dolphin - en to ar translation catalogue (844 entries)

en:  level deep |  levels deep
ar[0]: 0 مستوى عميق
ar[1]:  مستوى عميق واحد
ar[2]:  مستويين عميقين
ar[3]:  مستويات عميقة
ar[4]:  مستوىً عميقا
ar[5]:  مستوى عميق

en: &Edit
ar: &حرّر

en: &Go
ar: ا&نطلق

en: &View
ar: ا&عرض

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
ar: ‏%1 نسخة

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
ar: <para> أُضيفت الملفات والمجلدات المحددة إلى الحافظة. الآن يمكن استخدام الإجراء <emphasis> ألصق </emphasis> لنقلها من الحافظة إلى أي مكان آخر. يمكنك حتى نقلها إلى تطبيقات أخرى باستخدام إجراءات <emphasis> ألصق </emphasis> الخاصة بها. </para>

[ctx: @accessible rating]
en: %1 and a half stars | %1 and a half stars
ar[0]: %1 ونصف
ar[1]: %1 ونصف
ar[2]: %1 ونصف
ar[3]: %1 ونصف
ar[4]: %1 ونصف
ar[5]: %1 ونصف

[ctx: @accessible rating]
en: %1 star | %1 stars
ar[0]: دون تقييم
ar[1]: نجمة واحدة
ar[2]: نجمتان
ar[3]: %1 نجوم
ar[4]: %1 نجمةً
ar[5]: %1 نجمة

[ctx: @action]
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
ar[0]: انسخ %2 إلى الحافظة
ar[1]: انسخ %2 إلى الحافظة
ar[2]: انسخ %2 إلى الحافظة
ar[3]: انسخ %2 إلى الحافظة
ar[4]: انسخ %2 إلى الحافظة
ar[5]: انسخ %2 إلى الحافظة

[ctx: @action]
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
ar[0]: انسخ موقع %2 إلى الحافظة
ar[1]: انسخ موقع %2 إلى الحافظة
ar[2]: انسخ موقع %2 إلى الحافظة
ar[3]: انسخ موقع %2 إلى الحافظة
ar[4]: انسخ موقع %2 إلى الحافظة
ar[5]: انسخ موقع %2 إلى الحافظة

[ctx: @action]
en: Copy…
ar: انسخ…

[ctx: @action]
en: Create File…
ar: أنشئ ملفًا…

[ctx: @action]
en: Create Folder…
ar: أنشئ مجلدًا…

[ctx: @action]
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
ar[0]: قص %2 إلى الحافظة
ar[1]: قص %2 إلى الحافظة
ar[2]: قص %2 إلى الحافظة
ar[3]: قص %2 إلى الحافظة
ar[4]: قص %2 إلى الحافظة
ar[5]: قص %2 إلى الحافظة

[ctx: @action]
en: Cut…
ar: قصّ…

[ctx: @action]
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
ar[0]: كرّر %2
ar[1]: كرّر %2
ar[2]: كرّر %2
ar[3]: كرّر %2
ar[4]: كرّر %2
ar[5]: كرّر %2

[ctx: @action]
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
ar[0]: انقل إلى المهملات
ar[1]: انقل %2 إلى المهملات
ar[2]: انقل %2 إلى المهملات
ar[3]: انقل %2 إلى المهملات
ar[4]: انقل %2 إلى المهملات
ar[5]: انقل %2 إلى المهملات

[ctx: @action]
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
ar[0]: احذف %2 للأبد
ar[1]: احذف %2 للأبد
ar[2]: احذف %2 للأبد
ar[3]: احذف %2 للأبد
ar[4]: احذف %2 للأبد
ar[5]: احذف %2 للأبد

[ctx: @action]
en: Rename %2 | Rename %2
ar[0]: أعد التسمية %2
ar[1]: أعد التسمية %2
ar[2]: أعد التسمية %2
ar[3]: أعد التسمية %2
ar[4]: أعد التسمية %2
ar[5]: أعد التسمية %2

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
ar: احذف (باستخدام اختصار للمهملات)

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
ar: ألصق من الحافظة

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
ar: أهمِل هذا التّذكير

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
ar: لا تذكّرني مرة أخرى

[ctx: @action keep short]
en: More
ar: المزيد

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
ar: أضف مجلد على الشبكة

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
ar: أضف وسوم

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ar: ألغ

[ctx: @action:button]
en: Cancel Copying
ar: ألغ النسخ

[ctx: @action:button]
en: Cancel Cutting
ar: ألغ القص

[ctx: @action:button]
en: Cancel Duplicating
ar: ألغ التكرار

[ctx: @action:button]
en: Cancel Moving
ar: ألغ النقل

[ctx: @action:button]
en: Cancel Renaming
ar: ألغ إعادة تسمية

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
ar: نزّل خدمات جديدة…

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
ar: أفرغ المهملات

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
ar: اخر من وضع التحديد

[ctx: @action:button]
en: I Understand and Accept These Risks
ar: أنا أفهم وأقبل هذه المخاطر

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
ar: ثبت كاشف الملفات…

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
ar[0]: افتح عنصر
ar[1]: افتح العنصر
ar[2]: افتح العنصرين
ar[3]: افتح %1 عناصر
ar[4]: افتح %1 عنصرا
ar[5]: افتح %1 عنصر

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
ar[0]: افتح الطرفية
ar[1]: افتح طرفية واحدة
ar[2]: افتح طرفيتين
ar[3]: افتح %1 طرفيات
ar[4]: افتح %1 طرفية
ar[5]: افتح %1 طرفية

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
ar: أعد تسمية وأخفها

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
ar: اختر موقع المنزل

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
ar: استخدم الموقع الحالي

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
ar: استخدم الموقع الافتراضي

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
ar[0]: الوسم: %2
ar[1]: الوسم: %2
ar[2]: الوسمين: %2
ar[3]: الوسوم: %2
ar[4]: الوسوم: %2
ar[5]: الوسوم: %2

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
ar: أ&نهِ %1

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
ar: اختر…

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
ar: أنهِ

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
ar: اعمل بصلاحيات مدير النظام مرة أخرى

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
ar: انسخ المكان

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
ar: انسخ المكان…

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
ar: اعمل بصلاحيات مدير النظام

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
ar: التشغيل الآلي لملفات الوسائط

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
ar: عرض الأعمدة آليّ

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
ar: التمرير آليًا

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
ar: امحُ التّحديد

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
ar: أغلق الألسنة الأخرى

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ar: أغلق اللسان

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
ar: التاريخ المكثف

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
ar: اضبط المهملات...

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
ar: اضبط…

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ar: انسخ

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
ar: انسخ إلى العرض الآخر

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
ar: انسخ إلى العرض الآخر…

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
ar: عرض الأعمدة مخصّص

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
ar: قصّ

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
ar: افصل اللسان

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
ar: أفرغ المهملات

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
ar: انتقل إلى  آخر لسان

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
ar: انتقل إلى اللسان التالي

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
ar: انتقل إلى اللسان السابق

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Tab %1
ar: انتقل إلى اللسان %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
ar: آخر لسان

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
ar: اقتصر على الدليل المنزل

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
ar[0]: شريط الموقع
ar[1]: شريط الموقع
ar[2]: شريط الموقع
ar[3]: شريط الموقع
ar[4]: شريط الموقع
ar[5]: شريط الموقع

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
ar: انقل إلى مجلد جديد…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
ar: انقل إلى العرض الآخر

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
ar: انقل إلى العرض الآخر…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ar: انقل إلى المهملات

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
ar: لسان جديد

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
ar: اللسان التالي

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
ar: افتح المسار

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
ar: افتح المسار في لسان جديد

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
ar: افتح المسار في نافذة جديدة

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
ar: افتح في لسان جديد

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
ar: افتح في ألسنة جديدة

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
ar: افتح في نافذة جديدة

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
ar: افتح في عرض منقسم

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
ar: معاينة

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
ar: اللسان السابق

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ar: خصائص

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Tab
ar: أعد تسمية اللسان

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
ar: أعد التسمية…

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Files and Folders
ar: حدد الملفات والمجلدات

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
ar: أظهر الملفات المخفية

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
ar: اظهر المقصد

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
ar: أظهر منزلقة التكبير

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
ar: أظهر عنصر عند التحويم

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
ar: الحشو الجانبي

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
ar: بدل شريط المرشح

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
ar: بدل شريط البحث

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
ar: أضف إلى الأماكن

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Left View
ar: أغلق العرض الأيسر

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Right View
ar: أغلق العرض الأيمن

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
ar: &حرّر نوع الملف…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
ar: انسخ إلى العرض الآخر

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
ar: اعكس التحديد

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
ar: انقل إلى العرض الآخر

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
ar: ألصق

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
ar: حدّد العناصر المطابقة…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
ar: ألغِ تحديد الكل

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
ar: ألغِ تحديد العناصر المطابقة…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
ar: أغلق اللسان

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
ar: احذف…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
ar: كرر هنا

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
ar: كرر هنا…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
ar: انقل إلى المهملات…

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
ar: نا&فذة جديدة

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
ar: لسان جديد

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
ar: الخصائص

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
ar: تراجع عن إغلاق اللسان

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
ar: مجلّدات ال&شبكة

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
ar: الت&طبيقات

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
ar: البدء الآلي

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
ar: المهملات

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
ar: موقع قابل للتحرير

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
ar: استبدل الموقع

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
ar: اقفل اللوحات

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
ar: فكّ قُفْل اللوحات

[ctx: @action:inmenu Restore the selected files that are in the trash to the place they lived at the moment they were trashed. Minimize the length of this string if possible.]
en: Restore to Former Location | Restore to Former Locations
ar[0]: استعد إلى المكان السابق
ar[1]: استعد إلى المكان السابق
ar[2]: استعد إلى الأماكن السابقة
ar[3]: استعد إلى الأماكن السابقة
ar[4]: استعد إلى الأماكن السابقة
ar[5]: استعد إلى الأماكن السابقة

[ctx: @action:inmenu Shortcut, middle click to trigger menu item, keep short]
en: Middle Click
ar: النقرة الوسطى

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
ar: المجلدات أولًا

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
ar: الملفّات المخفيّة في الأخير

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
ar: قارن الملفات

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
ar: ألغ تركيز لوحة الطرفية

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
ar: المرشّح…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
ar: اعثر على ملف…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
ar: ركز على لوحة الطرفية

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
ar: افتح %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
ar: افتح ال&طرفية

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
ar: افتح أداة البحث المفضلة

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
ar: افتح الطرفية

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal Here
ar: افتح الطرفية هنا

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
ar: عدل نمط مشاهدة العرض…

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Places Panel
ar: ألغ تركيز لوحة الأماكن

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Terminal Panel
ar: ألغ تركيز لوحة الطرفية

[ctx: @action:inmenu View]
en: Focus Places Panel
ar: ركز على لوحة الأماكن

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
ar: صفر مستوى التكبير

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
ar: أظهر معلومات إضافية

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
ar: أظهر الملفات المخفية

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
ar: أظهر اللوحات

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
ar: أظهر في مجموعات

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
ar: افرز حسب

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
ar: توقّف

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
ar: مُدمج

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
ar: تفاصيل

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
ar: أيقونات

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
ar: اضبط

[ctx: @action:inmenu menu of zoom actions]
en: Zoom
ar: التّكبير

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
ar[0]: الإجراءات للعنصر المحدد
ar[1]: الإجراءات للعنصر المحدد
ar[2]: الإجراءات للعنصرين المحددين
ar[3]: الإجراءات لـ%1 للعناصر المحددة
ar[4]: الإجراءات لـ%1 عنصرا محددا
ar[5]: الإجراءات لـ%1 عنصر محدد

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
ar: الإجراءات للعرض الحالي

[ctx: @action:intoolbar]
en: Change View Mode
ar: غيّر وضع العرض

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
ar: المرشّح

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
ar: ابحث

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select
ar: حدّد

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
ar: اعرض المعاينات

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @action:intoolbar Move left view to a new window]
en: Pop out Left View
ar: انسخ إلى العرض الآخر

[ctx: @action:intoolbar Move right view to a new window]
en: Pop out Right View
ar: انسخ إلى العرض الآخر

[ctx: @action:intoolbar Move view in focus to a new window]
en: Pop out
ar: افصل

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
ar: اقسم

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
ar: تخزين مؤقتا

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
ar: نجح تثبيت <application>كاشف الملفات</application>.

