %1

en: Shaded
ar: مظللة

en: Shortcut
ar: الاختصار

en: Size
ar: الحجم

en: Size & Position
ar: الحجم والموضع

[ctx: Size (width, height)]
en: (%1, %2)
ar: (%1، %2)

en: Skip pager
ar: تخطّى المنادي

en: Skip switcher
ar: تخطّى مبدل المهام

en: Skip taskbar
ar: تخطى شريط المهام

en: Some applications set their own geometry after starting, overriding your initial settings for size and position. To enforce these settings, also force the property "%1" to "Yes".
ar: تقوم بعض التطبيقات بتعيين الشكل الهندسي الخاص بها بعد البدء، مما يؤدي إلى تجاوز الإعدادات الأولية للحجم والموضع. لفرض هذه الإعدادات، اجعل أيضًا الخاصية "‏%1" على "نعم".

en: Splash screen
ar: شاشة البداية

en: Standalone menubar
ar: شريط أدوات مستقل

en: Substring match
ar: تطابق السلسلة الفرعية

en: The value of the window property will be remembered and, every time the window is created, the last remembered value will be applied.
ar: ستُحفظ قيمة خاصية النافذة، وفي كل مرة تُنشئ فيها النافذة، سيطبق آخر قيمة محفوظة.

en: The window property will be always forced to the given value.
ar: ستفرض القيمة المعطاة لخاصية النافذة بشكل دائم

en: The window property will be forced to the given value until it is hidden
    (this action will be deleted after the window is hidden).
ar: ستفرض القيمة المعطاة لخاصية النافذة حتى تختفي
    (هذا الإجراء سيحذف بعد أن تختفي النافذة)

en: The window property will be only set to the given value after the window is created.
    No further changes will be affected.
ar: ستعين خاصية النافذة إلى القيمة المحددة فقط بعد إنشاء النافذة. 
    لن تتأثر أي تغييرات أخرى.

en: The window property will be set to the given value immediately and will not be affected later
    (this action will be deleted afterwards).
ar: ستعين خاصية النافذة على القيمة المحددة فورًا ولن تتأثر لاحقًا 
    (سيحذف هذا الإجراء بعد ذلك).

en: The window property will not be affected and therefore the default handling for it will be used.
    Specifying this will block more generic window settings from taking effect.
ar: لن تتأثر خاصية النافذة وبالتالي ستستعمل المعالجة المبدئية لها. 
    سيؤدي تحديد هذا إلى منع المزيد من إعدادات النافذة العامة من أن تصبح سارية المفعول.

en: Titlebar color scheme
ar: مخطط لون شريط العنوان

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Torn-off menu
ar: قائمة ممزقة

en: Under mouse
ar: تحت الفأرة

en: Unimportant
ar: غير مهم

en: Unmanaged window
ar: نافذة غير مدارة

en: Unselect All
ar: أزِل تحديد الكلّ

en: Utility window
ar: أداة النافذة

en: Virtual desktop
ar: كلّ أسطح المكتب الافتراضية

en: Virtual desktops
ar: أسطح المكتب الافتراضية

en: Whole window class
ar: كل صنف النافذة

en: Window class (application)
ar: صنف النافذة (التطبيق)

en: Window class not available
ar: صنف النافذة غير متوفر

en: Window matching
ar: مطابقة النافذة

en: Window role
ar: دور النافذة

en: Window settings for %1
ar: إعدادات النافذة لـِ %1

en: Window title
ar: عنوان النّافذة

en: Window types
ar: أنواع النافذة

en: Yes
ar: نعم

en: You have specified the window class as unimportant.
    This means the settings will possibly apply to windows from all applications. If you really want to create a generic setting, it is recommended you at least limit the window types to avoid special window types.
ar: لقد حددت أن صنف النافذة غير مهم.
    هذا يعني أنه من الممكن أن تطبق الإعدادات على نوافذ من جميع التطبيقات. إذا كنت تريد فعلا إنشاء إعداد عام، فإنه من الموصى أن تحدد أنواع النوافذ لمنع أنواع النوافذ الخاصة.