[ctx: @info]
en: <para>Creating <emphasis>previews</emphasis> for remote folders is very intensive in terms of network resource usage.</para><para>Disable this if navigating remote folders in Dolphin is slow or when accessing storage over metered connections.</para>
ar: <para>إنشاء <emphasis>معاينات</emphasis> للمجلدات البعيدة يستخدم الكثير من موارد الشبكة.</para><para>عطّل هذا إذا كان التنقل عبر المجلدات البعيدة في دولفين بطيئًا أو عند الوصول إلى التخزين عبر اتصالات محدودة.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Make use of your administrator rights in Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navigate to the file or folder you want to change.</numbereditem><numbereditem>Activate the "%1" action either under <interface>Open Menu|More|View</interface> or <interface>Menu Bar|View</interface>.<nl/>Default shortcut: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>After authorization you can manage files as an administrator.</numbereditem></numberedlist></para>
ar: <para> كيفية استخدم صلاحيات مدير النظام في دولفين:<numberedlist><numbereditem>انتقل إلى الملف أو المجلد الذي تريد تغييره.</numbereditem><numbereditem>قم بتنشيط الإجراء "%1" إما ضمن <interface>فتح القائمة|المزيد|عرض</interface> أو <interface>شريط القائمة|عرض</interface>.<nl/>الاختصار الافتراضي: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>بعد أخذ التصريح يمكنك إدارة الملفات كمدير نظام.</numbereditem></numberedlist></para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to use administrator privileges. While acting as an administrator you can change or replace any file or folder on this system. This includes items which are critical for this system to function.</para><para>You are able to <emphasis>delete every users' data</emphasis> on this computer and to <emphasis>break this installation beyond repair.</emphasis> Adding just one letter in a folder or file name or its contents can render a system <emphasis>unbootable.</emphasis></para><para>There is probably not going to be another warning even if you are about to break this system.</para><para>You might want to <emphasis>backup files and folders</emphasis> before proceeding.</para>
ar: <para>أنت على وشك استخدام صلاحيات مدير النظام. أثناء العمل بصلاحيات مدير النظام يمكنك تغيير أو استبدال أي ملف أو مجلد على هذا النظام.يتضمن ذلك العناصر المهمة لكي يعمل هذا النظام.</para><para>يمكنك <emphasis>حذف بيانات كل المستخدمين</emphasis> على هذا الحاسوب و<emphasis>إتلاف هذا النظام بشكل لا يمكن إصلاحه.</emphasis>  كذلك يمكن أن تؤدي إضافة حرف واحد فقط في اسم المجلد أو الملف أو محتوياته إلى جعل النظام <emphasis>غير قابل للإقلاع.</emphasis></para><para>ربما لن يكون هناك تحذير آخر حتى لو كنت على وشك كسر هذا النظام.</para><para>قد ترغب في <emphasis>نسخ الملفات والمجلدات احتياطيًا</emphasis> قبل المتابعة.</para>

[ctx: @info]
en: <title>Selection Mode</title><para>Select files or folders to manage or manipulate them.<list><item>Press on a file or folder to select it.</item><item>Press on an already selected file or folder to deselect it.</item><item>Pressing an empty area does <emphasis>not</emphasis> clear the selection.</item><item>Selection rectangles (created by dragging from an empty area) invert the selection status of items within.</item><item>Moving with <shortcut>arrow keys</shortcut> does <emphasis>not</emphasis> change the selection.</item><item>Pressing <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut>, or <shortcut>%3</shortcut> toggles the selection.</item></list></para><para>The available action buttons at the bottom change depending on the current selection.</para>
ar: <title>وضع التحديد</title><para>حدد الملفات أو المجلدات لإدارتها أو معالجتها.<list><item>اضغط على ملف أو مجلد لتحديده.</item><item>اضغط على ملف أو مجلد محدد بالفعل لإلغاء تحديده.</item><item>لا يؤدي الضغط على منطقة فارغة إلى مسح التحديد.</item><item>تعكس مستطيلات التحديد (التي يتم إنشاؤها عن طريق السحب من منطقة فارغة) حالة تحديد العناصر الموجودة داخلها.</item><item>لا يؤدي التحرك باستخدام <shortcut>مفاتيح الأسهم</shortcut> إلى تغيير التحديد.</item><item>يؤدي الضغط على <shortcut>%1</shortcut> أو <shortcut>%2</shortcut> أو <shortcut>%3</shortcut> إلى تبديل التحديد.</item></list></para><para>تتغير أزرار الإجراءات المتوفرة في الأسفل وفقًا للتحديد الحالي.</para>

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
ar: انتهت صلاحية تصريح مدير النظام.

[ctx: @info]
en: Authorization required to enter this folder.
ar: مطلوب إذن لدخول هذا المجلد.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: No files selected.
ar: تعذر النسخ للعرض الآخر: لم يُحدّد أي ملف.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: The other view already contains these items.
ar: تعذر النسخ للعرض الآخر: يحوي العرض الآخر على هذه العناصر فعلًا.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
ar: تعذر النسخ للعرض الآخر: ليست لديك الصلاحيات للكتابة في المجلد المستهدف.

[ctx: @info]
en: Cannot create new file: You do not have permission to create items in this folder.
ar: لا يمكن إنشاء ملفًا جديدًا: ليست لديك الصلاحيات لإنشاء عناصر في هذا المجلد.

[ctx: @info]
en: Cannot create new folder: You do not have permission to create items in this folder.
ar: لا يمكن إنشاء مجلدًا جديدًا: ليست لديك الصلاحيات لإنشاء عناصر في هذا المجلد.

[ctx: @info]
en: Cannot cut: You do not have permission to move items from this folder.
ar: لا يمكن القص: ليست لديك الصلاحيات لنقل العناصر في هذا المجلد.

[ctx: @info]
en: Cannot delete: You do not have permission to remove items from this folder.
ar: لا يمكن الحذف: ليست لديك الصلاحيات لحذف العناصر في هذا المجلد.

[ctx: @info]
en: Cannot duplicate here: You do not have permission to create items in this folder.
ar: لا يمكن التكرار هنا: ليست لديك الصلاحيات لإنشاء عناصر في هذا المجلد.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: No files selected.
ar: تعذر النقل للعرض الآخر: لم يُحدّد أي ملف.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: The other view already contains these items.
ar: تعذر النقل للعرض الآخر: يحوي العرض الآخر على هذه العناصر فعلًا.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to move items from this folder.
ar: لا يمكن النقل للعرض الآخر: ليست لديك الصلاحيات لنقل العناصر في هذا المجلد.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
ar: تعذر النقل للعرض الآخر: ليست لديك الصلاحيات للكتابة في المجلد المستهدف.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: The clipboard is empty.
ar: لا يمكن اللصق: الحافظة فارغة.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: You do not have permission to write into this folder.
ar: لا يمكن اللصق: ليست لديك الصلاحيات للكتابة في هذا المجلد.

[ctx: @info]
en: Cannot rename: You do not have permission to rename items in this folder.
ar: لا يمكن إعادة التسمية: ليست لديك الصلاحيات لإعادة تسمية العناصر في هذا المجلد.

[ctx: @info]
en: Close Tab
ar: أغلق اللسان

[ctx: @info]
en: Close left view
ar: أغلق العرض الأيسر

[ctx: @info]
en: Close right view
ar: أغلق العرض الأيمن

[ctx: @info]
en: Compact view mode
ar: وضع العرض المُدمج

[ctx: @info]
en: Details view mode
ar: وضع العرض التفصيلي

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
ar: يجب أن يُعاد تشغيل دولفين لتُطبَّق إعدادات أنظمة التحكّم بالإصدارات المُحدَّثة.

[ctx: @info]
en: Dolphin will add file system metadata to folders you change view properties for. If that is not possible, a hidden .directory file is created instead.
ar: سيضيف دولفين بيانات نظام الملفات الوصفية إلى المجلدات التي تغيير خصائص عرضها. إذا لم يكن ذلك ممكنًا، فسينشئ ملف .directory مخفي لذلك.

[ctx: @info]
en: Double-click triggers
ar: سيؤدي النقر المزدوج إلى

[ctx: @info]
en: Go back
ar: ارجع للخلف

[ctx: @info]
en: Go forward
ar: اذهب للأمام

[ctx: @info]
en: Icons view mode
ar: وضع عرض الأيقونات

[ctx: @info]
en: Move left view to a new window
ar: انقل العرض المقسوم الأيسر إلى نافذة جديدة

[ctx: @info]
en: Move right view to a new window
ar: انقل العرض المقسوم الأيمن إلى نافذة جديدة

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
ar: افتح نافذة دولفين جديدة

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
ar: يفتح مجلد تخزين افتراضي مؤقت في نافذة منقسمة

[ctx: @info]
en: Panel settings are also available through their context menu. Open it by pressing the right mouse button on a panel.
ar: تتوفر إعدادات اللوحة أيضا من خلال قائمة السياق الخاصة بها. افتحها بواسطة الضغط على زر الفأرة الأيمن على اللوحة.

[ctx: @info]
en: Restart now?
ar: أعِد التشغيل الآن؟

[ctx: @info]
en: Searching…
ar: يبحث…

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
ar: أظهر معاينة للملفات والمجلدات

[ctx: @info]
en: Some special views like search, recent files, or trash will still use a custom display style.
ar: ستظل بعض طرق العرض الخاصة مثل البحث أو الملفات الحديثة أو المهملات تستخدم نمط عرض مخصص.

[ctx: @info]
en: Split view
ar: اقسم العرض

[ctx: @info]
en: Stop loading
ar: أوقف التحميل

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
ar: موقع مجلد المنزل غير صالح أو غير موجود ولن يتم استخدامه.

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
ar: ستُغيَّر خصائص عرض كلّ المجلدات. أتريد المتابعة؟

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
ar: ستُغيَّر خصائص عرض كلّ المجلدات الفرعية. أتريد المتابعة؟

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
ar: هذا يوقف تحميل محتويات المجلد الحالي.

[ctx: @info]
en: hidden
ar: مخفي

[ctx: @info %1 is error code]
en: Installation exited without reporting success. (%1)
ar: انتهى التثبيت دون نجاح. (%1)

[ctx: @info 1 states that the folder is empty and sometimes why, 2 is the full filesystem path]
en: %1 at location %2
ar: %1 في الموقع %2

[ctx: @info accessibility enumeration, %1 is property, %2 is value]
en: , %1 %2
ar: ، %1 %2

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in location %1
ar: في تخطيط الشبكة في موقع %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in selection mode in location %1
ar: في تخطيط الشبكة في وضح التحديد في موقع %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in location %1
ar: في الموقع %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in selection mode in location %1
ar: في وضع التحديد في الموقع %1

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in location %2 | %1 selected items in a grid layout in location %2
ar[0]: حدد %1 عنصرًا في تخطيط الشبكة في الموقع %2
ar[1]: حدد عنصر واحد في تخطيط الشبكة في الموقع %2
ar[2]: حدد عنصرين في تخطيط الشبكة في الموقع %2
ar[3]: حدد %1 عناصر في تخطيط الشبكة في الموقع %2
ar[4]: حدد %1 عنصرًا في تخطيط الشبكة في الموقع %2
ar[5]: حدد %1 عنصر في تخطيط الشبكة في الموقع %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in selection mode in location %2 | %1 selected items in a grid layout in selection mode in location %2
ar[0]: حدد %1 عنصرًا في تخطيط الشبكة في وضع التحديد في الموقع %2
ar[1]: حدد عنصر واحد في تخطيط الشبكة في وضع التحديد في الموقع %2
ar[2]: حدد عنصرين في تخطيط الشبكة في وضع التحديد في الموقع %2
ar[3]: حدد %1 عناصر في تخطيط الشبكة في وضع التحديد في الموقع %2
ar[4]: حدد %1 عنصرًا في تخطيط الشبكة في وضع التحديد في الموقع %2
ar[5]: حدد %1 عنصر في تخطيط الشبكة في وضع التحديد في الموقع %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in location %2 | %1 selected items in location %2
ar[0]: حدد %1 عنصرا في الموقع %2
ar[1]: حدد عنصر واحد في الموقع %2
ar[2]: حدد عنصرين في الموقع %2
ar[3]: حدد %1 عناصر في الموقع %2
ar[4]: حدد %1 عنصرًا في الموقع %2
ar[5]: حدد %1 عنصر في الموقع %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in selection mode in location %2 | %1 selected items in selection mode in location %2
ar[0]: حدد %1 عنصرًا في وضع التحديد في الموقع %2
ar[1]: حدد عنصر واحد في وضع التحديد في الموقع %2
ar[2]: حدد عنصرين في وضع التحديد في الموقع %2
ar[3]: حدد %1 عناصر في وضع التحديد في الموقع %2
ar[4]: حدد %1 عنصرًا في وضع التحديد في الموقع %2
ar[5]: حدد %1 عنصر في وضع التحديد في الموقع %2

[ctx: @info enumeration saying this is a link to $1, %1 is mimeType]
en: , link to %1 at %2
ar: ، رابط إلى %1 في %2

[ctx: @info enumeration, %1 is mimeType]
en: , %1
ar: ، %1

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
ar: حدد ملف أو مجلد التي سيُنسخ موقعها.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied over.
ar: حدد الملفات والمجلدات التي يجب نسخها للموقع الجديد.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
ar: حدد الملفات والمجلدات التي ستُنسخ.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
ar: حدد الملفات والمجلدات التي ستُقص.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
ar: حدد الملفات والمجلدات التي ستُكرر هنا.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved over.
ar: حدد الملفات والمجلدات التي يجب نقلها للموقع الجديد.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
ar: حدد الملفات والمجلدات التي يجب نقلها لسلة المهملات.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
ar: حدد الملفات والمجلدات التي ستُحذف للأبد.

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
ar: حدد الملف أو المجلد الذي يجب إعادة تسميته. 
    يمكن إعادة تسمية بالجملة عند تحديد عناصر متعددة.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
ar: أنت تعمل بصلاحيات مدير النظام — كن حذرًا!

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
ar: وضع التّحديد

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
ar: وضع التحديد: انقر على الملفات أو المجلدات لتحديدها أو إلغاء تحديدها.

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
ar: تعمل بصلاحيات مدير

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2006-2025 The Dolphin Developers
ar: © 2006-2025 لمطوري دولفين

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ar: مطوّر

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
ar: التوثيق

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
ar: المصين (2012-2014) ومطوّر

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
ar: المصين (2014-2018) ومطوّر

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
ar: المصين (2018-2021) ومطوّر

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
ar: المصين (منذ 2021) ومطوّر

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
ar: المصين (منذ2021) ومطوّر (منذ 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
ar: المصين ومطوّر (2006-2012)

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter home location path
ar: أدخل مسار موقع المنزل

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
ar: الأمر…

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
ar: عدد المجلدات: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
ar: المجلدات: %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
ar: يحمّل المجلد…

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
ar: يفرز…

[ctx: @info:shell]
en: <application>Dolphin</application> requires <application>%1</application> to manage system-controlled files, but it is not installed.<nl/>Press %2 to install <application>%1</application> or %3 to cancel.
ar: يحتاج <application>دولفين </application> <application>%1</application> لإدارة الملفات التي يتحكم فيها النظام، ولكنه غير مثبت.<nl/>اضغط على %2 لتثبيت <application>%1</application> أو %3 للإلغاء.

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
ar: المستند لفتحه

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
ar: سيفتح دولفين صراحة في نافذة جديدة

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
ar: سيبدأ دولفين في نمط تقسيم العرض

[ctx: @info:shell]
en: Set up Dolphin for administrative tasks.
ar: إعداد دولفين للمهام الإدارية.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
ar: ابدأ خدمة «دولفين» (مطلوب فقط لواجهة DBus).

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
ar: الملفّات والمجلّدات المُمرّرة كمعطيات ستُحدّد.

[ctx: @info:shell %1 is a terminal command]
en: Running <application>Dolphin</application> with <command>sudo</command> is discouraged. Please run <icode>%1</icode> instead.
ar:  ينصح بتشغيل <application>دولفين</application> باستخدام <command>sudo</command>. يرجى تشغيل <icode>%1</icode> بدلاً من ذلك.

[ctx: @info:shell %1 is package name, %2 is error message, %3 is error e.g. 'ErrorNoNetwork']
en: Installing <application>%1</application> failed: %2 (%3)<nl/>Please try installing <application>%1</application> manually instead.
ar: فشل تثبيت <application>%1</application>: %2 (%3)<nl/>يرجى محاولة تثبيت <application>%1</application> يدويًا بدلاً من ذلك.

[ctx: @info:shell about system packages]
en: Could not find package %1.
ar: لم يعثر على الحزمة %1.

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
ar: 0 مجلدات، 0 ملفات

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
ar[0]: 0 ملف
ar[1]: ملف واحد
ar[2]: ملفان
ar[3]: %1 ملفّات
ar[4]: %1 ملف
ar[5]: %1 ملف

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
ar[0]: لم يحدّد شيء
ar[1]: ملف واحد محدّد
ar[2]: ملفان محدّدان
ar[3]: %1 ملفات محدّدة
ar[4]: %1 ملفًا محدّدًا
ar[5]: %1 ملف محدد

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
ar[0]: 0 مجلدات
ar[1]: مجلد واحد
ar[2]: مجلدان
ar[3]: %1 مجلدات
ar[4]: %1 مجلدًا
ar[5]: %1 مجلد

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
ar[0]: لم يحدّد شيء
ar[1]: مجلد واحد محدّد
ar[2]: مجلدان محدّدان
ar[3]: %1 مجلدات محددة
ar[4]: %1 مجلدًا محدّدًا
ar[5]: %1 مجلد محدد

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
ar: أُنشئ مجلد.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
ar: اكتملت عملية الحذف.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
ar: لا يدعم دولفين صفحات الوِب، أُطلِق متصفّح الوِب

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
ar: يثبت كاشف الملفات…

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
ar: ميفاق غير صالح

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
ar: ميفاق غير صالح '%1'

[ctx: @info:status]
en: No items found.
ar: لم يُعثر على عناصر.

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
ar: لا يدعم دولفين هذا الميفاق، شُغل التطبيق المبدئي

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
ar: نُسِخ بنجاح.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
ar: رُبِط بنجاح.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
ar: نُقِل إلى المهملات بنجاح.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
ar: نُقِل بنجاح.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
ar: أُعيدَت التسمية بنجاح.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
ar: الموقع '%1' غير صالح.

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
ar: الموقع فارغ.

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
ar: انتهت عمليّة الرّمي.

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
ar: خطأ مجهول.

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
ar: يحدّث معلومات الإصدار…

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
ar: المتبقي ‏%1

[ctx: @info:status files (size)]
en: %1 (%2)
ar: ‏%1 (‏%2)

[ctx: @info:status folders, files (size)]
en: %1, %2 (%3)
ar: ‏%1، ‏%2 (‏%3)

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
ar: أنه العمل بصلاحيات مدير النظام

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
ar: أخفِ شريط المرشّح

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
ar: أبقِ المرشّح عند تغيير المجلدات

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Places panel.
ar: ينقل تركيز لوحة المفاتيح من وإلى لوحة الأماكن.

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Terminal panel.
ar: ينقل تركيز لوحة المفاتيح من وإلى لوحة الطرفية.

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
ar: أنهِ البحث

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
ar: حدّث العرض

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
ar: ابحث عن الملفات والمجلدات

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
ar: أظهر شريط المرشّح

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
ar[0]: الحجم: صفر
ar[1]: الحجم: بكسل واحد
ar[2]: الحجم: بكسلان
ar[3]: الحجم: %1 بكسلات
ar[4]: الحجم: %1 بكسلًا
ar[5]: الحجم: %1 بكسل

[ctx: @info:tooltip %1 are the file patterns for mimetype application/x-trash]
en: Backup files are the files whose mime-type is application/x-trash, patterns: %1
ar: ملفات النسخ الاحتياطي هي الملفات التي يكون نوع mime فيها application/x-trash، والأنماط:%1

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
ar: المتبقي %1 من أصل %2 (%3٪ مستخدمة)
    اضغط لتدير مساحة القرص.

[ctx: @info:tooltip of a 'locked' symbol in url navigator]
en: This folder is not writable for you.
ar: لا تستطيع الكتابة في هذا المجلد.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
ar: <para> هذا يبدل لوحة <emphasis> المعلومات </emphasis> في الجانب الأيمن من النافذة. </para> <para> توفر اللوحة معلومات متعمقة حول العناصر التي تحوم الفأرة فوقها أو حول العناصر المحددة . وإلا فإنه يعلمك بالمجلد المعروض حاليًا. <nl/> بالنسبة للعناصر الفردية ، يتم توفير معاينة لمحتوياتها. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
ar: <para><emphasis>قص وانسخ</emphasis> و <emphasis>ألصق</emphasis> تعمل بين العديد من التطبيقات وهي من أشهر الأوامر. هذا هو سبب وضع <emphasis> اختصارات لوحة المفاتيح </emphasis> في مكان بارز بجوار بعضها البعض على لوحة المفاتيح : <shortcut>Ctrl+X</shortcut>و <shortcut>Ctrl+C</shortcut> و <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
ar: <para> انتقل إلى المجلد الذي يحتوي على الملف المعروض حاليًا. </para> <para> جميع الملفات والمجلدات مرتبة في <emphasis>نظام ملفات</emphasis> هرمي . يوجد في الجزء العلوي من هذا التسلسل الهرمي دليل يحتوي على جميع البيانات المتصلة بهذا الحاسوب — <emphasis> الدليل الجذر </emphasis>. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
ar: <para> هذا التطبيق يعرف فقط الملفات أو المجلدات التي يجب التعامل معها إذا <emphasis>حددت</emphasis> أولاً. اضغط على هذا للتبديل إلى <emphasis> وضع التحديد </emphasis> مما يجعل التحديد وإلغائه سهلاً مثل الضغط على عنصر مرة واحدة. </para> <para> أثناء وجودك في هذا الوضع ، يعرض شريط الوصول السريع في الجزء السفلي الإجراءات المتاحة لـ العناصر المحددة حاليًا. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
ar: <para> هذا هو <emphasis> شريط القائمة </emphasis>. يوفر الوصول إلى الأوامر وخيارات الضبط. انقر بزر الفأرة الأيسر فوق أي من القوائم الموجودة في هذا الشريط لمشاهدة محتوياتها. </para> <para> يمكن إخفاء قائمة القوائم بإلغاء تحديد <interface> إعدادات | إظهار القوائم </interface>. ثم تصبح معظم محتوياته متاحة من خلال زر <interface> القائمة </interface> على شريط الأدوات <emphasis> </emphasis>. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
ar: <para> هذه هي لوحة <emphasis> الأماكن </emphasis>. يسمح لك بالذهاب إلى المواقع التي قمت بوضع إشارة مرجعية عليها والوصول إلى القرص أو الوسائط المتصلة بالحاسوب أو بالشبكة. يحتوي أيضًا على أقسام للعثور على الملفات أو الملفات المحفوظة مؤخرًا من نوع معين. </para> <para> انقر فوق إدخال للذهاب إلى هناك. انقر بزر الفأرة الأيمن بدلاً من ذلك لفتح أي إدخال في علامة تبويب جديدة أو نافذة جديدة. </para> <para> يمكن إضافة إدخالات جديدة عن طريق سحب المجلدات إلى هذه اللوحة. انقر بزر الفأرة الأيمن فوق أي قسم أو إدخال لإخفائه. انقر بزر الفأرة الأيمن فوق مساحة فارغة في هذه اللوحة وحدد <interface> أظهر الملفات المخفية </interface> لعرضها مرة أخرى. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
ar: <para>هذا هو <emphasis>شريط الأدوات</emphasis>. الذي يسمح بالوصول السريع إلى الإجراءات المستخدمة بشكل متكرر. </para> <para> وهو قابل للتخصيص بدرجة كبيرة. يمكن وضع جميع العناصر التي تراها في  <interface>القائمة</interface> أو في <interface>شريط القائمة</interface> على شريط الأدوات. فقط انقر بزر الفأرة الأيمن فوقه وحدد <interface> اضبط أشرطة الأدوات ... </interface> أو ابحث عن هذا الإجراء في إعدادات <interface>القائمة</interface>. </para> <para> يمكن أيضًا تغيير موقع الشريط ونمط أزراره في قائمة بواسطة النقر بزر الفأرة الأيمن. انقر بزر الفأرة الأيمن فوق الزر إذا كنت تريد إظهار أو إخفاء نصه.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
ar: <para> هذه هي لوحة <emphasis> الطرفية </emphasis>. تتصرف مثل محطة طرفية عادية ولكنها ستطابق موقعها مع موقع المجلد المعروض حتى تتمكن من التنقل باستخدام أيا منهما. </para> <para> اللوحة الطرفية ليست ضرورية للاستخدام الأساسي للحاسوب ولكنها يمكن أن تكون مفيدة للمهام المتقدمة. لمعرفة المزيد حول المحطات الطرفية ، استخدم المساعدة في تطبيق طرفي مستقل مثل كونسول. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
ar: <para> هذا يفتح تطبيق <emphasis> الطرفية </emphasis> لمواقع العناصر المختارة. </para><para> لمعرفة المزيد حول الطرفية، استخدم المساعدة في تطبيق الطرفية. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
ar: <para> هذا يفتح تطبيق <emphasis> الطرفية </emphasis> للموقع  المعروض. </para><para> لمعرفة المزيد حول الطرفية ، استخدم المساعدة في تطبيق الطرفية. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
ar: <para> هذا يفتح <emphasis> صفحة ويب</emphasis> حيث يمكنك التبرع لدعم العمل المستمر على هذا التطبيق والعديد من المشاريع الأخرى بواسطة مجتمع <emphasis> كِيدِي </emphasis>. </para> <para> التبرع هو أسهل وأسرع طريقة لدعم كِيدِي ومشاريعها بكفاءة. مشاريع كِيدِي متاحة مجانًا ، لذلك فإن تبرعك ضروري لتغطية الأشياء التي تتطلب أموالًا مثل الخوادم ، واجتماعات المساهمين ، وما إلى ذلك. المجتمع. </para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> هي منظمة غير ربحية تقف خلف مجتمع كِيدِي.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
ar: <para> هذا يفتح أداة بحث مفضلة للموقع المعروض. </para> <para> استخدم قائمة <emphasis> المزيد من أدوات البحث </emphasis> لضبطها. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
ar: <para> هذا يفتح نافذة يمكنك من خلالها تغيير الأزرار التي تظهر على <emphasis> شريط الأدوات </emphasis>. </para> <para> جميع العناصر التي تراها في <interface>القائمة</interface> يمكن أن تضعها على شريط الأدوات أيضاً. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
ar: <para> هذا يفتح نافذة تسرد <emphasis> اختصارات لوحة المفاتيح </emphasis>. <nl/> هناك يمكنك إعداد مجموعات المفاتيح لبدء إجراء عند الضغط عليها في نفس الوقت. يمكن تشغيل جميع الأوامر في هذا التطبيق بهذه الطريقة. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
ar: <para> هذا يفتح نافذة ستوجهك خلال الإبلاغ عن الأخطاء أو العيوب في هذا التطبيق أو في برامج كِيدِي الأخرى. </para><para>  تقارير الأخطاء عالية الجودة محل تقدير كبير. لمعرفة كيفية جعل تقرير الأخطاء الخاص بك فعالاً قدر الإمكان <link url = 'https: //community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'> انقر هنا </link>. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
ar: <para>توفر هذه اللوحة معلومات متعمقة حول العناصر التي تحوم الفأرة فوقها أو حول العناصر المحددة. وإلا فإنه يعلمك بالمجلد المعروض حاليًا. <nl/> بالنسبة للعناصر الفردية ، يتم توفير معاينة لمحتوياتها. </para> <para> يمكنك تكوين أي التفاصيل وكيفية عرضها هنا بالنقر بزر الفأرة الأيمن. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
ar: <para> هذه اللوحة تظهر مجلدات  <emphasis>نظام الملفات</emphasis> في  <emphasis> عرض شجرة</emphasis>. </para> <para> انقر فوق مجلد للانتقال إلى هناك. انقر فوق السهم الموجود على يسار المجلد لرؤية مجلداته الفرعية. يسمح هذا بالتبديل السريع بين أي مجلدات. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having an <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organized access to all actions an application has to offer.</para><para>The %1 button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
ar: <para> هذا التبديل بين وجود <emphasis>شريط القائمة</emphasis> ووجود زر <interface>%1</interface>. يحتوي كلاهما في الغالب على نفس الإجراءات وخيارات الضبط. </para> <para> يشغل شريط القائمة مساحة أكبر ولكنه يسمح بالوصول السريع والمنظم إلى جميع الإجراءات التي يجب أن يقدمها التطبيق. </para> <para> زر %1 أبسط وصغير مما يجعل تشغيل الإجراءات المتقدمة يستغرق وقتًا أطول. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
ar: <para> هذا يبدل لوحة <emphasis> الأماكن </emphasis> في الجانب الأيسر من النافذة. </para> <para> ويسمح لك بالذهاب إلى المواقع التي قمت بوضع إشارة مرجعية عليها والوصول إلى القرص أو الوسائط المتصلة بالحاسوب أو إلى الشبكة. يحتوي أيضًا على أقسام للعثور على الملفات أو الملفات المحفوظة مؤخرًا من نوع معين. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
ar: ت<para> هذه تبدل لوحة <emphasis> الطرفية </emphasis> في أسفل النافذة. سيتطابق الموقع في الطرفية مع موقع المجلد المعروض حتى تتمكن من التنقل باستخدام أيا منهما. </para> <para> اللوحة الطرفية ليست ضرورية للاستخدام الأساسي للحاسوب ولكنها يمكن أن تكون مفيدة للمهام المتقدمة. لمعرفة المزيد حول المحطات الطرفية ، استخدم المساعدة في تطبيق طرفي مستقل مثل كونسول. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
ar: <para>لتعرض أو تخفي لوحات مثل هذه ، اذهب إلى <interface>القائمة|اللوحات</interface> أو <interface>العرض|اللوحات</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled, <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from normal ones in that their name starts with a dot ("."). Typically, there is no need for users to access them, which is why they are hidden.</para><para>Items can also be hidden if their names are listed in a text file named ".hidden". Files with the "application/x-trash" MIME type, such as backup files, can also be hidden by enabling that setting in Configure Dolphin > View > General.</para>
ar: <para>عند تمكين هذا ، <emphasis>الملفات والمجلدات المخفية</emphasis> ستكون مرئية. ستُعرض شبه شفافة.</para><para>تختلف العناصر المخفية فقط عن العناصر العادية من حيث أن اسمها يبدأ بنقطة ("."). عادة، ليست هناك حاجة للمستخدمين للوصول إليها، وهذا هو السبب في أنها مخفية.</para><para>يمكن أيضا إخفاء العناصر إذا كانت أسماؤها مدرجة في ملف نصي باسم ".hidden". الملفات التي تحتوي على "التطبيق/ x-trash" نوع MIME، مثل ملفات النسخ الاحتياطي، يمكن أيضا إخفاؤها عن طريق تمكين هذا الإعداد في تكوين عرض > دولفين > عام.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their personal files, as well as hidden folders for their applications' data and configuration files.
ar: اذهب إلى مجلد <filename>المنزل</filename>. <nl/> لكل حساب مستخدم <filename> منزل </filename> الذي يحتوي على بياناته بما في ذلك المجلدات التي تحتوي على بيانات التطبيق الشخصية.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the view has been split, this will pop the view in focus out into a new window.
ar: إذا كان عرض المجلدات مقسوما، فسيؤدي ذلك إلى فصل العرض النشط إلى نافذة جديدة.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The last time these properties were changed by the user.
ar: آخر مرة غيّر فيها المستخدم الخصائص.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
ar: يؤدي هذا إلى إضافة المجلد المحدد إلى لوحة الأماكن.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left, this closes the whole window instead.
ar: هذا يغلق اللسان المعروض حاليا. إذا لم يبق أي ألسنة؛ فستغلق هذه النافذة بدلاً من ذلك.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection permanently. They cannot be recovered by normal means.
ar: يؤدي هذا إلى حذف العناصر الموجودة في اختيارك الحالي تمامًا. لا يمكن استعادتها بالوسائل العادية.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent and allow you to uncheck their "Hide" property.
ar: يعرض هذا جميع الأماكن التي أُخفيت في لوحة الأماكن. ستظهر شبه شفافة وتسمح لك بإلغاء تحديد خاصية "إخفاء". الخاصة بهم.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
ar: يقوم هذا بتجميع الملفات والمجلدات حسب الحرف الأول.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage location where items can be deleted later if disk space is needed.
ar: يؤدي ذلك إلى نقل العناصر الموجودة في اختيارك الحالي إلى <filename> المهملات </filename>.<nl /> المهملات هي تخزين مؤقت حيث يمكن حذف العناصر من إذا كانت هناك حاجة إلى مساحة على القرص.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
ar: يؤدي هذا إلى فتح  <emphasis>لسان </emphasis> جديد بالموقع الحالي.<nl/>تتيح لك الألسنة التبديل بسرعة بين مواقع وطرق عرض متعددة داخل هذه النافذة. يمكنك سحب العناصر وإفلاتها بين ألسنة.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
ar: هذا يفتح نافذة جديدة تمامًا مثل هذه النافذة مع الموقع الحالي.<nl/>يمكنك سحب العناصر وإفلاتها بين النوافذ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
ar: هذا يفتح نافذة يمكن من خلالها تعديل جميع خصائص عرض المجلد.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
ar: هذا يفتح نافذة تخبرك بالإصدار والترخيص والمكتبات المستخدمة والقائمين على صيانة هذا التطبيق.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
ar: هذا يفتح نافذة حيث يمكنك تغيير العديد من الإعدادات لهذا التطبيق. للحصول على شرح للإعدادات المختلفة ، انتقل إلى الفصل <emphasis> ضبط دولفين </emphasis> في <interface> المساعدة | كتيب دولفين </interface>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
ar: هذا يفتح نافذة تحتوي على معلومات حول <emphasis> كِيدِي </emphasis>. مجتمع كِيدِي هم الأشخاص الذين يقفون وراء هذا البرنامج المجاني. <nl/> إذا كنت تحب استخدام هذا التطبيق ولكنك لا تعرف عن كِيدِي أو تريد أن ترى تنينًا لطيفًا ، ألق نظرة!

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
ar: هذا يفتح <emphasis> شريط المرشح </emphasis>في الجزء السفلي من النافذة.<nl/>هناك يمكنك إدخال نص لترشيح الملفات والمجلدات المعروضة حاليًا. لن يتم عرض سوى تلك التي تحتوي على النص في أسمائها.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
ar: يتحكّم هذا الخيار في نوع العرض. القيم المدعومة حاليًا هي عرض أيقونات (0) وتفاصيل (1) وأعمدة (2).

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines the used version of the view properties.
ar: هذا الخيار يُعرِّف الإصدار المستخدم في خصائص العرض.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
ar: يُعرِّف هذا الخيار الخاصية (اسم أو حجم أو تاريخ، إلخ...) التي ينبني عليها الفرز.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once results in their new names differing only in a number.
ar: يؤدي هذا إلى إعادة تسمية العناصر الموجودة في تحديدك الحالي. <nl/> إعادة تسمية عناصر متعددة مرة واحدة تعني اختلاف أسمائها الجديدة في رقم فقط.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
ar: يؤدي هذا إلى تحديد كافة الملفات والمجلدات الموجودة في الموقع الحالي.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
ar: هذا يبدل بين  اللوحات <emphasis> المقفلة </emphasis> و <emphasis> غير المقفلة </emphasis>. <nl /> يمكن سحب اللوحات غير المقفلة إلى الجانب الآخر من النافذة وسيكون لها زر إغلاق. <nl/> الألواح المقفلة تكون مضمنة وأكثر ترتيبا.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
ar: يتحول هذا إلى تحرير الموقع وتحديده حتى تتمكن من الدخول بسرعة إلى موقع مختلف.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
ar: يؤدي هذا إلى تبديل <emphasis>شريط العنوان</emphasis> ليكون قابلاً للتعديل حتى تتمكن من إدخال الموقع الذي تريد الانتقال إليه مباشرةً. <nl/> يمكنك أيضًا التبديل إلى التحرير عن طريق النقر على يمين الموقع والرجوع مرة أخرى عن طريق تأكيد الموقع المعدل.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
ar: سيؤدي هذا إلى تبديل لوحة <emphasis>المجلدات</emphasis> في الجانب الأيسر من النافذة. <nl/><nl/> وهي تعرض مجلدات <emphasis> نظام الملفات </emphasis> في <emphasis> عرض شجرة </emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
ar: يؤدي هذا إلى إلغاء آخر تغيير أجريته على الملفات أو المجلدات.<nl/>تتضمن هذه التغييرات<interface>إنشاء وإعادة تسمية</interface>و <interface>نقلها</interface>إلى موقع مختلف  أو إلى<filename>المهملات </filename>. <nl/>التغييرات التي لا يمكن التراجع عنها ستطلب منك التأكيد.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
ar: عند تمكين هذا ، تكون الأيقونات منسوخة من محتويات الملف أو المجلد الفعلي. <nl/> على سبيل المثال ، تصبح أيقونات الصور نسخًا مصغرة من الصور.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
ar: إذا مُكِّن هذا الخيار، ستظهر الملفات المخفية -كالتي تبدأ ب '.'- في عرض الملفات.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
ar: إذا مُكِّن هذا الخيار، ستظهر معاينة محتوى الملف كأيقونة.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
ar: إذا مُكِّن هذا الخيار، ستُصنَّف العناصر المُسرَدة إلى مجموعات.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
ar: باستخدام هذا يمكنك تغيير اللغة التي يستخدمها هذا التطبيق. <nl/> يمكنك حتى تعيين اللغات الثانوية التي سيتم استخدامها إذا كانت النصوص غير متوفرة بلغتك المفضلة.

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to give you an overview in folders with many items.</para>
ar: <para> هذا يبدل إلى وضع العرض المضغوط الذي يسرد المجلدات والملفات في أعمدة مع الأسماء بجوار الرموز. </para> <para> هذا يساعد في الحفاظ على النظرة العامة في مجلدات بها العديد من العناصر. </para>

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
ar: هذا ينسخ العناصر المحددة من العرض النشط إلى العرض المنقسم غير النشط. (متوفر فقط أثناء وجوده في وضع العرض المنقسم.)

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking the region to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
ar: <para> هذا يبدل إلى وضع عرض القائمة الذي يركز على تفاصيل المجلد والملف. </para> <para> انقر فوق أحد التفاصيل في رأس العمود لفرز العناصر وفقًا لها. انقر مرة أخرى للفرز في الاتجاه المعاكس. لتحديد التفاصيل التي يجب عرضها ، انقر فوق الرأس بزر الفأرة الأيمن. </para> <para> يمكنك عرض محتويات المجلد دون مغادرة الموقع الحالي بالنقر فوق يساره. بهذه الطريقة يمكنك عرض محتويات مجلدات متعددة في نفس القائمة. </para>

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
ar: <para> هذا يبدل إلى وضع العرض الذي يركز على أيقونات المجلد والملف. يسهل هذا الوضع التمييز بين المجلدات والملفات واكتشاف العناصر ذات أنواع الملفات المميزة <emphasis> </emphasis>. </para> <para> هذا الوضع سهل لتصفح الصور عندما تكون <interface> المعاينة </interface> ممكّنة. </para>

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
ar: هذا ينقل العناصر المحددة من العرض النشط إلى العرض المنقسم غير النشط. (متوفر فقط أثناء وجوده في وضع العرض المنقسم.)

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
ar: <para> هذا هو <emphasis> شريط الحالة </emphasis>. يحتوي على ثلاثة عناصر بشكل افتراضي (من اليسار إلى اليمين): <list> <item> <emphasis> حقل نصي </emphasis> يعرض حجم العناصر المحددة. إذا تم تحديد عنصر واحد فقط ، فسيتم عرض الاسم والنوع أيضًا. </item> <item> <emphasis> شريط تمرير التكبير / التصغير </emphasis> الذي يسمح لك بضبط حجم الرموز في العرض. </item> <item> <emphasis> معلومات المساحة </emphasis> حول جهاز التخزين الحالي. </item> </list> </para>

[ctx: @info:whatsthis View Mode Toolbutton]
en: This cycles through all view modes.
ar: يؤدي هذا إلى التنقل بين كافة أوضاع العرض.

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
ar: يؤدي هذا إلى نسخ العناصر الموجودة في تحديدك الحالي إلى <emphasis>الحافظة</emphasis> <nl/> استخدم إجراء <emphasis> انسخ </emphasis> بعد ذلك لنسخها من الحافظة إلى مكان جديد.

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
ar: سيؤدي هذا إلى نسخ مسار العنصر الأول المحدد في الحافظة.

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
ar: يؤدي هذا إلى نسخ العناصر الموجودة في تحديدك الحالي إلى <emphasis>الحافظة</emphasis>. <nl/> استخدم إجراء <emphasis> ألصق </emphasis> بعد ذلك لنسخها من الحافظة إلى مكان جديد. ستتم إزالة العناصر من موقعها الأولي.

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>search bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the items you are looking for.</para><para>Use this help again on the search bar so we can have a look at it while the settings are explained.</para>
ar: <para> هذا يساعدك في العثور على الملفات والمجلدات عن طريق فتح <emphasis> شريط البحث </emphasis>. هناك يمكنك إدخال مصطلحات البحث وتحديد الإعدادات للعثور على الكائنات التي تبحث عنها. </para> <para> استخدم هذه المساعدة مرة أخرى في شريط البحث حتى نتمكن من إلقاء نظرة عليها أثناء شرح الإعدادات. </para>

[ctx: @info:whatsthis findbar]
en: <para>This helps you find files and folders. Enter a <emphasis>search term</emphasis> and specify search settings with the buttons at the bottom:<list><item>Filename/Content: Does the item you are looking for contain the search terms within its filename or its contents?<nl/>The contents of images, audio files and videos will not be searched.</item><item>From Here/Everywhere: Do you want to search in this folder and its sub-folders or everywhere?</item><item>More Options: Click this to search by media type, access time or rating.</item><item>More Search Tools: Install other means to find an item.</item></list></para>
ar: <para>يساعدك هذا في العثور على الملفات والمجلدات. أدخل <emphasis> مصطلح البحث</emphasis> وحدد إعدادات البحث بالأزرار الموجودة في الأسفل:<list><item> اسم الملف / المحتوى: هل العنصر الذي تبحث عنه يحتوي على مصطلحات البحث داخل اسم الملف أو محتوياته؟ <nl/> لن يبحث في محتويات الصور وملفات الصوت  والفيديو. </item><item> من هنا / كل مكان: هل تريد البحث في هذا المجلد  ومجلداته الفرعية أم في أي مكان؟ </item><item> المزيد من الخيارات: انقر فوق هذا للبحث حسب نوع الوسائط أو وقت الوصول أو التصنيف.</item><item> المزيد من أدوات البحث: تثبيت وسائل أخرى للعثور على عنصر. </item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
ar: يرجع إلى الملف المعروض سابقا

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
ar: هذا يلغي إجراء <interface> ارجع | للخلف </interface>.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
ar: <para>سيفتح لك هذا كتيب استعمال هذا التطبيق، سيقدم لك شرح مفصل عن كل جزء من <emphasis>دولفين</emphasis>.</para><para> إذا كنت تريد مقدمات أكثر تفصيلا للميزات المختلفة لـ <emphasis> دولفين </emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'> انقر هنا </link>. سيفتح الصفحة المخصصة في ويكي قاعدة مستخدمي كِيدِي. </para>

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all items that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
ar: يؤدي هذا إلى تحديد جميع الكائنات التي <emphasis>لم تقم</emphasis> بتحديدها بدلاً من ذلك.

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
ar: <para> هذا يصف موقع الملفات والمجلدات المعروضة أدناه. </para> <para> يمكن قراءة اسم المجلد المعروض حاليًا في أقصى اليمين. على يساره يوجد اسم المجلد الذي يحتوي عليه. يُطلق على السطر بالكامل اسم <emphasis> المسار </emphasis> إلى الموقع الحالي لأن اتباع هذه المجلدات من اليسار إلى اليمين يؤدي هنا. </para> <para> هذا المسار التفاعلي أقوى مما يتوقعه المرء. لمعرفة المزيد حول الميزات الأساسية والمتقدمة لشريط الموقع <link url='help:/dolphin/location-bar.html'> انقر هنا </link>. سيؤدي هذا إلى فتح الصفحة المخصصة في الكتيب. </para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
ar: <para> هنا يمكنك مشاهدة <emphasis> المجلدات </emphasis> و <emphasis> الملفات </emphasis> الموجودة في الموقع الموضح في <interface> شريط الموقع </interface> أعلاه. هذه المنطقة هي الجزء المركزي من هذا التطبيق حيث تنتقل إلى الملفات التي تريد استخدامها. </para> <para> للحصول على مقدمة مفصلة وعامة لهذا التطبيق  <link url = 'https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'> انقر هنا </link>. سيؤدي هذا إلى فتح مقالة تمهيدية من <emphasis> KDE UserBase Wiki </emphasis>. </para> <para> للحصول على تفسيرات مختصرة لجميع ميزات عرض <emphasis> هذا </emphasis> <link url= 'help:/dolphin/dolphin-view.html'> انقر هنا </link> بدلاً من ذلك. سيؤدي هذا إلى فتح صفحة من <emphasis> كتيب دولفين </emphasis> تغطي الأساسيات. </para>

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
ar: هذا ينسخ العناصر من <emphasis>الحافظة</emphasis> إلى المجلد المعروض حاليا.<nl/>إذا كانت العناصر أضيفت إلى الحافظة بواسطة أمر <emphasis> قص </emphasis> فإنها قد أزيلت من موقعها القديم.

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
ar: يعرض هذا قائمة كاملة بخصائص العناصر المحددة حاليًا في نافذة جديدة. <nl/> إذا لم يتم تحديد أي شيء ، فستكون النافذة حول المجلد المعروض حاليًا بدلاً من ذلك. <nl/> يمكنك تكوين خيارات متقدمة هناك مثل إدارة القراءة- وأذونات الكتابة.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
ar: هذا يغلق هذه النافذة.

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
ar: <para> يؤدي هذا إلى تحديث عرض المجلد. </para> <para> إذا تغيرت محتويات هذا المجلد،  فسيعيد التحديث مسح هذا المجلد ويعرض لك طريقة عرض تم تحديثها مؤخرًا للملفات والمجلدات الموجودة هنا. </para> <para> في حالة تقسيم العرض، يؤدي ذلك إلى تحديث العرض قيد التركيز حاليًا. </para>

[ctx: @info:whatsthis split]
en: <para>This presents a second view side-by-side with the current view, so you can see the contents of two folders at once and easily move items between them.</para><para>The view that is not "in focus" will be dimmed. </para>Click this button again to close one of the views.
ar: <para>يقدم هذا طريقة عرض ثانية جنبا إلى جنب مع طريقة العرض الحالية ، لذلك يمكن رؤية محتويات مجلدين في وقت واحد ونقل العناصر بسهولة بينهم.</para><para>سيُعتم العرض الذي ليس "في التركيز". </para> انقر فوق هذا الزر مرة أخرى لإغلاق إحدى طرق العرض.

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
ar: هذا يرجعك إلى اللسان المغلق سابقا

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
ar: <para> هذا هو الزر الذي يستدعي ميزة المساعدة التي تستخدمها الآن! انقر فوقه  ثم انقر فوق أي مكون من هذا التطبيق لتسأل "ما هذا؟" حوله. سيتغير شكل مؤشر الفأرة في حالة عدم توفر مساعدة بشأن المكون. </para><para> هناك طريقتان أخريان للحصول على المساعدة: <link url = 'help:/dolphin/index.html'> دليل دولفين </link> و <link url = 'https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'> ويكي قاعدة مستخدمي كِيدِي </link>. </para> <para> مساعدة "ما هذا؟" مفقودة في معظم النوافذ الأخرى ، لذا لا تعتاد على ذلك. </para>

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
ar: هذا يزيد من حجم الأيقونة

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
ar: هذا يصغر حجم الأيقونة

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
ar: هذا يصفر حجم الأيقونة إلى القيمة المبدئية

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
ar: 1 أو أكثر

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
ar: 2 أو أكثر

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
ar: 3 أو أكثر

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
ar: 4 أو أكثر

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
ar: أي تاريخ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
ar: أيّ تقييم

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
ar: أي نوع

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
ar: ملفات الصّوت

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
ar: مُدمج

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
ar: أمر مخصّص

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
ar: تفاصيل

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
ar: المستندات

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
ar: المجلّدات

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
ar: الأعلى تقييمًا

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
ar: أيقونات

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
ar: الصور

[ctx: @item:inlistbox]
en: Nothing
ar: لا شيء

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
ar: هذا الشهر

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
ar: هذا الأسبوع

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
ar: هذه السّنة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
ar: اليوم

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
ar: الفيديوهات

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
ar: الأمس

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
ar: خط مخصّص

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
ar: خط النظام

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
ar: ضخم

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
ar: كبير

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
ar: متوسّط

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
ar: صغير

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
ar: غير محدود

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
ar: كبير

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
ar: متوسّط

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
ar: صغير

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
ar: غير محدود

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
ar: تصاعديًا

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
ar: تنازليًا

[ctx: @item:inmenu]
en: %1: %2
ar: ‏%1: %2

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
ar: أظهر الملفات المخفية

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
ar[0]: لا عناصر
ar[1]: عنصر واحد
ar[2]: عنصران
ar[3]: %1 عناصر
ar[4]: %1 عنصرًا
ar[5]: %1 عنصر

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
ar: تنفيذ،

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
ar: ممنوع

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
ar: قراءة،

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
ar: كتابة،

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
ar[0]: لم يُحدّد شيء
ar[1]: عنصر واحد محدّد
ar[2]: عنصران محدّدان
ar[3]: %1 عناصر محدّدة
ar[4]: %1 عنصرًا محدّدًا
ar[5]: %1 عنصر محدّد

[ctx: @label]
en: Accessed
ar: وُصِل إليه

[ctx: @label]
en: Additional Information
ar: معلومات إضافية

[ctx: @label]
en: Album
ar: الألبوم

[ctx: @label]
en: Artist
ar: الفنّان

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
ar: النسبة الباعيّة

[ctx: @label]
en: Audio
ar: صوت

[ctx: @label]
en: Author
ar: المؤلف

[ctx: @label]
en: Bitrate
ar: معدل البِتّات

[ctx: @label]
en: Comment
ar: التعليق

[ctx: @label]
en: Created
ar: أُنشئ

[ctx: @label]
en: Date Photographed
ar: تاريخ التصوير

[ctx: @label]
en: Deletion Time
ar: وقت الحذف

[ctx: @label]
en: Document
ar: المستند

[ctx: @label]
en: Downloaded From
ar: نُزّل من

[ctx: @label]
en: Duration
ar: المدّة

[ctx: @label]
en: File Extension
ar: امتداد الملفّ

[ctx: @label]
en: Frame Rate
ar: معدل الإطارات

[ctx: @label]
en: Genre
ar: النوع

[ctx: @label]
en: Grouped Sorting
ar: فرز مُجمَّع

[ctx: @label]
en: Header column widths
ar: عرض عواميد التّرويسة

[ctx: @label]
en: Height
ar: الارتفاع

[ctx: @label]
en: Hidden files shown
ar: إظهار الملفات المخفية

[ctx: @label]
en: Image
ar: الصورة

[ctx: @label]
en: Line Count
ar: عدد الأسطر

[ctx: @label]
en: Link Destination
ar: مقصد الرابط

[ctx: @label]
en: Modified
ar: عُدّل

[ctx: @label]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @label]
en: Order in which to sort files
ar: قاعدة ترتيب الملفات

[ctx: @label]
en: Orientation
ar: الاتّجاه

[ctx: @label]
en: Other
ar: أخرى

[ctx: @label]
en: Owner
ar: المالك

[ctx: @label]
en: Page Count
ar: عدد الصفحات

[ctx: @label]
en: Path
ar: المسار

[ctx: @label]
en: Permissions
ar: التصاريح

[ctx: @label]
en: Previews shown
ar: إظهار المعاينات

[ctx: @label]
en: Properties last changed
ar: آخر تغيير للخصائص

[ctx: @label]
en: Publisher
ar: الناشر

[ctx: @label]
en: Rating
ar: التقييم

[ctx: @label]
en: Release Year
ar: سنة الإطلاق

[ctx: @label]
en: Show folders first when sorting files and folders
ar: أظهر المجلدات أولًا عند فرز الملفات والمجلدات

[ctx: @label]
en: Show hidden files and folders last
ar: أظهر الملفات والمجلدات المخفية في الأخير

[ctx: @label]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: @label]
en: Sort files by
ar: فرز الملفات حسب

[ctx: @label]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: @label]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: @label]
en: Track
ar: المقطوعة

[ctx: @label]
en: Type
ar: النوع

[ctx: @label]
en: Use {path} to get the path of the current folder. Example: dolphin {path}
ar: استخدم {path} للحصول على مسار المجلد الحالي. مثال: dolphin {path}

[ctx: @label]
en: User Group
ar: مجموعة المستخدمين

[ctx: @label]
en: Version
ar: الإصدار

[ctx: @label]
en: Video
ar: فديو

[ctx: @label]
en: View Mode
ar: وضع العرض

[ctx: @label]
en: Visible roles
ar: الأدوار الظّاهرة

[ctx: @label]
en: Width
ar: العرض

[ctx: @label]
en: Word Count
ar: عدد الكلمات

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
ar: الأبعاد

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ar: اختر أيّ البيانات التي يجب أن تظهر:

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
ar: المجلّدات:

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
ar: لوحة المعلومات:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
ar: فتح المجلدات:

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
ar: النافذة:

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
ar: حجم الأيقونة المبدئي:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
ar: خط اللاصقة:

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
ar: عرض اللصيقة:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
ar: أقصى أسطر:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
ar: أقصى عرض:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
ar: حجم أيقونة المعاينة:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
ar: الفرز:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
ar: وضع العرض:

[ctx: @label:spinbox]
en: Show previews for
ar: أظهر معاينة

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
ar: ابحث…

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
ar: اختر الخدمات التي يجب أن تظهر في قائمة السياق:

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
ar: أظهر عند البدء:

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
ar: أمري 'انسح إلى' و 'انقل إلى'

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
ar: التشغيل الآلي لملفات الوسائط

[ctx: @option:check]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: @option:check]
en: Disabled
ar: معطّلة

[ctx: @option:check]
en: Do not warn me about these risks again
ar: لا تحذرني من هذه المخاطر مرة أخرى

[ctx: @option:check]
en: Expandable
ar: قابلة للتوسيع

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
ar: افتح الأرشيفات كمجلدات

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
ar: أظهر المجلدات أولًا

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
ar: أظهر الملفات المخفية

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
ar: أظهر الملفات المخفية في الأخير

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
ar: أظهر في مجموعات

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
ar: أظهر معلومات العنصر عند التحويم

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
ar: أظهر العنصر عند التحويم

[ctx: @option:check]
en: Show preview
ar: أظهر معاينة

[ctx: @option:check]
en: Show previews
ar: أظهر معاينة

[ctx: @option:check]
en: Show previews for folders
ar: أظهر معاينة للمجلدات

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
ar: أظهر مؤشّر الاختيار

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
ar: أظهر منزلقة التكبير

[ctx: @option:check]
en: Use &condensed date, for example '%1'
ar: استخدم التا&ريخ الموجز، على سبيل المثال '%1'

[ctx: @option:check]
en: Use &long date, for example '%1'
ar: استخدم التا&ريخ الطويل، على سبيل المثال '%1'

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
ar: استخدم كمبدئي لإعدادات العرض

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
ar: إغلاق نوافذ تحوي ألسنة متعدّدة

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
ar: فتح العديد من الملفات في آن واحد

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
ar: فتح العديد من الطرفيات في آن واحد

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Switching to act as an administrator
ar: التحول للعمل بصلاحيات مدير النظام

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
ar: عند إغلاق نوافذ تشغل برنامج في لوحة الطرفية

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
ar: حذف ملفات أو مجلدات

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
ar: يفرغ المهملات

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
ar: نقل ملفات أو مجلدات إلى سلة المهملات

[ctx: @option:check Opening Folders]
en: Keep a single Dolphin window, opening new folders in tabs
ar: حافظ على نافذة واحدة لدولفين، افتح المجلدات الجديدة في الألسنة.

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
ar: ابدأ في نمط تقسيم العرض

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
ar: اجعل شريط الموقع قابل للتحرير

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
ar: أظهر كامل المسار في شريط العنوان

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
ar: أظهر كامل المسار في شريط الموقع

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
ar: أظهر شريط المرشّح

[ctx: @option:radio]
en: Full width
ar: كامل العرض

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
ar: تذكّر نمط العرض لكلّ مجلد

[ctx: @option:radio]
en: Show home location on startup
ar: أظهر موقع المنزل عند البدء

[ctx: @option:radio]
en: Small
ar: صغير

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
ar: استخدم نمط عرض مشترك لجميع المجلدات

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
ar: كلّ المجلدات

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
ar: المجلد الحالي

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
ar: المجلد الحالي والمجلدات الفرعية

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
ar: المجلدات وألسنة وحالة النافذة من المرة السابقة

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
ar: بالنقر أي مكان على الصف

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
ar: بالنقر على أيقونة أو اسم

[ctx: @title]
en: <para>Install additional software to view disk usage statistics<nl/>and identify big files and folders.</para>
ar: <para>ثبت برنامج إضافي لعرض إحصائيات استخدام القرص<nl/>وتحديد الملفات والمجلدات الكبيرة.</para>

[ctx: @title]
en: File Manager
ar: مدير ملفات

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
ar: حرر مساحة القرص

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
ar: نتائج الاستعلام من '%1'

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
ar: معلومات إضافية

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
ar: طبّق على:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
ar: اطلب التأكيد في دولفين عند:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
ar: اطلب التأكيد في كلّ تطبيقات كِيدِي عند:

[ctx: @title:group]
en: Background:
ar: الخلفيّة:

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
ar: التصفح:

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
ar: قائمة السياق

[ctx: @title:group]
en: Date style:
ar: نمط التاريخ:

[ctx: @title:group]
en: Display style:
ar: نمط العرض:

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
ar: حجم المجلّدات:

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
ar: التخزين المحلي:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
ar: متفرقات:

[ctx: @title:group]
en: Open files and folders:
ar: افتح الملفات والمجلدات:

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
ar: افتح ألسنة جديدة:

[ctx: @title:group]
en: Others
ar: أخرى

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
ar: نمط التصريحات:

[ctx: @title:group]
en: Remote storage:
ar: التخزين الخارجي:

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
ar: أظهر معايناتٍ في العرض لِـ:

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
ar: نمط الفرز:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
ar: قسم العرض:

[ctx: @title:group]
en: Status Bar:
ar: شريط الحالة:

[ctx: @title:group]
en: Trash
ar: المهملات

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
ar: مشاركة بياناتك

[ctx: @title:group]
en: View
ar: العرض

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
ar: عند فتح ملف تنفيذي:

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
ar: أولّ هذا الشهر

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
ar: قبل أسبوع واحد

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
ar: قبل ثلاثة أسابيع

[ctx: @title:group Date]
en: Today
ar: اليوم

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
ar: قبل أسبوعين

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
ar: الأمس

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
ar: 'بدايات' MMMM،  yyyy

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
ar: 'قبل أسبوع واحد' (MMMM،  yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
ar: 'قبل ثلاث أسابيع' (MMMM،  yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
ar: 'قبل أسبوعين' (MMMM،  yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
ar: 'الأمس' (MMMM، yyyy)

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
ar: المستخدم: %1 | المجموعة: %2 | الآخرون: %3

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
ar: الواجهة

[ctx: @title:group Size]
en: Big
ar: كبيرة

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
ar: مجلدات

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
ar: متوسّطة

[ctx: @title:group Size]
en: Small
ar: صغيرة

[ctx: @title:group The month and year: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number]
en: MMMM, yyyy
ar: MMMM،  yyyy

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
ar: ال&علامات

[ctx: @title:menu]
en: Dolphin Toolbar
ar: شريط أدوات دولفين

[ctx: @title:menu]
en: Location Bar
ar: شريط الموقع

[ctx: @title:menu]
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسية

[ctx: @title:menu]
en: Selection
ar: التحديد

[ctx: @title:menu]
en: Tools
ar: أدوات

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
ar: أنشئ جديدًا

[ctx: @title:tab]
en: Compact
ar: مُدمج

[ctx: @title:tab]
en: Details
ar: تفاصيل

[ctx: @title:tab]
en: Icons
ar: أيقونات

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
ar: السلوك

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
ar: التأكيدات

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
ar: المجلدات والألسنة

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
ar: عامّ

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
ar: اللوحات

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
ar: المعاينات

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
ar: الحالة وشريط الموقع

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
ar: عرض المحتوى

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
ar: يطبّق خصائص العرض

[ctx: @title:window]
en: Configure
ar: اضبط

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
ar: أكّد

[ctx: @title:window]
en: Folders
ar: المجلّدات

[ctx: @title:window]
en: How to Administrate
ar: كيف تدير النظام

[ctx: @title:window]
en: Information
ar: المعلومات

[ctx: @title:window]
en: Places
ar: الأماكن

[ctx: @title:window]
en: Risks of Acting as an Administrator
ar: مخاطر العمل بصلاحيات مدير النظام

[ctx: @title:window]
en: Select
ar: حدّد

[ctx: @title:window]
en: Unselect
ar: ألغِ التحديد

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
ar: نمط مشاهدة العرض

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
ar: الطرفية

[ctx: @title:window for text input]
en: Rename Tab
ar: أعد تسمية اللسان

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
ar: أوقف التحميل

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
ar: يمكن تحديد تنسيق التاريخ في الإعدادات

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
ar: يمكن تحديد تنسيق التصريحات في الإعدادات. الخيارات المتاحة للتنسيق هي رمزي أو عددي (ثماني عشر) أو مجتمعة

[ctx: Accessible description for combobox with actions of double click view background setting]
en: Action to trigger when double clicking view background
ar: الإجراء الذي سيفعل عند النقر المزدوج على الخلفية

[ctx: Accessible description for custom command text field of double click view background setting]
en: Enter custom command to trigger when double clicking view background
ar: أدخل أمرًا مخصصًا ليشغل عند النقر المزدوج على الخلفية

en: Actions for %1
ar: الإجراءات لـ%1

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
ar: ستؤدي إضافة نقطة إلى بداية اسم هذا الملف إلى إخفائه عن العرض. 
    هل ما زلت تريد إعادة تسميته؟

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
ar: ستؤدي إضافة نقطة إلى بداية اسم هذا المجلد إلى إخفائه عن العرض. 
    هل ما زلت تريد إعادة تسميته؟

en: Also hide files with application/x-trash mimetype
ar: قم أيضًا بإخفاء الملفات باستخدام نوع mimetype للتطبيق/x-trash

en: Always ask
ar: اسأل دائمًا

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
ar[0]: أتريد حقًّا فتح لا شيء؟
ar[1]: أتريد حقًّا فتح عنصر واحد؟
ar[2]: أتريد حقًّا فتح عنصران؟
ar[3]: أتريد حقًّا فتح الـ %1 عناصر؟
ar[4]: أتريد حقًّا فتح الـ %1 عنصرًا؟
ar[5]: أتريد حقًّا فتح الـ %1 عنصر؟

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
ar[0]: أتريد حقاً فتح لا شيء؟
ar[1]: أتريد حقاً فتح طرفية واحد؟
ar[2]: أتريد حقاً فتح طرفيتين؟
ar[3]: أتريد حقاً فتح %1 طرفيات؟
ar[4]: أتريد حقاً فتح %1 طرفية؟
ar[5]: أتريد حقاً فتح %1 طرفية؟

en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
ar: اطلب التأكيد عند إغلاق نوافذ ما زالت تشغل برنامج في لوحة الطرفية.

en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
ar: التأكيد عند إغلاق النوافذ ذات الألسنة المتعددة.

en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
ar: اطلب التأكيد عند فتح العديد من الملفات في وقت واحد.

en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
ar: اطلب التأكيد عند فتح العديد من الطرفيات في وقت واحد.

en: Auto-Play media files
ar: التشغيل الآلي لملفات الوسائط

en: Automatic scrolling
ar: التمرير الآلي

en: Browse through archives
ar: تصفّح الأرشيف

en: C&lose Current Tab
ar: أ&غلق اللسان الحالي

en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
ar: اختر ترتيب طبيعي أو حساس لحالة الأحرف أو غير متحسس لحالة الأحرف لفرز العناصر

en: Choose what to see on each file or folder:
ar: اختر ما تريد رؤيته في كل ملف أو مجلد:

en: Close the view in focus when turning off split view
ar: أغلق الجزء النشط عند إيقاف العرض المقسم

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
ar: تغير الموقع الحالي، لم يعد <filename>%1</filename> قابلا للوصول.

en: Custom Action
ar: إجراء مخصّص

en: Date display format
ar: نسق عرض التاريخ

en: Default
ar: الافتراضي

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
ar: يعيّن حجم أيقونات الملفات.

en: Disk Usage Statistics - all devices
ar: اعرض إحصائيّات القرص - جميع الأجهزة

en: Disk Usage Statistics - current device
ar: اعرض إحصائيّات القرص - الجهاز الحالي

en: Disk Usage Statistics - current folder
ar: اعرض إحصائيّات القرص - مجلد الحالي

en: Do not ask again
ar: لا تسأل مجدّدًا

en: Do not show any directory size
ar: لا تظهر أيّ حجم دليل

en: Dolphin
ar: دولفين

en: Empties Trash to create free space
ar: تفرغ المهملات حتى تنشئ مساحة فارغة

en: Empty Recently Closed Tabs
ar: امسح الألسنة المُغلقة حديثًا

en: Enabled plugins
ar: الملحقات ممكّنة

en: Enlarge Small Previews
ar: تكبير المعاينات الصغيرة

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
ar: أدخل عنوان الخادم (مثل smb://[ip address])

en: Expandable folders
ar: مجلّدات قابلة للتوسيع

en: Filter…
ar: المرشّح…

en: Folder is empty
ar: المجلد فارغ

en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
ar: أعُدِّلت إعدادات البدء (الإعداد الدخلي لا يظهر في الواجهة الرسومية)

en: Hidden files shown
ar: إظهار الملفات المخفية

en: Hide this File?
ar: أأخفي هذا الملف؟

en: Hide this Folder?
ar: أأخفي هذا المجلد؟

en: Highlight entire row
ar: أبرز كامل الصف

en: Home URL
ar: مسار المنزل

en: How we display the size of directories
ar: كيف نعرض حجم الأدلة

en: Icon size
ar: حجم الأيقونة

en: Install Konsole
ar: ثبت كونسول

en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
ar: إصدارة ضبط داخلي من دولفين، تستخدم بشكل أساسي لتحديد ما إذا كان إصدار محدث من دولفين قيد التشغيل أم لا؛ وذلك لترحيل إدخالات الضبط التي أزيلت/ أعيد تسميتها ... إلخ

en: Left side padding
ar: الحشو الجانبي الأيسر

en: Limit folders panel to home directory if inside home
ar: اقصر لوح المجلدات على الدليل الرئيسي إذا كان بداخل المنزل

en: Loading canceled
ar: أُلغي التحميل

en: Loading…
ar: يحمّل…

en: Location
ar: الموقع

en: Location bar:
ar: شريط الموقع:

en: Lock the layout of the panels
ar: قفل تخطيط اللوحات

en: Maximum text width index (0 means unlimited)
ar: فهرس عرض النصّ الأقصى (0 يعني غير محدود)

en: Maximum textlines (0 means unlimited)
ar: أسطر النصوص القصوى (0 تعني غير محدود)

[ctx: Mebibytes; used as a suffix in a spinbox showing e.g. '3 MiB']
en:  MiB
ar:  م.بايت

en: New tab name:
ar: اسم اللسان الجديد:

en: New tab will be open after last one
ar: اللسان الجديد سيفتح بعد أخر لسان

en: New windows:
ar: نوافذ جديدة:

en: No Apple devices found
ar: لم يعثر على أجهزة أبل

en: No Bluetooth devices found
ar: لم يعثر على جهاز بلوتوث

en: No MTP-compatible devices found
ar: لم يعثر على جهاز متوافق مع MTP

en: No files tagged with "%1"
ar: لا توجد ملفات موسومة بـ"%1"

en: No items matching the filter
ar: لا توجد عناصر مطابقة للمرشح

en: No items matching the search
ar: لا توجد عناصر مطابقة للبحث

en: No recently used items
ar: لا يوجد عناصر مُستخدَمة مؤخرًا

en: No relevant network resources found
ar: لم يعثر على موارد شبكة ذات علاقة

en: No shared folders found
ar: لم يعثر على مجلدات مشاركة

en: No tags
ar: لا وسوم

en: Open %1
ar: افتح %1

en: Open in application
ar: افتح في تطبيق

en: Permissions style format
ar: تنسيق نمط التصريحات

en: Place two views side by side
ar: ضَعْ عرضين جنباً إلى جنب

en: Position of columns
ar: موضع الأعمدة

en: Preview size
ar: حجم المعاينة

en: Previews shown
ar: إظهار المعاينات

en: Recently Closed Tabs
ar: الألسنة المُغلقة حديثًا

en: Recursive directory size limit
ar: حد حجم الدليل التكراري

en: Reload
ar: أعد التحميل

en: Remember open folders and tabs
ar: تذكر  المجلدات و الألسنة المفتوحة

en: Rename single items inline
ar: أعد تسمية العناصر الفردية المضمنة

en: Renaming multiple items is always done with a dialog window.
ar: تُعاد تسمية عناصر متعددة دائما باستخدام نافذة حوار.

en: Right side padding
ar: الحشو الجانبي الأيمن

en: Run script
ar: شغل سكربت

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
ar: قد يكون تشغيل دولفين كجذر أمرًا خطيرًا. رجاءا كن حذرا.

en: Search
ar: ابحث

en: Search for %1
ar: ابحث عن %1

en: Search for %1 in %2
ar: ابحث عن %1 في %2

en: Search…
ar: ابحث…

en: Select Action
ar: اختر إجراء

en: Select Remote Charset
ar: اختر طقم محارف بعيد

en: Select all items matching this pattern:
ar: حدّد كلّ العناصر المطابقة لهذا النمط:

en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
ar: أيجب فتح مجلد في علامة تبويب جديدة في نسخة دولفين الحالية عندما يستدعى خارجيًا.

en: Should the URL be editable for the user
ar: أيجب أن يتمكّن المستخدم من تحرير المسار

en: Should the filter bar be shown
ar: أيجب أن يظهر شريط المرشّح

en: Should the full path be shown in the title bar
ar: أيجب أن يُعرض كامل المسار في شريط العنوان

en: Should the full path be shown inside the location bar
ar: أيجب أن يُعرض كامل المسار في شريط الموقع

en: Should the view properties be used for all folders
ar: أيجب استخدام خصائص المنظور لكل المجلّدات

en: Show &Terminal Panel
ar: اعرض &لوحة الطرفيّة

en: Show 'Add to Places' in context menu.
ar: اعرض 'أضف إلى الأماكن' في قائمة السياق

en: Show 'Copy Location' in context menu.
ar: اعرض 'انسخ الموقع' في قائمة السياق

en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
ar: اعرض 'انسخ إلى' و ' انقل إلى' في قائمة السياق

en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
ar: اعرض 'انسخ إلى العرض الآخر' في قائمة السياق

en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
ar: اعرض 'كرر هنا' في قائمة السياق

en: Show 'Move to other split view' in context menu.
ar: اعرض 'انقل إلى العرض الآخر' في قائمة السياق

en: Show 'Open In Split View' in context menu.
ar: اعرض 'افتح في عرض منقسم' في قائمة السياق

en: Show 'Open Terminal' in context menu.
ar: اعرض أمر 'افتح الطرفية' في قائمة السياق

en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
ar: اعرض 'افتح في لسان جديد' و 'افتح في ألسنة جديد' في قائمة السياق

en: Show 'Open in New Window' in context menu.
ar: اعرض 'افتح في نافذة جديدة' في قائمة السياق

en: Show 'Sort By' in context menu.
ar: اعرض 'افرز حسب' في قائمة السياق

en: Show 'View Mode' in context menu.
ar: اعرض 'نمط العرض' في قائمة السياق

en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
ar: اعرض شريطًا لتسهيل اللصق بعد إجراء القص أو النسخ باستخدام شريط وضع التحديد.

en: Show item information on hover
ar: أظهر معلومات العنصر عند التحويم

en: Show item on hover
ar: أظهر عنصر عند التحويم

en: Show selection toggle
ar: أظهر قلبَ التحديد

en: Show the content count
ar: أظهر عدد المحتوى

en: Show the content size
ar: أظهر حجم المحتوى

en: Show zoom slider in the statusbar
ar: أظهر منزلقة التكبير في شريط الحالة

en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
ar: حجم أيقونات لوحة الأماكن (-1 يعني "آلي")

[ctx: Sort ascending]
en: A-Z
ar: أ-ي

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
ar: تصاعديًا

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
ar: الأدنى أولا

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
ar: الأقدم أولاً

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
ar: الأصغر أوّلًا

[ctx: Sort descending]
en: Descending
ar: تنازليًا

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
ar: الأعلى أولا

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
ar: الأضخم أوّلًا

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
ar: الأحدث أولاً

[ctx: Sort descending]
en: Z-A
ar: ي-أ

en: Statusbar
ar: شريط الحالة

en: Stop
ar: توقّف

[ctx: String list separator]
en: ,
ar: ،

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
ar: لا يمكن إظهار الطرفية لأن كونسول غير مثبت. يرجى تثبيته ثم إعادة فتح اللوحة.

en: Text completion mode of the URL Navigator
ar: وضع إكمال النصّ لمتصفّح المسارات

en: Text width index
ar: فهرس عرض النص

[ctx: Textual representation of a file. %1 is the name of the file/folder.]
en: "%1"
ar: ‏"%1"

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
ar[0]: لا عناصر
ar[1]: عنصر واحد
ar[2]: عنصران
ar[3]: %1 عناصر
ar[4]: %1 عنصرًا
ar[5]: %1 عنصر

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
ar[0]: ملف واحد
ar[1]: ملف واحد
ar[2]: ملفان
ar[3]: %1 ملفّات
ar[4]: %1 ملفاً
ar[5]: %1 ملفّ

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
ar: ‏"%1"و"%2"و"%3"و"%4" و"%5"

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
ar[0]: لا مجلدات
ar[1]: مجلد واحد
ar[2]: مجلدان
ar[3]: %1 مجلدات
ar[4]: %1 مجلدًا
ar[5]: %1 مجلد

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
ar: ‏"%1" و"%2"  و"%3" و"%4"

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
ar[0]: عنصر محدد
ar[1]: عنصر واحد محدد
ar[2]: عنصران محددان
ar[3]: %1 عناصر محددة
ar[4]: %1 عنصراً محدداً
ar[5]: %1 عنصر محدد

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
ar[0]: لم يحدد ملف
ar[1]: ملف محدد
ar[2]: ملفان محددان
ar[3]: %1 الملفات المحددة
ar[4]: %1 ملفاً محدداً
ar[5]: %1 ملف محدد

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
ar[0]: مجلد محدد
ar[1]: مجلد محدد
ar[2]: مجلدان محددان
ar[3]: %1 مجلدات المحددة
ar[4]: %1 مجلدا محددا
ar[5]: %1 مجلد محدد

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
ar: ‏"%1" و"%2"  و"%3"

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
ar: ‏"%1" و"%2"

en: The Trash was emptied.
ar: المهملات أُفرغت.

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
ar: لا يزال البرنامج '%1' قيد التشغيل في لوحة الطرفية. هل أنت متأكد من أنك تريد الخروج؟

en: Timestamp since when the view properties are valid
ar: الختم الزمني التي كانت فيه خصائص العرض صالحة

en: Trash Emptied
ar: المهملات مفرغة

en: Trash is empty
ar: المهملات فارغة

en: Unselect all items matching this pattern:
ar: ألغِ تحديد جميع العناصر المطابقة لهذا النمط:

en: Use auto-expanding folders for all view types
ar: استخدام المجلدات القابلة للتوسّع لكلّ أنواع العرض

en: Use system font
ar: استخدام خط النظام

en: Use tab for switching between right and left view
ar: استخدم tab للتّبديل بين قسمي المنظور الأيمن والأيسر

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
ar: التّكبير:

en: View options:
ar: خيارات العرض:

en: Warning
ar: تحذير

en: What
ar: ماذا

en: When unchecked, the opposite view will be closed. The Close icon always illustrates which view (left or right) will be closed.
ar: عند إلغاء تحديده، سيُغلق العرض المعاكس. توضح أيقونة الإغلاق دائما طريقة العرض (يساراً أو يميناً) التي ستُغلق.

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
ar: لديك عدّة ألسنة في هذه النافذة، أتريد حقًّا الإنهاء؟

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
ar: لم تحفظ التغييرات. هل تريد تطبيق التغييرات أم تجاهلها؟

en: Zoom
ar: التّكبير

en: Zoom To Default
ar: صفّر إلى المبدئي

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode disabled
ar: وضع التّحديد معطل

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode enabled
ar: وضع التّحديد ممكن

[ctx: accessible name of Dolphin's view container]
en: Location View
ar: عرض الموقع

[ctx: action:button]
en: Content
ar: المحتوى

[ctx: action:button]
en: Filename
ar: اسم الملف

[ctx: action:button]
en: From Here
ar: من هنا

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
ar: من هنا (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
ar: اقصر البحث إلى '%1' ومجلداته الفرعية

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
ar: احفظ هذا البحث للوصول إليه بسرعة مرة أخرى في المستقبل

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
ar: ابحث بداخل دليل المنزل

[ctx: action:button]
en: Your files
ar: ملفاتك

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
ar: مجموعة فرعية من إعدادات دولفين.

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
ar: عدد مشاركات الشبكة المتاحة

[ctx: e.g. 'Show previews for [files of any size]']
en: files of any size
ar: للملفات من أي حجم

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
ar: للا شيء

en: if true we use short relative dates, if not short dates
ar: إذا كان هذا صحيحًا ، فإننا نستخدم تواريخ نسبية قصيرة ، إن لم تكن تواريخ قصيرة

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
ar: الأماكن

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
ar: الإعدادات

[ctx: option:check]
en: Also hide backup files while hiding hidden files
ar: أخف ملفات النسخ الاحتياطيّة عند إخفاء الملفات المخفية

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
ar: افتح المجلدات أثناء عمليات السحب

[ctx: option:check]
en: Rename single items inline
ar: أعد تسمية العناصر الفردية المضمنة

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes the view in focus
ar: عند إيقاف العرض المقسم يغلق النشط منها

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between views with Tab key
ar: انتقل بين العروض المنقسمة بواسطة مفتاح Tab

[ctx: option:radio]
en: After current tab
ar: بعد اللسان الحالي

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
ar: أبجديّ، غير حسّاس للحالة

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
ar: أبجديّ، حسّاس للحالة

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
ar: عند نهاية شريط الألسنة

[ctx: option:radio]
en: Natural
ar: طبيعي

[ctx: option:radio]
en: Show no size
ar: أظهر أيّ حجم

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
ar: أظهر عدد العناصر

[ctx: option:radio]
en: Show size of contents, up to
ar: أظهر حجم المحتويات، حتى

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
ar: مجتمعة (مثل 'drwxr-xr-x (755)')

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
ar: مطلق (مثل '%1')

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
ar: نسبي (مثل '%1')

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
ar: رقمي (ثماني عشر) (مثل '755' )

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
ar: رمزي (مثل 'drwxr-xr-x')

en: pause
ar: ألبث

en: play
ar: شغّل

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
ar: المتبقي %1 من أصل %2 (%3٪ مستخدمة)

[ctx: used as a prefix in a spinbox showing e.g. 'Show previews for [files below 3 MiB]']
en: files below
ar: للملفات التي أقل من
